Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

πριν 40 λεπτά, το μέλος astrolabos έγραψε:

Οι μαλακίες των λίγων έχουν επιπτώσεις στους πολλούς

Ετσι!

323634993_-.jpg.7fe12deab9191741a06a7013b94921f3.jpg

 

πριν 3 λεπτά, το μέλος sotiris έγραψε:

Για μένα είναι απαράδεκτο όταν έχει γονατίσει η παγκόσμια οικονομία να εξαρτάται η Δυτική Ευρώπη από το αν θέλει η Ρωσία να μας δώσει εμβόλια. Είναι ξεφτίλα.

Απαραδεκτο ειναι οτι για πολιτικους λογους δεν θελανε να ακουσουν για το ρωσικο εμβολιο, ειδες εσυ πουθενα να λενε οι Ρωσοι οτι δεν το δινουν ?

Κραζανε την Ουγγαρια που το πηρε πρωτη και τωρα παρακαλανε οι μισοι "ευρωπαιοι ηγετες" για καμια παρτιδα σε στυλ φιλαρακι εχεις 50 λεπτα..

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Κατσε εχει και συνεχεια η ξεφτιλα..

Το πρωτοσελιδο εδω https://www.estianews.gr/protoselida/paraskeyi-05-02-2021/

Το κλαμα φον ντερ Λάιεν παρακατω..

https://www.amna.gr/home/article/526230/Arthro-fon-nter-Laien-Schoina-sto-APE-MPE--gia-ta-embolia-stin-EE-I-Europi-enomeni-apenanti-ston-io

Να δουμε πως θα το μαζεψει σημερα ο Κυριακος αυτο

https://www.lifo.gr/now/politics/312382/mitsotakis-os-mikri-xora-den-tha-ithela-na-diapragmateyto-monos-me-mia-megali-farmakeytiki

Και να δουμε ποσα και ποια καναλια - sites θα αναφερουν σημερα το πρωτοσελιδο της Εστιας.

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Παντος αν παρουμε σαν δεδομενο οτι η Ευρωπη τον εφαγε απο την συμφωνια που ειχε κανει, δεν βρισκω τον λογο γιατι να μην κανει οτι κολοτουμπα χρειαζεται και να χτυπησει οτι πορτα βρει προκειμενου να προμηθευτει εμβολια. Δεν βρισκω κατι μεμπτο σε αυτο. Δεν πιαστηκε μονο η ψαρωκοσταινα με τα παντελονια κατω αλλα και ο Γερμανοτσολιας και ο Πεπε Λε Πιου και ολοι οι 27. 

 

Εδω (ΗΒ) εγω που φετος θα γινω 40 (και πέφτω στο 40-50 bracket) οπως πανε θα εμβολιαστω πριν τον πατερα μου στην Ελλαδα που ειναι 77 και διαβητικος. Συνεπως ΟΤΙ και να κανει η ΕΕ/Ελλαδα αυτη την στιγμη θεμιτο ειναι. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

εδω κλεινουνε τις λαικες να να μαζευεται ο κοσμος σε κλειστους χωρους για αυτα τα ειδη (σουπερμαρκετ)

Το αλλο αστειο με την απαγορευση καφε στους φουρνους....θα μπαινεις μεσα θα λες βαλε 1 κιλο βουτυματα και ενα φρεντο και θα σου λεει "λυπουμαστε αλλα ακυρο για τον καφε μηπως πορειτε να μας τηλεφωνησετε να σας τον στειλουμε σπιτι..."

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εδώ αφήνουν ανοιχτούς τους "χώρους λατρείας", γιατί πρωταρχικός σκοπός μας είναι να "λατρεύουμε". Και τα σχολεία, ε; Μιας και προσφάτως αναφέρθηκαν στο γεγονός ότι έχει μικρύνει ο μ.ο. ηλικιών που μεταδίδεται ο ιός στα 45-50 έτη και η ενδοοικογενειακή μετάδοση είναι ευρύτερη, γιατί να μην αφήσουμε τα δημοτικά ανοιχτά; ΤΙ ΠΙΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ. Ξέχασα όμως. Νομίζουν πως δεν είναι εστίες μετάδοσης. 

 

Οι λαϊκές δεν έκλεισαν, απλά δεν λειτουργούν τα ΣΚ. Οπότε είναι μια τρύπα στο νερό, πραγματικά. Γιατί η grandma θα πάει σε άλλη λαϊκή την καθημερινή, πάλι συνωστισμός. 

Στα σούπερ μάρκετ μπορεί να γίνει καλύτερος έλεγχος, αλλά δεν γίνεται. 

Μην μιλήσουμε για τα ΜΜΜ για ακόμη μια φορά.

 

Αυτό για τους καφέδες, άλλο αστείο. Απαγορεύεται αύριο και το επόμενο ΣΚ. Τις καθημερινές όλα καλά.

Έχουμε φωστήρες. Τα ΣΚ θα κολλήσει αλλά όχι τις καθημερινές.

Μην βγεις Σάλδιε να μου πεις ότι τα ΣΚ ο κόσμος δεν δουλεύει και έχει νόημα, γιατί θα νευριάσω. Όταν απαγορεύεις κάτι το ΣΚ και αυτό είναι τόσο εστιασμένο (pun intended) προκαλείς τον άλλο να πάει τις καθημερινές, ο συνωστισμός λοιπόν είναι ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ. Είτε απαγορεύεις ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ το take away ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ (επιτρέπεις το delivery ξέρω γω), είτε ΟΧΙ. Το ίδιο ισχύει για τις ηλιθιότατες απαγορεύσεις κυκλοφορίας από τις 18:00 τα ΣΚ, σαν να λες στον άλλον να συνωστιστεί περισσότερο στο σούπερ μάρκετ. Πόσο ΗΛΙΘΙΟΙ είναι ή για πόσο ΗΛΙΘΙΟΥΣ μας περνάνε, beats me.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Proteas έγραψε:

Tο πηραν πισω αυτο με τους καφεδες το ΣΚ τωρα το ακουγα αλλα εξω γινεται της ουρας το καγκελο παντου.

Άλλο ένα δείγμα για το πόσο ξέρουν τι τους γίνεται. 

Καλό να κοιτάζουμε αριθμούς αλλά πρέπει να κοιτάζουμε και living souls...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, tommybertsen said:

Μην βγεις Σάλδιε να μου πεις ότι τα ΣΚ ο κόσμος δεν δουλεύει και έχει νόημα, γιατί θα νευριάσω.


Χαχα σε λατρέυω. Ξέρεις ότι θα το πω, όχι ακριβώς έτσι που το υποθέτεις. Αυτοί, εκείνο που θέλουν να αποτρέψουν πλήρως, είναι η υποκατάσταση του μπαρ/της «εξόδου για καφέ».

«Ξέρεις, δεν μπορούμε να πάμε για καφέ σήμερα, έχουν κλείσει τις καφετέριες»
«Ρε συ, έχει εκεί ένα βενζινάδικο που έχει μηχανή καφέ. Δεν παμε εκεί να πάρουμε το καφεδάκι μας και πάμε απέναντι στα παγκάκια να κάτσουμε να πούμε για το ΠΑΟΚ-Λαμία (@sstav ?)

Και σκέφτονται κάθε είδους μαϊμουδιά για να το πετύχουν. Άλλες είναι εύστοχες, άλλες άστοχες, προσωπικά δεν φρικάρω με αυτό, κάπου τους καταλαβαίνω. Το «αυτοσχέδιο μπαρ» είναι που θέλουν να κόψουν κι είναι ο αγώνας της γάτας με το ποντίκι. Κοντά στα ξερά (τον αρχηγούλη, τον Σάιμον και τον Πέτα που είναι τζόβενα κι όλο έχουν τον νου τους πώς θα πάνε σε καφέ να πουν την καλημέρα τους γιατί δεν έχουν σπίτι και καρέκλα με ψαρόκολλα να παλουκωθεί εκεί το πωπάκι τους, να πουν την καλημερα τους στο ΠΟΘ) θα καούν και τα χλωρά (ο ρέκτης οικογενειάρχης Μπέρτσεν που θέλει να πάρει έναν όντως take away σπέσιαλτυ καφέ). Μιας και δεν υπάρχει take and stay το ονομάζουν αδοκίμως «κόβουμε το take away»

Τώρα για το άλλο περί ωρών σουπερμάρκετ, όχι μόνο δεν διαφωνώ μαζί σου αλλά -συμπτωματικά- με πηδάει σε προσωπικό επίπεδο. Όσο μου περιορίζουν το εύρος ωρών που μπορώ να κινηθώ, τόσο με αναγκάζουν να κινηθώ σε συνθήκες μεγαλύτερης πυκνότητας. Αν τα καταφέρω θα προσπαθήσω να πάω τις ελάχιστες αγορές μου, στο ακραίο πρωινό. Έχω ξεπατωθεί να πληρώνω διπλή τιμή για πατατάκια/καμια σοκολάτα/κάνα μπισκότο στο ψιλικατζίδικο και στο περίπτερο, για να αποφύγω είσοδο για τέτοια στο ΣΜ.

Για τα δε ΜΜΜ, εσύ ειδικά μην τα λες σε μένα, συμφωνούμε σε μεγάλο βαθμό κι είμαστε κι ομοιοπαθείς στο «δεν οδηγούμε». Δεν έχω μπει σε ΜΜΜ από την πρώτη πρώτη μέρα δηλώσεων Χαρδαλιά τον Μάρτιο. Μόλις άκουσα ότι η ιδέα τους ήταν να μειώσουν τα δρομολόγια των λεωφορείων, σκέφτηκα επιτόπου να σε ρωτήσω να μου δώσεις αναφορά και καπάκι «τι να τον ρωτάω, σάμπως δεν τα ξέρω, ας το ξεχάσουμε το λεωφορείο/μετρό/τρόλλεϋ». 

  • Like 5
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω όμως τι καταφέρνουν; Να κάνουν τρίγκερ μαϊμουδιές που θα κάνει ο κόσμος, με "παραπλεύρως" νόμιμο τρόπο. Δηλαδή σε τι απαγορεύουν το να παραγγείλεις, να πας το σκυλί σου (6 στο 13033) στο πάρκο και να πίνεις και καφέ ταυτόχρονα; 1.5 μέτρο απόσταση από τον/την σύντροφο, πάντα, να είμαστε καθ'όλα νόμιμοι. Κατεβάζουμε μασκούλα, ρουφάμε και φτου κι απ'την αρχή. Και αν έχεις και ένα φίλο να ρισκάρει να έρθει από την περιοχή του, έρχεται κι αυτός. Έχω ένα φίλο ελεύθερο επαγγελματία, ηλεκτρολόγο, που μπορεί να περιφέρεται παντού στην Αττική. Όποτε θέλω να έρθει, θα το κάνει. Αλήθεια, ξέρεις πόσοι έχουν τέτοια χαρτιά; Δεν θέλω να σκεφτώ καν.

Οι μαϊμουδιές τους είναι μόνο άστοχες και είναι αυτό που λες κι εσύ... Μαϊμουδιές, δεν είναι μέτρα σοβαρών ανθρώπων.

Το υποκατάστατο μπαρ, δεν θα το αποτρέψουν παρά μόνο αν κλείσουν τα πάντα. Έτσι όπως τα έχουν κάνει (σαν τα μούτρα τους), το ξέρουμε καλά ότι δεν πρόκειται να γίνει. Έχουμε εισέλθει σε μια λούπα, πλέον.

 

Στα ΜΜΜ μπήκα τελευταία φορά τον Οκτώβριο, για να πάω Καλλιθέα να κουρευτώ και πριν από αυτό τα πήγαινε-έλα στον Κηφισό από Καλλιθέα. Ανάλογα την ώρα, είχε μέτρια έως αρκετή κίνηση σε αυτά.

 Από Νοέμβριο (χοντρικά) έχω να πάρω ΜΜΜ. Στον οδοντίατρο που είναι Πετρούπολη, πήγα με ταξί (είμαι και ψηλά στο Περιστέρι, σχεδόν Ίλιον και Αγ.Αναργύρους, μια ευθεία ακριβώς είναι η Πετρούπολη και το ιατρείο και είναι ~4.5€ η ταρίφα - σκέφτομαι σοβαρά το ποδήλατο next time).

 

Το σούπερ μάρκετ και εγώ προσπαθώ να το γλιτώνω, φτάνοντας να μην έχω τίποτα στο ψυγείο ώστε να παραγγείλω πράγματα από 30€ και πάνω (που είναι το ελάχιστο). Στον Κηφισό, ο Σκλαβενίτης, είναι αστεία γεμάτος, συνέχεια, όποτε κι αν χρειάστηκε να πάω για ψιλολόγια. Και ενώ τον βλέπεις τόσο γεμάτο, βλέπεις και το πάκο με τις "κάρτες εισόδου", να είναι τίγκα κι αυτό και αναρρωτιέσαι τι ακριβώς συμβαίνει.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Τελικά οι όποιες αστοχίες στην αντιμετώπιση είναι ανεπάρκεια, σκοπιμότητα, κάτι άλλο; Έχει αλλάξει η ζωή όλου του πλανήτη ένα χρόνο τώρα και άκρη δεν βγάζω.

 

Πρέπει να προσέχουμε να μην φρακάρουν τα νοσοκομεία αλλά τα νοσοκομεία έχουν ούτως ή άλλως παραμελήσει ένα σωρό κατηγορίες ασθενών ακριβώς όπως θα έκαναν εάν είχαν φρακάρει. Στην οικονομία υπάρχει πρόβλημα, η μιζέρια βασιλεύει και με την ευκαιρία ο καθένας πυροβολεί όποια κατηγορία ανθρώπων δεν του αρέσει. Οι αντίχριστοι το παπαδαριό και τους παππουδογιαγιάδες που (θέλουν να) πάνε εκκλησία, οι αριστεροί τους πάντες εκτός των εαυτών τους που κάνουν ακόμα συγκεντρώσεις κλασσικά, οι πάντες την κυβέρνηση, οι συνομωσιολόγοι τον Bill Gates, οι Λίτσες από Αιγάλεω όποιον διάβασαν ότι φταίει κάπου στο facebook, οι αρνητές τους μασκοφόρους, οι μασκοφόροι τους δεν καλύπτω τη μύτη και λοιπά και λοιπά.

 

Υπάρχει κάποια χώρα που αποτελεί παράδειγμα προς μίμηση; Ποια; Υπάρχει περίπτωση να έχει δίκαιο ο Ιωαννίδης που είναι κατά των lockdown ακόμα κι αν έχει πέσει έξω σε προβλέψεις του;

 

Όσο κι αν ο ιός είναι αληθινός και επικίνδυνος και πολύ μεταδοτικός, όσο κι αν είναι αναγκαίο το ότι μας μπαίνουν τα δύο πόδια σε ένα παπούτσι, μήπως κατά τύχη έχει βρεθεί και το κολπάκι του να μπαίνουν τα δύο πόδια σε ένα παπούτσι κατά βούληση και πανεύκολα; Πως θα εξελισσόταν η πορεία εξάπλωσης και η αντίληψή μας περί της ύπαρξης και επικινδυνότητας του ιού εάν δεν υπήρχαν τα social media ή αν κάμποσες ισχυρές χώρες ήθελαν να υποβαθμίσουν το θέμα; Τι πραγματικό αποτέλεσμα θα είχε αυτό σε θανάτους ανθρώπων κάτω των 70 και στα συστήματα υγείας;

 

Έχω πολύ μεγάλη ανησυχία για το πως θα είναι η ζωή από εδώ και πέρα. Μεγαλύτερη από το αν θα κολλήσω εγώ ή αν θα ξανακολλήσει κάποιος δικός μου όπως έχει ήδη γίνει.

 

Θα επανέλθουμε σε κάτι πιο φυσιολογικό με την βοήθεια των εμβολίων ή μέχρι να προλάβουμε να εμβολιαστούμε θα έχει έρθει κάποια επόμενη μετάλλαξη που δεν την πιάνουν και θα φάμε καμια δεκαετία στο lockdown/ξεlockdown;

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Έχω πολύ μεγάλη ανησυχία για το πως θα είναι η ζωή από εδώ και πέρα. Μεγαλύτερη από το αν θα κολλήσω εγώ ή αν θα ξανακολλήσει κάποιος δικός μου όπως έχει ήδη γίνει.

 

Θα επανέλθουμε σε κάτι πιο φυσιολογικό με την βοήθεια των εμβολίων ή μέχρι να προλάβουμε να εμβολιαστούμε θα έχει έρθει κάποια επόμενη μετάλλαξη που δεν την πιάνουν και θα φάμε καμια δεκαετία στο lockdown/ξεlockdown;

Αυτο ειναι το θεμα.

Απο οτι βλεπεις, λυση δεν υπαρχει η τουλαχιστον δεν ειναι κανεις διατεθειμενος να κανει τον δικτατορα, κλεινοντας τα παντα ολα, η να πει 0 f's given να τα αφησει ολα ελευθερα και οποιος πεθανει πεθανε.

Τι μενει λοιπον? Αυτο που γραφεις απο κατω. Τωρα τι αντικτυπο θα εχει δεν ξερω.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος salde έγραψε:

τον αρχηγούλη, τον Σάιμον και τον Πέτα που είναι τζόβενα κι όλο έχουν τον νου τους πώς θα πάνε σε καφέ να πουν την καλημέρα τους

 

Αν το λες για μένα αυτό..

 

Spoiler

Το βρήκες! Μήπως ξέρεις και τί στέλνουμε στο 13033 για να κυκλοφορούμε μετά τις 18:00?)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την σελίδα μόνο αυτή να διαβάσει κανείς θα καταλάβει ότι οι πιο άσχετοι για την αντιμετώπιση της κατάστασης στη χώρα είναι οι 32 της επιτροπής επιδημιολόγων.

Και οι γνώστες του τι πρέπει να γίνει είναι οι υπόλοιποι 106.911.072.

 

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, panoss1442169303 said:

Την σελίδα μόνο αυτή να διαβάσει κανείς θα καταλάβει ότι οι πιο άσχετοι για την αντιμετώπιση της κατάστασης στη χώρα είναι οι 32 της επιτροπής επιδημιολόγων.

Και οι γνώστες του τι πρέπει να γίνει είναι οι υπόλοιποι 106.911.072.


Δεν αρκεί να την διαβάσει. Πρέπει να καταλαβαίνει κιόλας τι γράφουν οι υπόλοιποι 199.100.166. Αλλιώς οδηγείται σε  λανθασμένα συμπεράσματα. Οι 32 σχετικοί (όντως είναι οι άνθρωποι χωρίς να χρειάζονται σωματοφύλακες) εμπειρογνώμονες φαντάζομαι είναι ευπρόσδεκτοι εδώ ή όπου αλλού να γράψουν την γνώμη τους. Ακόμα καλύτερα θα μπορούσαν αν ήθελαν να μην τους ερμηνεύουμε λανθασμένα εμείς οι χαζοί, να δημοσίευαν επίσημα πρακτικά των συσκέψεων τους (όποιου περιεχομένου δεν θεωρούν απόρρητο) όπου θα εξηγούνταν το σκεπτικό κάθε σύστασής τους (οι αποφάσεις, γα να μην ξεχνιόμαστε, υπογράφονται σχεδόν πάντα από υπουργούς ή άλλα αρμόδια όργανα της διοίκησης, όχι από τους 32) ώστε να διαβάζει όποιος επιθυμεί απευθείας χωρίς να χρειάζεται να καταφεύγει σε σελίδες όπως αυτή εδώ. Η οποία δεν είναι στο κάτω κάτω υποχρεωτικό ανάγνωσμα για κανέναν αν την βρίσκει ανώφελη.

Πάντως εμένα που πρώτη φορά άκουσα την λέξη λοίμωξη στην ζωή μου τον προηγούμενο Μάρτιο, υπάρχουν τρεις συγκεκριμένες περιπτώσεις τουλάχιστον όπου η σελίδα αυτή με βοήθησε σε πολύ συγκεκριμένα πράγματα (Grigas, ΓιαγκΤ, acct) γλυτώνοντας με από περιττά έξοδα/ταλαιπωρία. Πάμπολλες δε άλλες φορές με βοήθησε τόσο να καταλάβω κάποια θέματα καλύτερα από μέλη που γνώριζαν κάτι σε πολύ μεγαλύτερο βάθος από εμένα (αρκετοί για να τους ονομάσω έναν έναν, ενδεικτικά schumifer και sotiris) όσο και να ενημερώνομαι από πλειάδα μελών που έμπαιναν στον κόπο να εξηγούν τι συμβαίνει στην πόλη τους π.χ., καθώς και άλλες λεπτομέρειες που δεν είχα την δυνατότητα να πληροφορηθώ αλλιώς. Ιδιαιτέρως τα παιδιά που βρίσκονται σε περιοχές διαφορετικές από την δική μου, κάποια και στο εξωτερικό. Χρησιμότατη η συμβολή τους.

Εκτός από όλα τα παραπάνω, με βοήθησε κι η γνώμη συμφορουμιτών που μπορεί να θεωρώ λανθασμένη, επειδή μου δείχνει απόψεις τις οποίες πιθανόν δεν θα είχα αναλογιστεί μόνος μου, βοηθώντας με εμμέσως να διακρίνω καλύτερα κάποια πράγματα. Διάφορα μέλη μπήκαν στον κόπο να μου εξηγήσουν πώς βλέπουν την κατάσταση από την πλευρά τους και τους ευχαριστώ για αυτό. Εκτιμώ την ειλικρίνεια τους, τον χρόνο τους, την υπομονή, συχνά και την ευγένεια τους. Τους αξίζει κάτι καλύτερο από εξυπνάδες κι ειρωνείες. Πόσο μάλλον όταν πρόκειται για αξιόλογους συμφορουμίτες. JMHO

  • Like 7
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Το σούπερ μάρκετ και εγώ προσπαθώ να το γλιτώνω, φτάνοντας να μην έχω τίποτα στο ψυγείο ώστε να παραγγείλω πράγματα από 30€ και πάνω (που είναι το ελάχιστο). Στον Κηφισό, ο Σκλαβενίτης, είναι αστεία γεμάτος, συνέχεια, όποτε κι αν χρειάστηκε να πάω για ψιλολόγια. Και ενώ τον βλέπεις τόσο γεμάτο, βλέπεις και το πάκο με τις "κάρτες εισόδου", να είναι τίγκα κι αυτό και αναρρωτιέσαι τι ακριβώς συμβαίνει.

 

Ο σκλαβενιτης αυτος εχει 3 πατωματα, τα 2 απο αυτα ειναι ουσιαστηκα πλεον αχρηστα , 2ρος κλειστος γιατι ειναι το εστιατοριο , 1ρος μονο κανας διαδρομος με σαμπουαν και τετοια , τα υπολοιπα εποχιακα . 

Οι καρτες που εχουν αντιστοιχουν λογικα στα τετραγωνικα ολων των οροφων αλλα ουσιαστηκα "super market" ειναι μονο το ισογειο ......

Ειχα παει πριν καμια βδομαδα και δεν χωραγα να περασω τον διαδρομο με τα ψυγεια . 

 

Μία ώρα πριν, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

Την σελίδα μόνο αυτή να διαβάσει κανείς θα καταλάβει ότι οι πιο άσχετοι για την αντιμετώπιση της κατάστασης στη χώρα είναι οι 32 της επιτροπής επιδημιολόγων.

Και οι γνώστες του τι πρέπει να γίνει είναι οι υπόλοιποι 106.911.072.

 

 

Απο ποτε ενας επιδημιολογος εχει ικανοτητες να κουμανταρει μια χωρα ? Εδω οι αλλοι που αχρηστοι ξε αχρηστοι μια ιδεα παραπανω απο τους υπολοιπους την εχουν και δεν μπορουν . 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

Και οι γνώστες του τι πρέπει να γίνει είναι οι υπόλοιποι 106.911.072.

Διορθώνω το νούμερο, 10.691.172 ήθελα να γράψω.

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

το δικό μου δεν το διορθώνω, είναι τρία τριψήφια, δεν αλλάζει κάτι ούτε καν το θεώρησα λάθος εκ μέρους σου. Να σημειώσω για να ακριβολογούμε όμως -επειδή παρατηρώ ότι το επαναλμβάνει κι ο kpetros παρακάτω- είναι επιτροπή εμπειρογνωμώνων, όχι επιδημιολόγων.

Έχει διάφορες ειδικότητες, πρώτοι από όλους είναι λοιμωξιολόγοι. Δεν είναι μονάχα τυπική η διάκριση ούτε είναι ζήτημα σχολαστικότητας. Ο Τσιόδρας είναι λοιμωξιολόγος, ο Μαγιορκίνης είναι επιδημιολόγος αν θυμάμαι. Είναι θέμα ουσίας, στο πλαίσιο που -ατυχώς μέσω ειρωνειών- προσπαθείς να τοποθετήσεις: «οι ειδικοί που ξέρουν τα πάντα, οι μη ειδικοί που κακώς λένε ο,τιδήποτε». Δεν ισχύει αυτό

Link to comment
Share on other sites

Ειρωνεία κατ' εσέ. Εγώ πιστεύω αυτό που έγραψα.

Εσύ όμως (ερμηνεύοντας ως ειρωνικά τα λόγια μου) αμφισβητείς ότι αυτοί που ξέρουνε είναι οι εκτός επιτροπής...

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.