Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

24 minutes ago, fatalara said:

Δεν υπαρχει πουθενα καμια παγιδα. 
Το μονο που προστατευεις salde ειναι την κυβερνηση και τον κακο σχεδιασμο της.

Δωσαμε χρονο για να φτιαξουν τα πραγματα και αυτοι νομιζαν οτι εχουν λευκη επιταγη. Ο χρονος τελειωνει, ποια ειναι τα αποτελεσματα?

Αφου δεν θελει κανεις να προστατευτει ποιον ακριβως προστατευουμε εμεις?

Δωσαμε λεφτα στην αρχη για να τους νεους κανονισμους, δεν τους εφταναν αυτα και εκλεισαν τελειως.


Πως να μην βλεπω τι κανουν οι αλλοι?

Υποτιθεται, οτι ειμαστε κλειστοι, μεταφορικα και κυριολεκτικα, για να προστατευτει ο κοσμος.

Αφου ο κοσμος ειναι εξω και παρταρει, χωρις κανενας να λεει τιποτα, η παραπανω δικαιολογια δεν στεκει.

Στα ψηλα αλωνια ειναι 9 μαγαζια εστιασης. Ανοιχτα ηταν μονο τα δυο και εδιναν καφε-ποτο σε πλαστικο.

Στην πλατεια μετα τις 6 μαζευεται 3000 κοσμος σιγουρακι εδω και μηνες. Τωρα ανοιξαν αλλα δυο καφε και δινουν και αυτοι because why not. Αυτο συμβαινει σε ολη την πατρα. 
Εξηγησε μου γιατι η εστιαση ειναι κλειστη? 
Χτες το απογευμα, επεφτε ο ενας πανω στον αλλο στον πεζοδρομο της ρηγα φεραιου απο το υψος της αγιου νικολαου μεχρι τη γουναρη. Οι κλειστες καφετεριες της ρηγα φεραιου ποιον προστατευαν?

 

Φιλος, προμηθευτης υγραεριου με 7000 φιαλες μεσο ορο το μηνα πωλησεις ειναι ζητημα να δινει πλεον 1000. 
Με το καλοκαιρι να δινεις τις μισες περιμενει να πεσει στις 500. Εκλεισε η εστιαση για να μην υπαρχει συνωστισμος και τελικα ο κοσμος που θα καθοταν στο τραπεζι καθετε ορθιος εξω η απεναντι απο το μαγαζι. 
Ο φιλος για ποιον ακριβως εχει χασει το εισοδημα του? 
 

 

Κατσε να τελειωσει η κατασταση και θα σου πω μετα τι κοσμο εχουμε να διωξουμε απο τις δουλειες και ποσο θα φτασουν οι μισθοι στους καινουργιους. 

 

 

 

 

 

Νομίζω το διαβάζεις λάθος πάντως. Ο σάλντε και ο κάθε σάλντε δεν έχει κάψα να υποστηρίξει καμία κυβέρνηση, όλες για την πάρτη τους είναι κυρίως.

Υπάρχει όμως μία απλή λογική πίσω από τις κινήσεις του ανοίγματος. Αν η κατάσταση είναι χάλια, που είναι, και ανοίξεις επίσημα τότε πρέπει όλοι να είναι έτοιμοι να χαθεί κόσμος από έλλειψη θέσεων στα νοσοκομεία.

Η εναλλακτική όπως έγραψες και μόνος σου είναι να βγεουν τα ΜΑΤ έξω και να τα σπάσουν όλα, οπότε θα γίνει ο χαμός και με αυτόν τον τρόπο.

 

Οπότε δεν καταλαβαίνω πώς το εννοείς ότι δώσατε χρόνο. Πολίτες του κράτους είμαστε όλοι. Δεν έχουν οι επιχειρηματίες περισσότερα δικαιώματα (δυστυχώς)  επειδή χάνουν περισσότερα τώρα.

 

Η κατάσταση είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα, δε θα ήθελες να ήσουν στη διοίκηση τώρα, ό,τι και να κάνεις θα είσαι κατηγορούμενος

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

χθες εφυγα απο τη δουλεια 21:40 περιπου,στο δρομο ντελιριο τα αυτοκινητα χαμος(δεν εχει απαγορευση κυκλοφοριας 21:00???),στα πεζοδρομια κολαση ολοι ντυμενοι για εξοδο,ο κοσμος αποφασισε ...τελος το λοκ νταουν ειναι πολυ απλο -τι δεν καταλαβαινουν ειδικοι και κυβερνωντες?

 

κουραστηκαν ολοι με το αστοχο κλεισιμο 11/11/2020 μετα απο τοσους μηνες ,τελος πια ,οποιος φοβαται ας κλειδωθει μεσα και μονο delivery

αποστασεις ,μασκουλα και βολτα χωρις περιορισμους και τα παντα ανοιχτα,να μαθουν να ζουν με κοβιντ δε γινεται να σταματαει η ζωη με μια πανδημια.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος schumifer έγραψε:

Ο σάλντε και ο κάθε σάλντε δεν έχει κάψα να υποστηρίξει καμία κυβέρνηση

Αν μιλας για τον ανθρωπο τυπου salde ισχυει, υποστηριζει τον εαυτο του.

 

Μία ώρα πριν, το μέλος schumifer έγραψε:

Αν η κατάσταση είναι χάλια, που είναι, και ανοίξεις επίσημα τότε πρέπει όλοι να είναι έτοιμοι να χαθεί κόσμος από έλλειψη θέσεων στα νοσοκομεία.

Ε και λοιπον? Ας χαθει. Η επιλογη του κοσμου ετσι και αλλιως αυτη ειναι, να συνεχισει τη ζωη του οπως ακριβως και πριν.

Εγω αυτο βλεπω καθε μερα που κυκλοφορω, στην πατρα τουλαχιστον . Οπως ειπε ο σταυρος πιο πανω ο κοσμος εχει αποφασισει.

 

Ο κοσμος που σκονταφτε ο ενας πανω στον αλλο στη ρηγα φεραιου, ειναι ο ιδιος που καθετε και πινει καφε η τρωει η ψωνιζει απο τα εκει καταστηματα.

Υποτιθεται, οτι ολοι αυτοι εκλεισαν για να μην βρει ο κοσμος δικαιολογια να βγει απο το σπιτι και υπαρξει συνωστισμος. Αντι αυτου, ο κοσμος ειναι εκει λες και εχουμε χριστουγενα - πρωτοχρονια 2019 και πισω.

Αν τους εχουμε ορθιους δεν κολλανε τιποτα αλλα αν τους βαλουμε σε τραπεζι θα πεθανουμε ολοι.

Στη μαρινα, ο κοσμος εφερνε καφε απο το σπιτι η απο αλλου και πηγαινε να καθισει στο χωρο που βρισκονταν τα τραπεζοκαθισματα.

Στο deck του pas mal πρεπει να ηταν 100 ατομα και αλλοι 10-15 που ειχαν ανεβει στο μπαλκονι που μπαινεις μεσα απο το μαγαζι.

Ειμαι εγω αυτος που εχει το pas mal. Παω και βγαζω επι τοπου τραπεζια εξω, τους βαζω να κατσουν και βαζω και 4 ατομα service. 

Πες μου τι αλλαζει? Θα γινει πιο μεταδοτικος ο ιος? 10.000 κοσμος στην μαρινα χωρις να υπολογιζουμε τους υπολοιπους στο πεζοδρομιο απο πανω και τον πανικο που γινεται μεχρι την πλαζ.

 

Στο εχω ξαναπει.

Η κυβερνηση αποφασισε lockdown. Σκοπος του lockdown ειναι να μην υπαρχει κοσμος εξω.

Απο την στιγμη που αυτο δεν εφαρμοζεται, το να κρατας επιχειρησεις κλειστες με το προσχημα της εξαπλωσης του ιου δεν εχει κανενα απολυτως νοημα.

 

Οταν βλεπω τα ψηλα αλωνια, την ρηγα φεραιου, την τριων ναυαρχων, την πλατεια γεωργιου, την πλατεια ολγας, το νοτιο παρκο, τον μωλο αγιου νικολαου, τις σκαλες αγιου νικολαου, μαρινα, πελεκανο και πλαζ να ειναι σε κατασταση καλοκαιρι 2019 και χειροτερα για ποια προστασια μου μιλας?

 

πριν 2 ώρες, το μέλος schumifer έγραψε:

Οπότε δεν καταλαβαίνω πώς το εννοείς ότι δώσατε χρόνο. Πολίτες του κράτους είμαστε όλοι.

Ως πολιτες το εννοουσα και εγω.

Απο εκει και μετα ως επιχειρηματιες εχουμε και καποια ορια, δεν ειναι θεμα δικαιωματων.

Εγω βλεπω οτι ο κοσμος ειναι εξω, δεν υπακουει στο lockdown και την ιδια στιγμη η κυβερνηση δεν ειναι διατεθειμενη να κανει κατι γιαυτο.

Η δικαιολογια του ''κλειστε για να μην εξαπλωθει ο ιος'' εχει περιπατο. Γιατι επιμενουν σε αυτο?

 

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, fatalara said:

Απο το οτι προσεχεις να μην κολλησεις.

και να μην μεταδώσω. Συμπίπτουν. Εσύ προσπαθείς να κολλήσεις; Ο τύπος του ανθρώπου που αδιαφορεί για τον κίνδυνο μεταδοτικής νόσου το κάνει από αλτρουιστικά κίνητρα; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, fatalara said:

Αν μιλας για τον ανθρωπο τυπου salde ισχυει, υποστηριζει τον εαυτο του.

 

Ε και λοιπον? Ας χαθει. Η επιλογη του κοσμου ετσι και αλλιως αυτη ειναι, να συνεχισει τη ζωη του οπως ακριβως και πριν.

Εγω αυτο βλεπω καθε μερα που κυκλοφορω, στην πατρα τουλαχιστον . Οπως ειπε ο σταυρος πιο πανω ο κοσμος εχει αποφασισει.

 

Ο κοσμος που σκονταφτε ο ενας πανω στον αλλο στη ρηγα φεραιου, ειναι ο ιδιος που καθετε και πινει καφε η τρωει η ψωνιζει απο τα εκει καταστηματα.

Υποτιθεται, οτι ολοι αυτοι εκλεισαν για να μην βρει ο κοσμος δικαιολογια να βγει απο το σπιτι και υπαρξει συνωστισμος. Αντι αυτου, ο κοσμος ειναι εκει λες και εχουμε χριστουγενα - πρωτοχρονια 2019 και πισω.

Αν τους εχουμε ορθιους δεν κολλανε τιποτα αλλα αν τους βαλουμε σε τραπεζι θα πεθανουμε ολοι.

Στη μαρινα, ο κοσμος εφερνε καφε απο το σπιτι η απο αλλου και πηγαινε να καθισει στο χωρο που βρισκονταν τα τραπεζοκαθισματα.

Στο deck του pas mal πρεπει να ηταν 100 ατομα και αλλοι 10-15 που ειχαν ανεβει στο μπαλκονι που μπαινεις μεσα απο το μαγαζι.

Ειμαι εγω αυτος που εχει το pas mal. Παω και βγαζω επι τοπου τραπεζια εξω, τους βαζω να κατσουν και βαζω και 4 ατομα service. 

Πες μου τι αλλαζει? Θα γινει πιο μεταδοτικος ο ιος? 10.000 κοσμος στην μαρινα χωρις να υπολογιζουμε τους υπολοιπους στο πεζοδρομιο απο πανω και τον πανικο που γινεται μεχρι την πλαζ.

 

Στο εχω ξαναπει.

Η κυβερνηση αποφασισε lockdown. Σκοπος του lockdown ειναι να μην υπαρχει κοσμος εξω.

Απο την στιγμη που αυτο δεν εφαρμοζεται, το να κρατας επιχειρησεις κλειστες με το προσχημα της εξαπλωσης του ιου δεν εχει κανενα απολυτως νοημα.

 

Οταν βλεπω τα ψηλα αλωνια, την ρηγα φεραιου, την τριων ναυαρχων, την πλατεια γεωργιου, την πλατεια ολγας, το νοτιο παρκο, τον μωλο αγιου νικολαου, τις σκαλες αγιου νικολαου, μαρινα, πελεκανο και πλαζ να ειναι σε κατασταση καλοκαιρι 2019 και χειροτερα για ποια προστασια μου μιλας?

 

Ως πολιτες το εννοουσα και εγω.

Απο εκει και μετα ως επιχειρηματιες εχουμε και καποια ορια, δεν ειναι θεμα δικαιωματων.

Εγω βλεπω οτι ο κοσμος ειναι εξω, δεν υπακουει στο lockdown και την ιδια στιγμη η κυβερνηση δεν ειναι διατεθειμενη να κανει κατι γιαυτο.

Η δικαιολογια του ''κλειστε για να μην εξαπλωθει ο ιος'' εχει περιπατο. Γιατι επιμενουν σε αυτο?

 

 

 

 

 

 

Νομίζω ότι ο πόνος-πίεση-άγχος-φόβος σε ωθεί να εκφέρεις απόψεις που δεν αντέχουν στη βάσανο του χρόνου ή της κριτικής σκέψης. Σε καταλαβαίνω όμως

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος schumifer έγραψε:

Η κατάσταση είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα, δε θα ήθελες να ήσουν στη διοίκηση τώρα, ό,τι και να κάνεις θα είσαι κατηγορούμενος

 

Είχαν τόσους μήνες στη διάθεσή τους και είδαμε τα αποτελέσματα. Τόσοι μήνες καραντίνα και απλά μεταθεσαμε το πρόβλημα 5 μήνες μετά. Τώρα πηγαίνουν από τη μια παράλογη απόφαση, στην επόμενη παράλογη απόφαση. Ας αποφασίσουν αν είναι κυβέρνηση ή όχι. Να σταματήσουν να κρύβονται και να αναλάβουν τις ευθύνες τους. Δε με νοιάζει αν θα τα πήγαιναν άλλοι καλύτερα - μάλλον όχι - αλλά αυτή τη στιγμή με αυτούς πρέπει να πορευτούμε. Τέλος, η σωματική υγεία είναι βασικό αγαθό αλλά δεν είναι δυνατόν να αγνοούμε τα υπόλοιπα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμφωνώ με τον @fatalara. Είναι αστείο να μην ανοίγεις τα καταστήματα, αλλά να αφήνεις τους πάντες να αλωνίζουν για να μην υπάρξουν αντιδράσεις. Εφόσον ουσιαστικά εδώ και κάποιο καιρό δεν υπάρχει lockdown, άνοιξέ τα όλα να τελειώνουμε. Το προηγούμενο Σαβ/κο, γινόταν κορωνοπάρτι σε πολυκατοικία, γίνεται καταγγελία στην Αστυνομία και δεν εμφανίστηκε κανείς. Κόσμος συνωστίζεται παντού και η αστυνομία παρακολουθεί διακριτικά. Η κυβέρνηση έχει χάσει τον έλεγχο απλά γιατί δεν επέβαλε πραγματικό lockdown εξ' αρχής. Τώρα είναι πια αργά...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δείτε λίγο τι γίνεται πανευρωπαϊκά, είναι πανδημία, είναι τρίτο κύμα. Η απογοήτευση είναι φυσική, όπως και απόλυτα φυσική είναι και η ως τώρα νίκη του ιού.

Καταλαβαίνω και αυτούς που λένε ότι η υγεία και η ζωή ίσως δεν μπορεί να αποτελούν από μόνες τους τη συνισταμένη της πορείας μία χώρας.

Και έχω παράδειγμα χώρας που ζυγίζει την οικονομία στην ίδια ζυγαριά με την υγεία.

Αλλά δεν είμαστε έτσι, στην Ελλάδα θα γίνει εμφύλιος (που λέει ο λόγος) αν κάποιος τολμήσει να πει ''ας χάσουμε και μερικές παραπάνω ψυχές για να μην καταστρέψουμε το παρόν και το μέλλον μας κοινωνικά και οικονομικά΄΄

Link to comment
Share on other sites

Τοσες επιδημιες εχουν περασει , τοσος κοσμος εχει πεθανει και παντα ανακαμπτουμε . 

Ισως αυτες οι περιοδικες "καταστροφες" και να ειναι ζωτικης σημασιας για την αναπτυξη του ειδους . 

Απο την στιγμη που ο ατομικος φοβος εχει παει περιπατο , ας αφησουν το πραμα να κανει τον κυκλο του και σε μερικα χρονια οι νεκροι θα ειναι απλα ενας αριθμος .

Οποιοι θελουν να σωθουν , τους τροπους τους ξερουν  .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος salde έγραψε:

και να μην μεταδώσω. Συμπίπτουν. Εσύ προσπαθείς να κολλήσεις; Ο τύπος του ανθρώπου που αδιαφορεί για τον κίνδυνο μεταδοτικής νόσου το κάνει από αλτρουιστικά κίνητρα;

Να μην μεταδωσεις σε ποιον? Βλεπεις να ενδιαφερεται κανεις για το αν θα κολλησει η μεταδωσει?

Η συμπεριφορα του κοσμου τους τελευταιους μηνες δεν μου δειχνει κατι τετοιο. Οποτε λοιπον εσυ για ποιον ακριβως αγωνιζεσαι και τραβας το ζορι?

Στην πραξη λοιπον μονο για εσενα εχει αποτελεσμα, ασχετα αν οι προθεσεις σου ειναι αλλες.

 

Για να μην πολυλογουμε. Η κυβερνηση πρεπει να αποφασισει αν θελει lockdown η οχι.

Αν θελει οντως να γινει να βρει τροπο να το επιβαλει.

Αν δεν μπορει να τα ανοιξει ολα.

Δεν μπορει να βγαινει και να λεει οτι για την εξαπλωση του ιου ευθυνονται τα εμπορικα η εστιαση και τα σχολεια και 200.000 κοσμος να εχει μετατρεψει την πατρα σε μπαρ και να παρταρει η να κανει πικνικ.

Να πηγαινω δασυλλιο στο εγκαταλελειμμενο του δημου, που ελεισε το καφε περυσι, να ειναι γεματο και στην ταρατσα να κανουν παρτυ με μπαλονια μπυρες και τουρτα με θεα ολη την πατρα μεχρι την γεφυρα.

Και εσυ εισαι κλεισμενος μεσα για να μην τους κολλησεις.

Ο Αλλος εχει κλειστο το μαγαζι του η εχει χασει το μεγαλυτερο μερος απο το εισοδημα του για τον ιδιο λογο.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, fatalara said:

Οποτε λοιπον εσυ για ποιον ακριβως αγωνιζεσαι και τραβας το ζορι?


αν και δεν είναι αυτό το πνεύμα που γράφω εδώ (δεν συζητώ το ατομικό μου πρόβλημα, την κατάσταση γενικώς συζητώ επί του θέματος, ούτε σχολείο πάω αλλά έχω γνώμη για τα σχολεία κλπ) δεν αφορά μόνο εμένα η αυξημένη προσοχή. Έρχομαι καθημερινά σε επαφή με άτομο που κινδυνεύει από κάθε είδους λοίμωξη κλπ. τις μάσκες, τα γάντια, τις γάζες, τα υπέρτονα, τους φυσ. ορούς, τις πάνες ακράτειας, τα Ε. coli κλπ δεν τα βλέπω μόνο στο σινεμά. Μπόνους ότι το άτομο εκτός από άρρωστο (με καλούτσικο συνδυασμό ασθενειών) ειναι ηλίθιο κι οι υπόλοιποι εμπλεκόμενοι είναι ακόμα πιο ηλίθιοι. γνωρίζω από πρώτο χέρι τι πάει να πει προσπάθεια αποφυγής λο΄μωξης, δεν μου εμφανίστηκε ουρανοκατέβατο με την COVID19. Kι επειδή έχω δει το έργο σε αγριότερες παραλλαγές στο παρελθόν, έχω μια μικρή ιδέα για τις δυσκολίες συμπεριφοράς του κόσμου. τόσο του όποιου ασθενή όσο και του περίγυρου.

Αν ήταν μονάχα για τον εαυτό μου θα ήμουν κάπου 10χιλιάδες φορές πιο ήρεμος. Παρενθετικά, αντίθετα από την εντύπωση που σχηματίζεται στο νήμα, δεν προσέχω την υγεία μου, δεν έχω ιδιαίτερο φόβο θανάτου. Κάνεις λάθος να προσωποποιείς το πρόβλημα γιατί αυτό οδηγεί σε λογικές τύπου «έλα μωρέ, καπνίζω τράβα κι εσύ να καπνίσεις, μην είσαι κοτούλα κλπ». Μερικές φορές στη διάρκεια των τελευταίων 16-17 ετών που είπα κι εγώ σαν παιδί να παίξω αυτό το παιχνιδάκι, είδα διάφορους μάγκες και μάγκισσες να τα κάνουν πάνω τους και να σοβαρεύουν αποτόμως. Δεν τους άρεσαν ούτε τα αστειάκια ούτε οι χαλαουες.

ακριβώς επειδή η ζωή δεν γίνεται να σταματήσει,
ακριβώς επειδή υπάρχουν σε πολλούς από εμάς «αμεσότερες», πιο απτές, ευκολότερα αντιληπτές εστίες άγχους,
ακριβώς επειδή τόσο το σύστημα υγείας της χώρας όσο κι η συμπεριφορά σημαντικού τμήματος της κοινωνίας πόρρω απέχουν από το να είναι ιδανικά,
για αυτό και πρέπει, αποκλειστικά στο θέμα της νόσου, να έχει ο καθένας όσο πιο καθαρό μυαλό γίνεται.

κι όταν το μπλέκεις με σημαντικότατα αλλά όχι αμέσως σχετιζόμενα με το υγειονομικό σκέλος του προβλήματος κινδυνεύεις να την πατήσεις στο τελευταίο αγρίως. Αντίθετα με την προσπάθεια σου, τα συμφέροντα σου, αντίθετα ακόμα και με τα σημαντικότατα. Τα οποία μην ανησυχείς, εκεί είναι κι εκεί θα μείνουν, δεν θα πάνε βόλτα από μόνα τους πουθενά. Αν έχεις άμεσο τρόπο να τα λύσεις, κάνε το. Αρρωσταίνοντας κανένα δεν θα λυθεί.

Στα όσα έγραψες περί προσεχούς κατάστασης αγοράς, η περιγραφή μου θα ήταν ακόμα πιο μαύρη από την δική σου, καποια σημεία που λες είναι off, είναι σημαντικό για εμπορικές δραστηριότητες που έχουν πληγεί και είναι βιώσιμες να διοχετευθούν τα χρήματα που έχουν τσιμπήσει οι τράπεζες με ευνοϊκούς όρους στην αγορά, imho και στην βιομηχανική/βιοτεχνική δραστηριότητα, όχι μονάχα στο εμπόριο (άσε που δεν τα δίνουν ούτε στο εμπόριο). Το πώς θα ξοδευτούν (προς το παρόν τα έχουν βουτήξει οι τράπεζες και δε δίνουν φράγκο τσακιστό) θα είναι σημαντικό για το μέλλον. εκεί αξίζει να κατευθυνθεί η προσοχή, όχι σε μάχες οπισθοφυλακών (ανούσιες αγωγές π.χ.). Αυτά όμως σου επαναλαμβάνω, δεν ανήκουν στο εδώ θέμα.



 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

την κατάσταση γενικώς συζητώ επί του θέματος

Η κατασταση γενικως ειναι οτι ο κοσμος την εχει γραμμενη.

Εσυ περιγραφεις μια κατασταση που την λες ευκολα εξαιρεση. Ο κοσμος δεν κινειται βαση εξαιρεσεων, εσυ καλα κανεις και τα λες αλλα δεν γινεται.

 

πριν 8 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

για αυτό και πρέπει, αποκλειστικά στο θέμα της νόσου, να έχει ο καθένας όσο πιο καθαρό μυαλό γίνεται.

κι όταν το μπλέκεις με σημαντικότατα αλλά όχι αμέσως σχετιζόμενα με το υγειονομικό σκέλος του προβλήματος κινδυνεύεις να την πατήσεις στο τελευταίο αγρίως. Αντίθετα με την προσπάθεια σου, τα συμφέροντα σου, αντίθετα ακόμα και με τα σημαντικότατα. Τα οποία μην ανησυχείς, εκεί είναι κι εκεί θα μείνουν, δεν θα πάνε βόλτα από μόνα τους πουθενά. Αν έχεις άμεσο τρόπο να τα λύσεις, κάνε το. Αρρωσταίνοντας κανένα δεν θα λυθεί.

Ουτε συνεχιζοντας αυτη την παρανοια θα λυθει κατι. Για να λυθει πρεπει να υπαρξει αντιδραση στο προβλημα.

Η κυβερνηση δεν με αφηνει να αντιδρασω γιατι μου λεει οτι θελει να προστατεψει τους πολιτες αλλα απο την αλλη η ιδια δεν κανει κατι αλλο για τους προστατεψει.

Παιρνει αποφασεις με γνωμονα μια κατασταση η οποια εχει παψει να υπαρχει.

 

πριν 8 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

Μερικές φορές στη διάρκεια των τελευταίων 16-17 ετών που είπα κι εγώ σαν παιδί να παίξω αυτό το παιχνιδάκι, είδα διάφορους μάγκες και μάγκισσες να τα κάνουν πάνω τους και να σοβαρεύουν αποτόμως. Δεν τους άρεσαν ούτε τα αστειάκια ούτε οι χαλαουες.

Γιαυτον τον λογο αστους να το δουν μονοι τους. Ειδες τι ωραια ηταν μαζεμενοι 2 μηνες το 2020 που ειχαν χεστει?

Αφου δεν καταλαβαινουν με το καλο ας καταλαβουν με το αγριο. Εγω δεν λεω εξαρχης οτι η φηση του lockdown ειναι αγρια απο μονη της? Δεν υπαρχουν ημιμετρα.

Απο την στιγμη λοιπον που κανεις δεν ειναι διατεθειμενος να το εφαρμοσει, για ποιο λογο την πληρωνει ο επιχειρηματικος κοσμος? (οχι ολοι)

 

Δεν υπαρχει λευκη επιταγη. Επρεπε να υπαρχει σχεδιο και να φερνει αποτελεσματα.

Αν το σχεδιο ηταν αυτο που γινεται τωρα, να βγαλουν να δωσουν λεφτα οπου χρειαζεται.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

 

Παράθεση

Σύμφωνα με την ανάρτηση του δικηγόρου Νίκου Αντωνιάδη

Του γνωστού Νίκου Αντωνιάδη; [1] [2]

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

μέσα σ' όλα είσαι αρχηγούλη. Δεν πρέπει να τον έχω ξαναπετύχει αυτόν. Είναι και του Βόβολη δικηγόρος. Βέβαια, αν οποιοσδήποτε πολίτης (ασθενής/συγγενείς) εκτοξεύει κατηγορία, η κατηγορία καλό είναι τουλάχιστον να απαντάται αν όχι να ερευνάται. Αλλιώς μένουν εντυπώσεις.

(επειδή από όταν ανέβηκες στον λόφο είσαι σε φόρμα, επειδή με ενημέρωσες για πράγματα που δεν ήξερα, θα είμαι κόσμιος και δεν θα γράψω την έκκληση μου στο Ρουβίκωνα. Εξυπακούεται ότι υπήρχες κι εσύ στην έκκληση, πολλαπλώς, τη γλυ΄τωσες με τα δυο παραάνω βιντεάκια και το Βίκτορυ στον λόφο)

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

To tvxs.gr είναι τώρα ανεξάρτητη δημοσιογραφία; Όποιο μέσο δηλαδή κάνει αντιπολίτευση στη ΝΔ είναι ανεξάρτητη δημοσιογραφία. Όσο είναι και τα μέσα στη λίστα Πέτσα, τόσο είναι και αυτό και μερικά άλλα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.