Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μία ώρα πριν, το μέλος schumifer έγραψε:

Είναι εξαιρετικά πολυδιάστατο το μήνυμά σου και αγγίζει άτακτα τόσες πολλές διαφορετικές χρονικές περιόδους και καταστάσεις που δεν ξέρω αν μπορεί να είναι βάση για συζήτηση.

Θα το θέσω διαφορετικά τότε.

 

Μία ώρα πριν, το μέλος schumifer έγραψε:

Είτε όλοι συνωμοτούν ή λένε την αλήθεια.

Φοβάμαι ότι έχουν βρει τον τρόπο να κάνουν και τα δύο ταυτόχρονα.

Μία ώρα πριν, το μέλος schumifer έγραψε:

Όταν δεν αφορά ζητήματα που γνωρίζω εγώ τουλάστιχον αποτείνομαι σε γνωστούς (αν έχω) του τομέα που σέβομαι την άποψή τους. Ή διαβάζω μόνος μου.

Τα κάνω και τα δύο και πάλι τα έχω βρει σκούρα. Βέβαια μπορεί εγώ να φταίω αλλά τι να κάνω;

Μία ώρα πριν, το μέλος schumifer έγραψε:

Δε γνωρίζω πολλά για τη φούσκα του χρηματιστηρίου, φαντάζομαι ότι υπήρχαν και φωνές που έλεγαν ότι είναι αδικαιολόγητη η άνοδος = φούσκα, αλλά δεν το γνωρίζω.

Υπήρχαν. Λεγόντουσαν συνωμοσιολόγοι.

 

Μία ώρα πριν, το μέλος schumifer έγραψε:

Χωρίς ευρώ θα περιμέναμε φοβάμαι ευγνωμοσύνη από τις άλλες χώρες ή θα δανειζόμασταν για να πάρουμε εμβόλια. Τι θα βάζαμε για collateral δεν ξέρω...αν είχε μείνει και τίποτα.

Αυτό κι αν είναι μεγάλη κουβέντα. Πάντως για τότε υπήρχαν σοβαρά αντεπιχειρήματα οι φορείς των οποίων μπορεί να έκαναν λάθος, μπορεί και όχι, μπορεί η αλήθεια να ήταν κάπου στη μέση, αλλά κι αυτοί με απαξία αντιμετωπίζονταν.

Μία ώρα πριν, το μέλος schumifer έγραψε:

Το να χρησιμοποίησαν την πανδημία για να περιορίσουν την ελευθερία των παιδιών σου ή τη δική σου μου κάνει περισσότερο για θεωρία συνωμοσίας αλλά μία καλή συνωμοσία είναι και αληθοφανής, i will give you that

Δεν ξέρω ποιος σκοπός μπορεί να εξυπηρετείται ή αν υπάρχει τέτοιος σκοπός (οικονομικός, πολιτικός), αλλά δεν μπορώ να το αποκλείσω έτσι απλά.

 

Για παράδειγμα η τρομερή ισπανική γρίπη άφησε εκατομμύρια νεκρούς στα τελειώματα του Α'ΠΠ, τελείωσε μέσα σε 2 χρόνια χωρίς astra zeneca, αλλά δεν ξέρω εάν άφησε περιορισμό ελευθεριών ή άλλα πράγματα που ίσως να μας αφήσει η τωρινή πανδημία για πάντα.

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

περιορισμό ελευθεριών ή άλλα πράγματα που ίσως να μας αφήσει η τωρινή πανδημία για πάντα.

Τι εννοείς 'για πάντα';

Τίποτα δεν διαρκεί 'για πάντα', ούτε 'οι ελευθερίες'.

Αυτές πριν λίγα χρόνια  δεν υπήρχαν.

Κάποιες γενιές αγωνίστηκαν και τις κέρδισαν. Το κακό με τις μετέπειτα γενιές είναι οτι θεωρούν αυτές τις ελευθερίες δεδομένες κι έτσι 'εγώ θα 'μαι αραχτός στον γκαναπέ, δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα. Θα κάνω εμπανάστα με νετφλιξ και ψήνοντας ψωμιά'.

 

Με λίγα λόγια, ναι θα στις πάρουν τις ελευθερίες, με πανδημία ή χωρίς, γιατί δεν τις κέρδισες όπως οι προηγούμενοι.

 

Εξάλλου θα ήταν δίκαιο εμείς με μηδέν αγώνες να απολαμβάνουμε τα ίδια με τις προηγούμενες γενιές που έδωσαν τα πάντα;

Άι θινκ νοτ.

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

Εξάλλου θα ήταν δίκαιο εμείς με μηδέν αγώνες να απολαμβάνουμε τα ίδια με τις προηγούμενες γενιές που έδωσαν τα πάντα;

Άι θινκ νοτ.

 

Βασικά ναι, γι αυτό λέγονται "κεκτημένα". 

Με τη δική σου λογική θα έπρεπε όταν κάποιος πεθαίνει, να κατάσχεται η περιουσία του και τα παιδιά του να πρέπει να την ξανααγοράσουν για να την απολαύσουν. Ή κάθε παιδί δούλου να γεννιέται δούλος και να αγωνίζεται για το δικαίωμα της ελευθερίας του; Δηλαδή σε κάθε γενιά θα πρέπει να γίνεται από το μηδέν διαπραγμάτευση για τις ελευθερίες και τα δικαιώματά μας;

 

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

:boxed:

Το 'από το μηδέν' πόθεν προκύπτει;

 

  

πριν 3 λεπτά, το μέλος Simon έγραψε:

Βασικά ναι, γι αυτό λέγονται "κεκτημένα".


Οκ τότε, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, νεξτ πλιζ.

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

Θα βγάλω ρε κάρτα ΔΑΠΝΔΦΚ να με γράψουν για εμβολιασμό εκτός σειράς, θα το κάνω και αν ζήσω θα σας τρίβω το αποδεικτικό στα μούτρα σε σας που λέτε οτι ψοφάς απ' τις παρενέργειες.

 

Spoiler

:hehe:

 

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

Κι αν ψοφήσεις από  τις παρενέργειες;

 

Παράθεση

That's life
I tell you, I can't deny it
I thought of quitting, baby
But my heart just ain't gonna buy it
And if I didn't think it was worth one single try
I'd jump right on a big bird and then I'd fly

 

 

 

 

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Γιάννης_84 said:

Πέρα από τα επιστημονικά δεδομένα, τα οποία παρεμπιπτόντως είναι ακόμα υπό έρευνα και υπό διαμόρφωση, πέρα από το γεγονός ότι δεν είμαι γιατρός, φαρμακολόγος ή οτιδήποτε συναφές το οποίο θα μου επέτρεπε να έχω εμπεριστατωμένη άποψη για τον ιό και για το κάθε εμβόλιο, βλέπω κάποια πράγματα που με ανησυχούν εξίσου με τον κίνδυνο του να κολλήσω.

 

Κακώς. Αυτά που περιγράφεις είναι υπαρκτά, αλλά μιλάμε για κινδύνους διαφορετικής τάξης μεγέθους και με διαφορετικό χρονοδιάγραμμα. Κι εγώ ανησυχώ για την κανονικοποίηση παράλογων και αντιεπιστημονικών καταστάσεων, αλλά αυτό αφορά τις ενέργειές μας αφότου έχουμε προσπαθήσει να εξασφαλίσουμε την άμεση επιβίωσή μας και εκείνη των συγγενών μας.

 

14 hours ago, Γιάννης_84 said:

Για παράδειγμα, γιατί κράζουν τη Βραζιλία με 1500 θανάτους ανά εκατομμύριο πληθυσμού περισσότερο από ότι το Βέλγιο με 2000/εκατομμύριο; Τι μαγικό έχει κάνει η Νορβηγία και είναι στους 124 ή η Νότια Κορέα που είναι στους 34;

 

Η κάθε μία χώρα και η αντίδραση που προκαλούν οι πολιτικές της είναι πραγματικά αντικείμενο χωριστού θέματος. Για λόγους συντομίας κρατάω μία, την οποία θεωρώ από την αρχή παράδειγμα προς μίμηση. Όχι μόνο για την επιτυχία της, αλλά και για τον τρόπο που χειρίστηκε ορισμένες παροδικές αποτυχίες (που σε παγκόσμια κλίμακα δεν είναι καν πταίσματα πια): Emerging COVID-19 success story: South Korea learned the lessons of MERS

 

Quote

• Detect: South Korea built innovative, high-capacity screening facilities and worked closely with the private sector to ensure an adequate supply of tests from the onset of the pandemic. The country maintains approximately 600 screening and testing centers and 150 diagnostic laboratories, with capacity reaching 110,000 tests as of November 2020.


• Contain: South Korea isolated infected patients, increased compliance by supporting those in quarantine, and traced contacts with unusual thoroughness. Hundreds of epidemiological intelligence officers were deployed for these tracing efforts and empowered to use a wide variety of data sources, including credit card transactions and closed-circuit television footage.


• Treat: The health system surged to meet demand, especially in Daegu, the site of a large cluster of infections in March 2020. An additional 2,400 health workers were recruited in Daegu alone. Across the country, the government restructured the hospital system, built temporary hospitals to increase capacity, and addressed shortages of personal protective equipment (PPE) through centralized government purchasing.

 

Η σύνοψη (αλλά σε παρακαλώ μη μείνεις σε αυτή, διάβασε το άρθρο); Ενίσχυσαν εξωφρενικά με προσωπικό και υποδομές τις μονάδες υγείας, εγκατέστησαν σύστημα εντοπισμού με πρακτικά απεριόριστο δυναμικό, εφάρμοσαν ιχνηλάτηση με ζήλο που θα ντρόπιαζε τον Μάγκνουμ Πι-Άι, περιόρισαν αυστηρότατα τα ενεργά κρούσματα με ταυτόχρονη παροχή βοήθειας στους πάσχοντες και σε κάθε στάδιο της πανδημίας συνέκριναν την πιθανή εξέλιξη με τις διαθέσιμες κλίνες σε θαλάμους και ΜΕΘ, για να εκτρέψουν τους πλεονάζοντες ασθενείς σε άλλες δομές.

 

Επίσης, διέκοψαν άμεσα τις άσκοπες μετακινήσεις (αλλά χωρίς λοκ-ντάουν), επέβαλαν αυστηρή καραντίνα με ηλεκτρονική παρακολούθηση και εξοντωτικά πρόστιμα σε όσους την παραβιάζουν και μοίρασαν οικονομική βοήθεια σε κάθε νοικοκυριό, αλλά και πρακτικά σε όλες τις πληττόμενες επιχειρήσεις.

 

Εμείς την ίδια περίοδο προσλάβαμε αστυνομικούς, ιδρύσαμε και Σώμα Πανεπιστημιακής Αστυνομίας (ιδιαίτερα χρήσιμο με τα πανεπιστήμια κλειστά), αγοράσαμε νέα Navara για την ΕΛΑΣ και πρόσφατα προσλάβαμε και έναν παπά για να λειτουργεί τη ΓΑΔΑ. Γιατί, "Θεός φυλάξοι"! ?

 

Ναι, η σύγκριση είναι σαρκαστική, απλά εστιάζω σε ένα μικρό παράδειγμα για να καταδείξω τη διαφορά στις προτεραιότητες.

 

Όμως, ακριβώς επειδή σε κάποιες πτυχές της η κρατική μέριμνα αγγίζει τα όρια της αμέλειας, είναι σημαντικό στο ένα πράγμα που έχεις επιλογή (εμβολιασμός) να φροντίσεις για τον εαυτό σου και την οικογένειά σου. Το να εκτίθεσαι σε μεγαλύτερο κίνδυνο από αντίδραση πλήττει μόνο εσένα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πάτε και πείτε σε αυτούς που θα πεθάνουν από το εμβόλιο, για τα πολλαπλά οφέλη. Επίσης ρωτήστε τα παιδιά των θανόντων, αν θα τρέξουν να εμβολιάσουν τα δικά τους τα παιδιά. 

Ο αντίλογος συνεχίζει να είναι τα "οφέλη" ενός πρόχειρου εμβολίου και ένα ξερό "ρωτά τα παιδιά και τα εγγόνια αυτών που πέθαναν από τον ιό"; 

 

Τα κρούσματα των παρενεργειών αυξάνονται και σφυρίζουμε κλέφτικα.  Παρόμοιος θάνατος, ίδιας ηλικίας γυναίκας, συνέβη και εδώ στα μερη μας πριν 2 μέρες. Ακούσατε τίποτα; Όχι; Οι γιατροι του κέντρου δεν είναι σύμφωνοι με την ενοχοποίηση του εμβολίου. Ο γιος όμως είναι. Και θα ακολουθήσει και αυτό το "κρούσμα" την οδό της δημοσιοποίησης. Και εγώ σου λέω ότι όντως δεν φτάνει το εμβόλιο. Ε, εγώ είμαι κλάσομπανιέρας και αισθάνομαι πιο ασφαλής να γυρίζω με 10 μάσκες και με 1 λίτρο αντισηπτικό, παρά να κάνω το εμβόλιο στην παρούσα φάση. 

 

Υποκείμενα νοσήματα: Ωραία έκφραση. Τι γίνεται;  Γύρισε ο τροχός;

Όταν πρόκειται για τον ιό, "δεν κάνει διακρίσεις, χτυπάει τους πάντες και με τον ίδιο κίνδυνο", όταν πρόκειται για επιπλοκές του εμβολίου, φταίνε τα υποκειμενα νοσήματα; 

 

Οπότε  @schumifer προσωπικά επιλέγω αιώνιο lockdown μέχρι να βγουν καλύτερα εμβόλια ή μέχρι να μου δώσουν το δικαίωμα επιλογής της εταιρίας. Ούτε αυτό φυσικά μας απασχολεί έ; Ψιλά γράμματα μωρέ.

 

Αν δεν με θέλουν στην δουλειά μπορούν να με διώξουν με άδεια.

 

Σήμερα το πρωί, φίλος στην δουλειά μιλησε με γνωστό του Έλληνα που κατοικεί μόνιμα στο "διαφημισμενο" Ισραήλ. Αν γινόταν αυτά που εγιναν εκεί, στην δικιά μας χώρα θα γινόταν επανάσταση. Το Ισραήλ προμηθεύτηκε περισσότερα εμβόλια και σε υψηλότερη τιμή από τους άλλους. Εμβολίασε το σύνολο της κοινωνίας χωρίς πολλά μα-μου και όλα καλά.  Αποφάσισαν να γίνουν τα πειραματόζωα της Pfzer. Αλλά μιλάμε και μια κοινωνία που στρατό-σκέπτεται λόγω συνθηκών. Δεν θα σκάσουν με κάποια γερόντια που θα ψοφήσουν. 

Φανταστείτε τώρα τι θα γινόταν περί "μίζας" στην Ελλάδα, αν αγοράζαμε εμβόλια σε τριπλάσια τιμή. Ούτε lockdown θα υπήρχε, ούτε ΜΕΘ, ούτε διασωληνωμένοι. Επανάσταση θα είχε γίνει.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλα το πατε συνεχιστε. Self test δωρεαν.. εκλαψα.

Κι αν ψοφήσεις από τις παρενέργειες; That's life. Αμα δεν ψοφησεις και εχεις παρενεργειες ? That's life!!!

Αληθεια τα φαρμακα που πηρε 83χρονος παπας γνωστος για την σιωπη του μας τελειωσαν ? Σε αλλα νεα..

%CE%A4%CE%A3%CE%99%CE%A0%CE%A1%CE%91%CE%
WWW.TOVIMA.GR

Σε κόντρα για το ρωσικό εμβόλιο Sputnik μετατράπηκαν οι δευτερολογίες του Κυριάκου Μητσοτάκη και του Αλέξη Τσίπρα στη Βουλή. «Εισηγείστε να πάρουμε εμβόλια από τη Ρωσία κ...

Ακομα καλυτερα νεα https://www.tovima.gr/2021/04/02/politics/mitsotakis-meta-to-pasxa-tha-anoiksei-i-estiasi/

15/5 θα ανοιξεις για να ταιζεις και να σερβιρεις τα αφεντικα σου.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Proteas said:

 Βουλή : Κόντρα Μητσοτάκη - Τσίπρα για το ρωσικό εμβόλιο Sputnik - Ειδήσεις - νέα - Το Βήμα Online

 

Ένα από τα μεγάλα εμπόδια στην αντιμετώπιση αυτής της πανδημίας είναι η πολιτικοποίηση πολλών θεμάτων που δεν θα έπρεπε να είναι αντικείμενο πολιτικής εκμετάλλευσης.

 

Καταρχάς, όλα τα εμβόλια που υπάρχουν διαθέσιμα έχουν εγκριθεί με αρκετά αξιόπιστες, αλλά έκτακτες διαδικασίες. Συνεπώς, για όλα μαθαίνουμε συνεχώς περισσότερα.

 

Ας πάρουμε το AZ, που έχουμε διαθέσιμο εδώ. Είναι ασφαλές και αποτελεσματικό. Υποψιάζομαι ότι τελικά μέσα στον Απρίλη μπορεί να προκύψει με πολύ μικρό αστερίσκο σύσταση για γυναίκες αναπαραγωγικής ηλικίας με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, αλλά αυτό δεν αλλάζει την εικόνα του εμβολίου. Έχοντας δει και τα περιστατικά που αξιολογούνται από το EMA, εγώ το επιθυμώ και για τον εαυτό μου και για τους συγγενείς μου (πλην ενός, που μάλλον δεν μπορεί να εμβολιαστεί).

 

Αντίστοιχα, το Sputnik V είναι επίσης ασφαλές και αποτελεσματικό. Δικαίως υπήρξαν μομφές ότι η έγκρισή του επισπεύτηκε από τους Ρώσους, αλλά η τεχνολογία του είναι γνωστή και τα τελικά νούμερα πολύ ενθαρρυντικά. Κι αυτό είναι εμβόλιο με φορέα αδενοϊό και μάλιστα με δύο διαφορετικούς οροτύπους, οι οποίοι μεμονωμένα χρησιμοποιούνται σε άλλα, εγκεκριμένα εμβόλια (όπως της J&J). Κι επειδή η τεχνολογία του είναι γνωστή, είναι ένα εμβόλιο που θα μπορούσε να παραχθεί και στην Ελλάδα (όπως φαίνεται ότι τελικά θα γίνει στην Ιταλία).

 

Αν μπορούσαμε να είχαμε ακόμη 2 εκατομμύρια δόσεις εμβολίων με τίμημα λίγη θετική δημοσιότητα για τους Ρώσους (όπως ήταν και η επίσκεψη του Πρωθυπουργού τους για την παρέλαση προ ημερών), θα έπρεπε να είμαστε έτοιμοι να κάνουμε αυτήν την παραχώρηση. Κι είναι από τα θέματα που γενικά δε δημιουργούν ιδιαίτερη διεθνή πόλωση, όπως φαίνεται από το γεγονός ότι κι οι Νοτιοκορεάτες έχουν συμφωνία για την παραγωγή του.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

Εξάλλου θα ήταν δίκαιο εμείς με μηδέν αγώνες να απολαμβάνουμε τα ίδια με τις προηγούμενες γενιές που έδωσαν τα πάντα;

Άι θινκ νοτ.

Λέω να επαναφέρουμε τον θεσμό της δουλείας, αλλά και τους μέτοικους, γιατί έχουμε παρα-χαλαρώσει τώρα τελευταία.

Μάντεψε σε ποια κατηγορία (θα) ανήκεις.

Spoiler

Hint: των δούλων. Τι, όχι; Σε αυτή των μετοίκων; Άι θινκ νοτ.

 

 

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Λέω να επαναφέρουμε τον θεσμό της δουλείας, αλλά και τους μέτοικους, γιατί έχουμε παρα-χαλαρώσει τώρα τελευταία.

 

 

Mακάρι, γιατί μετά, ξέρεις --> 

 

Spoiler

 

 

 

Toυλάχιστο για ~1 αιώνα θα έχουμε δικά μας τα means of production.

 

EZ katka.

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Λέω να επαναφέρουμε τον θεσμό της δουλείας, αλλά και τους μέτοικους, γιατί έχουμε παρα-χαλαρώσει τώρα τελευταία.

Μάντεψε σε ποια κατηγορία (θα) ανήκεις.

  Hide contents

Hint: των δούλων. Τι, όχι; Σε αυτή των μετοίκων; Άι θινκ νοτ.

 

 

 

 

 

 

Προσωπική επίθεση - χαρακτηρισμοί. Κλασσική 'επιχειρηματολογία' εκ μέρους σου, δεν εκπλήσσομαι, δεν περίμενα κάτι διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Snips said:

Πάτε και πείτε σε αυτούς που θα πεθάνουν από το εμβόλιο, για τα πολλαπλά οφέλη. Επίσης ρωτήστε τα παιδιά των θανόντων, αν θα τρέξουν να εμβολιάσουν τα δικά τους τα παιδιά. 

Ο αντίλογος συνεχίζει να είναι τα "οφέλη" ενός πρόχειρου εμβολίου και ένα ξερό "ρωτά τα παιδιά και τα εγγόνια αυτών που πέθαναν από τον ιό"; 

 

Τα κρούσματα των παρενεργειών αυξάνονται και σφυρίζουμε κλέφτικα.  Παρόμοιος θάνατος, ίδιας ηλικίας γυναίκας, συνέβη και εδώ στα μερη μας πριν 2 μέρες. Ακούσατε τίποτα; Όχι; Οι γιατροι του κέντρου δεν είναι σύμφωνοι με την ενοχοποίηση του εμβολίου. Ο γιος όμως είναι. Και θα ακολουθήσει και αυτό το "κρούσμα" την οδό της δημοσιοποίησης. Και εγώ σου λέω ότι όντως δεν φτάνει το εμβόλιο. Ε, εγώ είμαι κλάσομπανιέρας και αισθάνομαι πιο ασφαλής να γυρίζω με 10 μάσκες και με 1 λίτρο αντισηπτικό, παρά να κάνω το εμβόλιο στην παρούσα φάση. 

 

Υποκείμενα νοσήματα: Ωραία έκφραση. Τι γίνεται;  Γύρισε ο τροχός;

Όταν πρόκειται για τον ιό, "δεν κάνει διακρίσεις, χτυπάει τους πάντες και με τον ίδιο κίνδυνο", όταν πρόκειται για επιπλοκές του εμβολίου, φταίνε τα υποκειμενα νοσήματα; 

 

Οπότε  @schumifer προσωπικά επιλέγω αιώνιο lockdown μέχρι να βγουν καλύτερα εμβόλια ή μέχρι να μου δώσουν το δικαίωμα επιλογής της εταιρίας. Ούτε αυτό φυσικά μας απασχολεί έ; Ψιλά γράμματα μωρέ.

 

Αν δεν με θέλουν στην δουλειά μπορούν να με διώξουν με άδεια.

 

Σήμερα το πρωί, φίλος στην δουλειά μιλησε με γνωστό του Έλληνα που κατοικεί μόνιμα στο "διαφημισμενο" Ισραήλ. Αν γινόταν αυτά που εγιναν εκεί, στην δικιά μας χώρα θα γινόταν επανάσταση. Το Ισραήλ προμηθεύτηκε περισσότερα εμβόλια και σε υψηλότερη τιμή από τους άλλους. Εμβολίασε το σύνολο της κοινωνίας χωρίς πολλά μα-μου και όλα καλά.  Αποφάσισαν να γίνουν τα πειραματόζωα της Pfzer. Αλλά μιλάμε και μια κοινωνία που στρατό-σκέπτεται λόγω συνθηκών. Δεν θα σκάσουν με κάποια γερόντια που θα ψοφήσουν. 

Φανταστείτε τώρα τι θα γινόταν περί "μίζας" στην Ελλάδα, αν αγοράζαμε εμβόλια σε τριπλάσια τιμή. Ούτε lockdown θα υπήρχε, ούτε ΜΕΘ, ούτε διασωληνωμένοι. Επανάσταση θα είχε γίνει.

 

 

Ο ιός αποδεδειγμένα παίρνει παραπάνω από 2 στους 100, άρα 2000 στους 100.000, 400.000 στα 20.000.000. Αν δε γεμίσουν τα νοσοκομεία, οπότε τότε πολλούς παραπάνω...

To vipit όπως τείνουν να αποκαλούν το υπό παρατήρηση σύνδρομο πήρε 9 στους 20.000.000. Ενήλικες είμαστε, πράξεις ξέρουμε να κάνουμε, διαλέγουμε τι θεωρούμε ψιλά γράμματα και πορευόμαστε.

Είναι δύσκολο να απαντηθούν με επιστημονική βάση απόψεις που βασίζονται σε ατομικές πίστεις. Ίσως μόνο και μόνο το ότι είναι πίστη κάνει αδύνατη την διαπραγμάτευσή της.

Ο φίλος που μίλησε στο γνωστό δεν μπορεί να δημοσιεύσει σε peer reviewed περιοδικό για να μελετήσει όλη η ανθρωπότητα τα ενδεχόμενα σφάλματα ή μη της μελέτης τους. Ο γιος της άτυχης κυρίας προφανώς γνωρίζει καλύτερα από τους ιατρούς της, οπότε καλά θα κάνει κι αυτός να δημοσιεύσει τις απόψεις του για να κριθεί όπως κρίνονται καθημερινά οι ιατροί και λοιποί ιθύνοντες που φέρουν το βάρος των αποφάσεων.

Αν εγώ πω αύριο στον υδραυλικό μου ότι πιστεύω ότι οι σωλήνες μου πρέπει να είναι πλαστικοί και δεν μου αλλάξει γνώμη τι θα κάνει ο άνθρωπος; Είτε θα φύγει απογοητευμένος ή θα πάρει τα χρήματα και θα μου αφήσει την κάρτα του για να ξανάρθει...

 

Τα πειραματόζωα της Φάιζερ φήμες λένε ότι πάνε παραλία, εμείς σπιτάκι και τρίτο κύμα.

Αιώνια lockdown, μόνο αν έχεις να λαμβάνεις. Ακόμη και τότε η οικονομική καταστροφή της χώρας σου μάλλον θα σε επηρεάσει κι εσένα. Εκτός και αν ζεις Νορβηγία οπότε έχεις καβάτζες που δε χωράνε σε 5 τράπεζες.

Αν σε διώξουν από τη δουλειά πρέπει να είσαι πολύ μοναδικός για να σε ξαναπάρουν αυτήν την περίοδο στην Ελλάδα, αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα. Αν εμένα με διώξουν από τη δουλειά μου η θέση θα καταληφθεί εντός λόγων εβδομάδων.

Και αν δώσεις στο μέσο πολίτη δικαίωμα επιλογής θα κερδίσει όπως πάντα η φαρμακευτική με την καλύτερη διαφήμιση, πρόσβαση, πλοκάμια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

Προσωπική επίθεση - χαρακτηρισμοί. Κλασσική 'επιχειρηματολογία' εκ μέρους σου, δεν εκπλήσσομαι, δεν περίμενα κάτι διαφορετικό.

Έρχεσαι, ξεκινάς flame, γράφεις εξυπνάδες και περιμένεις να μείνει αναπάντητο. Γιατί; Γιατί έτσι έμαθες. Και όσες παρατηρήσεις και αν σου γίνουν, συνεχίζεις το ίδιο μοτίβο. Προκαλείς, το ήξερες αυτό όμως, nothing to see here (αν δεν το ήξερες, μάθε το).

Επίσης, τα άσκοπα reports (κοινώς, πρωτού κάνουμε report κοιτάζουμε τι έχουμε γράψει ΕΜΕΙΣ ώστε να λάβουμε τέτοια απάντηση), είναι άξια ποινής, αλλά θα κάνω τα στραβά μάτια ΓΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ φορά. 

 

@DEADLAZARUS ΜΗΝ απαντάς σε παρακαλώ. Γενικώς σε τέτοια flamepost που μπορεί να νιώθεις ότι είναι "αστεία", άστα να περάσουν, όπως προτρέπω στον περισσότερο κόσμο. Και πόσο μάλλον, όταν ο άλλος θεωρεί πως προσβλήθηκε και ακροβατείτε τελικά και οι 2 στο σχοινί της ποινής.

 

@both 

Αυτά τα γράφω ως Χρυσόστομος, ούτε καν ως moderator (πλην του μέρους περί report). Τα ίδια θα έγραφα και πάλι αν δεν είχα το χρώμα. Σας το λέω γιατί είναι κρίμα να λέμε τα ίδια ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ λες και βρισκόμαστε στο δημοτικό σχολείο.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας , και γυρίζουμε στο ΘΕΜΑ

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος schumifer έγραψε:

Ενήλικες είμαστε, πράξεις ξέρουμε να κάνουμε, διαλέγουμε τι θεωρούμε ψιλά γράμματα και πορευόμαστε.

Με συγχωρείς αλλά δεν είναι ψιλά γράμματα. Θα μπορούσε να είναι κάποιος από τους γονείς σου/μου ή η γυναίκα σου/μου. Μόνο στατιστικά μιλώντας, η ζωή ενός ανθρώπου είναι ψιλά γράμματα. Το τίμιο θα ήταν να εξηγήσουν στον κόσμο ότι υπάρχει μια (έστω απειροελάχιστη)  πιθανότητα για κάτι τέτοιο. Εννοείται ότι θα έπρεπε να ερευνήσουν τί συμβαίνει και να κάνουν τις ανάλογες προτάσεις για τους ανθρώπους που βρίσκονται σε αυξημένο κίνδυνο. Προφανώς, σε τελική ανάλυση, υπάρχει όφελος από τον εμβολιασμό. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.