Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@giorgos2187 Αυτό σημαίνει ότι όντως μπορεί να έχει covid.. Τα τεστ ήταν όλα αρνητικά μέχρι τώρα αλλά την αντιμετωπίζω σαν να έχει. Θα αποφύγουμε κόσμο για μερικές μέρες μήπως και σώσουμε κανέναν.

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

vaccination-6576827_960_720.jpg
WWW.IN.GR

Η θεωρία της διασταυρούμενης ανοσίας δείχνει να επιβεβαιώνεται.

 

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Άρα δημιουργήθηκαν νέα εμβόλια νεότερης τεχνολογίας πολύ πιο γρήγορα απ' ότι μας πήρε να καταλάβουμε ότι λειτουργούσαν με <<90% μείωση πιθανότητας σοβαρής νόσου>> και τα ήδη υπάρχοντα αντιγριππικά; Πιο γρήγορη η έρευνα και ανάπτυξη και δοκιμή και παραγωγή νέων από τη σκέτη μελέτη υπαρχόντων. Ενδιαφέρον αν ισχύει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Άρα δημιουργήθηκαν νέα εμβόλια νεότερης τεχνολογίας πολύ πιο γρήγορα απ' ότι μας πήρε να καταλάβουμε ότι λειτουργούσαν με <<90% μείωση πιθανότητας σοβαρής νόσου>> και τα ήδη υπάρχοντα αντιγριππικά; Πιο γρήγορη η έρευνα και ανάπτυξη και δοκιμή και παραγωγή νέων από τη σκέτη μελέτη υπαρχόντων. Ενδιαφέρον αν ισχύει...

Εάν έκανες τον κόπο να διαβάσεις το άρθρο, θα δεις ότι αναφέρει και ίδια μελέτη από τις αρχές του 2020 που καταλήγει στο ίδιο συμπέρασμα. Επίσης η αποτελεσματικότητα που επικαλείσαι είναι αστήρικτη. Το "καταλάβουμε" το χρησιμοποιείς καταχρηστικά, μάλλον...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος minast έγραψε:

Εάν έκανες τον κόπο να διαβάσεις το άρθρο, θα δεις ότι αναφέρει και ίδια μελέτη από τις αρχές του 2020 που καταλήγει στο ίδιο συμπέρασμα. Επίσης η αποτελεσματικότητα που επικαλείσαι είναι αστήρικτη. Το "καταλάβουμε" το χρησιμοποιείς καταχρηστικά, μάλλον...

 

Τον έκανα τον κόπο και διάβασα το άρθρο και από εκεί παρέθεσα σε εισαγωγικά το 90% και σε τι ακριβώς αναφέρεται και δεν στάθηκα στον τίτλο άκρως αποτελεσματικό ο οποίος δεν είναι δικός μου. Ακόμα και η εν λόγω μελέτη σε προδημοσίευση βρίσκεται ακόμα, αλλά και για τις παλιότερες μελέτες που έβγαζαν το ίδιο αποτέλεσμα, ουσιαστικά γράφει ότι 《είναι δύσκολο να καταλήξουν σε ασφαλές συμπέρασμα》και 《Θέλοντας να περιορίσουν αυτόν τον παράγοντα που μπορεί να στρεβλώσει τα αποτελέσματα》...《εξέτασαν δεδομένα που αφορούν αποκλειστικά υγειονομικούς εργαζομένων, μια ομάδα πιο ομοιογενής από ό,τι ο γενικός πληθυσμός》άρα η όποια (άκρως σύμφωνα με τον τίτλο που δεν έβαλα εγώ και σε link που δεν έβαλα εγώ) αποτελεσματικότητα του αντιγριππικού αποτελούσε ισχυρή ( ; ) υποψία και όχι σίγουρο γεγονός και γι' αυτό και έγινε η συγκεκριμένη μελέτη, όπως λέει και το άρθρο το οποίο αναρωτιέσαι αν διάβασα.

 

Άρα για ποια αστήρικτη αποτελεαματικότητα που επικαλούμαι μιλάς; Εγώ την επικαλούμαι;

 

Το 《καταλάβουμε》 το είπα με την ευρεία έννοια να το καταλάβει ο απλός κόσμος που περιλαμβάνει κι εμένα. Το σχόλιό σου περί δήθεν κατάχρησης της λέξης καταλάβουμε, τι ακριβώς εννοεί και τι εξυπηρετεί;

 

Εκτός αν μου πεις ότι αν ρωτήσουμε 100 τυχαίους ανθρώπους, οι περισσότεροι θα ξέρουν γι' αυτό το συμπέρασμα της παραπάνω προδημοσίευσης και μόνο εγώ δεν το ήξερα ή δεν το είχα καταλάβει. Ή ότι το παραπάνω συμπέρασμα το επικοινωνούσαν 2 χρόνια τώρα επιτροπές και υπουργείο υγείας από τα ΜΜΕ στα οποία ήταν 24/7 πρώτο τραπέζι πίστα και μόνο εγώ δεν το είχα ακούσει.

 

Πάντως το όλο σχόλιό μου δεν είχε σκοπό μια ακόμα αντιπαράθεση αλλά εστιάζει στο γεγονός ότι προϋπήρχε κάτι που ίσως μειώνει κατά 90% την πιθανότητα σοβαρής νόσησης και μετά από δύο χρόνια ακόμα βρισκόμαστε στις υποψίες και τις προδημοσιεύσεις επ' αυτού, ενώ από την άλλη μεριά έχουμε ταχύτητες φωτός, βεβαιότητες, πίεση και σχεδόν καθόλου αμφιβολίες.

 

Συγγνώμη που σχολιάζω ότι μου κάνει εντύπωση, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

aimodiagnosi-nea-anakoinoseis-moriako-te
WWW.IN.GR

Το στέλεχος BA.5 δείχνει να διαφεύγει της φυσικής ανοσίας.

 

Link to comment
Share on other sites

embol.jpg
WWW.IN.GR

Υγιή άτομα που αθλούνται ή έχουν ένα σωματικά δραστήριο τρόπο ζωής, αναπτύσσουν περισσότερα...

Όπως εξηγεί, «η μετα-ανάλυση είναι πολύπλοκο ερευνητικό εργαλείο, το οποίο επιτρέπει την αξιολόγηση χιλιάδων δημοσιευμένων μελετών με εκατομμύρια ανθρώπινα δείγματα από όλο τον κόσμο, προκειμένου να διαπιστωθεί αν ισχύει ή όχι ένα ερευνητικό ερώτημα». Ο δρ Ντίνας συνεχίζει λέγοντας ότι «η δική μας μετα-ανάλυση έδειξε: α) ότι υγιή άτομα που αθλούνται ή έχουν ένα σωματικά δραστήριο τρόπο ζωής, αναπτύσσουν περισσότερα αντισώματα μετά από εμβολιασμό, σε σχέση με αυτούς που έχουν υιοθετήσει ένα καθιστικό τρόπο ζωής, β) ότι οι άνδρες και γυναίκες άνω των 64 ετών που ασκούνται συστηματικά, αναπτύσσουν τον ίδιο βαθμό αντισωμάτων μετά τον εμβολιασμό σε σχέση με νεότερα άτομα που επίσης ασκούνται συστηματικά, και γ) ότι, αναφορικά με τον SARS-CoV-2, η έλλειψη σωματικής άσκησης συνδέεται με ανεπαρκή ανάπτυξη αντισωμάτων μετά από εμβολιασμό».

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 24/5/2022 at 2:31 ΠΜ, το μέλος Snips έγραψε:

Άρχισε να καίει η μύτη μου. 

Αν υποψιαστώ ότι άρπαξα τίποτα...

 

Αν σε τρώει κιόλας, μήπως είναι των πιθήκων!

 

On another note:

Θεωρώ εξωφρενικά ηλίθιο όταν ο πλανήτης έχει δοκιμαστεί από τον κορωνοϊό, τις επιπτώσεις του οποίου ζούμε εν μέρει τώρα (ακρίβεια κλπ.) να βγαίνει ο ΠΟΥ και να κινδυνολογεί για ό,τι μεταδοτική ασθένεια υπάρχει στον πλανήτη από το 10000 π.Χ.

Είδαμε πόσο καλά τα κατάφερε με τον SARS-nCOV2, υποθέτουμε ότι και με τον επόμενο το ίδιο καλά θα τα καταφέρει...

Έγινε επεξεργασία από sotiris
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

cb782f1710944cf1857a355b9af13085.jpg
WWW.CAPITAL.GR

Παραμένει το ένα τεστ την εβδομάδα για τους ανεμβολίαστους εκπαιδευτικούς.

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:
cb782f1710944cf1857a355b9af13085.jpg
WWW.CAPITAL.GR

Παραμένει το ένα τεστ την εβδομάδα για τους ανεμβολίαστους εκπαιδευτικούς.

 

 

Εν τω μεταξύ τα σχολεία έχουν μόνο εξετάσεις από 1 Ιουνίου (τουλάχιστον Γυμνάσια / Λύκεια) :hehe:

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, το μέλος sotiris έγραψε:

 

Εν τω μεταξύ τα σχολεία έχουν μόνο εξετάσεις από 1 Ιουνίου (τουλάχιστον Γυμνάσια / Λύκεια) :hehe:

Μια χαρά προλαβαίνουν να διασπείρουν τον ιό από 1 Ιουνίου όμως και μετά..

Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Μια χαρά προλαβαίνουν να διασπείρουν τον ιό από 1 Ιουνίου όμως και μετά..

Το αστείο είναι ότι στις εξετάσεις παραμένουν υποχρεωτικές οι μάσκες ;)

  • Like 2
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, το μέλος minast έγραψε:

Το αστείο είναι ότι στις εξετάσεις παραμένουν υποχρεωτικές οι μάσκες ;)

Υποχρεωτικός εμβολιασμός is your friend. Όταν, όμως, δεν θέλεις να σπάσεις αβγά, τρως φασολάδα.

 

 

2022-01-25T190940Z_7909339_RC2KZR9IJ4ON_
WWW.IN.GR

Μετά το πρώτο κρούσμα της υποπαραλλαγής BA.5, εντοπίστηκε και το στέλεχος BA.4 από τον ΕΟΔΥ.

Από όλα τα δείγματα απομονώθηκε στέλεχος Omicron (B.1.1.529). Τα 23 από τα 29 δείγματα με στέλεχος Omicron αφορούσαν στο στέλεχος ΒΑ.2 (δηλαδή την Όμικρον 2) (79%, ενώ την προηγούμενη εβδομάδα το αντίστοιχο ποσοστό ήταν 95%), ενώ απομονώθηκε σε ένα δείγμα το στέλεχος ΒΑ.4 και σε δύο δείγματα το στέλεχος ΒΑ.5 (και τα τρία δείγματα από Περιφέρεια Κρήτης).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2022-01-19T125806Z_1330952166_RC2B2S9G15
WWW.IN.GR

Μειωμένη κατά σχεδόν τέσσερις φορές η πιθανότητα μετάδοσης από πλήρως εμβολιασμένους ασθενείς.

 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:
2022-01-19T125806Z_1330952166_RC2B2S9G15
WWW.IN.GR

Μειωμένη κατά σχεδόν τέσσερις φορές η πιθανότητα μετάδοσης από πλήρως εμβολιασμένους ασθενείς.

 

 

Το ξέρεις ότι ρίχνεις αλάτι στις πληγές;

  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Στην φασολάδα, ρίχνει αλάτι; Αυτό είναι το ζητούμενο

 

Δεν τρώει φασολάδα βρε συ, τρώει κασουλέ . 

 

 

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.