Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

 

58 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Ναι. Οκ. Μάλλον σε άλλο κόσμο ζούμε. Δηλαδή σίγουρα. 

Εγώ δεν ξέρω. Εσύ ξέρεις;

Οι νεκροί από covid ήταν τα ψεμματα; Οι εκατόμβες νεκρών για την ακρίβεια; Η ίδια η covid; Τα μέτρα; Η χρησιμότητα τους; Αυτά ήταν τα ψεμματα; Με ποια κριτήρια τα χαρακτηρίζεις εσύ ως ψεμματα;

Ενιωσε μια αδιαθεσια, κατερρευσε και πεθανε. Αιτια αγνωστη. Καθε μερα στις ειδησεις. Σιγουρα ζουμε σε αλλον κοσμο.

Φυσικα θα αντιπαραθεσεις ενα καρο μελετες που θα λενε οτι δεν εχει σχεση το εμβολιο, τοσες ηταν οι μελετες θα πω εγω και για τα ποσοστα επιτυχιας των εμβολιων..

Εγω πιστευω οτι ειναι θεμα τιμωριας σε αυτους που αποφασισαν οτι δεν ηθελαν να κανουν το εμβολιο.

 

Ποια ειναι τα κριτηρια, μπαινουν εικονες, ορισμενοι συνδεσμοι, εκανες τον κοπο να διαβασεις κανεναν ?

Ποια μετρα... 2 μετρα αποσταση για check in στο αεροδρομιο και ενας επανω στον αλλον μεσα στο αεροπλανο..

Ειναι νεαρος "επενδυτης" και δεν κολλαει.. Τι θες να γραψουμε ραψωδιες με τα ηλιθια μετρα που πηραν κατα την διαρκεια της "πανδημιας" ?

 

Δια του φοβου προσπαθησαν να μαζεψουν τον κοσμο στο μαντρι, ο αλλος CNN, να μην λετε οτι μπορει να ξεφυγε απο την Κινα γιατι δινουμε ποντους στην Προεδραρα.. Μαντεψε τι εγινε μετα απο 3 χρονια, τωρα μπορει να ξεφυγε απο εργαστηριο στην Κινα.. και αν δωσει η Κινα οπλα στους Ρωσους ? τοτε σιγουρα ξεφυγε απο την Κινα. Για τετοια αλητεια μιλαμε..

Έγινε επεξεργασία από Proteas
  • Like 1
  • Agree 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Τι μάθαμε από  παραπάνω:

Οι αιφνίδιοι θάνατοι ξεκίνησαν μετά από τα εμβόλια. Πιο πριν, ήταν είδος υπό εξαφάνιση.

Η ΜΑΛΛΟΝ ΟΧΙ

Πιο πριν ήταν από τα προηγούμενα εμβόλια. ΟΧΙ?

 ΜΑΛΛΟΝ ΟΧΙ

Φταίνε τα εμβόλια ΚΑΙ τα μέτρα. Υπάρχει ένα interconnection between, Ghostwire Tokyo, Shiyazaki Shamazaku, sugamotomagazaki.

 

ΠΑΙΔΙΑ ΣΕ ΤΙ ΚΟΣΜΟ ΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ? ΑΝΟΙΧΤΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ

 

  • Like 3
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

 

Παρακαλώ όπως αλλάξετε το ψευδώνυμο του κυρίου σε "Nostradamos" 😎

To τσέκαρα, δεν υπάρχει στην database :hehe: 

Κάλχας.Ευχαριστω. 🙃

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος Proteas έγραψε:

Ενιωσε μια αδιαθεσια, κατερρευσε και πεθανε. Αιτια αγνωστη. Καθε μερα στις ειδησεις. Σιγουρα ζουμε σε αλλον κοσμο.

Σιγουροτατα, εφόσον ισχυρίζεσαι ότι ποτέ ξανά πριν δεν είχες ακούσει αιφνίδιους θανάτους, όχι μόνο στην τηλεόραση και τις ειδήσεις , αλλά ακόμα και στη γειτονιά σου. Εγώ προσωπικά το φαινόμενο το θυμάμαι από τότε που ήμουν μικρό παιδί. Το άσχημο και λίγο πιο ξεδιάντροπο θα έλεγα, είναι ότι σπευδετε να αποδώσετε τέτοιους θανάτους στα εμβολια. Μιλάμε για τέτοια πλύση εγκεφάλου σ αυτά τα αηδιαστικά site που "ενημερωνεστε", που σας έκαναν να ξεχάσετε ακόμα και το τι γνωρίζατε. 

 

1 ώρα πριν, το μέλος Proteas έγραψε:

Εγω πιστευω οτι ειναι θεμα τιμωριας σε αυτους που αποφασισαν οτι δεν ηθελαν να κανουν το εμβολιο.

 

Πίστευε το. Δικαίωμα σου. Αλλά να θυμίσω κάπου εδώ ότι δε γυρνάει ένας ολόκληρος κόσμος γύρω από τον κάθε ανεμβολιαστο, που όλοι έχουν την κοινή πεποίθηση ότι ακριβώς αυτό συμβαίνει. 

 

1 ώρα πριν, το μέλος Proteas έγραψε:

Ποια ειναι τα κριτηρια, μπαινουν εικονες, ορισμενοι συνδεσμοι, εκανες τον κοπο να διαβασεις κανεναν ?

 

Προσωπικά κριτήρια. Ποια είναι τα ΔΙΚΑ σου φίλτρα, μέσα από τα οποία περνάς τομοτι διαβάζεις; Τι γνώριζες περί του θέματος ΠΡΙΝ από την όλη φάση; Αυτά που ήδη γνώριζες, πως τα έμαθες; Γιατι κανείς δε θα μπει στον κόπο να σου αλλάξει τη γνώμη για αυτά που ανεβάζεις εδώ, από τη στιγμή που βλέπει να αποδίδεις θανάτους που ακούς στην τιβι στα εμβολια. 

 

1 ώρα πριν, το μέλος Proteas έγραψε:

Τι θες να γραψουμε ραψωδιες με τα ηλιθια μετρα που πηραν κατα την διαρκεια της "πανδημιας" ?

 

Το κακό με αυτό ξέρεις ποιο είναι; Ότι για πολλά ηλίθια μέτρα κάναμε λόγο ΟΛΟΙ. Και παρακαλούσαμε κιόλας να μην φιλτράρετε αμιγώς επιστημονικά θέματα μέσα από τις πάμπολλες αηδιες που ακούσατε ως "μέτρα". Εδώ θα σε έκπληξω, αλλά σε πολλά από αυτά που θα πεις για τα μέτρα, θα με βρεις σύμφωνο. Σίγουρα όχι για όλα βέβαια.

 

1 ώρα πριν, το μέλος Proteas έγραψε:

Δια του φοβου προσπαθησαν να μαζεψουν τον κοσμο στο μαντρι, ο αλλος CNN, να μην λετε οτι μπορει να ξεφυγε απο την Κινα γιατι δινουμε ποντους στην Προεδραρα.. Μαντεψε τι εγινε μετα απο 3 χρονια, τωρα μπορει να ξεφυγε απο εργαστηριο στην Κινα.. και αν δωσει η Κινα οπλα στους Ρωσους ? τοτε σιγουρα ξεφυγε απο την Κινα. Για τετοια αλητεια μιλαμε..

 

Α sorry κιόλας, αλλά ειδικά για τις πράξεις και τα έργα των Αμερικανών, εσένα θυμάμαι να τους υπερασπίζεσαι στο θέμα "ελευθερία του λόγου" και "λογοκρισία" και εμένα να σου λέω ότι από εαυτούς δεν πιστεύω τίποτα. Δλδ και να μου πουν ότι σήμερα είναι τρίτη, εγώ καλού κακού θα το ψάξω. Αλήθεια ομως, που κολλάει αυτό;

 

 

1 ώρα πριν, το μέλος rory έγραψε:

Πάμε τώρα για την επόμενη πανδημία μέσα στην δεκαετία και εμβόλια σε 3 μήνες!

 

Ναι φίλε! Αρκεί να μην μπερδεύουμε τη λέξη infection με τη λέξη injection.  Γιατί και γελάει ο κόσμος, αλλά και χαλάμε το ίδιο μας το αφήγημα. Ακόμα δεν έχω ξεχάσει το άρθρο που είχες ανεβάσει έτσι με μπόλικα υπονοουμενα, το οποίο έλεγε ακριβώς τ αντίθετα από αυτά που υποστηριζες. Ελπίζω να τη θυμούνται όλοι την γκάφα.....

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Στον βαθμο και στον ρυθμο αυτον, δεν εχω ξανακουσει τοσους αιφνιδιους θανατους και οσο τα αιτια ειναι αγνωστα κρατα μια πισινη μπας και φταιει τελικα το εμβολιο. Ναι, εμεις διαβαζουμε αηδιαστικα site εσεις παιρνετε τις πληροφοριες απο την πηγη.. 75 χρονια ηθελε η πηγη να κρατησει μυστικα τα αρχεια της.

Δεν υπηρχε καμια παρενεργεια στην αρχη μετα μπορει και τωρα υπαρχουν..

 

Τι γνωριζα απο πριν, να δες τι λεει ο Υπουργος Υγειας χωρις καρεκλα..

 

Οι Αμερικανοι κολλανε στο οτι υπηρχαν φωνες ειδικων που ελεγαν απο την αρχη της πανδημιας οτι ο ιος μπορει να ξεφυγε απο εργαστηριο στην Κινα.

Για Χ λογους η αποψη αυτη λοιδορηθηκε και τωρα ξαφνικα επειδη αλλαξαν τα συμφεροντα παιζει ξανα ως σεναριο. Εσενα πως σου ακουγεται οτι..

Οι ιδιοι επιστημονες που ελεγαν οτι δεν υπαρχει περιπτωση να ξεφυγε απο την Κινα τωρα να λενε οτι μπορει και αυριο αν δεν κατσει καλα ο Κινεζος

να πουν οτι ξεφυγε τελικα απο εκει. Αν αυτοι ειναι γιατροι που υπηρετουν την Ιατρικη πασο ρε φιλε..

 

Έγινε επεξεργασία από Proteas
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Ναι φίλε! Αρκεί να μην μπερδεύουμε τη λέξη infection με τη λέξη injection.  Γιατί και γελάει ο κόσμος, αλλά και χαλάμε το ίδιο μας το αφήγημα. Ακόμα δεν έχω ξεχάσει το άρθρο που είχες ανεβάσει έτσι με μπόλικα υπονοουμενα, το οποίο έλεγε ακριβώς τ αντίθετα από αυτά που υποστηριζες. Ελπίζω να τη θυμούνται όλοι την γκάφα.....

Ούτε τότε κατάλαβες τι είχα γράψει και γιατί παρέθεσα το αρθρο,ουτε τώρα καταλαβαίνεις και λες ότι θες όπως θες. 

Να το πω μια ακόμα φορά μήπως και.

Οτι "προβλήματα" παρουσιάζονται θα φορτώνονται στο ιό αφού όλοι θα κολλήσουμε και θα τον περάσουμε κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, το μέλος rory έγραψε:

Ούτε τότε κατάλαβες τι είχα γράψει και γιατί παρέθεσα το αρθρο,ουτε τώρα καταλαβαίνεις και λες ότι θες όπως θες. 

Να το πω μια ακόμα φορά μήπως και.

Οτι "προβλήματα" παρουσιάζονται θα φορτώνονται στο ιό αφού όλοι θα κολλήσουμε και θα τον περάσουμε κάποια στιγμή.

 

Ναι, όντως. Αυτήν ακριβώς τη δικαιολογία χρησιμοποιησες. Επρόκειτο για ένα άρθρο που έλεγε ακριβώς τα αντίθετα από αυτά που λέγατε. Έλα τώρα. 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, το μέλος Proteas έγραψε:

Στον βαθμο και στον ρυθμο αυτον, δεν εχω ξανακουσει τοσους αιφνιδιους θανατους και οσο τα αιτια ειναι αγνωστα κρατα μια πισινη μπας και φταιει τελικα το εμβολιο. Ναι, εμεις διαβαζουμε αηδιαστικα site εσεις παιρνετε τις πληροφοριες απο την πηγη.. 75 χρονια ηθελε η πηγη να κρατησει μυστικα τα αρχεια της.

Δεν υπηρχε καμια παρενεργεια στην αρχη μετα μπορει και τωρα υπαρχουν..

 

Τι γνωριζα απο πριν, να δες τι λεει ο Υπουργος Υγειας χωρις καρεκλα..

 

Οι Αμερικανοι κολλανε στο οτι υπηρχαν φωνες ειδικων που ελεγαν απο την αρχη της πανδημιας οτι ο ιος μπορει να ξεφυγε απο εργαστηριο στην Κινα.

Για Χ λογους η αποψη αυτη λοιδορηθηκε και τωρα ξαφνικα επειδη αλλαξαν τα συμφεροντα παιζει ξανα ως σεναριο. Εσενα πως σου ακουγεται οτι..

Οι ιδιοι επιστημονες που ελεγαν οτι δεν υπαρχει περιπτωση να ξεφυγε απο την Κινα τωρα να λενε οτι μπορει και αυριο αν δεν κατσει καλα ο Κινεζος

να πουν οτι ξεφυγε τελικα απο εκει. Αν αυτοι ειναι γιατροι που υπηρετουν την Ιατρικη πασο ρε φιλε..

 

 

 

Ρε δε με νοιαζουν ολα αυτα λέμε. Ρωταω ΕΣΕΝΑ, τι γνωριζες απο μονος σου!!!! Ειχες ποτε καποια εκπαιδευση πανω ε καποιο θεμα βιολογιας, ιατρικης κλπ; Σε σχολειο, σε σεμιναριο, σε πανεπιστημιο κλπ; Γνωριζεις τπτ απο ανοσοποιητικο, απο εμβολιασμο γενικα, απο φαρμακολογια κλπ; Αν οχι, πηγες στον προσωπιο σου γιατρο; Συζητησες με εκεινον; Του εθεσες τις αποριες σου και τους προβληματισμους σου; Αν ρωτησες εναν και δεν σ αρεσαν οσα ειπε, ρωτησες κι αλλον, κι αλλον, κι αλλον κλπ; Αν ναι, τι σου απαντησαν; Ρε τι νομιζετε; Οτι καθεσαι σε μια καρεκλα, βλεπεις αηδιες στο ιντερνετ, και γινεσαι αυτοματα και καποιος με ορθη "αποψη"; Τριχες κατσαρες. Και για την μια πλευρα και για την αλλη παει αυτο για να το ξεκαθαρισουμε. 

Λοιπον, covid επαθα κι εγω και η μανα μου και η αδερφη μου και η γυναικα μου. Εμεινε εγκυος και η γυναικα μου, γεννησαμε, οποτε κατσε και υπολογισε με ποσους γιατρους μπορει να εχω συναναστραφει μεσασε αυτα τα δυο χρονια. Σε ολους εσπασα τα @@. Λοιπον, μπουρδες της τιβιτσας εκατερωθεν μου περνανε αδιαφορες γιατι ειναι απλα μπουρδες. Αναρτησεις ερευνων επισης μου περνανε αδιαφορες γιατι πιστεψε με, η ερμηνεια τους παραειναι δυσκολη.

Για να κλεισουμε. Δε θετε; Μην κανετε τιποτα. ΠΟτε κα μη σωσει κανεις να κανει τπτ που δε θελει. Αδιαφορο. Αλλα, το οτι προσπαθειτε να βγειτε και οι εξυπνοι της υποθεσης, πιο πολυ ρεζιλικι ειναι παρα κατι ουσιωδες. Θελετε τωρα 5-6 εδω μεσα , εντελως ασχετοι με το αντικειμενο, να βγαλετε θυματα εμας που ο καθενας μας εχει πληροφορηθει απο 5-6 γιατρους ο καθενας. Τουλαχιστον αυτο θα επρεπε να σας δωσει εσας τροφη για σκεψη. Που μου χετε κανει και το "τροφη για σκεψη" καραμελιτσα βουτυρου. Καθιστε και ακουστε Πλευρη, Αδωνη, Βασιλακοπουλο, pronews, hoaxes κλπ. Το ιδιο χαζους σας κανουν ΟΛΑ αυτα. 

 

Over n out! Υγεια πανω απ ολα

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε νοιαζει το ενα δεν σε νοιαζει το αλλο, να μην ακουμε, να μην βλεπουμε, να μην μιλαμε, μηπως να μην αναπνεουμε κιολας ?

Δεν εισαι ο μοναδικος στον κοσμο που ειχες το προνομιο η την ατυχια να μιλησεις με γιατρους η να κολλησεις covid.  Ξεκαβαλα λιγο.

 

Ουτε τον ειδικο εκανα ουτε τον παντογνωστη, το τι θελουμε εδω μεσα 5-6 δεν σου πεφτει λογος, μπορεις να εχεις τις αποψεις σου και μεις τι δικες μας.

Δεν γουσταρεις να διαβαζεις τις αποψεις μας υπαρχει και η ignore list ενα κουμπακι ειναι το πατας και δεν ξαναδιαβαζεις τον καθε ασχετο, εξυπνακια..

 

Μιλησες λες με 5-6 γιατρους και σε καλυψαν, εκανες το ασφαλες εμβολιο και ολα καλα, τι ζορι τραβας με το τι λεμε εμεις μεσα στο θεμα ?

Τι, μην τυχον και πεισουμε καμια θειτσα και δεν το κανει και αυριο μεθαυριο πεθανει απο η με covid ? Οποιος το εκανε το εκανε.

 

Οποιος πιστευει οτι ειναι ασφαλες παει παρακατω δεν καθεται να μαλωνει με τον καθε ασχετο εξυπνακια εκτος βεβαια αν παιζει κατι αλλο.. Π.χ.

Το εχω κανει, το εχω μετανιωσει, δεν τα εχω για να το παραδεχτω και φυσικα δεν θελω με τιποτα να βγει αληθινο οτι παιζει να μην ειναι και τοσο ασφαλες τελικα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος Proteas έγραψε:

Δεν εισαι ο μοναδικος στον κοσμο που ειχες το προνομιο η την ατυχια να μιλησεις με γιατρους η να κολλησεις covid. 

 

Μάλιστα. Αυτό είναι το μόνο που έχει κάποια αξία. Θα ήθελες να μας πεις τι άποψη είχαν εκείνοι; 

3 λεπτά πριν, το μέλος Proteas έγραψε:

Μιλησες λες με 5-6 γιατρους και σε καλυψαν, εκανες το ασφαλες εμβολιο και ολα καλα, τι ζορι τραβας με το τι λεμε εμεις μεσα στο θεμα ?

Τι, μην τυχον και πεισουμε καμια θειτσα και δεν το κανει και αυριο μεθαυριο πεθανει απο η με covid ? Οποιος το εκανε το εκανε.

 

Ε, ας μην αφήνουμε ασυναρτησίες αναπάντητες. Μπορεί κάποιος κατά τύχη να μπει να διαβάσει και τούτο το δυσμοιρο θεμα. 

 

4 λεπτά πριν, το μέλος Proteas έγραψε:

Οποιος πιστευει οτι ειναι ασφαλες παει παρακατω δεν καθεται να μαλωνει με τον καθε ασχετο εξυπνακια εκτος βεβαια αν παιζει κατι αλλο.. Π.χ.

Το εχω κανει, το εχω μετανιωσει, δεν τα εχω για να το παραδεχτω και φυσικα δεν θελω με τιποτα να βγει αληθινο οτι παιζει να μην ειναι και τοσο ασφαλες τελικα.

 

Εγώ το είπα. Το μετάνιωσα, και ρωτησα να μου πείτε τι αναμένεται να μου συμβει, και πότε. Αλλά κανείς δε μου λέει. Όλο ξέρετε ότι κάτι κακό θα γίνει, αλλά το τι είναι αυτό, πότε περίπου αναμένεται, τι μπορούμε να κάνουμε να προφυλαχθούμε, τίποτα. Αέρας κοπανιστος σα να λέμε. Πραγματικά εντυπωσιακό βέβαια, μετά από τόσο και τόσο ψάξιμο και έρευνες που αναρτώνται εδώ μεσα. Ίσως να ειναι τροφή για σκέψη αυτό (κάτσε ντε, μην ξεχνιόμαστε) 

 

8 λεπτά πριν, το μέλος Proteas έγραψε:

Δεν σε νοιαζει το ενα δεν σε νοιαζει το αλλο, να μην ακουμε, να μην βλεπουμε, να μην μιλαμε, μηπως να μην αναπνεουμε κιολας ?

 

Δε με νοιάζει Άδωνις, δε με νοιάζει Πλεύρης, δε με νοιάζει pronews, εσένα σε νοιάζουν; Για όλα τ άλλα, εγώ είμαι ο πρώτος που είπα να βλέπετε, να ακούτε, παρότρυνα να μιλάτε... Αλλά κάποιους που ξέρουν και δύο πράγματα παραπάνω. Γι'αυτό και ρωτώ ξανά. Οι δικοί σου γιατροί, τι γνώμη έχουν για όλα αυτά που σε απασχολούν; Μοιράσου τη μαζί μας αν θες. 

Link to comment
Share on other sites

WWW.THELANCET.COM

Over the past two decades, anti-vaccine activism in the USA has evolved from a fringe subculture into an increasingly well...

Σταχυολογώ (με δική μου υπογράμμιση):

1) Over the past two decades, anti-vaccine activism in the USA has evolved from a fringe subculture into an increasingly well organised, networked movement with important repercussions for public health. The COVID-19 pandemic has exacerbated this evolution and magnified the reach of vaccine misinformation. Anti-vaccine activists, who for many years spoke primarily to niche communities hesitant about childhood vaccinations, have used traditional and social media to amplify vaccine-related mistruths about COVID-19 vaccines while also targeting historically marginalised racial and ethnic communities.

2) Concurrently, anti-vaccine activists' pre-pandemic messaging increasingly shifted from expressions of concern about health impacts and safety (eg, claims that vaccines cause autism) to a philosophical focus on liberty evidenced in arguments about health and medical freedom and parental rights.

This shift served to place the growing movement in terms more likely to draw the interests of conservatives and libertarians, for whom scientific consensus around the safety, efficacy, and benefit of vaccination was less salient than concerns about liberty and perceptions of unwelcome government interference.

3) In activism, network building is key for recruiting and retaining participants and achieving strategic goals.

Pre-pandemic, anti-vaccine activists adeptly leveraged social media to shape opinion, gain allies, and influence policy. After California passed SB-277 in 2015, a collection of loosely federated health-freedom organisations with names such as Freedom Keepers emerged in other states, establishing active social media accounts.
These social media accounts shared common naming conventions and visual branding elements, maintained messaging discipline, and cross-promoted each other's local activism efforts—showing that the anti-vaccine movement was already nationally networked before the COVID-19 pandemic.
4) Reflecting broader, growing trends in anti-intellectual or anti-science populist discourse (especially in right-wing media outlets), clinicians and other health professionals who were publicly involved in pro-vaccine policy or commentary in advance of the pandemic were subject to harassment, physical threats, and violence by anti-vaccine activists.

5) Although anti-vaccine activism was already increasing in the USA and internationally, the 2020 emergence of COVID-19 served as an accelerant, helping turn a niche movement into a more powerful force. Whereas earlier anti-vaccine activism focused primarily on parents and school immunisation requirements, the universal nature of the COVID-19 pandemic provided anti-vaccine activists with concerned audiences that were far larger and broader. As the pandemic unfolded, anti-vaccine activists capitalised on discontent over pandemic measures such as physical distancing, school closures, and vaccine and mask mandates, joining right-wing groups, some elected officials, and some Christian nationalist pastors in opposing public health interventions via appeals to health liberty, and downplaying the severity of COVID-19.

6) The start of COVID-19 vaccine trials provided opportunities for anti-vaccine activists to discredit the vaccine development and evaluation process. Anti-vaccine advocacy groups worked to call the trials into question and spread doubt among Americans who either lacked familiarity with the process, or lacked trust in the health-care system. As the national roll-out of vaccinations began, they highlighted stories of purported side-effects (and conspiracy theories) and worked to undermine public confidence in vaccine safety and efficacy among a broader public audience who were searching for information about whether to vaccinate.

Notably, the activists treated the identification of adverse effects (such as myocarditis) by scientific authorities as more evidence of conspiracy rather than a demonstration of how vaccine safety systems operate. They shaped their messaging to resonate with particular audiences, including supporters of former US President Donald Trump, for whom anti-vaccine rhetoric resonated, and historically marginalised racial and ethnic groups they had targeted pre-pandemic. Examples include promoting messaging that tied COVID-19 vaccines to past medical abuses such as the Tuskegee syphilis study when targeting Black communities, or intensifying existing mistrust in health-care and government institutions for Latino people, and fuelling concerns of fertility-related COVID-19 vaccine side-effects that resonate with women.Starting in 2021, anti-vaccine activists have challenged COVID-19 vaccine policies in court.
7) Much of the anti-vaccine information on social media moved through networks of so-called influencers.
Some were long-time anti-vaccine activists and others had established their audiences in wellness, politics, parenting, or other spheres. Many of these influencers are ideologically motivated, but some, including several prominent anti-vaccine influencers, profit from their audiences by selling anti-vaccine books and products (eg, alternative treatments), and monetising websites with advertising revenue or affiliate links to anti-vaccine groups.
In at least one case, influencers selling anti-vaccine products founded a medical freedom-focused super political action committee.

On social media, sensationalism, outrage, and controversy are often effective tools for generating audience attention and growing, engaging, or monetising a following. The rancorous, partisan tone of much of the conversation surrounding public health response to the pandemic led to new actors—including partisan pundits, politicians, wellness influencers, sport figures, celebrities, and even clinicians, scientists, and academics—taking visible roles in arguing the health-freedom perspective, while often spreading false and misleading claims about COVID-19 vaccine efficacy or safety. In this way, the pandemic has served to greatly increase the number of voices with larger audiences shaping the public conversation about vaccines. The growing group of influencers use simple and disciplined messaging to question vaccines. This directness presents challenges to government authorities that have often issued variable, difficult-to-interpret guidance on COVID-19 vaccinations.

8)Rather, building on their successes, anti-vaccine activists have attacked vaccination efforts at the state and local levels with new vigour, and new allies. At the state level, anti-COVID-19 vaccine mandate efforts have expanded to undermine existing vaccination requirements for schools and the health-care workforce. For example, with anti-vaccine activist encouragement, Texas lawmakers introduced legislation to remove routine vaccination school requirements during the 2021 legislative session,

and the 2022 Texas Republican Party platform now includes natural and unalienable rights not to be vaccinated.
During the start of the 2022 state legislative sessions, states such as Kansas and Oklahoma introduced legislation to prohibit COVID-19 vaccine school-entry requirements. Although none of this legislation has passed, many of these bills will probably be reintroduced in future sessions. Anti-vaccine activism has also increased at the local level, emphasising the importance of having a presence and building on momentum to influence vaccination policies via activism directed towards school boards, unions, and county governments.
9) Immediate action is needed to counter these dynamics and respond to this movement. Fundamentally, the public health, scientific, and policy communities must recognise that anti-vaccine campaigns are networked. Within the USA, anti-vaccine messaging and political activism is franchised with health-freedom communities established in each state to rapidly activate for legislative or protest purposes.
Despite being distinct entities, these groups or individuals amplify each other's social media content and calls-to-action, sharing unified messaging and their views that vaccine mandates violate liberty, nationally. In contrast, public health networks and communications can be minimally coordinated because they remain largely siloed by their state and institution. Even public health professionals active in communicating on social media individually are often doing so in an ad hoc, grassroots manner, with public officials often having limited ability to speak out (eg, due to institutional restrictions).
National vaccine groups promote much-needed pro-vaccine messages but are often underfunded and overwhelmed by further-reaching anti-vaccine activists. Relevant community influencers or individuals with large social media followings are rarely incorporated into pro-public-health communication efforts.
To address this expanded threat to US public health and security, we recommend three measures consistent with a so-called whole of society approach, in which public health agencies collaborate with diverse (eg, academic, civic, and private sector) stakeholders.
First, we suggest the development of networked communities capable of reaching the public at the right time, at the right place, and with the right messenger about vaccine-related information—especially to pre-empt and pre-bunk well funded and amplified messages disseminated by the anti-vaccine movement. This action entails a shift in approach for the US public health communication model, from the use of one credible messenger (that is vulnerable to discrediting attacks), to a broad, diverse, and coordinated network of expert messengers and influencers. These stakeholders—including leaders of local, historically marginalised, or faith communities can simultaneously share similar messages of factual information to their specific audiences. Such an aggregated, coordinated approach makes it difficult for anti-vaccine activist efforts to undermine public trust in messages and lone experts.
Second, we suggest input is solicited from outside the usual public health agencies. Countering the array of expanded efforts by anti-vaccine activists and groups or individuals who influence or monetise disinformation efforts necessitates a wide breadth of expertise. Thus, interdisciplinary and intersectoral collaborations (eg, the Virality Project) are essential for developing effective responses.
Third, we suggest these networked and coordinated communities are leveraged to counter relevant trends in anti-vaccine efforts. This action will include separating narratives about liberty from anti-vaccine attitudes and mitigating anti-vaccine activist harassment of public health communicators. Separating these narratives requires diverse, trusted voices to stress the value of collective action to secure public health gain and economic security, while being mindful of public concerns for personal liberties that vary in form and intensity across social groups and locations. Activating networks to publicly aid individuals facing harassment will provide victims with valuable credibility and support from professionals and the general population (eg, the Shots Heard Round the World initiative Building networked, coordinated initiatives will be challenging, but the stakes are too high to ignore. Without concerted efforts to counter the anti-vaccine movement, the USA faces an ever-growing burden of morbidity and mortality from an increasingly undervaccinated, vaccine-hesitant society.
 
 
 
 
 
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που αναφέρει το Lancet αποδεικνύει ότι και αυτοί γουστάρουν την συνομοσιολόγια και την κάνουν ανάλυση 🤡

 

Τέτοια άρθρα αποκαλούνται πληρωμένη έρευνα έτρεξαν για την Αμερική μπας και σώσουν τίποτα και να που ΕΑΝ & ΕΦΟΣΟΝ εμείς τα είπαμε

αν είναι και αυτοί σαν τον Fauchi όλα καλά μην ανησυχείτε την αλήθεια λένε

Link to comment
Share on other sites

58 λεπτά πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Αυτά που αναφέρει το Lancet αποδεικνύει ότι και αυτοί γουστάρουν την συνομοσιολόγια και την κάνουν ανάλυση 🤡

 

Τέτοια άρθρα αποκαλούνται πληρωμένη έρευνα έτρεξαν για την Αμερική μπας και σώσουν τίποτα και να που ΕΑΝ & ΕΦΟΣΟΝ εμείς τα είπαμε

αν είναι και αυτοί σαν τον Fauchi όλα καλά μην ανησυχείτε την αλήθεια λένε

 

 

Κάπου μπερδεύτηκες. Οι "δικοί σου" το επικαλούνται συνέχεια. Γιατί ΜΙΑ έρευνα από τις δεκάδες που έχει, κάπως, κάπου, λίγο συμφωνεί με τα γνωστά αφηγηματα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

 

 

Κάπου μπερδεύτηκες. Οι "δικοί σου" το επικαλούνται συνέχεια. Γιατί ΜΙΑ έρευνα από τις δεκάδες που έχει, κάπως, κάπου, λίγο συμφωνεί με τα γνωστά αφηγηματα.

 

Δεν υπάρχουν δικοί μου δικοί σου !

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.