Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

12 λεπτά πριν, το μέλος Proteas έγραψε:
giatroi_1.jpg
WWW.PROTOTHEMA.GR

Εισήγηση της επιτροπής εμπειρογνωμόνων - Τα τεστ θα τα πληρώνουν από την τσέπη τους - Δεν θα έρχονται σε επαφή με...

 

Τίποτα σε απόλυση έχουμε; Πόσοι είναι, τέλος πάντων, οι ανεμβολίαστοι γιατροί; 5, 10, 100, 1.013;

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

2 ώρες πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Τίποτα σε απόλυση έχουμε; Πόσοι είναι, τέλος πάντων, οι ανεμβολίαστοι γιατροί; 5, 10, 100, 1.013;

Πριν η μετα τον εκβιασμο, την στερηση ολοκληρου του μισθου και την απαγορευση να δουλεψουν οπουδηποτε αλλου ?

Πριν ηταν 7500 και μετα 1.957 εκ των οποιων οι 243 γιατροι, μειον 1 που δεν αντεξε και αυτοκτονησε. Το ονομα της ηταν Χρυσανθη, 36 ετων απο την Λαρισα.

 

"Στην τοποθέτησή του στον ANT1 ο Θάνος Πλεύρης σχολίασε σχετικά:

«Το διάβασα στο Twitter. Δε μιλάμε για άτομο του ΕΣΥ, αλλά για ιδιώτη γιατρό ή οδοντίατρο που ήταν σε αναστολή."

 

Να χαιρομαστε την κυβερνηση και την αντιπολίτευση μαζι, για την παγκοσμια πρωτοτυπια το να μην εχουν δικαιωμα να εργαστουν σε κανεναν τομεα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

 

Μόνο εσύ και ακόμα ένας έχετε ισχυριστει ότι στον κύκλο σας έχετε περισσοτερες ξαφνικιτιδες παρά βαριες νοσησεις η θανάτους από covid. Αυτό ή ψέματα είναι, ή απλά είστε πολύ τυχεροί.

Πως είναι τυχερός κάποιος που έχασε άνθρωπο απλώς επειδή ήταν μη συνηθισμένη η αιτία, εσύ το ξέρεις. Τουλάχιστον η covid19 είναι νόσος, η ξαφνικίτιδα δεν είναι καν λέξη. Από όποια αιτία κι αν έχεις χάσει, τυχερός δεν λέγεσαι κατ 'εμέ.

 

1 ώρα πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Εάν είστε τόσο τυχεροί που δε χάσατε αρκετούς ανθρώπους από covid, η αν δεν πήγε η ψυχή σας στην Κουλούρη επειδή κοντεψατε να χάσετε ανθρώπους, τότε απλά σταματήστε το εδώ. Ειλικρινά είστε σε μια θέση από την οποία είναι αδύνατον να σχηματίσετε άποψη. Χεστο. Χωρίς ειρωνία, χωρίς κακια, χωρίς τίποτα. Ειλικρινά. 

Δεν νιώθω καμία τύχη με αυτά που προκάλεσε στους γονείς μου το lockdown και τα γαμiδoπρωτόκολλά τους που έβαλαν τον πατέρα μου σε πτέρυγα covid χωρίς να κανένα θετικό τεστ ποτέ και να μη μπορούμε να τον δούμε ούτε να τον φροντίσουμε και τελικά να βγαίνει πολύ χειρότερα απ'ότι μπήκε και άλλα πολλά.  Μην εκλαμβάνεις τα γραφόμενά μου σαν αμφισβήτηση ή περιφρόνηση του τι μπορεί εσύ και άλλοι πολλοί να έζησαν και να τράβηξαν με συγγενείς, φίλους κλπ. Αλλά μην με λες και τυχερό από πάνω η ψεύτη επειδή αναφέρω πράγματα που έζησα. Οι συζητήσεις βοηθάνε και στο σχηματισμό άποψης που αναφέρεις. Εδώ και πολλά post προσπαθώ να αποφεύγω απόλυτες εκφράσεις για να δείξω ότι δεν προωθώ συγκεκριμένη σχηματισμένη και απόλυτη άποψη, αλλά απλώς επιμένω σε πράγματα που δεν έχω καλυφθεί.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Τουλάχιστον η covid19 είναι νόσος, η ξαφνικίτιδα δεν είναι καν λέξη.

Λοιπόν, επειδή το λες και το ξαναλες, συγγνώμη αλλά παίζεις στα όρια του να λες μπούρδες. Καλά, αιφνίδιο θάνατο δεν έχεις ξανά ακούσει ΠΟΤΕ;;;; Δηλαδή συγγνώμη, αιφνίδιο θάνατο, άκουσες πρώτη φορά στη ζωή σου μόνο από τον συγκεκριμένο φίλο σου, ο οποίος είχε εμβολιαστεί; Πριν την πανδημία δεν είχες ξανα ακούσει τον αιφνίδιο θάνατο;;;;;;; Μας δουλεύεις; Εδώ αιφνιδίως έχουν πεθάνει αθλητές σε ώρα αγώνα, κι εσύ τώρα θες να μας πεις ότι για τον αιφνίδιο θάνατο ενός ανθρώπου, η πρώτη πιθανή αιτία είναι το ότι είχε εμβολιαστεί;;;;; Πας καλά; Κι εδώ πριν λίγες μέρες πέθανε αιφνιδίως υγιέστατος 45αρης αντιεμβολιαστης. Τι πάει να πει αυτό;

 

 

 

1 ώρα πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Δεν νιώθω καμία τύχη με αυτά που προκάλεσε στους γονείς μου το lockdown και τα γαμiδoπρωτόκολλά τους που έβαλαν τον πατέρα μου σε πτέρυγα covid χωρίς να κανένα θετικό τεστ ποτέ και να μη μπορούμε να τον δούμε ούτε να τον φροντίσουμε

Καντους μήνυση. Το αν έγιναν λάθη λίγο πολλοί όλοι το αναγνωρίζουμε και συμφωνούμε σε αυτό. Έχει μαλλιασει η γλώσσα μας να το λέμε. Οι γενικεύσεις, με αφετηρία προσωπική εμπειρία είναι λάθος, και είναι μπούρδα. Σε αυτό μπορούμε να συμφωνήσουμε; 

 

 

 

Καλύτερα να χρησιμοποιούσες απόλυτες εκφράσεις, παρά τα μισολογα του τύπου "Πέθανε φίλος που είχε εμβολιαστεί, μα τι να σκεφτώ κι εγώ;" Τουλάχιστον να καταλαβαίναμε μια ώρα αρχιτερα αν αξίζει απάντηση η όχι 

 

1 ώρα πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Εδώ και πολλά post προσπαθώ να αποφεύγω απόλυτες εκφράσεις για να δείξω ότι δεν προωθώ συγκεκριμένη σχηματισμένη και απόλυτη άποψη, αλλά απλώς επιμένω σε πράγματα που δεν έχω καλυφθεί.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Λοιπόν, επειδή το λες και το ξαναλες, συγγνώμη αλλά παίζεις στα όρια του να λες μπούρδες. Καλά, αιφνίδιο θάνατο δεν έχεις ξανά ακούσει ΠΟΤΕ;;;; Δηλαδή συγγνώμη, αιφνίδιο θάνατο, άκουσες πρώτη φορά στη ζωή σου μόνο από τον συγκεκριμένο φίλο σου, ο οποίος είχε εμβολιαστεί;

Πριν την πανδημία δεν είχες ξανα ακούσει τον αιφνίδιο θάνατο;;;;;;; Μας δουλεύεις; Εδώ αιφνιδίως έχουν πεθάνει αθλητές σε ώρα αγώνα, κι εσύ τώρα θες να μας πεις ότι για τον αιφνίδιο θάνατο ενός ανθρώπου, η πρώτη πιθανή αιτία είναι το ότι είχε εμβολιαστεί;;;;; Πας καλά; Κι εδώ πριν λίγες μέρες πέθανε αιφνιδίως υγιέστατος 45αρης αντιεμβολιαστης. Τι πάει να πει αυτό;

Πριν λίγα post δεν έγραψα ακριβώς αυτό; Φυσικά και έχω δυστυχώς ξανακούσει. Και σε όσους από αυτούς ανήκαν στον κύκλο μου, πρώτα ήταν το σοκ του ξαφνικού και μετά μαθαίναμε και την αιτία. Ανέφερα μόλις πριν λίγα post ένα τέτοιο περιστατικό. Υπήρχε κάποια ρημάδα αιτία στο τέλος. Τώρα σε αθλητές κλπ ποτέ δεν το έψαξα, ό,τι λέγανε οι ειδήσεις εκείνες τις μέρες, δεν είχα προσωπικό ενδιαφέρον για κάτι παραπάνω. Η διαφορά είναι στο ότι έχει γίνει πολύ της μόδας να μη μαθαίνουμε καμία αιτία. Εγώ δεν λέω ότι σίγουρα έφταιγε κάποιο εμβόλιο, αλλά ότι δεν δέχομαι το άκριτο και προαποφασισμένο ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να έφταιγε. Μου βρωμάει, πως το λένε; Θυμάσαι ένα παιδάκι στην Πελοπόννησο που έκανε εμβόλιο την Παρασκευή και πέθανε την Κυριακή; Ε, Δευτέρα πρωί οι ακαταδίωκτοι έλεγαν ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να έφταιγε το εμβόλιο. Μπορεί να είχαν δίκιο, δεν ξέρω, αλλά που το ήξερες ρε μεγάλε; Έκανες τις διαδικασίες; Σε πήρε τηλέφωνο ο ιατροδικαστής; Και τι έγινε μετά που εξετάστηκε; Αδιευκρίνιστα αίτια και περιμένουμε τοξικολογικές. Και τι έγινε όταν βγήκαν οι τοξικολογικές; Τίποτα! Αλλά κατά τ' άλλα ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να έφταιγε! Αν ήσουν αδερφός ή πατέρας του, θα ήσουν κουλ; Εγώ, όχι.

 

9 ώρες πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Καντους μήνυση. Το αν έγιναν λάθη λίγο πολλοί όλοι το αναγνωρίζουμε και συμφωνούμε σε αυτό. Έχει μαλλιασει η γλώσσα μας να το λέμε. Οι γενικεύσεις, με αφετηρία προσωπική εμπειρία είναι λάθος, και είναι μπούρδα. Σε αυτό μπορούμε να συμφωνήσουμε; 

Οι γενικεύσεις με προσωπική εμπειρία ως μοναδικό δεδομένο συμφωνώ ότι είναι λάθος. Οι γενικεύσεις βγαίνουν από εξέταση πολλών περιπτώσεων, εύρεση μηχανισμών, αιτίων κλπ. Τώρα για τη μήνυση ξέρεις τι τύχη έχουν αυτές οι μηνύσεις έτσι; Και εκτός αυτού είχαμε την έννοια και την αγωνία να τον συνεφέρουμε, όχι να επισκεπτόμαστε δικηγόρους και να σκορπάμε λεφτά σε κάτι μάταιο. Επανερχόμενος στην προσωπική εμπειρία, όταν περισσότεροι του ενός έχουν παρόμοια προσωπική εμπειρία, παύει να είναι μεμονωμένο γεγονός και αρχίζει να γίνεται ενδιαφέρον. Η λεγόμενη φαρμακοεπαγρύπνηση, για τις προσωπικές εμπειρίες υπάρχει ξέρεις. Αν όμως τρώει bullying όποιος πάει να αναφέρει την προσωπική του εμπειρία, τότε καταλαβαίνεις ελπίζω ποιο είναι το πρόβλημα. Σε αυτό το thread έχουν κατά καιρούς ανέβει διάφορες περιπτώσεις προβλημάτων που προσπαθώντας να μην είμαι απόλυτος και προκατειλημμένος, δεν αποκλείω αν εξεταστούν προσεκτικά από ειδικούς να απομυθοποιηθούν όλες ή σχεδόν όλες (μεγάλη διαφορά ανάμεσα στα δύο παρεμπιπτόντως). Όταν όμως η τάση είναι ο χλευασμός εκ προοιμίου, τότε ποια εξέταση και ποια απομυθοποίηση; Δεν ασχολείται κανείς, είναι όλα εξ' ορισμού ψέματα ή συμπτώσεις και στα @@ μας που πέθανε το παιδάκι, μάλλον ήτανε γραφτό του και Θεός σχωρέστο. Να μην επαναλάβω εδώ το συλλογισμό περί του τι πιθανότητες έχει ένα 15χρονο αν κολλήσει και τι θα ήταν ή δεν θα ήταν προτιμότερο γιατί θα τα <<ξανακούσω>> πάλι.

 

9 ώρες πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Καλύτερα να χρησιμοποιούσες απόλυτες εκφράσεις, παρά τα μισολογα του τύπου "Πέθανε φίλος που είχε εμβολιαστεί, μα τι να σκεφτώ κι εγώ;" Τουλάχιστον να καταλαβαίναμε μια ώρα αρχιτερα αν αξίζει απάντηση η όχι 

Ωραία λογική. Ή μη μας νευριάζεις με τους προβληματισμούς σου και το που δεν νιώθεις καλυμμένος, ή πες μας κάτι απόλυτο που θεωρείται λάθος για να μην αξίζει να σου απαντήσουμε καν. 👍

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
Link to comment
Share on other sites

Ο κορονοϊός μπορεί να προκαλέσει αυτοάνοσο που καταστρέφει την όσφρηση (newsit.gr)

 

7333a42cb811445589d3be1aa626438f.jpg
WWW.CAPITAL.GR

Τα ευρήματα αυτής της μελέτης θα μπορούσαν να εξηγούν τις συχνές επαναλοιμώξεις σε ορισμένους, ακόμη και εμβολιασμένους.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Αλλά μην με λες και τυχερό από πάνω η ψεύτη επειδή αναφέρω πράγματα που έζησα

Λυπαμαι για αυτα που εζησες, επιμενω οτι οσα εζησες, εζησα και εζησαν γνωστοι μας ειναι ΤΙΠΟΤΑ μπροστα στην συνολικη εικονα. 
 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, το μέλος o polonos έγραψε:

Λυπαμαι για αυτα που εζησες, επιμενω οτι οσα εζησες, εζησα και εζησαν γνωστοι μας ειναι ΤΙΠΟΤΑ μπροστα στην συνολικη εικονα. 
 

Καμία αντίρρηση σε αυτό. Απλώς ο καθένας μόνο τον εαυτό του μπορεί να ελέγξει και να παίρνει αποφάσεις, άντε και την οικογένειά του.

 

Τη συνολική εικόνα προσπαθώ κι εγώ να την κατανοήσω όσο περισσότερο μπορώ και να πράττω αναλόγως. Μέσα σε αυτή την προσπάθεια κατανόησης είναι εκτός φυσικά από την ενημέρωση, τη διενέργεια μελετών και το διάβασμά τους, και η ανταλλαγή απόψεων, εμπειριών, η 《αμφισβήτηση》, οι συγκρίσεις κλπ.

Link to comment
Share on other sites

covidos-620x350.jpg
WWW.IN.GR

Η έρευνα, μολονότι εστιάζει στην όσφρηση, ρίχνει επίσης περισσότερο φως στις πιθανές...

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

China-koronoios.jpg
WWW.NAFTEMPORIKI.GR

Εντυπωσιακή άνοδος των κρουσμάτων κορωνοϊού παρατηρείται τις τελευταίες μέρες...

 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

kina.jpg
WWW.CNN.GR

Η μεγάλη βιομηχανική ζώνη της Κίνας , η επαρχία Ζεζιάνγκ κοντά στην Σανγκάη καταγράφει...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.