Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

57 λεπτά πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:
china-coronavirus-620x350.jpg
WWW.IN.GR

Οι νεκροί στην Κίνα εξαιτίας της Covid-19 προβλέπεται ότι το 2023 θα ξεπεράσουν το ένα...

 

 

Αλλιώς γνωστό και ως σύστημα Ivan Drago

If He Dies Ivan Drago GIF

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:
china-coronavirus-620x350.jpg
WWW.IN.GR

Οι νεκροί στην Κίνα εξαιτίας της Covid-19 προβλέπεται ότι το 2023 θα ξεπεράσουν το ένα...

 

 

αφήστε μας πια , είδατε καθόλου μπάλα, στο QATAR όλα καλά τι ξέρουν αυτοί που δεν ξέρουμε εμείς ;
Ζήτω η ελεύθερη ενημέρωση
Εγγυημένα ανεξάρτητη ενημέρωση :hehe: 

Link to comment
Share on other sites

Πέθανε άλλος ένας συγγενής από covid την προηγούμενη εβδομάδα. Ατσιπάριστος αν έχει κάποια σημασία.

Δεν ξέρω αν έχετε πάρει μυρωδιά τί συμβαίνει στα νοσοκομεία τελευταία. Με λίγα λόγια, να πάτε μόνο αν κινδυνεύει άμεσα η ζωή σας. Ειδικά στα παιδιατρικά γίνεται μάχη σε κάθε εφημερία.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

 

Ανεμβολίαστος εννοείς

 

You must be fun at parties :p

Βέβαια ήταν ηλικιωμένη η κυρία αλλά δεν εμβολιάστηκε για να μην πάθει κακό από το εμβόλιο. Τέσπα είναι κρίμα να πεθαίνουν ενώ υπάρχει το μπόλι και δίνει καλές πιθανότητες επιβίωσης. Ο καθένας ζει (ή πεθαίνει) όπως νομίζει.

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, το μέλος Simon έγραψε:

Πέθανε άλλος ένας συγγενής από covid την προηγούμενη εβδομάδα. Ατσιπάριστος αν έχει κάποια σημασία.

Δεν ξέρω αν έχετε πάρει μυρωδιά τί συμβαίνει στα νοσοκομεία τελευταία. Με λίγα λόγια, να πάτε μόνο αν κινδυνεύει άμεσα η ζωή σας. Ειδικά στα παιδιατρικά γίνεται μάχη σε κάθε εφημερία.

 

Συλλυπητήρια, όλα είναι σχετικά, αν πήγε νοσοκομείο είναι τετελεσμένα τις περισσότερες φορές.

 

Ο Παπαδάκης με όλες τις δόσεις πήγε να τα κακαρωσει πήγε νοσοκομείο του έδωσαν ότι του έδωσαν 6 μέρες και βγήκε .

Δεν υπάρχει ίδια μεταχείριση προς τους πολίτες.

 

Πέθανε ένας συγγενής μου ήταν με κορώνα έτσι είπαν μεγαλουτσικος 65-70 ετών, ε μετά από 3 μέρες πεθαίνει και ένας ανηψιός του 45-50 χρονών όχι από κορώνα στο σπίτι του. Έτσι ξαφνικά...

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω στον κύκλο μου ένα σωρό ξαφνικίτιδες εμβολιασμένων 30-50 και ούτε έναν από covid19 αλλά δεν γράφω κάθε φορά που συμβαίνει γιατί αποτελούν ανεκδοτολογικές αναφορές, χώρια τη λογοκρισία. Ένας από αυτούς μάλιστα 40ρης είχε κάνει και προεγχειρητικό έλεγχο στην Αγγλία έτσι ώστε όταν θα γύριζε από τις διακοπές του εδώ να κάνει κάποια μη ζωτικής σημασίας εγχείρηση ρουτίνας, αλλά τελικά σε ένα περίπατο σωριάστηκε ξαφνικά μπροστά στην οικογένειά του νεκρός. Καλύτερα να είχε περάσει covid19, πιο πολλές πιθανότητες θα είχε να ζούσε τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Στα στατιστικά θνητότητας/θηνσιμότητας της ηλικίας του τα οποία είναι 0,χχχχ%, στο ότι ήταν αποδεδειγμένα υγιής όπως έδειξαν οι εξετάσεις, στο ότι το πέρασε μεταξύ άλλων η ανεμβολίαστη 90+ χρονών γιαγιά μου χωρίς πρόβλημα, στα <<στατιστικά>> του ευρύτερού μου κύκλου και στο ότι όντως πέθανε το οποίο ισούται με 100% πιθανότητα θανάτου το οποίο αν δεν κάνω λάθος είναι μεγαλύτερο από το 0,χχχ%.

Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Έχω στον κύκλο μου ένα σωρό ξαφνικίτιδες εμβολιασμένων 30-50 και ούτε έναν από covid19 αλλά δεν γράφω κάθε φορά που συμβαίνει γιατί αποτελούν ανεκδοτολογικές αναφορές, χώρια τη λογοκρισία. Ένας από αυτούς μάλιστα 40ρης είχε κάνει και προεγχειρητικό έλεγχο στην Αγγλία έτσι ώστε όταν θα γύριζε από τις διακοπές του εδώ να κάνει κάποια μη ζωτικής σημασίας εγχείρηση ρουτίνας, αλλά τελικά σε ένα περίπατο σωριάστηκε ξαφνικά μπροστά στην οικογένειά του νεκρός. Καλύτερα να είχε περάσει covid19, πιο πολλές πιθανότητες θα είχε να ζούσε τώρα.

 

Όλες αυτές οι περιπτώσεις είναι ανεκδοτολογικές, όπως και οι δικές μου. Πιστεύω είναι αυτονόητο ότι οι προσωπικές εμπειρίες δεν είναι κανόνας που ισχύει για το σύνολο του πληθυσμού. Τα στατιστικά είναι εκεί για όποιον θέλει να τα δει.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

πέθανε το οποίο ισούται με 100% πιθανότητα θανάτου το οποίο αν δεν κάνω λάθος είναι μεγαλύτερο από το 0,χχχ%.

Μπουρδες. Και γι αυτους που πεθαναν απο covid, στο μεμονωμενο δειγμα του καθενος, 100% πεθαναν. Πολυ περιεργο μου φαινεται. Καποτε σκεφτοσασταν και επιχειρηματολογουσατε με βαση το οτι ο κοσμος πεθαινει απο ενα σωρο αλλες αιτιες, και ο,τι τσαμπα συζητουσαμε για εμβολια, covid, μετρα κλπ. Τωρα ξαφνικα, ολες οι αλλες αιτιες δεν θα επρεπε να υπαρχουν; Ειλικρινα δενκαταλαβαινω.

 

Κατα τ' αλλα, εννοειται, συλλυπητηρια για τις απωλειες ολων μας......

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

κάθε φορά που ακούω για στατιστικά , δεν μπορώ απλά δεν μπορώ

Spoiler

 

με τα στατιστικά βγήκε και ο Σημίτης μην ξεχνάμε, όσοι έχουν πάει πανεπιστήμιο ξέρουν τα στατιστικά πως βγαίνουν , ξέρουν να κάνουν ωραίες τις καμπύλες κλπ κλπ

 

BONUS

World CUP NO MASKS

 

 

Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, το μέλος Simon έγραψε:

Τα στατιστικά είναι εκεί για όποιον θέλει να τα δει.

Και τι λένε τα στατιστικά για τους 20-40; Έχουν καμία σχέση με τους 60+; Χώρια τον τρόπο καταμέτρησης της Ελλάδας.

 

6 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

 

Μπουρδες.

Το τελευταίο μου λογοκριμένο μήνυμά μου που απευθυνόταν σχετικά κόσμια σε αιχμηρό δικό σου, απέφευγε να χρησιμοποιεί αιχμηρή γλώσσα και παρόλα αυτά λογοκρίθηκε και τώρα επιβεβαιώνεται για άλλη μια φορά ότι δεν ήταν σύμπτωση το τι περνάει και τι δεν περνάει από το moderation. Δεν ζητάω κάτι φυσικά, απλώς επισημαίνω.

 

6 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Και γι αυτους που πεθαναν απο covid, στο μεμονωμενο δειγμα του καθενος, 100% πεθαναν.

Ποιος το αμφισβήτησε αυτό; Παραβίαση ανοιχτών θυρών για άλλη μια φορά.

 

6 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Πολυ περιεργο μου φαινεται. Καποτε σκεφτοσασταν και επιχειρηματολογουσατε με βαση το οτι ο κοσμος πεθαινει απο ενα σωρο αλλες αιτιες, και ο,τι τσαμπα συζητουσαμε για εμβολια, covid, μετρα κλπ.

Τσάμπα; ΤΣΑΜΠΑ; Μα ακριβώς ήμουν από αυτούς που ήθελαν όντως να συζητάμε για όλα τα παραπάνω. Απλώς από άλλη οπτική και με διάθεση δυσπιστίας και κριτικής απέναντι στα μπρος-πίσω των ΜΜΕ και των διαφόρων ακαταδίωκτων. Π.χ. έχω αναφέρει πολλές φορές τις σημαντικές διαφοροποιήσεις της πολιτικής της Δανίας και άλλων χωρών αλλά κανείς δεν έχει όρεξη να τις σχολιάσει, μάλλον επειδή δεν ταιριάζουν με κάποια δόγματα που έχουν επικρατήσει τελευταίως.

 

6 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Τωρα ξαφνικα, ολες οι αλλες αιτιες δεν θα επρεπε να υπαρχουν; Ειλικρινα δενκαταλαβαινω.

Είναι ίσως επειδή δεν θέλεις.

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

όσοι έχουν πάει πανεπιστήμιο ξέρουν τα στατιστικά πως βγαίνουν

 

Βασικά ισχύει η προϋπόθεση που έγραψε ο @acct

 

1 ώρα πριν, το μέλος acct έγραψε:

 

Και ξέρει να τα αναγνώσει. Ή έστω είναι πρόθυμος να ζητήσει βοήθεια.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και σας αρεσουν τα στατιστικα..

96273526.jpg
WWW.TIMESNOWNEWS.COM

A study published in The American Journal of Medicine has found that unvaccinated drivers were 72% more likely to get into a severe...

 

  • Haha 7
Link to comment
Share on other sites

Τα data εκεί είναι αλλά ποιος κάθεται να τα δει γράφε εκεί μια μπούρδα και τέλος

 

Scientists looked at 6,682 traffic accidents that occurred in Ontario in the summer of 2021 and found that nearly 1,700 of those involved in a crash had not received a single Covid-19 vaccine.

 

οπότε για κάντε τις πράξεις εγώ βγάζω 74,558%  ότι αυτοί που ενεπλάκησαν σε τροχαία ήταν εμβολιασμενοι 

Link to comment
Share on other sites

47 λεπτά πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Το τελευταίο μου λογοκριμένο μήνυμά μου που απευθυνόταν σχετικά κόσμια σε αιχμηρό δικό σου, απέφευγε να χρησιμοποιεί αιχμηρή γλώσσα και παρόλα αυτά λογοκρίθηκε και τώρα επιβεβαιώνεται για άλλη μια φορά ότι δεν ήταν σύμπτωση το τι περνάει και τι δεν περνάει από το moderation. Δεν ζητάω κάτι φυσικά, απλώς επισημαίνω.

Μπουρδες. Μια χαρα ενα σωρο προειδοποιησεις εχω κι εγω. Επισης ναι, εγω, το moeration team και η πλειοψηφια τω πολιτων της χωρας εχουμε κανει κομμα, και λογοκρινουμε οσους λενε μπουρδες. Δοξα το Θεο ειναι λιγοτεροι.

 

49 λεπτά πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Ποιος το αμφισβήτησε αυτό; Παραβίαση ανοιχτών θυρών για άλλη μια φορά.

 Μπουρδες. Απο στατιστικης αποψεως αυτη τη φορα.

 

1 ώρα πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Τσάμπα; ΤΣΑΜΠΑ; Μα ακριβώς ήμουν από αυτούς που ήθελαν όντως να συζητάμε για όλα τα παραπάνω. Απλώς από άλλη οπτική και με διάθεση δυσπιστίας και κριτικής απέναντι στα μπρος-πίσω των ΜΜΕ και των διαφόρων ακαταδίωκτων.

 

Οχι, δεν ησασταν ΜΟΝΟ κατα των ΜΜΕ κλπ. Συστηματικα αμφισβητουσατε την χρησιμοτητα των εμβολιων, πραγμα το οποιο ηταν, ειναι και θα παραμεινει λαθος. Για τα ΜΜΕ λεγατε και συνεχιστε να λετε ο,τι θελετε. Κανεναν δεν απασχολει. Στη συζητηση περι λοιπων θανατων θυμασαι τι λεγαμε εμεις οι απο δω; Οτι αλλες αιτιες θανατου προφανως και υπαρξαν, οπως υπηρξαν παντα και θα υπαρχουν και παντα. Με τη τεραστια διαφορα οτι οι λοιπες αιτιες θανατου δεν οδηγησαν σε ασφυξια τα συστηματα υγειας και σιγουρα δεν οδηγησαν σε εκατομβες νεκρων και ομαδικους ταφους σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα. Και εκει ηταν που θα βοηθουσαν τα εμβολια (εκτος των αλλων φυσικα). Για να μην μακρυγορουμε και για να μην κανουμε συζητησεις ασκοπες. Μια στοιχειωδης αντιληψη χρειαζεται και μπορει κανεις να καταλαβει ποιοι ελεγαν 5 πραματα σωστα και ποιοι ελεγαν μπουρδες. Μια στοιχειωδης αντιληψη και μια στοιχειωδης κριτικη σκεψη.

 

Τωρα, το οτι πριν δυο χρονια λεγαμε μπουρδες επειδη φετος εγινε μουντιαλ με θεατες και αρα ειχαμε αδικο πριν δυο χρονια και αρα φετος δικαιωθηκατε και κατι τετοια αλλοπροσαλλα που δεν μπορεις να τα παρακολουθησεις, ειναι συζητηση για αλλους. Δεν μπορω να συμμετασχω.

 

1 ώρα πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Π.χ. έχω αναφέρει πολλές φορές τις σημαντικές διαφοροποιήσεις της πολιτικής της Δανίας και άλλων χωρών 

 Ωραιοτατα, μπραβο σου. ΠΟσες φορες πρεπει να σου πει καποιος οτι σε αυτο ΚΑΙ ΜΟΝΟ αυτο, ολοι συμφωνουμε; Ποιον ειδες δηλαδη να υποστηριξε στο 100% τις οποιες αποφασεις παρθηκαν και εξακολουθουν να παιρνονται απο τους εδω ανικανους; Ποσες φορες να πουμε δλδ, οτι αν ειναι να μαζευτουμε να τους πεταξουμε ντομαστες, ερχομαι πρωτος; Νταξει, το παμε μια, το παμε δυο, ε φτανει.

 

1 ώρα πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

αλλά κανείς δεν έχει όρεξη να τις σχολιάσει, μάλλον επειδή δεν ταιριάζουν με κάποια δόγματα που έχουν επικρατήσει τελευταίως.

Και εδω ειναι για ακομα μια φορα η αιτια ολων των μπουρδων που κατα καιρους εχουν πεταχθει. Νομιζετε οτι με την αρνηση σας και την επανασταση σας απεναντι στο θεμελιωδες ζητημα προστασιας της υγειας, θα καταφερετε κατι απεναντι στο πολιτικο συστημα. Εξαρχης ειπαμε οτι το να βαλεις αυτα τα δυο απιδια στον ιδιο σακο ειναι λαθος και επικινδυνο, το τονισαμε και το υπενθυμισαμε πολλες φορες, εν τελει δεν το καταλαβατε, εν τελει κανατε ακριβως αυτο που δεν επρεπε, ε , και νταξ, τι α κανς; α καεις  να σκας; Πειτε τα να ξεθυμανετε ξερω γω. 

 

Και πριν προλαβω να τελειωσω τις αραδες μου, να, εσκασε κι αυτο.

9 λεπτά πριν, το μέλος Proteas έγραψε:

Μιας και σας αρεσουν τα στατιστικα..

 

 

Ενα ωραιοτατο αρθρο που λει ενα σωρο μπουρδες. Ξερετε ομως κατι, ολοι μπορουν να καταλαβουν οτι το αρθρο αυτο λεει μπουρδες. Το θεμα ειναι, οτι οι μπουρδες αυτου του αρθρου, δικαιολογουν το να λεμε εμεις κι αλλες πιο μεγαλες μπουρδες; Ε, δεν παει ακριβως ετσι παιδες......

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Μπουρδες. Μια χαρα ενα σωρο προειδοποιησεις εχω κι εγω.

Δεν μίλησα για προειδοποιήσεις, αλλά για απάντησή μου προς εσένα η οποία δεν περιείχε 100 φορές το χαρακτηρισμό μπούρδες για τα λεγόμενά σου και παρόλαυτά δεν έφτασε ποτέ να εμφανιατεί. Άρα μη συγκρίνεις ανόμοια.

 

4 ώρες πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Επισης ναι, εγω, το moeration team και η πλειοψηφια τω πολιτων της χωρας εχουμε κανει κομμα, και λογοκρινουμε οσους λενε μπουρδες. Δοξα το Θεο ειναι λιγοτεροι.

Πλειοψηφία δεν σημαίνει τίποτα. Το να πετάς απλώς τη λέξη μπούρδες δεν είναι επιχείρημα.

 

4 ώρες πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

 Μπουρδες. Απο στατιστικης αποψεως αυτη τη φορα.

Με εντυπωσιάζει και αυτό το επιχείρημά σου. Δεν έκανα αναγωγή στον πληθυσμό. Είπα για συγκεκριμένο άνθρωπο ο οποίος πέθανε και μου απάντησες ότι δεν ισχύει για όλον τον πληθυσμό. Πράγμα σωστό, αλλά παραμένει παραβίαση ανοιχτών θυρών γιατί δεν είπα το αντίθετο.

 

4 ώρες πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Οχι, δεν ησασταν ΜΟΝΟ κατα των ΜΜΕ κλπ. Συστηματικα αμφισβητουσατε την χρησιμοτητα των εμβολιων, πραγμα το οποιο ηταν, ειναι και θα παραμεινει λαθος.

Κλασσική περίπτωση τα βάζω όλα στο ίδιο τσουβάλι. Απαντάς σε μένα και βάζεις πληθυντικό. Η κλασσική διχαστική αντιμετώπιση τύπου εμείς και οι άλλοι. Βλέπεις τι εννοώ όταν λέω δεν υπάρχει έντιμη συζήτηση αλλά κύρηγμα; Με ενδιέφεραν και με ενδιαφέρουν οι λεπτομέρειες πέρα από την κασέτα αυτών που φοράνε μάσκα μόνοι τους στο αυτοκίνητό τους.

 

4 ώρες πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Για τα ΜΜΕ λεγατε και συνεχιστε να λετε ο,τι θελετε. Κανεναν δεν απασχολει. Στη συζητηση περι λοιπων θανατων θυμασαι τι λεγαμε εμεις οι απο δω; Οτι αλλες αιτιες θανατου προφανως και υπαρξαν, οπως υπηρξαν παντα και θα υπαρχουν και παντα.

Τα ΜΜΕ διαμορφώνουν καταστάσεις σε τεράστιο βαθμό, δεν μπορεί να λες ότι δεν απασχολεί κανέναν. Επίσης οι άλλες αιτίες θανάτου ποιος είπε ότι δεν υπήρχαν; Το θέμα είναι ποιές είναι αποτρεπτέες.

 

4 ώρες πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Με τη τεραστια διαφορα οτι οι λοιπες αιτιες θανατου δεν οδηγησαν σε ασφυξια τα συστηματα υγειας και σιγουρα δεν οδηγησαν σε εκατομβες νεκρων και ομαδικους ταφους σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα.

Έχεις δίκαιο. Αυτός που πεθαίνει ξαφνικά δεν απασχολεί κρεβάτι κανονικής ούτε εντατικής νοσηλείας. Κι εφόσον είναι και λίγοι, είναι ανάξιο λόγου το φαινόμενο και οι πιθανές αιτίες του. Μα πως δεν το είχα σκεφτεί και σπαταλάω τσάμπα χώρο στο thread;

 

4 ώρες πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Και εκει ηταν που θα βοηθουσαν τα εμβολια (εκτος των αλλων φυσικα). Για να μην μακρυγορουμε και για να μην κανουμε συζητησεις ασκοπες. Μια στοιχειωδης αντιληψη χρειαζεται και μπορει κανεις να καταλαβει ποιοι ελεγαν 5 πραματα σωστα και ποιοι ελεγαν μπουρδες. Μια στοιχειωδης αντιληψη και μια στοιχειωδης κριτικη σκεψη.

Η κριτική σου σκέψη τι σου λέει για τις σημαντικές διαφοροποιήσεις στην περί covid πολιτική ανάμεσα σε εξίσου σοβαρές χώρες; Σύμπτωση και μόνο; Αποκλείεται να είχαν αντίθετα επί μέρους δεδομένα ή ενώ είχαν μεν συμβατά μεταξύ τους δεδομένα, να έπραξαν διαφορετικά; Και στις δύο περιπτώσεις κάποιος είναι πιο σωστός από τον άλλον. Είτε στα δεδομένα που συνέλλεξε, είτε στην εξήγησή τους ή και τα δύο. Και θα ήταν χρήσιμο ή έστω ενδιαφέρον να συζητούσαμε το ποιος είναι πιο σωστός και γιατί. Αλλά όπως είπες τέτοιες συζητήσεις είναι άσκοπες και όποιος τις προσπαθεί λέει μπούρδες, σωστά;

 

4 ώρες πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Τωρα, το οτι πριν δυο χρονια λεγαμε μπουρδες επειδη φετος εγινε μουντιαλ με θεατες και αρα ειχαμε αδικο πριν δυο χρονια και αρα φετος δικαιωθηκατε και κατι τετοια αλλοπροσαλλα που δεν μπορεις να τα παρακολουθησεις, ειναι συζητηση για αλλους. Δεν μπορω να συμμετασχω.

Δεν μίλησα για κανένα μουντιάλ, τι τα ανακατεύεις όλα;

 

4 ώρες πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

 Ωραιοτατα, μπραβο σου. ΠΟσες φορες πρεπει να σου πει καποιος οτι σε αυτο ΚΑΙ ΜΟΝΟ αυτο, ολοι συμφωνουμε;

Στην πράξη δεν βλέπω να συμφωνούμε όπως αποδεικνύεις στο παρακάτω.

 

4 ώρες πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Ποιον ειδες δηλαδη να υποστηριξε στο 100% τις οποιες αποφασεις παρθηκαν και εξακολουθουν να παιρνονται απο τους εδω ανικανους; Ποσες φορες να πουμε δλδ, οτι αν ειναι να μαζευτουμε να τους πεταξουμε ντομαστες, ερχομαι πρωτος; Νταξει, το παμε μια, το παμε δυο, ε φτανει.

Έχω ξεπεράσει τα περι ανικανότητας, να πετάξουμε ντομάτες, να ξεθυμάνουμε κλπ. Άλλοι μοίραζαν εδώ μέσα ευθύνες για νεκρούς ανάμεσα σε ανθρώπους που απλώς ήταν δύσπιστοι για κάποια πράγματα, όχι εγώ. Το θέμα μου δεν είναι να μοιράσω εγώ ευθύνες, κάτι το οποίο δεν είναι ούτε στις δυνατότητες ούτε τις γνώσεις μου, αλλά να δείξω ότι αυτοί που τις μοίραζαν με ευκολία, ίσως θα έπρεπε να το ξανασκεφτούν λίγο βλέπωντας και άλλες πτυχές του θέματος και να αποφεύγουν α πέφτουν σε διχαστικούς κοινωνικούς αυτοματισμούς με λογικές τύπου εμείς και οι άλλοι.

 

4 ώρες πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Και εδω ειναι για ακομα μια φορα η αιτια ολων των μπουρδων που κατα καιρους εχουν πεταχθει. Νομιζετε οτι με την αρνηση σας και την επανασταση σας απεναντι στο θεμελιωδες ζητημα προστασιας της υγειας, θα καταφερετε κατι απεναντι στο πολιτικο συστημα.

Ποια επανάσταση; Μέσα από ένα thread; Ούτε κατά διάνοια. Απλή ανταλλαγή απόψεων. Δηλαδή κατ' εσέ μπούρδες.

 

4 ώρες πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Εξαρχης ειπαμε οτι το να βαλεις αυτα τα δυο απιδια στον ιδιο σακο ειναι λαθος και επικινδυνο, το τονισαμε και το υπενθυμισαμε πολλες φορες, εν τελει δεν το καταλαβατε, εν τελει κανατε ακριβως αυτο που δεν επρεπε, ε , και νταξ, τι α κανς; α καεις  να σκας; Πειτε τα να ξεθυμανετε ξερω γω. 

Το ποιός προσπαθεί να ξεθυμάνει άστο καλύτερα. Για την επικινδυνότητα του ίδιου σάκου, μήπως είδες κάποιον πιο σημαντικό παράγοντα να το κάνει ή σε ενοχλεί μόνο η ασήμαντη και με μηδέν επιρροή άποψη ενός ημιανώνυμου φορουμίτη όπως εγώ;

 

4 ώρες πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Και πριν προλαβω να τελειωσω τις αραδες μου, να, εσκασε κι αυτο.

 

Ενα ωραιοτατο αρθρο που λει ενα σωρο μπουρδες. Ξερετε ομως κατι, ολοι μπορουν να καταλαβουν οτι το αρθρο αυτο λεει μπουρδες. Το θεμα ειναι, οτι οι μπουρδες αυτου του αρθρου, δικαιολογουν το να λεμε εμεις κι αλλες πιο μεγαλες μπουρδες; Ε, δεν παει ακριβως ετσι παιδες......

Το κλειδί του παραπάνω άρθρου είναι το μέχρι που μπορεί να φτάσει το blame game. Το σημαντικότερο όμως κατ' εμέ, συνοψίζεται στη φράση correlation vs causation. Και η ίδια φράση ταιριάζει και σε πολλά από όσα κι εγώ ο ίδιος έχω γράψει που μπορεί να έχω πέσει στην ίδια παγίδα. Το θέμα είναι ότι σε αντίθεση με το παραπάνω άρθρο, κάποιες φορές δεν είναι αυτονόητο το ένα ή το άλλο χωρίς έρευνα και μετα-έρευνα των μετα-αναλύσεων. Και όταν σε κάθε ανεκδοτολογική (ή μη) αναφορά υπάρχει το bios default του ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να ισχύει το α ή το β, η έντιμη συζήτηση έχει πάει περίπατο και απλά ανταλλάζουμε κυρήγματα αφορισμούς κλπ.

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.