Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

giatroi-1.jpg
WWW.NEWSBREAK.GR

Σοκ έχει προκαλέσει η είδηση ότι στα θύματα της καταστροφική διαχείρισης της πανδημίας της κυβέρνησης Μητσοτάκη...

 

  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

37 λεπτά πριν, το μέλος Proteas έγραψε:
giatroi-1.jpg
WWW.NEWSBREAK.GR

Σοκ έχει προκαλέσει η είδηση ότι στα θύματα της καταστροφική διαχείρισης της πανδημίας της κυβέρνησης Μητσοτάκη...

 

 

Ήταν σε αναστολή επειδή δεν έκανε το εμβόλιο για να μην πεθάνει αλλά τελικά αυτοκτόνησε. Flawless logic.

  • Like 2
  • meow 1
  • Sad 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Εξωθήθηκε στην αυτοκτονία και αυτή προέκυψε υπό το κράτος ψυχιατρικής δυσκολίας. Δυστυχώς στους ανθρώπους χωρίς εισόδημα και πόρους αυτό συμβαίνει. Ένας υποτυπώδης σεβασμός στη νεκρή γυναίκα είναι απαραίτητος νομίζω.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για την νέα κοπέλα/επιστήμονα.

Αξίζει σεβασμός τόσο σε αυτήν όσο και σε πολλούς άλλους που έφυγαν και φεύγουν.

Το άρθρο δεν δείχνει να σέβεται την απώλεια ωστόσο, παρά πατάει πάνω στο θάνατο για να ''αποδείξει΄΄ ότι τα μέτρα υπέρ εμβολιασμού ήταν εσφαλμένα.

Οπότε παραίνεση για σεβασμό πρώτα στον αρθρογράφο.

Έπειτα η απόδειξη αιτίας αιτιατού που επιχειρείται είναι επιπέδου

''μπουζούκι όργανο

αστυνομικός όργανο

άρα αστυνομικός μπουζούκι΄΄

 

με την εξαίρεση ότι εδώ δε γνωρίζουμε καν την ιστορία πίσω από τη μία εκ των δύο αιτιάσεων

 

  • Like 5
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος schumifer έγραψε:

Κρίμα για την νέα κοπέλα/επιστήμονα.

Αξίζει σεβασμός τόσο σε αυτήν όσο και σε πολλούς άλλους που έφυγαν και φεύγουν.

Το άρθρο δεν δείχνει να σέβεται την απώλεια ωστόσο, παρά πατάει πάνω στο θάνατο για να ''αποδείξει΄΄ ότι τα μέτρα υπέρ εμβολιασμού ήταν εσφαλμένα.

Οπότε παραίνεση για σεβασμό πρώτα στον αρθρογράφο.

Έπειτα η απόδειξη αιτίας αιτιατού που επιχειρείται είναι επιπέδου

''μπουζούκι όργανο

αστυνομικός όργανο

άρα αστυνομικός μπουζούκι΄΄

 

με την εξαίρεση ότι εδώ δε γνωρίζουμε καν την ιστορία πίσω από τη μία εκ των δύο αιτιάσεων

 

 το άρθρο όντως δεν ακολουθεί τη δεοντολογική οδό, καθότι δεν παρουσιάζει απλά την είδηση αλλά σχολιάζει τα όσα την πλαισιώνουν. Η δική μου παραίνεση πήγαινε στον @astrolabos που εκφέρει άποψη με αγοραίο τρόπο για τη λογική συνανθρώπου μας που δυστυχώς έφτασε στο σημείο να αφαιρέσει την ίδια της τη ζωή. Και όσο αυθαίρετα αποδίδουμε τους λόγους της αυτοκτονίας (προφανώς μπορεί να συνέτρεχαν και άλλοι λόγοι) τόσο αυθαίρετο είναι να λέμε ότι δεν εμβολιάστηκε για να μην πεθάνει. Μπορεί να μην εμβολιάστηκε γιατί ακολούθησε ιατρική οδηγία που αφορούσε αποκλειστικά στην ίδια. Όλα αυτά τα λέω όντας πλήρως εμβολιασμένος από την πρώτη στιγμή που μου επιτράπηκε.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος psyber έγραψε:

Η δική μου παραίνεση πήγαινε στον @astrolabos που εκφέρει άποψη με αγοραίο τρόπο για τη λογική συνανθρώπου μας που δυστυχώς έφτασε στο σημείο να αφαιρέσει την ίδια της τη ζωή.

 

Σχολίασα αυτό: 

Παράθεση

Σύμφωνα με τις αναρτήσεις των διαμαρτυρόμενων υγειονομικών, μια 36χρονη οδοντίατρος, η οποία έμεινε για περισσότερο από έναν χρόνο εκτός επαγγελματικού στίβου επειδή δεν δεχόταν να εμβολιαστεί, βρέθηκε σε αδιέξοδο και οικονομική ασφυξία, με αποτέλεσμα να πάρει την απόφαση να δώσει τέλος στη ζωή της.

 

Εξήγησέ μου λίγο τον "αγοραίο τρόπο" που σχολίασα την είδηση

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Πέφτει ο πατέρας μου ραγίζει ίσχίο τον πάνε στο Γενικό Κρατικό, μένει μια εβδομάδα, τον επιστρέφουν σπίτι Παρασκευή βράδυ. Χθές το πρωί έπρεπε να πάρω την μάνα μου για να κάνουμε μερικές δουλειες, γυρίζουμε, ετρεμε σαν το ψάρι και ήταν ληθαργικός. Φωναζουμε το ΕΚΑΒ, 40 πυρετος, με την μια ασθενοφορο και στο Αττικό. Εκτός των αλλων (δυστυχώς), διαγνώσθηκε και covid θετικος.

 

Point being, αυτό το κολλησε εκει πέρα μέσα. Προφανέστατα κανείς δεν δινει σκατό για πρωτοκολλα εκει πέρα μέσα (ενα μυστήριο πράμα ρε παιδί μου, ακόμα και στο νοσοκομείο ο τρελλός με τα κουδούνια και τις διπλές μάσκες πάλι εγώ ήμουν αλλά και πριν απο λίγο που πήγα σουπερμάρκετ πάλι εγώ ήμουν ο γραφικός).

 

Όχι δεν προτεινω ούτε λοκντάουνς, αλλά ρε φούστη μου, και λίγη κοινή λογική δεν βλάπτει ειδικά σε μονάδες υγείας...

 

 

 

Και τώρα η ερώτηση υψηλότατης κρίσεως. Μπήκα να κλείσω ραντεβού για την μάνα μου, κλείνει 6μηνο απο την 4η δοση σε λιγο. Για το ΤΚ μας βγαίνουν 10 εμβολιαστικά κέντρα. Απο αυτά τα 3-4 δεν εχουν καμια διαθεσιμη ημερομηνία, ενώ τα υπόλοιπα φαίνεται να λειτουργουν μια φορά την εβδομάδα και για ημερομηνίες μιλάμε για 10 μέρες και (εκτός απο ένα που δεν βολευει με τιποτα, 80 ετών ειναι η γυναίκα, αν δεν μπορώ να παρκαρω να την βοηθησω να κατεβει κοκ, δεν εχει νόημα).

 

Δεν υπάρχουν εμβόλια? Τα έχουν κλείσει τα μαγαζία? WTF?

Έγινε επεξεργασία από Freedom
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Γρήγορα περαστικά Νίκο. Δυστυχώς υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αμφισβητούν/υποβαθμίζουν την πανδημία. 

Γρήγορα περαστικά στο πατέρα σου Νίκο. 

Για τα εμβολιαστικά στην Αθήνα δε ξέρω τι γίνεται, Καλαμάτα πάντως έχει 2 του στιλ "περάστε σκουπίστε τελειώσατε".

7 λεπτά πριν, το μέλος Freedom έγραψε:

ο τρελλός με τα κουδούνια και τις διπλές μάσκες πάλι εγώ ήμουν

Δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, το μέλος Freedom έγραψε:

Πέφτει ο πατέρας μου ραγίζει ίσχίο τον πάνε στο Γενικό Κρατικό, μένει μια εβδομάδα, τον επιστρέφουν σπίτι Παρασκευή βράδυ. Χθές το πρωί έπρεπε να πάρω την μάνα μου για να κάνουμε μερικές δουλειες, γυρίζουμε, ετρεμε σαν το ψάρι και ήταν ληθαργικός. Φωναζουμε το ΕΚΑΒ, 40 πυρετος, με την μια ασθενοφορο και στο Αττικό. Εκτός των αλλων (δυστυχώς), διαγνώσθηκε και covid θετικος.

 

Point being, αυτό το κολλησε εκει πέρα μέσα. Προφανέστατα κανείς δεν δινει σκατό για πρωτοκολλα εκει πέρα μέσα (ενα μυστήριο πράμα ρε παιδί μου, ακόμα και στο νοσοκομείο ο τρελλός με τα κουδούνια και τις διπλές μάσκες πάλι εγώ ήμουν αλλά και πριν απο λίγο που πήγα σουπερμάρκετ πάλι εγώ ήμουν ο γραφικός).

 

Όχι δεν προτεινω ούτε λοκντάουνς, αλλά ρε φούστη μου, και λίγη κοινή λογική δεν βλάπτει ειδικά σε μονάδες υγείας...

 

 

 

Και τώρα η ερώτηση υψηλότατης κρίσεως. Μπήκα να κλείσω ραντεβού για την μάνα μου, κλείνει 6μηνο απο την 4η δοση σε λιγο. Για το ΤΚ μας βγαίνουν 10 εμβολιαστικά κέντρα. Απο αυτά τα 3-4 δεν εχουν καμια διαθεσιμη ημερομηνία, ενώ τα υπόλοιπα φαίνεται να λειτουργουν μια φορά την εβδομάδα και για ημερομηνίες μιλάμε για 10 μέρες και (εκτός απο ένα που δεν βολευει με τιποτα, 80 ετών ειναι η γυναίκα, αν δεν μπορώ να παρκαρω να την βοηθησω να κατεβει κοκ, δεν εχει νόημα).

 

Δεν υπάρχουν εμβόλια? Τα έχουν κλείσει τα μαγαζία? WTF?

Εύχομαι καλή τύχη και γρήγορη ανάρρωση! Για τα εμβόλια κι εγώ έχω παρατηρήσει σε κάποια κέντρα περιορισμένη λειτουργικότητα.

Δεν είναι εντελώς αναπάντεχο, δεδομένου ότι ο ρυθμός εμβολίων/χρόνο έχει ελαττωθεί σημαντικά σε σχέση με την κορύφωση της πανδημίας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

Γρήγορα περαστικά Νίκο. Δυστυχώς υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αμφισβητούν/υποβαθμίζουν την πανδημία. 

Γρήγορα περαστικά στο πατέρα σου Νίκο. 

Για τα εμβολιαστικά στην Αθήνα δε ξέρω τι γίνεται, Καλαμάτα πάντως έχει 2 του στιλ "περάστε σκουπίστε τελειώσατε".

Δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση :hehe: 

 

Να είσαι καλά Ντόν, δυστυχώς δεν βλέπω να είναι περαστικά για τον κυρ-'Αρη αλλά μόνο να ελπίζουμε μπορούμε, ευχαριστώ πάντως. Εχω παραγγειλει μια κούτα σελφ τεστς να κάνουμε με την μάνα τις επόμενες μέρες, θα την παρακολουθώ στενά (και αν δεν βγει θετική θα την αρπάξω από το σβερκί να την πάω να κάνει το καινουριο).

 

Για τα εμβολιαστικά ρώτησα γιατι η εικονα ειναι σοκαριστικη.

 

Αυτο ειναι το εμβολιαστικό στο οποίο "βαράω" εγω (μπορώ να βρω παρκιν εκει):

545116801_1.thumb.JPG.68645fb0b831ff3ad88b82deb94fc7ed.JPG

297945416_2.thumb.JPG.f65387e21bc11b6d084fa909f06d3e9b.JPG

 

Και σε άλλα είναι ακόμα χειρότερη η κατάσταση (σε αυτό 2 φορές εχουν εμβολιαστεί οι γονείς):

765332115_1.thumb.JPG.178fc422470914c6b112577fe14cf80d.JPG

256857765_2.thumb.JPG.b95bb11dd9bfdc2241dc525595f0f306.JPG

 

Για αυτό ρωτάω, @#$@@ το σύστημα τους, δεν έχουν εμβόλια ή το έχουν κλείσει το μαγαζάκι?

  • Like 3
  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω ολα να πανε καλά. Απο απορια μπηκα κι εγω να ψαξω ραντεβου και αν και υπαρχουν διαθεσιμα, ειναι σαφως λιγοτερα. Μαλλον, πλεον δε λειτιυργει ολες τις μερες το εμβολιαστικο κεντρο. 

Παντως, πραγματι η προσοχη εχει παει περιπατο. Οπου και να πας βλεπεις πως η πλειοψηφια του κοσμου εχει ηδη ξεχασει τι περασαμε 2 χρονια. Πολλοι ειναι εμβολιασμενοι, πολλοι εχουν νοσησει, οποτε αισθανονται πιο ασφαλεις, αλλα ο κινδυνος εξακολουθει και υπαρχει και πολυ λιγοι το καταλαβαινουν αυτο. Κριμα για οσους την πατησουν σοβαρα απο εδω και περα....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έκανα την 4η δόση στις 23 Σεπτεμβρίου (Α1 παραλαγή) μιας και είχα να ταξιδέψω λόγω δουλειάς προς Κορέα-Σιγκαπούρη, οπότε λέω καλύτερα να κάνω ενα booster shot οπως λέγεται να έιμαι πιο προστατευμένος.

 

Την Κυριακή που μας πέρασε ξυπνάει το παιδι (14αρων) με πυρετό - Στην αρχή δε σκεφτήκαμε για covid μιας και φοράει μάσκα συνέχεια οπου πάει και ειναι πολύ προσεκτικός. Αλλά στην τάξη του απο τους 25 μαθητές, μονο 4 φοράνε μάσκα. Το απόγευμα κανει σελφ τεστ, θετικός σε covid.

 

Εγω είχα ήδη φύγει για το ταξίδι άλλα δε τη γλύτωσα και ετσι είμαι θετικός - για πρώτη φορά!. Πυρετό δεν έχω προς το παρόν, ο λαιμός με ενοχλεί και βήχω λίγο. Λίγο μπούκωμα στη μύτη. self isolation για 72 ωρες, και μετα θα ξανακάνω pcr να δω αν έχει περάσει. 

 

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

https://www.in.gr/2022/10/15/b-science/sars-cov2/koronaios-eptaplasios-kindynos-myokarditidas-se-sygkrisi-ta-emvolia/

 

Ο κίνδυνος εμφάνισης μυοκαρδίτιδας – φλεγμονής του καρδιακού μυός – είναι επτά φορές υψηλότερος σε άτομα που μολύνονται με τον SARS-CoV-2 παρά σε όσα λαμβάνουν εμβόλιο εναντίον του. Αυτό έδειξε νέα μελέτη ειδικών του Πολιτειακού Κολεγίου Ιατρικής Penn (Penn State Health) η οποία δημοσιεύθηκε στην επιθεώρηση «Frontiers in Cardiovascular Medicine».

Πρόκειται μάλιστα για τη μεγαλύτερη μέχρι σήμερα συγκριτική μελέτη μεταξύ λοίμωξης με τον SARS-CoV-2 και εμβολίων τα οποία έχουν αναπτυχθεί εναντίον του σε ό,τι αφορά τον κίνδυνο εμφάνισης μυοκαρδίτιδας.

 

Τώρα, στο πλαίσιο της μεγαλύτερης μελέτης του είδους της, η ομάδα του Penn State Health συνέκρινε ασθενείς με COVID-19 – εμβολιασμένους και μη εμβολιασμένους – με άτομα που δεν είχαν προσβληθεί από τον πανδημικό κορωνοϊό. Οι ερευνητές ανακάλυψαν ότι ο κίνδυνος μυοκαρδίτιδας ήταν 15 φορές υψηλότερος στους ασθενείς με COVID-19 – ανεξαρτήτως της εμβολιαστικής κατάστασής τους – σε σύγκριση με τα άτομα που δεν είχαν μολυνθεί με COVID-19.

 

Στη συνέχεια συνέκριναν ξεχωριστά τα ποσοστά μυοκαρδίτιδας στα άτομα που είχαν εμβολιαστεί σε σύγκριση με τα ανεμβολίαστα. Με βάση τα ευρήματα, οι περιπτώσεις μυοκαρδίτιδας ήταν διπλάσιες στους ανεμβολίαστους σε σύγκριση με τους εμβολιασμένους. Η συνολική ανάλυση των αποτελεσμάτων έδειξε ότι ο κίνδυνος μυοκαρδίτιδας ήταν επτά φορές μεγαλύτερος εξαιτίας της λοίμωξης COVID-19 σε σύγκριση με τον αντίστοιχο κίνδυνο εξαιτίας των εμβολίων.

 

Για να καταλήξουν στα συμπεράσματά τους οι ερευνητές διεξήγαγαν συστηματική ανασκόπηση και μετα-ανάλυση 22 μελετών που δημοσιεύθηκαν από τον Δεκέμβριο του 2019 ως τον Μάιο του 2022. Στις μελέτες περιλαμβάνονταν σχεδόν 58 εκατομμύρια ασθενείς που ανέφεραν καρδιολογικές επιπλοκές και ανήκαν σε δύο ομάδες: στη μία ομάδα περιλαμβάνονταν 55,5 εκατομμύρια άτομα που είτε είχαν εμβολιαστεί είτε δεν είχαν εμβολιαστεί (ομάδα εμβολιασμού) και στη δεύτερη ομάδα περιλαμβάνονταν 2,5 εκατομμύρια άτομα που είτε είχαν μολυνθεί με τον ιό είτε δεν είχαν μολυνθεί (ομάδα COVID-19).

 

Ανάλυση για διαφορετικά εμβόλια

Στην ομάδα εμβολιασμού οι ερευνητές συνέκριναν μάλιστα τον κίνδυνο μυοκαρδίτιδας με τον οποίον συνδέονταν διαφορετικά εμβόλια, συμπεριλαμβανομένων των mRNA εμβολίων (Pfizer/BioNTech, Moderna) καθώς και των εμβολίων Novavax, AstraZeneca και Johnson & Johnson. Η μέση ηλικία των συμμετεχόντων στη μελέτη ήταν τα 49 έτη και το 49% ήταν άνδρες. Η μέση περίοδος παρακολούθησης μετά από τη λοίμωξη ή τον εμβολιασμό ήταν 28 ημέρες.

 

Επιπλοκή γένους… αρσενικού

Από την ανάλυση προέκυψε ότι μεταξύ των ατόμων που διαγνώστηκαν με μυοκαρδίτιδα μετά τη λήψη εμβολίου ή μετά τη λοίμωξη COVID-19 η πλειονότητα (61%) ήταν άνδρες. Από τους ασθενείς που διαγνώσθηκαν με μυοκαρδίτιδα και στις δύο ομάδες (τόσο σε αυτή του εμβολιασμού όσο και σε εκείνη της COVID-19) το 1,07% νοσηλεύθηκε και πολύ μικρό ποσοστό – συγκεκριμένα 0,015% – απεβίωσε.

 

«Τόσο η COVID-19 όσο και τα εμβόλια για τη νόσο συνδέονται με κίνδυνο μυοκαρδίτιδας. Ωστόσο ο σχετικός κίνδυνος φλεγμονής της καρδιάς είναι πολύ υψηλότερος σε άτομα με λοίμωξη COVID-19 παρά σε όσα λαμβάνουν εμβόλιο» ανέφερε ο δρ Πάντι Σεντόνγκο από το Τμήμα Ιατρικής του Ιατρικού Κέντρου Milton S. Hershey στο Penn State Health που ήταν ο κύριος συγγραφέας της νέας μελέτης και κατέληξε λέγοντας ότι «ελπίζουμε πως τα ευρήματά μας θα μειώσουν τη διστακτικότητα για εμβολιασμό και θα αυξήσουν τα ποσοστά εμβολιασμού στον πληθυσμό».

  • Like 1
  • meow 1
Link to comment
Share on other sites

Το χρονικό του χρόνου...

1356647482_.thumb.jpeg.6d0e69cfa4a1fe0145eb9c337bfb699c.jpeg

 

Πάμε μια σούμα λοιπόν, 10/10 ο πατέρας βγήκε θετικός (που είχε κολήσει από το νοσοκομείο), 12/10 βγαίνει θετική η μάνα που κόλησε απο τον πατέρα, κόβω επαφη μαζί της αλλά στις 12/10 μερικές ώρες νωρίτερα είχαμε έρθει σε επαφή. Απο τις 10/10 κάνω τεστς σαν να μην υπάρχει αύριο.

 

15/10 μεσημέρι συμπτώματα σε μένα (και τωρα που βλεπω την φωτο υπάρχει πολύ αχνή γραμμή στο Τ, φακ), πρωί είχα κάνει το τεστ, λέω ίωση θα είναι. Ζορική νύχτα και ζορικη επόμενη ολοκληρη ημερα, ειδικά αυτός ο πονοκέφαλος που τρυπάει εγκεφαλο και δεν φεύγει ΟΤΙ και να πάρεις μου θυμισε εποχή SARS (του original). Θα δούμε απο δώ και πέρα...

 

Είναι πολύ φούστικος πάντως αυτός ο ιός, 4-5 μερες ΜΕΤΑ από επαφή με κρούσμα για να εντοπιστεί, τρέχα γύρευε...

 

Καλά μας ξεμπερδέματα.

 

ΥΓ: ο κυρ-Αρης απο άποψη COVID είναι μια χαρά τελικά και η μάνα την παλεύει στο σπίτι, τουλάχιστον δεν της έκανε ποτέ πυρετό (ή έτσι λέει τουλάχιστον).

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.