Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

@Γιάννης_84 Δες σε τι υφος σου απαντω, σε τι υφος μου απαντας, και βγαλε μονος σου ο,τι συμπερασμα μπορεις.

Εχω γραψει οτι η εν λογω απαντηση μου ειναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ερμηνεια. Δεν μεταφερω καποια επισημη εξηγηση απο επισημα χειλη. Τωρα για το αν ειναι σωστη, λαθος, βασιμη, αβασιμη, αν χωρανε τιμωριες κλπ δεν μπορω ουτε και θελω να το απαντησω. Χεστηκα για την ακριβεια. Σε ατερμονη δαιμονοποιηση του παραμικρου, δεν μπαινω. Σορρυ. 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Τόσο καιρό μοιράζονται με ευκολία αφειδώς ευθύνες για θανάτους και άπειρες προσβολές σε κάθε απλό και άσχετο όπως εγώ, άνθρωπο που απλώς βλέπει λίγο διαφορετικά κάποια γεγονότα σχετικά της πανδημίας, απαξιώνεται κάθε προσπάθεια συζήτησης όταν ξεφεύγει από τα ακαταδίωκτα δόγματα, και όταν διαφαίνεται κάποια πιθανότητα λάθους πηγαίνουμε στο ύφος, στο δεν ξέρω, δεν απαντώ, δεν με νοιάζει κλπ.

 

Τόση παγκόσμια αναστάτωση, τόσες κυβερνήσεις, τόσοι διαφορετικοί επιστήμονες από όλο τον κόσμο, τόσες φαρμακευτικές, τόσες σημαντικές αλλαγές σε οικονομίες ολόκληρων χωρών, τόσα ΜΜΕ και τόσο άπειρο χρήμα ενεπλάκησαν σε όλη αυτή την ιστορία που έφερε τα πάνω κάτω σε τόσο κόσμο και παρόλα αυτά δεν υπάρχει καθόλου χώρος για συζήτηση περί λαθών και ευθυνών και προσπάθειας εκμετάλλευσης της πανδημίας από κανέναν σημαντικό εμπλεκόμενο παρά μόνο από flatearthers, 5g συνομωσιολόγους, σχολιαστές σε μκδ και κομπογιαννίτες επιστήμονες. Μόνο αυτοί έκαναν λάθη και προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν/κονομήσουν κλπ. Όλοι οι υπόλοιποι δεν είχαν καμία άλλη ατζέντα παρά μόνο τη δημόσια υγεία και καμία άλλη συζήτηση δεν χωράει. Ούτε για τα παιδιά στα σχολεία, ούτε για τα μπρος πίσω των μασκών και των ειδών τους, ούτε για το ποιους και πως μετράμε, ούτε για τη φαρμακοεπαγρύπνηση, ούτε για τις έμμεσες και άμεσες υποχρεωτικότητες, ούτε τίποτα.

 

Δεν υπάρχει καμία διαβάθμιση ανάμεσα σε flatearther και σε αυτόν που αμφισβητεί έστω και μια πτυχή του όλου θέματος. Γιατί όταν γίνεται κανείς αιρετικός καφενειακά σε ένα forum χωρίς καν να υπαγορεύει ή να έχει τη δύναμη να επιβάλλει στους άλλους τι να κάνουν ή να μην κάνουν, μπορεί να πεθάνει κόσμος εξαιτίας του και πρέπει να αναζητούνται ευθύνες, να φωνάξουμε εισαγγελείς κλπ, ενώ όταν αποφασίζονται πολιτικές χωρών, όταν επικοινωνούνται αντικρουόμενα μηνύματα από επίσημα χείλη, εκεί δεν κοστίζει τίποτα και καμία συζήτηση για αυτούς δεν χωράει, μόνο απαξίωση για τους ψεκ, darwin awards και τέτοια.

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.onmed.gr/ygeia/story/397826/ayto-to-antisoma-mporei-na-prostateysei-apo-tin-covid-19-kai-oles-tis-parallages-tis-meleti

 

nosokomeio-covid_0.jpg?itok=QvO7xYWX
WWW.EFSYN.GR

Η σταδιακή μείωση της θνητότητας λόγω του εμβολιασμού και των φαρμάκων, μαζί με τη...

 

 

Long%20Covid.jpg?itok=U6c9UNho
WWW.ALFAVITA.GR

Μεγάλη προσοχή οφείλουν να έχουν οι πολίτες, καθώς πολλές είναι οι περιπτώσεις που μετά την νόσηση με...

 

Link to comment
Share on other sites

VACCINE-620x350.jpeg
WWW.IN.GR

Τα εμβόλια αυτού του είδους, που μπορούν να αναπτυχθούν με ταχύτητα, αξιοποιούν ένα μόριο για...

 

Η φαρμακευτική βιομηχανία Moderna ανακοίνωσε σήμερα ότι θα ανοίξει εργοστάσιο για την κατασκευή εμβολίων αγγελιοφόρου DNA στη Μελβούρνη, στην Αυστραλία, εξέλιξη χωρίς προηγούμενο στο νότιο ημισφαίριο.

Θα έχει την έδρα του σ’ ένα από τα σημαντικότερα πανεπιστήμια της χώρας, το Μόνας, και θα παράγει 100 εκατομμύρια δόσεις εμβολίων κατά της COVID-19, της γρίπης και άλλων ασθενειών σε ετήσια βάση.

Το Spikevax της Moderna εναντίον του νέου κοροναϊού και της λοίμωξης που προκαλεί ήταν ανάμεσα στα πρώτα που αξιοποίησαν την τεχνολογία του λεγόμενου αγγελιοφόρου DNA και αναπτύχθηκαν κατά τη διάρκεια της πανδημίας.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω, χωρις να ειμαι ειδικος κιολας, οτι το αγγελιοφορο DNA ειναι τυπογραφικο λαθος. Ως αγγελιοφορο χαρακτηριζεται το RNA, και συγκεκριμενα τα γνωστο σε ολους μας mRNA, οπου το γραμμα m προκυπτει απο την αγγλικη λεξη messenger. 

3 ώρες πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

ήταν ανάμεσα στα πρώτα που αξιοποίησαν την τεχνολογία του λεγόμενου αγγελιοφόρου DNA και αναπτύχθηκαν κατά τη διάρκεια της πανδημίας.

 

Διαβαζοντας δε και αυτο, νομιζω οτι το αρθρο αναφερεται στα γνωστα mRNA εμβολια, αρα οντως η χρηση του ορου DNA ειναι λαθος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Τόσο καιρό μοιράζονται με ευκολία αφειδώς ευθύνες για θανάτους και άπειρες προσβολές σε κάθε απλό και άσχετο όπως εγώ, άνθρωπο που απλώς βλέπει λίγο διαφορετικά κάποια γεγονότα σχετικά της πανδημίας, απαξιώνεται κάθε προσπάθεια συζήτησης όταν ξεφεύγει από τα ακαταδίωκτα δόγματα, και όταν διαφαίνεται κάποια πιθανότητα λάθους πηγαίνουμε στο ύφος, στο δεν ξέρω, δεν απαντώ, δεν με νοιάζει κλπ.

 

 Ωρες ωρες, απορει κανεις για το αν τα ελληνικα εχουν αλλαξει. Οταν δινω μια ερμηνεια ΕΓΩ, οταν τονιζω ξανα και ξανα οτι ειναι μια ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ αποψη, ολες αυτες οι μπουρδες που κολλανε; Πηρα εγω κανενα μετρο; Εισηγηθηκα εγω για καποιο μετρο; Οποτε για ποιες διαβολεμενες τιμωριες μιλας; Και ποιος μιλησε εν πασει περιπτωση για τιμωριες; Τιμωρηθηκε κανεις και δεν το πηρα χαμπαρι; Δεν ξερω ρε παιδια, τιμωριες θελετε; Ωραια, ε ας τιμωρηθουνε ολοι. Και οι απο δω και οι απο κει. Αδιαφορο μου περναει εμενα. Εγω ο,τι εκανα το εκανα μετα αποφαση δικη μου. Στηριγμενη σε γνωσεις δικες μου, που απεκτησα μεσα απο προσωπικο διαβασμα. Οχι τα τελευταια δυο χρονια. Απο τα χρονια του σχολειου και της φοιτησης, πολλα χρονια πριν δηλαδη. Οκ; Εγω προσωπικα μια φορα, ειμαι καθαρος και σιγουρος για το οτι δεν εγινα ερμαιο κανενος. Ουτε υποχειριο ουτε τιποτα. Κανεναν αλλον δεν ακουσα στο τι να κανω και να μην κανω παρα μονο εμενα. 

Ουτε για τα μετρα εμβολιαστηκα, ουτε για το μητσοτακη, ουτε για να μπαινω σε κωλομπαρα, ουτε τιποτα. Νταξει, μπρος, τιμωρηστε οποιον θελετε, καρφι δε μου καιγεται. Ειλικρινα δλδ.

Link to comment
Share on other sites

Προς αποφυγή πανικού, το άρθρο αναφέρει "...πιθανώς..."

 

COV3-620x350.jpg
WWW.IN.GR

Περίπου 1.000 άνθρωποι περισσότερο από το συνηθισμένο πεθαίνουν κάθε εβδομάδα από ασθένειες και παθήσεις που δεν...

 

61526027-0-image-a-21_1660869502286.jpg
WWW.DAILYMAIL.CO.UK

The Office for National Statistics' figures for excess deaths revealed that about 1,000 more people than usual are dying each week from...
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα το αρθρο. Ουσιαστικα εχει εναν click bait τιτλο για να φτασει στο συμπερασμα οτι το συστημα υγειας πιεστηκε στη Βρετανια ( που αρχικα ειπε fuck μετρα και μπολια, ανοσια της αγελης) και ετσι πολλοι ασθενεις δεν περιθαλφθηκαν σωστα. Ακου ρε, πιεστηκε το συστημα υγειας λενε. Μα καλα, που το ειδαν; Απορω! Ειδατε σεις κανα συστημα υγειας να πιεζεται; Κοιτα να δεις κατι πραματα νυχτιατικα. 

Πραγματικα, χρειαζομασταν και αρθρο για να μας "ενημερωσει" γι αυτο το φαινομενο; Σοβαρα τωρα; 

 

 

Να θυμηθουμε και κατι αστειο;

1)Τι λεγαμε οι υπερ του εμβολιου; Εμβολιαζομαστε για να αποφορτιστει το συστημα υγειας.

2) Τι λεγανε τοτε οι αντι; Ολα ειναι φτιαχτα, δεν υπαρχει κοβιντ, ψευτικες εικονες, μας κλεινουν μεσα στα σπιτια για να εισαγουν λαθρομεταναστες, τοτε να μη βαζουμε στα νοσοκομεια και τους καπνιστες κι ενα σωρο αλλα....

3) Και τι λενε τωρα; Να , δειτε πεθαναν πολλοι επειδη πιεστηκαν τα συστηματα υγειας. Ανακαλυψαμε τον τροχο ξανα....

  • Like 3
  • Agree 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

var-620x350.jpg
WWW.IN.GR

Η μελέτη προκάλεσε αίσθηση πάντως στη Βρετανία με το Ινστιτούτο για την Παγκόσμια...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Koronoios.jpg
WWW.NEWSBOMB.GR

Δεν θα χρειαστεί ξανά η χρήση των πιστοποιητικών εμβολιασμού έναντι του κορονοϊού, εκτίμησε η αναπληρώτρια υπουργός...

 

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος Proteas έγραψε:

Δεν θα χρειαστεί ξανά η χρήση των πιστοποιητικών εμβολιασμού έναντι του κορονοϊού, εκτίμησε η αναπληρώτρια υπουργός..

 

1775941709_ezgif.com-gif-maker(4).gif.d54d16b813320ac9d40c672a8f647a44.gif

  • Agree 1
  • Haha 8
Link to comment
Share on other sites

shutterstock_1955685805-620x350.jpg
WWW.IN.GR

Εφόσον επιβεβαιωθούν, τα ευρήματα της ανάλυσης είναι μια σημαντική καλή είδηση για την ανάσχεση της...

 

Παρά τις ανησυχίες επιστημόνων ότι το εμβόλιο δεν μειώνει τον κίνδυνο μετάδοσης της Covid-19, τα εμβολιασμένα άτομα που τελικά προσβάλλονται από τον ιό είναι λιγότερο πιθανό να τον μεταδώσουν στους γύρω τους, διαπιστώνει έρευνα στις φυλακές της Καλιφόρνια.

Μειωμένος κίνδυνος μετάδοσης σε άλλους καταγράφηκε και σε όσους είχαν νοσήσει ξανά στο παρελθόν, δείχνει η μελέτη, η οποία πάντως δεν έχει ακόμα υποβληθεί σε έλεγχο και παρουσιάζεται ως προδημοσίευση στο medRxiv.

 

Τη δημοσίευση υπογράφουν ερευνητές του Πανεπιστημίου της Καλιφόρνια στο Σαν Φρανσίσκο και το Μπέρκλεϊ, οι οποίοι ανέλυσαν δεδομένα για περισσότερα από 22.000 κρούσματα κοροναϊού που καταγράφηκαν στις 35 φυλακές ενηλίκων της Καλιφόρνια σε διάστημα πέντε μηνών στα τέλη του 2021.

Μεταξύ των κρατουμένων που νόσησαν, όσοι είχαν λάβει τουλάχιστον μια δόση εμβολίου ήταν 24% λιγότερο πιθανό να μεταδώσουν τον ιό σε συγκρατουμένους τους, σε σχέση ε τους ανεμβολίαστους.

 

Οι ερευνητές επισημαίνουν ότι για η μείωση του κινδύνου μετάδοσης δείχνει να είναι δοσοεξαρτώμενη: κάθε επαναληπτική δόση εμβολίου μειώνει την πιθανότητα μετάδοσης κατά περαιτέρω 12% κατά μέσο όρο.

Σημασία έχει επίσης πόσος χρόνος έχει περάσει από τον εμβολιασμό, καθώς για κάθε πέντε μήνες που περνούν μετά την τελευταία δόση ο κίνδυνος μετάδοσης αυξάνεται κατά 6%.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

vaccin1-620x350.jpeg
WWW.IN.GR

Τυπικά οι μυοκαρδίτιδες που προκαλούνται από ιογενή λοίμωξη είναι σπάνιες.

Η πιθανότητα εμφάνισης μυοκαρδίτιδας – φλεγμονής του μυ της καρδιάς – μετά από την τρίτη ενισχυτική (αναμνηστική) δόση εμβολίου Pfizer-BioNTech κατά της Covid-19 παραμένει σπάνια. Ο σχετικά μεγαλύτερος κίνδυνος – πιθανότητα περίπου μία στις 15.000 – αφορά τους νέους άνδρες 16 έως 19 ετών, αλλά σε κάθε περίπτωση τα περιστατικά είναι ήπια εκτός από σπάνια, δείχνει μια νέα ισραηλινή επιστημονική έρευνα.

Οι ερευνητές, με επικεφαλής τον καθηγητή ιατρικής Ντρορ Μεβοράχ, πρόεδρο της ειδικής επιτροπής του Ισραηλινού Υπουργείου Υγείας για τον εντοπισμό κρουσμάτων μυοκαρδίτιδας ως παρενέργεια των εμβολίων mRNA, έκαναν τη σχετική δημοσίευση στο καρδιολογικό περιοδικό » Circulation» της American Heart Association.

Link to comment
Share on other sites

An Antibody from Single Human VH-rearranging Mouse Neutralizes All SARS-CoV-2 Variants Through BA.5 by Inhibiting Membrane Fusion

 

Quote

SARS-CoV-2 Omicron sub-variants have generated a world-wide health crisis due to resistance to most approved SARS-CoV-2 neutralizing antibodies and evasion of vaccination-induced antibodies. To manage Omicron sub-variants and prepare for potential new variants, additional means of isolating broad and potent humanized SARS-CoV-2-neutralizing antibodies are desirable. Here, we describe a mouse model

[...]

SP1-77 potently and broadly neutralized all SARS-CoV-2 variants through BA.5

[...]

SP1-77 did not block ACE2-mediated viral attachment or endocytosis, but rather blocked viral-host membrane fusion. The broad and potent SP1-77 neutralization activity and non-traditonal mechanism of action suggest this antibody might have therapeutic potential. Likewise, the SP1-77 binding epitope may further inform on vacccine strategies.

 

Συνοπτικά, με έρευνα σε ποντίκια γενετικά τροποποιημένα για να εκδηλώνουν χαρακτηριστικά του ανθρώπινου ανασοποιητικού συστήματος, προσδιορίστηκε ένα αντίσωμα που μπορεί να αδρανοποιήσει όλα τα γνωστά στελέχη που προκαλούν την COVID-19.

 

Προφανώς η έρευνα είναι πρώιμη, γιατί πρόκειται για ζωικό μοντέλο, αλλά τα αποτελέσματα είναι ενθαρρυντικά.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.