Jump to content


COVID-19


sotiris

Recommended Posts

Αυτό που βλέπω είναι ότι μπαίνει στο προσκήνιο πάλι η ατομική ευθύνη. Προσπάθησε να μην κολλήσεις, όπως μπορείς για να μην επιβαρύνεις στο σύστημα υγείας. 

Κανένα πολιτικό κόμμα δεν έχει το μαγικό ραβδί που θα μεταμορφώσει σε μία νύκτα το σύστημα υγείας στο αποδοτικότερο σύστημα που υπάρχει. Πρέπει να συνειδητοποιήσουμε που είμαστε, τι έχουμε διαθέσιμο και να προστατευτούμε και για εμάς αλλά και για τους συνανθρώπους μας.

  • Like 1
  • horni 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

6 minutes ago, astrolabos said:

Αυτό που βλέπω είναι ότι μπαίνει στο προσκήνιο πάλι η ατομική ευθύνη. Προσπάθησε να μην κολλήσεις, όπως μπορείς για να μην επιβαρύνεις στο σύστημα υγείας. 

Κανένα πολιτικό κόμμα δεν έχει το μαγικό ραβδί που θα μεταμορφώσει σε μία νύκτα το σύστημα υγείας στο αποδοτικότερο σύστημα που υπάρχει. Πρέπει να συνειδητοποιήσουμε που είμαστε, τι έχουμε διαθέσιμο και να προστατευτούμε και για εμάς αλλά και για τους συνανθρώπους μας.

 

Έχοντας κάνει ό,τι είναι ανθρωπίνως δυνατό για να είμαι "ατομικά υπεύθυνος", θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Γιατί, παρά την υπερπροσπάθεια, έχω εκτεθεί σε καταστάσεις στις οποίες σωρευτικά ο κίνδυνος νόσησης δεν ήταν αμελητέος, εξαιτίας παραγόντων που καθορίζονται από την εθνική πολιτική, η οποία υπάχθηκε στο δόγμα "πουλάμε ασφάλεια".

 

Είναι ένα ζήτημα να μην μπορείς να κάνεις μαγικά αποδοτικότερο το Σύστημα Υγείας και είναι άλλο να λαμβάνεις ενεργά αποφάσεις που μειώνουν την αποτελεσματικότητά του και το καθιστούν επικίνδυνο, όπως δείχνει η αύξηση του κινδύνου θανάτου κατά 64% στην επαρχία μετά τον Σεπτέμβριο του '21 σε σχέση με την Αθήνα (όπου ήδη ο κίνδυνος έχει αυξηθεί κατά 21%).

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, το μέλος acct έγραψε:

Έχοντας κάνει ό,τι είναι ανθρωπίνως δυνατό για να είμαι "ατομικά υπεύθυνος", θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Γιατί, παρά την υπερπροσπάθεια, έχω εκτεθεί σε καταστάσεις στις οποίες σωρευτικά ο κίνδυνος νόσησης δεν ήταν αμελητέος, εξαιτίας παραγόντων που καθορίζονται από την εθνική πολιτική, η οποία υπάχθηκε στο δόγμα "πουλάμε ασφάλεια".


Ακριβώς αυτό. Δυστυχώς δε ζούμε στα βουνά, υπάρχουν άνθρωποι με τους οποίους ερχόμαστε σε επαφή αναγκαστικά, οι οποίοι με τη σειρά τους, λόγω επιλογής πολιτικών (π.χ. μη υποχρεωτικότητα μάσκας σε εσωτερικούς χώρους) ακόμα και αν λαμβάνουν όλες τις προφυλάξεις οι ίδιοι, βρίσκονται εκτεθιμένοι.

Αλλά η κοινωνία λαμβάνει αυτό το οποίο της αξίζει. Εφόσον "κουράστηκε" ας πεθαίνουν 5000-15000 επιπλέον κάθε χρόνο. Δε βαριέσαι, λιγότερες συντάξεις.

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Μετά από 2.5 χρόνια, ήρθε η ώρα και για την οικογένειά μου. Η γυναίκα μου κι η κορούλα μου νοσούν. Εμένα δεν με πήραν τα σκάγια, προς το παρόν τουλάχιστον (το ντιΕνΈι του καλημεράκια κάνει θαύματα).

Ξέρεις γιατί την πάθαμε; Γιατί όλα είναι χύμα στο κύμα. Ακόμη και σ' εσωτερικούς χώρους, ουδείς μπαίνει στον κόπο να χρησιμοποιήσει μάσκα προστασίας. Στο νηπιαγωγείο της μικρής, η χρήση μάσκας είναι σαν το νερό στη Σαχάρα. Τι θα μπορούσαμε να κάνουμε; Δεν γίνεται να μείνουμε στο σπίτι, δεν γίνεται να προφυλαχθούμε αποτελεσματικά. 

Αντί να γίνει μια πιο συνετή διαχείριση της κατάστασης, κάποιοι αποφάσισαν ότι είναι προτιμότερο να κινηθούμε στη λογική του ''δεν μαμιέται, ας κολλήσουν όλοι να ησυχάσουμε''. Ε, σ' αυτήν τη φάση είμαστε τώρα. Δεν θα έρθει σήμερα, θα έρθει αύριο. Να προσπεράσει, πάντως, αποκλείεται.

 

Γρήγορα περαστικά Γιώργο στην οικογένεια.

Έχω μια κρυφή ελπίδα μπας και κολλήσεις κοβιντ και ξεκολλήσεις από τις καλημέρες :hehe: 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

 

Γρήγορα περαστικά Γιώργο στην οικογένεια.

Έχω μια κρυφή ελπίδα μπας και κολλήσεις κοβιντ και ξεκολλήσεις από τις καλημέρες :hehe: 

Ουυυ, ξέρεις πόσες "παραλλαγές-μεταλλάξεις" έχει η καλημέρα;

Μέρα καλή/μέρα/καλημερούδια/καλή μέρα/μερούδια/....

Δεν σας καλύπτει το αντικαλημεροεμβόλιο😛....

  • Agree 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

On 28/9/2022 at 10:31 ΠΜ, το μέλος acct έγραψε:

 

Έχοντας κάνει ό,τι είναι ανθρωπίνως δυνατό για να είμαι "ατομικά υπεύθυνος", θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Γιατί, παρά την υπερπροσπάθεια, έχω εκτεθεί σε καταστάσεις στις οποίες σωρευτικά ο κίνδυνος νόσησης δεν ήταν αμελητέος, εξαιτίας παραγόντων που καθορίζονται από την εθνική πολιτική, η οποία υπάχθηκε στο δόγμα "πουλάμε ασφάλεια".

 

Είναι ένα ζήτημα να μην μπορείς να κάνεις μαγικά αποδοτικότερο το Σύστημα Υγείας και είναι άλλο να λαμβάνεις ενεργά αποφάσεις που μειώνουν την αποτελεσματικότητά του και το καθιστούν επικίνδυνο, όπως δείχνει η αύξηση του κινδύνου θανάτου κατά 64% στην επαρχία μετά τον Σεπτέμβριο του '21 σε σχέση με την Αθήνα (όπου ήδη ο κίνδυνος έχει αυξηθεί κατά 21%).

 

 

Αν εννοείς ότι έπρεπε να μείνουμε περισσότερο περιορισμένοι, ακούγεται σωστό, αλλά δεν το βρίσκω εφικτό μετά από τόσο καιρό. Οι παράμετροι και οι συνέπειες των περιορισμών είναι ιδιαίτερα πολυσήμαντες. Άσε που δεν πιστεύω ότι υπήρχαν καν πλέον οι προϋποθέσεις για να στηριχτεί περισσότερος περιορισμός από το γενικό πληθυσμό.

 

Ένα σύστημα υγείας στην κατάσταση του δικού μας μόνο χειρότερο μπορεί να γίνει από μία πανδημία. Το προσωπικό έχει εξαντληθεί, βρίσκει διεξόδους στο εξωτερικό, παραιτείται. Οι πόροι περιορίζονται. Δεν ήταν λογικό να περιμένουμε κάτι διαφορετικό. Είναι σα να έχεις μία άλφα ρομέο 33 που με το ζόρι σε πάει μέχρι τη δουλειά, και αποφάσισες να οδηγήσεις με την τελική από Αθήνα εώς Αλεξανδρούπολη. Ε, δε θα είναι σε καλύτερη κατάσταση μετά το αμάξι, πώς να το κάνουμε.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος schumifer έγραψε:

σα να έχεις μία άλφα ρομέο 33 που με το ζόρι σε πάει μέχρι τη δουλειά, και αποφάσισες να οδηγήσεις με την τελική από Αθήνα εώς Αλεξανδρούπολη.


@GoMaR

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

Αλφα 75 :


Φοβοσουν σε ταξιδι Αθηνα Καβαλα, μη μεινεις απο λαδια, παραφλου και δεν εσβηνες το αμαξι αν δεν ειχε χωρο για σπρωξιμο 

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Δεν τη γλίτωσα, τελικά. Περαστικά μου. 

Οι καλημέρες δεν κόβονται, βέβαια😛.

Περαστικά ρε! Σε όλους σας! Για να την γλιτώσεις πρέπει να είσαι νίντζα όπως η Όλγα την 2η φορά που κόλλησα και την γλίτωσε :bleh: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

sc3-620x350.jpg
WWW.IN.GR

Νέα βρετανική επιστημονική μελέτη για πρώτη φορά βρήκε ότι μια απρόβλεπτη ανοσιακή αντίδραση του οργανισμού στον κοροναϊό...

 

  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.