Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

4 ώρες πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Ενα ωραιοτατο αρθρο που λει ενα σωρο μπουρδες. Ξερετε ομως κατι, ολοι μπορουν να καταλαβουν οτι το αρθρο αυτο λεει μπουρδες. Το θεμα ειναι, οτι οι μπουρδες αυτου του αρθρου, δικαιολογουν το να λεμε εμεις κι αλλες πιο μεγαλες μπουρδες; Ε, δεν παει ακριβως ετσι παιδες......

Μια ερωτηση Γιωργη, μετα απο σχεδον 3 χρονια και υστερα απο οτι ξερουμε για τα εμβολια συμφωνεις με αυτο ?

https://www.imerisia.gr/ergasia/59569_ypohreotiko-rapid-test-mehri-ton-martio-gia-toys-anemboliastoys-ergazomenoys

γιατι ειναι ενα 80αρικο χαλαρα και οι εργαζομενοι των 400 ευρω σιγουρα θα μπορουσαν να κλεισουν αλλες τρυπες οπως

να τα δωσουν στην ΔΕΗ η στο ΑΕΡΙΟ γιατι για φαγητο εχουν το καλαθι της νοικοκυρας και δεν εχουν αναγκη τροφιμων..

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

3 ώρες πριν, το μέλος Proteas έγραψε:

Μια ερωτηση Γιωργη, μετα απο σχεδον 3 χρονια και υστερα απο οτι ξερουμε για τα εμβολια συμφωνεις με αυτο ?

https://www.imerisia.gr/ergasia/59569_ypohreotiko-rapid-test-mehri-ton-martio-gia-toys-anemboliastoys-ergazomenoys

γιατι ειναι ενα 80αρικο χαλαρα και οι εργαζομενοι των 400 ευρω σιγουρα θα μπορουσαν να κλεισουν αλλες τρυπες οπως

να τα δωσουν στην ΔΕΗ η στο ΑΕΡΙΟ γιατι για φαγητο εχουν το καλαθι της νοικοκυρας και δεν εχουν αναγκη τροφιμων..

 

 

Εγώ προσωπικά, χωρίς να είμαι πλούσιος, εξακολουθώ και τεσταρομαι, εξακολουθώ και εμβολιαζομαι (γρίπη), εξακολουθώ και φοράω μάσκα αυτό το διάστημα που τα πάντα θερίζουν πάλι, και τα αντισηπτικά σε σπίτι, δουλειά, αμάξι είναι πάντα γεμάτα.  Δεν ξέρω αν χρειάζεται να απαντήσω κάτι άλλο, ούτε και πόσο αξία έχει η υποκειμενική μου άποψη.

Αλλά από υγειονομικής αποψεως, ναι, συμφωνώ. Από πολιτικής απόψεως, μη με ρωτήσεις. Δεν πρόκειται να απαντήσω. Το γιατί, το έχω εξηγήσει πολλάκις 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βρε μην μπερδεύετε τα στοιχειώδη πράγματα πλύσιμο χεριών κλπ, με τα υποβαλλόμενα ΥΠΟΧΡΕΟΤΙΚΑ Αντιδημοκρατικά μέτρα.

 

Ερώτηση για πιο λόγο να συνεχίζονται να γίνονται τεστ ΥΠΟΧΡΕΟΤΙΚΑ σε συγκεκριμένη ομάδα ατόμων (άκρως ρατσιστικό μέτρο) όταν στο MUDIAL ήτανε ο ένας πάνω στον άλλον αγκαλιά ;

η θα κάνουν όλοι από την τσέπη τους η κανένας ! (επειδή θα παραφραστεί εννοώ για την διαχώρηση που γίνεται) και πριν ξεκινήσετε εγώ δεν χώρισα κανένας άλλοι χωρίσανε τον κόσμο σε μπετό και τσιμέντο

 

Μέχρι και οι πέτρες έχουν καταλάβει ότι σε σύνοψη

έκαναν μλκία η Αμερικάνοι στην Κίνα

μετά συμφώνησαν όλα τα κράτη (πολιτικό επίπεδο) ε αφού την κάνατε την μλκία ας βγάλουμε κανένα φράγκο

πάρε εκεί και ένα βιβλίο για κατευθυντήριες γραμμές Great Reset και φυσικά το part 2 το Great Narrative και θα έρθει και το τρίτο Great Solution

μετά κάπου μπήκε και η Ρωσία στο παιχνίδι εκεί στο χωράφι Ουκρανία - τσουπ έφυγε σιγά σιγά το covidance narrative

ήρθε το καλοκαίρι όπου κόλλησαν μέχρι και οι πέτρες και το έκαναν αβαβά πλέον

ε τώρα είπε ο Πλεύρης - Κούλης πρέπει να τιμωρήσουμε (πραγματικά κατάφεραν την ΝΔ να την κάνουν 10% κόμμα) τέτοιο μίσος ε νταξ ο ιστορικός του μέλλοντος θα αναρωτιέται τι πήγε στραβά σε αυτήν την χώρα .

 

και είμαστε τώρα 3 χρόνια και συζητάμε για το τι έγινε και αν έγινε έτσι η αλλιώς
Όλοι μας κοροϊδέψανε μες στην μούρη ! fact !

 

Μέχρι και οι αμοιβάδες οι Αμερικάνοι που άμα τους πεις τώρα κάνουν επίθεση η εξωγήινοι θα το πιστέψουν μόλις το 22% κάνουν boosting δόσεις

 

Το μόνο κακό από την όλη ιστορία είναι ότι Ιατρική επιστήμη έχασε την αξιοπιστία της, γιατί άνθρωποι που έπρεπε να μιλήσουν σιώπησαν !

 

Όσοι έχουν βάλει την υπογραφή τους θα τα βρουν στο τέλος

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

On 19/12/2022 at 11:27 ΠΜ, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Στα στατιστικά θνητότητας/θηνσιμότητας της ηλικίας του τα οποία είναι 0,χχχχ%, στο ότι ήταν αποδεδειγμένα υγιής όπως έδειξαν οι εξετάσεις, στο ότι το πέρασε μεταξύ άλλων η ανεμβολίαστη 90+ χρονών γιαγιά μου χωρίς πρόβλημα, στα <<στατιστικά>> του ευρύτερού μου κύκλου και στο ότι όντως πέθανε το οποίο ισούται με 100% πιθανότητα θανάτου το οποίο αν δεν κάνω λάθος είναι μεγαλύτερο από το 0,χχχ%.

100% του της ανθρωποτητας πινει νερο 
100% της ανθρωποτητας πεθαινει 
100% θανατηφορο το νερο. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, το μέλος o polonos έγραψε:

100% του της ανθρωποτητας πινει νερο 
100% της ανθρωποτητας πεθαινει 
100% θανατηφορο το νερο. 

 

Δεν βλέπω άλλο τίποτα στο παραπάνω post πέρα από άχρηστη ειρωνεία. Μίλησα για συγκεκριμένο άνθρωπο που έπαθε ξαφνικίτιδα και δεν είναι δυστυχώς ο μόνος. Ούτε για όλη την ανθρωπότητα, ούτε τίποτα τέτοιο. Και ερωτήθηκα που βασίζω ότι είχε καλύτερες πιθανότητες να ζούσε, εάν είχε κολλήσει. Και είπα για τον συγκεκριμένο, ότι βάσει της ηλικίας του και λοιπών δεδομένων, ότι εάν κολλούσε το χτικιό οι πιθανότητες να ζήσει θα ήταν με το μέρος του. Αντ' αυτού εμβολιάστηκε, δεν κόλλησε, αλλά πέθανε ξαφνικά και ως συνήθως ανεξήγητα, διότι ου μπλέξεις τώρα. Δεν ξέρω τι έφταιγε, αλλά ξέρω ότι οι εκ προοιμίου δογματικές χωρίς ψάξιμο απαντήσεις τύπου ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να έφταιγε το τάδε, δεν είναι αποδεκτές από εμένα και δεν μπορεί όλες οι ξαφνικίτιδες σχετικά νέων ανθρώπων να είναι αδιευκρίνιστων αιτίων. Έλεος με τις ειρωνείες. Αλλά που χώρος για κανονική συζήτηση ανάμεσα σε τέτοιες νοοτροπίες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

 

Δεν βλέπω άλλο τίποτα στο παραπάνω post πέρα από άχρηστη ειρωνεία. Μίλησα για συγκεκριμένο άνθρωπο που έπαθε ξαφνικίτιδα και δεν είναι δυστυχώς ο μόνος. Ούτε για όλη την ανθρωπότητα, ούτε τίποτα τέτοιο. Και ερωτήθηκα που βασίζω ότι είχε καλύτερες πιθανότητες να ζούσε, εάν είχε κολλήσει. Και είπα για τον συγκεκριμένο, ότι βάσει της ηλικίας του και λοιπών δεδομένων, ότι εάν κολλούσε το χτικιό οι πιθανότητες να ζήσει θα ήταν με το μέρος του. Αντ' αυτού εμβολιάστηκε, δεν κόλλησε, αλλά πέθανε ξαφνικά και ως συνήθως ανεξήγητα, διότι ου μπλέξεις τώρα. Δεν ξέρω τι έφταιγε, αλλά ξέρω ότι οι εκ προοιμίου δογματικές χωρίς ψάξιμο απαντήσεις τύπου ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να έφταιγε το τάδε, δεν είναι αποδεκτές από εμένα και δεν μπορεί όλες οι ξαφνικίτιδες σχετικά νέων ανθρώπων να είναι αδιευκρίνιστων αιτίων. Έλεος με τις ειρωνείες. Αλλά που χώρος για κανονική συζήτηση ανάμεσα σε τέτοιες νοοτροπίες.

Δεν βλεπω αλλο τιποτα στο παραπανο ποστ εκτος απο αβασιμες υποψιες και θεωριες που απλα ΔΕΝ στεκουν. 
Ο προσωπικος (αλλα και μη) σου κυκλος γνωριμιων (real life & internet) στατιστικα ειναι ανεπαρκης απο καθε αποψη για να βγαλεις συμπερασμα. 

  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

ο καθενας ειναι κυριος του εαυτου του! αυτο μας λειπει, γιαυτο φωναζουμε.

εσυ μπορει να προστατευεσαι με μασκες εμβολια αντισηπτικά και οτι αλλο θελεις και πολυ καλα κανεις!! κανεις δεν εχει δικαιομα να σου πει γιατι προστατευεις την υγεια σου με αυτους τους τροπους

εγω απο την αλλη γυμναζομαι καθημερινα και προσεχω παρα πολυ την διατροφη μου με αποτελεσμα το ανοσοποιητικο μου να βαραει κοκκινο. παλι δεν εχει κανενας το δικαιομα να με υποχρεωσει να το κανω διαφορετικα

ειναι τοσο απλα τα πραγματα δεν ξερω γιατι εχουν γινει τοσο περιπλοκα.

ξεκαθαρα φταιμε "εμεις". τα βρισκουν και τα κανουν

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, το μέλος o polonos έγραψε:

Δεν βλεπω αλλο τιποτα στο παραπανο ποστ εκτος απο αβασιμες υποψιες και θεωριες που απλα ΔΕΝ στεκουν. 
Ο προσωπικος (αλλα και μη) σου κυκλος γνωριμιων (real life & internet) στατιστικα ειναι ανεπαρκης απο καθε αποψη για να βγαλεις συμπερασμα. 

Οι υποψίες και οι θεωρίες καταρρίπτονται όταν εξετάζονται εντίμως. Και οι έρευνες έχουν περισσότερη αξιοπιστία όταν δεν περιμένουνε να επιβεβαιώσουνε(confirmation bias)/διαψεύσουνε προϋπάρχουσα άποψη, αλλά αντιθέτως όταν αναζητούν το αποτέλεσμα χωρίς προκαταλήψεις. Όταν υπάρχουν default απαντήσεις, κάτι βρωμάει. Όταν υπάρχουν διαφορετικές πολιτικές και δεν σχολιάζονται οι διαφορές, επίσης. Εννοείται ότι ο κύκλος μου είναι στατιστικά ανεπαρκής όπως και οι γνώσεις μου. Αλλά το thread δεν είναι επιστημονικό συνέδριο, συζήτηση (υποτίθεται ότι) κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

 Αλλά το thread δεν είναι επιστημονικό συνέδριο, συζήτηση (υποτίθεται ότι) κάνουμε.

 

Πάντως εδώ μέσα βρίσκεται καλή γνώση που αντίστοιχη βρίσκεις σε "επιστημονικό συνέδριο".

Συζήτηση δε σημαίνει καφενείο, επίσης δεν μπορεί να γράφει ο καθένας ότι του κατέβει επειδή είμαστε διαδικτυακό forum.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τόση πολλή γνώση που κανένας δεν ήξερε γιατί δεν ακολουθείται η συνήθης ιατρική πρακτική στα συγκεκριμένα εμβόλια και όταν κάποιος ρώτησε, καλύφθηκε από τη μη απάντηση που πήρε για απάντηση και λίγο αργότερα βγήκε έρευνα που εξέταζε μήπως αυτό προκαλούσε αστοχίες και κανείς δεν μπήκε στον κόπο να το σχολιάσει ουσιωδώς. Φυσικά και μπορεί να γράφει ο καθένας ότι του κατέβει, αρκεί να μην παραβιάζει τους νόμους του κράτους και τους κανόνες του φόρουμ. Δεν είπα σε κανέναν τι να κάνει ή να μην κάνει ώστε να τον πάρω στο λαιμό μου. Άλλοι το κάνουν αλλά ουδεμία ευθύνη φέρουν.

 

Γνωστός, πολύ υπέρ του αντίcovid19 εμβολιασμού και εμβολιασμένος ο ίδιος έλεγε πόσο ανακούφιση ένιωσε που δεν πίεσε τους υπαλλήλους του να εμβολιαστούν επειδή ένας από αυτούς που με δική του απόφαση εμβολιάστηκε, έπαθε κάποια καρδίτιδα και νοσηλεύθηκε για να το ξεπεράσει. Ξέρετε, από αυτές τις υπερσπάνιες που δεν παρουσιάζονται ποτέ και φεύγουν μόνες τους. Τη γλύτωσε ευτυχώς, αλλά η ταλαιπωρία που υπέστη δεν ήταν αποτέλεσμα πίεσης από τον εργοδότη του αλλά δικής του απόφασης και έτσι ο εργοδότης γλύτωσε τις τύψεις.

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, το μέλος acct έγραψε:

Έχουν υπάρξει και εξακολουθούν να υπάρχουν υπομονετικότεροι άνθρωποι από εμένα. Η δική μου υπομονή εξαντλείται μετά από 2-3 προσπάθειες οποιουδήποτε να βαφτίσει μια ανοησία "στατιστική" ή "πιθανότητα". Απέφυγα να εμπλακώ νωρίτερα, αλλά ας κάνουμε μια καλοπροαίρετη προσπάθεια να δούμε κάποια πράγματα.

 

 

Το πιστοποιητικό θανάτου δε γράφει ξαφνικίτιδα, γράφει κάτι συγκεκριμένο. Κι αν πρόκειται για αιφνίδιο, μη φυσικό θάνατο (όπως τον περιγράφεις), έγινε νεκροψία ή/και νεκροτομή, που αποσαφηνίζει την αιτία θανάτου. Μόνο αν προϋπήρχε γνωστή νόσος δεν ασχολήθηκε ιατροδικαστής.

 

Εσύ, κατά δήλωση σου, δεν ξέρεις τι έφταιγε, αλλά ο ιατροδικαστής ξέρει. Και εφόσον δεν ξέρεις, είναι τουλάχιστον ανεύθυνο να έρχεσαι εδώ και να ισχυρίζεσαι ανοησίες. Τέλος, η εκτίμησή σου για την πιθανότητα να επιβίωνε οποιοσδήποτε από COVID-19 έχει μηδενική αξία. Κάθε νέος και υγιής άνθρωπος που νόσησε μπορεί να είχε 99% πιθανότητα να επιβιώσει. Αλλά όσοι τελικά πέθαναν, πέθαναν με βεβαιότητα (100%). Ακριβώς όπως και ο υπολογισμός που κάνεις παραπάνω. Τα τετελεσμένα γεγονότα δεν έχουν "πιθανότητα" να συμβούν, έχουν ήδη συμβεί.

 

 

Κι άλλες ανοησίες. Τώρα αρνούμαστε να μελετήσουμε Βιολογία Γυμνασίου-Λυκείου με πρόσχημα "δικαιόματα"; Δεν καταλαβαίνεις ότι, αν το επιχείρημά σου έστεκε, δε θα είχε πεθάνει κανένας νέος, υγιής και γυμνασμένος σε όλον τον πλανήτη, ούτε καν από καρκίνο; Από πού και ως πού φαντάζεσαι ότι η αποτελεσματικότητα της ανοσολογικής απόκρισης απέναντι σε ένα επικίνδυνο παθογόνο εξαρτάται κυρίως από τα κιλά που κάνεις πάγκο; Προφανώς έχεις καλύτερες πιθανότητες από έναν άνθρωπο με ένα κάρο συννοσηρότητες, αλλά μέχρι εκεί.

 

Αλλιώς τι ακολουθεί αυτόν τον συλλογισμό; Σταματάμε εμβόλια για ιλαρά, κοκκύτη, διφθερίτιδα, τέτανο, ... και ξεκινάμε να γράφουμε βρέφη και νήπια στο γυμναστήριο; Μη χειρότερα.

 

Και μετά ο άλλος πιο πάνω έχει πρόβλημα με τις ειρωνείες.

 

Α, και πίστεψέ με, βεβαίως και είναι κατοχυρωμένη η υποχρέωση (κάποιων) εμβολιασμών για λόγους δημόσιας υγείας, εφόσον τα επιστημονικά δεδομένα το επιτάσσουν. Ναι, ακόμη και ορισμένων που έχουν βεβαιωμένα κάποιες ελάχιστες πιθανότητες να προκαλέσουν τον θάνατο. Κι αν δεν πιστεύεις εμένα, ρώτα νομικούς, αλλά από τους κανονικούς, όχι του Facebook.

 

Να συζητήσουμε όσο θέλετε την αποτυχία των πολιτικών επιλογών για τη διαχείριση της πανδημίας, αλλά δε γίνεται να καθόμαστε να συζητάμε το σώμα της επιστημονικής γνώσης που έχει παραχθεί για την COVID, όταν αμφισβητείτε βασικές αρχές Βιολογίας που (πρέπει να) γνωρίζουν παιδιά 15-17 χρονών.

Χαρά στο κουράγιο σου. Εγώ θα έλεγα μια καλημέρα και θα το έκλεινα εκεί το ζήτημα. Αφού βλέπεις ότι δεν...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος acct έγραψε:

Έχουν υπάρξει και εξακολουθούν να υπάρχουν υπομονετικότεροι άνθρωποι από εμένα. Η δική μου υπομονή εξαντλείται μετά από 2-3 προσπάθειες οποιουδήποτε να βαφτίσει μια ανοησία "στατιστική" ή "πιθανότητα". Απέφυγα να εμπλακώ νωρίτερα, αλλά ας κάνουμε μια καλοπροαίρετη προσπάθεια να δούμε κάποια πράγματα.

Όσα χίλια δίκια κι αν έχεις όπου έχεις, το καλοπροαίρετο το έχεις αναιρέσει 100 φορές και συνεχίζεις να μην το στηρίζεις. Τα εισαγωγικά στη λέξη στατιστική τα είχα ήδη βάλει μπας και γλυτώσω μερικά πυρομαχικά άστοχων απαντήσεων που θα λάβω. Τόση καλή προαίρεση όμως δεν αντιμετωπίζεται. Η ευκολία με την οποία χρησιμοποιούνται υποτιμητικοί χαρακτηρισμοί όπως ανοησίες ξεγράφει οτιδήποτε δήθεν καλοπροαίρετο.

 

3 ώρες πριν, το μέλος acct έγραψε:

 

Το πιστοποιητικό θανάτου δε γράφει ξαφνικίτιδα, γράφει κάτι συγκεκριμένο.

Δεν το έχω διαβάσει. Οι συγγενείς όμως είπαν άγνωστη αιτία. Τι θες να κάνω; Να τους βγάλω ψεύτες; Να τους πω φέρτε το να το δω πως το έγραψε;

 

3 ώρες πριν, το μέλος acct έγραψε:

Κι αν πρόκειται για αιφνίδιο, μη φυσικό θάνατο (όπως τον περιγράφεις), έγινε νεκροψία ή/και νεκροτομή, που αποσαφηνίζει την αιτία θανάτου.

 

Μόνο αν προϋπήρχε γνωστή νόσος δεν ασχολήθηκε ιατροδικαστής.

Δεν αποσαφηνίστηκε τίποτα κι ας ασχολήθηκε ιατροδικαστής. Και δεν είναι η μόνη ξαφνικίτιδα με άγνωστη αιτία που περιμένουμε μετά τις τοξικολογικές που όταν βγαίνουν πάλι δεν βγαίνει άκρη. Σε άλλη άσχετη περίπτωση φαινομενικά υγιέστατου θείου ενός πολύ καλού μου φίλου μου που πέθανε ακαριαία (ο θείος), υπήρξε κανονικότατη και σαφής αιτία από τον ιατροδικαστή, δεν είπε κανείς άγνωστη αιτία. Αυτό ας πούμε δεν ήταν ξαφνικίτιδα, ήταν θρόμβος και δεν υπήρχε κάτι το δυσεξήγητο ως προς την αιτία θανάτου. Τώρα η αιτία του θρόμβου δεν ξέρω αν τους είπαν ποια μπορεί να ήταν, πάντως ο συγκεκριμένος δεν είχε κάνει αντικοβιντικά απ' όσο μου είπε ο φίλος μου, άρα κανείς δεν κατηγόρισε κανένα εμβόλιο.

 

3 ώρες πριν, το μέλος acct έγραψε:

Εσύ, κατά δήλωση σου, δεν ξέρεις τι έφταιγε, αλλά ο ιατροδικαστής ξέρει.

Δεν ξέρει λέμε, τι να κάνουμε;

 

3 ώρες πριν, το μέλος acct έγραψε:

Και εφόσον δεν ξέρεις, είναι τουλάχιστον ανεύθυνο να έρχεσαι εδώ και να ισχυρίζεσαι ανοησίες.

Ότι λένε οι διαφωνούντες πρέπει να είναι αναγκαστικά ανοησίες, τίποτα άλλο. Τόση καλή προαίρεση.

 

3 ώρες πριν, το μέλος acct έγραψε:

Τέλος, η εκτίμησή σου για την πιθανότητα να επιβίωνε οποιοσδήποτε από COVID-19 έχει μηδενική αξία. Κάθε νέος και υγιής άνθρωπος που νόσησε μπορεί να είχε 99% πιθανότητα να επιβιώσει.

 

Αλλά όσοι τελικά πέθαναν, πέθαναν με βεβαιότητα (100%). Ακριβώς όπως και ο υπολογισμός που κάνεις παραπάνω. Τα τετελεσμένα γεγονότα δεν έχουν "πιθανότητα" να συμβούν, έχουν ήδη συμβεί.

Με τη σιγουριά λοιπόν του ότι κάτι έχει ήδη συμβεί, οτιδήποτε διαφορετικό αν είχε γίνει, υπάρχει περίπτωση για να μην πω πιθανότητα και θιχτείς να είχαν καλύτερη εξέλιξη τα πράγματα. Κατά τον ίδιο τρόπο που πολλοί εδώ πέρα έχουν ισχυριστεί για τον τάδε ή τον δείνα γνωστό τους που ήταν αρνητής, κόλλησε και πέθανε, ότι αν είχε κάνει εμβόλιο θα είχε καλύτερες πιθανότητες να ζούσε αυτή τη στιγμή. Με την ίδια λογική έγραψα αυτές τις ανοησίες. Δύο μέτρα και δύο σταθμά για τι αποτελεί ανοησία.

 

3 ώρες πριν, το μέλος acct έγραψε:

...Προφανώς έχεις καλύτερες πιθανότητες από έναν άνθρωπο με ένα κάρο συννοσηρότητες, αλλά μέχρι εκεί....

Αυτές τις λίγο καλύτερες πιθανότητες, υπάρχει κάποιος λόγος που πρέπει μονίμως να τις μηδενίζουμε σαν να μην υπάρχουν;

 

3 ώρες πριν, το μέλος acct έγραψε:

 

Αλλιώς τι ακολουθεί αυτόν τον συλλογισμό; Σταματάμε εμβόλια για ιλαρά, κοκκύτη, διφθερίτιδα, τέτανο, ... και ξεκινάμε να γράφουμε βρέφη και νήπια στο γυμναστήριο; Μη χειρότερα.

Καλοπροαίρετο strawmanning.

 

3 ώρες πριν, το μέλος acct έγραψε:

Και μετά ο άλλος πιο πάνω έχει πρόβλημα με τις ειρωνείες.

Εδώ έχουν πέσει μπαν και μπαν για ειρωνείες, να μην έχουμε λίγο πρόβλημα;

 

3 ώρες πριν, το μέλος acct έγραψε:

Α, και πίστεψέ με, βεβαίως και είναι κατοχυρωμένη η υποχρέωση (κάποιων) εμβολιασμών για λόγους δημόσιας υγείας, εφόσον τα επιστημονικά δεδομένα το επιτάσσουν. Ναι, ακόμη και ορισμένων που έχουν βεβαιωμένα κάποιες ελάχιστες πιθανότητες να προκαλέσουν τον θάνατο. Κι αν δεν πιστεύεις εμένα, ρώτα νομικούς, αλλά από τους κανονικούς, όχι του Facebook.

Ας το τολμούσαν και για την περίπτωση που συζητάμε.

 

3 ώρες πριν, το μέλος acct έγραψε:

Να συζητήσουμε όσο θέλετε την αποτυχία των πολιτικών επιλογών για τη διαχείριση της πανδημίας, αλλά δε γίνεται να καθόμαστε να συζητάμε το σώμα της επιστημονικής γνώσης που έχει παραχθεί για την COVID, όταν αμφισβητείτε βασικές αρχές Βιολογίας που (πρέπει να) γνωρίζουν παιδιά 15-17 χρονών.

Πως να τη συζητήσουμε όταν η συζήτηση γίνεται μετ' εμποδίων με τους από εδώ τους σωστούς και με τους υπόλοιπους που είναι άσχετοι και ψεκασμένοι και ότι λένε είναι πάντα ψέματα ή λάθος ή πάνε να κονομήσουν κλπ; Και τι γίνεται όταν μια δήθεν ψεκ άποψη/πρόταση την υιοθετεί μια χ χώρα; Δεν είναι άξιο σχολιασμού; Και πως να μη σχολιάσουμε το κρυφτούλι πολιτικών και οικονομικών επιλογών πίσω από επιστημονικές δικαιολογίες και την θολή στάση των επιστημόνων σε ένα σωρό λεπτομέρειες ευνοώντας εν τέλει την πολιτική εκμετάλλευση καταστάσεων; Για να μην πω για το τοξικότατο blame game 2+ χρόνια που η ρετσινιά του δολοφόνου διανέμεται απλόχερα σε κάθε <<αιρετικό>> με τόση ευκολία.

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω κι εγώ το play-by-play. Όπως έλεγε κι ο Όσκαρ, η μίμηση είναι η πιο ειλικρινής μορφή κολακείας.

 

2 hours ago, Γιάννης_84 said:

Δεν αποσαφηνίστηκε τίποτα κι ας ασχολήθηκε ιατροδικαστής. Και δεν είναι η μόνη ξαφνικίτιδα με άγνωστη αιτία που περιμένουμε μετά τις τοξικολογικές που όταν βγαίνουν πάλι δεν βγαίνει άκρη. Σε άλλη άσχετη περίπτωση φαινομενικά υγιέστατου θείου ενός πολύ καλού μου φίλου μου που πέθανε ακαριαία (ο θείος), υπήρξε κανονικότατη και σαφής αιτία από τον ιατροδικαστή, δεν είπε κανείς άγνωστη αιτία. Αυτό ας πούμε δεν ήταν ξαφνικίτιδα, ήταν θρόμβος και δεν υπήρχε κάτι το δυσεξήγητο ως προς την αιτία θανάτου. Τώρα η αιτία του θρόμβου δεν ξέρω αν τους είπαν ποια μπορεί να ήταν, πάντως ο συγκεκριμένος δεν είχε κάνει αντικοβιντικά απ' όσο μου είπε ο φίλος μου, άρα κανείς δεν κατηγόρισε κανένα εμβόλιο.

 

Σου δίνω 99:1 ότι, αν ο θείος είχε κάνει εμβόλιο, θα αποδίδατε τον θάνατο σε αυτό. Συνεπώς πρόκειται για άλλον ένα υγιή άνθρωπο που κατέληξε αιφνιδιαστικά χωρίς να ευθύνεται το εμβόλιο, εφόσον δεν μπορείς να αποδείξεις αιτιακή σχέση μεταξύ εμβολίου και θανάτου. Το αντίθετο είναι ανόητο, όπως θα ήταν αν εγώ ισχυριζόμουν ότι του έκαναν μαύρη μαγεία.

 

2 hours ago, Γιάννης_84 said:

Κατά τον ίδιο τρόπο που πολλοί εδώ πέρα έχουν ισχυριστεί για τον τάδε ή τον δείνα γνωστό τους που ήταν αρνητής, κόλλησε και πέθανε, ότι αν είχε κάνει εμβόλιο θα είχε καλύτερες πιθανότητες να ζούσε αυτή τη στιγμή. Με την ίδια λογική έγραψα αυτές τις ανοησίες. Δύο μέτρα και δύο σταθμά για τι αποτελεί ανοησία.

 

Οι μεν έχουν τα στοιχεία με το μέρος τους. Εσύ έχεις ένα ψυχανέμισμα. Δεν έχουν την ίδια βαρύτητα. Εν μέτρον και εν σταθμόν (sic). Εξ ου και ο χαρακτηρισμός.

 

2 hours ago, Γιάννης_84 said:

Αυτές τις λίγο καλύτερες πιθανότητες, υπάρχει κάποιος λόγος που πρέπει μονίμως να τις μηδενίζουμε σαν να μην υπάρχουν;

 

Δεν τις μηδενίζουμε, τις υπολογίζουμε. Και αποδείχτηκε επανειλημμένα ότι γενικά η βελτίωση είναι τάξεις μεγέθους μικρότερη στην αποφυγή θανάτου από τη βελτίωση που προσφέρει ο εμβολιασμός. Γι αυτό έχουν ματώσει τα δάχτυλά μου να ανεβάζω δημοσιεύσεις εδώ.

 

2 hours ago, Γιάννης_84 said:

Πως να τη συζητήσουμε όταν η συζήτηση γίνεται μετ' εμποδίων με τους από εδώ τους σωστούς και με τους υπόλοιπους που είναι άσχετοι και ψεκασμένοι και ότι λένε είναι πάντα ψέματα ή λάθος ή πάνε να κονομήσουν κλπ;

 

Θα σου ακριβώς πώς. Σταματήστε να εκφράζετε αστήρικτες υποθέσεις για την ασφάλεια ή την αποτελεσματικότητα των εμβολίων (οι υποστηριζόμενες από επιστημονικά άρθρα είναι απολύτως αποδεκτές) και απλώς διατυπώστε την άποψή σας για τα μέτρα και τις πολιτικές. Είδες να επεμβαίνω καθόλου στο σχόλιο για τα υποχρεωτικά τεστ των ανεμβολίαστων υγειονομικών;

 

Και, επιτέλους, καταλάβετε ότι μπορεί όλοι να έχουμε από μία ψήφο στις επερχόμενες εκλογές, αλλά δεν έχουμε όλοι ισοβαρή άποψη σε ένα επιστημονικό ζήτημα. Όταν το 97% της επιστημονικής κοινότητας συγκλίνει σε μια άποψη, ο διαφωνών χρειάζεται πολύ πειστικά επιχειρήματα και αδιάψευστα στοιχεία για να αλλάξει το αφήγημα. Αντ' αυτού, σπρώχνετε συνεχώς τα δοκάρια.

 

Η πλάκα είναι ότι θεωρητικά ξέρω πώς να αυξήσω τις πιθανότητες να σας πείσω (λχ https://royalsocietypublishing.org/doi/10.1098/rsos.201131). Στην πράξη είμαι ανίκανος να επιστρατεύσω τις τεχνικές, γιατί πιστεύω ότι η άρνησή σας είναι υποκριτική και παιδαιριώδης. Στο μυαλό μου είναι σα να κοιτάτε τον ήλιο και να επιμένετε ότι είναι νύχτα. Τι να πω, ίσως υπάρχει και κάποια τεχνική για να πειστώ ότι είστε ειλικρινείς. Αν τη βρεις σε καμιά δημοσίευση, στείλε μου σύνδεσμο.

 

Έγινε επεξεργασία από acct
a word
  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος acct έγραψε:

Θα κάνω κι εγώ το play-by-play. Όπως έλεγε κι ο Όσκαρ, η μίμηση είναι η πιο ειλικρινής μορφή κολακείας.

Βοηθάει στο να είναι σαφές το κάθε κομμάτι στο οποίο αναφέρεται το αντίστοιχο τμήμα της απάντησης. Έχω την εντύπωση ότι δεν βλάπτει πουθενά. Τώρα τα περί κολακείας, μάλλον κάποια καλοσύνη σου θα εξυπηρετούν.

 

1 ώρα πριν, το μέλος acct έγραψε:

Σου δίνω 99:1 ότι, αν ο θείος είχε κάνει εμβόλιο, θα αποδίδατε τον θάνατο σε αυτό. Συνεπώς πρόκειται για άλλον ένα υγιή άνθρωπο που κατέληξε αιφνιδιαστικά χωρίς να ευθύνεται το εμβόλιο, εφόσον δεν μπορείς να αποδείξεις αιτιακή σχέση μεταξύ εμβολίου και θανάτου. Το αντίθετο είναι ανόητο, όπως θα ήταν αν εγώ ισχυριζόμουν ότι του έκαναν μαύρη μαγεία.

ΑΝ είχε κάνει εμβόλιο ΚΑΙ ΑΝ γνωρίζαμε από πρόσφατες εξετάσεις ότι ήταν υγιής ΚΑΙ ΑΝ είχαμε ανήξερο ιατροδικαστή, μια υποψιούλα να μην την είχαμε; Για υποψία μιλάω, όχι βεβαιότητα. Κι αν είχαμε αυτή την υποψία απαγορεύεται να την αναφέραμε ως τέτοια σε μια κουβέντα; Τι σκ@τά καλούπι είναι αυτό; Τα δεδομένα που μαζεύει η επιστήμη για να βγάλει συμπεράσματα προκύπτουν μεταξύ άλλων και από τις εμπειρίες του απλού κόσμου. Εάν ο καθένας φτάσει να φοβάται το στιγματισμό για κάθε τι που είδε ή έζησε και τόλμησε να το μοιραστεί, δεν θα μοιράζεται κανείς τίποτα, δεν θα μαζεύονται τα εμπειρικά δεδομένα και θα περιμένουμε τις δημοσιεύεις πότε θα μας πουν τι έχει ο κόσμος τούμπανο κι εμείς κρυφό καμάρι με τεράστια καθυστέρηση. Πόσα φαρμακευτικά προϊόντα έχουν αργήσει 10 και 20 χρόνια να αποσυρθούν επειδή κανείς δεν τα συσχέτισε με την χ παρενέργεια αρκετά νωρίς;

 

1 ώρα πριν, το μέλος acct έγραψε:

Οι μεν έχουν τα στοιχεία με το μέρος τους. Εσύ έχεις ένα ψυχανέμισμα. Δεν έχουν την ίδια βαρύτητα. Εν μέτρον και εν σταθμόν (sic). Εξ ου και ο χαρακτηρισμός.

Ψυχανέμισμα είναι η ηλικία και ο προ εγχειρητικός έλεγχος; Ψυχανέμισμα και τα άγνωστα αίτια; Εσύ περιμένεις να ανεβάσω pdf από ιατροδικαστή που να γράφει ότι ο τάδε πέθανε λόγω pfizer; Γιατί στη μία και μοναδική περίπτωση της γυναίκας που όντως πέθανε από az κατά παραδοχή όλων, δεν είδα να γίνονται αυτά που πρέπει. Αντιθέτως πολλοί έλεγαν ότι και από covid19 να νοσούσε, το ίδιο θα γινόταν. Επίσης ο άλλος πάλι στην Κρήτη που τον προλάβανε πριν χρειαστεί να του κόψουν το πόδι, δεν ξέρω ακόμα αν έχει βγάλει άκρη ανάμεσα στους γιατρούς που του λένε μην ξανακάνεις καμία δόση κανενός covidoεμβολίου από τη μία και στην παράνοια του κράτους που δεν του το αναγνώριζε ώστε να τον αφήσουν ήσυχο από την άλλη. Που μετράνε τα στοιχεία λοιπόν όταν είναι παράφωνα; Όχι εκεί που πρέπει δεν μετράνε, αλλά ούτε καν σε ένα off topic thread απ' ότι φαίνεται.

 

1 ώρα πριν, το μέλος acct έγραψε:

Θα σου ακριβώς πώς. Σταματήστε να εκφράζετε αστήρικτες υποθέσεις για την ασφάλεια ή την αποτελεσματικότητα των εμβολίων (οι υποστηριζόμενες από επιστημονικά άρθρα είναι απολύτως αποδεκτές) και απλώς διατυπώστε την άποψή σας για τα μέτρα και τις πολιτικές. Είδες να επεμβαίνω καθόλου στο σχόλιο για τα υποχρεωτικά τεστ των ανεμβολίαστων υγειονομικών;

Όταν έχεις χάσει ανθρώπους από <<αδιευκρίνιστα αίτια>> και σου κολλάνε κι από πάνω και ρετσινιές από ψεκ μέχρι δολοφόνο, δεν είναι πολύ εύκολο το τουμπεκί ψιλοκομμένο και μην ξεχνάς ότι υποθέσεις και θεωρίες που υπάρχουν πράγματι σε επιστημονικά άρθρα, ήταν στην κατηγορία αυτών που δεν θέλεις να εκφράζονται ακριβώς πριν γραφτούν αυτά τα άρθρα. Άρα το μη γράφεις το ένα, μη γράφεις το άλλο, δεν είναι συζήτηση αυτό. Λες και περιμένει κανείς από μένα να αποφασίσει τι θα κάνει. Αλλά και να περίμενε, παραπέμπω στον προσωπικό του γιατρό και πάμε παρακάτω.

 

1 ώρα πριν, το μέλος acct έγραψε:

Και, επιτέλους, καταλάβετε ότι μπορεί όλοι να έχουμε από μία ψήφο στις επερχόμενες εκλογές, αλλά δεν έχουμε όλοι ισοβαρή άποψη σε ένα επιστημονικό ζήτημα. Όταν το 97% της επιστημονικής κοινότητας συγκλίνει σε μια άποψη, ο διαφωνών χρειάζεται πολύ πειστικά επιχειρήματα και αδιάψευστα στοιχεία για να αλλάξει το αφήγημα. Αντ' αυτού, σπρώχνετε συνεχώς τα δοκάρια.

Το λες και το ξαναλές αυτό για τη μη ισοβαρή άποψη σαν να το απολαμβάνεις. Ισοβαρή άποψη μπορεί να μην έχω εγώ για ιατρικό θέμα με έναν γιατρό ας πούμε, αλλά η άποψή μου είναι 1000δες φορές λιγότερο σημαντική και από την ανάποδη πλευρά. Δηλαδή εάν ο γιατρός δίνει λάθος φάρμακα βλάπτει πολλούς με δική του ευθύνη και καθόλου των ασθενών. Εάν εγώ πάρω ότι να 'ναι, το πολύ πολύ να βλάψω τον εαυτό μου με αποκλειστικά δική μου ευθύνη. Αν ο γιατρός δώσει σωστή συμβουλή, οι περισσότεροι θα την ακολουθήσουν. Εάν εγώ δώσω συμβουλή που δεν δίνω γιατί δεν είμαι κατάλληλος, ποιος θα την ακολουθήσει; Εάν εγώ δίνω ανάποδες μεταξύ τους συμβουλές και εξηγήσεις θα χάσω την ιατρική μου αξιοπιστία που έτσι κι αλλιώς ήταν μηδέν εφόσον δεν είμαι γιατρός. Όταν όμως δίνουν αντικρουόμενες συμβουλές οι επιστημονικές επιτροπές πόσο χειρότερη ζημιά γίνεται και τι εμπιστοσύνη υπάρχει μετά; Να μην τα λέμε αυτά; Επίσης έχω ισοβαρή ζωή για να τη ζήσω όπως θέλω. Ή μήπως ούτε εκεί είμαστε ισοβαρείς; Θυμάσαι κάτι ωραία post για το πως θα αυξηθεί το μέσο iq και θα βελτιωθεί το ανθρώπινο είδος λόγω των ανεμβολίαστων; Επίσης το 97% δεν μου λέει τίποτα. Το 97% έχει διαψευστεί ένα σωρό φορές.

 

1 ώρα πριν, το μέλος acct έγραψε:

Η πλάκα είναι ότι θεωρητικά ξέρω πώς να αυξήσω τις πιθανότητες να σας πείσω (λχ https://royalsocietypublishing.org/doi/10.1098/rsos.201131). Στην πράξη είμαι ανίκανος να επιστρατεύσω τις τεχνικές, γιατί πιστεύω ότι η άρνησή σας είναι υποκριτική και παιδαιριώδης. Στο μυαλό μου είναι σα να κοιτάτε τον ήλιο και να επιμένετε ότι είναι νύχτα. Τι να πω, ίσως υπάρχει και κάποια τεχνική για να πειστώ ότι είστε ειλικρινείς. Αν τη βρεις σε καμιά δημοσίευση, στείλε μου σύνδεσμο.

Πιάνεις και την ειλικρίνεια γιατί δεν μπορείς να αφήσεις κανένα προτέρημα διαθέσιμο για αυτούς που δείχνεις να θεωρείς κατώτερούς σου. Μόνο τα ελαττώματα μένουν για εμάς. Δεν ξέρω αν επιμένω ότι είναι νύχτα, αλλά εσύ δείχνεις σαν να επιμένεις ότι όταν μπαίνει ένας αθώος στη φυλακή, δεν αξίζει ούτε αναφοράς μέχρι να υπάρξει ανάλογη δημοσίευση. Η οποία μάλλον δύσκολο να υπάρξει αν δεν βολεύει, με τόσο χρήμα και τέτοιες νοοτροπίες να στέκονται εμπόδια.

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Όταν έχεις χάσει ανθρώπους από <<αδιευκρίνιστα αίτια>>

 

Μόνο εσύ και ακόμα ένας έχετε ισχυριστει ότι στον κύκλο σας έχετε περισσοτερες ξαφνικιτιδες παρά βαριες νοσησεις η θανάτους από covid. Αυτό ή ψέματα είναι, ή απλά είστε πολύ τυχεροί. Εάν είστε τόσο τυχεροί που δε χάσατε αρκετούς ανθρώπους από covid, η αν δεν πήγε η ψυχή σας στην Κουλούρη επειδή κοντεψατε να χάσετε ανθρώπους, τότε απλά σταματήστε το εδώ. Ειλικρινά είστε σε μια θέση από την οποία είναι αδύνατον να σχηματίσετε άποψη. Χεστο. Χωρίς ειρωνία, χωρίς κακια, χωρίς τίποτα. Ειλικρινά. 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

giatroi_1.jpg
WWW.PROTOTHEMA.GR

Εισήγηση της επιτροπής εμπειρογνωμόνων - Τα τεστ θα τα πληρώνουν από την τσέπη τους - Δεν θα έρχονται σε επαφή με...

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.