Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

13 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Έκανα το επικαιροποιημένο και απλά πονούσε το χέρι μου για 10-12 ώρες. Τίποτα άλλο. Ας είναι όσο λάιτ θέλει. 

Silver Medal Olympics GIF

 

παλιό σου έκαναν , τα καινούργια είναι εισπνεόμενα !
 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

On 16/1/2023 at 6:41 ΜΜ, το μέλος l2phile έγραψε:

Ποιο επικαιροποιημένο εμβόλιο ραα;

Ο κορωνοϊός πλέον είναι πιο λάιτ και από συνηθισμένο κρυολόγημα (ειδικά αν είσαι νέος 😛 )

Κολλήσαμε οικογενειακός (για πρώτη φορά) λίγο πριν τα Χριστούγεννα, εγώ (57)  η γυναίκα μου(57) και η πεθερά(90) μου.

Χωρίς να λάβουμε υπόψιν ηλικίες, προβλήματα υγείας, φυσική κατάσταση κλπ τα συμπτώματα που είχαμε ήταν μη άξια λόγου και κράτησαν μια μέρα και χωρίς πυρετό (μέγιστη 37,4).

 

Το τελευταίο εμβόλιο το είχαμε κάνει στις 7 Ιανουαρίου του 22.

 

Με βάση την εξέλιξη του ιού έως τώρα άλλη δόση δεν βλέπω να κάνουμε εκτός και κάτι αλλάξει δραματικά προς το χειρότερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

48 λεπτά πριν, το μέλος IOANNISTSA έγραψε:

Κολλήσαμε οικογενειακός (για πρώτη φορά) λίγο πριν τα Χριστούγεννα, εγώ (57)  η γυναίκα μου(57) και η πεθερά(90) μου.

Χωρίς να λάβουμε υπόψιν ηλικίες, προβλήματα υγείας, φυσική κατάσταση κλπ τα συμπτώματα που είχαμε ήταν μη άξια λόγου και κράτησαν μια μέρα και χωρίς πυρετό (μέγιστη 37,4).

 

Το τελευταίο εμβόλιο το είχαμε κάνει στις 7 Ιανουαρίου του 22.

 

Με βάση την εξέλιξη του ιού έως τώρα άλλη δόση δεν βλέπω να κάνουμε εκτός και κάτι αλλάξει δραματικά προς το χειρότερο.

 

πιο βαριά είναι η FLU A πλέον ρωτήστε όσους πέρασαν
FLU A = TAMI FLU μετά το έμαθα από τον γιατρό μου αφού μου πέρασε😛

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

πιο βαριά είναι η FLU A πλέον ρωτήστε όσους πέρασαν

 

Σωστα. Λιγοτερο θανατηφορα ομως. Βεβαια, για ποια απο τις δυο νοσους ειναι περισσοτεροι οι εμβολιασμενοι; Ψιλα γραμματα θα μου πεις...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

 

Σωστα. Λιγοτερο θανατηφορα ομως. Βεβαια, για ποια απο τις δυο νοσους ειναι περισσοτεροι οι εμβολιασμενοι; Ψιλα γραμματα θα μου πεις...

 

Εξαρτάται αν ακολουθήσουμε τα ίδια πρωτόκολλα τα ίδια βγαίνουν ! 

Νοσοκομείο αναπνευστηρα θάνατος , έτσι έδειξαν οι μελέτες ! Αλλά ψιλά γράμματα. Αρχίζουν και ψεκάζονται όλοι οι οργανισμοί CDC WHO κλπ , εδώ είμαστε θα το δούμε ! Θα πουν να εμείς κάτι βρήκαμε τότε αλλά ήταν πολλά τα λεφτά !!!!

 

Τώρα τέλος αυτά αναμένουμε ξαφνικά επεισόδιο Τουρκίας-Ελλάδας 

 

Link to comment
Share on other sites

75db57fb4d594134876d51e8c7735f8c.jpg
WWW.CAPITAL.GR

Έχει συμπτώματα παρόμοια με αυτά των άλλων υπο-παραλλαγών της Όμικρον. Μοιάζουν με κοινό...

 

  • Like 1
  • Plits 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
114403-walker23b1280.jpg
WWW.IATRONET.GR

Τι είναι η έρευνα κέρδους λειτουργίας και η κατευθυνόμενη εξέλιξη και πόσο πιθανό είναι το ενδεχόμενο να έχει χειραγωγηθεί ο νέος κορωνοϊός.

 

Link to comment
Share on other sites

WWW.IN.GR

Η αποτελεσματικότητα της ενισχυτικής δόσης κορυφώθηκε σε περίπου 4 εβδομάδες και μειώθηκε...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι βλέπω ο ιός τείνει να γίνει ένα απλό κρυολόγημα ακόμη και για τους ανεμβολίαστους.Η μάνα μου το πέρασε στο πόδι δυο μέρες πυρετό και βήχα.Η γιαγιά νοσηλεύεται απο την Πέμπτη θετική στον ιό 22 μέρες(!!) αλλά είναι διαβητική.Δεν ξέρω τι εξέλιξη θα είχαν πριν δυο χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, το μέλος edward έγραψε:

Απ'οτι βλέπω ο ιός τείνει να γίνει ένα απλό κρυολόγημα ακόμη και για τους ανεμβολίαστους.Η μάνα μου το πέρασε στο πόδι δυο μέρες πυρετό και βήχα.Η γιαγιά νοσηλεύεται απο την Πέμπτη θετική στον ιό 22 μέρες(!!) αλλά είναι διαβητική.Δεν ξέρω τι εξέλιξη θα είχαν πριν δυο χρόνια.

 

Λέξη κλειδί νοσηλεύεται !

Έχετε δει τι γίνεται στα νοσοκομεία ;

0 προσωπικό , έλειψες κλπ 

Και ένα κουρασμένο προσωπικό ...

Link to comment
Share on other sites

40 λεπτά πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

 

Λέξη κλειδί νοσηλεύεται !

Έχετε δει τι γίνεται στα νοσοκομεία ;

0 προσωπικό , έλειψες κλπ 

Και ένα κουρασμένο προσωπικό ...

 

θες να πεις οτι αν ήταν σπίτι, θα ήταν περδίκι σε 2-3 μέρες;

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, το μέλος l2phile έγραψε:

 

θες να πεις οτι αν ήταν σπίτι, θα ήταν περδίκι σε 2-3 μέρες;

 

Το οτι εισαι σιγουρος πως ξερει τ θελει να πει, με ξεπερναει παντως! 

  • Like 1
  • Agree 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αρμαγεδώνα φίλε δε διαφωνώ οτι έχει προβλήματα το ΕΣΥ.Επειδή μίλησα σήμερα με τη γιαγιά όλα είναι καλά στο θάλαμο τουλάχιστον για τον νοσοκομείο Χαλκίδας στη μονάδα covid.Και την προσέχουν και την αλλάζουν και παρέα τις κάνουν οι νοσηλεύτριες.Την πιστεύω γιατί είναι απο τις γιαγιάδες που τα λένε όλα,ένα παράπονο να είχε θα το έλεγε.

 

Edit:Αν έμενε σπίτι άλλη μια μέρα θα τη χάναμε δεν μπορούσε ούτε να φάει.

Έγινε επεξεργασία από edward
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για τους υπόλοιπους ΨΕΚΑΣΜΕΝΟΥΣ ναι ΨΕΚΑΣΜΕΝΟΥΣ

Δεν είπα κάτι για αν έμενε στο σπίτι & ξεκινήσατε το ψέκασμα, ανάφερα ότι ότι όλα είναι διαλυμένα στα Νοσοκομεία !

@edward

Εφόσον η γιαγιά τα λέει όπως έχουν καλώς 👍 , να την προσέχετε 🥰

Μακάρι να μπορούν να δίνουν την ίδια σωστή προσοχή σε όλους μας, τώρα αλλά και μελλοντικά τα Νοσοκομεία !
 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

ΨΕΚΑΣΜΕΝΟΥΣ ναι ΨΕΚΑΣΜΕΝΟΥΣ

Oχι ψεκασμενοι. ΜΠΟΛΙΑΣΜΕΝΟΙ και ΤΣΙΠΑΡΙΣΜΕΝΟΙ 

 

1 ώρα πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Εφόσον η γιαγιά τα λέει όπως έχουν καλώς 👍 , να την προσέχετε 🥰

Μακάρι να μπορούν να δίνουν την ίδια σωστή προσοχή σε όλους μας, τώρα αλλά και μελλοντικά τα Νοσοκομεία !

 

2 ώρες πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Λέξη κλειδί νοσηλεύεται !

Έχετε δει τι γίνεται στα νοσοκομεία ;

0 προσωπικό , έλειψες κλπ 

 Ρε κοιτα να δεις

 

1 ώρα πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

πως ξερει τ θελει να πει, με ξεπερναει παντως! 

 

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Ιστοριες απο την κρυπτη.

Σε μοναδα εντατικης παρακολουθησης γινεται νυχτερινη εισαγωγη ασθενους με την μολυσματικη νοσο Candida auris για την οποια δεν υπαρχει ακομα θεραπεια.

Η αντιμετωπιση του ασθενους πρεπει να γινεται με στολες λογω του οτι η νοσο μεταδιδεται ακομα και απο τα ρουχα, στις 7 το πρωι αλλαζει η βαρδια, ενημερωνεται η προϊσταμενη και δινει σαφες οδηγιες στις νοσηλευτριες για το τι πρεπει να κανουν. Καπου εδω αρχιζει το πανηγυρι, εχουν ξεχασει να δωσουν πρωινο στον ασθενη, πηγαινει μια νοσηλευτρια παιρνει ενα δισκο με γυμνα χερια χωρις στολη και του τον δινει, βγαινοντας απο το χωρο ακουγεται το εξης.

 

Προϊσταμενη: Μαζεψε τα τωρα, πλυσου, πετα την στολη που φορας και φυγε..

 

Σε δευτερο χρονο ερχεται μια κυρια με δειγματα για καλλιέργειες και αρχιζει να παιρνει απο ολους τους νοσηλευτες και γιατρους δειγματα απο τα μπρατσα και τα χερια, ναι αλλα οι νοσηλευτριες της βραδινης βαρδιας εχουν φυγει οι οποιες εκτος του ασθενη με την μολυσματικη νοσο ειχαν επαφη και με τους αλλους ασθενεις, απο κανεναν ασθενη δεν πηραν δειγμα. Οι ασθενεις, το προσωπικο και γενικοτερα οσοι ειχαν προσβαση στον θαλαμο πηγαινοερχονταν και σε αλλα τμηματα του νοσοκομειου π.χ. για την μεταφορα ασθενων για εξετασεις, επεμβασεων κτλ. η την συλλογη ιατροφαρμακευτικου υλικου απο τις νοσηλευτριες.

 

Σε τηλεφωνικη επικοινωνια με τον ΕΟΔΥ η απαντηση ηταν: Kαλεστε αυριο στην μοναδα και ρωτηστε για το αν εχουν μολυνθει η οχι..

Αυτα τα λεω γιατι καποιος θεωρησε οτι στην δευτερη μεγαλυτερη πολη της χωρας καλο ηταν να καταργηθει το νοσοκομειο λοιμωδων.

Οσο για την αντιμετωπιση του ασθενους, τα λαθη και τις παραληψεις που εγιναν, τα συμπερασματα δικα σας.

Έγινε επεξεργασία από Proteas
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, giorgos2187 said:

Η σχέση με την covid?

 

Πες case report από μονάδα παροχής υπηρεσιών υγείας που καλείται να παρακολουθήσει και περιστατικά COVID. Άλλα κι άλλα άντεξε το θέμα, ας μην τραβήξουμε τη γραμμή εδώ.

 

Ίσως τόσο σχετικό όσο το ότι σήμερα άκουσα κάποιον να λέει τον Μόσιαλο ΣΥΡΙΖΑΙΟ κατά την αναγόρευσή του σε επίτιμο διδάκτορα, επειδή μίλησε για τα προβλήματα στη διαχείριση της πανδημίας και ζήτησε την ενίσχυση των δημόσιων συστημάτων υγείας. 🤷‍♂️

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

WWW.IN.GR

Η απρόσμενη ανακάλυψη ανοίγει ένα τελείως νέο πεδίο ανοσολογικής έρευνας

 

  • Like 5
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Από το Κογκρέσο κατά την ακρόαση πρώην υπαλλήλων τους twitter.

Μεταξύ των άλλων αναφέρει ότι το twitter θεωρούσε ανακριβή ακόμα και peer review γιατρών από Harvard και Stanford.

Μέχρι και στατιστικά από το ίδιο το CDC που ανέβαζαν κάποιοι τα θεωρούσαν ανακριβή.

Ότι ήταν αντίθετο με την επίσημη γραμμή το θεωρούσαν παραπληροφόρηση.

 

Οι ερωτήσεις ήταν σαφέστατες:

58:35 : Where did you go to medical school? (σε ποια σχολή ιατρικής πήγατε;)

58:38: Δεν πήγα σε σχολή ιατρικής

...

58:43: Γιατί νομίζετε ότι εσείς ή άλλος στο twitter έχετε την ιατρική εμπειρία να λογοκρίνετε την έμπειρη γνώμη ενός γιατρού;

58:52: Οι πολιτικές μας σχετικά με τον covid σχεδιάστηκαν για να προστατεύσουν ...

58:58: Λογοκρίνατε γιατρούς από το harvard, γιατρούς από το Stanford, γιατρούς από τα καλύτερα πανεπιστήμια...

...

59:35: Τι σας κάνει να νομίζετε ότι οι υπάλληλοι το twitter έχουν την ιατρική εμπειρία να λογοκρίνουν πραγματικά, ακριβή δεδομένα του CDC;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.