Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

4 ώρες πριν, το μέλος Proteas έγραψε:

Μην κοιτας εμας που εχουμε 40 λεξεις για καθε πραγμα, στην αμερικη ολα τα φαρμακα λεγονται drugs.

Και οι φαρμακευτικές λέγονται καρτέλ; Δεν το ήξερα αυτό... Επίσης, γιατί λέει "φανταστείτε όλοι να κυκλοφορούσαμε έχοντας πάρει φάρμακα;" Έτσι κι αλλιώς δε γίνεται αυτό; 

 

4 ώρες πριν, το μέλος Proteas έγραψε:

αν θα κερδιζε ως ταινια Οσκαρ πρωτοτυπου σεναριου, εσυ τι λες ? :p

Τους πρόλαβε το contagion νομίζω...

 

3 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Αλλά γιατί τόση ανασφάλεια; 

Δεν πρόκειται περί ανασφάλειας. Περί σύγχυσης πρόκειται. Δλδ 

1) Ο Μητσοτάκης γαμιεται. Ο Μητσοτάκης είπε να κάνουμε μπολι. Άρα το μπολι γαμιεται. 

2) Πολλές φαρμακευτικές έχουν εμπλακεί σε σκανδαλα. Οι φαρμακες φτιάχνουν το μπολι. Άρα το μπολι είναι σκανδαλο. 

 

Ενώ στις πρώτες προτάσεις των δύο παραπάνω σειρών σκεψης, εμπεριέχεται μεγάλη αλήθεια, σταθήκαμε ανίκανοι να τη διαχωρίσουμε από την νέα πραγματικότητα στην οποία μπήκαμε κατά την πανδημία. Το ότι όσοι είναι κατά των εμβολίων χρησιμοποιούν έρευνες, δηλώσεις πολιτικών και ταυτόχρονα "ειδήσεις" από site που δεν τα πιστεύουν ούτε οι ιδιοκτήτες τους ως επιχειρήματα αποδεικνύει τη σύγχυση αυτή. Βέβαια, δεδομένου ότι κανείς δεν είναι σπουδαγμένος γιατρός, δεν μπορείς να ρίξεις άδικο. Θέλει πολλά κακαλα και γνώση να καταλάβεις πότε δύο πράματα σχετίζονται και πότε όχι, αλλά και το πως.

Απλώς, πλέον έχουμε περάσει στη φάση του πεισματος. "Θα γράφω μέχρι να γράφω μόνος μου και άρα να έχω δίκιο". 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ποιος είναι μωρέ κατά των εμβολίων; Τι διαστρέβλωση και ισοπέδωση είναι αυτή; Ένα σωρό φάουλ έγιναν και πάμε να τα επισημάνουμε να συζητηθούν και μας κοπανάνε το dunning kruger effect ή ότι είμαστε πάνω στην έξαρση και δεν πρέπει να τα λέμε και διάφορες άλλες δικαιολογίες και ειρωνείες. Ούτε τα ατυχήματα στον κύκλο του καθενός μετράνε, ούτε οι συγκρούσεις συμφερόντων, ούτε κάτι 100% θνησιμότητες σε κάποια νοσοκομεία, ούτε οι υπερβολές, ούτε τα είπα-ξείπα, ούτε η λογοκρισία, ούτε ο ρόλος των ΜΜΕ, ούτε τα άπειρα φράγκα, ούτε οι διαφορές πολιτικής και αποτελεσμάτων μεταξύ χωρών, ούτε οι επί μέρους διαφοροποιήσεις έγκυρων επιστημόνων όπως ο Ιωαννίδης και άλλοι, ούτε τίποτα. Το ποιος έκανε ανελέητο virtue signaling και shaming της αντίθετης ή ακόμα και της μη κατασταλλαγμένης άποψης, δεν χωράει αμφιβολία. Όσοι γιατροί και μη, προσπάθησαν να πείσουν υπέρ ή κατά των συγκεκριμένων υπερπρωτότυπων και βιαστικών πανγρήγορης ανάπτυξης εμβολίων έχουν τεράστιες ευθύνες για τα αποτελέσματα τα οποία αφορούν όσους τους άκουσαν. Και εννοώ ευθύνες και για ζωές (εμβολιασμένων) που σώθηκαν αλλά και για ατυχήματα (εμβολιασμένων) ή ζωές ανεμβολίαστων και μη που χάθηκαν ή κινδύνεψαν. Αλλά οι ευθύνες επεκτάθηκαν σε όλον τον υπόλοιπο κόσμο που χωρίστηκε χωρίς εξαιρέσεις και περιθώρια λάθους, σε καλούς και κακούς. Σε ανθρώπους που έκαναν το σωστό και εμβολιάστηκαν και σε δολοφόνους γενοκτόνους που δεν αξίζει να λέγονται άνθρωποι επειδή δεν πείστηκαν. Όσοι απλώς προσπαθούσαν να βγάλουν άκρη με τις ασυνέπειες του αφηγήματος συζητώντας τες ελεύθερα (μεταξύ άλλων) μπήκαν σε μια μαύρη λίστα χλευασμού και απαξίωσης με κύριο κίνητρο την αυτοανύψωση των χλευαστών τους και με βιτρίνα το κοινό καλό...

 

Έλα να κοπανήσουμε λίγα memes επίπεδης γης τώρα

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Ποιος είναι μωρέ κατά των εμβολίων; Τι διαστρέβλωση και ισοπέδωση είναι αυτή;

 

Εισαι υπερ; Η κατα; Ενδιαμεσο δεν εχει. Το κανες η δεν το κανες; Ελα που θιγεσαι κιολας.

 

17 λεπτά πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

όπως ο Ιωαννίδης

Αηδιες 

 Στο 2:10 "Η ζυγαρια γερνει σαφως υπερ του εμβολιου". Και το εχει πει πολλακις. Ακομα και αυτον τον ανθρωπο, που απλα ειπε πολλα πραγματα εναντιον της κυβερνησης, ακομα και σημερα λετε οτι ηταν αντιθετος με τον εμβολιασμο. Ενω παμπολλες φορες ειχε πει οτι ηταν κατα ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ που ακολουθουσαμε στον εμβολιασμο.

 

23 λεπτά πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

και σε δολοφόνους γενοκτόνους που δεν αξίζει να λέγονται άνθρωποι επειδή δεν πείστηκαν

Κι αλλες αηδιες.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Στο 2:10 "Η ζυγαρια γερνει σαφως υπερ του εμβολιου".

Ποσο βολικο να απομονωνεις μια φραση ρε Γιωργη, γιατι δεν λες και τι λεει παρακατω ο ανθρωπος στο video που ανεβασες..

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

 

Εισαι υπερ; Η κατα; Ενδιαμεσο δεν εχει. Το κανες η δεν το κανες; Ελα που θιγεσαι κιολας.

Για τον εαυτό μου είμαι ό,τι θέλω και τα εμβόλια δεν είναι μόνο για την covid19, υπάρχουν και άλλα που έχω κάνει και κάνω στα παιδιά μου. Παρεμπιπτόντως έκανα αυτό που μου πρότεινε ευγενικά ο γιατρός μου και δεν μου βγήκε εμένα ή κανενός άλλου σε κακό. Το κατά των εμβολίων είναι γενίκευση και ισοπέδωση και παραπέμπει αλλού. Για τους άλλους είμαι υπέρ του ό,τι τους πει ο γιατρός τους, πόσο αιρετικό μπορεί να είναι αυτό;

 

14 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Αηδιες 

 Στο 2:10 "Η ζυγαρια γερνει σαφως υπερ του εμβολιου". Και το εχει πει πολλακις. Ακομα και αυτον τον ανθρωπο, που απλα ειπε πολλα πραγματα εναντιον της κυβερνησης, ακομα και σημερα λετε οτι ηταν αντιθετος με τον εμβολιασμο. Ενω παμπολλες φορες ειχε πει οτι ηταν κατα ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ που ακολουθουσαμε στον εμβολιασμο.

Αυτό εννοούσα (την κριτική στις πολιτικές) όταν έγραψα επιμέρους διαφοροποιήσεις αλλά έκανες πως δεν το είδες και μου αποδίδεις πράγματα που δεν έγραψα, ούτε εννόησα. Κλασσική περίπτωση ισοπέδωσης για να μηδενιστεί η αξία των λεγομένων του συνομιλητή. Δεν κάνω καμία εκστρατεία κατά κανενός εμβολίου, δεν είμαι γνωσιακά σε θέση, ούτε το θέλω.

 

14 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Κι αλλες αηδιες.

Τις οποίες μου τις έγραψαν συμφορουμίτες, σε αυτούς να τα πεις.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, το μέλος Proteas έγραψε:

Απο τι φαινεται μετα τις τελευταιες αποκαλυψεις το θεμα προεκυψε γιατι συνεργαστηκαν κυβερνησεις με μεγαλες πλατφορμες στο να μην ακουγετε η αλλη αποψη.Ενα απο τα αποτελεσματα αυτης της συνεργασιας ηταν να διχασουν τον κοσμο σε ψεκασμενους και μη. Εγω θα δεχτω οτι οσο περνα ο καιρος ξερουμε περισσοτερα αλλα δεν δεχομαι να συνεχιζουν ορισμενοι να να μην θελουν να δουν τα νεα στοιχεια που ερχονται στην επιφανεια.

 

Γιατι συνεχιζουν και κοπτονται ορισμενοι..γιατι αυριο μπορει να εχουμε το ιδιο σκηνικο, τουλαχιστον να μην εχουμε τις ιδιες συμπεριφορες..

που απο τι βλεπω, σε ορισμενους, εχει κολλησει η βελονα για τα καλα και οπως και να πεις κατι υπαρχει η ιδια αντιμετωπιση.

 

Οσο για την διαχειρηση της πανδημιας..προσωπικα, δεν εμπιστευομαι την ελληνικη δικαιοσυνη για να αναζητησω κυβερνητικες ευθυνες, ο μονος τροπος επομενος που μου μενει ειναι μεσω των εκλογων και οτι μπορει να γινει σε ευρωπαϊκο επιπεδο, αν και τα πραγματα και εκει δειχνουν οτι ορισμενοι δεν θελουν την αληθεια η τελος παντων κανουν τα παντα για να μην δουμε τι ακριβως εχει γινει τα τελευταια 3 χρονια και πως διαχειριστηκαν την κατασταση.

 

Ειναι ντροπη ως χωρα, ως Ευρωπη, να περιμενουμε τους καραβλαχους απο την αλλη πλευρα του Ατλαντικου να βγαλουν τα καστανα απο την φωτια, αντι να την κατσουν στο σκαμνι την γκιοσα θα παει καποια στιγμη στην επιτροπη να καταθεση τι εγιναν τα sms λες και δεν υπαρχουν τροποι ανακτησης τους λες και ειναι το μαγαζακι της και κανει οτι γουσταρει.. και ειλικρινα πιστευεις οτι κανενας πια δεν επιβουλευεται την ελευθερια μας ?

 

Στην Ελλάδα, ο έλεγχος της Εκτελεστικής από την Δικαστική εξουσία ανέκαθεν ήταν... απαλός.

Για το τι περιμένουμε από την άλλη πλευρά του Ατλαντικού, σου θυμίζω ότι τα διεθνή αμαρτήματα μεγάλων πολυεθνικών εκεί πληρώνονται, εδώ... αγνοούνται.

Δεν θεωρώ ότι το διακύβευμα είναι η ελευθερία μας καθεαυτή, αλλά στα δομικά προβλήματα συμφωνούμε.

Link to comment
Share on other sites

48 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Εισαι υπερ; Η κατα; Ενδιαμεσο δεν εχει.

Υπάρχουν πολλά ενδιάμεσα και τα έχω ξαναγράψει. Αυτό το άσπρο/μαύρο σε όλα τα θέματα μόνο κακό κάνει.

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Υπάρχουν πολλά ενδιάμεσα και τα έχω ξαναγράψει. Αυτό το άσπρο/μαύρο σε όλα τα θέματα μόνο κακό κάνει.

Ε, δεν υπαρχουν. Και θελετε να συζηταμε και για ερευνες του lancet μετα. Καληνυχτα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εμείς που δεν καταλαβαίνουμε. Για να σε βοηθήσω να καταλάβεις πόσο δεν μου αξίζει να συζητάμε για έρευνες. Έστω χ άνθρωπος υπέρ όλων των εμβολίων που όμως μόλις πέρασε covid19. Μάντεψε τι δεν θα κάνει. Θα μείνει στο ενδιάμεσο που δεν υπάρχει. Και εκεί που περνάει το χρονικό διάστημα που πρέπει και το προγραμματίζει... πάλι θετικός με μισή μερούλα πονοκέφαλο. Πάλι στο ενδιάμεσο θα μείνει, αυτό που δεν υπάρχει. Ή έστω ψ άνθρωπος 25 χρονών που έχει κόψει την καλημέρα στη μάνα του που δεν το έκανε και θέλει να το κάνει αλλά η χώρα του έχει άλλες οδηγίες. Κι άλλο ενδιάμεσο που δεν υπάρχει. Έχεις δίκαιο, καληνύχτα.

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Ναι, εμείς που δεν καταλαβαίνουμε. Για να σε βοηθήσω να καταλάβεις πόσο δεν μου αξίζει να συζητάμε για έρευνες. Έστω χ άνθρωπος υπέρ όλων των εμβολίων που όμως μόλις πέρασε covid19. Μάντεψε τι δεν θα κάνει. Θα μείνει στο ενδιάμεσο που δεν υπάρχει. Και εκεί που περνάει το χρονικό διάστημα που πρέπει και το προγραμματίζει... πάλι θετικός με μισή μερούλα πονοκέφαλο. Πάλι στο ενδιάμεσο θα μείνει, αυτό που δεν υπάρχει. Ή έστω ψ άνθρωπος 25 χρονών που έχει κόψει την καλημέρα στη μάνα του που δεν το έκανε και θέλει να το κάνει αλλά η χώρα του έχει άλλες οδηγίες. Κι άλλο ενδιάμεσο που δεν υπάρχει. Έχεις δίκαιο, καληνύχτα.

 

Είσαι υπέρ η κατά της ανάγκης για εμβολιασμό του 80% του πληθυσμού;; Ενδιάμεσο δεν έχει. Μιλάμε Ελληνικά. Οι δύο παραπάνω μπουρδιτσες, είναι παντελώς ασήμαντες ως ποσοστό μπροστα σε αυτό που ονομάζουμε γενικότερο καλό. Άσε που δεν έχουν σχέση με την ασφάλεια και τη χρησιμότητα των εμβολίων. Άσε και που οι δυο αυτές μπουρδοπεριπτωσεις, ακόμα και αν έκαναν το εμβόλιο, δε θα πάθαιναν τίποτα στην τελική. Λοιπόν, ξεκάθαρα μιλάς ποτέ;

 

Είσαι υπέρ η κατά της ανάγκης για εμβολιασμό του 80% του πληθυσμού;;;

Link to comment
Share on other sites

Επιμένεις τόσο για την έλλειψη ενδιάμεσων, φοβερό. Και δείχνεις εκνευρισμό με το να χρησιμοποιείς συνεχώς τη λέξη μπούρδες.

 

Είμαι υπέρ του να το κάνουν αυτοί που το χρειάζονται σύμφωνα με τους γιατρούς, δεν θα βγάλω εγώ το ποσοστό, ούτε ισχυρίζομαι ότι ξέρω καλύτερα, όσο κι αν αυτό μου αποδόθοκε πολλάκις. Εσύ είσαι υπέρ του κοινωνικού διχασμού με βάση ποιος το έκανε ή όχι;

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Είμαι υπέρ του να το κάνουν αυτοί που το χρειάζονται σύμφωνα με τους γιατρούς,

Άρα με του 80%. Γιατί αφού παραδέχεσαι ότι δεν ξέρεις καλύτερα, τότε ας ακούσουμε αυτούς που πιστοποιημένα ξέρουν καλύτερα και στην πλειοψηφία των χωρών, αυτό το νούμερο ήταν ο στόχος που εθεσαν. Άρα, μετά από αυτή την παραδοχή ότι δεν ξέρεις καλύτερα, ας εκλείψουν και οι υπαινιγμοί για ξαφνικιτιδες κλπ μπούρδες που συχνά πυκνά αναφέρεις. Αφού δεν ξέρεις, μην της αποδίδεις έμμεσα και ύπουλα κάπου. Ούτε στο εμβόλιο , ούτε και πουθενά. 

 

25 λεπτά πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Εσύ είσαι υπέρ του κοινωνικού διχασμού με βάση ποιος το έκανε ή όχι;

Εφόσον παραδέχεσαι ότι δεν ξέρεις καλύτερα, τότε μην μπαίνεις σε χωράφια που δεν μπορείς να ερμηνεύσεις. Η αν θες να μπαίνεις, μπες, αλλά μην έρχεσαι και μας πετάς ενα-δυο-τρια λινκ με υπονοούμενα ξαφνικιτιδων η αχρηστιας η επικινδυνότητας εμβολίων. Γιατί και αυτό έχεις κάνει πολλάκις.

Και ακριβώς αυτό είναι το σημείο διαφωνίας μου με σένα, τον @Proteas και ενίοτε του @ARMAGEDDON. Το ότι ενώ στην ουσία διαφωνείτε με αλλά πράγματα, εν τέλει το ταυτίζετε με την ανάγκη που υπήρχε για εμβολιασμό, και την ασφάλεια αυτου. Και όσο το κάνετε αυτό, τότε ναι θα είμαι υπέρ του διαχωρισμου στο ποιος λέει μπούρδες και το ποιος όχι. Γιατί για κοινωνικο διχασμό, εγώ ποτέ δε μίλησα, και διαφωνώ κάθετα. Αλλά το ότι δε συμφωνώ με το διχασμο, δε σημαίνει ότι δε θα επισημαίνω τις μπούρδες. 

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος με έκανε mention , (κακού του κεφαλιού σας)

 

Το όλο πρόβλημα είναι τα POLICY , εξαρχής , όπου εν τέλει αποδεικνύετε η Προσυμφωνημένη συνωμοσία ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΝ εναντίων του κόσμου τους !!!

η γιαγιά 90 χρονών πάνω στο βουνό γιατί να της επιβάλουν πρόστιμο ; Το κράτος θέλει να πεθαίνουν τα γερόντια (αυτή είναι η αλήθεια) για να μην πληρώνει συντάξεις και αυτό είναι FACT !
Γενικά το κάθε κράτος έχει χεσμένους τους πολίτες τους από ότι βλέπουμε, και υπάρχει μόνο προσωπική ευθύνη & αυτοί είναι ανεύθυνοι !
Στην Αμερική μέχρι χθες όλα καλά ε και τώρα κλείνει η μία τράπεζα μετά την άλλη ! GOOD JOB έρχεται και Ευρώπη σύντομα.

 

και τέλος ότι τα σκευάσματα ήταν πειραματικά & μούφα εν τέλει (ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ ΕΔΩ 5) !

φτάνει πια με αυτή την woke υποκουλτούρα - political correct από την στιγμή που σε σκοτώνει σε καθημερινή βάση !

 

στα επόμενα 10 χρόνια θα έρθει μια νέα πανδημία τεχνητή και ετοιμάζονται να είναι όλα πιο δομημένα και να μπαλώσουν την αμφιβολία του κόσμου.

ZERO TRUST

 

  • Plits 2
Link to comment
Share on other sites

50 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Άρα με του 80%.

Αυτό το άρα, είναι δικό σου. Όταν ρωτάς το γιατρό για σένα, για σένα θα σου απαντήσει, αυτό λέω. Αλλά και με βάση αυτό το 80% που έχεις κολλήσει που κατά άλλους είναι 70 ή 90 κλπ, ποιοι θα είναι το 20%; Οι νέοι και υγιείς; Τα παιδάκια; Οι έγκυες; Αλφαβητικά; Στην τύχη; Κάτι άλλο; Και στην τελική, με ποιο δικαίωμα θα βγάζει τα κόμπλεξ του ο καθένας σε αυτό το χ%;

 

50 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Γιατί αφού παραδέχεσαι ότι δεν ξέρεις καλύτερα, τότε ας ακούσουμε αυτούς που πιστοποιημένα ξέρουν καλύτερα και στην πλειοψηφία των χωρών, αυτό το νούμερο ήταν ο στόχος που εθεσαν.

Μα το θέμα είναι ότι αυτοί που πράγματι ξέρουν καλύτερα, δεν συμφωνούν σε όλες τις λεπτομέρειες μεταξύ τους. Και εκεί, εκτός από καθαρά επιστημονική ορθότητα που ο α μπορεί να την κατέχει περισσότερο από τον β, υπάρχουν και πιθανές συγκρούσεις συμφερόντων και άλλοι μη επιστημονικοί παράγοντες. Επίσης δεν τίθεται θέμα πλειοψηφίας, πλειονότητας ίσως, αλλά και πάλι δεν αρκεί όπως έχει πολλές φορές φανεί στην ιστορία.

 

50 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Άρα, μετά από αυτή την παραδοχή ότι δεν ξέρεις καλύτερα, ας εκλείψουν και οι υπαινιγμοί για ξαφνικιτιδες κλπ μπούρδες που συχνά πυκνά αναφέρεις. Αφού δεν ξέρεις, μην της αποδίδεις έμμεσα και ύπουλα κάπου. Ούτε στο εμβόλιο , ούτε και πουθενά. 

Στην κακή την τύχη και στον ανάδρομο Ερμή να τις αποδώσω; Η αδερφή μου 30 χρονών που από τότε που έκανε το κωλοεμβόλιο έχει παντρευτεί τους αριθμιολόγους με χιλιάδες έκτακτες και κάθε λίγο και λιγάκι holder και αλλαγή φαρμάκων και δοσολογίας κλπ να μην με ενδιαφέρει η πιθανότητα να σχετίζονται; Αυτό είναι το ύπουλο, ή μήπως ύπουλο και δόλιο είναι το εκ προοιμίου bios default του ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να φταίει χωρίς καμία εξέταση του θέματος; Όχι να μην τολμάμε να ανφέρουμε και τις εμπειρίες μας. Έλεος κάπου. Από τις εμπειρίες των ανθρώπων βγαίνουν οι στατιστικές και ενίοτε αποσύρονται σκευάσματα ακόμα και μετά από δεκαετίες φαινομενικά ασφαλούς διάθεσης. Αν τρώμε bullying να μην αναφέρουμε τις εμπειρίες μας, πως θα μαθευτεί το οτιδήποτε; Μαγικά; Εδώ εχοχοποιήθηκε συστηματικά η φαρμακοεπαγρύπνηση, τι να λέμε;

 

50 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Εφόσον παραδέχεσαι ότι δεν ξέρεις καλύτερα, τότε μην μπαίνεις σε χωράφια που δεν μπορείς να ερμηνεύσεις.

Το αν θα ζω με πιστοποιητικά κυκλοφορίας όπως για κάποιο διάστημα ίσχυε δεν είναι τίποτα ξένα χωράφια, ξεκόλλα.

 

50 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Η αν θες να μπαίνεις, μπες, αλλά μην έρχεσαι και μας πετάς ενα-δυο-τρια λινκ με υπονοούμενα ξαφνικιτιδων η αχρηστιας η επικινδυνότητας εμβολίων. Γιατί και αυτό έχεις κάνει πολλάκις.

Και τα link δεν σου αρέσουν; Τι να πω, ουσιαστικά δείχνεις άρνηση απόκτησης οποιασδήποτε πληροφορίας ώστε μόνος σου να την αξιολογήσεις.

 

50 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Και ακριβώς αυτό είναι το σημείο διαφωνίας μου με σένα, τον @Proteas και ενίοτε του @ARMAGEDDON. Το ότι ενώ στην ουσία διαφωνείτε με αλλά πράγματα, εν τέλει το ταυτίζετε με την ανάγκη που υπήρχε για εμβολιασμό, και την ασφάλεια αυτου.

Εγώ διαφωνώ με το στιγματισμό και τα κοινωνικά, οικονομικά και πολιτικά παρατράγουδα τα οποία όμως βασίστηκαν σε επιστημονικά επιχειρήματα τα οποία δεν ήταν πάντοτε αλάνθαστα αλλά κανείς δεν ανέλαβε ευθύνες για τα όποια πιθανά λάθη τα οποία σχεδόν απογορεύεται ακόμα και να τα συζητάμε.

 

Όσο για την ανάγκη, την αποτελεσματικότητα και την ασφάλεια του εμβολιασμού, ποτέ δεν τα μηδένισα, απλώς δεν μπορώ να κάνω πως δεν είδα ή δεν έμαθα αυτά που είδα και αυτά που έμαθα. Όπως επίσης δεν μπορώ να κάνω πως δεν ξέρω το πόσες γνώμες γιατρών έχουν αλλάξει, συγγνώμες έχουν ειπωθεί, οδηγίες έχουν αλλάξει κλπ.

 

50 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Και όσο το κάνετε αυτό, τότε ναι θα είμαι υπέρ του διαχωρισμου στο ποιος λέει μπούρδες και το ποιος όχι. Γιατί για κοινωνικο διχασμό, εγώ ποτέ δε μίλησα, και διαφωνώ κάθετα. Αλλά το ότι δε συμφωνώ με το διχασμο, δε σημαίνει ότι δε θα επισημαίνω τις μπούρδες. 

Αυτοαναιρέθηκες σε λίγες λέξεις. Όταν προσπαθεί να γίνει μια ανταλλαγή απόψεων και η μία πλευρά χαρακτηρίζει μονίμως μπούρδες ό,τι λέει η άλλη, μάντεψε το αποτέλεσμα... Για να σε βοηθήσω, είναι αυτό με το οποίο διαφωνείς κάθετα...

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Στην Αμερική μέχρι χθες όλα καλά ε και τώρα κλείνει η μία τράπεζα μετά την άλλη ! GOOD JOB έρχεται και Ευρώπη σύντομα.

 Παναθεμα σε, ξύπνησα  το μωρό απ' το ξακαρδισμα νυχτιατικα Μ αυτό ρε. Ρε μπράβο.

 

@Γιάννης_84 καλά συγγνώμη. Εσύ όσους ξέρεις να έκαναν το εμβόλιο, κάτι έπαθαν; Νταξει, δε θέλω να φανώ αγενής αλλά νομίζω έχεις αναφέρει έναν πρώην συναδελφο, μια υπάλληλο του, τώρα την αδερφή σου, και άλλον έναν που πέθανε. Χωρίς ίχνος αστεϊσμού, όντως έχεις τόσα περιστατικά στον κύκλο σου; Αν ναι, τι να σου πω ρε φίλε; Δε σου ξανααπανταω σε τίποτα, από συμπόνια κ μόνο. Τώρα φταίνε δε φταίνε τα εμβόλια δε ξέρω, ούτε και με νοιάζει , αλλά πολλή αναποδια ρε φίλε. Ίσως στη θέση σου να έλεγα τρις χειρότερα. Αλήθεια. Δεν ξέρω. Ελπίζω να πάνε όλα καλά με την αδερφή. Κ έχω καρδιολογαινα τοπ. Αλλά δε μένουμε και κοντά λογικά να στην πρότεινα. 

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

 

@Γιάννης_84 καλά συγγνώμη. Εσύ όσους ξέρεις να έκαναν το εμβόλιο, κάτι έπαθαν;

Όχι βέβαια. Ξέρω απείρως πεεισσότερους που το έκαναν και είναι μια χαρά κομπλέ όπως είναι και το αναμενόμενο. Βέβαια ούτε ένας από αυτούς δεν γλύτωσε από το να κολλήσει και δεν είδα καμία διαφορά στη βαρύτητα νόσησης ανάμεσα σε εμβολιασμένους και μη, του κύκλου μου. Εννοείται πολύ μικρό δείγμα για συμπεράσματα αλλά είναι αυτό που είναι. Επίσης, είχα την τύχη να μην έχω στον κύκλο μου κανέναν νεκρό από covid19 και από νοσηλείες πάλι σχεδόν τίποτα.

 

6 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Χωρίς ίχνος αστεϊσμού, όντως έχεις τόσα περιστατικά στον κύκλο σου; Αν ναι, τι να σου πω ρε φίλε;

Δυστυχώς, ναι.

 

6 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Δε σου ξανααπανταω σε τίποτα, από συμπόνια κ μόνο. Τώρα φταίνε δε φταίνε τα εμβόλια δε ξέρω, ούτε και με νοιάζει , αλλά πολλή αναποδια ρε φίλε. Ίσως στη θέση σου να έλεγα τρις χειρότερα. Αλήθεια. Δεν ξέρω. Ελπίζω να πάνε όλα καλά με την αδερφή. Κ έχω καρδιολογαινα τοπ. Αλλά δε μένουμε και κοντά λογικά να στην πρότεινα. 

Κοίτα, Αθήνα μένουμε αλλά η αδερφή μου δεν μασάει, την προτελευταία φορά πήγε Θεσσαλονίκη για έναν καλό αριθμιολόγο που της πρότεινε άλλος καρδιολόγος  οπότε δεν έχει σημασία. Αχρείαστη να είναι πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Ingrid Bergman Quote GIF by Top 100 Movie Quotes of All Time

Σήμερα είπα να βάλω κάτι κλασικό και ποιοτικό, για να μη λένε μερικοί ότι το επίπεδο (της γης/των memes) είναι χαμηλό.

Play it again, Sam. And again, and again, and again...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

WWW.MSN.COM

Πλέον συνιστάται η τήρηση των μέτρων ατομικής προστασίας, ο επικαιροποιημένος εμβολιασμός και η λήψη αντιικής θεραπείας για όσους νοσούν

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Ingrid Bergman Quote GIF by Top 100 Movie Quotes of All Time

Σήμερα είπα να βάλω κάτι κλασικό και ποιοτικό, για να μη λένε μερικοί ότι το επίπεδο (της γης/των memes) είναι χαμηλό.

Play it again, Sam. And again, and again, and again...

Είναι χαμηλό ή απλά δεν πρέπει να ακούγονται αντίθετες απόψεις;


77649AAA-2C40-4607-93DB-7962E0E64083.gif.3bd2302896925fa5d809abe2972db923.gif

Link to comment
Share on other sites

έ όχι τώρα να πιπιλίσουμε ότι δεν ακούγονται και οι απόψεις!!

 

Μια χαρά είχανε βήμα όλες οι απόψεις, διαδικτυακά και μη. Το πρόβλημα προέκυψε από όλα τα σούργελα που την άποψη και την ψευδο-δι-επιστήμη την κάνανε "γεγονός" και τρώγανε το ένα άκυρο πίσω από το άλλο.

 

Αλλά έτσι είναι, σε 5 χρόνια θα λέτε κάποιοι ότι τον καιρό την πανδημίας "είχαμε φίμωτρο"!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.