Jump to content



Nvidia RTX 30X0 Ampere Architecture


Recommended Posts

πριν 9 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Και οι 2 στοκ απλα εγω ειχα βαλει τερμα power limit κ τπτ αλλο

Δεν είναι στοκ τότε. Για στοκ μιλάμε όταν τα αφήνεις όλα στις προκαθορισμένες ρυθμίσεις και όπως έρχεται out of the box.

Link to comment
Share on other sites

Περί stutter είναι λίγο ανάλογα και το setup. Όταν στριματες ή απλά έπαιζες Μάριε; Κάνοντας αναζήτηση πχ Rtx 30XX warzone stuttering , Rx 6*** warzone stuttering όλοι το ίδιο γράφουν. Προσωπικά ΔΕΝ είχα κανένα θέμα stutter όταν είχα τη 3070 με high settings, reflex enabled (2- επιλογή οχι μπούστ), memory 0.85 + cores 6 στο adv αρχειακι. Απεναντίας κάποιες φορές αν όσο ήμουν εντός παιχνιδιού πήγαινα να αλλάξω κάτι στις ρυθμίσεις πάγωνε το παιχνίδι στο μενού, έστρωνε μετά από μισό 10δ μόνο του, κάτι που φτιάχτηκε σε ένα update τον Ιούνιο

Link to comment
Share on other sites

 

9 minutes ago, SpirosKGR said:

Περί stutter είναι λίγο ανάλογα και το setup. Όταν στριματες ή απλά έπαιζες Μάριε; Κάνοντας αναζήτηση πχ Rtx 30XX warzone stuttering , Rx 6*** warzone stuttering όλοι το ίδιο γράφουν. Προσωπικά ΔΕΝ είχα κανένα θέμα stutter όταν είχα τη 3070 με high settings, reflex enabled (2- επιλογή οχι μπούστ), memory 0.85 + cores 6 στο adv αρχειακι. Απεναντίας κάποιες φορές αν όσο ήμουν εντός παιχνιδιού πήγαινα να αλλάξω κάτι στις ρυθμίσεις πάγωνε το παιχνίδι στο μενού, έστρωνε μετά από μισό 10δ μόνο του, κάτι που φτιάχτηκε σε ένα update τον Ιούνιο

 

τα cod έχουνε θέμα με την μνήμη οπότε στην amd πειράζαμε το adv_options αρχειακι την ρύθμιση VideoMemoryScale σε 0.55 - 0.60 από 0.85 κλπ για να μην έχουμε stutters in game

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα που λετε τα ξερω παιδια σε ολα ειναι πειραγμενα αυτα που πρεπει. Παιδια το να στριμαρω και να παιζω ειναι δυο τελειως ξεχωριστα πραγματα. Δεν επηρρεαζει το ενα το αλλο. Μην μπερδευεστε. Το gaming pc τρεχει ΜΟΝΟ το game και τιποτα αλλο. Ουτε καν discord δεν τρεχει απο πισω. Ολα τα υπολοιπα γινονται στο αλλο pc...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

 

 

τα cod έχουνε θέμα με την μνήμη οπότε στην amd πειράζαμε το adv_options αρχειακι την ρύθμιση VideoMemoryScale σε 0.55 - 0.60 από 0.85 κλπ για να μην έχουμε stutters in game

5700xt είχα ξέρω μπρο 

Τα σημερινά παιχνίδια δεν αξίζουν τόσα€ για κάρτες γραφικών έτσι που κυκλοφορούν σαν performance αλλά αυτό είναι ιστορία για μια άλλη μερα

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, SpirosKGR said:

+ Μάριε όταν είχες την 6900ΧΤ, το gpu core clock (αν δεν ήταν σταθερό το gpu usage) ανεβοκατέβαινε ή έμενε σταθερό σε μία συχνότητα όπως στις nvidia?

 

@icy20

Δεν έχουν ιδια συμπεριφορά. Εχει αρκετες διακυμάνσεις.

Link to comment
Share on other sites

 
WWW.GURU3D.COM

The July update of the Steam Hardware Survey revealed several details about the sales of the various manufacturers, one...

:whistling:

 

Spoiler

Το ότι το steam βρίσκει περισσότερες rtx 3090 από όλη τη νέα σειρά της amd μαζί με σόκαρε λίγο.

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Πολύ μεγαλύτερο στοκ έχει η nvidia

Τρία καρπούζια στην ίδια μασχάλη φαίνονται να είναι πολλά για την ίδια εταιρία.

Είναι εμφανές ότι έχει ρίξει το βάρος κατά πρώτον στις κονσόλες και κατά δεύτερον στους επεξεργαστές. 

 

Πάντως στις κάρτες γραφικών ειδικά αυτή τη σαιζόν έχασε ιστορική ευκαιρία να αυξήσει το market share της.

Όσες και να έβγαζε θα τις πούλαγε, ακόμα και σε αυτές τις εμφανώς ανεβασμένες τιμές και το αδικαιολόγητα υψηλό msrp που ανακοίνωσε σε όλη τη σειρά της.

 

Οι προτεραιότητές της ήταν άλλες όμως... 

Link to comment
Share on other sites

Εσείς που τα ψάχνετε με τις ώρες και διαβάζετε reviews σε χίλιες μεριές, 

ποιες υλοποιήσεις σε 3070ti να κοιτάζω ; όχι του στυλ "ειμαι rog strix bazokapelo400euro"...

ΜSI Suprim / Zotac Trinity??

 

Spoiler

Αγγελία Ζήτησης για άνθρωπο να κοψει τιμολόγιο μπορώ να βάλω ;;; ? μονο έτσι.. είναι που ειναι οι τιμές υψηλότατες ....είναι και .αυτό το 24%

...

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος sstav έγραψε:

Εσείς που τα ψάχνετε με τις ώρες και διαβάζετε reviews σε χίλιες μεριές, 

ποιες υλοποιήσεις σε 3070ti να κοιτάζω ; όχι του στυλ "ειμαι rog strix bazokapelo400euro"...

ΜSI Suprim / Zotac Trinity??

 

  Reveal hidden contents

Αγγελία Ζήτησης για άνθρωπο να κοψει τιμολόγιο μπορώ να βάλω ;;; ? μονο έτσι...αυτό το 24%

...

Τα πάντα είναι θέμα τιμής και διαθεσιμότητας. 

Πες τι βρίσκεις και πόσο να βοηθήσουμε.

Γιατί όμως 3070Ti και όχι σκέτη; Για αυτό το 3-4% παραπάνω επιδόσεις καίει +80watt...

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, sstav said:

Εσείς που τα ψάχνετε με τις ώρες και διαβάζετε reviews σε χίλιες μεριές, 

ποιες υλοποιήσεις σε 3070ti να κοιτάζω ; όχι του στυλ "ειμαι rog strix bazokapelo400euro"...

ΜSI Suprim / Zotac Trinity??

 

  Hide contents

Αγγελία Ζήτησης για άνθρωπο να κοψει τιμολόγιο μπορώ να βάλω ;;; ? μονο έτσι.. είναι που ειναι οι τιμές υψηλότατες ....είναι και .αυτό το 24%

...

 

είπα στον @idonthave να τις βγάλουμε έξω να τις μετρήσουμε τις κάρτες στοκ vs στοκ , αλλα μου είπε ότι είναι αύγουστος

 

(έχω την zotac trinity OC 3070 ti)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.