Jump to content



Project ''Plexi'' - Part -37. LevelOne router mod. Part -4


Recommended Posts

Στην εναλλακτική που δεν σε ικανοποιήσουν αυτά που φτιάχνεις, μπορείς να κοιτάξεις και αυτά.

http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Peripherals/Speakers-Headsets-Microphones/Speakers/Harman-Kardon-2-1-SOUNDSTICKS-II.htm

Δεν θα είναι το ίδιο πράγμα με εκείνα που έφτιαξες με τον κόπο και το μεράκι σου αλλά ταιριάζουν πιστεύω, και με τις ικανότητες σου τα τροποποιείς όπως θέλεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Lakι........μην κανεις εκπτωσεις στην τεχνη......φτιαξε....plexi καλωδια θα την βρεισ την ακρη δν σε φοβαμαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Καλά, εσύ κάνεις πλάκα, αλλά θέλω να δω τη φάτσα σου όταν θα δεις plexi καλώδια...

ΥΓ: Ξέρω ότι το σκέφτεσαι να τα φτιάξεις Lakisss

Link to comment
Share on other sites

Καλά, εσύ κάνεις πλάκα, αλλά θέλω να δω τη φάτσα σου όταν θα δεις plexi καλώδια...

ΥΓ: Ξέρω ότι το σκέφτεσαι να τα φτιάξεις Lakisss

Καλά μήν τρελαθούμε κιόλας...άκου plexy καλώδια!:hehe:

Λοιπόν στα σοβαρά τώρα.....έγινε στραβή με τα woofer.:angry:

Όταν πήγα και αγόρασα πρίν μήνες τα ηχεία, το παλικάρι μου έφερε τα ηχεία (τα woofer) τίνγκα στην σκόνη.

Όταν τον ρώτησα γιάτι ήταν έτσι μου είπε ότι ήταν λίγο παλιά και τα είχε στο υπόγειο, είναι καλή όμως σειρά και θα μου τα δώσει σε παλιά-πολύ καλή τιμή. (όπως και έγινε)

Του λέω ''μήπως έχω κανά πρόβλημα που είναι παλιά?''

-''Κανένα μου λέει''.

Μου τα πέρασε μάλιστα και με ένα σπρέυ σαν λάδι, και γυάλιζαν σάν καινούργια!

Οταν έβαλα ένα να παίξει δοκιμαστικά λίγες ημέρες μετά με ελάχιστα μπάσα και ένταση, σκίστηκε το λάστιχό τους.

Στην αφή με το που το ακούμπαγες, το λάστιχο τριβόταν και έφευγε λές και ήταν σάπιο...

Τα παίρνω κρανίο και πάω στο μαγαζί!

Το παιδί ευγενέστατα μου τα άλλαξε χωρίς δεύτερη κουβέντα με ίδια σκονισμένα πάλι (!!!), και υπέθεσε ότι έφταιγε το λάδι που έριξε και ότι μάλλον αυτό χάλασε το λάστιχο.

- ''Είσαι σίγουρος του λέω? Δέν θα έχω πρόβλημα πάλι?''

- Άν στο ξανακάνουν, και σε δέκα χρόνια φέρτα να στα αλλάξω.'' μου είπε.

Εχθές λοιπόν η ίδια ιστορία...

Έκανα μιά παρθενική δοκιμή με νορμάλ ένταση, ελάχιστο μπάσο και ξανασκίστηκε το λάστιχο...!!!

Και λέω τώρα....

-Παίζει να είναι τόσο παλιά (πόσο πιά?) που να έχει ''σαπίσει'' το λάστιχο?

Πώς να τα πάω για αλλαγή τώρα...με βαμμένους μαγνήτες και carbon αυτοκόλλητα πισω?

-Άν τα δεχτεί πίσω (χλωμό το βλέπω...) να μήν πάρω τα ίδια ξανά προφανώς.

Πήρα πρίν λίγο το κατάστημα και μίλησα με το παιδί, το οποίο αναγνώρισε ότι θέλουν αλλαγή.

Για να είμαι σωστός ΔΕΝ είναι υποχρεωμένος να τα αλλάξει αφου τα έχω μοντάρει τώρα, πράγμα που του εξήγησα... (βάψιμο, carbon)

Δέχτηκε να τα δεί, και θα περάσω αύριο να δούμε τί μπορεί να γίνει.

Κρίμα για τον κόπο που έκανα να βάψω τους μαγνήτες περισσότερο, όχι για το carbon.

Έμεινα και με πικρία στο παρθενικό τους παίξιμο...

Κρίμα...κρίμα.....κρίμα...:(

Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν θα μπορεί να στα αλλάξει γιατι ουτε και αυτος θα μπορεί να τα στείλει πίσω στην εταιρία ετσι.. Μηπως μπορει να σου φερει ομως ανταλλακτικό ? Δηλαδή να τα στείλει χωρις τον μαγνήτη ...:nerd:

Link to comment
Share on other sites

Άμα είναι χάρτινος ο κώνος και παλιά τα ηχεία ναι, χαλάνε και σχίζονται πιο εύκολα. Πολύ όμορφη δουλειά!

Τα ποδαράκια μου αρέσουν πολύ, αλλά έχω την εντύπωση ότι θα χορεύει το ηχείο πολύ από τις δονήσεις.

Επίσης να σου προτείνω να προστατέψεις από τις δονήσεις τις βίδες (κάποιο είδος λαστιχένιου ουπα; ) με τις οποίες θα δέσεις το ηχείο πάνω στην καμπίνα, μιας και το πιο πιθανό είναι να χαλαρώσουν με την πάροδο του χρόνου.

Need moar plz!

Link to comment
Share on other sites

Αν η καμπίνα ειναι αρκετά βαριά και καλά ζυγισμένη δε θα εχει προβλημα. Τέτοια ποδαράκια βαζουν και στα subwoofer

Με τοσο χοντρο πλεξυ λογικα δε θα εχει προβλημα. Αλλιώς ίσως χρειαστει να βαλει λιγη "σαβουρα"

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα ποδαράκια αυτά είναι κατασκευασμένα για ηχεία.

Προυπόθεση γενικά ενός ηχείου για να αποδίδει σωστά είναι:

Η άκαμπτη καμπίνα ώστε να μήν απορροφάει τον ήχο μέσω συντονισμού της.

Η τέλεια καμπίνα είναι απο μάρμαρο-γρανίτη, αλλά είναι υλικά δύσκολα στην επεξεργασία και στο κόλλημα.

Στα πλαίσια της αποφυγής μετατροπής της ενέργειας του ηχείου απο ένταση σε συντονισμό-κραδασμό, συντελλούν και τα μεταλλικά ποδαράκια.

Τα ποδαράκια είναι μυτερά και δέν αφήνουν τους κραδασμούς να μεταφερθούν στο πάτωμα-γραφείο, αλλά να μένουν στην καμπίνα και να γίνονται ήχος.

Μάλιστα μερικοί φτιάχνουν ατσάλινα σε τόρνο για να είναι όσο πιό μυτερά γίνονται, αλλά και να μήν στραβώνει η μύτη τους απο το βάρος των ηχείων.

Τα ηχεία δέν θα κουνιούνται.

Μπορεί το βάρος τους να είναι μικρό, αλλα θα μειράζεται σε τέσσερις μύτες και ασκείται μεγάλη δύναμη στην εφαπτόμενη επιφάνεια μύτης-γραφείου.

Και μήν νομίζετε ότι είναι φτηνές...[ame=http://www.amazon.com/ViaBlue-High-End-QTC-Absorbing-Spikes/dp/B000V9KC1M/ref=sr_1_4?ie=UTF8&s=electronics&qid=1277933223&sr=1-4]Amazon.com: ViaBlue High-End QTC Absorbing Spikes - 4 Pieces Black Silver - Made In Germany: Electronics@@AMEPARAM@@http://ecx.images-amazon.com/images/I/21qiAoSc4YL.@@AMEPARAM@@21qiAoSc4YL[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το κατάστημα τα δέχτηκε πίσω αλλά δέν μπόρεσε να μου βρεί woofer 5'', και έτσι βγήκα στην γύρα για καινούργια.

Την έκανα πάλι την υπέρβαση...ελπίζω να μήν το μετανιώσω.

Αγόρασα αυτά, και θα ήθελα την γνώμη σας για την αγορά.

1003060.jpg

1003065m.jpg

1003052kn.jpg

1003058.jpg

Ημερομηνία παραγωγής: 12/1/2010....φρέσκο πράμα!

1003056.jpg

1003064x.jpg

Τα specs. του woofer.

http://profesional.beyma.com/pdf/5MP60NE.pdf

Με μία προχειρη δοκιμή στην καμπίνα με την τρύπα του tweeter ανοιχτή, φαίνονται αρκετά καλά.

Παίζουν δυνατά λογώ καλής ευαισθησίας, αλλά η Beyma λέει ότι χρειάζονται bass reflex για να παίξουν.

Όταν τελείώσω την πρώτη καμπίνα θα πάω στο μαγαζί να τα ακούσουν, και να μου δώσει συμβουλές για την διάμετρο του bass reflex.

Link to comment
Share on other sites

Part -35. Plexiglass Speakers. (Part -6.)

Βρήκα χρόνο σήμερα να υλοποιήσω μία ιδέα που μου είχε μπεί εδώ και καιρό.

Βασικά δέν μου κάθονταν καλά αυτή η εικόνα. Πολύ σκέτη η πρόσοψη...

1002731.jpg

Έτσι πήρα δύο κομμάτια plexiglass, και είπα να πάρω το ρίσκο.

Αρχικά πήρα το αποτύπωμα των μεγαφώνων επάνω στο plexy.

1003067o.jpg

1003068v.jpg

Πειραματίστηκα πολύ στο χαρτί μέχρι να βρώ το ιδανικό (κατ' εμέ) σχέδιο.

Το plexy Θα καθορίσει την ομορφιά της πρόσοψης, και κατ' επέκταση όλης της καμπίνας.

Απλή η αποτύπωση, χέρι για τις μεγάλες καμπύλες και ροδέλα για τις δύο μικρές.

1003069n.jpg

1003070yj.jpg

Το τελικό σχέδιο.

Ρίσκο πήρα μιάς που δέν χειρίζομαι σχεδιαστικά προγράμματα, και όλα γίνονται βάσει φαντασίας...

1003071g.jpg

Εδώ μόλις κομμένο με την σέγα.

1003073b.jpg

Προσπάθησα πολύ να πετύχω ομοιομορφία στις καμπύλες.

Η δουλειά έγινε μόνο με υαλόχαρτο, νούμερο 160.

1003074x.jpg

Το κομμάτι τελειωμένο.

Περιμένω τις γνώμες σας για το σχέδιο, γιατί ακόμα δέν είμαι 100% σίγουρος...

1003083t.jpg

Λεπτομέρειες των καμπυλών, πρίν την διαδικασία του γυαλίσματος.

1003084.jpg

1003086t.jpg

1003087w.jpg

1003088r.jpg

1003089kq.jpg

Επειδή το λάστιχο του woofer ειναι ελαφρώς παράκεντρο σε σχέση με το σασί του, αποφάσισα να κεντράρω την τρύπα του plexy βάσει του λάστιχου, μιάς και αυτό θα γίνεται άμμεσα αντιληπτό οπτικά.

Αυτό σημαίνει ότι θα χάνει λίγο το σασί σε αποστάσεις στα πλαινά.

Ευτυχώς το φιμέ plexy καλύπτει την ατέλεια της Beyma...

1003092p.jpg

Έκανα και ένα πρόχειρο βίδωμα, για να δώ το νέο look.

1003093.jpg

Μερικές makro. (όσο επιτρέπει η μπαζο-μηχανή μου...)

1003094e.jpg

1003095.jpg

1003099f.jpg

1003096m.jpg

1003097t.jpg

1003098e.jpg

Προσέξτε την διαφορά στην χρήση φλάς.

Με το φλάς φαίνεται το σασί του woofer, οπότε αναγκαστικά θα πάει για βάψιμο...

1003101.jpg

1003102.jpg

Τελικές φωτό.

1003100.jpg

1003103.jpg

1003104.jpg

Περιμένω τις γνώμες για το σχέδιο, και κάτι άλλο.

Σκεφτομαι να ντύσω το plexy με carbon αυτοκόλλητο, το οποίο έχω ήδη.

Να το κάνω? Μ' αρέσει κι έτσι βέβαια...

Περιμένω απόψεις.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Οπτικά θα μου άρεσε να βαφτούν μόνο τα αλουμινένια μέρη που φαίνονται, στην ίδια απόχρωση (μεταλλικό μαύρο;;)

Μην πειράξεις το φιμέ plexi..

Πολύ όμορφο αποτέλεσμα. Μπράβο man..!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναπεί -και δεν είμαι ο πρώτος- μας δημιουργείς πρόβλημα!!

Μου έχει φύγει η "μασέλα", απίστευτος!!

Φίλε Νίκο να είσαι καλά και εσύ κι' η "τρέλα" σου.

Έτσι για να παίρνουν κουράγιο και ορισμένοι -ορισμένοι εδώ μέσα που τους πλάκωσαν τα "βάσανα" και έχουν να ανεβάσουν καινούριο post ένα μήνα σχεδόν! (για ποιοόν χτυπάει η καμπάνα άραγε!)

Να σου προτείνω κάτι που δεν ξέρω άν το έχεις σκεφτεί.

Τι λές να έκανες τα ηχεία Bash reflex;

Στο εμπόριο διατίθενται σωλήνες σε διάφορα μεγέθη, αλλά μπορείς κάλιστα να τις φτιάξεις και από σωλήνα ενός πιο ταιριαστού υλικού, λέω για το Plexiglas, νομίζω ότι το ......έχεις ακουστά!:slap::slap::slap::slap::slap:

Αυτό θα σου έδινε πιο πλούσιο ήχο και θα σου έλυνε τα προβλήματα πιέσεων στη καμπίνα, θέλει κάμποσο πείραμα αλλά είναι εφικτό.

Και κάτι για τα κολαούζα που είπες, δεν ξέρω τι πρόβλημα αντιμετώπισες, αλλά ένα κολαούζο τετράφτερο, και με προσεκτική εφαρμογή, με αρκετό λιπαντικό κοπής σπειρωμάτων, συν προσεκτική κίνηση (δυό βόλτες μέσα , μιά πίσω για να σπάει το γρέζι ) είναι πιθανόν να είνα η απάντηση στο προβλημα.

Άντε καλή συνέχεια και περιμένουμε όλοι τα απότελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.