Jump to content



Project ''Plexi'' - Part -37. LevelOne router mod. Part -4


Recommended Posts

Πάρα πολύ ωραίο. ειδικά στο σκοτάδι τα σπάει. Θα σου πρότεινα την οθόνη να μην την κάνεισ απο plexy. Δείχνει πιο όμορφη έτσι. (Δικιά μου γνώμη) Συγχαρητήρια για το κουράγιο και την προσπάθεια σου:D

Link to comment
Share on other sites

Πότε θα μας δώσεις την επόμενη ''δόση'' μας?

Να σου πω την αλήθεια τώρα τελευταία μ' έχει πιάσει μία ψιλο-βαρεμάρα, και δέν έχω ασχοληθεί.

Προσωπικά πάντως το project το πιάνω όταν έχω πραγματικά όρεξη, και όχι γιατί πρέπει να τελειώσει.

Σύντομα πάντως...

Ευχαριστώ και πάλι όλους για τις καλές κριτικές σας!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΆΨΟΓΟΣ!!!!

Πολύ ωραία η εφαρμογή του bash reflex.

Εδώ θέλω να σου πώ κάτι που δεν ξέρω αν το έχεις σκεφτεί, αλλά είναι σημαντικό να το κάνεις πριν την συναρμολόγηση.

Επειδή ο άέρας περνάει με μεγάλη ταχύτητα από τα χείλη της οπής του σωλήνα αυτού, καλό είναι τα χείλη τα εσωτερικά αλλά και η "γωνία"

που σχηματίζεται στην συναρμογή της σωλήνας με την φλάντζα, να λειανθούν έτσι ώστε να πάρουν πομπέ τελείωμα.

Αυτή η εξάλειψη των απότομων γωνιών βελτιώνει τον ήχο, και κόβει τα περίεργα "ψυθιρίσματα".

Άντε καλή διασκέδαση!

Link to comment
Share on other sites

Ά Ψ Ο Γ Ο Σ! Απίστευτο αισθητικό αποτέλεσμα, ότι και να πω είναι λίγο!...

Μη με ευχαριστείς καθόλου (αυτό για το πρήξιμο δεν το άκουσα καν...), δεν έκανα τίποτε ιδιαίτερο. Θα μου αρκέσει να παίξει και να σου αρέσει ο ήχος που θα βγάλουν τα ηχεία.

Seafalco, η παρατήρησή σου είναι πολύ εύστοχη, βέβαια έχει ληφθεί μέριμνα και έχει υπολογιστεί με ακρίβεια ώστε η ταχύτητα του αέρα μέσα στο δίαυλο να βρίσκεται σε πολύ χαμηλά επίπεδα, πολύ χαμηλότερα από το θεωρητικό όριο του "θορύβου" και των στροβιλισμών. Αν μπορεί ο μάστορης να λειάνει τα άκρα με τον τρόπο που περιγράφεις (σε σχήμα διπλής τρομπέτας τέλος πάντων), κέρδος θα είναι. Θεωρώ όμως ότι η "δαπάνη" είναι πολύ μεγάλη και το ενδεχόμενο κέρδος μιας τέτοιας κίνησης πενιχρό.

Μακρυγόρησα, με συγχωρείτε.

Link to comment
Share on other sites

Ά Ψ Ο Γ Ο Σ! Απίστευτο αισθητικό αποτέλεσμα, ότι και να πω είναι λίγο!...

Μη με ευχαριστείς καθόλου (αυτό για το πρήξιμο δεν το άκουσα καν...), δεν έκανα τίποτε ιδιαίτερο. Θα μου αρκέσει να παίξει και να σου αρέσει ο ήχος που θα βγάλουν τα ηχεία.

Seafalco, η παρατήρησή σου είναι πολύ εύστοχη, βέβαια έχει ληφθεί μέριμνα και έχει υπολογιστεί με ακρίβεια ώστε η ταχύτητα του αέρα μέσα στο δίαυλο να βρίσκεται σε πολύ χαμηλά επίπεδα, πολύ χαμηλότερα από το θεωρητικό όριο του "θορύβου" και των στροβιλισμών. Αν μπορεί ο μάστορης να λειάνει τα άκρα με τον τρόπο που περιγράφεις (σε σχήμα διπλής τρομπέτας τέλος πάντων), κέρδος θα είναι. Θεωρώ όμως ότι η "δαπάνη" είναι πολύ μεγάλη και το ενδεχόμενο κέρδος μιας τέτοιας κίνησης πενιχρό.

Μακρυγόρησα, με συγχωρείτε.

Είναι πολύ πιθανό αυτό που λές, το κέρδος θα είναι μικρό.

Αλλά απ' ότι μας έχει αποδείξει ο φίλος μας, δεν μασάει από κάτι τέτοια.

Βέβαια δεν ξέρω πόσο δύσκολο είναι με τελειωμένο το κομάτι να κάνει πρόσθετη εργασία.

Όπως και να έχει, εγώ πάλι ψάχνω την μασσέλα μου!!!!

:worship: :worship: :worship: :worship: :worship:

Link to comment
Share on other sites

Απορώ γιατί ρωτάτε για το κόστος...ποτέ δέν μέτρησα τίποτα ούτε έχω σκοπό!

Ίσως 1000euros, ίσως 1500...ποιός ξέρει?

Τό μόνο που θυμάμαι είναι το κόστος των speakers. (γιατί είναι πρόσφατα)

-woofers: 100euros

-tweeters: 20

-plexyglass: 50

-σωλήνας plexy φ50: 20 (είναι δίμετρος)

-ricofon: 15

-βίδες, μπόρνες, αντιστάσεις, πυκνωτές: 10 (περίπου)

Συνολικό κόστος:215-220euros.

Να σας πώ κάτι πιό εντυπωσιακό άν σας ενδιαφέρουν οι αριθμοί.

Πρέπει στα δύο χρόνια να έχω φτάσει τις 2.000 ώρες αφιέρωσης στο project πιστεύω.

Για παράδειγμα τα δύο bass reflex μου πήραν ένα 6ωρό για να τα πετύχω όπως ακριβώς ήθελα.

Δέν θα τις πώ εργατοώρες γιατί δέν είναι δουλειά, αλλά ώρες δημιουργίας και πάνω απ' όλα ευχαρίστησης.

Στο θέμα μας τώρα.

Να γίνει πομπέ ο σωλήνας με το χέρι είναι εφικτό, αλλά έχει ελάχιστες πιθανότητες να πετύχει.

Όσο και να μονώσεις τα πλαινά του σωλήνα με χαρτοταινία (εσωτερικά-εξωτερικά), λίγο να σου φύγει το υαλόχαρτο τον έγδαρες....

Έστω και το καταφέρεις, δέν μπορείς να γυαλίσεις ποτέ το πομπέ κομμάτι τόσο καλά όσο τα crystal clear πλαινά.

Link to comment
Share on other sites

Απορώ γιατί ρωτάτε για το κόστος...ποτέ δέν μέτρησα τίποτα ούτε έχω σκοπό!

Ίσως 1000euros, ίσως 1500...ποιός ξέρει?

Τό μόνο που θυμάμαι είναι το κόστος των speakers. (γιατί είναι πρόσφατα)

-woofers: 100euros

-tweeters: 20

-plexyglass: 50

-σωλήνας plexy φ50: 20 (είναι δίμετρος)

-ricofon: 15

-βίδες, μπόρνες, αντιστάσεις, πυκνωτές: 10 (περίπου)

Συνολικό κόστος:215-220euros.

Να σας πώ κάτι πιό εντυπωσιακό άν σας ενδιαφέρουν οι αριθμοί.

Πρέπει στα δύο χρόνια να έχω φτάσει τις 2.000 ώρες αφιέρωσης στο project πιστεύω.

Για παράδειγμα τα δύο bass reflex μου πήραν ένα 6ωρό για να τα πετύχω όπως ακριβώς ήθελα.

Δέν θα τις πώ εργατοώρες γιατί δέν είναι δουλειά, αλλά ώρες δημιουργίας και πάνω απ' όλα ευχαρίστησης.

Στο θέμα μας τώρα.

Να γίνει πομπέ ο σωλήνας με το χέρι είναι εφικτό, αλλά έχει ελάχιστες πιθανότητες να πετύχει.

Όσο και να μονώσεις τα πλαινά του σωλήνα με χαρτοταινία (εσωτερικά-εξωτερικά), λίγο να σου φύγει το υαλόχαρτο τον έγδαρες....

Έστω και το καταφέρεις, δέν μπορείς να γυαλίσεις ποτέ το πομπέ κομμάτι τόσο καλά όσο τα crystal clear πλαινά.

Αυτό τα λέει ΟΛΑ!

Πώς κοστολογείς μια ώρα που "γέμισες τις μπαταρίες σου" και το ευχαριστήθηκες και από πάνω.

Όσο και να τις πληρώσεις δεν φτάνει, απλά δεν πληρώνεται..........

Γι αυτό λέω και εγώ, δεν πανα σέρνομαι, αμά μπει ο διάολος (βλέπε ιδέα) μέσα μου , περνάει και η κούραση και γίνομαι και 20 χρόνια νεότερος.

Αυτό είναι ....το βρήκα........η αίσθηση είναι αυτή : Ενθουσιασμός το αίμα να βράζει , τα "γρανάζια στο μυαλό να στριφογυρνάνε με χίλιες στροφές, και απλά.........................δεν περιγράφεται, μόνο άμα το ζήσεις καταλαβαίνεις.

Γι΄αυτό φίλε Νίκο , απλά Respect!

Όσο για το πομπέ, πολύ το φοβόμουν ότι τα προβλήματα θα είναι πολύ περισότερα από τα κέρδη.

Link to comment
Share on other sites

Παλι καλά που το πήρες απόφαση να τα κάνεις γιατί οι ανταγωνιστές τους ειναι ιδιαίτερα ακριβοί!

harmon-kardon-gla-55-glass-speakers.jpg

Γύρω στα 700€ πιο ακριβοί :p

να προτείνω για αργότερα ένα σετάκι δορυφόρων?

victoria-evo.jpg

για το subwoofer διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις, δε νομίζω να το αντέξει το υλικό :blink:

Link to comment
Share on other sites

φυσικα δεν ηθελα να θυξω το θεμα κοστος κτλ . χωρις παρεξηγηση μεγαλε,απλα ηθελα να μαθω.

Οντως 2000 ωρες ειναι παρα πολλες ... 83 ημερες είναι απο τοπρωι εως το βραδυ:fun:

Link to comment
Share on other sites

φυσικα δεν ηθελα να θυξω το θεμα κοστος κτλ . χωρις παρεξηγηση μεγαλε,απλα ηθελα να μαθω.

Οντως 2000 ωρες ειναι παρα πολλες ... 83 ημερες είναι απο τοπρωι εως το βραδυ:fun:

Έδώ είναι το θέμα που μάλλον δεν το βλέπεις με την σωστή οπτική:

Μιλάμε για 2000 ώρες Ευτυχίας!!!!

Οπότε μάλλον θα πρέπει να τον ζηλέψουμε και να τον μιμηθούμε!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.