Jump to content



Ταχυδρομικές αποστολές....που πήγε το δέμα;


Recommended Posts

Ενα xiaomi redmi note 4 3/32 φίλου από παραγγελία που έγινε 15 Δεκεμβρίου, μπήκε τελωνείο 24 Ιανουαρίου βγήκε 28 Φεβρουαρίου απο το τελωνείο και μου ήρθε σήμερα :p 

 

Ο χασάπης στα ΕΛΤΑ έκανε μια τεράστια χαρακιά στο κουτί στην προσπάθεια του να ανοίξει το δέμα αλλά τουλάχιστον το κοστολόγησε 100 ευρώ μόλις αντί για 150-160.

 

Ο υπάλληλος μου είπε ότι αν θέλω μπορώ να πάρω αποζημίωση αλλά από όσο ξέρω λεφτά απο τα ΕΛΤΑ δεν παίρνεις ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να κατέχω το ρεκόρ άφιξης από Κίνα , με China Post , registered.

 

Παράθεση

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ    28-10-2016    16:48    ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ
ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ    29-10-2016    15:41    ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ
ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ        08-02-2017    23:19    ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)
ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ        09-02-2017    10:45    Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ
ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ        09-02-2017    14:26    ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ    12-02-2017    12:13    ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ    12-02-2017    22:00    ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ    13-02-2017    02:37    ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ        13-02-2017    05:20    ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ        13-02-2017

 

ή αλλιώς , πώς ένα Δώρο Χριστουγέννων ... καταλήγει ώς δώρο του Αγ.Βαλεντίνου

:D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας παιδια.. Ελπιζω να ρωταω στο σωστο μερος και να μη χρειαζεται ν ανοιξω καινουριο θεμα!

Σημερα θα παραγγειλω εναν ενισχυτη απο το amazon.de 

Υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω κατα την παραγγελια; Πρεπει να επιλεξω κατι συγκεκριμενο, οτιδηποτε, δεν ξερω γι αυτο και ρωταω. 

Επισης με τι αναμενεται να ερθει σπιτι μου το δεμα; Ελτα; Αν ναι, υπαρχει στο περιπου μια εκτιμηση για το ποσες μερες θα κανει; tracking number διατιθεται αυτοματα η πρεπει καπως να το ζητησω εγω;

Link to comment
Share on other sites

Οταν παρηγγειλα εναν προενισχυτη απο το amazon.de (μαλλον ηταν καταστημα στο αμαζον..) στην αρχη (μεχρι να παει Ελλαδα) δεν ειχα tracking number(DHL) 
μετά με ενημερωσαν οτι μπηκε στην χωρα μας, μου εστειλαν με sms to tracking number..

1,5-2 βδομαδες πηρε συνολο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω. Νομιζω τα καταστηματα ειναι αυτα που εχουν αλλο ονομα, σωστα; Εγω (μαλλον) απευθειας απο amazon θα παραγγειλω. Απο εδω, τον πανω πανω

https://www.amazon.de/gp/offer-listing/B01GQ85GW6/ref=dp_olp_new?ie=UTF8&condition=new

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Ευχαριστω. Νομιζω τα καταστηματα ειναι αυτα που εχουν αλλο ονομα, σωστα; Εγω (μαλλον) απευθειας απο amazon θα παραγγειλω. Απο εδω, τον πανω πανω

https://www.amazon.de/gp/offer-listing/B01GQ85GW6/ref=dp_olp_new?ie=UTF8&condition=new

 

 

πήρα τον ίδιο λίγο πριν απο τα Χριστούγεννα.

με απλή αποστολή που έβαλα τον έστειλαν ως δέμα dhl και ήρθε εδώ με ελτα courier σε 7-8 μέρες αν θυμάμαι καλά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος DioNiSis έγραψε:

πήρα τον ίδιο λίγο πριν απο τα Χριστούγεννα.

με απλή αποστολή που έβαλα τον έστειλαν ως δέμα dhl και ήρθε εδώ με ελτα courier σε 7-8 μέρες αν θυμάμαι καλά.

Ναι το θυμαμαι οτι ειχες παρει τον ιδιο! Ειχα γραψει και στο θεμα σου να μου πεις αποψεις! Το βραδακυ που θα μαι σπιτι με ησυχια θα την ριξω κι εγω την παραγγελια! Ελπιζω να πανε ολα καλα, γιατι ειναι η πρωτη φορα που παιρνω πραμα απο εξωτερικο (με εξαιρεσεις κανα δυο βλακειουλες του 5ευρου)

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει κάτι ψιψιψόνια από το gearbest, με tracking υποτίθεται, και υποτίθεται πάλι πως το έστειλαν με τσέχικο ταχυδρομείο (RR*********CZ), παρ'όλα αυτά το 17track  λέει "Item is not found at this moment, If necessary, please verify with the package sender and check back later.". Ξέρει κανείς τι παίζει με τα τσέχικα ταχυδρομεία;

 

Το αστείο είναι ότι εδώ μου εμφανίζει πληροφορίες -ότι έχει φύγει-, αλλά το πρόβλημα είναι ότι, αφότου φύγει από Κίνα δεν έχεις άλλη ενημέρωση

 

ΥΓ Το τελευταίο σάιτ, ενημερώνει και για τα unregistered -μέχρι να φύγουν από Τσάινα- :)

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, deninho said:

Έχω παραγγείλει κάτι ψιψιψόνια από το gearbest, με tracking υποτίθεται, και υποτίθεται πάλι πως το έστειλαν με τσέχικο ταχυδρομείο (RR*********CZ), παρ'όλα αυτά το 17track  λέει "Item is not found at this moment, If necessary, please verify with the package sender and check back later.". Ξέρει κανείς τι παίζει με τα τσέχικα ταχυδρομεία;

 

Το αστείο είναι ότι εδώ μου εμφανίζει πληροφορίες -ότι έχει φύγει-, αλλά το πρόβλημα είναι ότι, αφότου φύγει από Κίνα δεν έχεις άλλη ενημέρωση

 

ΥΓ Το τελευταίο σάιτ, ενημερώνει και για τα unregistered -μέχρι να φύγουν από Τσάινα- :)

Shenzhen Zhaoyu International Transportation Co.,Ltd

EDIT ΝΑΙ. τώρα κοίταξα τι ήταν το link στο εδώ :hehe:

θα το κοιτάς και αυτό για τις παραγγελίες από GearBest.

 

Μάλλον παίζει τον ρόλο του ενδιάμεσου. Μετά από μερικές μέρες θα έχεις ενημέρωση και από 17Track και Έλληνες και Τσέχους.

 

Παράδειγμα από GearBest και Τσέχικο με RR*********CZ

 

Sky56

Quote

2016-07-30 13:47:00 Parcel departure in Shenzhen Sorting Centre
2016-08-01 11:00:00 Parcel departure arrive in HongKong Sorting Centre
2016-08-02 17:50:00 Parcel is leaving Hong Kong Airport
2016-08-03 20:06:00 Frankfurt Sorting Centre
2016-08-04 12:00:00 Information sent to Czech

Infomation
 

Update Time Area Status
2016-08-19 12:00:00   The consignment was delivered in the destination country.
2016-08-18 12:00:00   The consignment was deposited at the delivering post office in the destination country.
2016-08-16 12:00:00   The consignment was accepted by post office of exchange in the country of destination.
2016-08-11 12:00:00   The consignment was posted.

Track17

 

Quote
Destination Country - Tracking Consuming: 2703 ms

KAMATEROU - ELTA, ITEM DELIVERED

KAMATEROU - ELTA, ITEM ARR KAMATEROU - ELTA

M.D. ANO LIOSION, ITEM IN CONTA M.D. ANO LIOSION

M.D. ANO LIOSION, NOTICE

M.D. ANO LIOSION, ITEM TO BE DELIVERED

M.D. ANO LIOSION, ITEM ARR M.D. ANO LIOSION

KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM LOADED

KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM IN CONTA KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM UNLOADED

K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM ARR K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

CZECH REPUBLIC, SEND ITEM ABROAD

CZECH REPUBLIC, RECEIVE ITEM FROM CUSTOMER

Origin Country - Tracking Consuming: 1622 ms

The consignment was delivered in the destination country.

The consignment was deposited at the delivering post office in the destination country.

The consignment was accepted by post office of exchange in the country of destination.

22000, Praha 120, The consignment was posted.

 

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειχα παρει στο τελωνειο στο αεροδρομια και ειχα τσακωθει γιατι ειχα 2 παραγγελιες με tracking number. Η μια ηταν απο 17/1 εδω και η αλλη απο 7/2

Μου ελεγε η τυπισσα οτι ειναι λαθος αυτο που βλεπω και οτι τους δινουν ετσι τους κωδικους και δεν ισχυουν και δεν ξερουν ποια εταιρια θα τα φερει κλπ

 

Επεμενε οτι με τον κωδικο δε μπορουσε να δει που ειναι.

Καλα της λεω, οταν δεν εχω κωδικο δε μπορειτε να βοηθησετε, σωστο, οταν σας τον δινω παλι δε μπορειτε να βοηθησετε?

 

Αυτα γινανε Τριτη, χτες παρελαβα 3 παραγγελιες που περιμενα, αδυνατω να πιστεψω οτι ειναι τυχαιο (ολες παραλαβη απο ΕΛΤΑ)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, slalom said:

Μου ελεγε η τυπισσα οτι ειναι λαθος αυτο που βλεπω και οτι τους δινουν ετσι τους κωδικους και δεν ισχυουν και δεν ξερουν ποια εταιρια θα τα φερει κλπ

Αυτό που ισχύει είναι ότι κάθε κατάστημα αγοράζει τους κωδικούς μαζικά (πχ NLpost) και ξέρουν ακριβώς ποιες εταιρείες αλλά κ ποια καταστήματα ακριβώς βρίσκονται πίσω απο τα tracking επειδή όλα είναι προπληρωμένα. Απλά δεν ήθελε να σε εξυπηρετήσει. 

 

Αυτά που σου άργησαν είχαν μπει τελωνείο ή απλά κόλλησαν αεροδρόμιο; 

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα από geekbuying (για 3ή φορά νομίζω) και έχω την εντύπωση ότι μου το τσίμπησαν στο τελωνείο και θα πρέπει να πληρώσω κερατιάτικα τώρα;
Στο tracking γράφει "held by custom"
Capture.thumb.JPG.c117c5e60e8a8b1e3f056224d4d7102f.JPG

Ισχύει αυτό που λέω; Θα πρέπει να κάνω κάτι άλλο τώρα ή να περιμένω για ειδοποίηση;
Η αγορά μου ήταν μικρή αξίας πάντως λιγότερης των 30 ευρώ και φυσικά με ταχυδρομείο...όχι courier κλπ..

Link to comment
Share on other sites

On 4/3/2017 at 4:10 ΜΜ, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:

Αυτά που σου άργησαν είχαν μπει τελωνείο ή απλά κόλλησαν αεροδρόμιο; 

Το tracking σταματουσε στο τελωνειο στο αεροδρομιο

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, devaggos said:

Παρήγγειλα από geekbuying (για 3ή φορά νομίζω) και έχω την εντύπωση ότι μου το τσίμπησαν στο τελωνείο και θα πρέπει να πληρώσω κερατιάτικα τώρα;
Στο tracking γράφει "held by custom"

Ισχύει αυτό που λέω; Θα πρέπει να κάνω κάτι άλλο τώρα ή να περιμένω για ειδοποίηση;
Η αγορά μου ήταν μικρή αξίας πάντως λιγότερης των 30 ευρώ και φυσικά με ταχυδρομείο...όχι courier κλπ..

Αν σε 2-3 μέρες βγεί θα πληρώσεις μόνο 3 ευρώ που είναι τέλος εκτελωνισμού, αν όχι θα περιμένεις κάπου στις 30-40 μέρες να βγεί απο το τελωνείο και θα πληρώσεις 12 ευρώ +24% επι το ποσό που θα ορίσουν ότι κάνει. Δεν κάνεις τίποτα από πλευράς σου απλά περιμένεις οπότε. Όταν βγεί απο τελωνείο θα το δεις στο tracking number.

 

5 minutes ago, slalom said:

Το tracking σταματουσε στο τελωνειο στο αεροδρομιο

Δεν ήταν Global tracking? Ή σου έδωσαν tracking του σάκου; Αν έμπαινε τελωνείο δεν θα σου έβγαινε τόσο γρήγορα.  Δύσκολο να σου ήρθε tracked δέμα χωρίς να χτυπήθηκε η κατάσταση του. Αλλά γενικά πολλά καταστήματα στέλνουν επίτηδες 2 φορές με το ίδιο tracking για να αποφύγει το δεύτερο δέμα το τελωνείο. Το έχω γράψει παλιότερα ότι μου συνέβει αυτό, και μου έγινε πάλι πριν 10 μέρες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Καλησπερα παιδια . Εγω παρηγγειλα μια anime φιγουρα απο Ιαπωνια αξιας 80 ευρω. To δεμα περιπου 2 κιλα. Δiαλεξα 40ευρω γρηγορο shipping  EMS (Express Mail Service) τροπο αποστολης που στο φερνει σπιτι η ΕΛΤΑ courier. Αποτι καταλαβα μεσω EMS παντα περναει τελωνειο. Ξερετε ποσο καιρο κανει να βγει? Ειναι σχεδον 2 μερες τωρα οπως βλεπετε παρακατω στο tracking. Επισης θα πληρωσω ΦΠΑ + τελη ΕΛΤΑ η μονο τα 3 ευρω και κατι ? Ευχαριστω.

 

Κατάσταση                                                                                             Ημερομηνία      Ώρα      Περιοχή

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ                                03-03-2017        23:00    ΙΑΠΩΝΙΑ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ                            05-03-2017        06:20   ΙΑΠΩΝΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ                                                    07-03-2017         22:15   ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ                                                                07-03-2017         22:38    ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.