Jump to content



Star Citizen


Shaman

Recommended Posts

Δεν το συμμερίζομαι ιδιαίτερα το σκεπτικό του "ας πρόσεχε", γιατί μάλλον δουλεύει εις βάρος της ισορροπίας που πρέπει να έχει το απολαυστικό gameplay σε σχέση με έναν υποτιθέμενο "ρεαλισμό". Όσο για το πώς θα θέλαμε να γίνει το τελικό παιχνίδι, πρακτικά έχω εγκαταλείψει κάθε προσδοκία για την πλήρη "offline" έκδοση που είχαν υποσχεθεί για ιδιωτικούς dedicated servers.

 

Βέβαια, οφείλω να προσδιορίσω τη στάση μου. Η αλήθεια είναι ότι ενώ παρακολουθώ ακόμη μια φορά την εβδομάδα τις εξελίξεις στο παιχνίδι, αρνούμαι να ασχοληθώ πιο ενεργά μέχρι να δω ουσιαστική πρόοδο στα κομβικά υποσυστήματα (flight, fps).

 

Όλα τα νέα των τελευταίων μηνών είναι flash sales, ship redesigns, remodels, in-game lore, που για όποιον περιμένει ουσιαστική πρόοδο είναι κάπως ανούσια. Ελπίζω η 3.0 να είναι η έκδοση που σηματοδοτεί έναν πιο ενδιαφέροντα κύκλο στην ανάπτυξη του παιχνιδιού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, fatalara said:

Αυτο ειναι το ωραιο...

Υπαρχουν πολλα παιχνιδια που σε ξεκινανε αμεσως εκει που θες, το star citizen δεν ειναι ενα απο αυτα και ουτε θελουμε να γινει.

Το rover εσπασε γιατι η ραμπα δεν ηταν σωστα μπηκε απο κατω το πιεσε η ραμπα και το βαρος του σκαφους και εσκασε, ας εβρισκε καλυτερη θεση ο πιλοτος.

Δε συμφωνώ.

Αφενός γιατί είναι παιχνίδι και οφείλει να είναι και διασκεδαστικό, άρα να αφαιρεί κάποια από την αγγαρεία εις βάρος υποτιθέμενου ρεαλισμού. Εξάλλου τις πρώτες 100 φορές που θα το κάνεις, μπορεί πράγματικά να μην πειράζει. αλλά όλες τις επόμενες εγώ προσωπικά θα αρχίσω να ενοχλούμαι.

Αφετέρου υπάρχει σίγουρα σχεδιαστικό πρόβλημα γιατί ήταν η τρίτη προσπάθεια να βάλουν το rover στο Idris και οπτικά φαινόταν εντελώς εντάξει. Και την πρώτη φαίνεται καθαρά ότι ανεβαίνει στη ράμπα και μετά πέφτει μέσα από τα textures. Πριν από αυτό, όταν έβαλαν το rover στο constellation (ως άλλο rage parking simulator) συζητάνε για το πόσο μάγκας ήταν ο οδηγός, κάνει λίγο μπρος πίσω, αλλά όταν αργότερα το κατεβάζουν στον πλανήτη, σκαλώνει μέσα στο σκάφος...

 

Πάντως πρέπει να επικροτήσω το πολύ καλά προβαρισμένο demo και την αριστοτεχνική αλλαγή κάμερας, όποτε προέκυπταν glitches όπως τα παραπάνω :).

Έτσι όπως το βλέπω, φοβάμαι ότι θα χρειάζεται να προετοιμάζεσαι ώρες για να παίξεις λεπτά...

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος minast έγραψε:

Δε συμφωνώ.

Αφενός γιατί είναι παιχνίδι και οφείλει να είναι και διασκεδαστικό, άρα να αφαιρεί κάποια από την αγγαρεία εις βάρος υποτιθέμενου ρεαλισμού. Εξάλλου τις πρώτες 100 φορές που θα το κάνεις, μπορεί πράγματικά να μην πειράζει. αλλά όλες τις επόμενες εγώ προσωπικά θα αρχίσω να ενοχλούμαι.

Αφετέρου υπάρχει σίγουρα σχεδιαστικό πρόβλημα γιατί ήταν η τρίτη προσπάθεια να βάλουν το rover στο Idris και οπτικά φαινόταν εντελώς εντάξει. Και την πρώτη φαίνεται καθαρά ότι ανεβαίνει στη ράμπα και μετά πέφτει μέσα από τα textures. Πριν από αυτό, όταν έβαλαν το rover στο constellation (ως άλλο rage parking simulator) συζητάνε για το πόσο μάγκας ήταν ο οδηγός, κάνει λίγο μπρος πίσω, αλλά όταν αργότερα το κατεβάζουν στον πλανήτη, σκαλώνει μέσα στο σκάφος...

 

Πάντως πρέπει να επικροτήσω το πολύ καλά προβαρισμένο demo και την αριστοτεχνική αλλαγή κάμερας, όποτε προέκυπταν glitches όπως τα παραπάνω :).

Έτσι όπως το βλέπω, φοβάμαι ότι θα χρειάζεται να προετοιμάζεσαι ώρες για να παίξεις λεπτά...

Εμεις αυτο το παιχνιδι θελουμε και γιαυτο του εχουμε δωσει καμια 100αρια εκατομμυρια και παει λεγοντας. Αν το βαριεσαι μπορεις να παιξεις ace combat.

Το προβλημα στο constelation ειναι θεμα sync των δυο διαφορετικων οχηματων θελει 1sec για να κανει sync προς το παρον.

Η δευτερη φαση μονο καλα δεν ειναι, η ραμπα εχει αποσταση οσο οι ροδες του rover απο το εδαφος.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fatalara said:

Εμεις αυτο το παιχνιδι θελουμε και γιαυτο του εχουμε δωσει καμια 100αρια εκατομμυρια και παει λεγοντας. Αν το βαριεσαι μπορεις να παιξεις ace combat.

Το προβλημα στο constelation ειναι θεμα sync των δυο διαφορετικων οχηματων θελει 1sec για να κανει sync προς το παρον.

Η δευτερη φαση μονο καλα δεν ειναι, η ραμπα εχει αποσταση οσο οι ροδες του rover απο το εδαφος.

 

Νομίζω ότι συνειδητά ξεκινάς να εκτροχιάζεις τη συζήτηση, γι' αυτό δεν πρόκειται να δώσω συνέχεια...

Σε διαβεβαιώ πάντως ότι "εμείς" δεν θέλουμε αυτό το παιχνίδι, αλλά προφανώς περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, το οποίο είναι καθ' όλα θεμιτό σε ένα (εν πολλοίς) crowd funded παιχνίδι.

Κάποιοι θέλουν να παίξουν προσομοίωση παρκαρίσματος και ανοιγοκλεισίματος πορτών, κάποιοι άλλοι όχι, αλλά δε χρειάζεται να ανησυχούμε, μια και το αφεντικό υπόσχεται ότι θα έχει κάτι για όλους.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

Νομίζω ότι συνειδητά ξεκινάς να εκτροχιάζεις τη συζήτηση, γι' αυτό δεν πρόκειται να δώσω συνέχεια...

Σε διαβεβαιώ πάντως ότι "εμείς" δεν θέλουμε αυτό το παιχνίδι, αλλά προφανώς περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, το οποίο είναι καθ' όλα θεμιτό σε ένα (εν πολλοίς) crowd funded παιχνίδι.

Κάποιοι θέλουν να παίξουν προσομοίωση παρκαρίσματος και ανοιγοκλεισίματος πορτών, κάποιοι άλλοι όχι, αλλά δε χρειάζεται να ανησυχούμε, μια και το αφεντικό υπόσχεται ότι θα έχει κάτι για όλους.

Ναι αφου δεν ξερεις γιατι μιλας καλυτερα να μην συνεχισεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 7 months later...

Για όποιον ασχολείται ακόμα, δίνουν κάτι credits και κληρώνουν ένα σκάφος για όσους κρατήσουν τη συνδρομή στο newsletter

I agree to receive the weekly RSI newsletter via email, and understand that I may unsubscribe at any time. Clicking the button above will also reward you with 1500 UEC and enter you into a prize draw to win a Starfarer Gemini.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

είπα απο απορία να δω σε τι κατάσταση βρίσκεται αυτό το "project"

κατέβασα την έκδοση 3,14 (ή κάτι τέτοιο) κάπου 35gb σύνολο
και πάμε στα άσχημα

1) πιο παλιά (2,6 έκδοση νομίζω) το παιχνίδι είχε καλύτερο framerate(αλλά και πάλι χάλι σχετικά), πλεον buffering, slowdowns lagfest γενικά
2) 8,5gb ram usage.... really?(1080p low), ξέχασα να ανοίξω afterburner/gpu-z για να δω gpu usage

3) δεν βγάζω άκρη με τα controls και γενικά είμαι χαμένος

 

το μόνο οκ που μπορώ να πω είναι ίσως τα γραφικά αλλά από την άλλη όλα τα υπόλοιπα είναι τόσο χάλια που απλά δεν μπορείς να δώσεις θετικούς πόντους πουθενά

 

γενικά το καλάθι που κρατούσα πλεον είναι μεγέθους για 2 χρονα
ελπίζω κάπου κάποτε να βγει το single player και να ψιλο-αξίζει γιατί δεν νομίζω να ασχοληθώ ιδιαίτερα με το multiplayer(δηλαδή καθόλου) αν συνεχίσει σε αυτό το στυλ

Link to comment
Share on other sites

Eίχα σταματήσει να ασχολούμαι από τότε που φάνηκε ότι δεν υπήρχε περίπτωση να παίξουν ποτέ οι private servers -που ήταν ο βασικός λόγος να στηρίξω το εγχείρημα. Πλέον κι εγώ περιμένω μόνο να αξίζει τον κόπο η ιστορία του single player. Καλά κάνεις και ενημερώνεις, αλλά δε νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να το δοκιμάσω ξανά πριν τη beta. ?

Link to comment
Share on other sites

σε μια περίπου εβδομάδα σκοπεύω να κάνω format στον υπολογιστή γιατί που και που εμφανίζει ψυχολογικά και δεν έχω όρεξη να ψάχνω 20 μέρες ποιος driver ή μπιχλιμπίδι στην registry άκουσε το παραμύθι

 

οπότε ήξερα ότι δεν παίζει να το δοκιμάσω ιδιαίτερα
χοντρικά 12+ώρες download (αγαπάμε adsl @10Mbps) για μια δοκιμή

δεν ξέρω εαν άξιζε, τουλάχιστον βγήκα απο τις ελάχιστες (αυτ)απάτες που διατηρούσα

 

επί της ουσίας δεν παίζει να έπαιξα την 3,κάτι πάνω απο 30 λεπτά
απλά δεν παλεύεται

δεν ξέρω εαν αμερική με ποιο γρήγορες συνδέσεις είναι κάπως καλύτερα, αλλά εδώ είναι βάσανο

ίσως δοκιμάσω ξανά προς το τέλος της χρονιάς εαν δω σε κανένα άρθρο ότι όντως είχε κάποια βελτίωση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Χωρίς πολλά σχόλια, το νέο τρέιλερ του Squadron 42 από τη CitizenCon, με Gillian Anderson, Mark Hamill, John Rhys-Davies, Gary Oldman, Mark Strong, Henry Cavill, Andy Serkis, Liam Cunningham, Rhona Mitra, Jack Huston.

 

Edit: αρχικά δεν ήμουν σίγουρος για τον Henry Cavill, οπότε τον έσβησα και τον ξαναέγραψα. ;)

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά τώρα; Εκεί πάνε τα εκατομμύρια; Σε ηθοποιούς και trailer και τo gameplay είναι για τα μπάζα με άπειρα bugs και τεχνικά προβλήματα; Εντάξει οι άνθρωποι είναι τεχνίτες στο hype και στο να σου πουλάνε φούμαρα. 

Έγινε επεξεργασία από konnos
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ακόμη προσδοκίες από το παιχνίδι, μοιραία θα συνεχίσεις να απογοητεύεσαι. Εγώ προτιμώ να το αντιμετωπίζω πια ως ένα ακριβούτσικο benchmark/tech demo.

 

Κάνοντας δουλειά, χάζεψα λίγο και το gameplay -έδειξαν μια ολόκληρη αποστολή. Δεν έχαναν ευκαιρία να αναδεικνύουν ανούσια πράγματα, που δεν έχουν καμία θέση σε ένα παιχνίδι, πόσο μάλλον σε αυτό το στάδιο. Μια λειτουργική καφετιέρα, στην οποία πρέπει να τοποθετήσεις και την κούπα, για να πιεις καφέ. Σιδηροτροχιές με ηλεκτρικό σιδηρόδρομο που συνδέει διάφορες περιοχές στην πόλη, τον οποίο πρέπει να περιμένες σε κάποιους σταθμούς πάνω από 5 λεπτά. Κάθε αλληλεπίδρασή σου με τον κόσμο απαιτεί 3-4 κλικ και τα μενού είναι όλα αργά και δαιδαλώδη.

 

Προς στιγμήν έμοιαζε ότι το demo ήταν να ξυπνήσεις, να ετοιμάσεις και να πιεις καφέ, να πάρεις την ομπρέλα σου και να περπατήσεις μέχρι το κέντρο, να πας στην τράπεζα να πληρώσεις τη δόση για το δάνειο.

 

Είχε μια μικρή επίδειξη πτήσης, περισσότερο (μέτριο) fps, πάρα πολύ περπάτημα και ακόμη περισσότερη αναμονή.

 

Γι αυτό είπα στην αρχή χωρίς πολλά σχόλια... ;)

 

Πάντως, το καστ είναι καλό και το mocap επιτέλους σε ένα επίπεδο που παρακολουθείται ευχάριστα. Τουλάχιστον από το Sq.42 μπορούμε να περιμένουμε ένα βίντεο στο youtube με διάρκεια ταινίας, ακόμη κι αν δεν το παίξουμε ποτέ...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τα λεφτα πανε στο casting και στα διαφημιστικα trailer των σκαφων για να πουλησουν. Σκαφη τα οποια δεν μπορεις να παιξεις βεβαια.

 

 

Κοιτουσα στο ιντερνετ καποιους τυπους που ελεγαν οτι δεν υπαρχει κανενας σχεδιασμος στο παιχνιδι και γιαυτο δεν μπορουν να τελιωσουν τιποτα.

Βγζουν π.χ ενα σκαφος και αντι να πανε στο επομενο καιονται και ανασχεδιαζουν το προηγουμενο η προσθετουν ακυρες πινελιες οπως η καφετιερα που λεει ο acct. Αυτο γινεται σε ολα τα στοιχεια τπυ παιχνιδιου και δεν ετσι δεν τελιωνεις ποτε.

 

Ο τυπος πρεπει να ηταν developer αν θυμαμαι καλα και ειπε οτι πρεπει να αλλαξει ο τροπος αυτος σε ‘’βγαλτε κατι να δωσετε και μετα patch it until its fixed’’. Η τεχνολογια του πως φτιαχνονται τα παιχνιδια στα επομενα 2-3 χρονια με τα raytracing κλπ θα αλλαξει και δεν θες να κυκλοφορισεις εναν τιτλο που θα ειναι ξεπερασμενος ειδικα οταν εχεις βασιστει στο ‘’μονο pc γιατι ειναι το master race’’ για να πουλησεις.

 

Μετα εδειξε ενα βιντεο που προσπαθουσαν να βαλουν ενα οχημα μεσα στο σκαφος που ηταν παρκαρισμενο σε σταθμο οχι σε ανομαλο εδαφος.

Με μια λεξη, μακελειο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

To παιχνίδι φαίνεται πολύ όμορφο κτλ και έχει πολλές καμμενιές και ευκαιρία για ρέμβασμα, δε διαφωνώ, σίγουρα αυτό είναι ελκυστικό για κάποιους με διαθέσιμο χρόνο. Εμένα αυτό που με προβληματίζει είναι τα τραγικά απίστευτα χρήματα που έχουν μαζέψει και πώς ο κόσμος που δίνει τέτοια χρήματα ανέχεται αυτό που συμβαίνει. Μου φαίνεται αδιανόητο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, konnos said:

Εμένα αυτό που με προβληματίζει είναι τα τραγικά απίστευτα χρήματα που έχουν μαζέψει και πώς ο κόσμος που δίνει τέτοια χρήματα ανέχεται αυτό που συμβαίνει. Μου φαίνεται αδιανόητο.

 

Welcome to 2018.

Αντί για ιπτάμενα αυτοκίνητα, έχουμε τύπους που πληρώνουν συνδρομή και αφιερώνουν τον ελεύθερό τους χρόνο για να παρακολουθούν άλλους να παίζουν games σε stream στο Twitch - και πληρώνουν και ακόμα πιο χοντρά ώστε να μπορούν να στέλνουν "Bits"/emotes στην παικτούρα.

 

Έγινε επεξεργασία από Shaman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.