Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

1d04739bd38d41a595304643a69854c4.JPG
WWW.CAPITAL.GR

Καταπέλτης για τους αδελφούς Μάνο και Τάκη Δομαζάκη, όταν αυτοί...

Ελληνικό βλαχο-κλεπτο-επιχειρείν στα καλύτερά του..

  • Like 2
  • Haha 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Λάθος νήμα μάλλον, μιας και το Λαμπ ασχολείται με υπολογιστές ας το βάλω εδώ:

shutterstock_mouse.jpg
WWW.THEREGISTER.COM

Doug Engelbart had the idea. Bill English did the engineering and made the first ever mouse


Πέθανε σε ηλικία 91 ετών ο Γουίλιαμ Ίνγκλις, ο άνθρωπος που συμμετείχε στην δημιουργία του πρώτου ποντικιού για Η/Υ το 1963. Εκατομμύρια άνθρωποι του χρωστούν ένα ευχαριστώ.

 

Using Engelbart's notes, English built the first prototype of a computer mouse in 1963. The device was housed inside a small pinewood case and consisted of two electrical mechanisms, called potentiometers, that tracked the movement of two small wheels as they moved across a physical desktop.

The device was called a mouse because of the way the cursor, then called a CAT, seemed to chase the device's path across the screen...

The experimental computer system that Engelbart pioneered, called oNLine System, or, more commonly, NLS, was unveiled at "The Mother of All Demos", an event on 9 December 1968 in San Francisco that has since been hailed as one of the most important events in the history of interactive computing...

 

After leaving SRI in 1971, English joined a new Xerox lab called the Palo Alto Research Centre, or Parc, where he adapted Engelbart's computer idea to help build a new machine. The Alto, as it came to be called, inspired the Apple Macintosh. The rest is history.

While working at PARC, English developed the ball mouse, which replaced the wheels of his original design with a sphere that could move in multiple directions.

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

b7e84914dd3c41acb48bca13936735fc.jpg
WWW.CAPITAL.GR

Φωνάζουν "Αλάχου Άκμπαρ" και κρατούν το πανό, χωρίς κανένας να αντιδρά.

 

  • Like 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, ΓιαγκΤ said:

Γιάγκο, η είδηση δεν είναι ακριβώς έτσι όπως την παρουσιάζει το infowar. α) η εξαγορά δεν έχει κλείσει ούτε δεσμεύτηκε η Microsoft να την ολοκληρώσει μέχρι την δεκάτη πέμπτη Σεπτεμβρίου. Δεσμεύτηκε να έχει αποφασίσει μέχρι τότε αν θα προχωρήσει με το ενδιαφέρον της ή όχι β) δεν είναι ο Τραμπ που ζήτησε την εξαγορά. Από ότι λένε προς το παρόν, με κάθε επιφύλαξη μπλα μπλα μπλα, είναι το ανάποδο: η Microsoft ενδιαφέρεται και προσπαθεί να πείσει τον Τραμπ να της το επιτρέψει

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 8/3/2020 at 2:24 PM, sotiris said:

 

Το πρόβλημα είανι ότι βλέπεις τον ιό στατικά. Δηλαδή δεν βλέπεις το εκθετικό της αύξησης. Αν το σκεφτείς έτσι, μπαίνεις στη λογική Τραμπ, και τα αποτελέσματα τα βλέπεις στις ΗΠΑ. Και χωρίς να θέλεις να πάρεις μέτρα, αναγκάζεσαι εκ του αποτελέσματος.

 

Τι βλέπετε στις ΗΠΑ που δεν βλέπω εγώ.... ?? 

 

table-355-1.png
WWW.STATISTA.COM

Coronavirus deaths per million were highest in Belgium, topping a list of 188 countries worldwide.

 

image.thumb.png.873e43c8fefbebb5a63347331c09b700.png

 

Θάνατοι ανά εκατομμύριο λοιπόν..... Ευτυχώς που το Βέλγιο πήρε έγκαιρα μέτρα (1 εβδομάδα πριν απο εμάς ε ?? ) και αποσόβησε τον κίνδυνο...... :haha:

 

On 8/3/2020 at 2:24 PM, sotiris said:

Κανείς δεν έχει λογο να ρίξει το ΑΕΠ της χώρας του 25-30%.

 

Αυτό μάλιστα !! Είναι η ερώτηση που κάνω πάντα ! '' Qui bono ? '' Οτιδήποτε έχω ακούσει  μέχρι τώρα δεν ξεπερνάει τον σκόπελο της παραφιλολογίας ή της συνομοσιολογίας, και αυτό όντως αποτελεί πρόκληση για εμένα. Το μόνο που απομένει (από όσα έχω υπόψιν) είναι αυτό...

 

weforum.jpg
WWW.WEFORUM.ORG

There is an urgent need for global stakeholders to cooperate in simultaneously managing the direct consequences of the COVID-19 crisis...

 

Από ότι φαίνεται, κάποιοι έχουν κάποιο πλάνο για ''την επόμενη μέρα''. Και ενώ είμαι από αυτούς που δεν πρόκειται να ισχυριστούν ότι ο κόσμος μας ήταν ''ένα φανταστικό μέρος'' μέχρι τώρα, Είμαι επίσης και από αυτούς που θα ισχυριστούν ότι οι (προγραμματισμένες από όσο φαίνεται) αλλαγές, δεν θα σημάνουν την έλευση ενός καλύτερου αύριο για εμάς τους κοινούς θνητούς, καθώς δεν υπάρχει αντίστοιχο ιστορικό, μιας κεντρικά σχεδιασμένης ενέργειας, που να ωφέλησε το σύνολο του κόσμου. Όσο καλές προθέσεις και να είχε. 

 

Σε άλλα νέα: 

 

Χαράς ευαγγέλια για όσους απολαμβάνουν την κρατική τρομοκρατία. Οι υπόλοιποι διαθέτουμε τον προσήκοντα χώρο....... ;) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικά ενδιαφέρον το άρθρο. @colt3003 Επειδή ζεις, νομίζω, στην Κέρκυρα, ποια είναι η γνώμη σου για όσα αναφέρει το άρθρο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Εξαιρετικά ενδιαφέρον το άρθρο. @colt3003 Επειδή ζεις, νομίζω, στην Κέρκυρα, ποια είναι η γνώμη σου για όσα αναφέρει το άρθρο;

 

Για την επένδυση καθ'αυτή, δεν ξέρω να σου πω, πέρα από τη (λογική) σκέψη, ότι σε ένα τέτοιο μέρος, κανένας σώφρων επενδυτής, με πλάνο για ακριβές κατοικίες, δεν θα έφτιαχνε κουτάκια απο τσιμέντο. Και παραδείγματα εξαιρετικών κατασκευών που χάνονται μέσα στο περιβάλλον, έχουμε στο νησί. Συνυπολόγισε επίσης, ότι όντας ''ιδιωτικός'' ως χώρος πλέον, θα τύχει καλύτερης φροντίδας (ποιος δεν φροντίζει το σπίτι του ε ?) από το φφφφφανταστικό δημόσιο, και τους ευκαιριακούς και ''a la carte'' οικολόγους (που αν τους πεις να βάλουν τον κλιματισμό στο 24 απο το 16, βγάζουν καντήλες).  

Μεγαλύτερη πλάκα όμως έχει η ''ένωση Βρετανών ιδιοκτητών '' (???) η οποίοι έχουν χτίσει (ή αγοράσει έτοιμα) ότι πλαγία υπάρχει στην Βορειοανατολική πλευρά του νησιού (κοντά στην επίμαχη περιοχή και πέριξ αυτής) δαπανώντας από 1 κουβά χιλιάρικα έκαστος....  (δεν έχτισαν πάνω στις ελιές και τα πουρνάρια ε ?? διπλοβάδιες δουλεύουν οι εκσκαφείς) 

 

Βρήκες τώρα να ρωτήσεις εμένα...... :p :p :p ... που περιμένω από τον άλλον να είναι συνεπής με όσα πρεσβεύει, και να μην τα απαιτεί μόνο απο τους δίπλα του. Ζούμε στην εποχή των δήθεν αγαπητέ. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

Τι βλέπετε στις ΗΠΑ που δεν βλέπω εγώ.... ?? 

TRADINGECONOMICS.COM

Belgium’s GDP shrank 12.2 percent on quarter in the three months to June of 2020, following a downwardly revised 3.5 percent contraction in the previous period and worse than market expectations of a 12 percent decline...
TRADINGECONOMICS.COM

The US economy shrank by an annualized 32.9 percent in the second quarter of 2020, compared to forecasts of a 34.1 percent plunge, the advance estimate showed. It is the biggest contraction ever, pushing the economy...

 

Εγώ βλέπω 32.9%>12.2% επειδή ξέρω ότι είσαι και άνθρωπος της οικονομίας.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μόλις έκατσα και δεν έχω προλάβει να διαβάσω τίποτα απολύτως αλλά ερωτώ τώρα εγώ.

Είναι δυνατόν να υπάρχει τέτοιο εργοστάσιο που μπορεί να προκαλέσει τόσο μεγάλη ζημιά (απλά δείτε πως ξηλώνει τα κτήρια στην αρχή) σε τέτοια απόσταση από την πόλη;!!

 

Τελικά είμαστε άξιοι της μοίρας μας για ακόμα μια φορά.

Λυπάμαι μόνο τον αθώο κόσμο που έφυγε έτσι άδικα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

4713dc0acaa4492d986d4d05f88866e5.jpg
WWW.CAPITAL.GR

Η Τουρκική Ένωση Γλωσσών σημείωσε ότι οι παρουσιαστές και οι καλεσμένοι στις τηλεοπτικές εκπομπές μιλούν αγγλικά "για να είναι πιο...

 

Παει να γινει Ιραν η Τουρκια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, UltraB said:

Τώρα μόλις έκατσα και δεν έχω προλάβει να διαβάσω τίποτα απολύτως αλλά ερωτώ τώρα εγώ.

Είναι δυνατόν να υπάρχει τέτοιο εργοστάσιο που μπορεί να προκαλέσει τόσο μεγάλη ζημιά (απλά δείτε πως ξηλώνει τα κτήρια στην αρχή) σε τέτοια απόσταση από την πόλη;!!

 

Τελικά είμαστε άξιοι της μοίρας μας για ακόμα μια φορά.

Λυπάμαι μόνο τον αθώο κόσμο που έφυγε έτσι άδικα.

 

λέγεται ότι ήταν αποθήκη με κατασχεθέντα όπλα εκρηκτικά κλπ

καλό θα ήταν να γίνει και μια μέτρηση για ραδιενέργεια

 

2020-08-04T181940Z_1330014510_RC267I91DC
WWW.TANEA.GR

Ο κυβερνήτης της Βηρυτού χαρακτήρισε την έκρηξη «εθνική καταστροφή, παρόμοια με τη Χιροσίμα».

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

beirut4.jpg
THEPRESSPROJECT.GR

Τραγικές είναι οι συνέπειες της έκρηξης στο λιμάνι της πολύπαθης Βηρυττού...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ιχνηλατώντας την πορεία των εκρηκτικών προς Λίβανο -Η «σχέση» με Κύπρο-Τουρκία

 

Παράθεση

 

Τις ευθύνες για τον χειρισμό της παραμονής των αποθεμάτων νιτρικής αμμωνίας στο Λιμάνι της Βυρητού αναζητούν πλέον στο Λίβανο προκειμένου να αποδοθούν ευθύνες για τα αίτια της φονικής έκρηξης.

 

 

Σύμφωνα με σχετικό ρεπορτάζ του Al Jazzera, τα αποθέματα νιτρικής αμμωνίας έφθασαν στον Λίβανο τον Σεπτέμβριο του 2013, σε ένα φορτηγό πλοίο που ανήκει στη Ρωσία και φέρει σημαία της Μολδαβίας. Το Rhosus, σύμφωνα με πληροφορίες από τον ιστότοπο παρακολούθησης πλοίων, Fleetmon, κατευθυνόταν από τη Γεωργία στη Μοζαμβίκη.

To Rhosus αναγκάστηκε να αγκυροβολήσει στη Βηρυτό αφού αντιμετώπισε τεχνικά προβλήματα στη θάλασσα, σύμφωνα με δικηγόρους που εκπροσωπούν το πλήρωμα του σκάφους. Όμως οι Λιβανέζοι αξιωματούχοι εμπόδισαν το σκάφος να πλεύσει και τελικά εγκαταλείφθηκε από τους ιδιοκτήτες και το πλήρωμά του

 

Στη συνέχεια, το επικίνδυνο φορτίο του πλοίου εκφορτώθηκε και τοποθετήθηκε στο υπόστεγο 12 του λιμανιού της Βηρυτού, μια μεγάλη γκρίζα κατασκευή που βλέπει στον κύριο αυτοκινητόδρομο Βορρά-Νότου της χώρας στην κύρια είσοδο της πρωτεύουσας.

 

 

Οι τελωνειακοί υπάλληλοι έστειλαν τουλάχιστον πέντε ακόμη επιστολές τα επόμενα τρία χρόνια – στις 5 Δεκεμβρίου 2014, στις 6 Μαΐου 2015, στις 20 Μαΐου 2016, στις 13 Οκτωβρίου 2016 και στις 27 Οκτωβρίου 2017 – ζητώντας καθοδήγηση.

Πρότειναν τρεις επιλογές:  Την εξαγωγής της νιτρικής αμμωνίας, την παράδοση  στον στρατό του Λιβάνου ή την πώληση σε ιδιωτική εταιρεία εκρηκτικών του Λιβάνου.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ίσως τα πράγματα δεν είναι ακριβώς όπως μας τα λένε.

 

Δείτε στο 0:08 του video, μέσα στον σιέλ κύκλο ένα αντικείμενο με περίεργη τροχιά να πέφτει στο σημείο της φωτιάς και μετά από 1" ακολουθεί το μεγάλο μπαμ.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λιγες ακομα πληροφοριες, μιας και ειμαστε στον χωρο...


  Εδω να πω, πως εχω κλεισει συμφωνιες μεταφορας Ammonium Nitrate απο την Ουκρανια στο Μαροκο, σε παρτιδες των 30000-50000 τονων, οι οποιες εχουν μεταφερθει προφανως χωρις κανενα προβλημα.  Θεωρειται επικυνδινο υλικο (mo 5.1. un no 2067) και ΠΑΝΤΑ φορτο/εκφορτονεται με συγκεκριμενες μεθοδους, υπο ειδικες συνθηκες και σε πλοια που φερουν καποια εξτρα ειδικα χαρακτηριστικα (Α60 μπουλμες)

 

image.png

  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.