Jump to content



[Greek Gatherings 31-01-2016] RSR Formula 3 - Blackwood


gchristod

Recommended Posts

τραγικα πατηματα.

To lfs?

2003 παιχνίδι είναι τι περίμενες.

Και σε κάποια σημεία τα physics του ακόμα με πείθουν περισσότερο και ας μου φαίνονται πλέον λίγο απλοϊκά.

Πως συμπεριφέρεται στο χώμα, τα αμάξια τουμπάρουν, πως οδηγιέται σε low speeds 30-40% του racing ρυθμού(απλά να κάνεις τουριστική βόλτα μέσα στην πίστα) και ότι δεν σε φρενάρει αν είσαι εκτός ορίων της πίστας αλλά εντός ασφάλτου κάτι που το κανει παντού το assetto δες paul ricard.

Έβγαινες στα μπλέ και το χέρι του θεού σου κοβε στροφές του κινητήρα...

 

Και ενα vs της πλάκας

 

Δεξιά fbm wr (140 hp 465 kg) στο lfs, αριστερά πρώτοι γύροι default set στο assetto με dalara f312 (210 hp 556 kg)

 

Νομίζω οτι καταλαβαίνετε γιατί προτιμώ την απλή πίστα. 

Έγινε επεξεργασία από uhu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο Asseto Corsa τα κερμπς γλιστράνε και σου κόβουν οπότε αναγκαστικά κινείσαι πιο ρεαλιστικά.

Γενικά το grip που είχε το lfs ήταν απο άλλο πλανήτη. Το αμάξι κραταγε τόσο που σχεδόν σε έκανε να νιώθεις τα G. :D

 

Λοιπόν οι πίστες είναι ίδιες στο layout και αλλάζει το grip που είναι μειωμένο στην reloaded ειδικά κοντά στα curbs.

Αποφασίστε και βάλτε.

 

Εμένα αισθητικά μου αρέσει η απλή αλλά είναι πιο επικίνδυνη να γίνει πατάτα στον αγώνα και κάποιος να μην τερματίσει.

Βάλτε και την απλή να γράψουμε και εκεί κανά γύρο. :)

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

Τελικά οι lfsάκηδες που νόμιζα ότι θα τους άρεσε η πίστα περισσότερο από όλους, είναι τελικά οι πιο γκρινιάρηδες! :p

Λογικό βέβαια, άμα την έχετε λιώσει την πίστα να έχετε και περισσότερες απαιτήσεις. Από την άλλη το Blackwood είναι στην τελική μια fantasy πίστα που στο remake της (ειδικά σε άλλο game) λογικό μου φαίνεται να διαφοροποιείται λίγο. Είναι σαν να διαμαρτύρομαι ότι το Spielberg του AC δεν είναι το ίδιο με του R3E. Δεν έχω πρόβλημα να βάλετε όποια έκδοση θέλετε, αλλά να ξέρετε όλο και κάποιος θα δυσαρεστηθεί (βλ. lazy dog). To plan b μου είναι το Donington GP, αποφασίστε και βάλτε όποια θέλετε για να καταλήξουμε και κάπου μια που όπως ορθά λέει ο liakjim πιάσαμε Τετάρτη και δε λέει να συζητάμε ακόμα που θα τρέξουμε.  

 

For the record εγώ προτιμώ να μείνει όπως είναι τώρα (version 0.8 Reloaded HD) και να μην πατάμε τα curb αν νομίζουμε ότι γλιστράνε.

Έγινε επεξεργασία από gchristod
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

βρε ποια κερμπς.εδώ σε ευθεία βγαίνει Εκτός.δε καταλαβαίνω γιατί την συγκρίνετε με του λφς.

Όσο για του σέρβερ θα μείνει αυτή και να αλλάξετε τις γραμμές σας:p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εδώ σε ευθεία βγαίνει Εκτός.δε καταλαβαίνω γιατί την συγκρίνετε με του λφς

 

Πού να είχα βάλει και την Formula Renault που ήθελα αρχικά, εκεί να έβλεπες ζιγκ-ζαγκ στην ευθεία  :D

Έγινε επεξεργασία από gchristod
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά οι lfsάκηδες που νόμιζα ότι θα τους άρεσε η πίστα περισσότερο από όλους, είναι τελικά οι πιο γκρινιάρηδες! :p

Λογικό βέβαια, άμα την έχετε λιώσει την πίστα να έχετε και περισσότερες απαιτήσεις. Από την άλλη το Blackwood είναι στην τελική μια fantasy πίστα που στο remake της (ειδικά σε άλλο game) λογικό μου φαίνεται να διαφοροποιείται λίγο. Είναι σαν να διαμαρτύρομαι ότι το Spielberg του AC δεν είναι το ίδιο με του R3E. Δεν έχω πρόβλημα να βάλετε όποια έκδοση θέλετε, αλλά να ξέρετε όλο και κάποιος θα δυσαρεστηθεί (βλ. lazy dog). To plan b μου είναι το Donington GP, αποφασίστε και βάλτε όποια θέλετε για να καταλήξουμε και κάπου μια που όπως ορθά λέει ο liakjim πιάσαμε Τετάρτη και δε λέει να συζητάμε ακόμα που θα τρέξουμε.  

 

For the record εγώ προτιμώ να μείνει όπως είναι τώρα (version 0.8 Reloaded HD) και να μην πατάμε τα curb αν νομίζουμε ότι γλιστράνε.

Σε απόλυτα φιλικό τόνο έχω να πω ότι η ευθύνη βαραίνει εσένα ως επιλέγων το combo.

Η λίστα έχει βγει από καιρό ( ήδη κάνεις την ωραία δουλειά ) , οπότε υπάρχει άπλετος χρόνος για δοκιμές.

Και αφού γκρίνιαξα μία, να ξανα γκρινιάξω λέγοντας πως η reloaded είναι άθλια και καρακιτσ του κερατά κ δεν τηρεί το ύφος και τον χαρακτήρα της παλιάς που έχουμε λιώσει οι lfsάκηδες (αν και με Mouse για χειρισμό...).

Θα τρέξω βέβαια ακόμα και αν βάλετε την πίστα του Κώστα!!! ( χαχαχαχα -> βέβαια μακάρι να μπορούσα να κάνω ακόμα και αυτα που έκανε ).

Link to comment
Share on other sites

@liakjim, define Κωστας γιατι με μπερδεψες

 

@gchristod, ειδες οτι τελικα εγω δεν ειχα κανενα θεμα με το combo. Απο εκει που δε το περιμενες την ακουσες :hehe:

 

Ενα μονο θεμα εχω. ΚΑΤΑΛΗΞΤΕ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@liakjim, Έκανα τεστ πριν την βάλω,αλλά δυστυχώς μόνο hotlapping μόνος μου. Πήγα να κάνω single race και η AI πάθαινε meltdown, δεν ξεκίναγαν καν. Τις δοκίμασα όλες και κατέληξα να βάλω την απλή. Είχε κι αυτή bug όμως που δεν το είχα δει και το είδε ο Jason, γι'αυτό βάλαμε τη reloaded. Αισθητικά δεν με χαλάει καμία πάντως. Δεν ξέρω, κάντε μια ψηφοφορία ποια θέλετε τελικά να μπει γιατί ξινό μου βγήκε το όλο θέμα. 

 

Edit: Και να σου πω και κάτι? Κανένα χοντρό bug όπως το Salzburgring δεν έχει. Τα "δεν μου αρέσει στο μάτι", "τα curbs γλιστράνε" κτλ δεν είναι και τόσο φάουλ νομίζω. @GoMaR, άσε το combo ως έχει. Μια χαρά είναι.

Έγινε επεξεργασία από gchristod
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι η πίστα.

Οι του lfs ξεχάστε όσα ξέρατε και αντιμετωπίστε την σαν μια καινούρια πίστα, δηλαδή βρείτε νέα πατήματα.

 

ΥΓ. Εντελώς εγκυκλοπαιδικά, ήταν (τουλάχιστον) μία που είχε επίσημη άδεια από τους devs, ποια ήταν? 'Η τελικά το άφησαν ελεύθερο να κάνει conversion όποιος γούσταρε?

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

@uhu, στο AC κρατάμε τουλάχιστον 2 λάστιχα εντός δρόμου. Δρόμος θεωρείται η άσφαλτος ανάμεσα στις 2 λευκές γραμμές και όχι τα kerbs, οι χώροι διαφυγής κλπ. Στο lfs θυμάμαι πηγαίναμε τοίχο τοίχο και κουρεύαμε τα kerbs.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@uhu, στο AC κρατάμε τουλάχιστον 2 λάστιχα εντός δρόμου. Δρόμος θεωρείται η άσφαλτος ανάμεσα στις 2 λευκές γραμμές και όχι τα kerbs, οι χώροι διαφυγής κλπ. Στο lfs θυμάμαι πηγαίναμε τοίχο τοίχο και κουρεύαμε τα kerbs.

 

Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι εξω απο τις 2 λευκές γραμμές υπάρχει το χέρι του θεού να σε κρατάει σε τάξη, μην κερδίσεις κανά sec.

Εδω κοτζάμ senna είχε κόψει νομίζω στο μονακό ή στο donighton όλο το πιτ στοπ επειδή άλλαξε γνώμη και έκοψε πόσα δευτερόλεπτα δεν θυμάμε(δεν νομίζω ότι είχε λιγότερο γκάζι όταν το κανε).

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν φοβάστε αυτό και βάζεται την reloaded μην το σκέφτεστε καν.

Είναι λίγο καλύτερα στο πάτημα τα kerbs αλλά ή γρήγορη γραμμή δεν είναι να ξακρίσεις, ίσα ίσα μέχρι τη μέση τους.

Μετά αρχίζεις και χάνεις...

 

Η reloaded είναι σαν να εχουν χυθεί λάδια σε κάποια σημεία. :p

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.