Jump to content


Κάνουν τα εργαλεία το μάστορα; Γενική συζήτηση για εργαλεία και DIY κατασκευές!


Recommended Posts

Αυτό θέλω να αποφύγω ρε συ. Αν δεν υπάρχει τσιμέντο τέτοιο θα πάω αναγκαστικά σε βερνίκι.

 

 

Σε άλλα νέα. Κάποιος με είχε ρωτήσει για λεντοταινία σε πμ. Δε θυμάμαι ποιος οπότε το αφήνω εδώ μιας και ήθελε 3528 για πιο οικονομική

http://www.banggood.com/5M-White-3528-SMD-LED-Strip-Light-Non-Waterproof-12V-DC-300-LED-p-77079.html?rmmds=flashdeals

 

Και μιας και χαζεύω από την ώρα που μου ήρθε το email

50 κομμάτια ~3 ευρώ. Πραγματικά όσο χάλια και αν ειναι αξίζουν μία προσπάθεια

http://www.banggood.com/50PCS-11_522_53mm-HSS-Titanium-Coated-High-Speed-Steel-Drill-Bit-Set-p-1001864.html?rmmds=flashdeals

 

Γενικά ρίξτε μια ματιά έχει διάφορα

http://www.banggood.com/collection-2463.html?bid=28002&utmid=1115

 

Για το παλικάρι που σκεφτότανε το κατσαβίδι απο το banggood το βλέπω προσφορά σήμερα ~4.10€ ! 

http://www.banggood.com/25-in-1-Multi-purpose-Precision-Screwdriver-Wallet-Set-Repair-Tools-p-940063.html?p=JV020161982792016092

 

και τέλος πρέσα με 800 ακροχυτώνια και δώρο μία πενσούλα

http://www.banggood.com/23AWG-to-10AWG-Self-Adjusting-Ratcheting-Ferrule-Crimper-Plier-Tool-with-800pcs-Connector-Terminal-p-1074842.html?rmmds=detail-left-hotproducts

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Παίδες για να ρωτήσω μπας και ξέρει κάποιος.

 

Ψάχνω ένα είδος τσιμέντου το οποίο όταν στεγνώσει να αφήνει γυαλάδα. Σίγουρα θα μου πει κάποιος ότι θα πρέπει να ειναι και σωστό το καλούπι που θα μπει με λεία τοιχώματα κλπ.

Εστω λοιπόν ότι έχουμε το τέλειο γυαλισμένο καλούπι. Αν μπει απλό κλασικό τσιμέντο θα βγει γυαλιστερό στα τοιχώματα; Ή υπάρχει κάποιο είδος τσιμέντου ειδικά για τέτοιους σκοπούς;

Αγάπη αν με το γυαλιστερό εννοείς λείο , τότε ναι ότι τσιμέντο αι να πάρεις θα βγεί λείο αν το καλούπι είναι και αυτό λείο και ΑΝ δεν είναι αποροφητικό !

Πράγμα που σημαίνει ότι θέλει το καλουπι κάποια προεργασία  ("λάδωμα" )! :)

Επίσης για να βγεί λείο χωρίς φυσαλίδες θέλει "δόνηση" αλλά μη παει το μυαλκό σου σε τίποτε περίεργο !

Και η επιφάνεια του τσιμέντου που θα είναι ελέυθερη στον αέρα , θέλει λίγο λείανση με ΄'ενα μυστρι όσο είναι ακόμα φρέσκια .

Αλλά περισσότερα σε κανα δυο ώρες γιατί τώρα έφυγα με κυνηγάνε οι δουλειές ! :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, karmen1983 said:

Παίδες για να ρωτήσω μπας και ξέρει κάποιος.

 

Ψάχνω ένα είδος τσιμέντου το οποίο όταν στεγνώσει να αφήνει γυαλάδα. Σίγουρα θα μου πει κάποιος ότι θα πρέπει να ειναι και σωστό το καλούπι που θα μπει με λεία τοιχώματα κλπ.

Εστω λοιπόν ότι έχουμε το τέλειο γυαλισμένο καλούπι. Αν μπει απλό κλασικό τσιμέντο θα βγει γυαλιστερό στα τοιχώματα; Ή υπάρχει κάποιο είδος τσιμέντου ειδικά για τέτοιους σκοπούς;

Εκτός το βερνίκι και το καλούπι, συνήθως όταν θέλουν τέτοιο φινίρισμα βάζουν πατητή τσιμεντοκονία, αλλά δεν ξέρω εάν εφαρμόζεται για όπου το θέλεις εσύ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με έναν γνωστό που δουλεύει στην εταιρία Τιταν στη Πάτρα. Μου είπε να πάω να πάρω απλό τσιμέντο και αν θέλω και λευκό.

Λάδι όπως είπε και ο Στέλιος, δόνηση να φύγει ο αέρας και απο πάνω ψέκασμα για να μη σκάσει

 

Θα δοκιμάσω και θα δω τι θα βγει :hehe: 

 

 

Ευχαριστώ όλους σας :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Κάτι που δε θα βγαίνει με τίποτα από το καλούπι και θα ζητήσω ιδέες για το πως να το βγάλω :p (θυμήσου τη πόρτα :hehe: )

Να φτιάξεις καλούπι από γύψο, και μετά να το σπάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στο youtube για «cement countertops diy» ίσως βρεις κάποιο tip, γενικά αυτό που ξέρω είναι ότι θέλει ανακάτεμα ή κάτι  με δόνηση (τριβείο p.x.) για να φύγουν οι φυσαλίδες, αν είναι μεγάλη επιφάνεια ίσως πρέπει να βάλεις κάποιο φελιζόλ μέσα για να μειωθεί το βάρος, σίδερα πλέγμα για αντοχή, πάρα πολύ καλό στρώσιμο της πάνω επιφάνειας και τρίψιμο, κάπου είχε πάρι το μάτι μου να προσθέτουν και χρώμα για να μοιάζει με μάρμαρο.

 

Έγινε επεξεργασία από Havic
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχω δει αυτό το βίντεο που μου άρεσε πολύ το αποτέλεσμα

 

 

 

Και αυτό που θέλω να κάνω (ξεκινάω από τα εύκολα) είναι το παρακάτω.

Αγόρασα λευκό τσιμέντο σήμερα και αύριο αν βρω λίγο ελεύθερο χρόνο θα το προσπαθήσω :) 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω δεν πρόκειται να έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα!

Και άμα έχεις όρεξη και χρόνο μιας και το τελικό αποτέλεσμα εξαρτάται πολύ από τη δόνηση των τοιχωμάτων

μπορείς να φτιάξεις ένα πρόχειρο δονητή ! :D

 

Πρόχειρος δονητής μπετού_01.jpg\

Τον βάζεις πάνω στο δράπανο και έχεις δόνητη μπετού που θα κάνει "αλοιφή" το τσιμέντο και την επιφάνεια όσο το δυνατόν πιο λεία !  :D

Απλά βάζεις το δράπανο να στρέφεται και ακουμπάς τον περιστρεφόμενο δίσκο πάνω στο τοίχωμα.

Καλό είναι ο δίσκος να μπορεί να περιστρέφεται ελεύθερα γύρω από τον άξονά του !

Καλή διασκέδαση! :T:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το πείραμα έγινε περιμένω να στεγνώσει (μάλλον απο αύριο)

Ντάξει η διαδικασία είναι εύκολη δεν θέλει τίποτα τρελό αλλά γίνονται όλα μπάχαλο :p καμία σχέση με τη γκλάμουρ κατάσταση στο youtube :hehe: 

 

Εβαλα στη μέσα λεκάνη νερό και μερικά πλακάκια και απο πάνω ένα ξύλο μαζί με ένα αλουμίνιο για να μη σηκωθεί προς τα πάνω το μέσα καλούπι. Υπομονή και βλέπουμε! Προφανώς και θα έχω κάνει λάθη αλλά ευτυχώς το τσιμέντο είναι φθηνό σαν πρώτη ύλη οπότε μαθαίνουμε και προχωράμε στο επόμενο :) 

 

20161112_143915.jpg20161112_144136.jpg20161112_144503.jpg20161112_151118.jpg

 

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά βγήκε ! :T:

Και έτσι όπως η εξωτερική πλευρά του καλουπιού γέρνει πρός τα έξω, οι φυασλίδες τείνουν να απομακρυνθούν από το εξωτερικό τοίχωμα που είναι και η μόστρα ! :)

Δηλάδή τώρα θα πρέπει να σε αποκαλώ συνάδελφο-μπετατζή  ε ? :p

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε όχι ρε συ Στέλιο είπαμε :hehe: 

 

Λίγο ζυμάρι από τσιμέντο έκανα δε πήρα και ντοκτορά :p 

 

 

Σε άλλα νέα όσοι ασχολείστε με pocket holes θα το εκτιμήσετε

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να και κάποια που κάνει ότι λέει, όχι σαν κάποιους άλλους (μην παρεξηγηθεί κανένας σε εμένα αναφέρομαι!)  βρήκα ένα video από έλληνα που έκανε γλάστρες, λέει ότι αν δεν είναι νερουλό βγαίνει με περισσότερες φυσαλίδες και όντως παίρνει μια industrial όψη (σαν τα μεταλλικά έπιπλα ή κρεμάστρες πολύφωτα με σωλήνες ένα πράγμα).

Ίσως αν έκοβες κάποια ξυλάκια σαν αποστάτες από τα τοιχώματα του εξωτερικού καλουπιού να σε βοηθήσει στο κεντράρισμα.

Αν δεν σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα από άποψη φυσαλίδων ίσως αξίζει να δοκιμάσεις να το «Σπεκουλάρεις».

 video food for thought.

Cheers!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή προσφορά :) 

 

Kρουστικό δραπανοκατσάβιδο και σπαθοσέγα Makita 10.8v μαζί με 2 μπαταρίες 1.3Ah

155€ :jumpy:

 

http://www.e-shop.gr/drapanokatsabido-kroystiko-makita-108v-li-ion-hp330d-spathosega-jr100d-108v-li-ion-2x13ah-p-TLS.080509

 

 

mak.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό κοιτούσα τώρα. Πάνω που έλεγα ότι θα δώσω τη Δευτέρα 50€ και θα πάρω το 20V του Lidl. Από τη μια είναι τα τριπλά λεφτά για τα μισά Volt, από την άλλη είναι Makita αντί Parkside και παίρνω και σέγα... :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το set της makita το είχε ξαναβγάλει, δε θυμάμαι βέβαια πόσο, πάντως ήταν πρόσφατα.

Ωραίο σετάκι αλλά ας βάζανε το δραπανοκατσάβιδο με κάτι άλλο παρέα :p Πραγματικά ποτέ δε χρειάστηκα αλεποουρά. 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, acct said:

Κι εγώ αυτό κοιτούσα τώρα. Πάνω που έλεγα ότι θα δώσω τη Δευτέρα 50€ και θα πάρω το 20V του Lidl. Από τη μια είναι τα τριπλά λεφτά για τα μισά Volt, από την άλλη είναι Makita αντί Parkside και παίρνω και σέγα... :hmm:

Πάντως του eshop δείχνει εξαντλημένο, οπότε είναι πιο εύκολη η απόφαση :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.