Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ισως θελω να ειμαι αισιοδοξος και να μη γνωριζω την αναλυση πισω απο αυτο που θα ρωτησω..
Αλλα 35 προχθες και 35 χθες δεν ειναι λιγοι σε αριθμο;

Ποτε θα καταλαβουμε αν τα μετρα φερουν αποτελεσμα;

Εχουμε καποια εικονα συγκριτικα με την Ιταλια και τον ρυθμο εξαπλωσης ;
 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, GoMaR said:

Ισως θελω να ειμαι αισιοδοξος και να μη γνωριζω την αναλυση πισω απο αυτο που θα ρωτησω..
Αλλα 35 προχθες και 35 χθες δεν ειναι λιγοι σε αριθμο;

Ποτε θα καταλαβουμε αν τα μετρα φερουν αποτελεσμα;

Εχουμε καποια εικονα συγκριτικα με την Ιταλια και τον ρυθμο εξαπλωσης ;
 

Την επόμενη εβδομάδα η εκθετική αύξηση είναι πολύ ύπουλη . Μην ξεχνάς ότι για κάθε επιβεβαιωμένο υπολογίζουν 10; Μη επιβεβαιωμένα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος f117 έγραψε:

Μία παρένθεση...

https://www.moh.gov.gr/articles/newspaper/proslhpseis-diorismoi/proslhpseis-proswpikoy-diaforwn-eidikothtwn-gia-thn-antimetwpish-twn-kroysmatwn-toy-covid-19/6742-prosklhsh-ekdhlwshs-endiaferontos-proswpikoy-diaforwn-eidikothtwn-me-kathestws-ekdoshs-deltioy-paroxhs-yphresiwn-sto-plaisio-antimetwpishs-kroysmatwn-toy-covid-2019?fdl=16235

 

Είναι το λινκ από την προκήρυξη που είχε βγει για αυτές της προσλήψεις λόγω του ιοιυ.....γράφει μέσα....

Για τα κριτήρια πρόσληψης....

Και πάλι Ελλαδαρα... ?

 

 

Screenshot_2020-03-17-20-19-10.png

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό.

Από φίλο έμαθα ότι πριν καν ανακοινωθούν οι προσλήψεις, είχαν πάρει ήδη την γυναίκα του τηλέφωνο για ανάληψη εργασίας. Είχε κάνει τα χαρτιά της αρκετά χρόνια πριν, πολλές φορές σε διάφορα νοσοκομεία της περιοχής, ήταν επιτυχούσα σε ΑΣΕΠ η κάτι τέτοιο.

Και σίγουρα η συγκεκριμένη πρόσληψη δεν ήταν κομματικού χαρακτήρα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GoMaR said:

Ισως θελω να ειμαι αισιοδοξος και να μη γνωριζω την αναλυση πισω απο αυτο που θα ρωτησω..
Αλλα 35 προχθες και 35 χθες δεν ειναι λιγοι σε αριθμο;

Ποτε θα καταλαβουμε αν τα μετρα φερουν αποτελεσμα;

Εχουμε καποια εικονα συγκριτικα με την Ιταλια και τον ρυθμο εξαπλωσης ;
 

 

Από ότι ακούω στις ειδήσεις έχουν τελειώσει τα αναλώσιμα για τα τεστ και έχει μπει προτεραιότητα σε όσους κάνουν εισαγωγή με πνευμονία + ευπαθείς ομάδες.

Στα ιδιωτικά μπορείς να κάνεις το τεστ, αλλά πρέπει να το πληρώσεις.

Προσωπική μου άποψη έιναι ότι θα έπρεπε να γίνονται έλεγχοι αβέρτα και να υπάρχει ικανό στοκ.

Βέβαια είναι ρίσκο, γιατί για να γίνει αυτό θα έπρεπε να έχουν στοκάρει κιτ όπως είχαν στοκάρει παλιά ταμιφλού. 

Και μετά έβγαιναν και έκραζαν όλοι ότι το ελληνικό δημόσιο τα σκάει στις φαρμακευτικές και αγοράζει ταμιφλού χωρίς λόγο.

Μετά χριστόν προφήτες.

 

(πώς καταφέρνω και τα γυρναώ πάντα για να κράξω δεν καταλαβαίνω, μάλλον φταίει ο εγκλεισμός).

  • Like 4
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, sotiris said:

 

Από ότι ακούω στις ειδήσεις έχουν τελειώσει τα αναλώσιμα για τα τεστ και έχει μπει προτεραιότητα σε όσους κάνουν εισαγωγή με πνευμονία + ευπαθείς ομάδες.

Στα ιδιωτικά μπορείς να κάνεις το τεστ, αλλά πρέπει να το πληρώσεις.

Προσωπική μου άποψη έιναι ότι θα έπρεπε να γίνονται έλεγχοι αβέρτα και να υπάρχει ικανό στοκ.

Βέβαια είναι ρίσκο, γιατί για να γίνει αυτό θα έπρεπε να έχουν στοκάρει κιτ όπως είχαν στοκάρει παλιά ταμιφλού. 

Και μετά έβγαιναν και έκραζαν όλοι ότι το ελληνικό δημόσιο τα σκάει στις φαρμακευτικές και αγοράζει ταμιφλού χωρίς λόγο.

Μετά χριστόν προφήτες.

 

(πώς καταφέρνω και τα γυρναώ πάντα για να κράξω δεν καταλαβαίνω, μάλλον φταίει ο εγκλεισμός).

 

Ακριβώς. Πλέον μόνο σε όσους είναι του "θανατά" γίνεται η εξέταση ή όποιος το πληρώσει ιδιωτικά. 

 

Όταν τελειώσει αυτή η κρίση, θα πρέπει να εξετάσουμε σοβαρά τις νεοφιλελεύθερες απόψεις του coolis, του mpampis, του adonis και λοιπών ανδρείκελων περί γκρεμίσματος του Δημόσιου συστήματος Υγείας για ένα ιδιωτικό μοντέλο.  Όλη η Ευρώπη θα πρέπει να αυτοχαστουκιστεί και να εξετάσει τις προτεραιότητες και τους στόχους της.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, GoMaR said:

Ισως θελω να ειμαι αισιοδοξος και να μη γνωριζω την αναλυση πισω απο αυτο που θα ρωτησω..
Αλλα 35 προχθες και 35 χθες δεν ειναι λιγοι σε αριθμο;

Ποτε θα καταλαβουμε αν τα μετρα φερουν αποτελεσμα;

Εχουμε καποια εικονα συγκριτικα με την Ιταλια και τον ρυθμο εξαπλωσης ;
 

 

Λίγοι είναι. Κάνουν τεστ μόνο στα πιο σοβαρά κρούσματα. Γιατί φαίνεται ότι δεν έχουμε και αρκετά τεστ. Βέβαια είμασταν προετοιμασμένοι λέγαν πριν 2-3 βδομάδες. 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, acct said:

Καλησπερούδια. Φαντάζομαι σας βρίσκω όλους υγιείς. ?

 

Συγχωρέστε με για την απουσία, αλλά (πέρα από το τρέξιμο των ημερών) είχα ωραίο αριθμό μηνυμάτων και δεν ήθελα να τον χαλάσω. Χαλάλι, πάμε για το BOOB+1.

 

Χρωστάω μερικά ? σε αρκετά μηνύματα που εξακολουθούν και αντιμετωπίζουν το θέμα με ψυχραιμία και νηφαλιότητα (και χιούμορ!). Απλώς τα διέτρεξα βιαστικά και στέκομαι λίγο σε κάποια άλλα που μου έκαναν εντύπωση.

 

@def, νομίζω ότι πέφτεις στην παγίδα ότι κρατάς σφυρί και πολλά πράγματα μοιάζουν με καρφιά. Με αρκετή προσπάθεια μπορείς να ερμηνεύσεις όλα τα καθημερινά γεγονότα ως ενορχηστρωμένες απειλές. Προφανώς η πιθανότητα ο SARS-COV-2 να είναι κατασκευασμένος είναι υπαρκτή. Αλλά μπορείς να την απορρίψεις με οποιοδήποτε από 3-4 διαφορετικά φιλοσοφικά ξυράφια.

 

• υπάρχουν απλούστερες εξηγήσεις, οι οποίες συνήθως είναι ορθές

• οι υπερβολικές αιτιάσεις απαιτούν συντριπτικές αποδείξεις, που εδώ λείπουν

• αν μπορούμε να το ισχυριστούμε χωρίς αποδείξεις, μπορούμε και να το απορρίψουμε χωρίς αποδείξεις

 

Τέλος πάντων, τις τελευταίες μέρες έχω δει εγκληματική ανευθυνότητα από κάποιους και ελπίζω να προλάβουν να αντιληφθούν το διακύβευμα πριν γίνουν το αντίστοιχο της Κορεάτισσας που μόνη της προκάλεσε 1000 κρούσματα.

 

Για λόγους συνέχειας συνοψίζω και τη σημερινή κατάσταση για όλες τις χώρες που έχουν νεκρούς, αν και αυτή η απεικόνιση έχει φτάσει στο όριό της, με τη λίστα να αριθμεί πια 56. Στοιχίζω τους νεκρούς στην κορυφή, για να γίνει το γράφημα λίγο πιο αναγνώσιμο...

 

image.png

 

Η Τουρκία παραμένει το μελανό σημείο στην παγκόσμια προσπάθεια καταγραφής της επιδημιολογικής κατάστασης, ενώ ΗΠΑ και Ηνωμένο Βασίλειο ρισκάρουν να μπλέξουν σε μεγάλες περιπέτειες.

Αυτή είναι η προσωπική σου άποψη και είναι σεβαστή. Εγώ μέσω της δουλειάς μου, και που ενημερώνομαι τακτικά το βλέπω έτσι. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν ακούω και άλλες απόψεις. 

Έγινε επεξεργασία από def
Link to comment
Share on other sites

Η ""συμπερασματική" αλήθεια που "σοκάρει" τους κινδυνολόγους είναι ότι τα κρούσματα είναι σαφώς πολλαπλάσια των γνωστών/επιβεβαιωμένων όμως οι θάνατοι παραμένουν οι ίδιοι άρα το ποσοστό θνησιμότητας είναι πολύ, πολύ πιο κοντά σε αυτό της γρίπης. Το καταλαβαίνω πως αρέσει σε αρκετούς να λένε βαρύγδουπες ατάκες/δηλώσεις λες και είναι πρωταγωνιστές σε τριτοκλασάτη περιπέτεια videoclub αλλά δεν είμαστε το κοινό για να κάνετε practice ορισμένοι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Matia έγραψε:

Η ""συμπερασματική" αλήθεια που "σοκάρει" τους κινδυνολόγους είναι ότι τα κρούσματα είναι σαφώς πολλαπλάσια των γνωστών/επιβεβαιωμένων όμως οι θάνατοι παραμένουν οι ίδιοι άρα το ποσοστό θνησιμότητας είναι πολύ, πολύ πιο κοντά σε αυτό της γρίπης. Το καταλαβαίνω πως αρέσει σε αρκετούς να λένε βαρύγδουπες ατάκες/δηλώσεις λες και είναι πρωταγωνιστές σε τριτοκλασάτη περιπέτεια videoclub αλλά δεν είμαστε το κοινό για να κάνετε practice ορισμένοι.

 

οκ είναι κι αυτό μια άποψη, το καταλαβαίνω ότι φαίνεται κινδυνολογία, πάντως είναι φύσει αδύνατον τα κρούσματα στους γείτονες εξ ανατολών να είναι μόνο 100. Και 1.000 να έλεγαν δε θα το πίστευα. Επίσης, αν δεν κάνεις έλεγχο στους θανάτους -τουλάχιστον σε όσους ασθενείς είχαν καρδιολογικά ή αναπνευστικά προβλήματα- μπορείς να ισχυριστείς ότι δεν έχεις ούτε έναν θάνατο από COVID19. Καταλαβαίνεις τί εννοώ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν το είπα για σένα αυτό προφανώς.απλά μια που το ανέφερες είπα να πώ κάποια πράγματα για όσους τους αρέσει να κινδυνολογούν αλλά δεν είδα κανένα από αυτούς να αναφέρει το προφανές, οτι δλδ ναι τα κρούσματα είναι πάρα πολύ περισσότερα από όσα βεβαιώνονται αλλά οι θάνατοι δεν μπορούν να κρυφτούν και μένουν οι ίδιοι. Μάλλον δεν τους αρέσει που δεν θα έχουμε παραπάνω θύματα, τι να πώ.....αντί να βάλουν καμια ταινία θρίλερ να διασκεδάσουν του φόβους τους πρέπει να τρομάζουν τους πάντες όπου κι αν βρίσκονται...

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Matia said:

όμως οι θάνατοι παραμένουν οι ίδιοι άρα το ποσοστό θνησιμότητας είναι πολύ, πολύ πιο κοντά σε αυτό της γρίπης.

μόνο που δεν είναι αυτό το πρόβλημα με τον συγκεκριμένο ιό. Αν θα έχει ποσοστά θνησιμότητας παρόμοια ή λίγο διαφορετικά με ανάλογες λοιμώξεις. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.