Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ένα απλό βίντεο που εξηγεί τα ποσοστά:

https://www.businessinsider.com/novel-coronavirus-covid-19-symptoms-day-by-day-2020-3?r=US&IR=T

 

Το mild που διαβάζουμε σημαίνει κατά κύριο λόγο ότι δεν χρειάζεται υποστήριξη με οξυγόνο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όσο περνάει ο καιρός τόσο πιο πολύ βαδίζω προς το συμπέρασμα του στημένου καιτου τεχνητού.

 

Κάνω search για coronavirus dead bodies. Να δώ μάζεμένα πτώματα ρε παιδί τουλάχιστον. Τίποτα. Κανείς καθαριστής, courier, νοσηλευτής, νεκροτόμος, νεκροθάφτης γενικά κάποιος που συμμετέχει σε όλη αυτή την αλυσίδα,  δεν μπήκε στον πειρασμό να τραβήξει μια φωτογραφία; Και δεν μιλάω μόνο για google κλπ που ίσως πει κάποιος ότι λογοκρίνονται λόγω..."προστασίας", αλλά και σε sites που όλα έιναι free.

 

Συμπτώματα και σύγκριση με τις υπάρχουσες μορφές γρίπη η κρυολογήματος. Ίδια. Αν γριπωθώ θα έχω κάποια ίδια συμπτώματα. Αν κρυολογύσω λόγω έκθεσης στο κρύο πχ ή στον άνεμο φουλ ιδρωμένος κλπ, μπορεί να μου το γυρίσει σε μία βαρβάτη βρογχίτιδα πχ. Πνευμόνια δηλαδή.

ΜΕ τον κορονοιό πάντα σχεδόν προκύπτει ότι ο νεκρός είχε κάτι στο παρελθόν που επιβάρυνε την υγεία του. Η απλή γρίπη θα μπορούσε να τον σκοτώσει; Αυτούς που συνεχίζει να σκοτώνει η γρίπη ακόμα και τώρα, γιατί τους σκοτώνει; Είχαν βεβαρυμένη υγεία η όχι; Ανεξαρτήτως ηλικίας.

 

 Την προηγούμενη εβδομάδα στο στενό μου περιβάλλον, τουλάχιστον έξι άτομα είχαν ρίγη, πυρετούς, έντονο πόνο στο λαιμό. Σε διαφορετικές πόλεις. Σε άλλους κράτησε πολύ, σε άλλους λίγο. Αλλοι πήραν αντιβίωση, άλλοι όχι. Και σε περίοδο "καραντίνας". Αυτός ο λαιμο-ιός πχ αν δεν υπήρχαν μέτρα κλπ, αντί για τους 6 γνωστούς μου, μήπως επηρέαζε αρκετά περισσότερους;

 

Προφανώς το αυξημένο ποσοστό θνησιμότητας οφείλειται στο αυξημένο ποσοστό μετάδοσης του νέου ιού.

 

Προσωπικά πια βρίσκω πολλά κενά. Και το μέγαλο ερωτηματικό είναι η επόμενη μέρα. Θα συνεχίσει ο άνθρωπος να είναι άνθρωπος; Η θα παραμείνει μυγιάγγιχτος φοβούμενος σε κάθε κίνηση του μην κολλήσει το οτιδήποτε από τον "ύποπτο" που έχει δίπλα του; Τι θα γίνει με πιθανό υποχρεωτικό εμβολιασμό; Ποιος θα πουλήσει το εμβόλιο; Τι παρενέργειες θα έχει το εμβολιο;

 

Τα περι οικονομίας, κατ' εμε έχουν δύο όψεις. Ναι μεν δεν κινείται χρήμα, αλλά ταυτόχρονα μπορεί να σημαίνει και ένα γενικό reset. Αλλά αυτό θα φανεί πολύ αργότερα.

 

 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Υποψην οτι οι νεκροι απο γριπη στη χωρα μας ειναι 94 μεχρι σημερα. Ακομα και με καραντινες κλπ.

Στα γρηγορα, η φαση εχει ως εξης. Επειδη Αυτο το πραγμα σου κανει σιγουρα πνευμονια αλλα την ιδια στιγμη δεν το πιανουν οι αγωγες που υπαρχουν μεχρι στιγμης πρεπει να μπεις σε μεθ. Αν λαβουμε υποψη και το οτι κολλαει ευκολα σημαινει οτι το συστημα θα πρεπει να αντιμετωπισει τηνν ιδια στιγμη ενα μεγαλο ογκο περιπτωσεων και προφανως επειδη δεν υπαρχουν οι εγκαταστασεις θα πεθαινεις απο την πνευμονια.

Και κορονοιο να μην εχεις και να παθεις πνευμονια αν δεν παρεις αγωγη πεθανες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος honda22 έγραψε:

 

Πηγαίνουν να μοιράσουν.. μην είμαστε εγωιστές.

  • Like 2
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, honda22 said:

σωστή κίνηση. Έχει πολλά και πολύ καλά νοσοκομεία στα χωριά, με πολλές πολλές κλίνες σε μονάδες εντατικής θεραπείας. Πολύ πολά. Επίσης μπορεί να τους σφυρίξουν το μυστικό και να ψάχνουν όλοι ειστήρια για το Άλα Κάλα Κούμπα, εκεί έχουμε κλείσει θέση εμείς, οπότε ας πάνε χωριά για καλύτερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Υποψην οτι οι νεκροι απο γριπη στη χωρα μας ειναι 94 μεχρι σημερα. Ακομα και με καραντινες κλπ.

Στα γρηγορα, η φαση εχει ως εξης. Επειδη Αυτο το πραγμα σου κανει σιγουρα πνευμονια αλλα την ιδια στιγμη δεν το πιανουν οι αγωγες που υπαρχουν μεχρι στιγμης πρεπει να μπεις σε μεθ. Αν λαβουμε υποψη και το οτι κολλαει ευκολα σημαινει οτι το συστημα θα πρεπει να αντιμετωπισει τηνν ιδια στιγμη ενα μεγαλο ογκο περιπτωσεων και προφανως επειδη δεν υπαρχουν οι εγκαταστασεις θα πεθαινεις απο την πνευμονια.

Και κορονοιο να μην εχεις και να παθεις πνευμονια αν δεν παρεις αγωγη πεθανες.

 

Ο δήμος Αθηναίων έχει φροντίσει ας φροντίσετε και εσείς...

  • Like 1
  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, honda22 said:

 

Η ειρωνεία του θέματος είναι ότι πριν 2 μόλις μέρες διάβασα μια ανάρτηση, που ο επιστήμων προέτρεπε τον κόσμο να διαβάσει το ''Δεκαήμερο'' του Βοκακίου. Σε αυτό, η κεντρική ιδέα (πλην των πιπεράτων ιστοριών που αποτελούν τα 9/10 του βιβλίου) είναι ότι μια ομάδα νέων της άρχουσας τάξης της Φλωρεντίας, την κάνει για μια απόμακρη αγροικία για ένα 10ήμερο, ώστε να ξεφύγουν από την επιδημία της πανώλης που είχε ενσκήψει στην πόλη...... Που να το ήξεραν (όσοι έφυγαν) δηλαδή... 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Snips said:

Εγώ όσο περνάει ο καιρός τόσο πιο πολύ βαδίζω προς το συμπέρασμα του στημένου καιτου τεχνητού.

 

Κάνω search για coronavirus dead bodies. Να δώ μάζεμένα πτώματα ρε παιδί τουλάχιστον. Τίποτα. Κανείς καθαριστής, courier, νοσηλευτής, νεκροτόμος, νεκροθάφτης γενικά κάποιος που συμμετέχει σε όλη αυτή την αλυσίδα,  δεν μπήκε στον πειρασμό να τραβήξει μια φωτογραφία; Και δεν μιλάω μόνο για google κλπ που ίσως πει κάποιος ότι λογοκρίνονται λόγω..."προστασίας", αλλά και σε sites που όλα έιναι free.

 

Συμπτώματα και σύγκριση με τις υπάρχουσες μορφές γρίπη η κρυολογήματος. Ίδια. Αν γριπωθώ θα έχω κάποια ίδια συμπτώματα. Αν κρυολογύσω λόγω έκθεσης στο κρύο πχ ή στον άνεμο φουλ ιδρωμένος κλπ, μπορεί να μου το γυρίσει σε μία βαρβάτη βρογχίτιδα πχ. Πνευμόνια δηλαδή.

ΜΕ τον κορονοιό πάντα σχεδόν προκύπτει ότι ο νεκρός είχε κάτι στο παρελθόν που επιβάρυνε την υγεία του. Η απλή γρίπη θα μπορούσε να τον σκοτώσει; Αυτούς που συνεχίζει να σκοτώνει η γρίπη ακόμα και τώρα, γιατί τους σκοτώνει; Είχαν βεβαρυμένη υγεία η όχι; Ανεξαρτήτως ηλικίας.

 

 Την προηγούμενη εβδομάδα στο στενό μου περιβάλλον, τουλάχιστον έξι άτομα είχαν ρίγη, πυρετούς, έντονο πόνο στο λαιμό. Σε διαφορετικές πόλεις. Σε άλλους κράτησε πολύ, σε άλλους λίγο. Αλλοι πήραν αντιβίωση, άλλοι όχι. Και σε περίοδο "καραντίνας". Αυτός ο λαιμο-ιός πχ αν δεν υπήρχαν μέτρα κλπ, αντί για τους 6 γνωστούς μου, μήπως επηρέαζε αρκετά περισσότερους;

 

Προφανώς το αυξημένο ποσοστό θνησιμότητας οφείλειται στο αυξημένο ποσοστό μετάδοσης του νέου ιού.

 

Προσωπικά πια βρίσκω πολλά κενά. Και το μέγαλο ερωτηματικό είναι η επόμενη μέρα. Θα συνεχίσει ο άνθρωπος να είναι άνθρωπος; Η θα παραμείνει μυγιάγγιχτος φοβούμενος σε κάθε κίνηση του μην κολλήσει το οτιδήποτε από τον "ύποπτο" που έχει δίπλα του; Τι θα γίνει με πιθανό υποχρεωτικό εμβολιασμό; Ποιος θα πουλήσει το εμβόλιο; Τι παρενέργειες θα έχει το εμβολιο;

 

Τα περι οικονομίας, κατ' εμε έχουν δύο όψεις. Ναι μεν δεν κινείται χρήμα, αλλά ταυτόχρονα μπορεί να σημαίνει και ένα γενικό reset. Αλλά αυτό θα φανεί πολύ αργότερα.

 

 

 

Από την corriere della sera

 

20 φέρετρα δίπλα δίπλα.

Τώρα αν θες να δεις ομαδικούς τάφους, πάσο, νομίζω είμαστε 2020.

 

Δεν έχει τα ίδια συμπτώματα, τουλάχιστον όχι σε αυτούς που τους χτυπάει.

Όχι, με ένα απλό κρυολόγημα δεν παθαίνεις πνευμονία. 

Ναι, οι λοιμώξεις του αναπνευστικού είναι πάντα μια αιτία θανάτου σε μεγάλη ηλικία (π.χ. Βουτσάς). 

Εδώ όμως δεν μιλάμε για μεγάλη ηλικία / φυσικά αίτια, μιλάμε για 50, 60, 70 με υποκείμενα νοσήματα, όχι κλινήρεις που κόλλησαν κι αυτό, ανθρώπους με κανονική δραστηριότητα. 

 

Στη γρίπη, υπάρχει το εμβόλιο. Εγώ δεν το έχω κάνει ποτέ. Δεν είμαι ευπαθής ομάδα. Η μάνα μου όμως το κάνει εδώ και 5-10 χρόνια. Επίσης τους συγκεκριμένους ιούς τους πιάνει το tamiflu. Δεν σε σώζει απαραίτητα, πάντα εξαρτάται από την περίπτωση, αλλά γενικά υπάρχει και εμβόλιο, και θεραπεία, και εμπειρία.

Στον κορωνοϊό είναι πολύ νωρίς. Προς το παρόν όμως όπου έχει αφεθεί στην τύχη του, έχει γίνει μακελειό.

 

Από αυτά που βλέπω, όντως το φάρμακο για την ελονοσία φαίνεται ότι έχει προοπτική (με τελείως διαφορετικό μηχανισμό λειτουργίας από το μηχανισμό που δρα στην ελονοσία), αλλά μόνο με κλινικές δοκιμές βγάζεις άκρη. Και αυτές θέλουν χρόνο και θυσίες (κάποιοι θα πάρουν placebo, αν όντως δουλεύει αυτό θα βγει σε αρκετούς μήνες). Και με τα τεχνητά εμβόλια θα τα καταφέρουν πιστεύω (αυτά που τα δημιουργούν με βάση αλληλουχία rna του ιού), ειδικά τώρα που θα πέσει και χρήμα, αλλά κι αυτά θα πάρουν κάποιο χρόνο. Και έτοιμο να είναι, δεν έχεις δικαίωμα να το δώσεις πριν μάθεις τις παρενέργειες.

 

1 hour ago, honda22 said:

 

Κι εγώ θα έφευγα από την πόλη, είναι σχεδόν σίγουρο ότι σε ένα αραιοκατοικημένο χωριό θα έχεις καλύτερη τύχη σε σχέση με μια πυκνοκατοικημένη πόλη, τουλάχιστον ως προς το πότε θα κολλήσεις τον ιό.

Έγινε επεξεργασία από sotiris
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή όσοι τον δείτε.

Επέστρεψε από το εξωτερικό και ΔΕΝ μπήκε σε καραντίνα αλλά προτίμησε να επισκεφτεί τον Σκλαβενίτη μετά του φρουρού του (καμαριέρας) γεμίζοντας 2 καρότσια πράγματα.

 

Σήμερα μας ενημερώνει για τις δράσεις κατά του κορονοϊού ....

 

https://www.papadimoulis.gr/2032020-2/

ETjvejIWAAAXQoR.jpeg

 

Μιλάμε για θράσος ... όχι αστεία.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Με όλα αυτά που διαβάζω για τις μαζικές φυγές, απορώ γιατί δεν έχει βγει ακόμα κανείς, να μας μαντρώσει για τα καλά σπίτια μας.

<_<

 

Λογικά αν φανεί πως τα έως τώρα μέτρα δεν πιάνουν, θα εφαρμοστεί και αυτή η συνταγή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα τι να φανεί; 

Εδω εχουν πάρει αμάξια, αεροπλάνα, βαπόρια και drones από ότι διαβάζω να πάνε στα χωριά τους.

Ο πατέρας μου μέρες με έχει πρήξει να πάω Κρήτη. Και φαντάζομαι όλοι κάτι ανάλογο θα ζουν.

Το θεωρώ ανεύθυνο να φύγω από την Αθήνα και να πάω στο χωριό μου, ακόμα και αν νιώθω απολύτως καλά. Ναι εκεί δεν έχουν κανένα κρούσμα αλλά αν αποκτήσουν τι θα κάνουν;

Που θα πάνε; 

 

Το κακό είναι ότι ο κόσμος είχε κάποιες μέρες στο μυαλό του την απαγόρευση κυκλοφορίας. Και εγώ μέσα σε αυτούς και έλεγα να δεις που το Σ/Κ άντε τη Δευτερα θα το κάνουν. Υπήρχε λοιπόν ο χρόνος για να γίνει όλο αυτό το μπάχαλο σήμερα. Εύχομαι να σταθούμε τυχεροί. Αυτό και τίποτα άλλο.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Θέλετε τεστ; Ας ήσασταν πλούσιος ή διάσημος

Παράθεση

Τέτοια περιστατικά έχουν οδηγήσει σε κατηγορίες προνομιακής μεταχείρισης και διαμαρτυρίες για την αδιαφάνεια και τη σύγχυση γύρω από τη διαδικασία εξέτασης για τον κορωνοϊό. Η αντιπαράθεση έφθασε μέχρι και τον Λευκό Οίκο, με δημοσιογράφο να ρωτά τον πρόεδρο Τραμπ εάν «όσοι διαθέτουν γνωριμίες» έχουν προτεραιότητα στη διάγνωση. «Ισως έτσι είναι η ζωή. Αυτό συμβαίνει ορισμένες φορές και το έχω προσέξει και εγώ», είπε ο πρόεδρος Τραμπ.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.