Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

3 hours ago, Matia said:

@sotiris Έχεις πάθει ψύχωση με το θέμα πραγματικά και δεν προσφέρει τίποτα και σε κανέναν το excel σου, μόνο ανασφάλεια και αβεβαιότητα που ήδη υπάρχει άπλετη, no more. Φιλικά πάντα.

 

Απολογούμαι. Δεν έχω πάθει ψύχωση, απλά παρακολουθώ το θέμα από τότε που ξεκίνησε (με το που γυρίσαμε από τις Χριστουγεννιάτικες διακοπές).

Βλέπω τα νούμερα και αμφισβητώ εξαρχής πολλά από όσα δημοσιεύονται, γιατί πιστεύω ότι ο μόνος τρόπος να προστατευτούμε είναι να μην κρύβουμε την αλήθεια, όσο άσχημη κι αν είναι. Καταλαβαίνω ότι κάποιους μπορεί να τους επηρεάζει ψυχολογικά, οπότε ναι, ίσως δεν προσφέρει τίποτα το να παραθέτω αριθμούς.

 

Το Nature medicine δημοσίευσε σήμερα ένα ποσοστό 1.4% fatality rate (το οποίο το αμφισβητώ κι αυτό).

Αυτό είναι η επιστήμη, ούτε τον ειδικό κάνω ούτε το αντικείμενό μου είναι αυτό, με απλά μαθηματικά όμως βλέπω κάποια πράγματα.

Γνωρίζω και περίπλοκα μαθηματικά, απλά δεν χρειάζονται στην προκειμένη περίπτωση.

 

image.thumb.png.7b06e6bd9f9c73088c8b85888f4470a8.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

πριν 15 λεπτά, το μέλος sotiris έγραψε:

 

Απολογούμαι. Δεν έχω πάθει ψύχωση, απλά παρακολουθώ το θέμα από τότε που ξεκίνησε (με το που γυρίσαμε από τις Χριστουγεννιάτικες διακοπές).

Βλέπω τα νούμερα και αμφισβητώ εξαρχής πολλά από όσα δημοσιεύονται, γιατί πιστεύω ότι ο μόνος τρόπος να προστατευτούμε είναι να μην κρύβουμε την αλήθεια, όσο άσχημη κι αν είναι. Καταλαβαίνω ότι κάποιους μπορεί να τους επηρεάζει ψυχολογικά, οπότε ναι, ίσως δεν προσφέρει τίποτα το να παραθέτω αριθμούς.

 

Το Nature medicine δημοσίευσε σήμερα ένα ποσοστό 1.4% fatality rate (το οποίο το αμφισβητώ κι αυτό).

Αυτό είναι η επιστήμη, ούτε τον ειδικό κάνω ούτε το αντικείμενό μου είναι αυτό, με απλά μαθηματικά όμως βλέπω κάποια πράγματα.

Γνωρίζω και περίπλοκα μαθηματικά, απλά δεν χρειάζονται στην προκειμένη περίπτωση.

 

image.thumb.png.7b06e6bd9f9c73088c8b85888f4470a8.png

 

 

Ηταν λαθος η λογικη σου πισω απο τα μαθηματικα στο προηγουμενο ποστ.

 

Το συμπερασμα σου ηταν οτι 3 πορτοκαλια και 3 μηλα μας κανουν 6 πορτοκαλια η 6 μηλα, οπως θες το βαζεις, δεν ειναι ετσι.

 

Συγκρινεις παθησεις και ιους που εχουν αγωγες και μπορεις να καταπολεμησεις, αναλογα βεβαια και το πως αντιδρα ο καθε οργανισμος σε σχεση με την επιβαρυνση του, με ενα ιο που ουτε οι γιατροι δεν γνωριζουν πως ακριβως δουλευει ουτε καθεται καλα σε καποια αγωγη.

Η συγκριση μπορει να γινει μονο μετα το εμβολιο σε βαθος χρονου και παντα σε συναρτηση και με το ποσοι εχουν κολλησει τον ιο.

 

Το να λεμε οτι εχει ταδε ποσοστο θνησιμοτητας το ενα και ταδε το αλλο απο μονο του δεν λεει κατι αν δεν γνωριζουμε ποσους εχει προσβαλει το ενα και ποσους το αλλο. Τα ποσοστα που διαβαζουμε εχουν να κανουν με τον αριθμο αυτων που εχουν προσβληθει απο τον καθε ιο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος def έγραψε:

Δηλαδή εσύ τι πιστεύεις

 

 

Τ Ι Π Ο Τ Α  !!!

Η συγκεκριμενη λεξη οπως και καθε παραγωγο της λεξης "πιστη" ΔΕΝ υπαρχουν στο λεξιλογιο μου.

 

Σε θεματα που γνωριζω η που ειμαι ειδικος απλα γνωριζω και τελος. Σε θεματα που ειμαι πιο ημιμαθης ακουω, συμπεραινω, βγαζω εντυπωσεις και πολλες φορες ισως ΕΙΚΑΖΩ και καποιες προσωπικες αποψεις. Σε θεματα πιο φιλοσοφικα και απροσδιοριστα απλως εχω τις αποψεις μου, και τελος 

Σε θεματα που δεν εχω καμια επαφη απλα ακουω αυτους που γνωριζουν. (Τους κανονικους ειδικους, οχι τους μπουρδολογους των θεωριων συνομωσιας)

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, l2phile said:

 

Τη συμπάθειά μου στον Ιωαννίδη την έχω εκφράσει και παλιότερα. Ιδίως για τον τρόπο σκέψης του, γιατί συχνά ξεκινά -όπως κι εγώ- κάνοντας τον δικηγόρο του διαβόλου. Αυτή η διαδικασία αρκετές φορές είναι παραγωγική, γιατί φέρνει στο προσκήνιο εναλλακτικές που διαφορετικά δεν μπαίνουν στην εξίσωση.

 

Στο συγκεκριμένο κείμενο συμφωνώ πολύ με τη συλλογιστική του, αλλά κυρίως για να μπορέσουμε να τη συνθέσουμε με τον αντίλογο, όπως δημοσιεύεται στην ίδια σελίδα την επόμενη μέρα:

 

Για λόγους πληρότητας, το αρχικό άρθρο:

https://www.statnews.com/2020/03/17/a-fiasco-in-the-making-as-the-coronavirus-pandemic-takes-hold-we-are-making-decisions-without-reliable-data/

 

Και μια απάντηση, επίσης από έγκριτο επιδημιολόγο:

https://www.statnews.com/2020/03/18/we-know-enough-now-to-act-decisively-against-covid-19/

 

στην οποία σημειώνει με έμφαση:

Quote

[...] his article did what contrarian writing should do: started a discussion. We spoke by phone on Tuesday, not long after his article appeared, and found that we had more in common than it appeared when I first read it.

 

Έγινε επεξεργασία από acct
a word
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, tassoss said:

λάθος υπολογισμός. δεδομένου οτι η πλειοψηφία των νεκρών είχε και άλλες παθήσεις δεν μπορείς να ξέρεις πόσοι απο αυτούς θα "έφευγαν" και χωρίς τον covid

 

Δεν νομίζω ότι τους βρήκε στο νοσοκομείο ο covid. Εκτός αν μιλάμε φιλοσοφικά για κάτι πιο ντετερμινιστικό, οπότε με αυτή τη λογική, όλοι έχουμε κάτι σίγουρο στη ζωή μας: το τέλος της. Οπότε μετά το πρόβλημα ανάγεται σε χρονικό, και τραβάς τη γραμμή κατά το δοκούν.

 

5 hours ago, fatalara said:

 

Ηταν λαθος η λογικη σου πισω απο τα μαθηματικα στο προηγουμενο ποστ.

 

Δεν νομίζω αλλά εδώ είμαστε να δούμε αν θα αυξηθεί ή όχι το νούμερο των αποθανόντων / 1000 κατοίκους. 

 

Εγώ over and out για μια βδομαδούλα από το thread γιατί έχω γίνει μαϊντανός :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Lakisss έγραψε:

  6500 αυ/τα πέρασαν τα διόδια Πέμπτη και Παρασκαευή.  https://www.gargalianoionline.gr/3-500-αυτοκίνητα-πέρασαν-την-παρασκευή-το/

 

Κόψε κάτι μάστορα :p 

 

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος astrolabos έγραψε:

 

Κόψε κάτι μάστορα :p 

 

Σύμφωνα με τα στοιχεία του αυτοκινητόδρομου, μέχρι τις 9 περίπου το βράδυ της Παρασκευής, από τα διόδια του Σπαθοβουνίου είχαν περάσει 3.500 αυτοκίνητα, 500 περισσότερα σε σχέση με την Πέμπτη.

3500+3000 δεν είναι;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Lakisss έγραψε:

  6500 αυ/τα πέρασαν τα διόδια Πέμπτη και Παρασκαευή.  https://www.gargalianoionline.gr/3-500-αυτοκίνητα-πέρασαν-την-παρασκευή-το/

 

Will Ferrell Reaction GIF

 

Παράθεση

Γύρω στα 400 ήταν τα παραπάνω οχήματα την Παρασκευή από την Πέμπτη

vs

Παράθεση

το βράδυ της Παρασκευής, από τα διόδια του Σπαθοβουνίου είχαν περάσει 3.500 αυτοκίνητα, 500 περισσότερα σε σχέση με την Πέμπτη.

 

Ό,τι να'ναι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος sotiris έγραψε:

 

Δεν νομίζω ότι τους βρήκε στο νοσοκομείο ο covid. Εκτός αν μιλάμε φιλοσοφικά για κάτι πιο ντετερμινιστικό, οπότε με αυτή τη λογική, όλοι έχουμε κάτι σίγουρο στη ζωή μας: το τέλος της. Οπότε μετά το πρόβλημα ανάγεται σε χρονικό, και τραβάς τη γραμμή κατά το δοκούν.

 

 

Δεν νομίζω αλλά εδώ είμαστε να δούμε αν θα αυξηθεί ή όχι το νούμερο των αποθανόντων / 1000 κατοίκους. 

 

Εγώ over and out για μια βδομαδούλα από το thread γιατί έχω γίνει μαϊντανός :)

Το παρακατω απο αυτο που εγραψα  το διαβασες. 
Το νουμερο προφανως και θα ανεβει, εχεις εναν θανατηφορο ιο που δεν μπορεις να αντιμετωπισεις. 
Το συμπερασμα ομως που βγαζεις περι θνησιμοτητας του σε σχεση με αλλους ειναι λαθος. Σου εξηγησα το λογο, συγκρινεις ιους και παθησεις για τις οποιες υπαρχει λυση με καποιον που δεν ξερουμε τι γινεται.
Το αποτελεσμα σου δεν μπορει παρα να ειναι λαθος.
Πρεπει να δουμε τα νουμερα αφου βρεθει αντιδοτο και μετα σε τι επιπεδο θα καθισουν.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

https://www.stonisi.gr/post/7853/den-dexontai-na-metaferoyn-gia-elegxo-deigmata-ypoptwn-kroysmatwn

 

Ίσως έτσι εξηγείται το γεγονός ότι έχουμε ένα μόνο κρούσμα εδώ πέρα.

 

Ο Covid θα φέρει πολλές στρεβλώσεις του συστήματος στη επιφάνεια.

Ελπίζω κάποιος να τις καταγράφει ώστε να υπάρξει διόρθωση την επόμενη ημέρα.

 

Πχ. Δεν μπορεί ένα κράτος να βασίζει το ΑΕΠ του στις υπηρεσίες , τουρισμό κ.λ.π.

Χρειάζεται και πρωτογενής παραγωγή και δυνατός τομέας μεταποίησης ... 

 

Δεν μπορεί να στηρίζεσαι 100% στην ιδιωτική πρωτοβουλία που αν δεν έχει κέρδος σε γράφει στα παλιά της υποδήματα .

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Το δικό της μήνυμα για τον κορωνοϊό, στέλνει μέσα από το νοσοκομείο όπου νοσηλεύεται με συμπτώματα, μια νεαρή Ηρακλειώτισσα.

Η γυναίκα με μια θαρραλέα ανάρτηση της στον προσωπικό της λογαριασμό στο facebook, περιγράφει πως κατάλαβε ότι προσβλήθηκε από τον ϊό ενώ την ίδια ώρα κάνει μια προσπάθεια να αφυπνίσει τους πολίτες ώστε να συνετιστούν και να μείνουν σπίτι όπως καλεί όλες αυτές τις ημέρες η κυβέρνηση.

Γράφει συγκεκριμένα η 28χρονη:

"Εγώ - Κορωνοϊός
1 - 2
Πέμπτη μέρα νοσηλείας κι ευτυχώς πάμε καλά. Τα κύματα πυρετού όσο πάνε κι αραιώνουν.
Είμαι 28 χρονών, υγιέστατη και προσβλήθηκα από το κορωνοϊό.
Ξεκίνησε με συμπτώματα πυρετού που όσο περνούσαν οι μέρες ανέβαινε, μυαλγιες, πονόλαιμο ώσπου μια μέρα με έπιασε δύσπνοια και την επόμενη μέρα δυσφορία σε διαφορετικές χρονικές στιγμές. Έτσι σε συνεννόηση με το γιατρό πήγα στο νοσοκομείο και οι ακτινογραφίες μου έδειξαν στοιχεία πνευμονίας κι έπρεπε να νοσηλευτώ.
Πρώτη μέρα αγανακτήσαμε να πέσει ο πυρετός, δεύτερη μέρα λίγο καλύτερα αλλά κάθε 5 ώρες πυρετό με αποτέλεσμα να μην τρώω και τη τρίτη μέρα να αφυδατωθώ και η εξάντληση να είναι τραγική.
Στη τέταρτη μέρα είχα και ανακατοσούρες οι οποίες με φάρμακα πέρασαν κι άρχισα να τρώω και με τη βοήθεια των ορών να επανέρχομαι.
Σκοπός του μηνύματος είναι να αφυπνιστείτε και οι νέοι και οι μεσήλικες. Μπορεί να κολλήσει ο οποιοδήποτε κι όσο νέος κι αν είσαι μπορεί να μη το περάσεις και τόσο ελαφριά. Σκεφτείτε τους ηλικιωμένους, τις ευπαθείς ομάδες κι αν ακόμα αυτό δε σας πείθει σκεφτείτε τον ίδιο σας τον εαυτό. Ακολουθήστε τους κανόνες, τηρήστε τους έτσι ώστε η κατάσταση να παραμείνει ελεγχόμενη και να μη φτάσουμε στο τέλος πριν καλά καλά αρχίσει.
ΜΕΙΝΕΤΕ ΣΠΙΤΙ!
Πιο απλό πράγμα απ' αυτό δε θα μπορούσε να μας ζητηθεί.
Βοηθήστε τους εαυτούς σας,την οικογένεια σας, τους συνανθρώπους μας και φυσικά αυτούς τους ανθρώπους που παλεύουν στα νοσοκομεία.
ΜΕΙΝΕΤΕ ΣΠΙΤΙ και να προσέχετε.

Υ.Γ.
Μην ακούτε τον κάθε δημοσιογράφο και τη κάθε σελίδα του διαδικτύου που μόνο και μόνο για να βγάλουν ένα θέμα βγάζουν πράγματα από το κεφάλι τους με αποτέλεσμα να μας τρομοκρατούν." 
https://www.cretalive.gr/kriti/irakleiotissa-stelnei-diko-tis-minyma-gia-ton-koronoio-mesa-apo-nosokomeio

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

sms λογικα απο αυριο για το τι θα κανουμε και που θα πηγαινουμε.......
Μπραβο Ελληνες συμπολιτες.  Φατε την φυλακη στα σπιτια σας τωρα να δουμε τι μαγκες ειστε.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.