Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

27 λεπτά πριν, το μέλος steve_m έγραψε:

καλα ουτε εγω ξερω καποιον που να πεθανε απο κοβιντ

@salde. Πέθανε από κορονοϊο.

Το εμβόλιο δε σε προστατεύει από τη νόσηση αλλά από τη βαριά νόσηση και να πας εντατική. Αν δε μπορείτε να το καταλάβετε αυτό, τότε είστε στα χέρια του νόμου της φυσικής επιλογής του Δαρβίνου.

 

Im Out Stephen Colbert GIF

  • Like 2
  • Agree 4
  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Σε συνέχεια του παραπάνω, όσους ξέρω που νόσησαν, ήταν μετά από τα εμβόλια και με ελάχιστη προσοχή, και βάζω και εμένα μέσα ,και είχαν τα εξής συμπτώματα,

ρε έχω πυρετό και βγήκα θετικός, 2 μέρες μετά, ρε νιώθω μια χαρά απλά κάθομαι καραντίνα για σιγουριά. εκτός από έναν που τον τράβηξε 1 βδομάδα να είναι χάλια.

Περίεργα πράματα.

Έγινε επεξεργασία από Nickzzz
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και για να συμπληρώσω, αν είχαν κάνει όλοι τα εμβόλια και δε το έπαιζαν λοιμοξιολόγοι και επιδημιολόγοι, ίσως να μην είχε φτάσει ο ιός στην παραλλαγή όμικρον. 

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος steve_m έγραψε:

Δε νομιζω οτι το να ξερουμε καποιον που πεθανε παιζει σημαντικο ρολο στο μικροκοσμο μας και φυσικα δεν εχει επιστημονικο ενδιαφερον.

Δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις ακουσει για βαρυες παρενεργειες απο το εμβολιο, και να μην εχεις ακουσει για θανατο. Αυτο απλα δεν παιζει. Δεν λεω για στενο οικογενειακο η φιλικο κυκλο.

Αλλα για καθε εναν γνωστο γνωστου (κλπ) που ετυχε να ακουσεις για παρενεργειες εμβολιου , τοτε με σιγουρια θα εχεις ακουσει για εναν γνωστο γνωστου (κλπ) που πεθανε. 

 

Να το θεσω αλλιως. Σε επαρχιες ειδικα, οπως ισχυριζεται οτι κατοικει ο ψευτης @sdim , οπου εχουμε πιο κλειστες κοινωνιες και μια αλλη μεταδοση νεων και ειδησεων, πιο συχνα ακους για θανατους η βαρυες νοσησεις παρα για παρενεργειες απο το εμβολιο (για να μην πω την αρνηση περιθαλψης που ανεφερε) Οποιος ισχυριστει τ αντιθετο, λεει ψεμματα με μαθηματικη ακριβεια.

 

Και υποψην. Ετοιμαστε καραμελες τωρα γιατι οι long covid εχουν αρχισει και αυξανονται.......... βρειτε αφηγημα! Ηδη ο ενας την πεταξε σημερα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος sdim έγραψε:

Ψεύτης; Κοίτα σε προηγούμενο post, έχει link στο επίσημο site της Ευρωπαϊκής Ένωσης

https://www.thelab.gr/forums/topic/183403-covid-19/page/469/#comment-2810113

 

Στην Ελλάδα έχουμε πει ότι είναι δύσκολο να δηλώσεις παρενέργειες.

Ξέρω διψήφιο αριθμό ανθρώπων δεν ενημερώθηκα ή αποθαρρύνθηκαν όταν πήγαν να δηλώσουν παρενέργειες.

 

get_file (eof.gr)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, το μέλος sdim έγραψε:

Πλέον το εμβόλιο θεωρείται μέτρο ατομικής προστασίας, απ'ότι καταλαβαίνω.

 

 

Δυστυχώς εδώ βρίσκεται το πρόβλημα, αρχίζει με τη λέξη που της λείπει ένα κόμμα για να έχει το νόημα που επιθυμείς.

 

5 ώρες πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Μάλλον το παρατραβάς. 

Σε ποια συνταγματική διάταξη, νομική διάταξη, ιατρική ηθική ή ιατρική πρακτική το βασίζεις αυτό που λες; Γιατί βεβαίως στον "αέρα" δεν μπορεί να λέγονται αυτά τα πράγματα.

 

Ναι τώρα θυμηθήκαμε τον αέρα. Το ότι η αερολογία έχει γίνει αναχθεί σε επιστήμη από μη κατέχοντες είναι ουσιώδες ενώ αέρας είναι η υποχρεωτικότητα που έχει κατοχυρωθεί σε ορισμένες ομάδες και επιβιώσει από πολλαπλές ενστάσεις σε πολλές χώρες.

 

 

3 ώρες πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

@salde. Πέθανε από κορονοϊο.

Το εμβόλιο δε σε προστατεύει από τη νόσηση αλλά από τη βαριά νόσηση και να πας εντατική. Αν δε μπορείτε να το καταλάβετε αυτό, τότε είστε στα χέρια του νόμου της φυσικής επιλογής του Δαρβίνου.

 

Λείπεις ρε @salde...

Το κακό με το να περιμένουμε τη φυσική επιλογή είναι ότι οι εγκληματίες που πείθουν σωρηδόν αθώο κόσμο να μείνει ανεμβολίαστος θα πάρουν πολλούς μαζί τους. Και ουδέποτε θα το αναγνωρίσουν. Έχω διαβάσει αρκετές ειδήσεις τον περασμένο χρόνο για ανθρώπους που έχασαν τη ζωή τους από τον ιό, όπου συγγενείς αναφέρουν ότι ο θανών πείσθηκε από γνωστούς να μην εμβολιαστεί. Με τους ¨γνωστούς¨ τι θα γίνει;

 

Δόξα Τω Θεώ σε φόρουμ σα το δικό μας φαίνεται ότι η λογική και η γνώση επικρατεί, οπότε στη δική μας μικροκοινωνία θα πρέπει κάποιος να προσπαθήσει πολύ να πεισθεί από τον αέρα τον κοπανιστό. Αλλά εκεί έξω δεν υπάρχει πάντα η αντίθετη άποψη.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος steve_m έγραψε:

Δε νομιζω οτι το να ξερουμε καποιον που πεθανε παιζει σημαντικο ρολο στο μικροκοσμο μας και φυσικα δεν εχει επιστημονικο ενδιαφερον.

Παίζει σημαντικότατο ρόλο. Όταν ένας δικός σου, φύγει από αυτό (ή με αυτό, για να ικανοποιηθεί και το minus IQ ορισμένων), θα σου πω εγώ αν θα αλλάξει κάτι στον μικρόκοσμό σου. 

Αλλά και αυτό να μην συμβεί, όταν το βλέπεις τριγύρω, αυτό που αλλάζει είναι το perception. Στην αρχή πολύς κόσμος "εκτέθηκε", νομίζοντας ότι "έλα μωρέ μια γριπούλα είναι", " έλα μωρέ, χαλαρά θα το περάσω, αν αρρωστήσω". Όσο περνούσε ο καιρός, το perception άλλαζε.. Για κάποιους. Υπάρχουν οι σταθεροί κι εδώ μέσα κι εκεί έξω, οι οποίοι συνεχίζουν της ψωλής τους το χαβά. 

Τους έχω αφήσει, έχω αφήσει το thread και ούτε "καλά μυαλά" δεν μου πάει να ευχηθώ, γιατί η ευχή δεν θα πιάσει τόπο.

Natural selection at its best. 

 

  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.cnn.gr/ellada/story/307569/syndromo-long-covid-kai-anapneystiko-anatheorimenes-odigies-tis-ellinikis-pneymonologikis-etaireias

 

Να διαβάσουμε και κάτι σοβαρό εδώ μέσα εκτός από τις ανοησίες ορισμένων.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να εκτιμήσουμε ότι είμαστε τυχεροί σε σχέση με άλλους.

Ελπίζω να μην φτάσουμε και εμείς εκεί.

 

Στην Κίνα ήδη άρχισαν να πεινάνε λόγων των μέτρων. Τους έχουν σε καραντίνα για εβδομάδες αλλά καθώς τα μαγαζιά είναι κλειστά και το κράτος δεν τους στέλνει προμήθειες, άρχισαν να πεινάνε.

 

220407004710-01-shanghai-covid-040622-su
EDITION.CNN.COM

China's unwavering commitment to stamping out Covid by locking down big cities such as Shanghai threatens to deal a hefty shock to its vast economy, place more strain on global supply chains and...

 

 

Σχετικά με την ψυχολογία του κόσμου στην Σανγκάη όπου τα μέτρα είναι πιο αυστηρά, ο κόσμος τις τελευταίες μέρες έχει πιεστεί αρκετά. Βρήκα πολλά βίντεο αλλά μου φάνηκαν πολύ βάρβαρα για να τα ποστάρω εδώ.

 

Spoiler

Αναζήτησή στο YouTube : shanghai screaming out windows

 

Filters-> Sorted by: Upload date

 

Υ.Γ. 

Λόγω μέτρων έχουν παγώσει την παραγωγή πολλές τεχνολογικές εταιρείες. Είναι θέμα χρόνου να υπάρξουν ελλείψεις στην παγκόσμια αγορά. 

Έγινε επεξεργασία από sdim
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν, το μέλος sdim έγραψε:

Αναζήτησή στο YouTube : shanghai screaming out windows

 

Filters-> Sorted by: Upload date

 

Χάκερ είσαι, ένα βήμα πριν μπεις στους σέρβερ της nsa.

  • Like 1
  • Haha 8
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, το μέλος sdim έγραψε:

Πρέπει να εκτιμήσουμε ότι είμαστε τυχεροί σε σχέση με άλλους.

Ελπίζω να μην φτάσουμε και εμείς εκεί.

 

Γι' αυτό ψηφίζουμε μόνο Κούλη. Αρμαγεδών απρούβζ δις μεσατζ

  • Haha 6
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, το μέλος l2phile έγραψε:

 

Γι' αυτό ψηφίζουμε μόνο Κούλη. Αρμαγεδών απρούβζ δις μεσατζ

 

image.png.36585294fae5b6d6e35dd9d42fbec7c3.png

 

 

 

By the way έχουν ξεκινήσει να κυνηγάνε τα κατοικίδια στην Κίνα, κόλλησες Covid ε θάνατο στο Σκύλο ή στην Γάτα σου ...

Τώρα εμείς ρακέτες παίζουμε περιμένοντας να τις επόμενες πληγές του Φαραώ !


NSFW PETS CHINA CRUELTY

Spoiler

 

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

corona.jpg
WWW.IN.GR

Ερευνητικά δεδομένα από πνεύμονες ασθενών που έχουν καταλήξει λόγω Covid-19 δείχνουν ότι τα ιστικά...

 

Link to comment
Share on other sites

ste_prostimo1.jpg
WWW.PROTOTHEMA.GR

Η Ολομέλεια του Συμβουλίου της Επικρατείας συζήτησε τις αιτήσεις αρνητών εμβολιασμού που ζήτησαν την ακύρωση της υπουργικής...

 

Link to comment
Share on other sites

Για το πρόστιμο στους ανεμβολίαστους άνω των 60, ακούγεται και άλλο ένα επιχείρημα το οποίο δεν αναφέρεται στα ΜΜΕ.

 

Στην νομοθεσία υπάρχει το τεκμήριο της αθωότητας

https://fra.europa.eu/el/eu-charter/article/48-tekmirio-athootitas-kai-dikaiomata-tis-yperaspisis#

https://el.wikipedia.org/wiki/Τεκμήριο_αθωότητας

 

Είναι όλοι αθώοι μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου.

 

Μπορεί να τεκμηριωθεί ότι ένας υγιής ανεμβολίαστος είναι επικίνδυνος (ως προς τον covid) για τους συνανθρώπους του; Εφόσον δεν είναι δυνατό να αποδειχθεί κάτι τέτοιο, δεν στέκει το πρόστιμο. 

Προσοχή! Θα μου πείτε ότι αν κολλήσει θα είναι πιο πιθανό να νοσήσει βαριά ή να κολλήσει συνομήλικούς του αλλά το θέμα είναι ότι βάση του τεκμηρίου της αθωότητας και εφόσον δεν υπάρχει θετικό τέστ, για τον νόμο είναι υγιής άρα δεν κινδυνεύουν οι συνάνθρωποί του.

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, το μέλος sdim έγραψε:

Για το πρόστιμο στους ανεμβολίαστους άνω των 60, ακούγεται και άλλο ένα επιχείρημα το οποίο δεν αναφέρεται στα ΜΜΕ.

 

Στην νομοθεσία υπάρχει το τεκμήριο της αθωότητας

https://fra.europa.eu/el/eu-charter/article/48-tekmirio-athootitas-kai-dikaiomata-tis-yperaspisis#

https://el.wikipedia.org/wiki/Τεκμήριο_αθωότητας

 

Είναι όλοι αθώοι μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου.

 

Μπορεί να τεκμηριωθεί ότι ένας υγιής ανεμβολίαστος είναι επικίνδυνος (ως προς τον covid) για τους συνανθρώπους του; Εφόσον δεν είναι δυνατό να αποδειχθεί κάτι τέτοιο, δεν στέκει το πρόστιμο. 

Προσοχή! Θα μου πείτε ότι αν κολλήσει θα είναι πιο πιθανό να νοσήσει βαριά ή να κολλήσει συνομήλικούς του αλλά το θέμα είναι ότι βάση του τεκμηρίου της αθωότητας και εφόσον δεν υπάρχει θετικό τέστ, για τον νόμο είναι υγιής άρα δεν κινδυνεύουν οι συνάνθρωποί του.

 

@DEADLAZARUS Μάθε μπαλίτσα

  • Like 1
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Simon said:

@DEADLAZARUS Μάθε μπαλίτσα

 

Δεν ξέρω αν είναι διαθέσιμος. Οι νεκροί από COVID στη χώρα έχουν μόλις υπερβεί τον πληθυσμό της πόλης του και φαντάζομαι ότι έχουν στήσει πανηγύρι Día de los Muertos για να το γιορτάσουν. 💀

  • Like 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

λογικο ,μετα απο πολυ κοπο απο την αρχη των μνημονιων και τωρα με τις αναστολες επιτελους διαλυσανε το ΕΣΥ και πεθανει ευκολα ο κοσμος .Κερδαμε ,τελος η δημοσια υγεια-ζητω η ιδιωτικη.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.