Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

Ρε λεφτά που βγάζει ο Θάνος Κόκκαλης... Το τελευταίο εξάμηνο έχει πάνω από 100 video με πάνω από 100k views κατά μέσο όρο. Αυτό μεταφράζεται σε 40000$ τουλάχιστον. Άντε βρε για το καλό σας τα αποκαλύπτει όλα για το covid ?

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Για τις παρενέργειες πρέπει να συμπληρωθεί η κίτρινη κάρτα του κάθε ενός που έχει παρενέργειες.
Σε επίσημη συνέντευξη αναφέρθηκε το εξής:
" Η μία έχει περάσει, έχει καταγραφεί και στον ΕΜΑ. Οι άλλες που τις ακούτε, και θα έλεγα εδώ ότι αυτές που ακούτε βγαίνουν πρώτα στα κανάλια και μετά συμπληρώνεται η κίτρινη κάρτα."

 

https://emvolio.gov.gr/enimerosi-diapisteymenon-syntakton-gia-ethniko-shedio-emvoliastikis-kalypsis-kata-tis-covid-19-13

 

Να προσθέσω ότι κανονικά η Κίτρινη κάρτα θα έπρεπε να συμπληρώνεται κάθε φορά που κάποιος κάνει εμβόλιο και παρατηρεί πιθανές παρενέργειες. ο ΕΟΦ θα κρίνει αν είναι όντως παρενέργεια του εμβολίου ή όχι. Στο εξωτερικό συμπληρώνου. Αντίθετα, στην περίπτωση του εμβολίου για τον Covid " Η κίτρινη κάρτα θα συμπληρωθεί όταν βγουν κάποιες συγκεκριμένες εξετάσεις."

 

 

EMBO-3-1-1.jpeg
WWW.TANEA.GR

Οι επιστήμονες απαντούν για τα τρία ύποπτα περιστατικά θρομβώσεων στην Κρήτη μετά το εμβόλιο της AstraZeneca.

 

Κάτι επιπλέον πολύ σημαντικό:

"Κρούσματα" στην Ελληνική ονομάζονται μόνο αν έχουν νοσήσει, διαφορετικά ονομάζονται "φορείς".

Λέμε ότι κάποιος έχει "νοσήσει" όταν έχει συμπτώματα του ιού. Όταν είναι ασυμπτωματικός δεν είναι κρούσμα.

 

Ωστόσο για την περίπτωση του Covid βαφτίζονται ως κρούσματα όσοι είναι θετικοί στο τεστ ακόμα και αν δεν έχουν νοσήσει.

update
Και μερικά στατιστικά για τις κίτρινες κάρτες στην Αγγλία

ss

Έγινε επεξεργασία από sdim
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος sdim έγραψε:

Κάτι επιπλέον πολύ σημαντικό:

"Κρούσματα" στην Ελληνική ονομάζονται μόνο αν έχουν νοσήσει, διαφορετικά ονομάζονται "φορείς".

Λέμε ότι κάποιος έχει "νοσήσει" όταν έχει συμπτώματα του ιού. Όταν είναι ασυμπτωματικός δεν είναι κρούσμα.

 

Ωστόσο για την περίπτωση του Covid βαφτίζονται ως κρούσματα όσοι είναι θετικοί στο τεστ ακόμα και αν δεν έχουν νοσήσει.

 

Ειλικρινά τώρα, έχει σημασία αυτό; Εμένα, και όλους νομίζω, θα έπρεπε να τους αφορά πόσοι άνθρωποι είναι μεταδοτικοί. Ναι, το κρούσμα ορίζεται ως κάποιος που έχει συμπτώματα. Αλλά επιδημιολογικά αυτό που έχει σημασία είναι όχι τα κρούσματα, αλλά όσοι εν δυνάμει μεταδίδουν τη νόσο. Είχε κάποιος την παρανόηση ότι αυτό που μας ανακοινώνουν καθημερινά ως κρούσματα είναι όσους έχουν συμπτώματα μόνο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει μεγάλη σημασία.

Αν π.χ. το 95% έχει νοσήσει και το 5% ήταν απλά φορείς, το δέχομαι ότι ήταν αναγκαία τα μέτρα που γονάτισαν την αγορά.

 

Από την άλλη, Αν το 5% έχει νοσήσει και το 95% ήταν φορείς, η ζημία από το lockdown δεν άξιζε με τίποτα.

 

Μερικά στατιστικά που δεν ανακοινώνονται:

- Πόσοι πέθαναν επειδή δεν μπόρεσαν να εγχειριστούν. Λόγω covid αναβλήθηκαν πολλά χειρουργεία

- Πόσοι πέθαναν επειδή δεν μπόρεσαν να κάνουν την θεραπεία τους. Το πιο ακραίο που έχω ακούσει είναι νοσοκομείο αιμοκάθαρσης που έκλεισε επειδή βρέθηκε ένας θετικός σε covid. Γενικότερα οι νεφροπαθείς βρέθηκαν στα όρια της απόγνωσης.

- Πόσοι ηλικιωμένοι πέθαναν στο σπίτι από άλλες ασθένειες επειδή δεν μπορούσαν να πάνε στο νοσοκομείο για θεραπεία;

- Πόσο επιβαρύνθηκε η ψυχική υγεία του κόσμου; Κατάθλιψη, ενδοοικογενειακή βία, κλπ.

- Πόσοι έμειναν χωρίς δουλειά ή γενικότερα αντιμετωπίζουν πρόβλημα επιβίωσης λόγω των οικονομικών επιπτώσεων του Covid;

- Πόσο αυξήθηκαν οι αυτοκτονίες;

_116749683_japanwomansuicide_illustratio
WWW.BBC.COM

For the first time in 11 years, suicide among women has gone up, and the pandemic is playing a part.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, sdim said:

Έχει μεγάλη σημασία.

Αν π.χ. το 95% έχει νοσήσει και το 5% ήταν απλά φορείς, το δέχομαι ότι ήταν αναγκαία τα μέτρα που γονάτισαν την αγορά.

 

Από την άλλη, Αν το 5% έχει νοσήσει και το 95% ήταν φορείς, η ζημία από το lockdown δεν άξιζε με τίποτα.

 

Μερικά στατιστικά που δεν ανακοινώνονται:

- Πόσοι πέθαναν επειδή δεν μπόρεσαν να εγχειριστούν. Λόγω covid αναβλήθηκαν πολλά χειρουργεία

- Πόσοι πέθαναν επειδή δεν μπόρεσαν να κάνουν την θεραπεία τους. Το πιο ακραίο που έχω ακούσει είναι νοσοκομείο αιμοκάθαρσης που έκλεισε επειδή βρέθηκε ένας θετικός σε covid. Γενικότερα οι νεφροπαθείς βρέθηκαν στα όρια της απόγνωσης.

- Πόσοι ηλικιωμένοι πέθαναν στο σπίτι από άλλες ασθένειες επειδή δεν μπορούσαν να πάνε στο νοσοκομείο για θεραπεία;

- Πόσο επιβαρύνθηκε η ψυχική υγεία του κόσμου; Κατάθλιψη, ενδοοικογενειακή βία, κλπ.

- Πόσοι έμειναν χωρίς δουλειά ή γενικότερα αντιμετωπίζουν πρόβλημα επιβίωσης λόγω των οικονομικών επιπτώσεων του Covid;

- Πόσο αυξήθηκαν οι αυτοκτονίες;

_116749683_japanwomansuicide_illustratio
WWW.BBC.COM

For the first time in 11 years, suicide among women has gone up, and the pandemic is playing a part.

 

 

Όπως πολλύ σωστά μόνος σου ανέφερες επειδή υπάρχουν και αλλού επιπτώσεις καταλαβαίνεις ότι το εμβόλιο είναι το τσιρώτο στην κατάσταση αυτή.

Και όπως είπαμε την ανοσία της αγέλης την δοκίμασε η Βρετανία και άλλες χώρες και χάσανε παταγωδός και σε ποιο οργανωμένα κράτη απότι η Ελλάδα.

 

Άρα καταλαβαίνεις αυτόματα ότι το εμβόλιο είναι το τσιρώτο σε όλη αυτή την κατάσταση και "αυτή" την στιγμή φαίνεται να είναι η μόνη λύση. Το Ιούλιο μπορεί να υπάρχει άλλη λύση καλύτερη δεν ξέρουμε.

Από τώρα έως τον Ιούλιο, Σεπτέμβριο, Νοέμβριο κλπ δυστυχώς δεν μας παίρνει άλλη αναμονή και περίμενε γιατί κόσμος πεθαίνει είτε με covid είτε χωρίς.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παλιό (τέλη Απριλίου, hopkinsmedicine.org), αλλά τώρα υπέπεσε στην αντίληψη μου.

 

COVID-19 Story Tip: Study Shows Vaccines May Protect Against New COVID-19 Strains … and Maybe the Common Cold

 

Βρε λες να υπάρχουν και θετικές παρενέργειες?

 

(ποιος ξέρει, time will tell)

Έγινε επεξεργασία από Freedom
Link to comment
Share on other sites

2021-06-10T105053Z_146662783_RC2MXN9ZYCI
WWW.IN.GR

Τα κρούσματα είναι περισσότερα από ό,τι θα περίμενε κανείς με βάση τη συχνότητα της διαταραχής στον γενικό πληθυσμό.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος sdim έγραψε:

Έχει μεγάλη σημασία.

Αν π.χ. το 95% έχει νοσήσει και το 5% ήταν απλά φορείς, το δέχομαι ότι ήταν αναγκαία τα μέτρα που γονάτισαν την αγορά.

 

Από την άλλη, Αν το 5% έχει νοσήσει και το 95% ήταν φορείς, η ζημία από το lockdown δεν άξιζε με τίποτα.

 

 

Και πάλι οι αριθμοί που γράφεις δεν έχουν σημασία. Το lockdown έγινε λόγω των νοσηλειών και των διασωληνώσεων άσχετα με το πόσοι ήταν οι συνολικοί νοσούντες ή φορείς.

Δεν ξέρω ακριβώς γιατί συνεχίζω να γράφω σε αυτό το νήμα. Η λογική μιας μερίδας είναι απλή και ξεκάθαρη: Όλα ήταν περιττά, το lockdown, οι μάσκες, η κοινωνική απομόνωση και τέλος ο εμβολιασμός. Όλοι θα θέλαμε να μην υπήρχε covid και η ζωή να ήταν όπως πριν, αλλά με ευχολόγια δεν κάνεις τίποτα. Είναι πραγματικά εντυπωσιακό το πόσο αλλοιώνει την πραγματικότητα ο νους και έπειτα ψάχνει να βρει οτιδήποτε μπορεί να επιβεβαιώσει αυτή την αλλοιωμένη πραγματικότητα. Άτιμο confirmation bias.

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Έχω και τον κολλητό που βρίσκει δικαιολογίες για να μην το κάνει και μου λέει "όταν έρθεις στην πόλη, σου 'χω self test να κάνεις πριν τα πούμε"

Μάλλον θα ΠΗΞΕΙ αυτό το καλοκαίρι μόνος του.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Simon said:

 

 

Τί είναι ρε σεις αυτά τα συμβάματα; 

 Events

 

 


σύμβαμα το [símvama] Ο49 : (λόγ.) συμβάν: Iατρικά συμβάματα.
[λόγ. < αρχ. σύμβαμα `συμβάν΄]

Έγινε επεξεργασία από swatoner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος swatoner έγραψε:

 Events

 

 


σύμβαμα το [símvama] Ο49 : (λόγ.) συμβάν: Iατρικά συμβάματα.
[λόγ. < αρχ. σύμβαμα `συμβάν΄]

 

Πολλοί μπαρμπάδες εδώ μέσα.. :p

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Deus έγραψε:

Επειδή ή χαζός είμαι ή τυφλός, μπορεί κάποιος να μου πει σε ποιο από αυτά τα διαγράμματα έχει τους θανάτους; Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Επειδή ή χαζός είμαι ή τυφλός, μπορεί κάποιος να μου πει σε ποιο από αυτά τα διαγράμματα έχει τους θανάτους; Ευχαριστώ προκαταβολικά.

σε κανένα

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Επειδή ή χαζός είμαι ή τυφλός, μπορεί κάποιος να μου πει σε ποιο από αυτά τα διαγράμματα έχει τους θανάτους; Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Και τα 2 είσαι φιλαράκι, μην το αρνείσαι :p 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, JaguarOne said:

Πάντως η πλάκα είναι ότι από ότι φαίνεται, ο κόσμος προτιμάει "έτοιμα"/fastfood αντισώματα αντί για αυτά που τα φτιάχνει το ίδιο σου το ανοσοποιητικό...

 

Ο κόσμος πάντα θα προτιμάει και θα πιστεύει στην εύκολη λύση και ας είναι ψέμα.

 

 

PS: Πώπωωωω τα ορθογραφικά  και συντακτικά μου λάθη έχουν αυξηθεί.... Παρενέργεια; Στην δεύτερη δόση θα φτιάξω δική μου γλώσσα;

Έγινε επεξεργασία από swatoner
  • Like 2
  • Haha 2
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

χμ έκανα λάθος για τις τιμές.

3.5$ ΑΖ,

15$ pfizer και κάπου εκει και το moderna.

 

για το φάρμακο της Regeneron είναι δύσκολο να βρω τιμή, εδώ λέει για μια τιμή στην ινδία, γύρω στα 1350€ το πακέτο για 2 δόσεις άρα, γύρω στα 675€ το άτομο.

Ακόμα πιο ενδιαφέρον ότι στην ευρώπη (όχι EU) εξασφάλισε συνεργασία με την Roche. Σχετικό άρθρο λέει ότι εξασφαλίστηκαν 55.000 δόσεις..... για όλη την Ευρώπη.
Δηλαδή από την πρώτη μέρα να το είχαμε πάλι δεν θα έφτανε για όλους αυτους που πέθαναν.

Αδειοδότηση από Αυγουστο - Οκτώβρη (λογικά κατεπείγουσα και πιθανολογώ ότι και πάλι θα υπάρχει υπαναχώρηση ευθυνών, γιατί λείπουν οι μακροχρόνιες μελέτες). Και btw, μια ματιά να ρίξετε στις κλινικές δοκιμές του, μια χαρά έχει side-effects και όχι, δεν εξασφαλίζει 100% θεραπεία.

 

 

ΑΑΑΑ, επίσης, μάλλον για να το πάρεις, έχεις ήδη φτάσει στο σημείο που δεν μυρίζεις, πονάς, έχουν ζημιά τα πνευμόνια σου, η καρδιά σου, έχεις κανα θρόμβο ή .......... γέμισαν με την ακίδα τα ωάρια σου

 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.