Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

Χαβαλέ κάνουμε.

Υποθέτω πως οι "μελετηροί" μας anti-vax φίλοι, θα έχουν αντίστοιχα ανέκδοτα :bleh: τύπου 

"χαχαχα, δες ένα τέρας με μια τρύπα στο μπράτσο"

"Φύγε να σωθείς από τους εμβολιασμένους"

"Πλησιάζω σε vaccine district, over"

 

κλπ κλπ

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Αν αναφέρεσαι στο ποστ του αστεροειδή, η ιβερμεκτίνη ήταν ουσία που για κάποιους λόγους που με ξεπερνούν ελέγχθηκε, απορρίφθηκε και τελειώσαμε και με δαύτη...ΑΠό καιρό. Και έχει και gofundme

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1519797096452.jpg?itok=4kyeCl_g
WWW.PRONEWS.GR

«Τα εμβόλια χρησιμοποιούν εμβρυακούς ιστούς – Φοβος για τις μακροχρόνιες παρενέργειες»!

 

  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, tommybertsen said:

May be an image of 1 person and text

 

Karma is a bitch

 

Τι από αυτά που λέει είναι λάθος? Τα έγραφε και τα πίστευε αντιλαμβανόμενος την πιθανότητα να πεθάνει κάποιος από covid αλλά και την πιθανότητα να πεθάνει κάποιος από το εμβόλιο.

 

Όσο για την πηγή:

 

Quote

Όπως θα διαπιστώσετε, το μεγαλύτερο «κομμάτι της πίτας» στην τηλεόραση μοιράστηκαν ο ΣΚΑΙ με 1.029.200 ευρώ, ο ΑΝΤ1 με 967.188,84 ευρώ και στη τρίτη θέση το STAR με 905.066,08 ευρώ.

Στα έντυπα αντίστοιχα, τα μεγαλύτερα ποσά έλαβαν το Πρώτο Θέμα με 124.000 ευρώ, η Καθημερινή της Κυριακής με 123.380 ευρώ και το Βήμα με 119.040 ευρώ.

Τα site που έβαλαν το μεγάλο μερίδιο στα ταμεία τους ήταν, το In.gr με 313.720 ευρώ, το Iefimerida.gr με 310.000 ευρώ και το Protothema.gr με 310.000 ευρώ.

Στους ραδιοφωνικούς σταθμούς, πρωτιά έχει πάλι ο ΣΚΑΪ με 99.200,79 ευρώ, ακολουθεί ο KISS με 86.800 ευρώ, και τρίτος ο Real FM με 62.000 ευρώ.

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

https://www.ajicjournal.org/article/S0196-6553(21)00274-1/fulltext

 

Among 2,761 respondents (72% female, average age, 44), 2,233 (80.9%) accepted the vaccine.

ajicjournal.org

Among those who declined, 74% reported they may accept future vaccination.

ajicjournal.org

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Association_of_American_Physicians_and_Surgeons

 

 

The Association of American Physicians and Surgeons (AAPS) is an ultra-right-wing non-profit association that promotes a range of scientifically discredited hypotheses, including the belief that HIV does not cause AIDS, that being gay reduces life expectancy, that there is a link between abortion and breast cancer, and that there is a causal relationship between vaccines and autism.

 

https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.04.29.21256186v1.full#F1

 

Most participants (n=11,387, of 39,259 individual and group email accounts invited) had received or were scheduled to receive the COVID-19 vaccine (n=9081, 79.8%) or planned to receive it as soon as possible (n=546, 4.8%), while fewer were hesitant (Not Now, n=954, 8.4%; Not Ever, n=369, 3.2%). 

 

 

Πες μας κι άλλα αγαπητή AAPS, θέλω να ακούσω λίγα ακόμη για το πώς ο HIV δεν προκαλεί AIDS και άλλα όμορφα.

 

 

Πληροφορίες στο ίντερνετ υπάρχουν πολλές, οι αξιόπιστες είναι μερικές φορές δύσκολο να αναγνωριστούν. Αλλά σίγουρα αν ψάξουμε καλά θα βρούμε κάτι που να στηρίζει ό,τι αγαπάμε. Δε σημαίνει ότι είναι και σωστό

 

Έγινε επεξεργασία από schumifer
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, gdp77 said:

 

Τι από αυτά που λέει είναι λάθος? Τα έγραφε και τα πίστευε αντιλαμβανόμενος την πιθανότητα να πεθάνει κάποιος από covid αλλά και την πιθανότητα να πεθάνει κάποιος από το εμβόλιο.

 

Όσο για την πηγή:

Ναι αλλά πολύ πιθανών να ζούσε ακόμα αν είχε κάνει το εμβόλιο και να πέρναγε ποιο ελαφριά την ασθένεια.

 

 

Αλλά ξέρεις κάτι κουράστηκα να λέμε τα ίδια και τα ίδια, ξανά και ξανά.

Στα παιδιά μου λιγότερες φορές έχω επαναλάβει τα ίδια.

 

Αν θέλεις να δείς φαντάσματα θα τα δείς, στον ύπνο σου, στον ξύπνιο σου. Αν δε θέλεις να τα δείς και να υπάρχουν θα τα αγνοήσεις και θα πας παρακάτω.

Είναι θέμα επιλογής.

 

Εγώ θα κράζω όσους δε κάνουν εμβόλιο και κινούνται ελεύθεροι σαν να μην υπάρχει Covid και από την άλλη θα κράζουν όσοι φοβούνται μην τους κολλήσουν οι εμβολιασμένοι. Να υπάρχει ένα αλισβερίσι ρε παιδί μου να μην βαριόμαστε.

 

Καλό καλοκαίρι να έχουμε.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Τι από αυτά που λέει είναι λάθος? Τα έγραφε και τα πίστευε αντιλαμβανόμενος την πιθανότητα να πεθάνει κάποιος από covid αλλά και την πιθανότητα να πεθάνει κάποιος από το εμβόλιο.

 

Ναι , επειδή οι πιθανότητες είναι ακριβώς ίδιες. 

Εσύ μπορείς να συνεχίσεις να "τραγουδάς".

Συνεχίστε "στον κόσμο σας",την παραπληροφόρηση και τις "επιστημονικές" σας μελέτες.

Δεν θα τα ξαναπώ, κουράσατε και κουράζουμε λέγοντας τα ίδια 1500 φορές

 

End of this story, here and now.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος swatoner έγραψε:

Ναι αλλά πολύ πιθανών να ζούσε ακόμα αν είχε κάνει το εμβόλιο και να πέρναγε ποιο ελαφριά την ασθένεια.

 

 

Αλλά ξέρεις κάτι κουράστηκα να λέμε τα ίδια και τα ίδια, ξανά και ξανά.

Στα παιδιά μου λιγότερες φορές έχω επαναλάβει τα ίδια.

 

Αν θέλεις να δείς φαντάσματα θα τα δείς, στον ύπνο σου, στον ξύπνιο σου. Αν δε θέλεις να τα δείς και να υπάρχουν θα τα αγνοήσεις και θα πας παρακάτω.

Είναι θέμα επιλογής.

 

Εγώ θα κράζω όσους δε κάνουν εμβόλιο και κινούνται ελεύθεροι σαν να μην υπάρχει Covid και από την άλλη θα κράζουν όσοι φοβούνται μην τους κολλήσουν οι εμβολιασμένοι. Να υπάρχει ένα αλισβερίσι ρε παιδί μου να μην βαριόμαστε.

 

Καλό καλοκαίρι να έχουμε.

Μια ζωή, θα σου παρουσιάζουν "επιστήμονες" (στο μυαλό τους), για να ενισχύσουν την κοσμοθεωρία τους. Μελέτες της πλάκας και άλλα σχετικά.

Είναι επικίνδυνοι και το χειρότερο, είναι πως, δεν το ξέρουν.

΄Έχω ξαναπεί, πιο πίσω, ότι είναι δικαίωμά τους να αρνούνται το δικαίωμα στην υγεία τους. Και μάλιστα, αναφαίρετο.

Δεν έχουν δικαίωμα στην παραπληροφόρηση. Δεν ξέρω ΠΟΣΟ πιο λιανά να το κάνω, και η υπομονή, έχει και όρια

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, schumifer said:

https://www.ajicjournal.org/article/S0196-6553(21)00274-1/fulltext

 

Among 2,761 respondents (72% female, average age, 44), 2,233 (80.9%) accepted the vaccine.

ajicjournal.org

Among those who declined, 74% reported they may accept future vaccination.

ajicjournal.org

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Association_of_American_Physicians_and_Surgeons

 

 

The Association of American Physicians and Surgeons (AAPS) is an ultra-right-wing non-profit association that promotes a range of scientifically discredited hypotheses, including the belief that HIV does not cause AIDS, that being gay reduces life expectancy, that there is a link between abortion and breast cancer, and that there is a causal relationship between vaccines and autism.

 

 

 

 

Tell us more uncle (have no english keyboard, sorry!)

 

Συνεχίστε να αποδομείτε αυτό που θα αποδειχθεί νομοτελειακά στο μέλλον: Τα εμβόλια είναι πειραματικά και ανασφαλή. Όπου ανασφαλή βλέπε τα πρωτόκολλα που ορίζουν τις διαδικασίες και προϋποθέσεις για διάθεση ενός εμβολίου για μαζικό εμβολιασμό. Με την ίδια έννοια που αν δεν φορέσεις ζώνη στο αυτοκίνητο δεν σημαίνει ότι θα σκοτωθείς, αλλά είναι ανασφαλές να οδηγείς χωρίς ζώνη. Το ένα μετά το άλλο θα απορριφθούν και θα προκριθούν λύσεις φαρμακευτικές για τη θεραπεία του covid.

 

ΥΓ Αν δεν μας προλάβουν οι "μεταλλάξεις" που θα ενισχυθούν πιθανόν και λόγω του εμβολιασμού. Είναι οικονομικό και πολιτικό το θέμα. Μαζικός εμβολιασμός να κινηθεί η οικονομία και για ό,τι προκύψει βλέπουμε.... Αυτό δεν είναι επιστήμη/ιατρική. Είναι λύση ανάγκης με παράπλευρες απώλειες και ως εκ τούτου ιατρικά ανήθικη.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

Ναι καλέ μου άνθρωπε, καλώς εχόντων θα βρεθούνε φάρμακα με τόση υπερπροσπάθεια που γίνεται. Γιατί πρέπει να χάσουμε μερικούς χιλιάδες ακόμη συνανθρώπους μας μέχρι τότε; Η ίδια επιστήμη δημιούργησε τα εμβόλια, η ίδια με αυτήν που εμπιστεύεσαι να φτιάξει και τα φάρμακα.

Και πώς είσαι τόσο σίγουρος για το τι θα αποδειχτεί στο μέλλον;

Οι φαρμακευτικές λύσεις πάντως προς το παρόν βρίσκουν τοίχο, ή στην καλύτερη πολύ περιορισμένη εφαρμογή

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Συνεχίστε να αποδομείτε αυτό που θα αποδειχθεί νομοτελειακά στο μέλλον: Τα εμβόλια είναι πειραματικά και ανασφαλή. Όπου ανασφαλή βλέπε τα πρωτόκολλα που ορίζουν τις διαδικασίες και προϋποθέσεις για διάθεση ενός εμβολίου για μαζικό εμβολιασμό. Με την ίδια έννοια που αν δεν φορέσεις ζώνη στο αυτοκίνητο δεν σημαίνει ότι θα σκοτωθείς, αλλά είναι ανασφαλές να οδηγείς χωρίς ζώνη. Το ένα μετά το άλλο θα απορριφθούν και θα προκριθούν λύσεις φαρμακευτικές για τη θεραπεία του covid.

 

ΥΓ Αν δεν μας προλάβουν οι "μεταλλάξεις" που θα ενισχυθούν πιθανόν και λόγω του εμβολιασμού. Είναι οικονομικό και πολιτικό το θέμα. Μαζικός εμβολιασμός να κινηθεί η οικονομία και για ό,τι προκύψει βλέπουμε.... Αυτό δεν είναι επιστήμη/ιατρική. Είναι λύση ανάγκης με παράπλευρες απώλειες και ως εκ τούτου ιατρικά ανήθικη.

Επιστήμη δεν είναι οι προκαταλήψεις που αραδιάζεις. Και σε διαβεβαιώ ότι οι παράπλευρες απώλειες αυτών των απόψεων είναι πολύ περισσότερες.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, schumifer said:

Η ίδια επιστήμη δημιούργησε τα εμβόλια, η ίδια με αυτήν που εμπιστεύεσαι να φτιάξει και τα φάρμακα.

 

Συμφωνώ. Απλά τα εμβόλια προωθήθηκαν μαζικά για οικονομικούς λόγους. Παρακάμφθηκαν πρωτόκολλα που η ίδια η ιατρική επιστήμη έχει θεσπίσει. Είμαι υπέρ του φαρμάκου διότι το δίνεις μόνο στον άρρωστο που κινδυνεύει. Το εμβόλιο το δίνεις μαζικά σε όλους και έχει και άλλες κοινωνικές προεκτάσεις που όλοι σιγά σιγά αντιλαμβανόμαστε (κοινωνικός αυτοματισμός, στέρηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων κτλ). Φυσικά και το φάρμακο ενδέχεται να έχει άμεσες/μακροπρόθεσμες συνέπειες τις οποίες δεν θα μάθουμε παρά μόνο μετά από πολλά έτη.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, minast said:

Επιστήμη δεν είναι οι προκαταλήψεις που αραδιάζεις. Και σε διαβεβαιώ ότι οι παράπλευρες απώλειες αυτών των απόψεων είναι πολύ περισσότερες.

Θέλω να πιστεύω ότι δεν αραδιάζω καμία "προκατάληψη". Η "επιστήμη" (σε εισαγωγικά γιατί οι πολιτοκες/οικονομικές πιέσεις ήταν αφόρητες) έδινε AZ μαζικά. Τώρα το ακυρώνουν για κάτω των 60. Παρόμοια θα λειτουργήσουν και για Pfizer, Johnson $ Johnson και σιγά σιγά μας λένε ότι υπάρχει και ένα "ναι μεν αλλά". Αυτό δεν είναι επιστήμη. Η επιστημονική ηθική επιβάλλει να γνωρίζεις εξ αρχής ότι συμμετέχεις σε πείραμα.

3 minutes ago, IOANNISTSA said:

Γιατί το εμβόλιο πρέπει να το κάνουν όλοι και όχι οι ομάδες υψηλού κινδύνου ?

 

Προς το παρόν το εμβόλιο δεν είναι υποχρεωμένος να το κάνει κανείς. Ελπίζω έτσι να παραμείνει. Βέβαια η κοινωνική και μιντιακή πίεση (με το αζημίωτο) είναι αφόρητη.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

emboliasmos-embolio-koronoios-themistokl
WWW.IEFIMERIDA.GR

Δεν φαίνεται να σχετίζεται, σύμφωνα με τα πρώτα ευρήματα της ιατροδικαστικής εξέτασης ο ξαφνικός θάνατος της 56χρονης γυναίκας, στα Καλάβρυτα μετά τη χορήγηση της β' δόσης του...

 

 

Εντάξει, παίδες, ούτε εδώ έφταιγε τελικά το εμβόλιο. Πάλι καλά διότι θα ανέβαινε/χάλαγε το ποσοστό και θα βρίσκαν πάτημα οι ψεκασμένοι. Ευτυχώς 99 στις 100 περιπτώσεις που αναφέρονται (ή και δεν αναφέρονται) θανάτων μετά το εμβόλιο, πάντα φταίει κάτι άλλο. Ουφ ηρέμησα τώρα.

Εμπιστοσύνη στην επιστήμη ρε! Εμπιστοσύνη λέμε. Τυφλή, φανατική, εμπιστοσύνη. Επιστήμη, η νέα θρησκεία!

 

(Ξέρω πως θα το διαβάσετε, ξέρω πόσο ψέκασμα θα βρείτε, ξέρω πόση τρέλα θα ανιχνεύσετε. Μην τσιμπάτε που σας το πασάρω όπως θέλετε να το διαβάσετε μερικοί μερικοί για να επαναβεβαιωθείτε)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gdp77 said:

Θέλω να πιστεύω ότι δεν αραδιάζω καμία "προκατάληψη". Η "επιστήμη" (σε εισαγωγικά γιατί οι πολιτοκες/οικονομικές πιέσεις ήταν αφόρητες) έδινε AZ μαζικά. Τώρα το ακυρώνουν για κάτω των 60. Παρόμοια θα λειτουργήσουν και για Pfizer, Johnson $ Johnson και σιγά σιγά μας λένε ότι υπάρχει και ένα "ναι μεν αλλά". Αυτό δεν είναι επιστήμη. Η επιστημονική ηθική επιβάλλει να γνωρίζεις εξ αρχής ότι συμμετέχεις σε πείραμα.

 

Προς το παρόν το εμβόλιο δεν είναι υποχρεωμένος να το κάνει κανείς. Ελπίζω έτσι να παραμείνει. Βέβαια η κοινωνική και μιντιακή πίεση (με το αζημίωτο) είναι αφόρητη.

 

Δεν ξέρω αν πληροί τον ορισμό της προκατάληψης, περισσότερο προς δεισιδαιμονία.

Και για κάποιον που οργώνει το ίντερνετ βρίσκοντας πηγές για τα νέα του, οι πληροφορίες που στηρίζεις την κρίση σου σε αυτό το θέμα είναι πολύ χαμηλής αξιοπιστίας. Μερικές φορές πρέπει να στηριχτούμε σε τέτοιες πληροφορίες, όταν δεν έχουμε επιλογή. Όπως στην αρχή της πανδημίας που δημοσιευόταν κάθε π@π@ριά, μιας και τα περιοδικά διψούσαν για σχετικά άρθρα. Αλλά τώρα υπάρχουν τεράστιες μελέτες που δίνουν πολύ σαφέστερη εικόνα της πανδημίας και των παραμέτρων της. Καμία προσέγγιση δεν πλησιάζει το κέρδος σε ανθρώπινες ζωές που μας δίνει το εμβόλιο.

Το ΑΖ έσωσε χιλιάδες ζωές, δυστυχώς είχε επιπλοκές σε μερικές δεκάδες, τώρα που έχουμε τη δυνατότητα να το αντικαταστήσουμε, θα το κάνουμε. Το πρόσημο της παρέμβασής του όμως είναι τρελά θετικό.

 

Το πείραμα που αναφέρεται δεξιά και αριστερά πέτυχε. Δοκιμάσαμε εμβόλια σε κλίμακα και με ταχύτητα που ποτέ πριν δε θα μπορούσαμε καν να ονειρευτούμε. Και δουλεύει. Με ελάχιστες επιπλοκές. Αν μας είχε βρει πριν 40 χρόνια απλά θα συνεχίζαμε να χάνουμε κόσμο και να αφήνουμε πολύ λαό με προβλήματα υγείας για δεκαετίες...

 

Δε νομίζω να γίνει υποχρεωτικό το εμβόλιο, ίσως όμως -μιας και θα ζήσουμε όπως φαίνεται με τον κορόνα για καιρό- να είναι λογικό να τεθούν περιορισμοί σε μη εμβολιασμένους. Ακριβώς όπως το παιδάκι που είχε την ατυχία να αρνούνται οι γονείς του εμβολιασμούς δεν μπορεί να γραφτεί νηπιαγωγείο.

 

14 minutes ago, yanni said:
emboliasmos-embolio-koronoios-themistokl
WWW.IEFIMERIDA.GR

Δεν φαίνεται να σχετίζεται, σύμφωνα με τα πρώτα ευρήματα της ιατροδικαστικής εξέτασης ο ξαφνικός θάνατος της 56χρονης γυναίκας, στα Καλάβρυτα μετά τη χορήγηση της β' δόσης του...

 

 

Εντάξει, παίδες, ούτε εδώ έφταιγε τελικά το εμβόλιο. Πάλι καλά διότι θα ανέβαινε/χάλαγε το ποσοστό και θα βρίσκαν πάτημα οι ψεκασμένοι. Ευτυχώς 99 στις 100 περιπτώσεις που αναφέρονται (ή και δεν αναφέρονται) θανάτων μετά το εμβόλιο, πάντα φταίει κάτι άλλο. Ουφ ηρέμησα τώρα.

Εμπιστοσύνη στην επιστήμη ρε! Εμπιστοσύνη λέμε. Τυφλή, φανατική, εμπιστοσύνη. Επιστήμη, η νέα θρησκεία!

 

(Ξέρω πως θα το διαβάσετε, ξέρω πόσο ψέκασμα θα βρείτε, ξέρω πόση τρέλα θα ανιχνεύσετε. Μην τσιμπάτε που σας το πασάρω όπως θέλετε να το διαβάσετε μερικοί μερικοί για να επαναβεβαιωθείτε)

 

Προσπαθώ να καταλάβω το ύφος σου, είτε τρολάρεις ή υπονοείς ότι αφού οι ιατρικές υπηρεσίες λένε ότι δε σχετίζεται με εμβολή τότε σίγουρα λένε ψέμματα. Μπορώ να προχωρήσω τη σκέψη μου σε πιθανές προεκτάσεις τέτοιων συλλογισμών, αλλά δεν έχω καταλάβει το ύφος του ποστ σου οπότε σταματάω εδώ.

 

Πριν χρησιμοποιήσουμε το συγκεκριμένο άρθρο ως βάση για σκέψη ίσως να αναλογιστούμε τι λέει ο τίτλος και τι αναφέρει ο ιατροδικαστής. Ο τελευταίος λέει ότι η πρώτη εξέταση δεν έδειξε εμβολή. Ο τίτλος έγραψε δε σχετίζεται με το εμβόλιο. Υπερβάλλων ζήλος για να ανακοπεί το αντιεμβολιαστικό πάτημα; Ή απλά άγνοια του λογικού άλματος;

Δεύτερη δόση εμβολίου. Ποιου; άμεση απώλεια επιπέδου συνείδησης και καρδιοαναπνευστική ανακοπή; Πρόδρομα συμπτώματα; Ιστορικό; Εργαστηριακά;

 

Γενικώς, κάθε φορά που γίνεται επιφανειακή θεώρηση μίας ιατρικής συγκυρίας για να ταιριάξει σε μία κατηγορία/κατάσταση, το μόνο που διαβάζω είναι : κανείς δεν ξέρει ακόμη, οπότε ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματα που τον συμφέρουν/ταιριάζουν με τη διαφορική του διάγνωση/αφορούν.

 

 

Έγινε επεξεργασία από schumifer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.