Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

24 minutes ago, astrolabos said:

"δεν υπάρχουν αρκετά στοιχεία σχετικά με τους κινδύνους για τους έφηβους και τους νεαρούς ενήλικες"

 

Είναι λογικό ο Tucker Carlson, από του οποίου την εκπομπή είναι το βίντεο, να είναι πολύ πίσω από τις εξελίξεις, γιατί δεν είναι καν δημοσιογράφος.

https://www.npr.org/2020/09/29/917747123/you-literally-cant-believe-the-facts-tucker-carlson-tells-you-so-say-fox-s-lawye

Quote

The "'general tenor' of the show should then inform a viewer that [Carlson] is not 'stating actual facts' about the topics he discusses and is instead engaging in 'exaggeration' and 'non-literal commentary.' "

 

Η ουσία είναι ότι εξαιρετικά πρόσφατα το CDC ασχολήθηκε με το θέμα της διεύρυνσης των ηλικιών για τις οποίες προτείνει τον εμβολιασμό. Συνεχώς συγκεντρώνονται επιπλέον στοιχεία, αλλά τα υπάρχοντα είναι αρκετά ενθαρρυντικά. Θυμίζω ότι στην Αμερική συζητούν πλέον ως "δυσμενές" το σενάριο να παραμείνουν στο 68% εμβολιασμένου πληθυσμού και ο στόχος τους είναι πια στο 83% για την ανάσχεση της μετάλλαξης Δέλτα.

 

Να μη φλυαρώ, τα νούμερα:

https://www.cdc.gov/vaccines/acip/meetings/downloads/slides-2021-06/05-COVID-Wallace-508.pdf

Quote

Predicted cases prevented vs. myocarditis cases for every million second dose vaccinations over 120 days

 

Females 12–17 Years

8,500 COVID-19 cases prevented

183 hospitalizations prevented

38 ICU admissions prevented

1 death prevented

8–10 myocarditis cases

 

Males 12–17 Years

5,700 COVID-19 cases prevented

215 hospitalizations prevented

71 ICU admissions prevented

2 deaths prevented

56–69 myocarditis cases

 

Females 18–24 Years

14,000 COVID-19 cases prevented
1,127 hospitalizations prevented
93 ICU admissions prevented
13 deaths prevented
4–5 myocarditis cases

 

Males 18–24 Years

12,000 COVID-19 cases prevented
530 hospitalizations prevented
127 ICU admissions prevented
3 deaths prevented
45–56 myocarditis cases

 

Και βέβαια:

Additional benefits to prevent post-COVID conditions

Prevention of MIS-C
Prevention of prolonged symptoms
Protection against variants

 

Προτείνω όποιος έχει όρεξη να ρίξει μια ματιά στα πολύ φρέσκα ΔΗΜΟΣΙΑ πρακτικά των Επιτροπών του CDC για το θέμα εδώ:

WWW.CDC.GOV

ACIP Presentation slides from June 23-25, 2021 meeting. Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP).

 

Ρίξτε μια ματιά στην πρόγνωση για τα νέα κρούσματα από το φθινόπωρο, εάν παραμείνουν στο "χαμηλό" 68% και ετοιμαστείτε για τα μελλούμενα. Εδώ είμαστε προσώρας (μετά διθυράμβων) στο 36%.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

COVID-Delta-variant-Israel-vaccinated.jp
FORTUNE.COM

A number of Israeli adults who were fully vaccinated with Pfizer's COVID vaccine were infected by the Delta variant. But the issue comes with plenty of nuance.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, o polonos said:
COVID-Delta-variant-Israel-vaccinated.jp
FORTUNE.COM

A number of Israeli adults who were fully vaccinated with Pfizer's COVID vaccine were infected by the Delta variant. But the issue comes with plenty of nuance.

 

Δουλευόμαστε μάλλον ή οι δημοσιογράφοι είναι μπετόβλακες ?
Τα εμβόλια για την COVID-19 δεν είναι αποτρεπτικά αλλά "βεβαιώνουν" πως αν νοσήσεις δεν θα νοσήσεις βαριά ( σίγουρα σε αρκετά πιο μειωμένο βαθμό από το να ήσουν ανεμβολίαστος ).

Πώς είναι είδηση το ότι κολλάνε COVID από το Delta variant λοιπόν και οι εμβολιασμένοι ?

 

Τα πάντα για τα clicks... ad revenue rulezzz...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος billpeppas έγραψε:

Τα εμβόλια για την COVID-19 δεν είναι αποτρεπτικά αλλά "βεβαιώνουν" πως αν νοσήσεις δεν θα νοσήσεις βαριά ( σίγουρα σε αρκετά πιο μειωμένο βαθμό από το να ήσουν ανεμβολίαστος ).

 

Η ενημέρωση που είχα από το γιατρό ήταν κάπως έτσι, απλά είπε πως δεν σου βεβαιώνει κανείς (ορθώς το έβαλες σε "αυτάκια") αν θα νοσήσεις κανονικά, ελαφρά, βαριά or whatever. Είτε είσαι πλήρως εμβολιασμένος, είτε έχεις νοσήσει πιο πριν. Σίγουρα οι πιθανότητες να νοσήσεις πιο ελαφρά, είναι μεγαλύτερες. Αυτά ήταν λόγια ιατρού.

 

Το ρώτησα αυτό στο γιατρό, επειδή ρώτησα στον υπεύθυνό μου για ποιον λόγο πλήρως εμβολιασμένοι δεν θα κάνουν σελφ τεστ αλλά εγώ που έχω "οριγκινάλε" αντισώματα, θα πρέπει να κάνω.

Μου απάντησε το παραπάνω και του εξήγησα ότι όσο ισχύει για μένα αυτό, ισχύει και για κάποιον που έχει εμβολιαστεί. Δεν ήξερε πραγματικά τι να μου απαντήσει, μόνο το τι έχει πει η κυβερνησάρα μας και ότι δεν βγάζει νόημα, γενικώς.

 

Είναι πολύ άσχημος ο τρόπος που προσεγγίζουν όσους δεν θέλουν να εμβολιαστούν, δεν νομίζεις;

Έχω την αίσθηση ότι ενώ ξέρει πόσο σκατά τα'χει κάνει (αμφιβάλλω όμως γιατί ζει στον μικρόκοσμό του), αντί να βελτιώσει τα πράγματα, τα κάνει χειρότερα. Επειδή πολλοί που δεν θέλουν να εμβολιαστούν, είναι απλά από αντίδραση (έχω μια χούφτα που γνωρίζω προσωπικά) και έτσι αυτή η αντίδραση, χειροτερεύει. Άσε που είναι γενικώς αντισυνταγματικό..

Εγώ που νόσησα νιώθω πως είμαι παρακατιανός ξέρω γω. Ντάξει στα @@ μας εσύ , τέτοια φάση, αφού δεν απασχόλησες κάποια ΜΕΘ, τι μας πρήζεις; :hehe: 

 

ΥΓ: Έχεις και την φαρμακοποιό μου (χρόνια στο κουρμπέτι και με πολύ καλές γνώσεις overall) να σου λέει ότι η μόνη ασπίδα κατά του ιού είναι όσοι νόσησαν και έγιναν καλά. Προτρέπει μάλιστα το αν κάποιοι είναι "σίγουροι", να νοσήσουν καλύτερα (λες και μπορείς να είσαι ποτέ σίγουρος lmao). Αποτρέπει το να εμβολιαστούν.

 Δεν μπήκα σε διαδικασία αντιπαράθεσης.. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εσύ να κάνεις το εμβόλιο (αρκεί μια δόση αφού πέρασες covid) να μην χρειάζεται να κάνεις και self test. Είναι 100% ασφαλή τα εμβόλια. Δεν πιστεύω να πιστεύεις τους ψεκασμένους με τις μυοκαρδίτιδες και τις θρομβώσεις. Άλλωστε έχουμε συνέχεια ενημέρωση από γιατρούς και ιατροδικαστές που μας επιβεβαιώνουν ότι αν τύχει και συμβεί καμιά στραβή μετά από εμβολιασμό, 9 φορές στις 10 δεν έχει σχέση με εμβολιασμό. Επίσης τυχόν σοβαρές παρενέργειες π.χ. παράλυση, τύφλωση κ.τ.λ. δεν αναφέρονται και άρα αφού δεν αναφέρονται δεν υπάρχουν. Όλα τα δεδομένα είναι άμεσα διαθέσιμα σε εμάς το κοινό, οπότε μπορούμε να είμαστε απόλυτα βέβαιοι ότι δεν βγάζουμε λάθος συμπέρασμα ότι ο εμβολιασμός είναι απόλυτα ασφαλής. Και για να ζητάνε και από όσους πέρασαν τον covid να κάνουν υποχρεωτικά μια δόση, σημαίνει ότι οι άνθρωποι έβαλαν κάτω τα στοιχεία, αυτά τα στοιχεία που δίνουν και σε εμάς κάτω από απόλυτη διαφάνεια και διαπίστωσαν ότι είναι πιο ασφαλές να κάνεις μια δόση εμβολίου από το να εφησυχάσεις και να πεις "αφού το πέρασα μπορώ να επαναπαύομαι ότι ούτε θα κολλήσω βαριά, ούτε χρειάζεται να κάνω το εμβόλιο που είναι κατά 99,9999% ασφαλές" (αυτό το 0,0001% κινδύνου άλλωστε αφορά άλλους, σε εμάς δεν πρόκειται να συμβεί κάτι από το εμβόλιο, άρα 100% ασφαλές)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Πρόσεχε john_dr, νομίζω ότι παραβιάζεις τους κανόνες :hehe:

Η αλήθεια είναι ότι έχω έναν και μόνο αποκλειστικό κανόνα που παραβιάζω στο παραπάνω ποστ. Ο κανόνας αυτός έχει ως εξής

 

- ΔΕΝ λέμε ΠΟΤΕ σε κάποιον να ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ το εμβόλιο.

- ΔΕΝ λέμε ΠΟΤΕ σε κάποιον να ΚΑΝΕΙ το εμβόλιο.

 

Είτε ο κίνδυνος είναι 5% είτε 0,00005%, την απόφαση θα την πάρει ο ίδιος. Διότι είτε του κάτσει το 5%, είτε το 0,00005%, δεν θέλω να έχω σχέση. Είναι ΑΠΟΛΥΤΑ προσωπική επιλογή του καθενός.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Αυτόν τον κανόνα εφάρμοσε ο γιατρός μου όταν τον ρώτησα να κάνω εμβόλιο. Αντί να απαντήσει ένα ξερό ναι όπως περίμενα, μου είπε ότι πρέπει εγώ να πάρω την απόφαση. Αλλά γιατρός είναι, τι ξέρει; :p

 

Πάντως αυτό που βλέπω είναι ότι μπροστά στην ψυχολογική πίεση που ασκεί στον κόσμο το πολύ πραγματικό και σόβαρό γεγονός της πανδημίας, έχουν καταφέρει οι κυβερνήσεις, τα ΜΜΕ και οι παπαγάλοι τους να υπερτερεί η δική τους πίεση προς τον κόσμο παρά η πίεση του covid. Είναι κατόρθωμα δεν μπορώ να πω.

 

Είναι σαν να πέφτουν βόμβες και να σε αγχώνει περισσότερο ο Ευαγγελάτος παρά οι εκρήξεις.

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, tommybertsen said:

 

Η ενημέρωση που είχα από το γιατρό ήταν κάπως έτσι, απλά είπε πως δεν σου βεβαιώνει κανείς (ορθώς το έβαλες σε "αυτάκια") αν θα νοσήσεις κανονικά, ελαφρά, βαριά or whatever. Είτε είσαι πλήρως εμβολιασμένος, είτε έχεις νοσήσει πιο πριν. Σίγουρα οι πιθανότητες να νοσήσεις πιο ελαφρά, είναι μεγαλύτερες. Αυτά ήταν λόγια ιατρού.

 

Το ρώτησα αυτό στο γιατρό, επειδή ρώτησα στον υπεύθυνό μου για ποιον λόγο πλήρως εμβολιασμένοι δεν θα κάνουν σελφ τεστ αλλά εγώ που έχω "οριγκινάλε" αντισώματα, θα πρέπει να κάνω.

Μου απάντησε το παραπάνω και του εξήγησα ότι όσο ισχύει για μένα αυτό, ισχύει και για κάποιον που έχει εμβολιαστεί. Δεν ήξερε πραγματικά τι να μου απαντήσει, μόνο το τι έχει πει η κυβερνησάρα μας και ότι δεν βγάζει νόημα, γενικώς.

 

Είναι πολύ άσχημος ο τρόπος που προσεγγίζουν όσους δεν θέλουν να εμβολιαστούν, δεν νομίζεις;

Έχω την αίσθηση ότι ενώ ξέρει πόσο σκατά τα'χει κάνει (αμφιβάλλω όμως γιατί ζει στον μικρόκοσμό του), αντί να βελτιώσει τα πράγματα, τα κάνει χειρότερα. Επειδή πολλοί που δεν θέλουν να εμβολιαστούν, είναι απλά από αντίδραση (έχω μια χούφτα που γνωρίζω προσωπικά) και έτσι αυτή η αντίδραση, χειροτερεύει. Άσε που είναι γενικώς αντισυνταγματικό..

Εγώ που νόσησα νιώθω πως είμαι παρακατιανός ξέρω γω. Ντάξει στα @@ μας εσύ , τέτοια φάση, αφού δεν απασχόλησες κάποια ΜΕΘ, τι μας πρήζεις; :hehe: 

 

ΥΓ: Έχεις και την φαρμακοποιό μου (χρόνια στο κουρμπέτι και με πολύ καλές γνώσεις overall) να σου λέει ότι η μόνη ασπίδα κατά του ιού είναι όσοι νόσησαν και έγιναν καλά. Προτρέπει μάλιστα το αν κάποιοι είναι "σίγουροι", να νοσήσουν καλύτερα (λες και μπορείς να είσαι ποτέ σίγουρος lmao). Αποτρέπει το να εμβολιαστούν.

 Δεν μπήκα σε διαδικασία αντιπαράθεσης.. 


Μπουρδ. τα έχουν κάνει οι "κυβερνώντες κανονικότητας"... όχι μια φορά, αλλά σε σχεδόν κάθε απόφαση τους έχουν και τουλάχιστον μια μαλακία που πραγματικά ούτε οι ίδιοι ξέρουν πως σκαρφίστηκαν τέτοια μαλακία.

Μέτρα που δεν δύνατο να εφαρμωστούν. Μέτρα γελοία (ο ιός μέχρι πρότινως δεν κολούσε μέχρι τις 12:30, μετά έπινε τα ουίσκια του και έβγαινε στους δρόμους παγανιά :D ), τώρα επειδή κάνει ζέστη, κάθεται μέχρι αργά σπίτι του και βγαίνει χαράματα έξω με την πρωινή δροσούλα :D

Μετά θα μπαίνουν μόνο οι εμβολιασμένοι μέσα στα μαγαζιά στους εσωτερικούς χώρους... νόμος που θα πιάσει το ίδιο καλά με τον καπνιστικό νόμο :D
Και εννοείται πως τα μαγαζιά θα τον τηρούν ευλαβικά και θα ελέγχουν διεξοδικά τον κάθε εισερχόμενο πελάτη ( ha, ha, χα! )

 

Για την φαρμακοτρίφτη... εεε, την φαρμακοποιό... καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς κυρίαμ :D

 

11 minutes ago, Rusty_Cookie said:

Το πιθανό είναι να μην ξέρει για τι μιλάει.

Το οτι είναι γιατρός δεν σημαίνει απαραίτητα και το ότι κατανοεί πλήρως τεχνολογίες και μηχανισμούς που δεν σχετίζονται άμεσα με το αντικείμενό του. 

 

- έχει σχετικό state of the art έργο?

- είναι peer reviewed?

- ποιός τον χρηματοδοτεί?

 

Αν δεν μπορούμε να απαντήσουμε και στα 3, ο ανθρωπος δεν έχει κάμια αυθεντία και εκφέρει καθαρά άποψη προσωπική και δυνητικά επικίνδυνη μιας και δεν έχει γνώση των λεπτομερειών.

 

Μπορεί να σας πονάει αλλά έτσι είναι. Να στρώνατε ποπουδάκι για να πάρετε PhD και post doc αν θέλατε να μιλάτε για bio-engineering και DNA.

 

Πρέπει να έπαθα χιαστούς... πάω να ρωτήσω τον ΩΡΛ τι θα μου πεί η φάση....
Σπίτι έπαθα διαροή κάπου στην μπανιέρα και τρέχει φούλ νερό, κάτσε να πάρω τον ηλεκτρολόγο μου να έρθει να το δεί :D

 

Τι σχέση έχει ο παθολόγος, ο καρδιολόγος, ο οδοντίατρος, ο ΩΡΛ, και κάθε ιατρός με ειδικότητα εκτός βιοχημικού, γενετιστή, κλπ να σχολιάσει για τα εμβόλια, πραγματικά δεν ξέρω, αλλά είναι το ίδιο αστείο με τις 2 απόπάνω προτάσεις μου.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος yanni έγραψε:

Εσύ να κάνεις το εμβόλιο (αρκεί μια δόση αφού πέρασες covid) να μην χρειάζεται να κάνεις και self test. Είναι 100% ασφαλή τα εμβόλια. Δεν πιστεύω να πιστεύεις τους ψεκασμένους με τις μυοκαρδίτιδες και τις θρομβώσεις. Άλλωστε έχουμε συνέχεια ενημέρωση από γιατρούς και ιατροδικαστές που μας επιβεβαιώνουν ότι αν τύχει και συμβεί καμιά στραβή μετά από εμβολιασμό, 9 φορές στις 10 δεν έχει σχέση με εμβολιασμό. Επίσης τυχόν σοβαρές παρενέργειες π.χ. παράλυση, τύφλωση κ.τ.λ. δεν αναφέρονται και άρα αφού δεν αναφέρονται δεν υπάρχουν. Όλα τα δεδομένα είναι άμεσα διαθέσιμα σε εμάς το κοινό, οπότε μπορούμε να είμαστε απόλυτα βέβαιοι ότι δεν βγάζουμε λάθος συμπέρασμα ότι ο εμβολιασμός είναι απόλυτα ασφαλής. Και για να ζητάνε και από όσους πέρασαν τον covid να κάνουν υποχρεωτικά μια δόση, σημαίνει ότι οι άνθρωποι έβαλαν κάτω τα στοιχεία, αυτά τα στοιχεία που δίνουν και σε εμάς κάτω από απόλυτη διαφάνεια και διαπίστωσαν ότι είναι πιο ασφαλές να κάνεις μια δόση εμβολίου από το να εφησυχάσεις και να πεις "αφού το πέρασα μπορώ να επαναπαύομαι ότι ούτε θα κολλήσω βαριά, ούτε χρειάζεται να κάνω το εμβόλιο που είναι κατά 99,9999% ασφαλές" (αυτό το 0,0001% κινδύνου άλλωστε αφορά άλλους, σε εμάς δεν πρόκειται να συμβεί κάτι από το εμβόλιο, άρα 100% ασφαλές)

 

  

On 25/6/2021 at 11:37 ΜΜ, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Εμβόλιο μετά από 6 μήνες, είπαν, δεν ξέρω από που προέρχεται η οδηγία (την στιγμή που μου είπαν στην ίδια πρόταση ότι μπορείς και να ξανανοσήσεις στους 4 μήνες). 

Νομίζω πως είναι κατανοητό. Το έγραψα πριν 2 μέρες. Τα υπόλοιπα (περί ασφάλειας), τα αφήνω στην κρίση του καθενός.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

Το πιθανό είναι να μην ξέρει για τι μιλάει.

Το οτι είναι γιατρός δεν σημαίνει απαραίτητα και το ότι κατανοεί πλήρως τεχνολογίες και μηχανισμούς που δεν σχετίζονται άμεσα με το αντικείμενό του. 

Ναι, σε αντίθεση με Κούλη, Ευαγγελάτο και σένα.

Μία ώρα πριν, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

- έχει σχετικό state of the art έργο?

- είναι peer reviewed?

Δεν ξέρω.

Μία ώρα πριν, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

- ποιός τον χρηματοδοτεί?

Από όσο ξέρω οι ασθενείς του, λογικά.

Μία ώρα πριν, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

Αν δεν μπορούμε να απαντήσουμε και στα 3, ο ανθρωπος δεν έχει κάμια αυθεντία και εκφέρει καθαρά άποψη προσωπική και δυνητικά επικίνδυνη μιας και δεν έχει γνώση των λεπτομερειών.

Και πάλι σε αντίθεση με σένα, τον Κούλη και λοιπά. Και όλα αυτά επειδή δεν πήρε την ευθύνη να με συμβουλεύσει για κάτι που αν πάει στραβά υπάρχει νομικό ακαταδίωκτο για όλους τους εμπλεκομένους. Δεν μου είπε καν να μην το κάνω. Απλώς να αποφασίσω μόνος μου. Άσχετος ο γιατρός μου. Να τον καταγγείλουμε να του πάρουμε την άδεια γιατί είναι και επικύνδυνος από πάνω.

Μία ώρα πριν, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

Μπορεί να σας πονάει αλλά έτσι είναι. Να στρώνατε ποπουδάκι για να πάρετε PhD και post doc αν θέλατε να μιλάτε για bio-engineering και DNA.

Παραβλέποντας το γεγονός ότι εάν απαντήσω κι εγώ με τέτοιο γηπεδικό ύφος θα φάω instant ban όπως έχει ξαναγίνει μερικές φορές, θα σου πω ότι δεν έχω μιλήσει για DNA, bioengineering και λοιπά, δεν με πονάει κανενός το PhD ή οι peer reviewed δημοσιεύσεις αλλά θα με πονούσε πολύ εάν ήμουν συγγενής του Μεταξάκη, της Νεκταρίας και όσων άλλων έχουν μπει σε αυτό το 0,0001% των στατιστικών που <<μάλλον δεν σχετίζονται με το εμβόλιο>> ή καλύτερα ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να σχετίζονται με το εμβόλιο. Επίσης πιθανότατα να με πονέσει πολύ εάν κολλήσω και το περάσω άσχημα και ειδικά εάν πάρω και κανέναν χριστιανό στο λαιμό μου κολλώντας τον. Και τέλος, θα με πονέσει η μυοκαρδίτιδα, οι θρόμβοι και όλα αυτά τα ανύπαρκτα συμπτώματα αν τα πάθω εγώ ή τα παιδιά μου ας πούμε.

 

Αντικοινωνική συμπεριφορά, αγραμματοσύνη, ανευθυνότητα, ηλιθιότητα είναι μόνο μερικά από τα χαρακτηριστικά που αποδίδουν κάποιοι σε αυτούς που απλώς παραμένουν επιφυλακτικοί (και όχι αναγκαστικά αρνητές) στο εμβόλιο της συγκεκριμένης περίπτωσης και όχι γενικώς των εμβολίων.

 

Αυτός ο συνδυασμός φανατισμού, μίσους, χαιρεκακίαςυπεροψίας και άλλων συναφών αρετών είναι τρομερός.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος yanni έγραψε:

1. Είναι 100% ασφαλή τα εμβόλια.

 

2. ...αν τύχει και συμβεί καμιά στραβή μετά από εμβολιασμό, 9 φορές στις 10 δεν έχει σχέση με εμβολιασμό. Επίσης τυχόν σοβαρές παρενέργειες π.χ. παράλυση, τύφλωση κ.τ.λ. δεν αναφέρονται και άρα αφού δεν αναφέρονται δεν υπάρχουν.

 

3. Όλα τα δεδομένα είναι άμεσα διαθέσιμα σε εμάς το κοινό, οπότε μπορούμε να είμαστε απόλυτα βέβαιοι ότι δεν βγάζουμε λάθος συμπέρασμα ότι ο εμβολιασμός είναι απόλυτα ασφαλής. 

 

1. Δεν υπάρχει 100% ασφαλές εμβόλιο. Γίνεται μελέτη ωφέλη-παρενέργειες και αν εκτιμήσουν ότι τα ωφέλη υπερσκιάζουν τις παρενέργειες τότε θεωρείται ωφέλιμο να βγει σε κυκλοφορία.

 

2. Αν είναι έτσι έχουμε 2 μέτρα και 2 σταθμά. Όταν καταγράφουμε τα "θύματα" covid καταγράφουμε όσους πέθαναν από Ή ΜΕ covid αλλά όταν μετράμε θύματα του εμβολίου κάνουμε ακριβώς το αντίθετο; 

Από την στιγμή που όσοι πέθαναν ΜΕ covid καταγράφονται ως θύματα covid, θα περίμενα και όσοι πέθαναν εμβολιασμένοι να καταγράφονται ως θύματα του εμβολίου.

 

3. Τα δεδομένα που είναι διαθέσιμα στο κοινό είναι τα δεδομένα που διαθέτουν οι φαρμακευτικές. Όταν μιλάμε για εταιρείες αξίας δισεκατομμυρίων, είσαι σίγουρος ότι δημοσιεύουν και δεδομένα που θα τους κοστίσουν σε χρήμα; Σίγουρα θα αποφύγουν να διαθέσουν με οριστική άδεια ένα προϊόν που έχει σημαντικές παρενέργειες αλλά όσο έχουν άδεια ειδικού σκοπού αν υπάρχει κάποιος κακοπροαίρετος μπορεί άνετα να κάνει πειράματα. Όλες οι παρτίδες είναι traceable από το εργοστάσιο μέχρι τον εμβολιασμένο.

Μπορείς να μου εγγυηθείς ότι όλες οι παρτίδες είναι ακριβώς οι ίδιες και δεν "παίζουν" με την σύσταση για να βελτιστοποιήσουν το τελικό προϊόν;

Έγινε επεξεργασία από sdim
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος sdim έγραψε:

 

1. Δεν υπάρχει 100% ασφαλές εμβόλιο. Γίνεται μελέτη ωφέλη-παρενέργειες και αν εκτιμήσουν ότι τα ωφέλη υπερσκιάζουν τις παρενέργειες τότε θεωρείται ωφέλιμο να βγει σε κυκλοφορία.

 

2. Αν είναι έτσι έχουμε 2 μέτρα και 2 σταθμά. Όταν καταγράφουμε τα "θύματα" covid καταγράφουμε όσους πέθαναν από Ή ΜΕ covid αλλά όταν μετράμε θύματα του εμβολίου κάνουμε ακριβώς το αντίθετο; 

Από την στιγμή που όσοι πέθαναν ΜΕ covid καταγράφονται ως θύματα covid, θα περίμενα και όσοι πέθαναν εμβολιασμένοι να καταγράφονται ως θύματα του εμβολίου.

 

3. Τα δεδομένα που είναι διαθέσιμα στο κοινό είναι τα δεδομένα που διαθέτουν οι φαρμακευτικές. Όταν μιλάμε για εταιρείες αξίας δισεκατομμυρίων, είσαι σίγουρος ότι δημοσιεύουν και δεδομένα που θα τους κοστίσουν σε χρήμα; Σίγουρα θα αποφύγουν να διαθέσουν με οριστική άδεια ένα προϊόν που έχει σημαντικές παρενέργειες αλλά όσο έχουν άδεια ειδικού σκοπού αν υπάρχει κάποιος κακοπροαίρετος μπορεί άνετα να κάνει πειράματα. Όλες οι παρτίδες είναι traceable από το εργοστάσιο μέχρι τον εμβολιασμένο.

Μπορείς να μου εγγυηθείς ότι όλες οι παρτίδες είναι ακριβώς οι ίδιες και δεν "παίζουν" με την σύσταση για να βελτιστοποιήσουν το τελικό προϊόν;

Σε λάθος άνθρωπο απαντάς νομίζω. Το 2. το βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσα άποψη, δεν το είχα σκεφτεί έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.