Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

 

560670_Thumb_400.jpg
WWW.FRONTIERSIN.ORG

SARS-COV-2 has roused the scientific community with a call to action to combat the growing pandemic. At the time of this writing, there are yet no novel antiviral agents or approved vaccines available to...

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Snips said:

Kάποιοι έχουν διαρκείας φαίνεται. Κάποιοι άλλοι πάλι όχι. 

Συνεχίζουμε;

 

Αλήθεια, αν όλο αυτό ισχύει και βάλαν νέφτι στον ποπό των φαρμακευτικών κλπ ώστε να βρουν τάχιστα το "βέλτιστο" εμβόλιο,  αύριο γιατι να μην γίνει και για άλλες ασθένειες που μας ταλαιπωρούν; Στα άλλα εμβόλια γιατί χρειάζονται δεκαετίες σφαλμάτων και παρατηρήσεων; Γιατί δεν έγινε κάτι χθες; Υπήρχε πρόβλημα στην χρηματοδότηση τους; Αν ναι, ποιος κακός οργανισμός δεν τις χρηματοδότησε ώστε να μην πεθαίνει ο κόσμος από άλλη ασθένεια; 

 

 

Και όπως συνήθως κλείνει  @gdp77 στις ειδήσεις του....."Εσείς τι πιστεύετε; Θα τρέξουν οι Moderna, Pfizer, J&J, Astra mh me malonete, να σώσουν τον κόσμο και μετά τον Covid με εμβόλια έτους; "

 

 

Δεν ξέρω αν ρωτάς ρητορικά. Ναι θα μπορούσε να γίνει ένα ντου και για άλλες νόσους. Το χρήμα που έπεσε όμως στον κορώνα και έκανε όλες τις γνωστές και άγνωστες φαρμακευτικές να λιώσουν 24/7 είναι δυσθεώρητο. Δεν πρόκειται να ξαναγίνει άμεσα τέτοια επένδυση. Και αν ξαναγίνει στο μέλλον στη δική μας διάρκεια ζωής θα είναι αξιομνημόνευτο.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Snips said:

Αλήθεια, αν όλο αυτό ισχύει και βάλαν νέφτι στον ποπό των φαρμακευτικών κλπ ώστε να βρουν τάχιστα το "βέλτιστο" εμβόλιο,  αύριο γιατι να μην γίνει και για άλλες ασθένειες που μας ταλαιπωρούν;

 

 

Χίλια συγνώμη αλλά μπορείς να αναφέρεις ποιές απο τις άλλες ασθένειες που μας ταλαιπωρούν έχουν μεταδοτικότητα και εξάπλωση ίδια ή αντιστοιχη του COVID για τον οποιον αν δεν είχαν ληφθει όλα αυτα τα μέτρα (lockdowns σε όλοκληρο τον πλανήτη, μέτρα προστασίας, εμβόλια) ολόκληρος ο πλανήτης θα είχε μπεί σε mode "ανοσία της αγέλης και όποιος ζήσει-έζησε" γιατι απολύτως κανένα συστημα υγείας σε αυτόν τον πλανήτη δεν θα μπορουσε να αντιμετωπίσει τον αριθμό των άτυχων νοσούντων που θα επρεπε να νοσηλευτεί για να μην παει σαν το σκυλι στο αμπέλι (το είδαμε αυτο να γινεται σε ουκ ολιγα κρατη και πολύ νωρις)?

 

Μου έρχεται στο μυαλό ο έμπολα και το AIDS αλλά το μεν πρώτο θανατηφορο μεν, εξαιρετικά περιορισμένο απο όσο γνωριζω δε, το δε δευτερο μεταδίδεται με πολυ συγκεκριμένο τρόπους (επαφή με το αίμα ουσιαστικά), δεν είναι όπως ο COVID, μπαινεις σε ένα λεωφορείο και βγαίνεις θετικός.

 

Ειλικρινης ερώτηση, γιατί με εβαλε σε σκέψεις σκεπτικό σου.

Έγινε επεξεργασία από Freedom
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έχετε στο μυαλό σας ότι κάποια ξενοδοχεία, έχουν άρρωστους υπαλλήλους με ελαφρά συμπτώματα (π.χ. πυρετο 38 & 38.5) και δε τους επιτρέπουν να κάνουν test γιατί αν βρεθούν θετικοί θα κλείσουν όλη τη σεζόν.

Από Σεπτέμβρη να περιμένουμε πολλά κρούσματα γενικά. Ελπίζω να κάνουν τι δουλειά τους τα εμβόλια να μην έχουν θανόντες και διασωληνωμένους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, swatoner said:

Έχετε στο μυαλό σας ότι κάποια ξενοδοχεία, έχουν άρρωστους υπαλλήλους με ελαφρά συμπτώματα (π.χ. πυρετο 38 & 38.5) και δε τους επιτρέπουν να κάνουν test γιατί αν βρεθούν θετικοί θα κλείσουν όλη τη σεζόν.

Από Σεπτέμβρη να περιμένουμε πολλά κρούσματα γενικά. Ελπίζω να κάνουν τι δουλειά τους τα εμβόλια να μην έχουν θανόντες και διασωληνωμένους.

Δεν θα κλείσουν όλη τη σεζόν. 14 ημέρες καραντίνα προβλέπει το πρωτόκολλο και αυτό μετά από σύσταση του εοδυ. Τώρα η "δυσφήμιση" και ο φόβος είναι κάτι διαφορετικό 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, cddaraa said:

Δεν θα κλείσουν όλη τη σεζόν. 14 ημέρες καραντίνα προβλέπει το πρωτόκολλο και αυτό μετά από σύσταση του εοδυ. Τώρα η "δυσφήμιση" και ο φόβος είναι κάτι διαφορετικό 

 

Αρχικά θα πρέπει να ακυρώσουν για 14 ημέρες όλες τις κρατήσεις που μπορεί να είναι από 1 ημέρα έως και 30 ημέρες κρατήσεις, να επιστρέψουν χρήματα.
Να πληρώνουν τους υπαλλήλους για αυτές τις 14 ημέρες.
Να φέρουν συνεργείο απολύμανσης κλπ.

Η δυσφήμιση, οι άνθρωποι που θα χάσουν τις διακοπές τους, οι προμηθευτές τους που για 14 ημέρες δε παραδώσουν αγαθά ενώ έχουν συμβάσεις για υλικά κάθε μέρα.

Είναι πολλά που παίρνει μπάλα, δεν παγώνει ο χρόνος απλά.

 

Αλλά δε πειράζει, μπορούμε να περιμένουμε σε lockdown άλλα 4 χρόνια για να δοκιμαστούν τα εμβόλια ή οποιοδήποτε νέο φάρμακο όταν βγεί.

 

 

Έγινε επεξεργασία από swatoner
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος swatoner έγραψε:

Έχετε στο μυαλό σας ότι κάποια ξενοδοχεία, έχουν άρρωστους υπαλλήλους με ελαφρά συμπτώματα

 

Δυστυχώς δε συμβαίνει μόνο σε ξενοδοχεία..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

covid_dev.2.jpg
WWW.UAB.EDU

COVID-19 vaccines were not developed overnight. Here are the astounding stories behind mRNA vaccines.

 

Ξεκίνησαν και οι πρώτες δοκιμές mRNA treatment σε ασθενείς με καρκίνο (Phase II trial). Κρίμα που οι ειδικοί του YouTube δεν έχουν πειστεί ακόμα.

 

91a621bf-c6c8-411b-a761-acee8100131f_w12
WWW.SPIEGEL.DE

The vaccine success stories at BioNTech and Moderna may only be the beginning. Doctors and researchers want to use the revolutionary mRNA technology to fight the world's worst scourges: from cancer...

 

Έγινε επεξεργασία από Shaman
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος swatoner έγραψε:

Έχετε στο μυαλό σας ότι κάποια ξενοδοχεία, έχουν άρρωστους υπαλλήλους με ελαφρά συμπτώματα (π.χ. πυρετο 38 & 38.5) και δε τους επιτρέπουν να κάνουν test γιατί αν βρεθούν θετικοί θα κλείσουν όλη τη σεζόν.

Από Σεπτέμβρη να περιμένουμε πολλά κρούσματα γενικά. Ελπίζω να κάνουν τι δουλειά τους τα εμβόλια να μην έχουν θανόντες και διασωληνωμένους.

2 ασθενείς με 10 ημέρες καραντίνα (όχι 14). Γιατί ο ΕΟΔΥ υπολογίζει 4 περίπου ημέρες από την actual νόσο, μέχρι την εκδήλωση συμπτωμάτων.

Αν οι ασθενείς είναι 3 , είναι στην διακριτική ευχέρεια του εκάστοτε φορέα να κλείσει για 15 μέρες το ξενοδοχείο. Όχι για όλη την σεζόν. Απλά η ιχνήλάτηση θα πρέπει να περιλαμβάνει ποιος ήρθε σε επαφή με ποιον κι αυτό, έχει να κάνει με το πόσα θα αποκρύψουν οι υπεύθυνοι από τον ΕΟΔΥ και την Πολιτική Προστασία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, tommybertsen said:

2 ασθενείς με 10 ημέρες καραντίνα (όχι 14). Γιατί ο ΕΟΔΥ υπολογίζει 4 περίπου ημέρες από την actual νόσο, μέχρι την εκδήλωση συμπτωμάτων.

Αν οι ασθενείς είναι 3 , είναι στην διακριτική ευχέρεια του εκάστοτε φορέα να κλείσει για 15 μέρες το ξενοδοχείο. Όχι για όλη την σεζόν. Απλά η ιχνήλάτηση θα πρέπει να περιλαμβάνει ποιος ήρθε σε επαφή με ποιον κι αυτό, έχει να κάνει με το πόσα θα αποκρύψουν οι υπεύθυνοι από τον ΕΟΔΥ και την Πολιτική Προστασία.

Το θέμα είναι ότι εφόσον έχει υπαλληλο νοσούντα πρέπει να κλείσεις το ξενοδοχείο 14+ μέρες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος swatoner έγραψε:

Το θέμα είναι ότι εφόσον έχει υπαλληλο νοσούντα πρέπει να κλείσεις το ξενοδοχείο 14+ μέρες.

Δεν ισχύει, αυτό σου λέω. Θέλει παραπάνω από 2 για να δοθεί τέτοια εντολή. :) 

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, tommybertsen said:

Δεν ισχύει, αυτό σου λέω. Θέλει παραπάνω από 2 για να δοθεί τέτοια εντολή. :) 

Ε μα σε προσωπικό 5στερου ξενοδοχείου στο οποίο οι υπάλληλοι πάνε για δουλειά με πυρετό.

Δε θα είναι μόνο ο ένας άρρωστος. Και γρίπη απλή να είναι θα κολλήσει και άλλους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια ποραγματική απορία.

Εδώ βλέπουμε πως οι πλήρως εμβολιασμένοι, δεν θα υποχρεώνονται πλέον σε Self Test. 

 

Δεν βλέπουμε πουθενά για αυτούς που νόσησαν πριν από κάποιο χρονικό διάστημα. Δεν καταλαβαίνω τον λόγο. 

Αν "βλέπει" κάποιος κάποια εξήγηση, ας μου λύσει την απορία. Δηλαδή εγώ δεν έχω αντισώματα; 

Δεν με πειράζει να κάνω το self test ,εφόσον το παρέχουν δωρεάν, ωστόσο δεν βρίσκω λογική στην απόφαση αυτή.

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Έχω μια ποραγματική απορία.

Εδώ βλέπουμε πως οι πλήρως εμβολιασμένοι, δεν θα υποχρεώνονται πλέον σε Self Test. 

 

Δεν βλέπουμε πουθενά για αυτούς που νόσησαν πριν από κάποιο χρονικό διάστημα. Δεν καταλαβαίνω τον λόγο. 

Αν "βλέπει" κάποιος κάποια εξήγηση, ας μου λύσει την απορία. Δηλαδή εγώ δεν έχω αντισώματα; 

Δεν με πειράζει να κάνω το self test ,εφόσον το παρέχουν δωρεάν, ωστόσο δεν βρίσκω λογική στην απόφαση αυτή.

 

"Φακελώνονται" κάπου όσοι έχουν περάσει την αρρώστια;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Έχω μια ποραγματική απορία.

Εδώ βλέπουμε πως οι πλήρως εμβολιασμένοι, δεν θα υποχρεώνονται πλέον σε Self Test. 

 

Δεν βλέπουμε πουθενά για αυτούς που νόσησαν πριν από κάποιο χρονικό διάστημα. Δεν καταλαβαίνω τον λόγο. 

Αν "βλέπει" κάποιος κάποια εξήγηση, ας μου λύσει την απορία. Δηλαδή εγώ δεν έχω αντισώματα; 

Δεν με πειράζει να κάνω το self test ,εφόσον το παρέχουν δωρεάν, ωστόσο δεν βρίσκω λογική στην απόφαση αυτή.

57282125_6.jpg
WWW.DW.COM

Οι επιστήμονες συμφωνούν ότι και εκείνοι που ανάρρωσαν από κορωνοϊό θα πρέπει να εμβολιαστούν, ώστε να θωρακίσουν αποτελεσματικά τον οργανισμό τους.

 

Είναι 100% ασφαλή τα εμβόλια, οπότε κάνεις την δόση και γλυτώνεις τα self test.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος honda22 έγραψε:

 

"Φακελώνονται" κάπου όσοι έχουν περάσει την αρρώστια;

 

Με πήραν από τον ΕΟΔΥ (και Πολιτική Προστασία) για "ιχνηλάτηση" (να δουν επαφές που είχα κλπ). Άρα ναι, "φακελώθηκα". 

Εμβόλιο μετά από 6 μήνες, είπαν, δεν ξέρω από που προέρχεται η οδηγία (την στιγμή που μου είπαν στην ίδια πρόταση ότι μπορείς και να ξανανοσήσεις στους 4 μήνες). 

Επίσης μπορείς να νοσήσεις από κάποιες μεταλλάξεις, είτε έχεις νοσήσει από τον οριγκινάλε covid είτε έχεις εμβολιαστεί για αυτόν. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

237ebd8b65b34a759ac4a19759cbf1fe.JPG
WWW.CAPITAL.GR

Πώς αποτιμά η Αθήνα τα αποτελέσματα της Συνόδου Κορυφής των "27" ηγετών στις Βρυξέλλες. Νέα...

Εθνικός Διχασμός, fight.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

emvolio_san-fransisko.jpg
WWW.CNN.GR

Ο δήμος του Σαν Φρανσίσκο ανακοίνωσε ότι θα απαιτήσει από όλους τους δημοτικούς υπαλλήλους να εμβολιαστούν για την Covid-19 , επί ποινή πειθαρχικών κυρώσεων...

 

Ωστόσο η απαίτηση αυτή, που ανακοινώθηκε την Τετάρτη, δεν θα τεθεί σε ισχύ παρά μόνο όταν δοθεί πλήρης άδεια στα εμβόλια που έχουν εγκριθεί από τον αμερικανικό οργανισμό φαρμάκων (FDA). Μέχρι σήμερα, τα σκευάσματα αυτά αξιοποιούνται χάρη στο ότι έχουν λάβει απλά άδεια επείγουσας χρήσης, για να αντιμετωπιστεί η πανδημία.

 

vaccine-10.jpg
WWW.IN.GR

Ο άνθρωπος που φέρεται να επινόησε την τεχνολογία mRNA, η οποία χρησιμοποιείται σήμερα από φαρμακευτικές στα εμβόλια κατά της Covid, είπε ότι «δεν υπάρχουν αρκετά στοιχεία σχετικά...

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.