Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

Τουλάχιστον και στις δυο "κατηγορίες" χώρων έχουν προβλέψει και για όσους "έχουν αποδεδειγμένα νοσήσει τους τελευταίους έξι μήνες", οπότε "πιάνει" και τον συμφορουμίτη που είχε νοσήσει και είχε εύλογα ερωτήματα στην περιπτωση που ήταν μόνο για τους εμβολιασμένους.

 

Πάλι καλα...

Έγινε επεξεργασία από Freedom
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Τα καλά τα γέλια είναι εδώ

 

kafes.jpg
WWW.IN.GR

Δεδομένου λοιπόν πως ένας καφές κοστίζει περίπου 4 ευρώ, για τους μη εμβολιασμένους ουσιαστικά θα κοστίζει… 24 ευρώ, καθώς θα πρέπει να πληρώσουν και 20 ευρώ για ένα rapid test. 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Freedom έγραψε:

Τουλάχιστον και στις δυο "κατηγορίες" χώρων έχουν προβλέψει και για όσους "έχουν αποδεδειγμένα νοσήσει τους τελευταίους έξι μήνες", οπότε "πιάνει" και τον συμφορουμίτη που είχε νοσήσει και είχε εύλογα ερωτήματα στην περιπτωση που ήταν μόνο για τους εμβολιασμένους.

 

Πάλι καλα...

Με "πιάνουν" όμως οι μεταλλάξεις :hehe: Δεν αλλάζει αυτό και για μένα :p 

Το concern μου ήταν για τα self test στη δουλειά, όπου και επικρατεί η "τρικυμία εν κρανίω" :bleh: 

Μέτρο προφύλαξης από τα λίντλ να κάνεις 1 σελφ τεστ το ΣΚ και μετά όλη την βδομάδα τίποτα...

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, tommybertsen said:

Με "πιάνουν" όμως οι μεταλλάξεις :hehe: Δεν αλλάζει αυτό και για μένα :p 

Το concern μου ήταν για τα self test στη δουλειά, όπου και επικρατεί η "τρικυμία εν κρανίω" :bleh: 

Μέτρο προφύλαξης από τα λίντλ να κάνεις 1 σελφ τεστ το ΣΚ και μετά όλη την βδομάδα τίποτα...

 

 

 

Γιατί εμάς που έχουμε τρυπηθεί δεν μας πιάνουν οι μεταλλάξεις? (ειλικρινής ερώτηση, έχω σταματήσει να βλέπω/ακούω ειδήσεις εδώ και μήνες)

 

Anyway, το θέμα είναι οτι το ερώτημα σου ήταν εύλογο και φαίνεται οτι τουλάχιστον λήφθηκε υπόψιν από τους καρεκλάκηδες. Το θέμα στο φινάλε δεν είχε ποτε νοημα να ήταν τρυπημένοι vs ατρύπητοι αλλά έχοντες αντισώματα και μή έχοντες αντισώματα.

 

Ασχετο, αλλά βλέποντας τις ειδήσεις που βάζετε σε αυτό το θρέντ, τελικά κανένα από αυτά τα "προνόμια" δεν με αφορά ή με ενδιαφέρει να πω την μαυρή αλήθεια. Εδω απεφευγα τέτοιους χώρους και γενικά τις πολυκοσμίες pre-COVID. Και δεν ξέρω αν τώρα μιλάει ο ρεαλιστής ή ο απαισιόδοξος (δυσκολο να ξεχωρισω αυτες τις δύο πλευρές μου) αλλα αυτή η μαμακία θα μας ακολουθεί για πολλά χρονια ακόμα (για να μην πω δεκαετίες) μέχρι να βρεθεί κάποιος πιο ριζοσπαστικός τρόπος προοληψης και αντιμετώπιση (αν βρεθεί) , οπότε προσωπικα με βλέπω με διπλές χειρουργικές μάσκες (παντού εκτός απο το αυτοκινητο μου ή το σπίτι μου) και τα αντισηπτικά για πολυ καιρο ακομα ανεξαρτήτως των αποφάσεων των όποιων καρεκλάκηδων.

Έγινε επεξεργασία από Freedom
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Freedom έγραψε:

Γιατί εμάς που έχουμε τρυπηθεί δεν μας πιάνουν οι μεταλλάξεις? (ειλικρινής ερώτηση, έχω σταματήσει να βλέπω/ακούω ειδήσεις εδώ και μήνες)

 

Για αυτό λέω "και για μένα" ;) Σε πιάνουν, απλά δεν είναι ακόμη γνωστό το πως θα το περάσεις. Τα δεδομένα δεν είναι αρκετά.

πριν 4 λεπτά, το μέλος Freedom έγραψε:

Εδω απεφευγα τέτοιους χώρους και γενικά τις πολυκοσμίες pre-COVID.

Μετά-Covid και ειδικά μετά τον Οκτώβριο, δεν πήγα πουθενά, το περισσότερο ήταν το σούπερ μάρκετ και αυτό κατ'ανάγκη (αν δεν το κάναμε μέσω Delivery λόγω της περίστασης). Πιο πριν, μόνο σε κάτι Jam Nights, και ένας καφές το μήνα (κι αν). 

 

 

πριν 5 λεπτά, το μέλος Freedom έγραψε:

(παντού εκτός απο το αυτοκινητο μου ή το σπίτι μου)

Το παραθέτω γιατί, σε ένα τέτοιο κόλλησα. 

 

Επί πολλές μέρες ήμουν σπίτι-δουλειά και τούμπαλιν, φορώντας μάσκα πάντα, και το πήγαινε-έλα γινόταν με τα πόδια. 

 

Γυρίζοντας με το αμάξι κάποιου μια μέρα, αυτός χωρίς μάσκα και καπνίζοντας ηλ. τσιγάρο, έγινε η ζημιά (συνειδητοποίησε ότι έκανε μια παραλαβή από μεταφορική χωρίς να τηρεί κανείς τους τα μέτρα και είναι βέβαιος πως εκεί έγινε η ζημιά μιας και δεν έβγαινε ούτε αυτός - Όλα αυτά, μια μέρα πριν μπω στο αμάξι του).

Το γεγονός ότι δεν κόλλησα κανέναν στην δουλειά, ενώ τουλάχιστον 1 ημέρα ήμουν με τον ιό και το γεγονός ότι έχοντας την νόσο (χωρίς να το ξέρω), είχα μπει και σε άλλο αυτοκίνητο αλλά και οι 2 με μάσκες και εγώ στο πίσω κάθισμα (έχοντας κάνει το Rapid Test που αναφέρω παραπάνω), μου δείχνει πόσο σημαντικές είναι οι αποστάσεις σε κλειστό χώρο και η (ορθή) χρήση μάσκας. 

Αν βάλεις άτομο στο αμάξι σου, θα πρέπει να φοράτε μάσκα (εκτός κι αν είναι δικοί σου) και νομίζω πως ακόμη κι αν αυτός βγει, μπορεί να μην πρέπει να την βγάλεις, αλλά δεν μπορώ να το γνωρίζω. 

Συμφωνώ πως, δεν ξεμπερδεύουμε από αυτό, anytime soon...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, tommybertsen said:

Το παραθέτω γιατί, σε ένα τέτοιο κόλλησα. 

 

 

Παρεξήγηση!

 

Στο αυτοκίνητο είμαι είτε μόνος μου (99%), είτε με ένα πολύ συγκεκριμένο άτομο το οποίο είναι εμβολιασμένο εδώ και πολύ καιρο (δουλεύει σε ιατρικό κέντρο).

 

Δεν ρισκάρω τίποτα και πουθενά, και μάλλον είμαι απο τους πολύ λιγους που δεν παραπονιούνται για την μάσκα (και μιλάω για διπλές χειρουργικές όχι κάτι υφασμάτινα καραγκιοζηλίκια).

 

Απο εκει και πέρα, περιμένω να κάνω και την 2η δόση (την αλλη εβδομαδα τελικά, παρατρίχα να πηγαινα μια εβδομαδα νωριτερα, χθες, σαν τον ζάβλακα, λολ) και να περάσουν και 2 εβδομαδες για ξεκινησω να βλεπω φιλους και φίλες (εμβολιασμένους/ες, δεν έχω καποιον στο κοντινό μου περιβάλλον προς το παρόν που να έχει νοσήσει για να έχει απο μονος του αντισώματα) χωρις μάσκα.

 

Απο εκει και πέρα, σουπερμάρκετ δυο φορές την εβδομάδα σε τεράστιο σουπερμαρκετ και ημέρες και ώρες που είναι λίγα άτομα (το ίδιο έκανα και pre-COVID), και με όλο το τελετουργικό του αντισηπτικου (βγαινω απο την πορτα, πριν μπω στο αυτοκινητο αντισηπτικο, φτανω καπου, ψωνιζω, βγαινω, αντισηπτικο πριν μπω στο αυτοκινητο, βγαινω απο το αυτοκινητο, μπαινω στην πολυκατοικια, αντισηπτικο με το που κλειδώνει η πόρτα κοκ)

Έγινε επεξεργασία από Freedom
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

παντως πρεπει να ειναι αναπηροι αυτοι που νομοθετουν και αποφασιζουν.Ειτε με μασκα ειτε με 100 δοσεις εμβολιων δεν υπαρχει περιπτωση να ξαναβρεθω σε κλειστο χωρο

με κοσμο,τι εχουν στο κεφαλι τους ...οτι οταν εμβολιαστουμε θα γυρισουμε στην προ κοβιντ διασκεδαση ? Αμα δεν υπαρξει οριστικη λυση δε μπαινω να φαω και να πιω σε κλειστο χωρο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:
WWW.ELLINIKAHOAXES.GR

 

 

Δεν υπάρχει κανένας λόγος για αυτό το ποστ στο νήμα. Μην ασχολούμαστε με φαιδρές υποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

τι λένε αυτοί εδώ ?

full version

 

 

short version hot ΔΕΛΤΑ

 


Μόνο εισαγγελέας για τον κύριο, γιατί ενώ είναι καθηγητής διασπείρει ψευδείς πληροφορίες.

Να υπάρξει εκστρατεία να εμβολιαστούν οι ευπαθείς ομάδες. Σώπα. Έλα που δε θέλουν να εμβολιαστούν...
Συμφωνώ βέβαια στο ότι οι πολίτες κακώς διαχωρίζονται, ελευθερία σε όλους και όποιον (ανεμβολίαστο) πάρει ο χάρος.

Και παρακάτω μπορούμε να δούμε ποιες χώρες θα υποφέρουν από το 4ο κύμα:

920142622_ECDC-VaccineTracker_Cumulativeuptake()ofatleastonevaccinedosebyagegroupinEU_EEAcountriesasof2021-07-01.thumb.PNG.f68b0869db52db8afd9efbd8ad13b01e.PNG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, dfk_7677 said:


Και παρακάτω μπορούμε να δούμε ποιες χώρες θα υποφέρουν από το 4ο κύμα:

920142622_ECDC-VaccineTracker_Cumulativeuptake()ofatleastonevaccinedosebyagegroupinEU_EEAcountriesasof2021-07-01.thumb.PNG.f68b0869db52db8afd9efbd8ad13b01e.PNG

που ακριβώς βλέπουμε το 4 κύμα ?

κάθε τόσο θα έρχεται δεν βλέπεις με την εποχική γρίπη ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

που ακριβώς βλέπουμε το 4 κύμα ?

κάθε τόσο θα έρχεται δεν βλέπεις με την εποχική γρίπη ?

Το 4ο κύμα ήδη έχει ξεκινήσει σε κάποιες χώρες βλέπε ΗΒ, Ρωσία. Και αυτές οι 2 χώρες δείχνουν ολοκάθαρα τη σημασία των υψηλών ποσοστών εμβολιασμού στον πληθυσμό, ειδικά στις ευπαθείς ομάδες, εκεί όπου η χώρα μας υστερεί σε σχέση με τις περισσότερες χώρες της ΕΕ.

coronavirus-data-explorer.thumb.png.22ca19045767b8622813017ff2dadec3.png1106530804_coronavirus-data-explorer(1).thumb.png.e56b312dbf3210cc88873d5db182853a.png2136527360_coronavirus-data-explorer(2).thumb.png.8ef13f8bcb68fc31a91c4aff142f48cb.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

είναι ακόμα νωρίς, τα γραφήματα που έβαλες δεν λένε την πλήρη αλήθεια !

Nα στο πω διαφορετικά πως εξηγείς ότι εμείς το χειμώνα - ανοιξη είχαμε lockdown και η Ινδία δεν είχε lockdown πως το εξηγείς αυτό; Και τώρα έχουν αυτοί lock down και εμείς όχι ....

ο Ιός έκανε παραθερισμό στην Ευρώπη το χειμώνα και τώρα είπε να πάει κατα την Ινδία ;

 

Εγώ ρώτησα πριν για το προηγούμενο pic πως βγαίνει το συμπέρασμα ποιοι θα έχουν κύμα !

εμείς στην Ελλάδα χάσαμε και ένα κύμα πανδημίας μην ξεχνιόμαστε είμαστε στο τρίτο που θα έρθει εδώ...

 

ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΙΛΙΚΙΑ , συνεχίζεται η κατάρρευση της οικονομίας !

ploia-test-arthro.jpg
WWW.PROTOTHEMA.GR

Με βάση την εισήγηση, οι μη εμβολιασμένοι θα πρέπει να έχουν αρνητικό PCR ή rapid test - Δεν θα γίνονται δεκτά τα self test 

 

ούτε την ψήφο του δεν θα βρει !

Επιχειρηματίες ξυπνήστε !

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

60dbf6183b0000483aecae68.jpeg?cache=9pU8
WWW.HUFFINGTONPOST.GR

Δυσπιστία στους κρατικούς θεσμούς και παραπληροφόρηση. Δίνει 1,1 εκατ. δόσεις Pfizer/BioNTech.

Μίλησα με τον ξάδερφο στη Ρουμανία, ισχύει κανονικά το άρθρο λέει.

Στις μεγάλες πόλεις το ποσοστό εμβολιασμού είναι 60+%, στα βουνά και στα λαγκάδια @@.... 
Τα συμπεράσματα δικά σας.

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

είναι ακόμα νωρίς, τα γραφήματα που έβαλες δεν λένε την πλήρη αλήθεια !

Nα στο πω διαφορετικά πως εξηγείς ότι εμείς το χειμώνα - ανοιξη είχαμε lockdown και η Ινδία δεν είχε lockdown πως το εξηγείς αυτό; Και τώρα έχουν αυτοί lock down και εμείς όχι ....

ο Ιός έκανε παραθερισμό στην Ευρώπη το χειμώνα και τώρα είπε να πάει κατα την Ινδία ;

 

Εγώ ρώτησα πριν για το προηγούμενο pic πως βγαίνει το συμπέρασμα ποιοι θα έχουν κύμα !

εμείς στην Ελλάδα χάσαμε και ένα κύμα πανδημίας μην ξεχνιόμαστε είμαστε στο τρίτο που θα έρθει εδώ...

 

Στην Ινδία έχουν πρόβλημα τώρα γιατί επικρατεί η Δέλτα (πολύ πιο μεταδοτική). Κατά τα άλλα εκεί έχει ζέστη ακόμα και το χειμώνα. Και δεν έχουν μόνο στην Ινδία, προσεχώς σε όλες τις χώρες με χαμηλά ποσοστά εμβολιασμού.

Όλοι θα έχουν κύμα, όσοι έχουν καλά ποσοστά εμβολιασμού πιο ανώδυνο και από πλευράς κρουσμάτων, αλλά κυρίως από πλευράς νοσηλειών και θανάτων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.