Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

πριν 41 λεπτά, το μέλος schumifer έγραψε:

 

Υπάρχουν πάνω από 1000 μέρη στην Ελλάδα όπου μπορούν να αποθηκευτούν προϊόντα στους -70?

Mα υπαρχει περιπτωση να χορηγηθει στους -70 ? Οποιος το παρει απλα θα χασει την αρτηρια/φλεβα του :p

θα φυλασεται καπου κεντρικα και θα μοιραζεται.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

58 minutes ago, schumifer said:

 

Υπάρχουν πάνω από 1000 μέρη στην Ελλάδα όπου μπορούν να αποθηκευτούν προϊόντα στους -70?

 

Εν τω μεταξύ δεν έχω δει ποτέ μου ψυγείο -70 :p 

Τα κλασσικά ψυγεία είναι -80 (με μέγιστο θεωρητικό -86), και μετά θυμάμαι αυτά σαν τις ταινίες που είναι τα δείγματα εμποτισμένα σε υγρό άζωτο (-196).

Υποθέτω ότι το -70 βγαίνει από το -78 του ξηρού πάγου, αλλά αυτός χρησιμοποιείται μόνο για τη μεταφορά.

Η κατανάλωση ενός ψυγείου -80 είναι 4KWh περίπου, οπότε αμφιβάλλω ότι υπάρχουν πολλά φαρμακεία με κάτι τέτοιο :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, schumifer said:

Υπάρχουν πάνω από 1000 μέρη στην Ελλάδα όπου μπορούν να αποθηκευτούν προϊόντα στους -70?

 

Δυνητικά πολύ περισσότερα ως τελικά σημεία εμβολιασμού. Με υγρό άζωτο και ξηρό πάγο είναι πολύ εύκολα επιτεύξιμη αυτή η θερμοκρασία και τα δύο είναι φτηνά και προσβάσιμα. Το πρόβλημα είναι να επιτηρείται επιμελώς η αλυσίδα ψύξης κατά τη διανομή, για να μην εμβολιάζουν άδικα κόσμο με αναποτελεσματικές δόσεις.

 

Πάντως, δε χρειάζονται όλα τα εμβόλια συντήρηση σε τέτοια θερμοκρασία κι αυτά που χρειάζονται αναμένονται τελικά και σε πιο αδρανή μορφή (πχ σκόνη). Α, και η διάθεση αργεί αρκετά ακόμη. Δεν αρχίσαμε να αδειάζουμε χώρο στους βιολογικούς υπερκαταψύκτες επειδή η Επιτροπή κατήρτισε πίνακα με τις δόσεις που μας αναλογούν. Υπομονή...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:
mitropolitis-lagada-korwnoios_0.jpg?itok
WWW.IEFIMERIDA.GR

Την τελευταία του πνοή άφησε σήμερα o Μητροπολίτης Λαγκαδά κ. Ιωάννης. | ΕΛΛΑΔΑ | iefimerida.gr | Μητροπολίτης Λαγκαδά, Μητροπολίτης, Κορωνοϊός, κρούσμα, θάνατος

 

Χμ τώρα να πω την κακία μου;;

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, p55 said:

Όχι, άστο να πάει, δώσε τόπο στην οργή που λένε.

Έτσι είναι. Δεν είναι μονάχα ζήτημα πολιτισμού κι ανθρωπισμού, είναι σημαντικό για την αποτελεσματικότερη αντιμετώπιση της κατάστασης. Θα έχουμε χειρότερη έκβαση αν μπλεχτούμε σε τέτοιου είδους αντιπαράθεση. Θα αρρωστήσουμε περισσότεροι εννοώ.
Θα ζημιωθεί ιατρικά ο ίδιος ο wesker, ο salde, ο αστρολάβος, ο μπέρτσεν κλπ. Νιώθω στο πετσί μου το «δυσκολεύομαι» του wesker. Ki αυτό όχι μονάχα τώρα με τον SARS-COV2 αλλά πιστέψτε με, η επίθεση δικαίωσης είναι από τις χειρότερες επιλογές σε μεταδοτικό νόσημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ARMAGEDDON said:

Νεκροψία κάντε να δουμε, α το ξέχασα απαγορεύεται 

 

Τα ίδια Παντελάκη μου...

https://www.thelab.gr/forums/topic/183403-covid-19/?do=findComment&comment=2743653

 

Προφανώς μπορεί να νοσούσε με COVID-19 και να πέθανε από κεραυνό, ποτέ δεν ξέρεις. Να εκθέσουμε μερικούς ανθρώπους ακόμη σε κίνδυνο, για να αποκλείσουμε την πιθανότητα;

 

Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω. Αν ζούσε, η επωδός θα ήταν: "ορίστε, μεγάλος άνθρωπος και με προβλήματα υγείας και επιβίωσε, σιγά τα πράματα", ίσως και "τον έσωσε η πίστη του στον Θεό" ή άλλα ευφυολογήματα.

 

Τελικά, τραγικά, χάθηκε. Κι αντί ο θάνατός του έστω να προβληματίσει λίγο τους δύσπιστους, γίνεται αφορμή για νέα αμφισβήτηση;  Έτσι ακριβώς έχουν χαθεί αμέτρητες ζωές. Από τον Απρίλιο τόσες και τόσες ιστορίες ανθρώπων που ξεκινούν στο FB "δεν πιστεύω αυτές τις μπούρδες", περνούν στο "δεν αισθάνομαι καλά, περιμένω αποτελέσματα" και καταλήγουν "έχε γεια καημένε κόσμε"...

 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Αξία νεκροτομής σε περίπτωση όπως η ανωτέρω υπό του μηδενός. Λόγω του ότι δεν περιμένεις να κερδίσεις κάτι, και αν μεταδώσεις τη νόσο σε 2-3 εργαζόμενους τα δέκα σου δάκτυλα δε θα σου φτάνουν να αυτομουτζώνεσαι

 

Εκτός και αν υπάρχουν άλλες πληροφορίες που δε γνωρίζω.

 

πριν 3 ώρες, το μέλος panoc έγραψε:

Mα υπαρχει περιπτωση να χορηγηθει στους -70 ? Οποιος το παρει απλα θα χασει την αρτηρια/φλεβα του :p

θα φυλασεται καπου κεντρικα και θα μοιραζεται.

Κατά πάσα πιθανότητα θα γίνεται ενδομυικά, θα βγαίνει από την κατάψυξη τη μέρα χορήγησης, και θα έχει πολύ περιορισμένο χρόνο ζωής εκτός κατάψυξης, λογικά κάνα 12ωρο.Το -70 γίνεται ταχύτατα θερμοκρασία περιβάλλοντος, καμιά ώρα ίσως, άσε που αν πιάσεις το φιαλίδιο στο χέρι σου το ζεσταίνεις σε λεπτά

Έγινε επεξεργασία από schumifer
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, schumifer said:

Κατά πάσα πιθανότητα θα γίνεται ενδομυικά, θα βγαίνει από την κατάψυξη τη μέρα χορήγησης, και θα έχει πολύ περιορισμένο χρόνο ζωής εκτός κατάψυξης, λογικά κάνα 12ωρο.Το -70 γίνεται ταχύτατα θερμοκρασία περιβάλλοντος, καμιά ώρα ίσως, άσε που αν πιάσεις το φιαλίδιο στο χέρι σου το ζεσταίνεις σε λεπτά

 

Είχα βρει τις προκαταρκτικές οδηγίες διανομής και χορήγησης του NHS, φαντάζομαι όμοιες θα είναι και αλλού. Από αυτές φαίνεται ότι ο χρόνος ζωής σε συνθήκες συντήρησης (~2°C) είναι περίπου 5 ημέρες, οπότε απαιτούν από κάθε κέντρο εμβολιασμού να έχει τη δυνατότητα να αποθηκεύει και να χορηγεί από συνθήκες συντήρησης τουλάχιστον ~1000 δόσεις την εβδομάδα. Σίγουρα υπερβαίνει τις δυνάμεις ενός συνοικιακού φαρμακείου, αλλά δεν είναι παράλογος αριθμός για την Ευρώπη.

 

Βέβαια, το ίδιο δεν ισχύει για χώρες με αναξιόπιστο σύστημα ηλεκτροδότησης, κακό οδικό δίκτυο και μεγάλη έκταση, όπως πολλές στην Αφρική, την Ασία ή τη Ν. Αμερική.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Vaccine-1-1024x697.jpg
KOSMODROMIO.GR

Η αισιοδοξία που προκάλεσε η είδηση του εμβολίου της Pfizer μας αναγκάζει να γίνουμε κάπως καχύποπτοι για τα κίνητρα, τη μέθοδο και το τάιμινγκ της ανακοίνωσης.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος kourbeti έγραψε:
Vaccine-1-1024x697.jpg
KOSMODROMIO.GR

Η αισιοδοξία που προκάλεσε η είδηση του εμβολίου της Pfizer μας αναγκάζει να γίνουμε κάπως καχύποπτοι για τα κίνητρα, τη μέθοδο και το τάιμινγκ της ανακοίνωσης.

 

Περίμενες το όργανο της ρώσικης προπαγάνδας στην Ελλάδα να πει καλή κουβέντα για το αμερικάνικο εμβόλιο; :p 

  • Like 2
  • Agree 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

@acct

 

Δεν λέω ότι δεν υπάρχει ιός, ιός υπάρχει και σε διαφορετικές version μάλιστα και είναι ανθρώπινο κατασκεύασμα τέλος (βιολογικό όπλο) .

 

Αλλά όπως είπα και πιο πριν σκεπτόμενος άνθρωπος δεν μπορώ να μασάω σαν κατσίκα τα πάντα όλα .

Κριτική σκέψη δεν λένε από το πρωί έως το βράδυ στα Λύκεια και μετά πανεπιστήμια ε Κριτική ασκώ αυτή που μου μάθανε υποτίθεται .

 

Οι γιατροί έχουν δώσει όρκο, οπότε το να βάλουμε και άλλα άτομα σε κίνδυνο που είπες το θεωρώ άτοπο εφόσον θα είναι γιατροί με όλα τα πρωτόκολλα ντυμένοι για biohazard κλπ (και όχι η κυρά Μαρίκα).

Αφήστε το contagion - the expanse - star trek κλπ στην άκρη διότι αυτό που βλέπουμε την μακακία την κάνει πάντα ο άνρθωπος

 

Οπότε αφήστε την καραμέλα αυτή και πάμε ρωτάμε και περιμένουμε απαντήσεις, γιατί δεν γίνονται οι νεκροψίες γιατί να απαγορεύεται σε  Έλληνες γιατρούς να κάνουν πράγματα γιατί γιατί κάποιο απώτερο σκοπό έχουν εφόσον δεν παίρνουμε απαντήσεις .

 

Τέλος αν δεν κάτσουμε καλά παιδιά θα αμολήσουν την επόμενη έκδοση ιού και θα τρέχουμε και δεν θα φτάνουμε !

 

Αν το πάμε έτσι και εγώ είχα covid το 2018 την πρωτοχρονιά απλά μου είπαν ότι είχα βρογχίτιδα με ακροαστικά κλπ 39+ πυρετός ετοιμοθάνατος έναν κουβά φλέγματα

 

Ανακεφαλαιώνοντας υπάρχει ιός αλλά με ρέγουλα το κρέμασμα της ταμπέλας

 

Επίσης για πιο λόγο αν αισθάνεσαι εντάξει να πας να κάνεις τεστ covid όταν μαζεύεται ο ΕΟΔΥ ;

εξηγήστε το μου και αυτό, τι παίρνουν και δεν μου δίνουν ή σκέφτονται α θα πάω για βόλτα και για να μην μου κόψουν πρόστιμο να εδώ είμαι περιμένω να μου κάνουν τεστ ....

τέλος πάντων καλή συνέχεια το καλοκαίρι θα παρτάρουμε !

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

@acct

 

Δεν λέω ότι δεν υπάρχει ιός, ιός υπάρχει και σε διαφορετικές version μάλιστα και είναι ανθρώπινο κατασκεύασμα τέλος (βιολογικό όπλο) .

 

Αλλά όπως είπα και πιο πριν σκεπτόμενος άνθρωπος δεν μπορώ να μασάω σαν κατσίκα τα πάντα όλα .

Κριτική σκέψη δεν λένε από το πρωί έως το βράδυ στα Λύκεια και μετά πανεπιστήμια ε Κριτική ασκώ αυτή που μου μάθανε υποτίθεται .

 

Οι γιατροί έχουν δώσει όρκο, οπότε το να βάλουμε και άλλα άτομα σε κίνδυνο που είπες το θεωρώ άτοπο εφόσον θα είναι γιατροί με όλα τα πρωτόκολλα ντυμένοι για biohazard κλπ (και όχι η κυρά Μαρίκα).

Αφήστε το contagion - the expanse - star trek κλπ στην άκρη διότι αυτό που βλέπουμε την μακακία την κάνει πάντα ο άνρθωπος

 

Οπότε αφήστε την καραμέλα αυτή και πάμε ρωτάμε και περιμένουμε απαντήσεις, γιατί δεν γίνονται οι νεκροψίες γιατί να απαγορεύεται σε  Έλληνες γιατρούς να κάνουν πράγματα γιατί γιατί κάποιο απώτερο σκοπό έχουν εφόσον δεν παίρνουμε απαντήσεις .

 

Τέλος αν δεν κάτσουμε καλά παιδιά θα αμολήσουν την επόμενη έκδοση ιού και θα τρέχουμε και δεν θα φτάνουμε !

 

Αν το πάμε έτσι και εγώ είχα covid το 2018 την πρωτοχρονιά απλά μου είπαν ότι είχα βρογχίτιδα με ακροαστικά κλπ 39+ πυρετός ετοιμοθάνατος έναν κουβά φλέγματα

 

Ανακεφαλαιώνοντας υπάρχει ιός αλλά με ρέγουλα το κρέμασμα της ταμπέλας

 

Επίσης για πιο λόγο αν αισθάνεσαι εντάξει να πας να κάνεις τεστ covid όταν μαζεύεται ο ΕΟΔΥ ;

εξηγήστε το μου και αυτό, τι παίρνουν και δεν μου δίνουν ή σκέφτονται α θα πάω για βόλτα και για να μην μου κόψουν πρόστιμο να εδώ είμαι περιμένω να μου κάνουν τεστ ....

τέλος πάντων καλή συνέχεια το καλοκαίρι θα παρτάρουμε !

 

Τα παραπάνω μπορεί να είναι κριτική, αλλά σίγουρα δεν είναι σκέψη.

Σου έχουν ήδη απαντήσει, αλλά ας επαναλάβω ότι η νόσηση από Covid-19 επιβεβαιώνεται πανεύκολα με μοριακό έλεγχο.  Όποιος έχει αμφιβολίες για την εγκυρότητά του, μπορεί να πάει να τον κάνει σε όποιο διαγνωστικό κέντρο γουστάρει.

Αλήθεια εσύ αν είχες να δεις 40 ζωντανούς ασθενείς, θα καθόσουν να ντυθείς με biohazard για να ανοίξεις κάποιον που ΞΕΡΕΙΣ ήδη ότι ήταν φορέας του ιού, που έχεις ακτινογραφίες από ταυς πνεύμονές του, και όλα τα ζωτικά στοιχεία του για το διάστημα πριν πεθάνει; Για να μην συζητήσω για την ανάγκη απολύμανσης όλου του δωματίου της νεκροτομής.

Τί ακριβώς περιμένεις να δεις στην νεκροψία που χρειάζεται άνοιγμα αλλά δεν φαίνεται σε όλες τις εργαστηριακές και κλινικές εξετάσεις που έχουν γίνει πριν πεθάνει; Σε τελική ανάλυση όλοι όσοι συμμετέχουν στο δημόσιο και ιδιωτικό σύστημα υγείας όλων των χωρών είναι συμμέτοχοι στην συνωμοσία;

Μόνο εμεις οι πεφωτισμένοι (μετά τους Νιγηριανούς) έχουμε ανακαλύψει την απάτη;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

 

Τί ακριβώς περιμένεις να δεις στην νεκροψία που χρειάζεται άνοιγμα αλλά δεν φαίνεται σε όλες τις εργαστηριακές και κλινικές εξετάσεις που έχουν γίνει πριν πεθάνει;

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος astrolabos έγραψε:

Περίμενες το όργανο της ρώσικης προπαγάνδας στην Ελλάδα να πει καλή κουβέντα για το αμερικάνικο εμβόλιο; :p 

 

Πιο εύκολο το κόβω να αρχίσουν ο Tommy και ο Astro τις καλημέρες (όταν κάποτε δουν το φως το αληθινό):bleh:

 

 

Έγινε επεξεργασία από p55
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, kourbeti said:

 

 

 

Το ότι η συντριπτική πλειοψηφία έχει υποκείμενα το γνωρίζαμε. Το ότι φεύγουν κάποιοι και χωρίς υποκείμενα επίσης.

Το ότι ο παθολογοανατόμος λέει ότι με την κίνηση γλιτώνεις τις θρομβώσεις να πάει να το πει σε κάποιον που τους βλέπει ζωντανούς τους ασθενείς, να δω αν θα εισπράξει μειδίαμα ή επίθεση.

 

Και προσπαθεί να μειώσει το φόβο γύρω από τη νόσο (το οποίο σε κατάλληλο περιβάλλον θα ήταν άνετα λογικό), αλλά οι υπεραπλουστεύσεις οδηγούν σίγουρα σε παρεξηγήσεις. Ήδη κάτω από το βίντεό του υπάρχει σχόλιο αρνητή.

 

Στην εργασία του

pmc-logo-share.png
WWW.NCBI.NLM.NIH.GOV

βέβαια δε λέει ότι ο ιός είναι για να σπάμε πλάκα και οι ασθενείς πεθαίνουν από την υπέρταση και παλιά εμφράγματα. Εκεί δείχνει σεβασμό στην πίεση του συστήματος περίθαλψης και στα μέτρα που λαμβάνονταν.
 

 

Εδώ λέει ότι μάλλον ο covid κάνει θρομβοεμβολικά, σε ασθενείς που δεν το υποψιαζόμασταν, να υποθέσω δεν το υποψιαζόμασταν επειδή ... ήταν σε κίνηση;

 

 

 

Τέλος πάντων, κάθε φορά που διαβάζω ή ακούω υπερβολές χάνω μία ώρα διαβάσματος.
Ο μπάρμπας είναι συνταξιοδοτημένος, σύμφωνα με μία πηγή, καθηγητής, οπότε αν κάποιος είναι να κάνει νεκροτομικές μελέτες είναι σαφώς αυτός και το συνάφι του. Οι υπόλοιποι όχι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, ARMAGEDDON said:

@acct

 

Δεν λέω ότι δεν υπάρχει ιός, ιός υπάρχει και σε διαφορετικές version μάλιστα και είναι ανθρώπινο κατασκεύασμα τέλος (βιολογικό όπλο) .

[...]

Αν το πάμε έτσι και εγώ είχα covid το 2018 την πρωτοχρονιά απλά μου είπαν ότι είχα βρογχίτιδα με ακροαστικά κλπ 39+ πυρετός ετοιμοθάνατος έναν κουβά φλέγματα

 

Ανακεφαλαιώνοντας υπάρχει ιός αλλά με ρέγουλα το κρέμασμα της ταμπέλας

[...]

 

Δεν ξέρω αν πιστεύεις αυτά που λες, αυτό που περιγράφεις είναι μια ελαφρά σχετικά νόσηση.

Σε μια λοίμωξη του κατώτερου αναπνευστικού συνήθως η συνταγογράφηση είναι 14 ημέρες αντιβίωση (augmentin παλαιότερα για μένα).

Φαντάσου λοιπόν μια τέτοια λοίμωξη που δεν έχει φάρμακο. Ούτε καν τα αντιϊικά τύπου tamiflu. 

Δεν το παθαίνουν όλοι. Κάποιοι δεν θα πάθουν τίποτα. Αλλά μπορεί να κληρώσει σε σένα. Τότε τι θα λες? Με ρέγουλα το οξυγόνο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.