Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

On 11/15/2020 at 1:11 PM, salde said:

Έτσι είναι. Δεν είναι μονάχα ζήτημα πολιτισμού κι ανθρωπισμού, είναι σημαντικό για την αποτελεσματικότερη αντιμετώπιση της κατάστασης. Θα έχουμε χειρότερη έκβαση αν μπλεχτούμε σε τέτοιου είδους αντιπαράθεση. Θα αρρωστήσουμε περισσότεροι εννοώ.
Θα ζημιωθεί ιατρικά ο ίδιος ο wesker, ο salde, ο αστρολάβος, ο μπέρτσεν κλπ. Νιώθω στο πετσί μου το «δυσκολεύομαι» του wesker. Ki αυτό όχι μονάχα τώρα με τον SARS-COV2 αλλά πιστέψτε με, η επίθεση δικαίωσης είναι από τις χειρότερες επιλογές σε μεταδοτικό νόσημα.

 

Εγώ όμως δεν έχω τέτοια προβλήματα. 

Οπότε ιδού η κακία μου :

 

%CE%9C%CE%B7%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%
KATANIXI.GR

…«ενώ τα ιόντα που περιέχει ο χρυσός ή το ασημί, όπου κατασκευάζονται τα Άγια...

 

Δεν φοβάμαι από curses κλπ. Έχω κάνει memorize τα κατάλληλα spells.

 

Και εγώ δεν τα πάω καλά ως γνωστόν πια...με την επίσημη "διάδοση" του ιού, αλλά παν μέτρον άριστον. 

Δεν παραθέτω προφανώς το link με κακία. Το αναφέρω περισσότερο για την θέση της συντριπτικής πλειοψηφίας της εκκλησίας τότε. 

Έγινε επεξεργασία από acct
  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

20 hours ago, ARMAGEDDON said:

@acct

 

Δεν λέω ότι δεν υπάρχει ιός, ιός υπάρχει και σε διαφορετικές version μάλιστα και είναι ανθρώπινο κατασκεύασμα τέλος (βιολογικό όπλο) .

 

Αλλά όπως είπα και πιο πριν σκεπτόμενος άνθρωπος δεν μπορώ να μασάω σαν κατσίκα τα πάντα όλα .

Κριτική σκέψη δεν λένε από το πρωί έως το βράδυ στα Λύκεια και μετά πανεπιστήμια ε Κριτική ασκώ αυτή που μου μάθανε υποτίθεται .

 

Οι γιατροί έχουν δώσει όρκο, οπότε το να βάλουμε και άλλα άτομα σε κίνδυνο που είπες το θεωρώ άτοπο εφόσον θα είναι γιατροί με όλα τα πρωτόκολλα ντυμένοι για biohazard κλπ (και όχι η κυρά Μαρίκα).

Αφήστε το contagion - the expanse - star trek κλπ στην άκρη διότι αυτό που βλέπουμε την μακακία την κάνει πάντα ο άνρθωπος

 

Οπότε αφήστε την καραμέλα αυτή και πάμε ρωτάμε και περιμένουμε απαντήσεις, γιατί δεν γίνονται οι νεκροψίες γιατί να απαγορεύεται σε  Έλληνες γιατρούς να κάνουν πράγματα γιατί γιατί κάποιο απώτερο σκοπό έχουν εφόσον δεν παίρνουμε απαντήσεις .

 

Τέλος αν δεν κάτσουμε καλά παιδιά θα αμολήσουν την επόμενη έκδοση ιού και θα τρέχουμε και δεν θα φτάνουμε !

 

Αν το πάμε έτσι και εγώ είχα covid το 2018 την πρωτοχρονιά απλά μου είπαν ότι είχα βρογχίτιδα με ακροαστικά κλπ 39+ πυρετός ετοιμοθάνατος έναν κουβά φλέγματα

 

Ανακεφαλαιώνοντας υπάρχει ιός αλλά με ρέγουλα το κρέμασμα της ταμπέλας

 

Επίσης για πιο λόγο αν αισθάνεσαι εντάξει να πας να κάνεις τεστ covid όταν μαζεύεται ο ΕΟΔΥ ;

εξηγήστε το μου και αυτό, τι παίρνουν και δεν μου δίνουν ή σκέφτονται α θα πάω για βόλτα και για να μην μου κόψουν πρόστιμο να εδώ είμαι περιμένω να μου κάνουν τεστ ....

τέλος πάντων καλή συνέχεια το καλοκαίρι θα παρτάρουμε !

 

Οι περισσότερες μελέτες του γονιδιώματος του ιού αποκλείουν την ανθρώπινη κατασκευή του. Δεν υπάρχει τεχνολογία ακόμη που να καλύπτει τα ίχνη της ανθρώπινης παρέμβασης με τρόπο ώστε να φαίνεται ότι πέρασε από όλα τα στάδια ξενιστών.

 

Όσον αφορά τις νεκροψίες/νεκροτομές είναι αχρείαστες εφόσον ακολουθούνται οι οδηγίες του ΠΟΥ αναφορικά με την καταγραφή των θανάτων (καταγράφονται ως COVID όσοι όχι μόνο έχουν θετικό τεστ αλλά και παρουσιάζουν συμπτώματα συμβατά με νόσο COVID). Ως εκ τούτου, αν είχες διαβεί τον Αχέροντα το 2018, ακόμα κι αν ήσουν θετικός σε SARS ο θάνατός σου δεν θα καταγράφονταν ως θάνατος από SARS, δεδομένου ότι ο ιός δεν προκαλεί παραγωγή βλέννας. :) 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, cna said:

 

Οι περισσότερες μελέτες του γονιδιώματος του ιού αποκλείουν την ανθρώπινη κατασκευή του. Δεν υπάρχει τεχνολογία ακόμη που να καλύπτει τα ίχνη της ανθρώπινης παρέμβασης με τρόπο ώστε να φαίνεται ότι πέρασε από όλα τα στάδια ξενιστών.

 

Δεν υπάρχει όμως καμία μελέτη που να μπορεί να αποδείξει ότι παρ'όλο που ο ιός είναι 100% ... φυσικό προϊόν, ΔΕΝ βρισκόταν απομονωμένος σε ένα από τα υψηλής ασφαλείας εργαστήρια ανά τον κόσμο (ίσως στη Wuhan? - που είναι το μοναδικό στην Κίνα - τυχαίο? μπορεί, αλλά δε νομίζω). 

Ειδικά με τα νέα δεδομένα που περνάει για πλάκα από το μινκ στον άνθρωπο (πιο εύκολα κάνει μπρος - πίσω από άνθρωπο σε μινκ παρά από άνθρωπο σε άνθρωπο) έχω την εντύπωση ότι κάποιοι κάπου τον έπαιξαν.

Βάζω τα λεφτά που θα έπαιζα στο Μοντ Παρνές τα Χριστούγεννα, στην Κίνα.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος cna έγραψε:

 

Οι περισσότερες μελέτες του γονιδιώματος του ιού αποκλείουν την ανθρώπινη κατασκευή του.

 

Ψεκασμένος νομπελίστας ( από το 2:30 και μετά )

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, sotiris said:

Βάζω τα λεφτά που θα έπαιζα στο Μοντ Παρνές τα Χριστούγεννα, στην Κίνα.

μην στοιχημα΄τίσεις γιατί έχει ξεφύγει από το ραντάρ σου η -σπάνια ομολογουμένως- ιστορία με τις αγορές κρέατος στη Γουχάν, την πολιτιστικη επανάσταση και τον λιμό( με γιώτα, πείνα, σιτοδεία) του Μάο αρχές δεκαετίας 70, τις λύσεις που αναγκαστικά επέλεξαν μπας και περιορίσουν την πείνα, την μαύρη αγορά όπου οι λύσεις οδήγησαν, τα εκτροφεία για να λύσουν τη μαύρη αγορά, την γιγάντωση των εκτροφείων γα την κονόμα καθώς η Κίνα ΄λλαζε δεκαετία 80, την μεγαλύτερη κονόμα για να βελτιωθεί η μικρότερη κονόμα και κάτι τέτοια.
Γουχάν δεν είναι τυχαίο. Είναι επειδή εκεί είναι κοντά άγρια φύση σε μεγάλο αστικό κέντρο. Για αυτό εκεί τα μεγκαεμπορικά άγριων ζώων, για αυτό εκεί τα εργαστήρια, για αυτό εκεί στρέφεται η προσοχή.
Η διαδρομή πιθανολογείται νυχτερίδα-άλλο ζώο (ίσως παγκολίνος)-ίσως άλλο ζώο βρώσιμο/ίσως ζώο άρρωστο σε εκτροφείο τα κόλλησες όλα τα άλλα ζωάκια γιατί-ασθενής 0. Δεν έχουν καταλήξει ακόμα 100% ότι έτσι είναι.

Μινκ = καλώς ορίσατε άρχοντες. Με το καλό και σε κουνούπια να πάω σίγουρα να κλειστώ σε καμιά ντουλάπα με τον Σνιπς (θα βάλω τον Σνιπς να κυνηγάει τα κουνούπια που χει success και να μου τραγουδάει «πόσο όμορφα ήταν με τον σκέτο Σαρςκοβ από άνθρωπο σε άνθρωπο»)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, salde said:

μην στοιχημα΄τίσεις γιατί έχει ξεφύγει από το ραντάρ σου η -σπάνια ομολογουμένως- ιστορία με τις αγορές κρέατος στη Γουχάν, την πολιτιστικη επανάσταση και τον λιμό( με γιώτα, πείνα, σιτοδεία) του Μάο αρχές δεκαετίας 70, τις λύσεις που αναγκαστικά επέλεξαν μπας και περιορίσουν την πείνα, την μαύρη αγορά όπου οι λύσεις οδήγησαν, τα εκτροφεία για να λύσουν τη μαύρη αγορά, την γιγάντωση των εκτροφείων γα την κονόμα καθώς η Κίνα ΄λλαζε δεκαετία 80, την μεγαλύτερη κονόμα για να βελτιωθεί η μικρότερη κονόμα και κάτι τέτοια.
[...]

 

Εγώ το 80 στο σχολείο είχα μάθει ότι έτρωγαν μόνο ρύζι από τους ατελείωτους πλημμηρισμένους ορυζώνες!

Τόσο καλοί είναι πια αυτοί οι κινέζοι επιστήμοναι που έβγαλαν το γονιδίωμα του ιού σε 15 ημέρες?

Εγώ σε 15 ημέρες δεν προλαβαίνω να παραγγείλω ούτε ... αντιδραστήρια! Μάλλον χρειάζομαι βούρδουλα κι εγώ για να αποδώσω, το σκανδιναβικό μοντέλο δε λειτουργεί!

 

Προφανώς αυτό που λέω είναι προσωπική εκτίμηση / άποψη, σαφώς και μπορεί να υπάρχει μια απλή τυχαία ζωενωτική μεταφορά που να ήτο ο ασθενής ολοστρόγγυλο μηδέν. Βιολογικώς όμως, δεν αλλάζει κάτι αν αυτή η μεταφορά ήτο υπό εργαστηριακές συνθήκες και απλά συνέβη μια τυχαία μετάλλαξη κάπου - κάπως - κάποτε που άλλαξε τα δεδομένα (δεν τους θεωρώ χαζούς τους κινέζους επιστήμονες της Γουχάν, προφανώς είναι από τους κορυφαίους - ΟΜΩΣ, όταν παίζεις με τη φωτιά, πολλές φορές καίγεσαι). Ούτε στο γενετικό υλικό θα μπορέσεις να δεις ότι τον είχες 1-2 χρόνια στην αποθήκη και απλά σου ξέφυγε από κάποιο πείραμα. Η Κίνα είναι γνωστή για την παραβίαση ή μη υπογραφή αρκετών συνθηκών, είτε -θες- για το περιβάλλον, είτε βιοηθικής. 

 

Οπότε είμαι καχύποπτος μέχρι αποδείξεως του εναντίου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καχύποπτος καλά κάνεις κι είσαι, ε΄χε γράψει αναλυτικά παλιότερα ο acct στην αρχή της ιστορίας, όταν ξανασυζητούσατε την προέλευση. Το κακό είναι ότι η συζήτηση περί προέλευσης είναι αποπροσανατολιστική για εμάς τώρα (εσύ μπορείς να την παρακολουθήσεις λόγω γειτνίασης γνωστικού πεδίου, το 95% του ΦΒ όχι).
Στις 15 μέρες, η, εντελώς αστήρικτη και άσχετη, μαντεψιά που κάνω προς το παρόν είναι ότι οι μέρες ήταν περισσότερες προς τα πίσω από όταν το πήραν είδηση, προσπάθησαν να το κρύψουν πλήρως και στις 15 απλώς το ξεφούρνισαν βλέποντας ότι τους ξεφεύγει ο έλεγχος.
Συν ότι μέχρι στιγμής ο SARSCOV2 μοιάζει να έχει συντομότερους χρόνους στις μεταλλάξεις, σαν να τρέχει με μεγαλύτερη ταχύτητα από τους συνηθισμένους κορωνοϊούς. (στις βίδρες εντυπωσιάστηκα πόσο γρήγορα συνέβη από όταν το πρωτοέγραψες στο εκτροφείο). Ευτυχώς που έσκασε στην Δανία κι ίσως καταφέρουν να αποκλείσουν τους πρώτους ασθενείς, δημοσιοποιούν χωρίς κρυψίνοιες κλπ

Δεν είναι καν 100% εγγυημένη η κινεζική προέλευση. Τα περισσότερα παρόμοια υποτίθεται ότι ξεκινούν από Γουχάν ή Αφρική. Στα ζώα έχουν χαρτογράφηση έτοιμη σε πολλά και κοιτούν μετά με ποιο χαρτογραφημένο ταιριάζει το καινούριο. Αυτό με την χαρτογράφηση είναι κι ο λόγος που διαφωνώ μαζί σου σε κάτι άλλο που είχες γράψει στο παρελθόν περί ΠΟΥ (δεν γίνεται δουλειά έτσι, να έχουμε δικό μας όργανο δυτικό, ανεξάρτητο με δικά μας στάνταρντς). Τον έχεις ανάγκη τον κάθε είδους ΠΟΥ αλλιώς οι Κινέζοι κι οι υπόλοιποι αποκλεισμένοι από το «δυτικό» όργανο δεν μρόκειται να συναινέσουν σε χαρτογραφήσεις στο έδαφός τους. Χρειάζεσαι ένα ελάχιστο επίπεδο συνεργασίας, το τίμημα είναι οι συμβιβασμοί στο διεθνές όργανο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, kourbeti said:

 

Ψεκασμένος νομπελίστας ( από το 2:30 και μετά )

 

 

 

 

 

Χμ, ναι, συγγνώμη κιόλας αλλά οι επιστημονικές μελέτες πάντα υπερτερούν των προσωπικών απόψεων. Κι ας πρόκειται για Νομπελίστες. Εκτός κι αν βασίζεται σε peer reviewed μελέτες που πραγματικά δεν το νομίζω...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, cna said:

Χμ, ναι, συγγνώμη κιόλας αλλά οι επιστημονικές μελέτες πάντα υπερτερούν των προσωπικών απόψεων. Κι ας πρόκειται για Νομπελίστες. Εκτός κι αν βασίζεται σε peer reviewed μελέτες που πραγματικά δεν το νομίζω...

 

its science!  Η σιγουριά θα σε φάει.

https://www.healio.com/~/media/images/news/print/hemonc-today/2009/03_march_10/luckystrike_250_359_37712.jpg

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Havic said:

 

its science!  Η σιγουριά θα σε φάει.

https://www.healio.com/~/media/images/news/print/hemonc-today/2009/03_march_10/luckystrike_250_359_37712.jpg


Physicians vs scientific studies, a straight win for the latter! Agreed! :)

Αν επιμένεις για το αντίθετο τότε μάλλον κάτι δεν έχεις καταλάβει σωστά για την επιστημονική μέθοδο. BTW, τον ίδιο καιρό πάνω κάτω με την εποχή που δημοσιεύτηκε η διαφήμιση βγήκαν οι πρώτες μελέτες που συνέδεαν ευθέως το κάπνισμα με τον καρκίνο του πνεύμονα (πολλά χρόνια αργότερα κάποιοι κέρδισαν τρελές αποζημιώσεις από εταιρείες όπως η Philip Morris λόγω αυτών των μελετών). Γι' αυτό και προτιμότερο είναι να δίνουμε βάρος σε peer reviewed studies αντί για οποιαδήποτε «αυθεντία».

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, cna said:


Physicians vs scientific studies, a straight win for the latter! Agreed! :)

Αν επιμένεις για το αντίθετο τότε μάλλον κάτι δεν έχεις καταλάβει σωστά για την επιστημονική μέθοδο. BTW, τον ίδιο καιρό πάνω κάτω με την εποχή που δημοσιεύτηκε η διαφήμιση βγήκαν οι πρώτες μελέτες που συνέδεαν ευθέως το κάπνισμα με τον καρκίνο του πνεύμονα (πολλά χρόνια αργότερα κάποιοι κέρδισαν τρελές αποζημιώσεις από εταιρείες όπως η Philip Morris λόγω αυτών των μελετών). Γι' αυτό και προτιμότερο είναι να δίνουμε βάρος σε peer reviewed studies αντί για οποιαδήποτε «αυθεντία».

 

Δεν ξέρω γιατί πιάστηκες από μια λέξη "Physicians" στην αφίσα, προφανώς και οι υποστηρικτές του καπνίσματος είχαν πτυχία και όλα τα φρου φρου τους.

 

Αυτό που λέω είναι ότι οι έρευνες και τα πορίσματα τους θέλουν λίγο αλατάκι, μην τις παίρνουμε σαν "ευαγγέλιο", καμιά φορά βρίσκονται όχι και τόσο αθώα κίνητρα από πίσω τους και αυτό δείχνει η ιστορία και υπάρχουν αρκετά παραδείγματα* τόσο εσφαλμένης μεθοδολογίας αλλά και καμιά φορά καθοδηγούμενης, βγαίνει μια έρευνα που λέει το Α είναι κακό και μετά βγαίνουν άλλες τόσες (μερικές φορές καθοδηγούμενες, άλλες φορές όχι) που λένε το αντίθετο.


 

Spoiler

 

The primary motivation of the tobacco industry has been to generate controversy about the health risks of its products. The industry has used several strategies including:
1. funding and publishing research that supports its position;
2. suppressing and criticising research that does not support its position;
3. changing the standards for scientific research;
4. disseminating interest group data or interpretation of risks via the lay (non-academic)
press and directly to policymakers

-----

The sugar industry paid scientists in the 1960s to play down the link between sugar and heart disease and promote saturated fat as the culprit instead."

 

PFOA στα αντικολλητικά σκεύη, αδιάβροχα σπρέυ και καρκίνος.

 

Πετρελαιοβιομηχανια και καυσαέριο όταν πρωτοβγήκαν τα αυτοκίνητα.

 

και άλλα.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4ef608903c9645e6bdf597e66833e726.jpg
WWW.CAPITAL.GR

Τιμή κάτω από τα 25 ευρώ ανά δόση διαπραγματεύεται η ΕΕ.

Μια ενδιαφέρουσα παράμετρος είναι η εξής: τι θα κάνουμε, όταν με το καλό το εμβόλιο έρθει στη χώρα μας;

Θα εμβολιαστούμε ακόμα κι αν δεν γνωρίζουμε μετά βεβαιότητας όλες τις πιθανές παρενέργειες; 

Αν κάποιος δεν επιθυμεί να εμβολιαστεί, ποιες θα είναι οι επιπτώσεις στην καθημερινότητά του;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Havic @kourbeti

Η επιστήμη προχωρά ακριβώς έτσι - με πείραμα. 

Γι' αυτό και λόγω της γνώσης από τις ιστορικές αστοχίες, βελτιώνεται διαρκώς ο τρόπος και ο έλεγχος των διαθέσιμων εμβολίων / φαρμάκων / κλπ.

Σίγουρα μπορεί να υπάρχουν σε πληθυσμούς μακροχρόνιες επιπτώσεις από τους εμβολιασμούς, με κάποιο τρόπο που δεν μπορούμε να τον γνωρίζουμε εκ των προτέρων ή να τον φανταστούμε με βάση τη σημερινή γνώση. Η πιθανότητα για κάτι τέτοιο όμως είναι σχετικά μικρή, οπότε το εμβόλιο στοχεύει στη βελτίωση των κοινωνιών και όχι τόσο του ατόμου. Οπότε η συζήτηση είναι εντελώς φιλοσοφική, και τα ατοπήματα της επιστήμης είναι διαρκή και συνεχή. Με τη διαφορά όμως ότι τα παραδέχεται, τα βελτιώνει, και προχωρά, μέσα από την επιστημονική συζήτηση. Κι αυτή είναι η ειδοποιός διαφορά με την π.χ. εκκλησία, η οποία διατυπώνει θέσεις που πολλές φορές δεν συνάδουν με την πραγματικότητα των όσων γνωρίζουμε. Μπορεί να κολάει ο κορωνοϊός με τον αγιασμό, μπορεί να μην κολάει. Ο λόγος που κολάει ή δεν κολάει, δεν έχει να κάνει με το ότι έχεις ψάλλει πάνω από το νερό, αλλά ότι μπορεί το νερό να είναι π.χ. σαπουνάδα και να διαλύει το πρωτεϊνικό περίβλημα του ιού. Και σε 100 χρόνια, πάλι, αν ψάλλεις πάνω από το νερό, ο κορωνοϊός θα κολάει. Η επιστήμη ελπίζω θα χει προχωρήσει κι άλλο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

Εσύ, πεθαμένος άθρωπος, έχεις τέτοιου είδους απορίες;

Η μεταθανάτια ζωή, καθώς ο ελεύθερος χρόνος είναι άπειρος (έχω απορίες και για τη σχετικότητά του), επιτρέπει και τέτοιου είδους πνευματικές αναζητήσεις.

Διαφορετικά, θα πεθάνω (oh, wait) από τη βαρεμάρα...

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

journal.thumb.jpg.c05d6e74152ad3f580d0cae26ad2066d.jpg

 

JOURNALS.SAGEPUB.COM

Subscription and open access journals from SAGE Publishing, the world's leading independent academic publisher.

 

Παράθεση

We investigated the presence of SARS-CoV-2 receptor-binding domain (RBD)–specific antibodies in blood samples of 959 asymptomatic individuals enrolled in a prospective lung cancer screening trial between September 2019 and March 2020 to track the date of onset, frequency, and temporal and geographic variations across the Italian regions.

SARS-CoV-2 RBD-specific antibodies were detected in 111 of 959 (11.6%) individuals, starting from September 2019 (14%), with a cluster of positive cases (>30%) in the second week of February 2020 and the highest number (53.2%) in Lombardy.

This study shows an unexpected very early circulation of SARS-CoV-2 among asymptomatic individuals in Italy several months before the first patient was identified, and clarifies the onset and spread of the coronavirus disease 2019 (COVID-19) pandemic.

Finding SARS-CoV-2 antibodies in asymptomatic people before the COVID-19 outbreak in Italy may reshape the history of pandemic.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.