Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

Βασιλακόπουλος: Μεγάλη προσοχή στους εμβολιασμένους με την πρώτη δόση - Ο κίνδυνος μεταλλάξεων

 

Παράθεση

Αναφερόμενος σε εκείνους που έχουν εμβολιαστεί με την πρώτη δόση χωρίς να έχουν κάνει καλή ανοσολογική απάντηση, είπε ότι "προφανώς έχουν μια μερική προστασία, όμως υπάρχει υπαρκτός κίνδυνος να νοσήσουν, ενώ υπάρχει κι ένας δεύτερος κίνδυνος ότι αν κολλήσω κορονοϊό ενώ έχω μερική ανοσία, τότε την ώρα που πολλαπλασιάζεται μέσα μου ο κορονοϊός υφίσταται την πίεση τη παρουσίας των αντισωμάτων που δεν είναι πολλά, αλλά υπάρχουν οπότε είναι πολύ πιθανό μέσα μου να δημιουργηθούν μεταλλαγμένα στελέχη κορονοϊού.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

πριν 3 λεπτά, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Για το J&J που είναι μία η δόση, τι  ισχύει; 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, billpeppas said:

υ.γ. εφόσον φοβάσαι τα εμβόλια για την COVID, φαντάζομαι δεν παίρνεις γενικότερα φάρμακα έτσι ? Γιατί πολλά πιο κοινά φάρμακα έχουν μεγαλύτερη λίστα και με μεγαλύτερα ποσοστά εμφάνισης στις παρενέργειες... ακόμα και το Depon έχει μακρά λίστα παρενεργειών.

 

Όχι δεν παίρνω εύκολα φάρμακα. Μόνο αν είμαι του "θανατά" στον πονοκέφαλο ή στον πυρετό ή π.χ. αντιβίωση όταν είχα κάνει εγχείρηση (σκωληκοειδίτιδα).

Link to comment
Share on other sites

Όλα γίνονται για τα €€€€

 

 

 

Και να ψωφήσει όλος ο πλανήτης στα @@@ τους 

 

εμείς βλέπουμε μια πανδημία αυτοί βλέπουν πωλήσεις 

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, gdp77 said:

Ξανασυζητάμε λοιπόν σε 5-6 χρόνια (αν είμαι ζωντανός μια που δεν θα εμβολιαστώ) για τα αποτελέσματα των κλινικών δοκιμών. Εσύ θα είσα μέρος του δείγματος της έρευνας. Εγώ όχι (αν είμαι ζωντανός).

 

Θα σου έλεγα να ξανασυζητήσουμε, αρκεί να μην έχεις την απαίτηση να απολαμβάνεις όλες τις ελευθερίες που θα έχουμε όσοι πήραμε το ρίσκο (όπως το λες εσύ) και εμβολιαστήκαμε - τουλάχιστον μέχρις ότου η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων της κοινωνίας που επέλεξες να ζεις έχει εμβολιαστεί (ή νοσήσει), ώστε να υπάρχει ικανή ανοσία (= προστασία) για όλους. Για ελεύθερα ταξίδια στο εξωτερικό (εάν περιμένεις κάτι τέτοιο - για τη δουλειά μου, π.χ., είναι απαραίτητα), θα χρειαστείς μάλλον ακόμα περισσότερη υπομονή.

 

Αλλά δεν θα ήθελα να ξανασυζητήσουμε για το θέμα.

Τελευταία φορά που είχα τέτοια συζήτηση με φίλο (12 αδέρφια & γονείς 80+), και που τελικά αποφάσισαν να μην πιέσουν τους γονείς να εμβολιαστούν, μαντεύεις τι συνέβη; Νόσησαν οικογενειακώς, νοσηλεύτηκαν τα 4 ή 5 από αδέρφια και η μητέρα, ενώ ο πατέρας πέρασε εντατική 5 δύσκολα βράδια, και έζησε από "θαύμα" (όπως είπαν οι γιατροί).

Αν κρίνω από τις τύψεις που είχα εγώ τις μέρες που περιμένανε το θαύμα για να ζήσει ο πατέρας του (γιατί στην κουβέντα επάνω του είχα πει κάτι του στυλ "αν κολλήσουν οι γονείς σου, στην ηλικία τους, θα χτυπάτε το κεφάλι σας στον τοίχο"), δεν θέλω να φαντάζομαι πώς αισθανόταν ο ίδιος (ή πώς θα αισθανόταν αν η κατάληξη ήταν ακόμα χειρότερη), που ήξερε ότι όλα αυτά θα μπορούσαν να είχαν αποφευχθεί αν ακολουθούσαν τη συμβουλή των γιατρών. 

 

Οπότε, please, I don't want to know - ούτε έχει και καμία σημασία να το συζητάμε. Μου αρκεί που το κράτος παίρνει τα μέτρα που πρέπει, όπως φαίνεται.

 

  

4 hours ago, tommybertsen said:

Για το J&J που είναι μία η δόση, τι  ισχύει; 

 

Λογικά προσέχεις μέχρι να αναπτύξεις το maximum της κάλυψης που μπορεί να σου προσφέρει. Για την J&J νομίζω είναι 28 ημέρες.

Έγινε επεξεργασία από Shaman
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Shaman said:

Θα σου έλεγα να ξανασυζητήσουμε, αρκεί να μην έχεις την απαίτηση να απολαμβάνεις όλες τις ελευθερίες που θα έχουμε όσοι πήραμε το ρίσκο (όπως το λες εσύ) και εμβολιαστήκαμε - τουλάχιστον μέχρις ότου η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων της κοινωνίας που επέλεξες να ζεις έχει εμβολιαστεί (ή νοσήσει), ώστε να υπάρχει ικανή ανοσία (= προστασία) για όλους. Για ελεύθερα ταξίδια στο εξωτερικό (εάν περιμένεις κάτι τέτοιο - για τη δουλειά μου, π.χ., είναι απαραίτητα), θα χρειαστείς μάλλον ακόμα περισσότερη υπομονή.

 

Αλλά δεν θα ήθελα να ξανασυζητήσουμε για το θέμα.

Τελευταία φορά που είχα τέτοια συζήτηση με φίλο (12 αδέρφια & γονείς 80+), και που τελικά αποφάσισαν να μην πιέσουν τους γονείς να εμβολιαστούν, μαντεύεις τι συνέβη; Νόσησαν οικογενειακώς, νοσηλεύτηκαν τα 4 ή 5 από αδέρφια και η μητέρα, ενώ ο πατέρας πέρασε εντατική 5 δύσκολα βράδια, και έζησε από "θαύμα" (όπως είπαν οι γιατροί).

Αν κρίνω από τις τύψεις που είχα εγώ τις μέρες που περιμένανε το θαύμα για να ζήσει ο πατέρας του (γιατί στην κουβέντα επάνω του είχα πει κάτι του στυλ "αν κολλήσουν οι γονείς σου, στην ηλικία τους, θα χτυπάτε το κεφάλι σας στον τοίχο"), δεν θέλω να φαντάζομαι πώς αισθανόταν ο ίδιος (ή πώς θα αισθανόταν αν η κατάληξη ήταν ακόμα χειρότερη), που ήξερε ότι όλα αυτά θα μπορούσαν να είχαν αποφευχθεί αν ακολουθούσαν τη συμβουλή των γιατρών. 

 

Οπότε, please, I don't want to know - ούτε έχει και καμία σημασία να το συζητάμε. Μου αρκεί που το κράτος παίρνει τα μέτρα που πρέπει, όπως φαίνεται.

 

Αυτά τα φασιστικά περί δικαιωμάτων, σε παρακαλώ αλλού. Υπάρχουν Νόμοι και Σύνταγμα. Στην τελική αν δεν κάνω το εμβόλιο βάζω σε κίνδυνο τη ζωή μου, όχι τη δική σου. Είναι εντελώς παράλογος ο όποιος περιορισμός επιβληθεί στους μη εμβολιασθέντες. Μάλλον όχι διορθώνω: Είναι λογικός. Σε αφήνω να βρεις τη λογική.

 

Επίσης για την οικογένεια που μου περιγράφεις μπορώ να σου παραθέσω και link ανθρώπων που πέθανα λίγες ώρες ή και λεπτά μετά το εμβόλιο. Ας μην μιλάμε λοιπόν για μεμονωμένες περιπτώσεις, αλλά ας μιλάμε με στατιστικά στοιχεία:

 

 

ELSTAT.jpg
WWW.CNN.GR

Λιγότεροι ήταν οι θάνατοι στην Ελλάδα στο διάστημα 1η Ιανουαρίου 2020 -1η Σεπτεμβρίου 2020 σε σχέση με την αντίστοιχη περίοδο του 2019, παρά την πανδημία του...

 

Ίδια εικόνα και για τις πρώτες εβδομάδες του 2021... Κατά 8-9% λιγότεροι θάνατοι.... 

 

Περίεργα πράγματα....

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Αυτά τα φασιστικά περί δικαιωμάτων, σε παρακαλώ αλλού. Υπάρχουν Νόμοι και Σύνταγμα. Στην τελική αν δεν κάνω το εμβόλιο βάζω σε κίνδυνο τη ζωή μου, όχι τη δική σου. Είναι εντελώς παράλογος ο όποιος περιορισμός επιβληθεί στους μη εμβολιασθέντες. Μάλλον όχι διορθώνω: Είναι λογικός. Σε αφήνω να βρεις τη λογική.

 

Επίσης για την οικογένεια που μου περιγράφεις μπορώ να σου παραθέσω και link ανθρώπων που πέθανα λίγες ώρες ή και λεπτά μετά το εμβόλιο. Ας μην μιλάμε λοιπόν για μεμονωμένες περιπτώσεις, αλλά ας μιλάμε με στατιστικά στοιχεία:

 

 

ELSTAT.jpg
WWW.CNN.GR

Λιγότεροι ήταν οι θάνατοι στην Ελλάδα στο διάστημα 1η Ιανουαρίου 2020 -1η Σεπτεμβρίου 2020 σε σχέση με την αντίστοιχη περίοδο του 2019, παρά την πανδημία του...

 

 

Περίεργα πράγματα....

Με τα lockdown είχαμε μεγάλη μείωση σε θανάτους από τροχαία.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Shaman έγραψε:

 

Θα σου έλεγα να ξανασυζητήσουμε, αρκεί να μην έχεις την απαίτηση να απολαμβάνεις όλες τις ελευθερίες που θα έχουμε όσοι πήραμε το ρίσκο (όπως το λες εσύ) και εμβολιαστήκαμε - τουλάχιστον μέχρις ότου η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων της κοινωνίας που επέλεξες να ζεις έχει εμβολιαστεί (ή νοσήσει), ώστε να υπάρχει ικανή ανοσία (= προστασία) για όλους. Για ελεύθερα ταξίδια στο εξωτερικό (εάν περιμένεις κάτι τέτοιο - για τη δουλειά μου, π.χ., είναι απαραίτητα), θα χρειαστείς μάλλον ακόμα περισσότερη υπομονή.

 

Αλλά δεν θα ήθελα να ξανασυζητήσουμε για το θέμα.

Τελευταία φορά που είχα τέτοια συζήτηση με φίλο (12 αδέρφια & γονείς 80+), και που τελικά αποφάσισαν να μην πιέσουν τους γονείς να εμβολιαστούν, μαντεύεις τι συνέβη; Νόσησαν οικογενειακώς, νοσηλεύτηκαν τα 4 ή 5 από αδέρφια και η μητέρα, ενώ ο πατέρας πέρασε εντατική 5 δύσκολα βράδια, και έζησε από "θαύμα" (όπως είπαν οι γιατροί).

Αν κρίνω από τις τύψεις που είχα εγώ τις μέρες που περιμένανε το θαύμα για να ζήσει ο πατέρας του (γιατί στην κουβέντα επάνω του είχα πει κάτι του στυλ "αν κολλήσουν οι γονείς σου, στην ηλικία τους, θα χτυπάτε το κεφάλι σας στον τοίχο"), δεν θέλω να φαντάζομαι πώς αισθανόταν ο ίδιος (ή πώς θα αισθανόταν αν η κατάληξη ήταν ακόμα χειρότερη), που ήξερε ότι όλα αυτά θα μπορούσαν να είχαν αποφευχθεί αν ακολουθούσαν τη συμβουλή των γιατρών. 

 

Οπότε, please, I don't want to know - ούτε έχει και καμία σημασία να το συζητάμε. Μου αρκεί που το κράτος παίρνει τα μέτρα που πρέπει, όπως φαίνεταi

 

Το ξαναεγραψα πιο πάνω.

Αυτά που λέτε γιατί δεν τα λέτε σε κάποιο περιστατικό θανάτου κάποιου που έκανε το εμβόλιο πριν λίγες ώρες; Για ανάλυσε του στατιστικές και διαγράμματα. Αν το θεωρείς τυχαίο γεγονος και ότι ήταν η ώρα του το ίδιο σου απαντώ και γω για τους θανάτους λόγω κορόνα. Ουδέποτε αποδείχθηκαν όλοι. Βόλευαν το σύστημα. Το ότι ο κοροναιος επιτάχυνε την αρνητική κατάσταση κάποιων υποκειμένων νοσημάτων έστω αγνώστων στο άτομο, ποιος μου αποδεικνύει ότι το "αντίδοτο" του δεν κάνει το ίδιο; Δεν μιλάω για 5 χρόνια μετά ή αν τα εγγόνια μου βγάλουν ουρές. Μιλάω για ΩΡΕΣ μετά το εμβόλιο.

Πάλι στην ΠΕΛΛΑ πέθανε γυναίκα. Παρενέργεια ο Θάνατος; 

Μου αρέσει που πάντα λένε ότι δεν συνδέεται ο θάνατος με το εμβόλιο. Μα πώς να συνδεθεί; Τι θα πει ο κάθε ιατροδικαστής; Ότι βρήκε μόρια του ιού να τρώνε την καρδιά της θανούσας; 

Η γυναίκα προφανώς θα πέθαινε αν δεν πήγαινε για το εμβόλιο και καθόταν σπίτι της και έπινε καφέ, έ; 

Και θα μου πειτε τώρα ως αντίλογο "ναι αλλά αν δεν το έκανε, είχε μεγάλο ρίσκο να νοσήσει βαριά και να πεθάνει κλπ κλπ.". 

Αυτό σκεφτόταν λοιπόν αυτή η γυναίκα και σηκώθηκε να κάνει το εμβόλιο. Για να ΣΩΘΕΙ και μην νοσήσει. Επειδή όλη μέρα άκουγε και έβλεπε αριθμούς στα κανάλια. Κανένα κανάλι δεν της είπε ποτέ για τον αριθμό πίσω από το εμβόλιο, που ενδεχομένως να της κοστίσει τη ζωή.

 

Ας πάει κάποιος από εσάς να πει στους δικούς της, ότι "ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ" έπρεπε να θυσιαστεί, επειδή τα ωφέλη του εμβολίου είναι περισσότερα. 

Οπότε αγαπητέ το "Αν κολησσει θα χτυπάει το κεφάλι της στον τοίχο" μάλλον το σκέφτηκε αυτό πριν από σένα. 

 

Αλήθεια υπάρχει έρευνα εκεί έξω για ασυμπτωματικους νοσούντες ή φορείς του ιού, αν πρέπει ή ενδείκνυται να κάνουν το εμβόλιο; 

Σε μένα ο κίνδυνος μπορεί να είναι 0.0001 να έχω παρενέργειες ως θάνατο. Σε κάποιον άλλον μπορεί να είναι 1%. Στο λέει κανείς πρίν; Αν δηλαδή σε ένα χρόνο οι τυχαίοι αυτοί θάνατοι αυξηθούν αλλά μειωθούν οι κρεβατομένοι από τον ιό το λύσαμε το πρόβλημα;

 

Θα ασχοληθεί η επισημη ιατρική να μαζέψει όλα αυτά τα περιστατικά και να αναλύσει ότι ενδεχομένως ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΕΝ πρέπει να το κάνουν;

 

Αξίζουν την δεδομένη χρονική στιγμή να ξοδεύουν χρήματα και πόροι για τέτοιες έρευνες; 

 

Ναι, μπορεί σε ένα χρόνο και σε δύο οι σοβαρες παρενέργειες στο 100% του πληθυσμού να είναι μηδέν.

 

Τώρα όμως γιατί δεν βγαίνει κάνεις να πει με την ίδια ευκολία που λέει για θάνατο από ιό, ότι " υπάρχει η x πιθανότητα  κάποιος να ψοφήσει από το έμβολιο";

Όχι απλά να μας λένε "τα ωφέλη είναι περισσότερα από τις παρενέργειες".

Ας το πουν καθαρά. "Δεν ξέρουμε γιατί παρουσιάζονται αυτά τα περιστατικά, το ερευνουμε" κλπ.

Αυτό το να "προλάβουμε" κλπ πολύ πολιτικό μου κάνει και λιγότερο ιατρικό. Μου κάνει και κλικ για το πού πάνε τα λεφτά βέβαια....

 

 

 

  • Like 3
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Snips said:

Επειδή όλη μέρα άκουγε και έβλεπε αριθμούς στα κανάλια

 

θα κανω το ιδιο σχολιο ακριβως που εκανα και στον gdp. αφου θεωρεις τον εαυτο σου ικανο για καλυτερη στατιστικη απο αυτων που αντιμετωπιζουν την πανδημια, αποφασισε για σενα οκ. ομως ακομα και κολπο για λεφτα να ειναι ολο αυτο δε προκειται να το μαθεις ποτε. παλι λιγοτερο ρισκο ειναι το εμβολιο.

 

ερωτηση που μου ηρθε τωρα... αν ηταν κολπο για λεφτα γιατι να ειναι εστω και ελαχιστα θανατηφορο το εμβολιο και να μη κανουν κατι ασφαλες να πουλαει σιγουρα? η μηπως ειναι τοσο καλα στημενο και αφηνει τετοιες τρυπες για να φαινεται ρεαλιστικοτερο? :)

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

βλεπω οτι υποχρεωνει πλεον το κρατος 2 τεστ τη βδομαδα και  το ενα απο την τσεπη του εργοδοτη (δηλαδη αλλο ενα εξοδο-περα απο το γεγονος οτι πρεπει να αφιερωσει χρονο για κατι).

μετα περιμενουν να εισπραξουν φπα...αμ δε...εχει να παει το εικονικο τιμολογιο και η αποφυγη εκδοσης αποδειξης συννεφο και μονο για εκδικηση.

Έγινε επεξεργασία από steve_m
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, schumifer said:

Αν όμως όσο μεταδίδεις, κολλήσεις έναν συνομήλικό σου με ανοσοκαταστολή τότε έχεις ευθύνη. (Πήγα να γράψω βαριά κουβέντα αντί για έχεις ευθύνη, αλλά έπαθα σάλντε και το σουλούπωσα.)

 

Εσύ που είσαι τόσο ενημερωμένος και εγώ δεν είμαι, σίγουρα θα ξέρεις ότι μια χαρά μεταδοτικός είναι και ο εμβολιασμένος.... Ευτυχώς που συγκράτησες τα λόγια σου λοιπόν.

 

https://www.nytimes.com/2020/12/08/health/covid-vaccine-mask.html

 

Για όλα τα άλλα που γράφεις, τα σέβομαι, αλλά διαφωνώ.

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/science/science-briefs/fully-vaccinated-people.html

 

https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.02.06.21251283v1.full.pdf

https://www.reuters.com/world/uk/english-data-shows-vaccines-cut-household-covid-19-transmission-by-up-half-2021-04-28/

 

 

Ναι, είναι, πολύ λιγότερο πιθανό να κολλήσει και αν κολλήσει τουλάστιχον αρκετά λιγότερο πιθανό να μεταδώσει. Προτιμάς το λιγότερο του λιγότερου ή την πλήρη έκδοση;

Αυτός είναι και ο λόγος που οι πλήρως εμβολιασμένοι στην Αμερική μπορούν να κυκλοφορούν χωρίς μάσκα. Αλλά φυσικά με social distancing όσο γίνεται γιατί , ναι έχεις δίκιο, το 100% δεν το πιάσαμε, δε θα το πιάσουμε.

 

Να το εκφράσω αλλιώς.

 

100% πιθανότητα να μην πάθει έμφραγμα ο Χ δε θα την έχει. Αλλά αν κόψει το κάπνισμα, αρχίσει να ασκείται, φτιάξει διατροφή, δεχτεί αγωγή για τους παράγοντες κινδύνου που θεραπεύονται, τότε έρθει όσο πιο κοντά στο 100% μπορεί. Ίσως για τον Χ αυτό το νούμερο να είναι το 15 ή το 35 ή το 45.  Έχω πετύχει ως τώρα στη Σουηδία μαξ 5 που δεν νοιαζόντουσαν για την όποια μείωση κινδύνου μπορούσε να τους προσφερθεί, και ακριβώς 0 που πίστευαν ότι το έμφραγμα ή η θεραπεία/πρόληψή του είναι κατασκευάσματα των εταιρειών. Τα νούμερα στην Ελλάδα σαφώς μεγαλύτερα, βέβαια όταν σκάσει το μπαμ αλλάζουν ρότα οι περισσότεροι.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, schumifer said:

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/science/science-briefs/fully-vaccinated-people.html

 

https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.02.06.21251283v1.full.pdf

https://www.reuters.com/world/uk/english-data-shows-vaccines-cut-household-covid-19-transmission-by-up-half-2021-04-28/

 

 

Ναι, είναι, πολύ λιγότερο πιθανό να κολλήσει και αν κολλήσει τουλάστιχον αρκετά λιγότερο πιθανό να μεταδώσει. Προτιμάς το λιγότερο του λιγότερου ή την πλήρη έκδοση;

Αυτός είναι και ο λόγος που οι πλήρως εμβολιασμένοι στην Αμερική μπορούν να κυκλοφορούν χωρίς μάσκα. Αλλά φυσικά με social distancing όσο γίνεται γιατί , ναι έχεις δίκιο, το 100% δεν το πιάσαμε, δε θα το πιάσουμε.

 

Να το εκφράσω αλλιώς.

 

100% πιθανότητα να μην πάθει έμφραγμα ο Χ δε θα την έχει. Αλλά αν κόψει το κάπνισμα, αρχίσει να ασκείται, φτιάξει διατροφή, δεχτεί αγωγή για τους παράγοντες κινδύνου που θεραπεύονται, τότε έρθει όσο πιο κοντά στο 100% μπορεί. Ίσως για τον Χ αυτό το νούμερο να είναι το 15 ή το 35 ή το 45.  Έχω πετύχει ως τώρα στη Σουηδία μαξ 5 που δεν νοιαζόντουσαν για την όποια μείωση κινδύνου μπορούσε να τους προσφερθεί, και ακριβώς 0 που πίστευαν ότι το έμφραγμα ή η θεραπεία/πρόληψή του είναι κατασκευάσματα των εταιρειών. Τα νούμερα στην Ελλάδα σαφώς μεγαλύτερα, βέβαια όταν σκάσει το μπαμ αλλάζουν ρότα οι περισσότεροι.

 

Κατά τη γνώμη μου, πολύ πολύ δύσκολα (έως αδύνατο) να αποδείξεις τα περί μικρότερης μεταδοτικότητας στους εμβολιασμένους, διότι δεν ξέρεις πόσοι έχουν ήδη κολλήσει και περάσει ασυμπτωματικά τον ιό από τους μη εμβολιασμένους (εκτός αν κάνεις τεστ αντισωμάτων σε όλο τον πλανήτη). 

Link to comment
Share on other sites

ykoYAJyQK2jm_640x360.jpg
WWW.BITCHUTE.COM

Μπορείτε να παρακολουθήσετε τα ντοκιμαντέρ μας για αυτά τα θέματα στο κανάλι Αλκυόν Πλειάδες, στην ακόλουθη διεύθυνση: https://www.bitchute.com/alcyonpleiades-gr/ ΕΠΕΙΓΟΝ! Προς...

 

  • Agree 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.