Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

@Γιάννης_84

Αν μετά την χορήγηση οποιουδήποτε φαρμάκου έχει ο ασθενής ακόμα και υποψία ότι κάποια παρενέργεια οφείλεται σε αυτό, από ένα εξάνθημα έως κάτι πολύ σοβαρό, καλό είναι να το δηλώνει με την κίτρινη κάρτα. 

Θέλω να πιστεύω ότι οι γιατροί κάνουν την δουλειά τους και δηλώνουν τους νεκρούς που έχουν εμβολιαστεί.

 

Με την συλλογή στοιχείων από πολλούς ασθενείς ή εμβολιασμένους μπορούν να βγουν συμπεράσματα σχετικά με το αν ένα σύμπτωμα είναι παρενέργεια ενός φαρμάκου ή όχι.

Μπορείτε να συζητήσετε τυχόν συμπτώματα με τον γιατρό σας και να σας συμπληρώσει αυτός κίτρινη κάρτα αλλά μπορείτε και μόνοι σας να την συμπληρώσετε, αν νομίζετε ότι έχετε κάποια πιθανή παρενέργεια.

 

 

Η Κίτρινη Κάρτα είναι ένα μέσο για τη συλλογή πληροφοριών σχετικά με τις ανεπιθύμητες ενέργειες των φαρμάκων (και των εμβολίων). 
 

Γιατί πρέπει να συμπληρώνεται η Κίτρινη Κάρτα;

Για να εμπλουτιστούν οι γνώσεις για τις ανεπιθύμητες ενέργειες των φαρμάκων ώστε να λαμβάνονται μέτρα για την ορθότερη και ασφαλέστερη χρήση τους.

Η επιτυχία του θεσμού της Κίτρινης Κάρτας στηρίζεται στην ΕΠΑΓΡΥΠΝΗΣΗ των επαγγελματιών υγείας και ασθενών/καταναλωτών, στη θέληση και τον ζήλο τους να γνωστοποιούν τις πιθανές ανεπιθύμητες ενέργειες των φαρμάκων. Κάθε γνωστοποίηση μπορεί να είναι σημαντική.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καλημέρα. 

Εχτές το απόγευμα έκανα την δεύτερη δόση AstraZeneca. Αυτή τη φορά δεν κατάλαβα τίποτα, ούτε καν τσίμπημα στο χέρι. Περισσότερο κόσμο είχε το κέντρο αν και Σάββατο απόγευμα. 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος fatalara έγραψε:

Εγω ξαναρωταω. 
Εμβολια, τεστ, ψαξιμο στα πλοια, τρενα, αεροπλανα. Η Μυκονος γιατι εχει lockdown?

 

Διότι για ακόμη μια χρονιά ξέχασαν να την βομβαρδίσουν να ησυχάσουμε.

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, fatalara said:

Τοτε γιατι υπαρχουν;

Συγνώμη τώρα αλλά, τι ερώτηση είναι αυτή;

 

Γιατί υπάρχει σωφρονιστικό σύστημα, φανάρια, υγεία, παιδεία, ποινές κλπ;

Welcome to earth conquered by people.

Έγινε επεξεργασία από swatoner
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος swatoner έγραψε:

Συγνώμη τώρα αλλά, τι ερώτηση είναι αυτή;

 

Γιατί υπάρχει σωφρονιστικό σύστημα, φανάρια, υγεία, παιδεία, ποινές κλπ;

Welcome to earth conquered by people.

Αν δεν εισαι σε θεση να καταλαβεις την διαφορα καλο θα ειναι να μην απαντας. 
Σου φαινεται να δουλευει αυτο το πραγμα που προσπαθουν να κανουν? Εκ του αποτελεσματος δεν δουλευει. 
Εχεις δημιουργησει ψυχολογια πολεμου τον κοσμο για καποιους λογους και απετυχες παταγωδως. 
Δεν υποτιθεται οτι στα νησια πανε εμβολιασμενοι και τσεκαρισμενοι? Γιατι εκλεισε το νησι?

Γιατι εκανα εμβολιο αν ειναι να κλεισω παλι? Δουλευει η οχι? Και αν ναι γιατι κλεινουμε?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, fatalara said:

Αν δεν εισαι σε θεση να καταλαβεις την διαφορα καλο θα ειναι να μην απαντας. 
Σου φαινεται να δουλευει αυτο το πραγμα που προσπαθουν να κανουν? Εκ του αποτελεσματος δεν δουλευει. 
Εχεις δημιουργησει ψυχολογια πολεμου τον κοσμο για καποιους λογους και απετυχες παταγωδως. 
Δεν υποτιθεται οτι στα νησια πανε εμβολιασμενοι και τσεκαρισμενοι? Γιατι εκλεισε το νησι?

Γιατι εκανα εμβολιο αν ειναι να κλεισω παλι? Δουλευει η οχι? Και αν ναι γιατι κλεινουμε?

Γιατί προφανώς κανείς δεν τηρεί αυτά που πρέπει.

Γιατί υπάρχουν γιατροί που κάνουν ψεύτικα εμβόλια.

Γιατί όσο και κατά σφίξεις το ζωνάρι κάποιος θα είναι παραβατικος ως αντίσταση στο "φασισμό".

Δες πόσα πάρτυ με αγκαλιά κλπ γίνονται ενώ απαγορεύεται.

 

Τώρα αν θέλεις να εθελοτυφλεις επίτηδες πες το μας να ξέρω να μην χαλάω χρόνο να εξηγώ τα αυτονόητα.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, swatoner said:

Γιατί προφανώς κανείς δεν τηρεί αυτά που πρέπει.

Γιατί υπάρχουν γιατροί που κάνουν ψεύτικα εμβόλια.

Γιατί όσο και κατά σφίξεις το ζωνάρι κάποιος θα είναι παραβατικος ως αντίσταση στο "φασισμό".

Δες πόσα πάρτυ με αγκαλιά κλπ γίνονται ενώ απαγορεύεται.

 

Τώρα αν θέλεις να εθελοτυφλεις επίτηδες πες το μας να ξέρω να μην χαλάω χρόνο να εξηγώ τα αυτονόητα.

Και για να εξηγούμε...

 

Προφανώς δεν υπάρχει μια λύση για τα προβλήματα και προφανώς συμφωνώ ότι είναι λάθος ο τρόπος προσέγγισης.

Αλλά αυτό που ξέρουν κάνουν.

Και αν δεις η κοινωνία μας δεν καταλαβαίνει απόλυτα με έναν τρόπο. Ο καθένας το κατανοεί με διαφορετικό τρόπο.

Βγήκε ο Τσιόδρας ανέφερε συγκεκριμένα και τεκμηριωμένα ότι τότε δεν βλέπανε λόγο τότε να φορέσεις μάσκες.

Μετά υπήρξε έξαρση και θεώρησαν ποιο ασφαλές να φορέσουν όλοι μάσκα σε κλειστό χώρο.

Ο κόσμος άρχισε και αντί να δεί γιατί είπε φορέστε ή μη φοράτε μάσκα, έκρινε ότι τους λέει ψέματα και αλλάζουν απόψεις. Δεν ασχολήθηκε κανείς με το γιατί η το αλλά.

Τους τίτλους κοιτάνε όλοι και θέλουν την εύκολη λύση. Γι' αυτό λένε κάντε εμβόλιο, είναι η ποιο εύκολη λύση.

Και πάλι ο κόσμος θα βρεί και θα πεί τα όσα.

 

Εδώ βγήκε η άλλη στην τηλεόραση από την Μύκονο και έλεγε πάλι σας φταίει η Μύκονο;

Όλοι είστε εναντίως μας πάλι;

Γιατί μας κυνηγάτε τι σας κάναμε; (Καλά μην αναφερθούμε ποιος είναι ολιγαρχία, γιατί τράβα να ανοίξεις επιχείριση αν δεν είσαι από εκεί και θα καταλάβεις)

Πάλι φταίει το νησί μας; 

Μα κυρία μου γινόντουσαν πάρτυ σε μαγαζιά και σε βίλες.

Μας κλείσατε για μερικούς επιχειρηματίες; Που είναι η αστυνομία να χτυπάει πόρτα πόρτα στην κάθε επιχείρηση;

Γιατί έχει ανεμβολίαστους υπαλλήλους ακόμα το νησί;

Εσάς είναι εμβολιασμένοι όλοι οι υπάλληλοί σας; 

Όχι βέβαια δεν είναι όλοι.

 

Ε μετά σταμάτησα να ακούω αυτό το παραλληρημα, γιατί είναι μάταιο.

Αλλά είναι ένα δείγμα από των πολλαπλών απόψεων και ανιστάσεων και σύνεσης ώστε να γίνουν τα μέτρα σωστά.

 

Και ξέρεις πότε μπορούμε να πούμε ότι απέτυχε κάτι; Όταν το δοκιμάσουμε.

Δεν γίνεται να λέμε τα μέτρα δε δούλεψαν ότι γίνονται συναυλίες, όταν τα μπαράκια είναι ανοιχτά και κανείς με μάσκα και όταν πάει η αστυνομία για ποινές και συλλήψεις να λένε μα τι φασισμός είναι αυτός, τι κάναμε για να μας γράφουν απλά είμασταν πάνω στα τραπέζια και χορεύαμε αγκαλιά ο ένας με τον άλλον.

  • Like 4
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, fatalara said:

Εγω ξαναρωταω. 
Εμβολια, τεστ, ψαξιμο στα πλοια, τρενα, αεροπλανα. Η Μυκονος γιατι εχει lockdown?

 

έχει απαντηθεί πιο πριν !

παίρνεις κότερο και κόβεις όπου γουστάρεις βόλτες !

 

 

σήμερα πήγα Ψάθα , της πόπης το κάγκελο γινότανε !

μάσκα τι είναι αυτό ελάτε να κάνουμε κανένα όργιο να τριφτούμε ο ένας πάνω στον άλλον χαμός !

 

Spoiler

image.thumb.png.039898a7afdb766389aaa7f1077557c3.png

 

image.thumb.png.a1e62ca7e4ed6a009847e9af93bf194d.png

 

image.thumb.png.7354ed51617297f5583b664be54f8625.png

 

 

VIVA LA FRANCE  MACRON = KOULIS= HITLER

LIBERTA

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

@swatoner Οτι δεν δουλευει κακως υπαρχει. Να ψαξουν να βρουν αλλο τροπο να γινει η δουλεια.

 

Εισαι κυβερνηση σε μια χωρα, ελεγχεις τα παντα και μεσα σε 2 χρονια αντι να φροντισεις να ενημερωσεις σωστα τον κοσμο βγαζεις διαταγες αμφιβολου αποτελεσματος και χρησιμοποιεις τα καναλια οχι για ενημερωση αλλα για ρατσιστικες επιθεσεις εναντιων ανθρωπων και ανακριβειες.

Εχεις δημιουργησει κλιμα εμφυλιου και δεν εχεις και τα επιθυμητα αποτελεσματα για να πεις οτι ο σκοπος αγιαζει τα μεσα.

Εχεις κατω απο 30% εμβολιασμενους σε ολες τις ηλικιακες ομαδες.

Οι κυριες ομαδες που θελεις να το κανουν ξερεις απο ποιο μεσο ενημερωνονται? Απο την τηλεοραση. Η τηλεοραση απο το πρωι μεχρι το βραδυ αναφερεται στους ανεμβολιαστους σαν εστιες μολυνσης και δολοφονους. Η πλειοψηφια αυτων των ατομων δεν εχουν τιποτα. Απλα δεχονται την επιθεση επειδη αυτη ειναι η γραμμη απο τους απο πανω.

 

Να κανουμε ενα πειραμα? Για πιασε εναν στον δρομο και ξεκινα να του τα λες αυτα απο κοντα να δουμε ποιο θα ειναι το αποτελεσμα. Θα παει να κανει το εμβολιο η θα σου σπασει τα ποδια?

 

Ειναι αυτο που ελεγα στον @acct. O acct λειτουργει σαν την κυβερνηση, εχει βαλει απεναντι του οσους δεν συμφωνουν μαζι του, δεν προσπαθει με διαφορετικο τροπο να κερδισει περισσοτερους και το αποτελεσμα ειναι να μην κανει κανεις τιποτα.

 

Η αντιμετωπιση πρεπει να αλλαξει. Δεν δουλευει το συστημα αυτο. Οπως δεν δουλεψε στην Μυκονο και σε αλλα νησια δεν θα δουλεψει απο χειμωνα στην υπολοιπη χωρα.

Καταργηστε οτι μαλακια εχετε βγαλει και ασχοληθειτε με το θεμα σωστα. Εχετε δυο χρονια εμπειριας χρησιμοποιηστε τα.

Πλατεια υψηλων αλωνιων στην πατρα. Lockdown και 5000 κοσμος στο 1/4 της πλατειας. Ληξη lockdown 1000 ατομα καθισμενα σε καρεκλες με αποσταση.

 

Τα συμπερασματα για το ποιος φταιει και γιατι δικα σας.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, fatalara said:

Ειναι αυτο που ελεγα στον @acct. O acct λειτουργει σαν την κυβερνηση, εχει βαλει απεναντι του οσους δεν συμφωνουν μαζι του, δεν προσπαθει με διαφορετικο τροπο να κερδισει περισσοτερους και το αποτελεσμα ειναι να μην κανει κανεις τιποτα.

 

Έχω, αντίθετα από την κυβέρνηση, έχω την πολυτέλεια να το κάνω, γιατί δε διαφεντεύω τις ζωές ανθρώπων. Συμφωνώ ότι με το μέλι πιάνεις πιο πολλές μύγες, αλλά έχω βαρεθεί να προσποιούμαι ότι συμφωνώ με βλακείες τύπου "κολλήστε να ξεμπερδεύετε", με την ελπίδα μακροπρόθεσμα να πείσω κάποιον να προστατέψει τον εαυτό του και τους οικείους του.

 

Σε έναν ιδανικό κόσμο, ίσως γινόμουν διαλλακτικότερος, για να καλύψω το κενό που άφησε ο μεγάλος απών του θέματος. Σε αυτόν τον κόσμο απλώς έγινα λίγο περισσότερο κυνικός, γιατί κάποιες νοοτροπίες εν τέλει στοιχίζουν ανθρώπινες ζωές και αυτό δεν μπορώ να το καταπιώ. Ίσως σταδιακά να μου περάσει κι εμένα.

 

Στην ουσία του πράγματος, φοβάμαι ότι έχεις κι εσύ δίκιο. Οι παλινωδίες και οι ερασιτεχνισμοί της κυβέρνησης έχουν στοιχίσει πολύ, αλλά ήταν πολύ γλυκό το δέλεαρ της ενδεχόμενης κωλοφαρδίας του εγχειρήματος: "δοξάστε με, είμαι αυτός που σας έσωσε και άνοιξε τον τουρισμό". Στη χειρότερη, έχουν πάντα την καταφυγή: "εγώ πήρα μέτρα, εσείς δεν τα τηρήσατε, οπότε πάμε σε εκλογές για να επιβεβαιώσετε ότι ο άλλος θα ήταν χειρότερος".

 

Edit:

55 minutes ago, fatalara said:

Εχεις κατω απο 30% εμβολιασμενους σε ολες τις ηλικιακες ομαδες.

 

Αυτό δεν είναι ακριβές, αλλά συμμερίζομαι εν μέρει την ουσία του μηνύματός σου.

Έγινε επεξεργασία από acct
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Στα παιδιά μου ακολούθησα και ακολουθώ κατά γράμμα ότι λέει ο παιδίατρος. Όλα τα υποχρεωτικά εμβόλια κανονικά και εάν μου πει ότι πρέπει να κάνουν και κάποιο μη υποχρεωτικό, θα ακολουθήσω την συμβουλή του.

 

Γι' αυτό λοιπόν θα ήθελα αναλυτικότερη ενημέρωση (αντί για memes, προσβολές, ειρωνείες και προκαταβολική άρνηση περιστατικών) για αυτούς τους έστω πολύ λίγους που έπεσαν στις 1/10000000 περιπτώσεις και πέθαναν ή τους πρόλαβαν στο τσακ ή χρειάστηκαν 2-3 χειρουργεία ή έμειναν φυτά και ποιες είναι οι κινήσεις που θα αποτρέψουν άλλα τέτοια παρόμοια περιστατικά. Δηλαδή κάτι σε στυλ ο τάδε (όχι απαραίτητα ονομαστικά - υπάρχουν τα προσωπικά δεδομένα) πέθανε ή έμεινε φυτό γι' αυτούς και γι' αυτούς τους λόγους, έπρεπε να ήξερε την τάδε πληροφορία και έτσι να μην έκανε το τάδε εμβόλιο αλλά το δείνα και δεν θα πάθαινε τίποτα. Όχι ήταν κακό το ριζικό του! Δεν μου φαίνεται πολύ επιστημονική εξήγηση αυτή της συμπτωματικής κακοτυχίας. Δηλαδή να υπάρχει τέτοια αξιόπιστη ενημέρωση ώστε αντί ο γιατρός μου να μου πει <<είναι δική σου απόφαση>>, να μου πει επειδή είσαι άνδρας, 37 χρονών με αυτές και αυτές τις ιδιαιτερότητες στην υγεία σου και στο ιατρικό σου ιστορικό και κληρονομικότητα κτλ και άρα θα τσακιστείς να πας να κάνεις άφοβα το τάδε εμβόλιο.

 

Δεν ξέρω αν είναι εφικτό το παραπάνω ή εάν υπάρχει ήδη σαν πρακτική αλλά δεν μπορώ να ξεχάσω τον ανεύθυνο καθησυχασμό για το astra, μέχρι που πέθανε μια γυναίκα και μετά άλλαξε η οδηγία η οποία πριν αλλάξει ήταν υπερβολικός και ψεκασμένος όποιος linkαρε αντίστοιχες ή παρόμοιες οδηγίες σε άλλες χώρες. Και επίσης δεν μπορεί να μην με ανησυχεί ότι αυτό το περιστατικό δεν ήταν ούτε το μόνο αλλά ούτε και το τελευταίο, απλά το υπόλοιπα κάνουμε σαν να μην υπάρχουν ή <<δεν έχουν αποδειχτεί ακόμα ότι έχουν αιτιώδη σχέση>> ή τα λένε οι ψεκασμένοι δολοφόνοι και τέτοια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fatalara said:

@swatoner Οτι δεν δουλευει κακως υπαρχει. Να ψαξουν να βρουν αλλο τροπο να γινει η δουλεια.

Ότι δεν δουλεύει...καλό είναι να προσπαθήσουν περισσότερο να το επιβάλλουν.

Αν πάνε όλοι οι δολοφόνοι με 150 δεν καταργείς το όριο των 130

Αν πάνε όλοι οι ανεμβολίαστοι δολοφόνοι και κάνουν ότι γουστάρουν, απλά ξεσκίζεις τον κόσμο στους ελέγχους.

Προσωπικά θα προτιμούσα να ανατεθούν κάποια λάιτ τασκς σε ιδιωτική εταιρεία (πχ. να κόβει πρόστιμα για παράνομα παρκαρίσματα ή να ελέγχει τα covid μέτρα) και να τσιμπάνε ποσοστά από τα πρόστιμα. Η αστυνομία είναι μικρή για όλα τα γίδια της Ελλάδος.

 

1 hour ago, fatalara said:

Εχεις δημιουργησει κλιμα εμφυλιου

Αυτά που λέει ο ΣΥΡΙΖΑς έχουν πολύ πλάκα.

 

1 hour ago, fatalara said:

Οι κυριες ομαδες που θελεις να το κανουν ξερεις απο ποιο μεσο ενημερωνονται? Απο την τηλεοραση.

Ή από τον εγκέφαλο τους...

1 hour ago, fatalara said:

Να κανουμε ενα πειραμα? Για πιασε εναν στον δρομο και ξεκινα να του τα λες αυτα απο κοντα να δουμε ποιο θα ειναι το αποτελεσμα. Θα παει να κανει το εμβολιο η θα σου σπασει τα ποδια?

Για πιάσε έναν στο δρόμο και πες του να φοράει κράνος ή να μην οδηγεί με το κινητό στο χέρι και να δούμε ποιο θα είναι το αποτέλεσμα.

 

1 hour ago, fatalara said:

Τα συμπερασματα για το ποιος φταιει και γιατι δικα σας.

 

Φταίει ότι ο Ελληνάρας δεν συμμορφώνεται με συμβουλές. Αν δεν νοιώσει λίγο σούβλισμα...

Link to comment
Share on other sites

@fatalara@Γιάννης_84

Κατανοώ τι θέλετε να πείτε αλλά πραγματικά δείτε το λίγο και από την άλλη πλευρά.

Ελάτε στα παπούτσια τους.

Γιατί δεν είστε μόνο εσείς που θέλετε εξήγηση αλλά και πόσοι άλλοι που δεν θέλουν να ακούσουν την πραγματικότητα γιατί στο μυαλό τους είναι ποιο εύκολο ότι το κράτος θέλει να σου ελέγξει το μυαλό παρά να ακούσει τεχνικά τεκμηριωμένες απόψεις.

 

Όπως και σε μια μεγάλη εταιρεία που ο τεχνικός πρέπει να δώσει εξηγήσεις στον manager του και μετά ο manager να εξηγήσει στον Director που δεν έχει καμία τεχνική κατάρτηση και μετά ο Director να εξηγήσει στον CEO που νομίζει ότι οι τεχνικοί πατάνε ένα κουμπί και λύνονται όλα κλπ κλπ έτσι και εδώ προσπαθούν οι επιστήμονες να εξηγήσουν στους πολιτικούς και οι πολιτικοί να εξηγήσουν στους ανθρώπους που αυτό που θέλουν να ακούσουν είναι τέλος η μάσκα, αύριο για καφέ και θα σου βάλουμε λεφτά για να πληρώνεις τους καφέδες και τις ποτάρες σου.

 

Πρέπει να πιάσεις τις μάζες που είναι το μεγαλύτερο ποσοστό που θέλει 1 απάντηση με μία λέξη, η απάντηση που δίνουν είναι "εμβόλιο".

Και ψάξε να δείς η αντίστοιχη απάντηση πριν κάποιο καιρό ήταν "μάσκα".

Ποιος άκουσε τα επιχειρήματα της χρήσης μάσκας, υπο ποιες συνθήκες και ποιος τα τήρησε; Ελάχιστοι.

Πριν την μάσκα ήταν οι "αποστάσεις".

Όλα αυτά που έκατσαν και εξηγούσαν στην τηλεόραση, τα ακολούθησε το 50% του κόσμου;

 

Δυστυχώς μετά την πρώτη καραμπίνα/καραντίνα ο κόσμος επαναστάτησε και άρχισε να κάνει τα δικά του.

Θεώρησε ότι με λίγο κόπο θα γλυτώσει, γιατί θέλει την εύκολη λύση.

Θέλουν μια κυβέρνηση (οποιαδήποτε κυβέρνηση) να λύσει προβλήματα που έχουμε 50 χρόνια τώρα.

Ε ρε φίλε να είμαστε ρεαλιστές, δε γίνεται δυστυχώς έτσι.

Δεν ήρθε ο ιός και μαζί του εγχειρίδιο χρήσης.

Αυτό δεν θέλει να καταλάβει ο περισσότερος κόσμος.

Δεν θέλει να καταλάβει αλλά ούτε να ακούσει ότι η κυβέρνηση και οι επιστήμονες δεν ξέρουν 100% τι χρειάζεται για να τελειώσει αυτό το θέμα, αλλά παίζουν με τις πιθανότητες και αλλάζουν απόψεις ανάλογα τα δεδομένα που παίρνουν.

Γιατί η επιστήμη και η τεχνολογία είναι πολλά "αλλά" και να προσαρμόζεσαι ανάλογα με τα καινούργια δεδομένα. 

Ο άνθρωπος όμως θέλει μια σταθερότητα και καμία αλλαγή.

 

Γι' αυτό το λόγο και τα εξωτερικά ιδρύματα τρέχουν τέτοια σενάρια όχι γιατί θέλουν να τα υλοποιήσουν αλλά για να είναι pro active σε περιπτώσεις.

Τώρα βέβαια αν κάποιος "έξυπνος" εκμεταλευτεί αυτά τα σενάρια είναι άλλο θέμα και δυστυχώς γίνεται και πάντα γινόταν.

Αλλά ξαναλέμε η πυρηνική ενέργεια δεν ξεκίνησε για να φτιάξουν βόμβες και υπάρχουν σίγουρα άλλα πόσα παραδείγματα.

Το μυαλό του ανθρώπου είναι ποιο εύκολο να πάει στο πονηρό και ότι ο άλλος έχει κακές προθέσεις παρά να παραδειχτεί τα λάθη του.

 

Και θα φέρω ένα άσχετο παράδειγμα ελπίζοντας να το καταλάβει κάποιος κλπ.

Πήγα σε μια εταιρεία και είδα την υποδομή τους.

Τους λέω κύριοι δεν έχετε backup Internet από άλλο πάροχο, δεν έχετε DR, δεν έχετε UPS ενώ έχετε γεννήτρια και πολλά άλλα.

Όταν αρχίσαν και σκάγανε όμως ένα ένα τα προβλήματα και τα σενάρια που τους είχα πει, με κατηγορούσαν ότι έφταιγα εγώ.

Μέχρι ότι έκανα και σαμποτάζ στον πάροχο μπορεί να σκέφτηκαν.

Έγινα ο κακός με πιθανό δόλο, γιατί μετά εγώ χρέωνα αδρά ότι έπρεπε να φτιάξω συν ότι έχαναν δουλειά.

Έχω πάρα πολλά παραδείγματα τέτοια, που τους ήταν εύκολο να κάνουν αποποίηση ευθυνών και όλοι να λένε σαν τελική απάντηση, ναι αλλά ήρθες σε εμένα να μου το πείς; Την επόμενη φορά να έρθεις σε εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα σημερα μερικές ώρες στο κέντρο αποκατάστασης (κλασσικα, σέρβις, λάδια, τακάκια, βαλβίδες κοκ.).

 

Σήμερα γνώρισα τον πρώτο άνθρωπο που έχασε μέλος λόγω COVID, 45-50 ετών, κόλησε την κατάρα (Ινδική μετάλλαξη, δεν ξέρω αν έχει σημασία, απλά το αναφέρω), του δημιουργησε θρόμβωση και "έχασε" το δεξί του πόδι. Πάλι καλά που ο ακρωτηριασμός ήταν κάτω απο το γόνατο.

 

Τι να πω ρε φούστη μου, 15 χρόνια εκει πέρα μέσα, το μεγαλύτερο ποσοστό είμαστε απο ατυχήματα, οι μεγαλύτερης ηλικίας απο ζάκχαρο/διαβήτη και πολύ πιο σπάνια απο καρκίνο. Τώρα και απο COVID?

 

Τι σκ@τ@, ρε @#$%#$ μου, μη πω καμιά βαριά κουβέντα...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.