Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

Καλημερα παιδια.
Ξερετε κατι γιατι το υπολοιπο επιδομα Πασχα ποτε θα καταβληθει;
Μου εβαλε το αφεντικο τα προβλεπομενα αλλα διαβαζω οτι το υπολοιπο θα καταβληθει απο το κρατος. 
Εχουμε καποια εικονα ;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

πριν 56 λεπτά, το μέλος sotiris έγραψε:

 

Αν θες να πάμε στην υλοποίηση που έχουμε στην Ελλάδα, έχει πολλά μειονεκτήματα. Σε πολλά δεν είναι καν λογική, δηλαδή γιατί να μην μπορείς να πάρεις το αυτοκίνητό σου να πας μια βόλτα? Ποιο το ρίσκο? Εγώ εδώ στη Δανία το κάνω συχνά και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Οπότε η ολική απαγόρευση όπως εφαρμόζεται είναι υπερβολικά αυστηρή. Επίσης η παραφιλολογία με το χωριό, άνετα μπορείς να πας στο χωριό σου και να έχεις μαζί σου προμήθειες από την Αθήνα για 15 μέρες (αν δεν πρέπει να έρθεις σε επαφή με την τοπική κοινότητα). Ίσα ίσα που οι περισσότεροι στα χωριά τους έχουν πιο άνετα σπίτια (αυλές κλπ.) οπότε θα ναι και πιο εύκολο να τηρηθούν κάποιες αποστάσεις. 

 

Κι εγώ αυτό έγραψα νωρίτερα στο νήμα. Επίσης με ενοχλεί όπως τον @colt3003 η καταπάτηση αυτού του θεμελιώδους δικαιώματος αλλά μπροστά στη διαφύλαξη της δημόσιας υγείας πρέπει να γίνουν θυσίες.

 

πριν 59 λεπτά, το μέλος sotiris έγραψε:

Στην Ελλάδα βάλαμε πολύ αυστηρά μέτρα εξ' αρχής και αυτό είναι σωστό, διότι και από τη σκοπιά της οικονομίας να το πάρεις: 1. είμασταν εκτός σεζόν - που μεγάλο μέρος του πληθυσμού δουλεύει μόνο σεζόν 2. μπορούμε να αρχίσουμε την άρση πολύ πιο εύκολα και γρήγορα.

 

Βγαίνουμε εκτός θέματος νομίζω, αλλά πιστεύω ότι μπορούμε πανεύκολα να εφαρμόσουμε τέτοιου είδους καραντίνα λόγω της ιδιομορφίας της οικονομίας. Το να επανεκκινήσεις τις καφετέριες, τα σουβλατζίδικα και τα ενοικιαζόμενα δωμάτια δεν είναι το ίδιο με μεγάλες βιομηχανικές/κατασκευαστικές μονάδες ή γιγάντιες εμπορικές εταιρείες. Η σεζόν που ανέφερες είναι σημείο κλειδί πάντως.

 

Μία ώρα πριν, το μέλος sotiris έγραψε:

40.000 τεστ ημερησίως

 

Μέχρι τώρα έχουμε κάνει λιγότερα από 60.000 συνολικά :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Καλημερα παιδια.
Ξερετε κατι γιατι το υπολοιπο επιδομα Πασχα ποτε θα καταβληθει;
Μου εβαλε το αφεντικο τα προβλεπομενα αλλα διαβαζω οτι το υπολοιπο θα καταβληθει απο το κρατος. 
Εχουμε καποια εικονα ;

Είπανε σίγουρα ότι θα βάλει τα υπόλοιπα το κράτος; Εγώ στον υπάλληλό μου έβαλα τα προβλεπόμενα και του έδωσα τα υπόλοιπα μαύρα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να βγει κερδισμένο το παιδί. Και είμαι σίγουρος ότι θα μου το πει γιατί είναι μπεσαλής.

 

Έχει ακούσει κανείς αν θα δώσουν και σε μας (ατομικές επιχειρήσεις) τίποτα;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

adeioidromoi-2.jpg
WWW.IN.GR

Την παράταση των περιοριστών μέτρων που ίσχυαν μέχρι τις 27 Απριλίου έως και τις 4 Μαϊου ανακοίνωσε κατά την ενημέρωση των πολιτικών...

 

Gamo to home sas

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, GoMaR said:

Καλημερα παιδια.
Ξερετε κατι γιατι το υπολοιπο επιδομα Πασχα ποτε θα καταβληθει;
Μου εβαλε το αφεντικο τα προβλεπομενα αλλα διαβαζω οτι το υπολοιπο θα καταβληθει απο το κρατος. 
Εχουμε καποια εικονα ;

 

Ιάσονα

 

logo.jpg
WWW.KEPEA.GR

 

 

Λόγω των έκτακτων συνθηκών που επικρατούν εξαιτίας της πανδημίας του COVID-19, η ΠΝΠ της 30ής Μαρτίου 2020 (άρθρο 19), παρέχεται η δυνατότητα: α)στις επιχειρήσεις-εργοδότες των οποίων η επιχειρηματική δραστηριότητα έχει ανασταλεί με απόφαση της δημόσιας αρχής και β) στις επιχειρήσεις-εργοδότες οι οποίοι ανήκουν στους κλάδους που πλήττονται σημαντικά λόγω των αρνητικών συνεπειών της πανδημίας, να καταβάλουν το δώρο Πάσχα μέχρι την 30ή Ιουνίου 2020.

Οι εργαζόμενοι των οποίων έχει ανασταλεί η εργασιακή σχέση, βάσει των σχετικών διατάξεων, δικαιούνται να λάβουν ολόκληρο το Δώρο Πάσχα έτους 2020 ως εξής:

α) από τους εργοδότες τους θα λάβουν την αναλογία που αντιστοιχεί στην περίοδο από 1η Ιανουαρίου έως και την ημέρα που τέθηκε σε αναστολή η σύμβαση εργασίας τους

β) από το κράτος θα λάβουν το ποσό της αναλογίας που αντιστοιχεί στην περίοδο της αναστολής (ΥΑ Β742).

Στις παραπάνω περιπτώσεις το δώρο Πάσχα υπολογίζεται βάσει του καταβαλλόμενου μισθού ή ημερομισθίου την προηγούμενη της ημερομηνίας αναστολής της εργασιακής σχέσης.

 

Αν είσαι σε αναστολή τότε θα πάρεις από το κράτος -το πότε δεν το γνωρίζω- την αναλογία για την περίοδο αναστολής. Υποθέτω μέχρι 30 Ιούνη.

3 hours ago, Γιάννης_84 said:

Μακάρι να βγει κερδισμένο το παιδί. Και είμαι σίγουρος ότι θα μου το πει γιατί είναι μπεσαλής.

 

Έχει ακούσει κανείς αν θα δώσουν και σε μας (ατομικές επιχειρήσεις) τίποτα;

 

0697dbe244a766f47b153c989c803a65_M.jpg
WWW.IEIDISEIS.GR

Επίδομα 800 ευρώ: Η προθεσμία για αίτηση από ατομικές και ελεύθερους επαγγελματίες

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος honda22 έγραψε:
adeioidromoi-2.jpg
WWW.IN.GR

Την παράταση των περιοριστών μέτρων που ίσχυαν μέχρι τις 27 Απριλίου έως και τις 4 Μαϊου ανακοίνωσε κατά την ενημέρωση των πολιτικών...

 

Gamo to home sas

 

teddy bear deal with it GIF

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

nekrofora.png
WWW.IN.GR

Η σορός ενός άνδρα παρελήφθη πριν από λίγη ώρα από την ιδιωτική κλινική...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, DEADLAZARUS said:
nekrofora.png
WWW.IN.GR

Η σορός ενός άνδρα παρελήφθη πριν από λίγη ώρα από την ιδιωτική κλινική...

 

 

Όπου κλινική να υποθέσω γηροκομείο? 

Είναι γνωστό ότι εκεί ο ιός έρχεται ως θεριστής οπότε απορώ με τη χαλαρότητα των υπευθύνων,

αν ισχύουν αυτά που γράφει το άρθρο.

Link to comment
Share on other sites

5e8eeed5d5873a1dc31b5693?width=1200&form
WWW.BUSINESSINSIDER.COM

Ventilators are an extreme attempt to get oxygen into patients' lungs, and some doctors want to find more efficient methods of treatment.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νέα μονάδα παραγωγής χειρουργικών μασκών στη Ξάνθη


 

Παράθεση

 

Σε έκτακτη επένδυση 200.000 ευρώ, προκειμένου να αποκτήσει μηχανολογικό εξοπλισμό για την παραγωγή χειρουργικών μασκών, προχώρησε η “Πλαστικά Θράκης”, σε μια κίνηση την οποία η εταιρεία χαρακτηρίζει επωφελή τόσο επιχειρηματικά, όσο και κοινωνικά.

 

Ο Όμιλος Πλαστικά Θράκης δραστηριοποιείται για περισσότερο από 20 χρόνια στην παραγωγή μη υφαντών υφασμάτων από πολυπροπυλένιο, τα οποία χρησιμοποιούνται ως πρώτη ύλη από τους παραγωγούς χειρουργικών μασκών και ιατρικών ειδών προστασίας.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DEADLAZARUS said:

 

Στα Ελληνικά είναι καλύτερο:

trump1.jpg
WWW.NEWS247.GR

Ο πρόεδρος των ΗΠΑ επικρίθηκε σφοδρά από την επιστημονική κοινότητα μετά από την πρόταση του να ερευνηθεί το εάν και κατά πόσο ο...

 

 

Δεν είμαι σε θέση να το διαβάσω ακόμη, ελπίζω να είναι clickbait ο τίτλος γιατί μετά θα αρχίσω πάλι τις θεωρίες ότι δεν φορολογούν αρκετά τους μεγιστάνες στις ΗΠΑ, γιγαντώνονται και προτείνουν ενέσεις απολυμαντικών :p 

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, sotiris said:

 

Όπου κλινική να υποθέσω γηροκομείο? 

Είναι γνωστό ότι εκεί ο ιός έρχεται ως θεριστής οπότε απορώ με τη χαλαρότητα των υπευθύνων,

αν ισχύουν αυτά που γράφει το άρθρο.

 

Αιμοκάθαρση λέει το ίντερνετ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος xdoc έγραψε:

Eνδιαφέρουσες απόψεις δυο Ελλήνων επιστημόνων:

1

2

 

 

Παράθεση

«Αν βασίσουμε την αποκλιμάκωση στην ύπαρξη ανοσίας, η καμπύλη δεν θα παρουσιάσει έξαρση. Αν συνεχίσουμε να έχουμε κλειδωμένους τους ανθρώπους στα σπίτια τους και μία μέρα τους επιτρέψουμε να βγουν, χωρίς να έχουμε καλλιεργήσει τις συνθήκες για γενικευμένη ανοσία πληθυσμού, τότε απλά θα έχουμε μεταφέρει την έξαρση μερικούς μήνες αργότερα. Μέχρι να υπάρξει εμβόλιο η ερώτηση δεν είναι αν θα κολλήσει κάποιος, αλλά πότε θα κολλήσει».

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, xdoc said:

Eνδιαφέρουσες απόψεις δυο Ελλήνων επιστημόνων:

1

2

 

 

Το πρώτο μου είναι αδιάφορο άρθρο, απλά εξηγεί λίγο τα αντισώματα και την ανοσία. Αν ισχύει όπως τα λέει, είμαστε καλά.

Το δεύτερο είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον άρθρο, που συνάδει με τα δικά μου πιστεύω πλέον. Δεν μπορεί όμως να είναι κάτι παραπάνω από πίστη αυτό που έχω, μιας και δεν έχω ούτε καν μπει στον κόπο να δω τα δημοσιευμένα δεδομένα.

 

Από την καριέρα μου σαν μαθητής, φοιτητής και ερευνητής, θυμάμαι... 

1. Ντόλυ. Το πρώτο κλωνοποιημένο πρόβατο. Όλοι περίμεναν ότι σήμερα θα περπατάμε ανάμεσα στους κλώνους. Είναι πιο δύσκολη η τεχνική απ' ότι στο πρόβατο? Αμφιβάλλω. Το μόνο που μας περιορίζει είναι η βιοηθική. Η βιοηθική όμως, είναι σαν τη συμφωνία για το περιβάλλον. Δεν συμμετέχουν όλες οι χώρες με τους ίδιους κανόνες.

 

2. Οι ίδιοι οι κανόνες, είναι μερικές φορές υπερβολικά αυστηροί για τους ίδιους τους ερευνητές. Σε όλες τις χώρες, πρέπει για παράδειγμα τα πειραματόζωα να μην αισθάνονται αδικαιολόγητα άσχημα/πόνο κλπ.. Δηλαδή έχεις ένα ποντίκι και πρέπει να το χειριστείς με τρόπο να μην το ... αγχώσεις, κι αυτό λόγω βιοηθικής. Αυτό οδηγεί στο οξύμωρο ότι όταν έχεις ένα ποντίκι που του έχεις δημιουργήσει ένα χιμαιρικό καρκινικό όγκο και λιγοψυχάει γιατί έχει τουμπανιάσει, αυτό είναι επιτρεπτό από τη βιοηθική, ενώ το να το πιάσεις από την ουρά να το βαράς στον τοίχο όχι. Υπάρχουν επίσης υπερβολικές αντιδράσεις από φιλόζωους. Τώρα που τα πειραματόζωα είναι οι άνθρωποι, δεν είδα πολλές φιλοζωϊκές να μας προστατεύουν.

 

3. Υπάρχει ο διεθνής ανταγωνισμός. Το έχουμε δει με την πυρηνική ενέργεια, με την κουρσα του διαστήματος και τώρα το βλέπουμε και με θέματα όπως ιοί κλπ. Είναι προφανές ότι υπάρχει διεθνής έλεγχος στο τι γίνεται σε αυτό το επίπεδο. Όπως δεν μπορεί ένας φυσικός να αγοράσει ουράνιο και να παίζει στο υπόγειό του (η Μαρί Κιουρί πριν 100 χρόνια μπορούσε να χει ραδιενεργά δείγματα στην τσέπη της), έτσι και ένας σύγχρονος επιστήμονας δεν μπορεί να καλλιεργεί ό,τι τού ρθει (ο Παστέρ μπορούσε). Οπότε αναγκαστικά κόβεται μέρος της έρευνας. Οι ιοί όμως έχουν εξαιρετικό potential σε άπειρες ασθένειες, κυρίως διότι μπορούν και δρουν ως πολύ στοχευμένα φάρμακα. Το πρόβλημα πάντα είναι το ρίσκο που εμπεριέχεται σε κάθε πράξη. Όπως και η πυρηνική ενέργεια είναι μια εξαιρετικής χρησιμότητας μορφή ενέργειας αλλά όταν γίνει το πυρηνικό δυστύχημα (Τσερνόμπυλ, Φουκουσίμα κλπ.) σταματάει να είναι τόσο εξαιρετική και προτιμάμε να σβήνουμε καμιά λάμπα παραπάνω, έτσι και το παιχνίδι με τόσο συγγενείς στον άνθρωπο ιούς είναι χρήσιμο όσο τηρούνται τα κανονιστικά πλαίσια. Που όμως απ'ότι φάνηκε είτε δεν είναι αρκετά αυστηρά, είτε δεν επαρκούν, είτε δεν εφαρμόστηκαν σωστά στο συγκεκριμένο εργαστήριο.

 

Το να βγαίνουμε να λέμε ότι επειδή το γενετικό υλικό του ιού δεν έχει υποστεί κοπτοραπτική αποκλείεται να υπάρχει ανθρώπινο λάθος / διαφυγή, είναι σαν να κοιτάς τον ανοιχτό αντιδραστήρα 4 και να λες αποκλείεται να χει σκάσει. Θα το δούμε σε σειρά του Netflix πιστεύω όχι πολλά χρόνια μετά, και αυτοί τη φορά είμαστε όλοι αυτόπτεις μάρτυρες :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

141915.jpg
WWW.SPORT-FM.GR

Το εμβόλιο, που χρησιμοποιεί εγγενείς του ιού παθογόνους παράγοντες, χορηγήθηκε σε οκτώ μακάκους ρέζους, οι οποίο στην συνέχεια...

 

Βάζω στοίχημα ότι ήταν παίχτες του WoT

 

 

  • Like 2
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.