Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

ImgSrc-2-24.jpg
WWW.IN.GR

Στο μικροσκόπιο όλοι οι κλειστοί χώροι, κλινικές, νοσοκομεία, δομές...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς η άρση των μέτρων θα φέρει χαλαρότητα... εδώ που έχουμε άρει μερικώς τα μέτρα, εγώ δεν μπορώ ακόμη να πάω στη δουλειά μου (10 Μαΐου η ημερομηνία) αλλά όλα τα μαλ@κισμένα στήναν πηγαδάκια έξω από τα σούπερ μάρκετ και έμπαιναν να αγοράσουν μπύρες για τη βραδιά. Μάσκα κανένας, μόνο γάντια οι υπάλληλοι, δεν έχω δει ποτέ κανέναν με μάσκα, οπότε για αερομεταφερόμενη ασθένεια νομίζω ότι όλα δείχνουν ότι θα ξανακάνει spike και θα ξαναμείνουμε μέσα.

Έχω ξεμείνει κι από σειρές!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, jax7480 said:

Κι εδω τα ιδια. Και μαλιστα απο την ωρα που ανακοινωσε η κυβερνηση την χαλαρωση των μετρων γινεται αυτο. Δηλαδη λιγο πριν το Πασχα ξεκινησε. Θα δουμε πως θα παει.

 

Κάνετε Valborg εκεί;

Link to comment
Share on other sites

 Δηλαδή τί περιμένετε, να συνεχιστεί αυτό για πολύ; Δεν γίνεται να συνεχιστεί αυτό επ άπειρον. Η καραντίνα μας έδωσε χρόνο να συνέρθουμε λίγο από τη σφαλιάρα, να προετοιμαστούμε για το μέλλον και να κατανοήσουμε όσο είναι δυνατόν τη λειτουργία του ιού. Εννοείται ότι επιστροφή στην κανονικότητα -όπως την εννοεί ο πολύς κόσμος- δεν θα συμβεί σύντομα. Πρέπει να είμαστε προσεκτικοί και ετοιμοπόλεμοι για αρκετό καιρό ακόμα. Επίσης, αν δεν διευρυνθεί η (όποια) ανοσία στον πληθυσμό, πάντα θα κρέμεται πάνω από τα κεφάλια μας μια νέα έξαρση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και μόλις διάβασα αυτό: 

coronavirus.jpg
CPHPOST.DK

Despite recommendations from the WHO and ECDC to quarantine those who have been in close contact with somebody infected with the coronavirus...

 

Οπότε εδώ πρακτικά δεν ασχολούμαστε με την ιχνηλασιμότητα των κρουσμάτων.

Επίσης δεν φοράνε μάσκες ούτε στα γηροκομεία.

 

ΕΡΧΟΜΑCTE

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

από όλα τα πράγματα που λένε διαφοροι ως σημαντικά για την όσο το δυνατόν ελεγχόμενη εξάπλωση του ιού, το ζήημα της ιχνηλασιμότητας και του ελέγχου (φορεων του ιού ή υπόχρεων καραντίνας) είναι ίσως το μόνο που έχω μεγάλη δυσκολία να αποδεχθώ. Για λόγους φόβου κατάχρησής του ειδικά αν παγιωθεί να γίνεται μέσω εφαρμογών στο κινητό τηλέφωνο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2879066.jpg
WWW.IN.GR

Ο πρωθυπουργός αναμένεται να πάρει στα χέρια του το πόρισμα της ειδικής...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχει τελιωσει η καραντινα απο την περασμενη εβδομαδα παιδια.

Πρωι τις εργασιμες και μετα τις 6 το απογευμα γινεται χαμος παντου.

Ολοι ειναι εξω περπατανε κανουν ποδηλατο και πινουν καφε. Μιλαμε για κοσμο οχι αστεια.

Καποια στιγμη το παραμυθι πρεπει να τελιωσει. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

Εχει τελιωσει η καραντινα απο την περασμενη εβδομαδα παιδια.

Πρωι τις εργασιμες και μετα τις 6 το απογευμα γινεται χαμος παντου.

Ολοι ειναι εξω περπατανε κανουν ποδηλατο και πινουν καφε. Μιλαμε για κοσμο οχι αστεια.

Καποια στιγμη το παραμυθι πρεπει να τελιωσει. 

Αν γίνει η στραβή, όμως, να δω τι θα λέμε μετά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DEADLAZARUS said:

Αν γίνει η στραβή, όμως, να δω τι θα λέμε μετά.

 

Φταιει η κυβέρνηση που δεν πηρε τα σωστα μέτρα και που δεν ηταν αρκετα αυστηρη με την επιβολή του νομου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύετε ειλικρινά ότι αν μείνουμε σε καραντίνα ακόμα και μέχρι τις 4 Ιουλίου, μετά δεν θα υπάρχουν κρούσματα; Ο ιός αυτός θα υπάρχει για πάντα και είναι πολύ πιθανό να αρχίσει να μεταλλάσσεται τόσο, ώστε ακόμα και το όποιο εμβόλιο να μην μπορεί να τον αντιμετωπίσει τόσο επιτυχημένα όσο ελπίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ από ότι λένε, οι ανοιχτοί αθλητικοί χώροι θα ανοίξουν μετά τις 14 Ιουνίου και μόνο για ατομική άθληση.

 

Για τους κλειστούς (γυμναστήρια κλπ) ούτε λέξη. Ότι χτίζαμε 2 χρόνια σε άμυνα του οργανισμού πάει στράφι νομίζω. Ήδη σε ενα+ μήνα απραξίας άρχισαν να πονάνε ώμοι, μέση, κανείς μια ώρα να σηκωθείς από το κρεβάτι. Δυστυχώς στο σπίτι για να κάνεις σωστά θες τρελή υπομονή αλλά και διάθεση.

 

Και κακά τα ψέματα παιδιά, φυσική κατάσταση άρα ΑΜΥΝΑ του οργανισμού δεν αποκτάς με περπάτημα και τρέξιμο μόνο. Μιλάω για τους 40 φεύγα. Αν αρχίζεις γιατρούς και νοσοκομεία για το ένα και το άλλο πιο το κέρδος; 

 

Μου θυμίζει τον Βίκτωρα το θέμα: "Ο Ολυμπιακός να κερδάει...(δηλαδή κορονοιό να μην κολλήσουμε), κι όλοι οι άλλοι (ότι άλλο παθουμε...)  να πάνε να ..."

 

 

Πάντως και εγώ που με το μέσα δεν είχα ποτέ πρόβλημα, άρχισα εδώ και μέρες να παθαίνω κάτι με τόσο κλείσιμο. Ευτυχώς βγήκε ο Ζωοδόχος Ήλιος και πήραμε λίγο να πάνω μας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Snips έγραψε:

Και κακά τα ψέματα παιδιά, φυσική κατάσταση άρα ΑΜΥΝΑ του οργανισμού δεν αποκτάς με περπάτημα και τρέξιμο μόνο.
 

Περπάτημα - τρέξιμο καθημερινά.

Και βαράκια, πουσαπς 2 με 3 φορές την εβδομάδα για 30 (άντε 40) λεπτά τη φορά.

Αυτά νομίζω είναι υπεραρκετά.

Τι άλλο χρειάζεσαι δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Αν γίνει η στραβή, όμως, να δω τι θα λέμε μετά.

Σε ποια στραβη αναφερεσαι απο τις δυο? Το να πεθανουν καποιες χιλιαδες κοσμος η το "γλεντι" που σου ερχεται με το νεο μνημονιο απο σεπτεμβριο για κατι εκατομμυρια κοσμου?

Το πραγμα εχει διογκωθει παρα πολυ. Χτες μιλουσα με πρωην διευθυντρια κλινικης στο πανεπιστημιακο του ριου. Αυτα που λενε τα λενε για να γινουν τα μισα. Εχεις ακουσει την εκφραση "για να πετυχεις το στοχο πρεπει να σημαδευεις πιο ψηλα"? Αυτο ακριβως.

 

Για ποια καραντινα μιλαμε απο τη στιγμη που μολις γυρισα απο βολτα ολη η πατρα ειναι εξω? Για ποια καραντινα μιλαμε οταν σε τραπεζες, take away καφε, courier κλπ γινεται πανικος.

Για ποια καραντινα μιλας οταν στις λαικες αγορες ειναι χιλιαδες κοσμος ο ενας διπλα στον αλλο?

Κλεισαμε 200 μετρα τη μαρινα της πατρας και την πλαζ γιατι λεει περνουσε κοσμος... ενω τωρα που περναει απο το δρομο στην παραλιακη (3 μετρα παραδιπλα) δεν θα κολλησει... ουτε στις πλατιες που ειναι τιγκα ουτε στους πεζοδρομους. Τα 200 μετρα απο μια πυλη στην αλλη ηταν το προβλημα.

 

Θα κολλησουμε στην καφετερια αλλα οχι στη λαικη, θα κολλησουμε στο μαγαζι του λιανεμπορου αλλα οχι στον φουρνο στην courier στο supermarket η στην τραπεζα.

 

OK BOOMER

 

Δεν ειναι παραμυθι, ειναι ανεκδοτο.

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

15 πιτσιρικια παιζουν απο κατω βγαινεις τους λες τι εγινε ρε μαγκες χαρτια, οι γονεις σας που ειναι ?

Βγαινει μια "μα παιζουν κυνηγητο" ΓΤΧΣΜΚ δηλαδη αμα παιζουν κυνηγητο δεν κολλανε ? βγαινει η αλλη "ε δεν αγκαλιαζονται ουτε φιλουνται"

Προφυλακτικα μοιρασες στα 12χρονα ? της λεω "Ε δεν θα κατσω να το συζητησω μαζι σας"  Ε κατσε να τα πεις με την μπατσαρια αμα περασει ΜΚΩ...

 

Αλλα οσο αδικο,... εχουν και το δικαιο τους για οσα λεει παραπανω ο fatalara η κατασταση ειναι ενα ανεκδοτο.

Εισβολεις (μεταναστες-προφυγες για τους "ευαισθητους") εξω ανα 10αδες, τσιγγανοι οτι γουσταρουν κανουν, δημαρχοι μοιραζουν

νταουλοχαρτα, τζαμια βαρανε στην διαπασων, ο χαρδαλιας μας κανει συστασεις και οι μπατσοι την εχουν δει σεριφηδες στο φαρ ουεστ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.