Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

Αν 'ήταν γεμάτα' πώς τη βγάλαμε καθαρή (=πολύ λίγοι νεκροί, σχετικά) μέχρι τώρα;

Γεμάτα νοσοκομεία είχε (και έχει) η Ιταλία.

Απόδειξη οι εκατοντάδες νεκροί κάθε μέρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

30 minutes ago, IOANNISTSA said:

Τα Νοσοκομεία ήταν γεμάτα και πριν την Πανδημία.

Το πρόβλημα είναι να μην γεμίσουν τα Νεκροταφεία.

Παρακαλώ στοιχεία για κλινικές που υποδέχονται ύποπτα περιστατικά όπως και στατιστικά πληρότητας ΜΕΘ, αν ξέρεις κάτι που μας διαφεύγει

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, UltraB said:

να μη γεμίσουν τα νοσοκομεία.

οι ΜΕΘ για να το πούμε ακριβέστερα. Οι οποίες είναι έτσι κι αλλιώς ανεπαρκείς στην Ελλάδα. Αν πάμε ακόμα πιο κάτω σε λεπτομέρεια, ακόμα και γεμάτες ΜΕΘ μπορείς να αντέξεις (με τεράστιο ανθρώπινο και οικονομικό κόστος) αρκεί να μην αρχίσεις να χάνεις γιατρούς/νοσηλευτές, να μην κλονίζονται οι υπόλοιπες υποδομές κλπ

Ανεξαρτήτως του τι πιστεύει ο οποιοσδήποτε από εμάς σχετικά με όλο αυτό,

1.σωστο πλύσιμο χεριών (οσεσδήποτε φορές κι αν χρειαστεί ημερησίως, αν κάποιος δυσκολεύεται με αυτό έστω να το κάνει πάρα πολύ τακτικά, ανά 25λεπτο ας πούμε)

2. τήρηση της μεγαλύτερης δυνατής απόστασης από οποιονδήποτε άλλον

και
3. όχι άγγιγμα σε στόμα, μύτη, μάτια αν προηγουμένως, αμέσως προηγουμένως, δεν έχει εξασφαλιστεί ότι αυτό που τα κουμπάει έχει καθαριστεί (είτε είναι δάχτυλο είτε είναι γάντι είτε είναι αντικείμενο/κουτάλι, γυαλιά)

αυτά τα τρία πράγματα είναι καθοριστικά για το πόσο υποφερτά θα τα πάμε.

 

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, IOANNISTSA said:

Τα Νοσοκομεία ήταν γεμάτα και πριν την Πανδημία.

Το πρόβλημα είναι να μην γεμίσουν τα Νεκροταφεία.

 

και αυτά γεμάτα είναι ! κάθε μέρα τόσοι πεθαίνουν !
 

Πέθανε ο παππούς μου από ανακοπή καρδιάς 91 χρονών την Κυριακή των Βαΐων το μεσημέρι στις 4

Προσέχαμε μέχρι αηδίας δεν είχαμε κάποιο σύμπτωμα κλπ (γενικά έχω άτομα μεγάλα)

και μας την έκανε με σηκωμένο το μεσαίο δάκτυλο (άντε γεια σιγά που θα κάτσω να με φάει η αηδία των Κινέζων - (βετεράνος Κορέας) δεν με έφαγαν τότε)

 

Που θέλω να καταλήξω επειδή ο νεκροθάφτης είναι γνωστός μας, μας είπε το τι γίνεται τώρα , στην αρχή μέχρι να συνεννοηθούν τραγικές καταστάσεις !
Όσα κρούσματα είναι επιβεβαιωμένα από κορονοιό - το Νοσοκομείο τον τοποθετείτε σε μια μαύρη πλαστική σακούλα με φερμουάρ και την απολυμαίνουν με χλωρίνη, μετά πάει το κάθε γραφείο όπου τον βάζει σε μία ακόμη σακούλα μαύρη, όπου και τοποθετεί στο φέρετρο το οποίο μετά το κλείνουν με νάιλον γύρω γύρω !

(στην αρχή το κράτος είχε πει και για τσίγκινο - κονσέρβα φέρετρο)<-- αυτό αλλάχτηκε σε κανονικό τώρα.

τέλος 10-15 χρόνια τουλάχιστον underground και μετά εκταφή, και βλέπουμε, επίσης φιλολογείτε ότι μετά από 10-15 χρόνια η εκταφή θα γίνεται και κατευθείαν στο φούρνο για στάχτες, αλλά μέχρι τότε ποιος ζει ποιος πεθαίνει
 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, honda22 said:

Καλά από εμένα θα δουν μια μάσκα ΝΑΑΑ με το συμπάθιο

αν δεν μπαίνεις σε κλειστούς χώρους με κόσμο (περιλαμβάνει το ασανσέρ) και τηρείς τις αποστάσεις δε νομίζω να έχεις θέμα. Τουλάχιστον για όπου δεν τις κάνουν υποχρεωτικές. Σε ΜΜΜ κι οπουδήποτε έρχεσαι κοντά με άλλους ξανασκέψου το. Δεν θα αντέξω να σε χάσω και να λείπεις όταν σε πλημμυρίσουμε με ζιφ, στοργή, προδερμ και αμμωνία.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Που θέλω να καταλήξω επειδή ο νεκροθάφτης είναι γνωστός μας, μας είπε το τι γίνεται τώρα , στην αρχή μέχρι να συνεννοηθούν τραγικές καταστάσεις !
Όσα κρούσματα είναι επιβεβαιωμένα από κορονοιό - το Νοσοκομείο τον τοποθετείτε σε μια μαύρη πλαστική σακούλα με φερμουάρ και την απολυμαίνουν με χλωρίνη, μετά πάει το κάθε γραφείο όπου τον βάζει σε μία ακόμη σακούλα μαύρη, όπου και τοποθετεί στο φέρετρο το οποίο μετά το κλείνουν με νάιλον γύρω γύρω !

(στην αρχή το κράτος είχε πει και για τσίγκινο - κονσέρβα φέρετρο)<-- αυτό αλλάχτηκε σε κανονικό τώρα.

τέλος 10-15 χρόνια τουλάχιστον underground και μετά εκταφή, και βλέπουμε, επίσης φιλολογείτε ότι μετά από 10-15 χρόνια η εκταφή θα γίνεται και κατευθείαν στο φούρνο για στάχτες, αλλά μέχρι τότε ποιος ζει ποιος πεθαίνει

Πολυ Τσερνομπιλ βλεπουνε

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

Snips, αν αυτοκτονήσεις θα σε πιστέψω ότι δεν φοβάσαι το θάνατο.

Αλλιώς λες ψέμματα.

 

 

Κι εδώ το ίδιο.

 

Εδώ διπλής.

 

Επειδή έχω περάσει καταστάσεις σου απαντώ ότι τον φοβάμαι τον θάνατο. Τον φοβάμαι να μην μου συμβεί στον δρόμο (το έχετε πάρει χαμπάρι νομίζω). Τον φοβάμαι να μην μου συμβεί απο ατύχημα γενικώς. Ενοοείτε τον φοβάμαι 24/7 για τα παιδιά μου που ειναι πια σε ηλικίες που τον εναν μεν δεν τον ελέγχω και την μικρή να ετοιμάζεται σε 2 χρονάκια να μας αφήσει και αυτή. Αλλά επειδή  έχω περάσει προσωπικά θέματα υγείας και όχι στο "οικείο" περιβάλλον,  ξέρω τι σημαίνει να σκέφτεσαι συνεχώς τον θάνατο. ΓΙ αυτό δεν θέλω να το ξαναπεράσω. Λόγω των προβλημάτων αυτών ζούσα απλά για να ξημερώσει η επόμενη μέρα. Ακόμα και τώρα που μιλάμε τα ψιλοπέρνω τα χαπάκια μου. Και ευτυχως με αλλάγες σε κάποιες συνήθειες αποδίχθηκε τελικώς ότι δεν ήμουν καθημερινός υποωήφιος προς αποδήμησην εις κύριον. Μιλάμε τώρα για ένα βαρέλι χωρίς πάτο που κράτησε περίπου 8 χρόνια. Δεν τα λες και λίγα όταν αυτό το βαρέλι σου παρουσιάζεται στα 35+ σου και σου διαλύει τα πιο παραγωγικά, σε πολλούς τομείς, ίσως χρόνια.

 

Επειδή λοιπόν από πρώτο χέρι ξέρω τι είναι να ζεις πεθαμένος, σταμάτησα να φοβάμαι τον θάνατο που δεν μπορώ να αποφύγω. Είναι χάσιμο χρόνο. Αν στην εξίσωση προσθέσεις και το ότι επίσης ως γνωστόν...δεν θα πιστώ εύκολα για κάτι για τον α,β λόγο, έχω και αυτήν την άποψη, στάση στο συγκεκριμένο θέμα αν θες. Στην τελικά δεν με θεωρώ και το υπερτατο υπόδειγμα του είδους του ανθρώπου. Υπάρχουν πολλοί και καλύτεροι απο εμένα εκεί έξω που τους αξίζει περισσότερο να συνεχίσουν το είδος. Και φυσικά είναι νεότεροι απο εμένα. Αλλά άλλο αυτό και άλλο το να θες να αυτοκτονήσεις με τον τρόπο που το θίγεις. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τον τρόπο που το θέτω.

 

Και οκ θα μου πεις, εμένα με έχω γραμμένο και μπράβο μου. Αλλά αφού φοβάσαι για τα παιδιά σου, γιατί δεν ανυσηχείς; Προφανώς το σκέλος του "άπιστου Θωμά" είναι αρκετά δυνατό. Σε συνδυασμό με τις ηλικίες των θανόντων. Δεν ξέρω. Το ξαναείπα, επιδημία, ιός κλπ υπάρχουν. Ναι ευκολα μεταδιδόμενος, ναι περισσότερο θανατηφόρος απο την γρύπη, ναι καλώς εφαρμόστηκε καραντίνα, αλλά μέχρι εκεί. Τα παρεμφερή που συνοδεύουν την όλη επιδημία δεν τα αποδέχομαι. Μάσκα δεν θα φορέρω. Η καραντίνα είναι να σταματήσει την εξάπλωση του ιού, όχι να τον εξαφανίσει. Αυτό που λέει ο @salde και πολλοί εντός κ εκτός φορουμ περι καβατιων ΜΕΘ κλπ δηλαδή. Δεν ξέρω τι θα έκανα αν έπρεπε να χρησιμοποιήσω το μετρό στην Αθήνα πχ όπως ορθώς λέει πάλι ο salde παραπάνω. Και εδώ που τα λέμε, ξαναδιαβάζοντας τώρα αυτό που ο ίδιος έγραψα στο προηγούμενο μου σχόλιο, ίσως τελικά πολλοί θα έπρεπε να φοράνε μάσκα στο μετρό πχ, ασχετως covid.  Πάντα όταν κατεβάινω Αθήνα, θυμάμαι εποχές ηλεκτρικού 1992-2000. Καμία σχέση βέβαια οι χώροι και οι εγκαταστάσεις, αλλά οι πάντα θα κάνουν την εμφάνιση τους στα ΜΜΕ οι γνωστοί λιγδιάρηδες που βήχο-φτυνο-φτερνιζονται 360μοίρες και μετά περιεργάζονται ότι εκκρίσεις είχαν πριν πιάσουν με σθένος τα χερούλια που πιάνουμε όλοι μας.

Δεν θα αναφερθώ πάλι στους λόγους που πιστεύω ότι περνάμε ότι περνάμε. Γνωστό κι αυτό ?

 

Οπότε τελικώς πιστεύω ότι με την συνέχιση τέτοιου είδους μέτρων τα οποία πολλοί απο εμάς θα εφαρμόζουμε λόγω φόβου, αυτό που θα καταφέρουμε ειναι να πεθαίνουμε σιγά σιγά απο άλλους λόγους αλλά θα είμαστε ευτυχισμένοι που δεν πήγαμε απο τον covid.

 

Έγινε επεξεργασία από Snips
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

αν δεν μπαίνεις σε κλειστούς χώρους με κόσμο (περιλαμβάνει το ασανσέρ) και τηρείς τις αποστάσεις δε νομίζω να έχεις θέμα. Τουλάχιστον για όπου δεν τις κάνουν υποχρεωτικές. Σε ΜΜΜ κι οπουδήποτε έρχεσαι κοντά με άλλους ξανασκέψου το. Δεν θα αντέξω να σε χάσω και να λείπεις όταν σε πλημμυρίσουμε με ζιφ, στοργή, προδερμ και αμμωνία.

 

Πάρε ενα zewa soft να κλάψεις χωρίς διαρροές. 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

ap_20118390632278_0.jpg?itok=2yOAcNaI
WWW.ETHNOS.GR

Η άνοδος του ρυθμού αναπαραγωγής του ιού μοιάζει να επιβεβαιώνει τους φόβους της Άνγκελα Μέρκελ

 

Με λίγα λόγια, μπλέξαμε παίδες...

Μ' αυτό τον κωλοϊό δε βλέπω να ξεμπερδεύουμε...

 

 

Κι ένα καλό που ίσως κάνει ο Τραμπ, μακάρι:

 

2858724.jpg
WWW.ZOUGLA.GR

Ο Αμερικανός πρόεδρος Ντόναλντ Τραμπ αναφέρθηκε κατά τη διάρκεια της συνέντευξης Τύπου που παραχώρησε στον Λευκό Οίκο στο...

 

Link to comment
Share on other sites

Και κάποια θετικά νέα για θεραπεία ασθενών με πνευμονία COVID-19:

 

stories_0356_1503.png
MDIMOP.GR

Οι Καθηγητές της Ιατρικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών Ευστάθιος Καστρίτης και Θάνος Δημόπουλος...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

face-mask-5024710_1920.jpg?itok=XbZBJAwj
WWW.ETHNOS.GR

Νέα συμπτώματα για τον κορονοϊό πρόσθεσε επιτροπή επιστημόνων του...

 

Και κάπως έτσι θα υπερφορτιστούν τα νοσοκομεία. Διότι όλοι τώρα με το παραμικρό θα τρέχουν. Πρόσθεσαν ότι ισχύει σε ένα εποχικό κρύωμα και σε μια απλή αδιαθεσία. Πονοκέφαλος. Που σημαίνει ότι έχεις ένα κεφάλι καζάνι λόγω φασαρίας δουλειάς κλπ μεχρι καρκίνο. Οκ.

Κατασκηνώσεις έξω από τα νοσοκομεία. Δεν ξέρω που το πάνε ειλικρινά.

 

Την φαγούρα στα.....πότε θα την προσθέσουν; 

  • Like 2
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

On 27/4/2020 at 1:44 ΜΜ, το μέλος GFFermari έγραψε:

Btw οι λαϊκές θα πρεπε να απαγορευτούν.

 

Μόλις γύρισα από λαϊκή.

Ένα θα πω:  ΧΑΡΒΑΛΙΑ ΚΛΕΙΣΤΕΣ ΧΤΕΣ!

Γινότανε ΤΟ ΠΑΡΤΙ του κορωνοϊού.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:
ap_20118390632278_0.jpg?itok=2yOAcNaI
WWW.ETHNOS.GR

Η άνοδος του ρυθμού αναπαραγωγής του ιού μοιάζει να επιβεβαιώνει τους φόβους της Άνγκελα Μέρκελ

 

Με λίγα λόγια, μπλέξαμε παίδες...

Μ' αυτό τον κωλοϊό δε βλέπω να ξεμπερδεύουμε...

 

 

Κι ένα καλό που ίσως κάνει ο Τραμπ, μακάρι:

 

2858724.jpg
WWW.ZOUGLA.GR

Ο Αμερικανός πρόεδρος Ντόναλντ Τραμπ αναφέρθηκε κατά τη διάρκεια της συνέντευξης Τύπου που παραχώρησε στον Λευκό Οίκο στο...

 

Για ποιόν είναι "καλό";

Μοναδικός στόχος είναι να φύγουν τα φώτα της δημοσιότητας από τους κακούς χειρισμούς της κυβέρνησής του, και τις επικίνδυνες δηλώσεις του για ενδοφλέβια αντισηπτικά...

Όπως έλεγε και ένα (57σέλιδο) memo που διέρρευσε πρόσφατα, σταμάτησαν να προσπαθούν να υπερασπιστούν τα δικά τους, αντίθετα η στρατηγική για την κοινή γνώμη είναι επίθεση στην Κίνα:

https://www.politico.com/news/2020/04/24/gop-memo-anti-china-coronavirus-207244

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η Κίνα είναι η παραγωγός όλων των προϊόντων του πλανήτη.

Τώρα  ΚΑΙ των ιών (btw ούτε ιούς δεν παράγουμε :hehe:).

 

Κάποιος πρέπει να τους δώσει ένα γερό χαστούκι γι αυτό το ζήτημα, είναι αδίστακτοι και δεν υπάρχει κάτι που δεν κάνουνε για το χρήμα.

Υπό αυτή την έννοια είπα ότι είναι καλό να τους βάλει κάποιος να πληρώσουν για όλα τα...'καλά' που κάνανε και κάνουν.

 

Το ότι ο Τραμπ προσπαθεί να στρέψει την προσοχή αλλού για να μη βλέπουνε τις μακακίες που κάνει και λέει είναι γεγονός.

Αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι είναι θα είναι πολύ καλό να βάλει τους κινέζους να πληρώσουν πανάκριβα για τις δικές τους μακακίες κατά της ανθρωπότητας.

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

 

Μόλις ΓΥΡΙΣΑ από λαϊκή.

Ένα θα πω:  ΧΑΡΒΑΛΙΑ ΚΛΕΙΣΤΕΣ ΧΤΕΣ!

Γινότανε ΤΟ ΠΑΡΤΙ του κορωνοϊού.

 

Αμα δεν πηγαιναμε δεν θα γινοτανε το παρτυ που λες/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

Η Κίνα είναι η παραγωγός όλων των προϊόντων του πλανήτη.

Τώρα  ΚΑΙ των ιών (btw ούτε ιούς δεν παράγουμε :hehe:).

 

Κάποιος πρέπει να τους δώσει ένα γερό χαστούκι γι αυτό το ζήτημα, είναι αδίστακτοι και δεν υπάρχει κάτι που δεν κάνουνε για το χρήμα.

Υπό αυτή την έννοια είπα ότι είναι καλό να τους βάλει κάποιος να πληρώσουν για όλα τα...'καλά' που κάνανε και κάνουν.

 

Το ότι ο Τραμπ προσπαθεί να στρέψει την προσοχή αλλού για να μη βλέπουνε τις μακακίες που κάνει και λέει είναι γεγονός.

Αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι είναι θα είναι πολύ καλό να βάλει τους κινέζους να πληρώσουν πανάκριβα για τις δικές τους μακακίες κατά της ανθρωπότητας.

 

 

Δεν εχουν γινει μαγκες μονοι τους ..... η απληστια για το κερδος κανει τους παντες να κοιτανε προς κινα . Αν ειχαν @@@ ας τα εφτιαχαν εγχωρια . 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

Η Κίνα είναι η παραγωγός όλων των προϊόντων του πλανήτη.

Τώρα  ΚΑΙ των ιών (btw ούτε ιούς δεν παράγουμε :hehe:).

 

Κάποιος πρέπει να τους δώσει ένα γερό χαστούκι γι αυτό το ζήτημα, είναι αδίστακτοι και δεν υπάρχει κάτι που δεν κάνουνε για το χρήμα.

Υπό αυτή την έννοια είπα ότι είναι καλό να τους βάλει κάποιος να πληρώσουν για όλα τα...'καλά' που κάνανε και κάνουν.

 

Το ότι ο Τραμπ προσπαθεί να στρέψει την προσοχή αλλού για να μη βλέπουνε τις μακακίες που κάνει και λέει είναι γεγονός.

Αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι είναι θα είναι πολύ καλό να βάλει τους κινέζους να πληρώσουν πανάκριβα για τις δικές τους μακακίες κατά της ανθρωπότητας.

 

Έχεις χαθεί λίγο;

Τι ακριβώς κάνει η Κίνα που δεν κάνουν η δεν θα έκαναν όλοι οι υπόλοιποι; Ή βεβαίως δεν κάναν στο παρελθόν; Σου πάσαραν οι Κινέζοι να φας νυχτερίδα με το ζόρι; Σου είπαν να φορέσεις κινεζικό ρούχο με το ζόρι; Τι; Δεν βρίσκεις άλλης προέλευσης ρούχο; Τράβα Ιταλία και αγορασε. Είναι πανάκριβα. Μα γιατί; Και ποιος φταίει για αυτό; Ο Κινέζος η ο Δυτικός που έσπρωξε με τα χρόνια την παραγωγή προς την περιοχή; Ο Κινέζος φταίει που κλείσανε όλες οι Ελληνικές Βιοτεχνίες Ένδυσης; ο Κινεζος η η Ευρωπαϊκή πολιτική που δεν ήθελε μικρές χώρες της Ευρώπης να παράγουν και τελικά κατάφερε να τα δώσει όλα στον Κινεζο; Μεγάλη αφέλεια να πιστεύεις ότι η Δύση δεν έχει σε πρώτη προτεραιότητα το χρήμα. Δυτικές εταιρίες εκμεταλλεύονται το φτηνό κινεζικό χέρι. Από κινεζικό πληκτρολόγιο γράφεις και όχι από Αμερικανικο-Ευρωπαικο. Μου θύμισε την εποχή του "κακού" Σαντάμ επί  Bush senior. Εκεί πάμε τελικά;

 

Και αυτό πάλι με τον Trump. Ακόμα πιστεύετε ότι έχει ανάγκη από απόσπαση προσοχής; Ακόμα τον περνάτε για χαζό και ανίκανο; Επιχειρηματίας είναι και όχι επαγγελματίας πολιτικός.

Έγινε επεξεργασία από Snips
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κάνει η Κίνα και δεν κάνουν οι άλλοι είναι η παραγωγή ιών (ακούσια ή εκούσια, είναι δευτερεύων, ή μάλλον άλλη συζήτηση) και η εξαγωγή τους.

Αυτό ακριβώς.

 

Τώρα για τα υπόλοιπα...:slap:

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.