Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

 

Έχει καταλάβει κανείς τι θα γίνει από Δευτέρα με όσους είναι σε αναστολή εργασίας ;

 

Πρέπει να συμπληρωθεί το 45 ήμερο για να επανέλθουμε στις εργασίες μας ή μπορεί η εταιρία να μας καλέσει άμεσα όποτε θελήσει ;

 

Αν μας καλέσει νωρίτερα θα πληρωθούμε κανονικά ή τα 800€ του επιδόματος θα καλύψουν τις ημέρες εργασίας για εναπομείνασες ημέρες του 45ημέρου ;

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος adpanos έγραψε:

Έχει καταλάβει κανείς τι θα γίνει από Δευτέρα με όσους είναι σε αναστολή εργασίας ;

 

Πρέπει να συμπληρωθεί το 45 ήμερο για να επανέλθουμε στις εργασίες μας ή μπορεί η εταιρία να μας καλέσει άμεσα όποτε θελήσει ;

 

Αν μας καλέσει νωρίτερα θα πληρωθούμε κανονικά ή τα 800€ του επιδόματος θα καλύψουν τις ημέρες εργασίας για εναπομείνασες ημέρες του 45ημέρου ;

 

Με μικρή επιφύλαξη:

Τα 800€ κάλυπταν το διάστημα από μέσα Μαρτίου έως και τέλος Απριλίου. Δεν χρειάζεται να είσαι σε αναστολή το σύνολο του διαστήματος για να τα δικαιούσαι.

Η εταιρεία έχει δηλώσει ημερομηνίες αναστολής. Μπορεί να υποβάλει οποτεδήποτε τροποποίηση (είτε για διακοπή της αναστολής, είτε για παράταση). Είναι στην διακριτική της ευχέρεια.

Από Μάιο, εφόσον οι συμβάσεις των υπαλλήλων είναι σε ισχύ και η εταιρεία λειτουργεί, πρέπει να καταβάλεται κανονικά μισθός.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

 

Με μικρή επιφύλαξη:

Τα 800€ κάλυπταν το διάστημα από μέσα Μαρτίου έως και τέλος Απριλίου. Δεν χρειάζεται να είσαι σε αναστολή το σύνολο του διαστήματος για να τα δικαιούσαι.

Η εταιρεία έχει δηλώσει ημερομηνίες αναστολής. Μπορεί να υποβάλει οποτεδήποτε τροποποίηση (είτε για διακοπή της αναστολής, είτε για παράταση). Είναι στην διακριτική της ευχέρεια.

Από Μάιο, εφόσον οι συμβάσεις των υπαλλήλων είναι σε ισχύ και η εταιρεία λειτουργεί, πρέπει να καταβάλεται κανονικά μισθός.

 

30 Μαρτίου  έγινε η αναστολή. 

 

Αυτό που με προβληματίζει είναι το γεγονός πως αυτές οι 45 ημέρες πρέπει να είναι ασφαλιστική δικλείδα .

Γιατί διαφορετικά μια επιχείρηση θα μπορούσε να έρθει σε συνεννόηση με τους εργαζομένους της , να τους βγάλει άτυπα για πχ. μια εβδομάδα σε αναστολή , να τσεπώσουν τα 800€ και να τους επαναφέρει .

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Υποχρεωτική χρήση μάσκας σε κλειστούς χώρους λέει χωρίς να στη προσφέρουν δωρεάν. 

Ενα 10αρικακι στο γιατρό για χαρτάκι αδυναμίας χρήσης μάσκας λόγω στραβού διαφραγματος. Ουστ. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

^^ Τώρα ?? τώρα που έχουμε εγχώρια παραγωγή από μάσκες, σε αριθμούς ''γιούχου'' ??

 

(παρατίθεται αντιγραφή κειμένου όπως βρέθηκε -aka δεν γνωρίζω για το ακριβές της υπογραφής του συντάκτη-) 

 

Quote

Μέτρα και σταθμά ?

Της μάσκας το...ανάγνωσμα ?

Φάση 1η: Η μάσκα είναι ανώφελη. (Επειδή δεν διαθέτουμε)
Φάση 2η: Η μάσκα είναι χρήσιμη (Παραγγείλαμε)
Φάση 3η: Η μάσκα είναι απαραίτητη (Θα τις παραλάβουμε προσεχώς)
Φάση 4η: Η μάσκα είναι υποχρεωτική (παράγουμε ή παραλάβαμε)
Φάση 5η: Φοράτε μάσκα διαφορετικά τσουχτερά πρόστιμα (Εχουν «τιγκάρει» οι αποθήκες) ?
Via Maria Denaxa

 

Μάσκα και στα σαλιγκάρια λέμε !! υποστηρίζουμε την Ελληνική βιομηχανία !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, honda22 said:

Υποχρεωτική χρήση μάσκας σε κλειστούς χώρους λέει χωρίς να στη προσφέρουν δωρεάν. 

Ενα 10αρικακι στο γιατρό για χαρτάκι αδυναμίας χρήσης μάσκας λόγω στραβού διαφραγματος. Ουστ. 

 

Αδικούμε τη χώρα μας, τους εαυτούς μας, τα παιδιά μας.... Και για τους δύο εμπλεκόμενους. Δεν ξέρω για ποιον ακούγεται χειρότερο, νομίζω για το γιατρό.

Για τον πελάτη, ας ανοίξει το στόμα και την παλάμη για την κλήση.

Για δε το γιατρό που θα γράψει τέτοια παπαριά πρέπει να πέσει τιμωρία κολονοσκόπηση με επαγγελματική άκαμπτη κάμερα και με το τρίποδό της μαζί.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

Δεν εχω μιλησει ακομα να δω τι γινεται με μασκες, μεσα στην εβδομαδα θα δω.

Ετσι και ακουσω κανα 1 ευρω η μια εχουν να ακουσουν πολλα.

 

Γνωστη μου που δουλευει σε φαρμακειο , της ειχα ζητησει πριν κατι μερες και μου ειπε 2ε . !!!!! 

 

 

 

 

 

Να ετοιμαζονται δυναμικα τα κορακια τωρα που φευγουν τα μετρα , θα πεσει σκαψιμο 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος kpetros έγραψε:

 

Γνωστη μου που δουλευει σε φαρμακειο , της ειχα ζητησει πριν κατι μερες και μου ειπε 2ε . !!!!! 

 

 

 

 

 

Να ετοιμαζονται δυναμικα τα κορακια τωρα που φευγουν τα μετρα , θα πεσει σκαψιμο 

100 euro το κουτι? Ειμαστε σοβαροι? 1000 ευρω για 10 κουτακια μασκες?

5-7 το εδινα αναλογα τη μαρκα. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μετακινήσεις σε ΜΜΜ: κόλαση, για όσους δεν ξέρουν από Αθήνα και όσους δεν κυκλοφορούν με λεωφ/μετρό/τραμ οι χρόνοι που διακινούνται στα σχετικά άρθρα είναι χάλι μαύρο για την αποφυγή συνωστισμού. Ιδιαιτέρως συνδυαζόμενοι με την αυξημένη κίνηση χωρίς δακτύλιο και τα πιο αραιά δρομολόγια σε ώρες μη αιχμής, το οποίο θα σπρώξει περισσότερο κόσμο σε ώρες αιχμής. 6 λεπτά μετρό σε ώρα αιχμής = τίγκα, ο ένας πάνω στον άλλον αν υπάρχει κανονική κυκλοφορία επιβατών. Πρόκειται για απαράδεκτη ρύθμιση. Επίσης απαράδεκτο -αλλά αυτό μπορεί να ξέφυγε σε μένα, δεν ξέρω αν το έχουν κάνει- ότι όταν μιλούν για ΜΜΜ γράφουν μόνο για Αττική. Θα έπρεπε οπωσδήποτε να γράφουν και για Θεσσαλονίκη και μάλλον για Πάτρα, Λάρισα, Ηράκλειο (δεν ξέρω στις τρεις πόλεις πόσο βασίζονται σε αστικά λεωφορεία για καθημερινή μετακίνηση)

Μάσκες: fatalara, τον Νοέμβριο που έκαναν τέτοιες τιμές που λες, γύρω στο 5ευρο+ η εκατοντάδα, φαρμακεία που ήταν κοντά σε νοσοκομεία τις πωλούσαν γύρω στο 1 ευρώ την μία. Δεν ξέρω αν το έκαναν σε όλα (έχει πολλά τριγύρω από κεντρικά νοσοκομεία) αλλά τα πολύ κοντινά εκεί ήταν. Με το που άρχισε η ιστορία με τον κορωνοϊό, μόλις άρχισε να φαίνεται η έλλειψη, πήγαν και στα συνοικιακά φαρμακεία (όσα είχαν απόθεμα το οποίο έτσι κι αλλιώς εξαντλήθηκε ταχύτατα) στο 1 ευρώ η μία. Από 5 ευρώ σε 100. Κανονική αισχροκέρδεια, απλώς δεν γνωρίζω αν βαραίνει τον φαρμακοποιό ή τη χονδρική η αύξηση (ανάλογη επιφύλαξη έχω και για τις web κάμερες)

χόντα: το λάικ που σου έδωσα εδώ είναι επειδή συμφωνώ εν μέρει με την πρώτη σου φράση. Δεν με ενοχλεί να την πληρώσω στην τιμή που είχαν κανονικά αλλά να επιβάλλεται στους πολίτες με ποινή προστίμου να χρησιμοποιήσουν κάτι που α) πωλείται σε μαυραγορίτικες τιμές β) ακόμα κι έτσι δεν υπάρχει διαθέσιμο, είναι δλδ ανύπαρκτο, είναι αισχρή απόφαση. Ας μας δώσει κανονικές μάσκες στο τάλιρο την εκατοντάδα να απαιτεί μετά πρόστιμα και υποχρέωση η πολιτεία.

Στο δεύτερο σκέλος που γράφεις, στο έγραψα και εχθε΄ς, ξανασκέψου το. Δεν ειναι για το κερατιάτικο του προστίμου, δεν είναι για την χρησιμότητα της μάσκας αν όλοι προσέχουν, ειλικρινά όμως από το ελάχιστο που έχω δει, σχεδόν κανείς δεν προσέχει. Οι νεώτεροι από επιπολαιότητα, αδιαφορία και άγνοια, οι μεγαλύτερης ηλικίας από κόπωση και άγνοια. Δεν τηρούν τις αποστάσεις με τίποτα κι έχω κυκλοφορήσει ελάχιστα. Αυτό το πράγμα σε χώρους που υπάρχει συγχρωτισμός είναι επικίνδυνο.Σε ΜΜΜ, χώρους με πολύ κόσμο, δημόσια κτίρια, μικρούς κλειστούς χώρους όπως το ασανσέρ, αν δεν μπορείς να τα αποφύγεις εντελώς, προσπάθησε να μην πας χωρίς μάσκα. Σε «ευκολότερους» χωρους καθώς και σε ανοιχτό αέρα, μην πολυανησυχείς ΑΝ ΚΡΑΤΑΣ ΤΙΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ. Όποιος κρίνει ότι δεν μπορεί να κρατά αποστάσεις καλύτερα να φορά μάσκα παντού.
δεν με νοιάζει το να αποφύγεις το πρόστιμο, δεν με νοιάζει αυτή τη στιγμή ηθικολογικού τύπου συζήτηση.

shumi, fatalara: οπουδήποτε -σε φαρμακείο- ρώτησα για μάσκες, εννοούν αυτοσχέδιες υφασμάτινες, επαναχρησιμοποιούμενες αφού πλυθούν, σιδερωθούν κλπ. Στο 1 ευρώ. Όχι τις κανονικές μάσκες που έχετε κατά νου, τέτοιες δεν βρήκα πουθενά. Όταν ακούς Ηλία για 1 ευρώ η μία, διευκρίνιζε ποια εννοούν. Needless to say αυτά με τις επαναχρησιμοποιούμενες τα θεωρώ κοροϊδία, βοηθούν πολύ λίγο imho και όχι τόσο στο σκέλος της προστασίας εκείνου που τις φοράει αλλά περισσότερο για προστασία των υπολοίπων μη τυχόν ο μασκοφόρος είναι φορέας.
Επίσης, καλή η μάσκα σε επικίνδυνους χώρους, βέβαια η αλήθεια είναι ότι κανονικά εκεί χρειάζεται κάποιος και γυαλιά προστασίας (επίσης μολύνονται και πρέπει να πετάγονται ή να καθαρίζονται με κατάλληλο τρόπο αν είναι επαναχρησιμοποιούμενα). Αυτός δεν είναι λόγος να μην φορέσει κάποιος κατάλληλη μάσκα αν δεν έχει γυαλιά αλλά δείχνει τις λογικές τέτοιων αποφάσεων (είναι λογικές στατιστικής συλλογικής προστασίας, όχι ατομικής)
 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Για το κόστος της μάσκας, είδα σε εκπομπή / ειδήσεις (νομίζω στον Antenna προχθές στις ειδήσεις Χατζηνικολάου) παρουσίαση 2 εργοστασίων που θα φτιάχνουν μάσκες, με κόστος στον τελικό πελάτη 1 ευρώ η μία. Προφανώς σε αυτή την τιμή συμφέρει να φτιαχτεί Ελλάδα.

Προσωπικά θα προτιμούσα μια μάσκα made in Greece στο 1 ευρώ η μία από μια μάσκα made in China στα 10 λεπτά η μία.

Γιατί σε περιόδους κρίσης η made in Greece θα έχει 1 ευρώ η μία ενώ η China 10, αν δεν κατάσχουν το περιεχόμενο του αεροπλάνου / καραβιού κάπου στο ενδιάμεσο.

 

Η αυτάρκεια στην παραγωγή μπορεί να είναι στην πολιτική ατζέντα της Χ.Α., αλλά δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι λάθος.

Αυτό βέβαια μετά από 20 χρόνια που θα έπαιρνα από το ebay μέχρι και ... οδοντογλυφίδες.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Πριν κάτι χρόνια σε ομαδική που ξεκίνησε ο @greekfragma είχα αγοράσει μία μάσκα και δύο ανταλλακτικά φίλτρα για το ποδήλατο. Δεν το είχα χρησιμοποιήσει αλλά τώρα πλύνε βάλε ; )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος sotiris έγραψε:

Για το κόστος της μάσκας, είδα σε εκπομπή / ειδήσεις (νομίζω στον Antenna προχθές στις ειδήσεις Χατζηνικολάου) παρουσίαση 2 εργοστασίων που θα φτιάχνουν μάσκες, με κόστος στον τελικό πελάτη 1 ευρώ η μία. Προφανώς σε αυτή την τιμή συμφέρει να φτιαχτεί Ελλάδα.

Προσωπικά θα προτιμούσα μια μάσκα made in Greece στο 1 ευρώ η μία από μια μάσκα made in China στα 10 λεπτά η μία.

Γιατί σε περιόδους κρίσης η made in Greece θα έχει 1 ευρώ η μία ενώ η China 10, αν δεν κατάσχουν το περιεχόμενο του αεροπλάνου / καραβιού κάπου στο ενδιάμεσο.

 

Η αυτάρκεια στην παραγωγή μπορεί να είναι στην πολιτική ατζέντα της Χ.Α., αλλά δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι λάθος.

Αυτό βέβαια μετά από 20 χρόνια που θα έπαιρνα από το ebay μέχρι και ... οδοντογλυφίδες.

Καλα, ας μην ειχε 50 ευρω το κουτι και θα σου ελεγα αν εβλεπες Ελληνικες μασκες.

Οσο για αυτην την εταιρια, μεχρι στιγμης δινει μονο στο Υπουργειο υγειας.

Για του υπολοιπους δεν υπαρχει τιποτα ουτε απο το εξωτερικο. Δεν υπαρχει ενημερωση ουτε για το ποτε θα ερθουν, ουτε με ποια τιμη θα ερθουν και αν θα ερθουν γενικοτερα.

Την αλλη εβδομαδα περιμενω να μου πουν τιμες και ποτε θα ειναι διαθεσιμες οι δικες μας. Το 50αρικο ειναι σιγουρο παντως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πανδημία κορονοϊού: Φταίει η ευθεία κι όχι η… καμπύλη

 

Παράθεση

Απότομα προσγείωσε τη συζήτηση για την επόμενη μέρα ο ιδρυτής της Microsoft, Μπιλ Γκέιτς, με το άρθρο του στο περιοδικό Economist στις 23 Απριλίου. Ο Αμερικανός μεγιστάνας, που συγκέντρωσε για δεύτερη φορά στη ζωή του τα φώτα της δημοσιότητας πάνω του, εστιάζοντας έγκαιρα στην απειλή των επιδημιών, ξεκαθάρισε ότι ο «ξέγνοιαστος» Δεκέμβρης του 2019 θα αργήσει πολύ να επιστρέψει. Θα χρειαστούμε τουλάχιστον έναν χρόνο για να επανέλθουμε στην υγειονομική κατάσταση που υπήρχε πριν από το ξέσπασμα της πανδημίας κι αυτό μάλιστα θα συμβεί όταν θα έχει ανακαλυφθεί το εμβόλιο εναντίον του COVID-19. Ούτε όταν θα έχουν μειωθεί τα κρούσματα, ούτε όταν η ανοσία θα έχει επιδράσει στους πληθυσμούς.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ΓιαγκΤ said:

αλλά τώρα πλύνε βάλε

πρόσεχε λιγάκι αυτό το θέμα. Καλύτερα να ρωταγες γιατρό αν σκοπεύεις να τις χρησιμοποιείς σε επικίνδυνο χώρο.

4 minutes ago, ΓιαγκΤ said:

είναι χρήσιμο άρθρο γιατί θα είναι ένα από τα θέματα συζήτησης στο τέλος όμως στο συμπέρασμα που καταλήγει (να ενισχυθεί το δημ. σύστημα υγείας) χρησιμοποιεί ελαφρώς στρεβλή λογική.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος salde έγραψε:

πρόσεχε λιγάκι αυτό το θέμα. Καλύτερα να ρωταγες γιατρό αν σκοπεύεις να τις χρησιμοποιείς σε επικίνδυνο χώρο.

 

Έχει προδιαγραφές που το καλύπτουν.

Δεν νομίζω τέτοια τεχνικά θέματα να τα γνωρίζουν οι γιατροί, κάποια ‘άλλη ειδικότητα πρέπει να είναι

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

AP_20060708026552.jpg
WWW.CNN.GR

Υπό αυστηρά μέτρα και νέους κανόνες θα επιστρέψουν οι μαθητές στα θρανία...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.