Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

Για όσους ρωτούσατε για το επίδομα των 800, υπολογίστηκε στα 534 για το μήνα.

AD-1-1024x683-1.jpg
WWW.IN.GR

Την παράταση του μέτρου της αναστολής συμβάσεων έως τα τέλη Μαΐου θα προβλέπει η νέα Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου, που αναμένεται να εκδοθεί σήμερα και θα αφορά όλες τις επιχειρήσεις που έχουν τεθεί...

 

 

Άλλη μια επικοινωνιακή απάτη (ξεκίνησε 800 ευρώ το μήνα και έγινε 534) αλλά λόγω ιδιαιτέρως αντίξοων συνθηκών, όσο και νάναι είναι καλύτερο από το τίποτα.

Και ναι, το λέω εκ του ασφαλούς.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Προσπαθώ να μάθω κάποιες διευκρινήσεις για τα μέτρα που ισχύουν από Δευτέρα στα καταστήματα. 

Παίρνω τον ΕΟΔΥ στο 1135, με παραπέμπουν στην πολιτική προστασία. Παίρνω εκεί δεν το σηκώνουν. Παίρνω μετά στην υγειονομική διεύθυνση που ανήκω, δεν έχουν λέει καμία ενημέρωση. Το υγειονομικό δεν ξέρει!!! Τα πρόστιμα όμως τα ανακοινώσαν πρώτα.

  • Like 2
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος sotiris έγραψε:

Για όσους ρωτούσατε για το επίδομα των 800, υπολογίστηκε στα 534 για το μήνα.

AD-1-1024x683-1.jpg
WWW.IN.GR

Την παράταση του μέτρου της αναστολής συμβάσεων έως τα τέλη Μαΐου θα προβλέπει η νέα Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου, που αναμένεται να εκδοθεί σήμερα και θα αφορά όλες τις επιχειρήσεις που έχουν τεθεί...

 

 

Άλλη μια επικοινωνιακή απάτη (ξεκίνησε 800 ευρώ το μήνα και έγινε 534) αλλά λόγω ιδιαιτέρως αντίξοων συνθηκών, όσο και νάναι είναι καλύτερο από το τίποτα.

Και ναι, το λέω εκ του ασφαλούς.

 

Το πρώτο επίδομα των 800 ευρώ ήταν για διάστημα 1,5 μήνα.

Οπότε 800/1,5=533,33 ευρώ το μήνα

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Lakisss έγραψε:

Προσπαθώ να μάθω κάποιες διευκρινήσεις για τα μέτρα που ισχύουν από Δευτέρα στα καταστήματα. 

Παίρνω τον ΕΟΔΥ στο 1135, με παραπέμπουν στην πολιτική προστασία. Παίρνω εκεί δεν το σηκώνουν. Παίρνω μετά στην υγειονομική διεύθυνση που ανήκω, δεν έχουν λέει καμία ενημέρωση. Το υγειονομικό δεν ξέρει!!! Τα πρόστιμα όμως τα ανακοινώσαν πρώτα.

 

Περίμενε να βγουν σε ΦΕΚ. Ο,τι δεν ειναι σε ΦΕΚ απλά δεν ισχύει. Πιθανότατα αυτοί που απαντούν δεν ξέρουν τι ακριβώς θα γράφει το ΦΕΚ. 99.99% το taxheaven θα τα ανεβάσει αμέσως.

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GriGaS said:

99.99% το taxheaven

έτσι που τα γράφεις είναι. Χωρίς ΦΕΚ, όλα στον αέρα. Συχνά δεν αρκεί καν το ΦΕΚ αλλά μετά θέλει κι εγκυκλίους, διευκρινιστικά και τέτοια. Υπάρχει μια υποσημείωση δυστυχώς: επειδή η ελληνική διοίκηση έχει καλό παρελθόν αυθαιρεσίας και οθωμανικού ΄τυπου νοοτροπίας δεν είναι σίγουρο ότι σε συμφέρει/αξίζει/έχεις διάθεση να τις βρεις στο δρόμο σου και να τρέχεις μετά να δικαιωθείς με όπλο σου το ΦΕΚ.

Όσο για ιστοσελίδα, σε μερικά θέματα κοιτώ και στο dikaiologitika gr. Πιο light θέματα συνήθως.

Lakisss αν δεν βγάζεις άκρη με αυτούς κοίτα μη τυχόν έχουν μαζέψει τίποτα πληροφορίες σε κανένα σωματείο/συνδικαλιστικό φορέα/επιμελητήριο/εμπορικό σύλλογο/δήμο κλπ. Μην βασιστείς στο «μιλητό» αν δεν δεις ή σε παραπέμψουν σε ΦΕΚ, να χεις μια ιδέα τουλάχιστον όμως να δεις πώς θα οργανωθείς.

Έγινε επεξεργασία από salde
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

kokoretsi.jpg
WWW.TOKOULOURI.COM

Με καταπτοημένο το ηθικό άφησε το φετινό Πάσχα τους κατοίκους του χωριού της Παπαδίτσας Λακωνίας. Μπορεί να μην έχουν κρούσματα...

 

  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

180cef949001405397221ec2ee8f86ce.jpg
WWW.CAPITAL.GR

Ο συνολικός αριθμός των κρουσμάτων είναι 2.612. Συνολικά οι θάνατοι στη...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ΠΟΛΥ φίλος μας. 

Μασκουλα plague doctor 10€ banggood ✓

Καπαρντίνες ή μαύρο χιτώνιο ✓ 

Καπελάκι ✓

#freePlagueDoctorPranker #JustYes

Εγώ αν έβλεπα έναν έξω έτσι θα του έλεγα " μ' έφτιαξες τη μέρα ρε φίλε "  και θα γελούσα. Τρόμαξαν λέει οι άλλοι

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη προκαταβολικά που το κάνω έτσι, δεν μου αρέσει να σχολιάζω και να επεξηγώ τα λάικς όταν τα δίνω, στα τρία βίντεο που βάλατε, Πούτιν, το αμερικάνικο, η ιστορία που βάζει ο Σπύρος, τα λάικς μου σημαίνουν «ευχαριστώ που μπήκατε στον κόπο να μας ενημερώσετε για κάτι που μπορεί να μην είχαμε πάρει είδηση». Δεν σημαίνουν ούτε συμφωνία για όλο το περιεχόμενο των βίντεο ούτε απαραιτήτως συμφωνία με τυχόν σχόλια.

Γιάγκο,  είναι αρκετά καλός ο λόγος του Πούτιν (δεν απέχει και τόσο πολύ από τα δικά μας) , διαφωνώ για το κίνητρο που του δίνεις (να μη χάσει την εξουσία του ενδιαφέρεται και επειδή είναι ψημένος πολιτικός οσμίζεται τον κίνδυνο από χιλιόμετρα). Πάντως αυτός καθαυτός ο λόγος είναι αρκετά καλά δουλεμένος. Μου έκανε εντύπωση ότι δεν παρέλειψε να τονίσει πως η σύγχρονη ιστορική άποψη δεν δέχεται τα περί Καιάδα όπως ακριβώς το νομίζουμε οι περισσότεροι. Έχω κι άλλη ένσταση στην σύνδεση που κάνει με Αρχαία Σπάρτη αλλά ας το αφήσουμε, είναι εντελώς οφ τόπικ.
Εννοείται ότι ο λόγος έχει δουλευτεί από λογογράφο/λογογράφους, δεν τον έχει γράψει μόνος του ούτε είναι αυθόρμητος. Πολύ καλό περφόρμανς στην εκφώνηση. 

Ζάχο, δεν είμαι σίγουρος αν το έχεις πάρει είδηση γίνεται ένας ψιλοχαμός στο ελληνικό ΦουΜπου-προφανώς επειδή είναι Έλληνας ο ένας, αν οι αριθμοί περί Καλιφόρνιας είναι από μια ιστορία που εμπλέκεται κι ο Ιωαννίδης, έχει δεχθεί πολύ σκληρή κριτική (μάλλον δικαιολογημένη) για την μεθοδολογία που χρησιμοποιήθηκε στο περιβόητο «study».
Έτσι κι αλλιώς, αυτό που ισχυρίζονται σχεδόν όλοι οι σοβαροί γιατροί που έχει τύχει να διαβάσω (είμαι άσχετος, θέλω να νομίζω ότι δεν είμαι και βλάκας), η θνητότητα (case fatality rate CFR) αυτού του ιού: πρώτον κανείς δεν μπορεί να το δώσει με ακρίβεια από τώρα χωρίς να ξέρουν ακριβώς την διαδρομή που θα κάνει μεχρι τέλους κι ένα σωρό άλλαστοιχεία, αναγκαία για να υπολογίσεις αριθμούς. Δεύτερον, η πρόβλεψη που τολμούν να ρισκάρουν οι περισσότεροι που ίσως είναι σε θέση να καταλαβαίνουν καλύτερα από εμάς, όσοι τέλος πάντων ρισκάρουν τέτοια πρόβλεψη γιατί κάμποσοι αρνούνται να μπουν σε διαδικασία προβλέψεων, είναι ότι η τελική θνητότητα (θα το ξέρουμε καλύτερα μετά από χρόνια) δεν θα είναι εκτός εύρους CFR γριππών. Το Ο,1 δεν το έχω δει να πολυπαίζει αλλά σχεδόν ο,τιδήποτε έχω δει κινείται σαφώς κάτω του 1, ίσως και κοντά απο αυτό.

είναι σημαντικό να γίνει αντιληπτό σε όλους, ότι ο αριθμός CFR μπορεί να αφορά επιστήμονες, μπορεί να αφορά πολιτικούς ή υπεύθυνους συνολικά για την δημόσια υγεία, ΔΕΝ αφορά ατομικά ασθενείς ή πιθανούς ασθενείς.
Το γράφω χονδροειδώς όπως το έχω καταλάβει: αν σε κάποια νόσο, δίνουν π.χ. CFR 1 (1 στους 100 που μολύνθηκαν/νόσησαν πεθαίνει) είναι μεγάλο και συνηθισμένο λάθος να «εφαρμόσω» αυτόν τον αριθμό στον εαυτό μου και να αρχίσω να περιφέρομαι δεξιά κι αριστερά ισχυριζόμενος «έχω 1% πιθανότητα να πεθάνω από τη νόσο,, κατά 99% θα την βγάλω καθαρή».
Δεν επηρεάζει το όποιο CFR, την ατομική μου συμπεριφορά προστασίας ούτε προδικάζει την ατομική μου εξέλιξη αν μολυνθώ ή νοσήσω.
Καλό σχετικό παράδειγμα που έγραψε κάποιος και θα πιάσεις αμέσως εσύ κι όσοι οδηγείτε τι εννοώ: ας πούμε υπολογίζεται κάπως, με έγκυρο τρόπο, ότι η πιθανότητα να σκοτωθεί κάποιος οδηγώντας Αθήνα-Θεσσαλονίκη είναι μία στο εκατομμύριο.
Αν κάτσω να πιω 50 μπύρες, πιάσω το τιμόνι της σακαράκας μου με διαλυμένα φρένα, μούφα λάστιχα, χωρίς ζώνη κλπ και βάλω μπρος για Θεσσαλονικη, αρχίζοντας να λέω «έλα μωρέ, μία στο εκατομμύριο να μου συμβεί κάτι κακό» καταλαβαίνεις πώς θα με χαρακτηρίσεις και δικαίως.

Σπύρο, ενώ καταλαβαίνω απολύτως την νοοτροπία και την ανάγκη για χιούμορ, δυστυχώς είναι αρκετά πιο περίπλοκο από το συμπέρασμα που καταλήγεις. Επειδή το θεωρώ σημαντικό και δεν θέλω να το ξεπετάξω με ένα «είναι μεγάλη κι επικίνδυνη μπανανόφλουδα αυτό που γράφεις» (είναι μπλεγμένο το σκεπτικό μου) [συν ότι επειδή το γουστάρω συχνά νιώθω ότι καταλαβαίνω κάπως καλύτερα τους Κερκυραίους-και τους Κεφαλονίτες] θα σου χρωστώ μια εξήγηση, να δεις πώς το βλέπω κι εγώ. Επιφυλάσσομαι.




 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ακούω πολλούς, επιστήμονες και μη, να γράψω κι εγώ τη χαζομάρα μου για τους επιστήμονες.

Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις για να παράξεις ερευνητικό έργο.

Δυστυχώς σήμερα, είναι κι αυτό μια βιομηχανία. Χρειάζεσαι χρήματα, υπάρχει ανταγωνισμός και χρειάζεσαι και ιδέες.

Έξυπνοι άνθρωποι σαν τον Ιωαννίδη που αναφέρεται παραπάνω, έχουν καταλάβει καλά πώς παίζεται το παιχνίδι, και έχοντας ομολογουμένως πολύ καλές θέσεις, μπορούν να πλασάρουν τον εαυτό τους ως τον αδιαμφισβήτητο υπερ-επιστήμονα.

 

Βλέπεις λοιπόν το εξής φαινόμενο: άρθρα με πηχιαίους και προκλητικούς τίτλους (στη συγκεκριμένη περίπτωση: "Why Most Published Research Findings are False"), να οδηγούν επιστήμονες πολύ ψηλά στις σχετικές λίστες, και άρθρα με μέτριους ή απλούς τίτλους, να βρίσκονται στα αζήτητα και να ανακυκλώνονται εντός του μικρού κοινού τους. Οι δημοσιεύσεις του συγκεκριμένου έχουν απίστευτα στατιστικά, αλλά οι τίτλοι που βάζει, τουλάχιστον αυτός που έχει #1, είναι επιπέδου clickbait news feed site τύπου δείτε τη χριστίνα μπόμπα χωρίς μαγιό στο instagram. Αυτό δεν σημαίνει ότι το περιεχόμενό τους δεν είναι αξιόλογο. Όμως, δεν μπορείς να βάζεις τη ζυγαριά και να κρίνεις έτσι την επιστήμη. Μην ξεχνάμε ότι π.χ. ο Einstein, που παρήγαγε κάτι εξαιρετικά δύσκολο για την εποχή του και κάτι αρκετά δύσκολο να το κατανοήσει ο μέσος άνθρωπος ακόμη και σήμερα, δεν είχε γίνει αποδεκτός από την τότε επιστημονική κοινότητα, και για πολύ καλό λόγο: δεν υπήρχε κάποιο πείραμα να επιβεβαιώσει τα όσα "έβλεπε". Όταν το πείραμα ακολούθησε όμως, έμεινε στην ιστορία. 

 

Δηλαδή αυτό που δεν μου αρέσει έιναι να βλέπω συγκρίσεις Τσιόδρα (που έχει θεσμικό ρόλο, δεν μπορέι να λέει ό,τι του κατέβει) και Ιωαννίδη και να λέμε ό,τι πει ο Ιωαννίδης είναι σωστό γιατί το h-index του είναι μεγαλύτερο του Τσιόδρα. Δεν πάει έτσι, και αν είχε τόσο δίκιο, Αμερική και Αγγλία δεν θα είχε χρειαστεί να κλείσουν. Δεν μπαίνουν σε ζυγαριά δηλαδή. Το ότι υπάρχει αντίλογος θεμιτό και καλό να τον παρακολουθούμε, αλλά με κριτική σκέψη, όπως κριτική σκέψη είχαμε και για τον Τσιόδρα όταν έλεγε όχι μάσκες (που όλοι ξέραμε ότι οι μάσκες χρειάζονται αρκεί να τις φοράνε όλοι).

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4d9e9bc4d06341f481d950f93b6d98b7.jpg
WWW.CAPITAL.GR

Θέλει να δει πρώτα τι επίδραση θα έχει στην πορεία του κορονοϊού η...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και εδώ να βάλω έναν από τους αγαπημένους μου πλέον σχολιαστές (όποιος θέλει αισιοδοξία παίρνει ναρκωτικά): 

 

σε μια εξαιρετική ραδιοφωνική ανάλυση για το redemsivir (το νέο φάρμακο), για τον Ιωαννίδη που ανέφερα πιο πάνω, αλλά και για όλο το θέμα γενικότερα.

 

Δεν μπορώ να διαφωνήσω κάπου μαζί του πλην του ότι δεν είναι εύκολο μια κοινωνία τον 21ο αιώνα να στήνει σκηνές με νοσοκομεία στο central park. Δηλαδή η διαφωνία που έχω (που το έχω πει και παραπάνω) είναι ότι δεν έιναι τα μέτρα που φέρνουν το πρόβλημα αλλά και ο ίδιος ο ιός. Ακόμη και χωρίς κανένα μέτρο περιορισμού, οι συνέπειες στην οικονομία θα ήταν τεράστιες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πηγα σουπερ....

Τρελαθηκα με τον κοσμο , ειδικα στο λιντλ ..... υποψην η ουρα εφτανε μεχρι την εισοδο για το παρκινγκ . 

Ευτυχως με το μηχανακι τα πηρα ολα σβαρνα οσπου να βρω πιο ειχε λιγοτερο κοσμο . 

 

Σε αυτο που πηγα , ακομα και 2 μηνες μετα το συμβαν , ακομα ο κοσμος γεμιζει τα καροτσια 2-2 και δυστυχως δεν εχουν ταμεια για "εως 10" .... οποτε περιμενα 3 μπροστινους να αδειασουν τα stayer απο τα τροφιμα ....ωστε να πληρωσω 1 πακετο μακαρονια , μανιταρια και πατατακια .... 

 

Ειμαστε τοσο κολοζωα , που αν (ξανα)ψωφαγε το 1/4 της ευρωπης δεν θα με χαλαγε καθολου 

 

IMG_20200502_163515.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, kpetros said:

Ειμαστε τοσο κολοζωα , που αν (ξανα)ψωφαγε το 1/4 της ευρωπης δεν θα με χαλαγε καθολου 

όχι μην τα λες κι ούτε να νιώθεις έτσι. Δεν έχει γίνει κατανοητό σε μεγάλο τμήμα του πληθυσμού περί τίνος πρόκειται και κυρίως τι ακριβώς πρέπει να κάνει ατομικά ο καθένας. Μερικές από τις δυσκολίες είναι αναπόφευκτες. Το θέμα είναι ότι αν έχεις σε κάποιο ζήτημα  50 αναπόφευκτες και 500 που μορείς να αποφύγεις χωρίς τρελλό κόπο (αλλά με κάποιο κόπο και κάποια  μικρή, φθορά ψυχολογική) να μην καταλήγεις από λανθασμένες κινήσεις να τρως στην μάπα τις 400 από τις 500 και να προσθέτεις κι άλλες 100.

Μπάι δε γουέι, ουρές θα υπάρχουν για αρκετό καιρό αν θέλουμε να τηρούμε τις αποστάσεις (που είναι το σημαντικότερο και «ευκολότερο» ατομικό μέτρο για να εμποδιστεί η μόλυνση τρελλών αριθμών πολιτών). Αν σε ένα χώρο που είναι φτιαγμένος για να δέχεται 200 άτομα, μας λένε ξαφνικά ότι θα δέχεται 50, οι υπόλοιποι 150 που περισσεύουν ή θα κάνουν ουρά ή θα πρέπει να βρουμε τρόπο να το οργανώσουμε κάπως αλλιώς (να πάμε άλλη στιγμή, να καθόμαστε λιγότερη ώρα στο χάζεμα εντός σουπερ, να έχουμε καποιου είδους σχέδιο ώστε να επιταχύνουμε την παραμονή μας εντός, κάπως καλύτερο προγραμματισμό στις αγορές μας κλπ). Πολλά από αυτά είναι μικροπράγματα, δεν είναι τραγικό να προσπαθήσει να τα πετύχει σε κάποιον βαθμό κάπως ο περισσότερος κόσμος. 

Έχει κι άλλα που είναι κάπως πιο σύνθετα: το λιντλ που δίνεις ως παράδειγμα -ισχύει και στα υπόλοιπα σούπερ που έχουν ξεσκιστεί στη δουλειά αυτό το δίμηνο- έχει εγγενώς στην οργάνωσή του κάποια χαρακτηριστικά. Να λειτουργεί π.χ. με Χ ταμεία για μείωση κόσοτυς λειτουργίας. Ε τώρα που έχει μάλλον πολύ μεγαλύτερα κέρδη ας φροντίσει να οργανώσει εκτάκτως κάπως καλύτερα το πράγμα ώστε να διευκολύνει, θυσιάζοντας ένα μέρος από τα κέρδη του. Δεν προσδοκώ να χάνει χρήμα ούτε καν να σκορπίσει όλα του τα επιπλέον κέρδη στην διευκόλυνση των πραγμάτων, αλλά ρε γμτ θα περίμενα να σκεφτεί κάπως out of the box, να βάλει αν μπορεί 5 παραπάνω ταμεία υπαίθρια, προσωρινά, για την ΄ωρα αιχμής. Όχι με το «service» των κανονικών, ας είναι αυτοσχέδια. όχι για να μείνουν μονίμως αλλά να διευκολύνει κάπως την κατάσταση. Ή να οργανώσει κάποιου τύπου ονλάιν πωληση ώστε να αποσυμφορήσει λίγο την κατάσταση. Χωρίς να χάνει τον χαρακτήρα του, δεν περιμένω να προσπαθήσει να γίνει μπακάλικο πολυτελείας στο Κολωνάκι που τηλεφωνεί ο πελάτης και ζητά «φέρε μου μια κοκακόλα Μιχαλάκη» (έχουν εντελώς άλλο κόστος αυτά τα πράγματα και δεν το θέλουν οι ίδιοι οι πελάτες του λιντλ) αλλά στο πλαίσιο του χαρακτήρα του να συμμετέχει κάπως περισσότερο στην προσπάθεια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@salde

 

Εδω και 2 μηνες , δεν εχει γινει καμια αλλαγη στην καθημερινοτητα . Μπορεις να πας να ψωνισεις οπως εκανες μια ζωη , ελλειψη τροφιμων δεν υπαρχει . Πια ειναι η δυσκολια δηλαδη ? Το να μην πας καφετερια ειναι ? Γιατι ουσιαστηκα μονο η διασκεδαση εχει αφαιρεθει απο την ζωη μας .

 

Τα ταμεια του λιντλ ειναι μια ζωη χαλια , αλλα στο αλλο που πηγα , ισα ισα ηταν και παραπανω . Παρολαυτα , με τις ποσοτητες που αγοραζουν , δεν μπορουν να ανταπεξελθουν .... 

γιατι αγοραζεις για 1 μηνα ? θα σου πεσει ο κολος να παρεις της εβδομαδας ? (οπως εκανες μια ζωη) η μηπως πιστευεις οτι αν δεν ξαναπατησεις σουπερ για 1 μηνα εχεις λιγοτερες πιθανοτητες να κολλησεις ? (την στιγμη που το 6 παει συννεφο ) . 

 

 

Δεν μπορει να ειμαι ο μοναδικος που βλεπει οτι εχουν αναστηθει μεχρι και οι νεκροι και βγαινουν στους δρομους ..... 

 

 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

korkosmos20203.jpg
WWW.OURLIFE.GR

Καθώς η πανδημία της νόσου COVID-19, την οποία προκαλεί ο...

 

Humans: destroying planet

Nature: Execute Order 66!

Coronavirus and other viruses to come: Yes my Lord!

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.