Jump to content



Recommended Posts

Αυτό το αυτοκολλητάκι το είχα δει πρώτη φορά στο σπίτι του Φίλιππου(a.k.a Seaside), μου έκανε μεγάλη εντύπωση......:)

Βρέι πιτσιρίκο....εδώ είσαι ???? Πάρε και κανέναν SSD να δεις τι ωραία που είναι.

Link to comment
Share on other sites

είχα τα ίδια νούμερα με τον από πάνω μόλις τον πήρα πριν 1.5 μηνα

σημερα το ξανάτρεξα και βλέπω 20mb/sec 4k write. Διαφορά στην αίσθηση δεν είδα.

σε Windows 7 64bit, IDE mode

TRIM needed....

Μολις αποφασισουν να ενεργοποιησουν το TRIM, ολα θα στρωσουν. Υπεμονη.

Εγω παντως στου X25-E το μονο που δεν εχω δει να αλλαζει ειναι το 4Κ read και write.

Ολα τα αλλα μπορει να αλλαξουν, προς τα πανω ή κατω, αλλα τα 4Κ μενουν κοντα στα αρχικα ±5MB/s.

Link to comment
Share on other sites

μετά από 1.5 μήνα λειτουργίας...μιλάμε για πτώση όχι αστεία...: (Windows7 64bit)

newhc.th.jpg crystal10092009.th.jpg

1η Φώτο είναι σήμερα και 2η είναι όταν την πρωτοαγόρασα...ουδέν σχόλιον...δεν ξέρω τι ακριβώς είναι αυτό το ρημάδι το trim αλλά από τα λίγα που διάβασα είναι, να το θέσω απλά, δεν φθείρονται οι επιδόσεις του δίσκου εν καιρώ και έπειτα από χρήση...αλλά ρε γμτ μετά απο 1.5μήνα ΤΕΤΟΙΑ ΠΤΩΣΗ?!?!?

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω κ εγώ αύριο έναν 160άρι postville... Παιδιά εγώ θα το χρησιμοποιήσω με Snow Leopard οπότε το trim δε ξέρω πότε και πως θα υλοποιηθεί στο SL. Από κει κ πέρα θα γράψω και εγώ νούμερα και θα τα παρακολουθώ για να δω τι παίζει...

Link to comment
Share on other sites

μετά από 1.5 μήνα λειτουργίας...μιλάμε για πτώση όχι αστεία...: (Windows7 64bit)

newhc.th.jpg crystal10092009.th.jpg

1η Φώτο είναι σήμερα και 2η είναι όταν την πρωτοαγόρασα...ουδέν σχόλιον...δεν ξέρω τι ακριβώς είναι αυτό το ρημάδι το trim αλλά από τα λίγα που διάβασα είναι, να το θέσω απλά, δεν φθείρονται οι επιδόσεις του δίσκου εν καιρώ και έπειτα από χρήση...αλλά ρε γμτ μετά απο 1.5μήνα ΤΕΤΟΙΑ ΠΤΩΣΗ?!?!?

raven φανταζομαι οτι εχεις κανει ολα τα κολπα που εχουμε πει πιο πισω.

Εαν ναι! κανε ενα disk cleanup απο windows και ξανατρεχα το bench!

Οποτε το κανω μου ανεβαζει τα νουμερακια...λιγο!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που εκανα disable indexing επελεξε apply changes C subfolders and files.

Αυτο επρεπε να επιλεξω η το πρωτο που λεει C only?

Το σωστό είναι να κόψεις τελείως το indexing service απο τα services αντί να το αφήσεις να φορτώνει κάθε φορά και να μην κάνει τίποτε επειδή έτσι του είπες.

Ποιο το νόημα να τρέχει το indexing service αν δεν κάνεις indexing? Εκτός αν κάνεις Indexing επιλεκτικά (π.χ. σε SQL server tables, ή στα email στο Outlook).

Link to comment
Share on other sites

μετά από 1.5 μήνα λειτουργίας...μιλάμε για πτώση όχι αστεία...: (Windows7 64bit)

newhc.th.jpg crystal10092009.th.jpg

1η Φώτο είναι σήμερα και 2η είναι όταν την πρωτοαγόρασα...ουδέν σχόλιον...δεν ξέρω τι ακριβώς είναι αυτό το ρημάδι το trim αλλά από τα λίγα που διάβασα είναι, να το θέσω απλά, δεν φθείρονται οι επιδόσεις του δίσκου εν καιρώ και έπειτα από χρήση...αλλά ρε γμτ μετά απο 1.5μήνα ΤΕΤΟΙΑ ΠΤΩΣΗ?!?!?

Το καταλαβαίνεις και με την χρήση ή μονο απο το bench βλέπεις οτι υπάρχει πτώση?

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαίνεις και με την χρήση ή μονο απο το bench βλέπεις οτι υπάρχει πτώση?

Και με την χρήση δυστυχώς...το Boot time είναι +2 περίπου δλ., convert avitodvd έιναι +5λέπτο, ναι μεν οι ταινίες δεν βρίσκονται στον δίσκο αλλά όταν το πρωρτοδοκίμαζα δεν καθυστερούσε τόσο, και γενικώς κανα 2 game που έχω εγκαταστήσει επίτηδες στον δίσκο είναι πιο αργά....ούτε έχει πέσει ο δίσκος, ούτε indexing ή άλλα συναφή τρέχω και γενικώς έχω δοκιμάσει τα πάντα...μόνο με ultrex δεν το έλουσα ακόμα!! :p

τέσπα ας ελπισουμε με αναβάθμιση firmware (όταν βγεί αυτό) θα στρώσει ....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..οι παρακάτω φωτογραφίες είναι από έναν intel postville 80gb και εναν velociraptor 300gb.. στον intel postville έχει γίνει format σήμερα και έχει windows 7 7600.385 x64, ο velociraptor λίγα αρχεία χωρίς λειτουργικό.

intelpostville.pngveloci.png

Δεν μπορώ να καταλάβω τι έπαθε..τα νούμερα που βγάζει στο write είναι τραγικά..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.