Jump to content



Project ''Plexi'' - Part -37. LevelOne router mod. Part -4


Recommended Posts

Στέλιο έχω μεγάλη λόξα με τα εργαλεία από μικρός και συνεχώς εξοπλίζομαι.

Το καλοκαίρι με το καλό θα φτιάξω ένα εργαστήριο απο την αρχή για να οργανωθώ.

Πάντα με τρυπάνια κοβαλτίου τρυπάω, απλά έδωσα την συμβουλή για όσους δέν ξέρουν.

Εχθές έκανα ένα βόλτα στα μαγαζιά για να αγοράσω μερικά πραγματάκια, αλλά τώρα που το λές ξέχασα να πάρω στρογγυλά πριονάκια...

Η μέγγενη είναι εδώ http://www.ridgid.eu/tools/clamping/peddinghaus/en.pdf?country=kosovo&language=en , η μπλέ σειρά η 120άρα. Ωραίο εργαλείο made in Germany.

125-130euros παίζει η τιμή της στο net, 90 την πήρα με παζάρια απο φίλο με σιδηροπωλείο.

Πήρα και αυτό το τσόκ επίσης από Πράκτικερ http://www.wolfcraft.de/jcatalog_generated/en/products/product_groups/4873_product.html γιατί τα τρυπάνια 1-1.5mm. δέν σφίγγουν στο τσόκ του κωλονάτου δράπανου αφού είναι μεγάλο.

Καλό φαίνεται...ελπίζω να αντέξει την ροπή του δραπάνου.

Τσίμπησα και μερικές τέτοιες http://www.wolfcraft.de/jcatalog_generated/en/products/product_groups/906_product.html γιατί είναι μακριές και βολεύουν πολύ όταν θέλεις να σφίξεις κάτι στην βάση του δραπάνου.

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
Link to comment
Share on other sites

Νίκο μας, δεν παίζεσαι μάνα μου!!!!

Μιά επιφύλαξη έχω, (υπό την αίρεση ότι δεν μπορώ να καταλάβω καλά το συγκριτικό μέγεθος των ψυκτρών που βγήκαν με αυτών που μπήκαν):

Αντικαθιστάς μια πυκνή ψύκτρα με πολλαπλά πτερύγια, με μία που έχει πολύ λίγα , αν και παχύτερα:hmm:

Και στον χρωματισμό, αντικαθιστάς μια ψύκτρα με μαύρη ανωδίωση με μία που έχει βαφή,όχι μαύρη:hmm::hmm:

Επαναλαμβάνω ότι δεν μπορώ να καλοξεκαθαρίσω τα ύψη, αλλά φίλε ελπίζω να σε σώσουν τα ενδεχόμενα κατασκευαστικά περιθώρια και το γεγονός του πολύ καλύτερου εξαερισμού!!!

Υ.Γ. το router το δουλεύεις , τι λέει με τις νέες ψύκτρες;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να προτείνω ένα σλιβαρισματάκι στο καλώδιο της κεραίας; :T:

Για την κεραία έχω άλλα σχέδια (άν πετύχει...)

Μιά επιφύλαξη έχω, (υπό την αίρεση ότι δεν μπορώ να καταλάβω καλά το συγκριτικό μέγεθος των ψυκτρών που βγήκαν με αυτών που μπήκαν):

Αντικαθιστάς μια πυκνή ψύκτρα με πολλαπλά πτερύγια, με μία που έχει πολύ λίγα , αν και παχύτερα:hmm:

Και στον χρωματισμό, αντικαθιστάς μια ψύκτρα με μαύρη ανωδίωση με μία που έχει βαφή,όχι μαύρη:hmm::hmm:

Επαναλαμβάνω ότι δεν μπορώ να καλοξεκαθαρίσω τα ύψη, αλλά φίλε ελπίζω να σε σώσουν τα ενδεχόμενα κατασκευαστικά περιθώρια και το γεγονός του πολύ καλύτερου εξαερισμού!!!

Υ.Γ. το router το δουλεύεις , τι λέει με τις νέες ψύκτρες;

Για τα πτερύγια και το βάψιμο έχεις δίκιο, όσον αφορά την απαγωγή θρμότητας.

Η αλήθεια είναι ότι δέν είχα άλλη διαθέσιμη ψύκτρα να μοντάρω αλλά μιά χαρά ανταποκρίνεται και αυτή.

Είναι πιό μεγάλες σε μέγεθος, σε βάρος, και άν προσέξεις έβαλα και σε τρία chip που δέν είχσν κάν πρίν.

Αυτό το κόκκινο με την μπλε πλακέτα δεν δένουν πιστεύω. Γιατί δεν πας απλά σε μπλε μαύρο συνδυασμό για το ρουτεράκι?

'Οπως είπα θέλω να ταιριάζει με το case, και δή με το motherboard.

Πέρνα και ένα carbon τη βάση αλουμινίου.Κατά τα άλλα,άψογος όπως πάντα

H βάση θα βαφτεί.

Link to comment
Share on other sites

Η τρελα και η φαντασια σε ολο της το μεγαλείο...:p

Ωραιος μαν.

Μια ερωτηση...Η βαφη και το carbon αυτοκολλητο, δεν επηρεαζονται απο την θερμοκρασια

των πυκνωτων?

Link to comment
Share on other sites

Για την κεραία έχω άλλα σχέδια (άν πετύχει...)

Για την κεραία ότι και να κάνεις μη βάλεις χέρι στο καλώδιο ως προς το βύσμα ή το είδος του, γιατί οι ψηλές συχνότητες είναι πολύ περίεργες :p

Κατα τάλλα προχώρα όπως εισαι, με τις ψύκτρες δε πιστεύω να εχεις πρόβλημα, τα IC θα έχουν ανοχές.

Link to comment
Share on other sites

Ηρεμήστε βρέ σείς....router είναι όχι I7!:p

Μην το πέρνεις ελαφράααα σου λέμεεε! :...:

Μήπως θυμάσαι σε τι συχνότητα εκπέμπει το Access point του router;

Σκέψου το λίγο και θα δείς ότι AgentCain ξέρει πολύ καλά τι λέει.:)

Υ.Γ. Άντε μας έσκασες ....λέγε τι θα κάνεις με την κεραία!! :T:

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

Μην το πέρνεις ελαφράααα σου λέμεεε! :...:

Μήπως θυμάσαι δε τι συχνότητα εκπέμπει το Access point του router;

Σκέψου το λίγο και θα δέις ότι AgentCain ξέρει πολύ καλά τι λέει.:)

Εγώ για τις θερμοκρασίες μιλάω....μάστορα με μπερδεύεις!:p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φίλε Λάκη ειλικρινά δεν έχω λόγια να εκφράσω πόσο εντυπωσιασμένος είμαι από όλη την δουλειά σου και κυρίως από την υπομονή σου για όλο αυτό το επιχείρημα. Όσα μπράβο και να σου πω είναι λίγα είσαι απλά τέρας (με την καλή έννοια πάντα) και εχθες όπως τελείωνα τις τελεφταίες σελίδες και είδα ότι βγήκες 5ος στον διαγωνισμό ξενερωσα την ζωή μου με τις ******** που έφτιαξαν οι άλλοι. Έχω μια ιδέα αν και έχεις εκφράσει επανελημένα το ότι δεν θες πολύ φωτεινό το κουτί. Η ιδέα μου έχει ως εξής και μπορεί να εφαρμοστεί σε όλα τα πλεξι ή σε λίγα κομμάτια ανάλογα τα γούστα σου. Σαν κόστος είναι μικρό. Στην πρώτη σελίδα δείχνεις τον σκελετό με το κομμάτι που θα ακουμπίσει η μητρική και έχεις στερεώσει ένα φακό του οποίου το φως διαχέεται πανέμορφα μέσα στο πλεξι. Πιστεύω θα ήταν υπέροχες μερικές τέτοιες πινελιές ή με λεντ τρυπημένα μέσα σε κάποια σημεία στην πρόσοψη ή με κάποια λεντοταινία δίνοντας πάλι το ίδιο αποτέλεσμα. Επίσης με ενα ντιμεράκι μπορείς να ρυθμίσεις την φωτεινότητά τους προσαρμόζοντας την στα γούστα σου δίνοντας απίστευτο αποτέλεσμα. Και σαν ρεύμα μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποοια από τις ήδη υπαρχουσες 12V

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.