Jump to content



Project ''Plexi'' - Part -37. LevelOne router mod. Part -4


Recommended Posts

Το γεγονός ότι δεν γίνονται πολλά σχόλια για την δουλειά σου τώρα τελευταία ένα πράγμα σημαίνει.Δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψεις κάτι τέτοιο.Εκπληκτική δουλειά.χω παρατηρήσει πάντως ότι απο την αρχή του project έχεις εξελιχθεί πάρα πολύ.Τα τελευταία πράγματα που έχεις φτιάξει είναι κατά πολύ ανώτερα πο τα αρχικά.Χωρίς να σημαίνει ότι τα πρώτα είναι κακά.Απλά τώρα έχεις ανέβει σε επίπεδο κατασκευής.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, να 'στε καλά! Η αλήθεια είναι ότι προσπαθώ να γίνομαι πιό ''ποιοτικός'' στο τελικό αποτέλεσμα.

Όσον αφορά τώρα την παρουσίαση καταλαβαίνω μερικές φορές ότι οι σελίδες γίνονται ''ασήκωτες'', αλλά θα ήθελα να έχω την ανοχή σας σ' αυτό.

Όπως έχω ξαναπεί θέλω να είμαι full αναλυτικός, σε σημείο να μήν υπάρχει καμια απορία.

Θέλω όταν κάποιος ξεκινάει το project από την πρώτη σελίδα, να διαβάζει χωρίς να του δημιουργούνται απορίες και κενά. Εκεί οφείλονται άλλωστε οι +2500 photo και οι 55 σελίδες worklog...

Πιστέψτε με...έχω κοπιάσει πολλές ώρες για να βγούνε αυτές οι photo και η περιγραφή, οπότε αυτό και μόνο αποτελεί έναν άθλο από μόνο του.

Ελπίζω να μήν έχω γίνει κουραστικός αλλά να παραμένω απολαυστικός...:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός ότι δεν γίνονται πολλά σχόλια για την δουλειά σου τώρα τελευταία ένα πράγμα σημαίνει.Δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψεις κάτι τέτοιο.Εκπληκτική δουλειά.χω παρατηρήσει πάντως ότι απο την αρχή του project έχεις εξελιχθεί πάρα πολύ.Τα τελευταία πράγματα που έχεις φτιάξει είναι κατά πολύ ανώτερα πο τα αρχικά.Χωρίς να σημαίνει ότι τα πρώτα είναι κακά.Απλά τώρα έχεις ανέβει σε επίπεδο κατασκευής.
Link to comment
Share on other sites

Part -36. Plexiglass 10'' woofers. Part -4. (συναρμολόγηση)
Τελευταίο part (μέχρι στιγμής) για το Project ''Plexi'' αφού δέν έχω κάτι νέο να σας δείξω, και για να πώ την αλήθεια το γράφω λίγο με βαριά καρδιά...

Ελπίζω να μήν είναι και το τελευταίο...

μην αγχώνεσαι θα υπαρξουν και αλλα....δν ξερεις πως τα φερνει η ζωη...

Να ευχαριστήσω ξανά τους Ερνέστο και Κοπρίτη, για την πολύτιμη συμβολή τους στην κατασκευή των ηχείων.

Όλους όσους έχουν ποστάρει μέχρι στιγμής σ' αυτό το worklog.

Θέλω, και ελπίζω να επανέλθω σε νέες περιπέτειες...

Πιστευω πως εχει ερθει η σειρα να φτιαξεις ενα plexi πληκτρολογιο ή μια οθονη (δυσκολα σου βαζω...) ετσι ώστε να οληκληρωθει το ολο project...

ΥΓ: Πιστευω πως θα συμφωνισουν και αλλοι μαζι μου.:T:

Link to comment
Share on other sites

για αρχη θα συμφωνησω εγω... ειναι κατι, ειδικα το πληκτρολογιο που θα σε βαλει σε πολλες σκεψεις για να βρεις τροπ[ο να το φτιαξεις... και ειναι εξαιρετικα χρονοβορο αν σκευτεις πως ειναι περιπου 100 κουμπακια + πλαισιο. η οθονη ουσιαστικα θελει ενα πλαισιο... και μια γερη αλουμηνενια βαση για να στηριζεται η οποια θα εδειχνε τελεια αν την εντυνες με carbon...

Link to comment
Share on other sites

Part -37. LevelOne router mod.

Να 'μαι πάλι σε νέες περιπέτειες! (άργησα πολύ?:))

Αφού έχω κατά νού ένα ολοκληρωμένο pc project, δέν θα μπορούσε φυσικά να απουσιάζει ένα modded router.

Το πειραματόζωο αυτή την φορά είναι ένα router της LevelOne. LevelOne - | ADSL2/2+ Modem/Router | WBR-3600A 11g Wireless ADSL2+ Router ANNEX A

Φωτογραφίες του router πρίν το χειρουργείο.

R8faE.jpg

hpnOA.jpg

DOnST.jpg

QX6LE.jpg

Στη συνέχεια ακολούθησε το άνοιγμα του router.

opfLt.jpg

oQYLK.jpg

rbCY8.jpg

Η κεραία ξεβιδώθηκε όπως και το εξωτερικό παξιμάδι, αφήνοντας ελεύθερη την υποδοχή της.

xY65B.jpg

1I7Nu.jpg

fwrG5.jpg

Η πλακέτα.

3WLm7.jpg

Στα ενδότερα:

Τα ενδεικτικά leds καλύπτονται με ένα μαύρο φίλμ, ώστε να μήν είναι άμεσα ανοχλητικά στο μάτι.

HUpTL.jpg

t2UNw.jpg

Το φώς τους κατευθύνεται μέσω ενός κομματιού plexiglass, το οποίο βρίσκεται μέσα στο καπάκι.

S18gQ.jpg

Xh8rE.jpg

LJao7.jpg

Οι ψύκτρες του, οι οποίες ζεσταίνονται σχετικά αρκετά.

hgJqz.jpg

Η κεραία ευτυχώς έχει μεγάλο καλώδιο, πράγμα που θα φανεί χρήσιμο.

ArNp8.jpg

Οι υποδοχές στο πίσω μέρος.

VoikM.jpg

Αυτά πρός το παρόν, αφού δέν έχω κατασταλάξει ακριβώς στην μορφή που θα του δώσω.

Ζητούμενο πάντα είναι να αποκτήσει μία αισθητική συνάφεια με το case οπότε είμαι υπό σκέψη, εκτός ότι πρέπει να έχει και κατασκευαστική αρτιότητα...

Αφού είναι και το μοναδικό μου router, προς το παρόν βολεύομαι έτσι:

ZaPDh.jpg

To be continued.:)

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Δεν πόσταρα τελευταία γιατί απλά δεν υπάρχουν πλέον άλλα πρωτότυπα λόγια να προσθέσει κανείς σε αυτό το τιτάνιο έργο... Να ξέρεις ότι σε παρακαλουθώ ανελλειπώς.

Άντε να δούμε τι άλλο θα μοντιφάρεις! Καλή δύναμη σου εύχομαι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο βγαινει και αυτο Νικο!

οσο για το λιμαρισμα... σε καταλαβαινω 100% αλλα οπως βλεπεις το φινιρισμα τ'αξιζει

(σιγουρα καποια στιγμη θα ενιωσες κι εσυ σαν ισοβιτης που προσπαθει να λιμαρει his way out απο το κελι...)

καλη συνεχεια

κι αναμενουμε pimped out router pcb!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε και ο ερνεστος... λογια δεν υπαρχουν... αυτο που μπορω να πω που δεν εχει υποθει ακομα ειναι οτι κανεις ωραια γραμματα... :p

περα απο την πλακα... μας εχεις κανει ποσα ατομα... να προσεχουμε ακομα και την παραμικρη τελεια.... :baby:

φανταζομαστε το τελικο αποτελεσμα πως περιπου θα ειναι μα εσυ θα το εχεις κανει πολυ καλητερο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά από ατελείωτες ώρες που έχω διαβάσει από την αρχή κάθε post (πρέπει να έχω αφιερώσει 6 ώρες πόρωσης παρακολουθώντας), ένα έχω να πώ! ΕΙΣΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ!! Δεν έχω παρακολουθήσει κάτι ανάλογο! Και μετά θεωρούσα ότι έφτιαχνα και εγώ modding στα 15 μου (πρίν 5 χρόνια), βάζοντας ανεμιστήρια επιπλέον (τρυπώντας οροφή και πλαινό πλέξι), νεον, υδρόψυξη και φτιάχνοντας ένα χειροποίητο front panel για να στεγάσει τα 10 διακοπτάκια που ελέγχουν όσα πρόσθεσα στο μηχάνημα! RESPECΤ και όταν μπορέσω θα ακολουθήσω τα βήματα σου!

υ.γ. Ρε παιδιά ξέρει κανείς κάποιο τρόπο να κρατήσω σαν αρχείο όλα τα ποστ του λάκη συμπεριλαμβανομένου των φωτογραφιών στο pc?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νίκο απλά: :clap: και :thank_you2:

Δυό πραματάκια :

1. Τα μικρά κοψίματα είναι ασφαλέστερο να τα κάνεις με το χειροκίνητο σεγάκι, με το οποίο -αν του βάλεις στρόγγυλα πριονάκια, μπορείς να κόψεις ότι σχήμα θές.

(γίνεται και με ίσια πριονάκια να κόψεις καμπύλη , η να στρίψεις και να αλλάξεις ευθεία, αρκεί να κάνεις "σημειωτόν" και να στρέφεις σιγά σιγά την σέγα. Ετσι θα απέυγες το κόψιμο με κοντινά τρυπήματα.

2. Για την εκτόνωση του υλικού που παρατηρείς στην πίσω πλευρά του αλουμινιου, στα τρυπήματα, φταίει κατα κύριο λόγο το τρυπάνι που χρησημοποιείς, θέλει τρυπάνι Cobalt με τρόχισμα διπλο στην μύτη, είναι αρκετά ακριβότερα από άλλα αλλά κόβουν σαν "ξυράφια", οπότε με μικρή πίεση κόβει το αλουμίνιο σαν χαλβά.

Πρέσεξε μόνο γιατί αν το αλουμίνιο έιναι από τον μαλακό τύπο , τείνει να"μασάει" , οπότε βάλε λίγο λάδι κοπής σπειρωμάτων και η τρύπα θα γίνει τέλεια.

Μπορείς να δείς αν θα βρείς και τρυπάνια γοα αλουμίνιο (έχουν διαφορετικό βήμα, πιο μικρό).

Βεβαίως και με την κόντρα από πίσω η τρύπα θα βγεί "χαρτί".

Υ.Γ. Φρεζοδόρο πήρες;

Πες και μια τιμή για τον Ταυρομάχο!

:T:

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.