Jump to content



Project ''Plexi'' - Part -37. LevelOne router mod. Part -4


Recommended Posts

@Nephilim ποιά ημέρα ήρθες? Σάββατο-Κυριακή ήμουν όλη μέρα εκεί.

Κρίμα και ήθελα να σε γνωρίσω...

@venom7 και εγώ πιστεύω ότι οι θερμ/σίες είναι πολύ καλές.

Το να μπεί η ψύκτρα του cpu κάθετα δέν γίνεται, γιατί εμποδίζει του northbridge.

@gocu ποτέ δέν κατάλαβα την εμμονή των εταιριών με το push-pull/εμπρός-πίσω, αφού η φυσική ροή είναι το κάτω-επάνω.

Ίσως το ''push-pull/εμπρός-πίσω'' να δουλεύει μόνο στο τήμα των καρτών εφ' όσον είναι δύο πάντα.

Πάλι όμως δέν βλέπω καμία εταιρία να έχει κάποιον exhaust fan εκτός κουτιού πίσω από τα slots...

@AgentCain περιέγραψες ακριβέστατα το φαινόμενο, καθώς και την πορεία της ροής του αέρα.

Αυτό ακριβώς ήθελα να πετύχω, και όπως φαίνεται το κατάφερα.

Θετική πίεση ήθελα εξαρχής πρώτον για να αποτρέψω την συσσώρευση σκόνης στο κουτί, αλλά και περίσσεια αέρα ώστε να ψύχεται και το 12volt-ο pack που οδηγεί τους fans πάνω από το psu.

Τελικά και το pack-άκι παραμένει κρύο, και το κουτί κρατάει ακόμα και 4-5 μήνες αρκετά καθαρό εσωτερικά.

Το μόνο που μου έκανε εντύπωση, ήταν η αλλαγή θερμοκρασίας του psu όταν πέρναγε το φαινόμενο σε υποπίεση.

@Seafalco το να φτιάξεις κατευθυντήρες της ροής του αέρα πιστεύω είναι λίγο υπερβολικό.

Μπορείς να χωρίσεις το κουτί στα δύο και να απομονώσεις τον τομέα της μητρικής απο τους δίσκους.

Αυτό πιστεύω είναι αρκετό για την ροή με δύο fans στο πάτωμα απο κάτω της.

Βέβαια ίσως οι fans να απαιτήσουν ένα κάθετο χώρισμα μεταξύ τους ύψους 10cm. ώστε να μήν αλληλο-αναιρούνται οι ροές τους στο κέντρο του μήκους τους.

Άλλη μία σκέψη που έχω είναι το τάπωμα των τρυπών εξόδου αέρα του psu στο πίσω μέρος του.

Ο ζεστός αέρας μπορεί να διαφύγει άν ανοιχτούν τρύπες στο επάνω μέρος του, κατευθείαν στο περιβάλλον.

Έτσι πετυχαίνεις κατ' εμέ την απόλυτη κάθετη ροή.

Πάντως είμαι απόλυτα πεπεισμένος πιά, ότι το τέλειο air-flow είναι ένα στεγανό κουτί με διαταξη κάτω-επάνω.

Κουτιά γεμάτα σίτες και τρύπες δέν προσφέρουν τίποτα κατ' εμέ παρά μόνο σκόνη.

Απορώ επίσης πώς βλέπω κουτιά με το ψυγείο κάτω, και να εισάγουν τον ζεστό αέρα στο εσωτερικό...

Ούτε το ψυγείο στην οροφή πιστεύω είναι σωστό...το ψύχεις με τον ζεστό αέρα του συστήματος.

Αλλού για εμένα η ψύξη, και ξεχωριστά το hardware.

Τέλος θεωρώ ότι η αερόψυξη δέν έχει πεί την τελευταία της λέξη, ειδικά σε μεσαίων απαιτήσεων συστήματα.

Πολλά δέν έχουν δοκιμαστεί ακόμα...

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Νίκο!

Σε συνέχεια με τα χθεσινά:

Μια καλή ιδέα για τους ανεμιστήρες του κάτω μέρους του κουτιού είναι και ο:

http://www.thelab.gr/eidiseis/air-penetrator-ap181-o-kainourgios-anemistiras-tis-80326.html

Το αισθητικό μέρος βέβαια με απασχολεί αλλά παρόλο που τα cfm δεν είναι πολλά , η στενή δέσμη του θα χτυπάει κατ' ευθείαν στην ψύκτρα της GPU.

Τώρα μόλις έιδα ότι και εσύ είσαι πρωινος πρωινός. (καλά νυστάζω ακόμη δεν είδα ότι αλαξε η σελίδα)

θα το δώ και θα σου πώ.

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Πρίν τοποθετήσω τον fan κάτω απο την vga θυμάμαι πως είχα κάνει δοκιμές.

Το είχα ψάξει το θέμα μετακινώντας τον μπρός-πίσω και με το χέρι έβλεπα σε ποιά θέση στοχεύει καλύτερα στην vga..

Ακόμα και άν τον περιστρέψεις έχει διαφορά στην ροη, ελάχιστη μέν αλλά έχει.

Άν προσέξεις και στην φωτό οι fans δέν είναι κατανεμημένοι σε ίσες αποστάσεις ώς πρός το μήκος του κουτιού.

Ο πίσω απέχει περισσότερο από την πλάτη, ενώ ο μπροστινός δέν είναι ακριβώς κάτω από τους δίσκους.

1003924m.jpg

Το είχα παρατηρήσει απο τις αρχές αυτό, και θυσίασα λίγο το οπτικό αποτέλεσμα είς βάρος της στοχευμένης ροής (όσο μπόρεσα βέβαια...)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είσαι και πρωϊνός και βραδυνός και...... πότε κοιμάσαι δεν κατάλαβα.

Αλλά, άσε, ξέρω ,

όποτε κοιμάμαι κι' εγώ!:p

Πάντως να ξέρεις για την κατευθυντική ροή υπάρχει και το:

Airflow Straighteners

το οποίο έχει εντυπωσιακή επίδραση χωρίς να ρίχνει σημαντικά την ταχύτητα εξόδου του αέρα (δεν επηρεάζει τόσο την παροχή του αέρα).

Σε αυτό μπορείς να δώσεις κάποια κλίση και να δείς πως πάει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ Lakisss ότι η αερόψυξη έχει ακόμα μέλλον, γιατι στην ουσία η υδρόψυξη είναι και αυτή αερόψυξη. Δλδ πρακτικά η υδρόψυξη λύνει το πρόβλημα της επιφάνειας απαγωγής, δε κανει κατι ιδιαίτερο

Τωρα αν θες κατι σε πολύ καλή ροή, εκμεταλλεύσου την ανοδική αυτή πίεση του αέρα, άλλαξε τη μορφή του κουτιού ή/και βάλε μεγάλη εισαγωγή ώστε να έχεις υπερπίεση στο εσωτερικό. Και μάλιστα τοποθέτησε τη μητρική με τις εξόδους των καρτών προς τα πάνω (μικρότερο ζόρι λόγω βάρους+καλύτερη ροή αέρα)

Προφανως το 2ο προσωπο το χρησιμοποιώ σε γενικολογία mode :p δε περιμένω να διαλύσεις το κουτι σου!

Έγινε επεξεργασία από AgentCain
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ Lakisss ότι η αερόψυξη έχει ακόμα μέλλον, γιατι στην ουσία η υδρόψυξη είναι και αυτή αερόψυξη στην ουσία. Δλδ πρακτικά η υδρόψυξη λύνει το πρόβλημα της επιφάνειας απαγωγής, δε κανει κατι ιδιαίτερο

Τωρα αν θες κατι σε πολύ καλή ροή, εκμεταλλεύσου την ανοδική αυτή πίεση του αέρα, άλλαξε τη μορφή του κουτιού ή/και βάλε μεγάλη εισαγωγή ώστε να έχεις υπερπίεση στο εσωτερικό. Και μάλιστα τοποθέτησε τη μητρική με τις εξόδους των καρτών προς τα πάνω (μικρότερο ζόρι λόγω βάρους+καλύτερη ροή αέρα)

Προφανως το 2ο προσωπο το χρησιμοποιώ σε γενικολογία mode :pδε περιμένω να διαλύσεις το κουτι σου!

Μην του βάζεις ιδέες λέμεεεε!!!

:clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap:

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά damn!

Πιστεύω ότι εάν από την αρχή του project είχες επιλέξει να βάψεις το "Project Plexi" μαύρο, και είχες κάνει επιλογή μιας μαύρης mo/bo και ανάλογα καμουφλαρισμένου HW θα μπορούσαμε άνετα να το βλέπαμε στις παρουσιάσεις του Million Dollar PC.

Αλλά πραγματικά παρακολουθώ την όλη εξέλιξη του έργου σου και είναι πραγματικά απίστευτο τι μπορεί να κάνει κάποιος άνθρωπος με όρεξη, και πάνω απόλα επειδή τον ευχαριστεί! Εγώ προσωπικά σου βγάζω το καπέλο γιατί λίγοι θα κατάφερναν κάτι τέτοιο, και όσον αφορά μερικές σελίδες πιο πίσω για το ADW.

Δεν σε νοιάζει καθόλου τι λέει ο καθένας περί της δουλειάς σου, γιατί οι περισσότεροι από αυτούς δεν ξέρουν καν πόσος χρόνος και πόσες δυσκολίες αντιμετώπισες για να φέρεις κάτι τέτοιο εις πέρας! Και μην ξεχνάς πάνω απ'όλα ότι αυτό το κάνεις για εσένα και για την κ**λα σου, όλα τα άλλα είναι περιττά! :)

Sorry για το ξαφνικό outburst αλλά όσο καιρό παρακολουθούσα δεν είχα βρει χρόνο για να σχολιάσω :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Άϊντε να ζήσει η "τρέλα" μας!!!

Νικόλα -για άλλη μια φορά- έμεινα χαζέυοντας, και ας το έχω δεί από κοντά.

Αυτο το πρόβλημα με τα κολαούζα είναι συνυφασμένο με την φύση τους , θέλουν "αγάπη και Proderm" , αλοιώς καταλήγεις να χάσεις μερικούς χτύπους από την καρδιά!!

Ήσουνα πολυ τυχερός που το σπάσιμο , άφησε ένα σεβαστό κομάτι έξω από το plexi , αλλοιώς .............

Παρατήρησα ότι χρησημοποίησες κολαούζο τύπου βίδας, υπάρχουν και άλλα που είναι οι ακμές κοπής σε ευθεία και όχι σε σπείρα, έιναι λίγο πιο ανθεκτικά και κόβουν λίγο πιο ίσια.

Πάντως να ξέρεις ότι όλα τα κολαούζα μηχανής θέλουν κολαουζιέρα και κολωνάτο δράπανο ,έτσι ώστε να είναι σίγουρη η καθετότητα.

Πάντως εγώ προτιμώ τα κολαούζα χεριού που τα ελέγχεις καλύτερα , βέβαια είναι τρία νούμερα , αλλά τι να κάνουμε.

Άντε λοιπόν καλό ποδαρικό έκανες στον καινούριο χρόνο , έυχομαι καλή συνέχεια , όχι μόνο σε σένα αλλά και σε κάποιους άλλους εδώ μέσα (ονόματα δε λέμε, αλλά όπως έλεγε κι' γιός μου όταν μου έβαζε τα πρώτα του αινίγματα: από Sea αρχίζει και σε falco τελειώνει :p:P).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άϊντε να ζήσει η "τρέλα" μας!!!

Άντε λοιπόν καλό ποδαρικό έκανες στον καινούριο χρόνο , έυχομαι καλή συνέχεια , όχι μόνο σε σένα αλλά και σε κάποιους άλλους εδώ μέσα (ονόματα δε λέμε, αλλά όπως έλεγε κι' γιός μου όταν μου έβαζε τα πρώτα του αινίγματα: από Sea αρχίζει και σε falco τελειώνει :p:P).

Achtung-Achtung!!!

Τελευταία χρονιά για το Project ''Plexi'' φέτος, ναί....θα με υποστείτε για ακόμα μία χρονιά!:)

Το πήρα απόφαση...μιά ψυχή που είναι να βγεί άς βγεί!:p

Αναμείνατε plexy monitor και αντιστοίχου αισθητικής γραφείο κάποια στιγμή εντός του χρόνου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και τρείς μέρες διαβάζω το project και δεν έχω να πω κάτι...

Απλά έχω απογοητευτεί....

με τον εαυτό μου που τα παίρνω στην κράνα όταν σκαλίζω κάτι μηδαμηνό στο pc και δε παίζει...

Ρε φίλε είσαι απίστευτος, το μεράκι σου, η δημιουργηκότητά σου και η υπομονή σου άξια θαυμασμού...

Προτείνω να φτιάξεις ένα βιντεάκι με όλα τα στάδια δημιουργίας του κουτιού (μάλλον έργο τέχνης θε το έλεγα) με διαδοχικές φωτό και να το ανεβάσεις.

Αυτά είχα να πω. Και πάλι μπράβο.

EDIT: Και ζητώ συγνώμη που ανέβασα σε άλλο thread φωτό από το δικό μου κουτί (που το θεωρούσα κάπως όμορφο και μαζεμένο). Πλέον το θερώ χειρότερο και από κουβά τουαλέτας σε πατσαδερή στο μπουρνάζι... Και πάλι συγνώμη...

Έγινε επεξεργασία από mordred
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά ρε φιλε έχω πάθει μεγάλη πλάκα... Συγχαρητήρια ρε συ, πάρα πολύ όμορφο φαίνεται, έμεινα στον τρόπο που σκέφτεσαι τις ιδέες.. Εκεί που δεν το περίμενα εβρισκες κάτι άλλο εντελώς ξεκάρφωτο που δεν μου περνούσε από το μυαλό.

Εδώ και 6 ώρες διαβάζω το Topic σου, και τώρα μόλις τελείωσα... Φοβερή δουλειά! :T::T:

Απογοητεύτικα ΤΕΛΕΙΩΣ όταν έμαθα ότι δεν πήρες την πρώτη θέση...

Ειλικρινά τα άλλα που κοίταξα δεν μου άρεσαν καθόλου προσωπικά.. Και απορώ ,και μεγάλη βλακεία μου φάνηκε το PC Αυτοκίνητο.. Άσχημο, και επίσης κάθησα και παρατήρισα λίγο την δουλειά που κάνανε.. Και από ότι παρατήρισα στις φώτος τα χέρια του άλλου του 16χρονου δεν φαίνονται πουθενά. Μόνο κάτι χέρια 50άρη βλέπω και μπορώ να φανταστώ ότι το έκανε ο μπαμπάς του.. Ίσως να είχε και μια καθοδήγηση από τον μικρό απλά.

Καθόλου προσεγμένη δεν ήταν η δουλειά των άλλων, και επίσης αμφιβάλλω αν πήραν τόσο λεπτομερές τα parts στο PC, απλά κάνανε μια πατέντα.

Ελλάδα...

Μην απογοητεύεσαι πάντως φίλε, εγώ πάντως σε θαυμάζω :) :clap:

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου προσεγμένη δεν ήταν η δουλειά των άλλων, και επίσης αμφιβάλλω αν πήραν τόσο λεπτομερές τα parts στο PC, απλά κάνανε μια πατέντα.

Δεν θα το έλεγα πατέντα, η λέξη "πατέντα" δεν έχει κάποια σχεση με αυτό που έκαναν, μια "πρωτοτυπία" έκαναν, αλλά πολύ άθλια και κιτς..

Μετά από αυτό πραγματικά πιστεύω ότι ο Lakisss θα κέρδιζε, αν πετούσε το κουτί του μέσα σε έναν φούρνο ή σε ένα ψυγείο χωρίς καμία άλλη αλλαγή, ή αν το "έντυνε" καφετιέρα βάζοντας ένα φίλτρο μέσα, μια κανάτα απέξω ένα δοχείο νερού από πάνω και το μαρκούτσι του espresso σε ένα μπροστινό bay..

Link to comment
Share on other sites

Απλά να δηλώσω τα σέβη μου...

Αναμένουμε νέες χορταστικές εικόνες από τη καταπληκτική σου δουλειά...

Ευχαριστώ...αναμείνατε στο ακουστικό σας!:)

Εδώ και τρείς μέρες διαβάζω το project και δεν έχω να πω κάτι...

Ήρωας!:T:

Απλά έχω απογοητευτεί....

με τον εαυτό μου που τα παίρνω στην κράνα όταν σκαλίζω κάτι μηδαμηνό στο pc και δε παίζει...

Ρε φίλε είσαι απίστευτος, το μεράκι σου, η δημιουργηκότητά σου και η υπομονή σου άξια θαυμασμού...

Προτείνω να φτιάξεις ένα βιντεάκι με όλα τα στάδια δημιουργίας του κουτιού (μάλλον έργο τέχνης θε το έλεγα) με διαδοχικές φωτό και να το ανεβάσεις.

Αυτά είχα να πω. Και πάλι μπράβο.

Μήν απογοητεύεσαι...προσπάθησε! Ο επιμένων νικά.

Όσον αφορά το video δύσκολο...πρέπει να έχω περάσει τις 2.500 photo.Τί να πρωτο-επιλέξω?

EDIT: Και ζητώ συγνώμη που ανέβασα σε άλλο thread φωτό από το δικό μου κουτί (που το θεωρούσα κάπως όμορφο και μαζεμένο). Πλέον το θερώ χειρότερο και από κουβά τουαλέτας σε πατσαδερή στο μπουρνάζι... Και πάλι συγνώμη...

Τώρα τί να σχολιάσω...αυτά δέν πρέπει να τα σκέφτεσαι κάν!

Ειλικρινά ρε φιλε έχω πάθει μεγάλη πλάκα... Συγχαρητήρια ρε συ, πάρα πολύ όμορφο φαίνεται, έμεινα στον τρόπο που σκέφτεσαι τις ιδέες.. Εκεί που δεν το περίμενα εβρισκες κάτι άλλο εντελώς ξεκάρφωτο που δεν μου περνούσε από το μυαλό.

Εδώ και 6 ώρες διαβάζω το Topic σου, και τώρα μόλις τελείωσα... Φοβερή δουλειά! :T::T:

Ήρωας Νο.2!:T: Ευχαριστώ επίσης!

Να ευχαριστήσω και πάλι όσους συνεχίζουν να παρακολουθούν αυτό το project.

Ειλικρινά μου φαίνεται λίγο περίεργο πώς διαβάζετε μερικοί σερί απο την αρχή τόσες σελίδες!

Ελπίζω τουλάχιστον να ανταποκρίθηκα στις προσδοκίες σας...

Όσον αφορά τα του διαγωνισμού ADW-2010:

Δέν θα σχολιάσω και θα παρακαλούσα να μήν δοθεί άλλο συνέχεια, μιάς και έχει συζητηθεί το θέμα.

Ο κόσμος μίλησε...άλλωστε είναι άδικο να αναφέρεστε σε δουλειές άλλων οι οποίοι δέν παρίστανται να απαντήσουν.

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νίκο να είσαι καλά!

Φίλε η απάντησή σου τα λέει όλα!"

Είναι μια ακόμα απόδειξη ότι το Μεράκι είναι ένας άλλος τρόπος να "καταθέτεις" την ψυχή σου!

Απαιτεί ένα περίσευμα από αυτήν, που ένας "μικρόψυχος" άνθρωπος -απλά- δεν το διαθέτει!

Και όσο για τον φίλο mordred, που η σύγκριση των έργων του με τα δικά σου τον απογοήτευσε, ένα έχω να του πώ:

Μην το βάζεις κάτω, ίσως να μην το συνειδειτοποιείς, αλλά το γεγονός ότι αναγνωρίζςεις την τεράστια διαφορά, είναι ένα εξ' ίσου τεράστιο βήμα πρός την κατεύθυνση να την καλύψεις!

Θα μπορούσες να ....πφφφφ!!....και να ......'ελα μωρέ!!!....κλπ σνόμπ επιφωνήματα που απλά καλύπτούν την αδυναμία μας.

Όμως , όχι, εσύ το λές και έξω από τα δόντια, ...έ αυτό είναι το πρώτο και σημαντικότερο βήμα σε μια πορεία που θα μπορούμε να θαυμάζουμε τα έργα της στο μέλλον!

Να είμαστε καλά όλοι!

Σήμερα έχω ρεπό, ...άρα ...τρέεεεχω και δεν φτάνωωωωω!!

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Part -36. Plexiglass 10'' woofers. Part -3. (προσόψεις καμπινών)

Συνέχεια της κατασκευής επί των προσόψεων πλέον.

Εδώ η πρόσοψη πρόχειρα επάνω στο woofer.

Τις παρέλαβα μόνο με τις τρύπες τοποθέτησης του woofer έτοιμες, οπότε χρειάστηκαν αρκετή δουλειά.

uXVGV.jpg

Είχε ήδη γίνει επίσης μία πρόχειρη χάραξη-οδηγός των γραμμάτων, που επρόκειτο να κολληθούν.

BjHNr.jpg

Το πάχος του plexy είναι 15mm. Ακούγεται λίγο αλλά είναι τελικά αποδείχτηκε αρκετό.

N2QrE.jpg

Οι τρύπες του bass reflex.

abHtH.jpg

Η τρύπα για το woofer, όπου το plexy βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής (2mm.) από το λάστιχο.

kwhfZ.jpg

Πλαινή άποψη.

h88Ji.jpg

walpm.jpg

Η παραλαβή περιλάμβανε και τα δύο ''Χ'' όπου θα κοσμήσουν την πρόσοψη, καθώς και τις plexy ροδέλες πάχους 5mm. για τα bass reflex.

a79ij.jpg

MOfsc.jpg

pJctY.jpg

To ''X'' επάνω στην πρόσοψη, και προσέξτε ότι το τελείωμά του (κόκκινο πλαίσιο) εξέχει κατά 3mm. από αυτήν.

nWfa7.jpg

YbKGB.jpg

Μαρκαρίστηκε και τρυπήθηκε η πρόσοψη, για τις είκοσι βίδες που θα την στηρίξουν συνολικά.

Οι τρύπες στους κύκλους θα είναι οι ''άμεσα εμφανείς'', ενώ αυτές σε κόκκινο βρίσκονται στα κέντρα των πλευρών. Το μαρκάρισμα των τρυπών με παίδεψε λίγο, αλλά θα δείτε στη συνέχεια γιατί...

48krY.jpg

Έτοιμο.

RS3Zr.jpg

isohI.jpg

osUKO.jpg

Στη συνέχεια plexy και ''Χ'' πιάστηκαν μαζί.

Aνοίχτηκαν οι τρύπες που θα στηριχτεί το bass reflex tube, ενώ ανοίχτηκαν και οι ακριανές τρύπες που θα βιδώσουν το ''Χ'' πάνω στην πρόσοψη ώστε να μήν τρίζει με το μπάσο στις άκρες του.

SO8Dc.jpg

4EfQ3.jpg

50T2Q.jpg

Σειρά έχει ο καλλωπισμός των μεγαφώνων όπου ακολουθήθηκε η γνωστή διαδικασία με των monitors.

Καθαρισμός του μαγνήτη με βενζίνη, βάψιμό του με permanent μαρκαδόρο, και τέλος κόλλημα carbon και project logo.

bQijR.jpg

1e0Zz.jpg

GV3Iw.jpg

PR6pt.jpg

ZA7o0.jpg

OWxfo.jpg

jpTqa.jpg

jJ27s.jpg

Ώρα να ομορφύνει και λίγο το ''Χ''.

eCQMb.jpg

Rn2Te.jpg

FhCHq.jpg

eiLTd.jpg

jlsea.jpg

OQ6Cv.jpg

TGCFX.jpg

hDhjX.jpg

ACJVV.jpg

T3kou.jpg

Να σας δείξω τώρα γιατί παιδεύτηκα με το μαρκάρισμα των τρυπών στην πρόσοψη.

Σας θυμιζω ότι το παρέλαβα μόνο με τις τέσσερις βίδες έδρασης του woofer έτοιμες, ενώ εδώ το βλέπετε στην τελική του μορφή.

DM23i.jpg

Το κλειδί (κατ' εμέ) είναι να πετύχεις ένα όμορφο ασθητικό αποτέλεσμα, ενώ δέν πρέπει κάτι να ''ξενίζει'' το μάτι με την πρώτη ματιά. 'Ετσι προσπάθησα να πετύχω ένα συμμετρικό αποτέλεσμα.

Για αρχή πάμε στις ''άμεσα εμφανείς βίδες'', αυτές δηλ. που βιδώνουν απευθείας στην πρόσοψη και φαίνονται με την πρώτη ματιά, αφού δέν ''κρύβονται'' απο το μαύρο φόντο του carbon.

1) Η βίδα στον κόκκινο κύκλο βρίσκεται στο κέντρο και ορίζει το μέσο των πλευρών.

2) Οι βίδες στους πορτοκαλί κύκλους ισαπέχουν απο το κέντρο.

Πάμε τώρα στις βίδες που βρίσκονται επάνω στην plexy ροδέλα του bass reflex (κίτρινος-ρόζ κύκλοι).

Οι τρείς βίδες χωρίζουν την ροδέλα σε 180 μοίρες, οπότε ισαπέχουν μεταξύ τους.

Το μέγεθος της ροδέλας όμως καθόρισε τις μεταξύ των αποστάσεις, και επιλέχτηκε έτσι ώστε:

1) Η βίδα (ρόζ κύκλος) να βρίσκεται επάνω στην διαγώνιο του τετραγώνου (πράσινη γραμμή).

2) Η απόσταση (καφέ γραμμή) των υπόλοιπων δύο βιδών (κίτρινοι κύκλοι) να είναι ίδια με την μεταξύ των απόσταση των βιδών σε μπλέ κύκλο.

3) Επίσης οι βίδες που συνδέονται με την μπλέ γραμμή ισαπέχουν με την πράσινη διαγώνιο, σχηματίζοντας ένα ορθογώνιο παρ/μμο.

Όλα τα παραπάνω καθόρισαν την απόσταση ''b'', η οποία είναι μικρότερη της ''a''.

Seafalco σε πέρασα σε ανάλυση!:p

656Yg.jpg

Φωτογραφίες της πρόσοψης σε πρόχειρο μοντάρισμα.

nivAZ.jpg

00tV7.jpg

lmH56.jpg

7HSke.jpg

HM3by.jpg

gyLty.jpg

x397K.jpg

i5mlL.jpg

Mj6kN.jpg

Υ.Γ. Μπορεί κάποιος να το μεταφέρει σε νέα σελίδα, γιατί αυτή έγινε ''ασήκωτη''?

Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.