Jump to content



Δείξτε το κουτί σας...


kbilly13

Recommended Posts

To shroud για καποιο λογο δε μου καθοταν καλα... Στο ματι.. Ξερω, ακουγεται παραξενο , αλλα προτιμουσα να φαινεται το PSU! Δεν ειναι λογω του ανεμιστηρα παντως που δε το εχω! Καποια στιγμη σκοπευω να το βαλω! Σκεφτομουν να του κανω μοντα και να βαλω εναν SSD πανω, αλλα δε το εκανα τελικα (κριμα να το τρυπησω για κατι που μετα μπορει να μετανιωσω! )

 

Ο 200ρης δεν ειναι και ασχημος, αλλα για να αποδωσει καλυτερα θελει υψηλες στροφες, και στις υψηλες στροφες ειναι φασαριοζος. Καποια στιγμη σκοπευω να βαλω οντως 2Χ140 , πιθανοτατα bequiet ή alpenfohn, αλλα , εφοσον πλησιαζει και ο χειμωνας, μαλλον δε μου χρειαζονται ακομη! Ισως μου κανω κανα δωρακι ομως τα Χριστουγεννα :p 

Ο μαμισιος κοντρολλερ καλος, απλα ηθελα να εχω ελεγχο των ανεμιστηρων και να τους απενεργοποιω ενιοτε , γι'αυτο τον εβαλα! Το ειχα απωθημενο! Καθως και απωθημενο εχω ενα rgb να παρω , που ολο λεω οτι θα το κανω και δε το κανω!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 31/8/2016 at 10:10 ΜΜ, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Σκεφτομουν να του κανω μοντα και να βαλω εναν SSD πανω, αλλα δε το εκανα τελικα (κριμα να το τρυπησω για κατι που μετα μπορει να μετανιωσω! )

Δεν χρειάζεται να τρυπήσεις, κόβεις ένα κομμάτι plexiglass 7x9, σημαδεύεις ανοίγεις τις τρύπες για να βιδώσεις στο plexi, στην άλλη πλευρά του plexi

βάζεις κολλητική ταινία σκρατς και τοποθετείς τον ssd στην καλύπτρα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ταινία με μαγνήτη αλλά ποιο σταθερός θα είναι 

ο ssd με τα σκρατς. Δες παρακάτω που είχα τοποθετήση το ssd πάνω στο psu.

 

gallery_60019_922_145015.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δε το ειχα σκεφτει; Χειμωνιατικη δουλεια μου ανοιγεις τωρα :hehe: 

πλεξι παιζει να εχει ο πεθερος μου στην αποθηκη, ουτε να αγορασω θα χρειαστει μαλλον! will check this out!! 

Link to comment
Share on other sites

On 31/8/2016 at 10:35 ΜΜ, το μέλος idonthave έγραψε:

Δεν χρειάζεται να τρυπήσεις, κόβεις ένα κομμάτι plexiglass 7x9, σημαδεύεις ανοίγεις τις τρύπες για να βιδώσεις στο plexi, στην άλλη πλευρά του plexi

βάζεις κολλητική ταινία σκρατς και τοποθετείς τον ssd στην καλύπτρα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ταινία με μαγνήτη αλλά ποιο σταθερός θα είναι 

ο ssd με τα σκρατς. Δες παρακάτω που είχα τοποθετήση το ssd πάνω στο psu.

 

gallery_60019_922_145015.jpg

η αλλιως παιρνεις ταινια διπλης οψεως 2 λωριδες σπλαφ κολλησες :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος 2cpu έγραψε:

η αλλιως παιρνεις ταινια διπλης οψεως 2 λωριδες σπλαφ κολλησες :D

κι αυτό γίνετε αλλά δεν το έκανα:

-κάτω απ'τον ssd εχει το αυτοκόλητο με τα σειριακά μην μείνει τίποτα στο χέρι

-δεν ήθελα άμεση επαφή με το psu

-το σημείο που κουμπώνουν τα καλώδια(ειδικά του ρεύματος αν δεν είναι το τελικό) στον ssd, αν τον τοποθετήση χωρίς να εξέχει απ'την καλύπτρα

θα ανασηκώσει αυτή την πλευρά.

 

*προτιμότερο είναι αν δεν θέλει να το κάνει με το plexi να βάλει τα σκρατς που θα του δώσουν ένα κενο 2-3mm,

επίσης αν πάει στην περίπτωση του plexi (ο ssd έχει μήκος 10cm) του έβαλα 9cm, ώστε απ'την πλευρά που κουμπώνουν τα καλώδια να υπάρχει αυτό το κενό.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Γιατι δε το ειχα σκεφτει; Χειμωνιατικη δουλεια μου ανοιγεις τωρα :hehe: 

πλεξι παιζει να εχει ο πεθερος μου στην αποθηκη, ουτε να αγορασω θα χρειαστει μαλλον! will check this out!! 

Ναι !!

Τραβάτε, με κι ας κλαίω !!! :D

Ωραίον το κυτίον! :T:

Από τους ανεμιστήρες, αν είναι μια θέση που μπορεί να κάνει "κακό" -παίζει αυτό- είναι η επάνω εμπρός, που μπορεί να "κλέβει" δροσερό αέρα από τη ψύκτρα.

Αλλά αυτό θέλει τις παροχές όλων των ανεμιστήρων για να λογαριαστεί ! 

Και μετρήσεις φυσικά !  (Εδώ να δεις χαρές ! :)  )

Για τον SSD, η πρόταση με το plexi είναι μια χαρά, και αν βάλεις τη λεντοταινία στην κατάλληλη θέση και γυαλίσεις και τα σόκορα του πλέξι, μπορείς να πετύχεις και φωτιστικό εφέ με αυτό ! :)

(Κι άλλες χαρές !!! :hehe: )

 

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εφτασε η rgb ταινια led, ευκαιρια για καθαρισμα του case να φυγουνε οι αραχνες:hehe:

Και αφου θα καθαριστει ευκαιρια για φωτος:p

 

20160916_165548.jpg   20160916_170656.jpg

 

20160916_170618.jpg   20160916_170626.jpg

 

20160916_170634.jpg   20160916_170642.jpg

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να αποφασισω πιο θα ειναι το επομενο case :hehe:, βγηκε απο την κουτα του το backup που εχω(HAF XB Evo)

 

Αφου καθαριστηκε επιμελώς, μπηκε και η καινουργια NH-D15S(μιας κ απο βλακεια μου η D-15 που ειχα, μας αφησε χρονους)

 

Καγκουρικο κουτι αλλά με παρα πολυ καλο airflow και με ενα τεραστιο(για μενα) πλεονεκτημα....οριζοντια τοποθετημενη μητρικη :T:

 

 

20160917_155328.jpg

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι ειδους bug υπαρχει στο παρον νημα, μεχρι πρωτινος δεν με αφηνε να κανω ποστ, τωρα δεν με αφηνει να πατησω το κουμπι Like, μου λεει κατι πηγε στραβα:hehe:

Ωραιος lazy:T:

Aν μπορεις στειλε μου και την 1080 σου πιστευω θα δενει το μαυρο-κοκκινο στο setup μου:p

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Spoiler
20 hours ago, Lazy Dog said:

Μεχρι να αποφασισω πιο θα ειναι το επομενο case :hehe:, βγηκε απο την κουτα του το backup που εχω(HAF XB Evo)

 

Αφου καθαριστηκε επιμελώς, μπηκε και η καινουργια NH-D15S(μιας κ απο βλακεια μου η D-15 που ειχα, μας αφησε χρονους)

 

Καγκουρικο κουτι αλλά με παρα πολυ καλο airflow και με ενα τεραστιο(για μενα) πλεονεκτημα....οριζοντια τοποθετημενη μητρικη :T:

 

 

20160917_155328.jpg

Δεν ήθελα να ανεβάσω ακόμα το δικό μου, αλλά μετά το post αυτό, παίζουν 2 πιθανότητες : ή με αντιγράφει το τεμπελόσκυλο, ή έχουμε πολύ καλό γούστο σε κουτιά, ψύκτρες, ανεμιστήρες, κάρτες  γραφικών...:hehe:

 

@Lazy Dog βλέπω έχεις βάλει τους intake στην εσωτερική πλευρά. Ο αριστερός δεν βρίσκει στην κάρτα γραφικών, έχεις και περιθώριο? Επειδή εγώ όταν τους είχα στην εσωτερική, η κάρτα έμπαινε δύσκολα και πίεζε τον ανεμιστήρα...

 

 

IMG_20160918_123056.jpg

Έγινε επεξεργασία από O Gaina
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@O Gaina Τους εβαλα εσωτερικα για βρισκουν οι 14ρηδες απο την αλλη μερια

 

Οχι κανενα προβλημα με την 1080. Απ'ότι βλεπεις εχει κ περιθωριο :)

 

Spoiler

20160918_130829.jpg

 

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

@Lazy Dog εμένα αντιθέτως οι 14ρηδες είναι μια χαρά στην εξωτερική (δεν βρίσκουν), αν και αρχικά έβρισκε σε κάποια clips του μπροστινού φίλτρου

 Προηγουμένως (με Corsair H110) είχα τους ανεμιστήρες όπως εσύ και το ψυγείο στην εξωτερική πλευρά, αλλά η 970-OC έχει ένα κέρατο που της προεξέχει χωρίς λόγο...

 

Πράγματι ωραίο και βολικό κουτί, δεν σε περιορίζει σε επιλογές

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
11 hours ago, denz said:

Μερακλίδικα πράγματα...

 

Όπως βλέπετε λείπει ένας ανεμιστήρας από το ψυγείο γιατί τα έφτυσε, οπότε είμαι σε αναζήτηση άλλου. Βέβαια το καλύτερο θα ήταν να βάλω 2 καινούριους. Τι θα προτείνατε; Επίσης το airflow μου είναι ως εξής: οι 2 πάνω εισάγουν, ο 1 πίσω εξάγει και οι 2 μπροστά (που θα αποκτηθούν) θα βαράνε το ζεστό ψυγείο προς τα έξω. Πρέπει να κάνω κάτι διαφορετικό;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος denz έγραψε:

Όπως βλέπετε λείπει ένας ανεμιστήρας από το ψυγείο γιατί τα έφτυσε, οπότε είμαι σε αναζήτηση άλλου. Βέβαια το καλύτερο θα ήταν να βάλω 2 καινούριους. Τι θα προτείνατε; Επίσης το airflow μου είναι ως εξής: οι 2 πάνω εισάγουν, ο 1 πίσω εξάγει και οι 2 μπροστά (που θα αποκτηθούν) θα βαράνε το ζεστό ψυγείο προς τα έξω. Πρέπει να κάνω κάτι διαφορετικό;

Εισαγεις απο μπροστα εξαγεις απο πανω τον πισω βγαλτον.

Link to comment
Share on other sites

To pc 1 της υπογραφής μου. Δεν είναι κάτι τρομερό αλλά την παλεύει ακόμα :p

Είναι επoιικός βρόμικο και θέλει καθάρισμα αλλά οι θερμοκρασίες είναι μια χαρά οπότε το αφήνω έτσι προς το παρών και θα καθαρίσω το φίλτρο εισαγωγής :p

Spoiler

DSCN0513.JPG

 

 

DSCN0515.JPG

 

 

DSCN0516.JPG

 

DSCN0518.JPG

 

DSCN0522.JPG

 

To pc 2 της υπογραφής μου που το χρησιμοποιώ 2-3 φορές το μήνα.

 

Η ψύκτρα είναι από ένα pentium g3258 socket 1150 :ph34r: (του αδερφού μου) αλλά μια χαρά έχει κουμπώσει και ψύχει τον q8200. Ο λόγος που έκανα είναι επειδή χρειάστηκα μια μέρα το pc και δεν είχα ψύκτρα οπότε έβαλα αυτήν. :p

Ο πορτοκαλί ανεμιστήρας τρέχεις στα 7volt.

Ποιό αργό δίσκο από αυτόν πιο έχει δεν έχω ξανά δει (είναι μια χαρά σύμφωνα με το hd sentinel, όλα είναι 100%

Spoiler

DSCN0528.JPG

 

DSCN0524.JPG

 

DSCN0530.JPG

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα έφτιαξα PC για τον αδερφό μου.

Οριστε τα specs και μερικές φωτογραφίες!

 

Specs:

Spoiler

Case: Corsair 100R
CPU: Intel Core i5 6500
M/B: Gigabyte Z170X-UD3
RAM: Kingston HyperX Fury 16GB DDR4-2400MHz
Cooler: Corsair H100i v2
VGA: Gigabyte GTX 1060 6GB
PSU: Corsair RMx650
SSD: Samsung 850 Evo 250GB
HDD: WD Red 1TB
DVD: LG GH24NSD1
Fan: Arctic Cooling F12 PWM
LED: NZXT LED20 24X WHITE LED SLEEVED 2M
Monitor: Dell Ultrasharp U2417H

 

 

1.jpg

 

 

2.jpg

 

 

 

3.jpg

 

 

 

4.jpg

 

 

 

5.jpg

 

 

6.jpg

 

 

7.jpg

 

 

8.jpg

 

 

9.jpg

 

 

10.jpg

 

 

Μαντέψτε ποιά stickers είναι custom maded από εμένα...:p

11.jpg

 

 

Μικρή σημείωση: η H100i v2 δεν χωράει default στο κουτί. Χρειάστηκε κόψιμο σε ένα σημείο για να χωρέσει. Τελικά όλα καλά όμως!!!

Έγινε επεξεργασία από icsd08063
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.