Jump to content



Δείξτε το κουτί σας...


kbilly13

Recommended Posts

4 minutes ago, Seafalco said:

Μόνο περίεργο ?

Πολύ ευγενικό σε βρίσκω  !  ! :T:

:hehe:

Το θέμα είναι να μην κολήσεις !
Αφού το συζήταγα με την Αγάπη, και μου λέει

-Ρε συ το κουτί έχει πίσω ανεμιστήρα !

-Βρε δεν έχει !

-Μα έχει σου λέω !

Οπότε ξανανοίγω τις φωτογραφίες σου και . . .  επήλθε σιγή ! ! !  :hehe: 

. . . . . . . . .

 

Θεος χαχαχα

 

ΥΓ με θαβατε με την Αγαπη ε? Θα δειτε τι θα παθετε... 

Έγινε επεξεργασία από icy20
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
4 hours ago, pol77 said:

Καλύπτρα τροφοδοτικού

Ορισμός: Κάλυμμα το οποίο κρύβει το χάος καλωδίων που συνοδεύει τα τροφοδοτικά όσων δεν ξέρουν να κάνουν cable management :hehe:

 

20170106_174854.jpg

Χαχαχα :p

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, giorgos2187 said:

Δεν εχουν ολα τα τροφοδοτικα fully sleeved καλωδιακια... Δυστυχως..

Προφανώς και το είπα ως αστείο, εξ ου και το emoticon.

Παρεμπιπτόντως, τα εν λόγω καλώδια είναι τα αρχικά του τροφοδοτικού, sleeveαρισμένα στο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος pol77 έγραψε:

Προφανώς και το είπα ως αστείο, εξ ου και το emoticon.

Παρεμπιπτόντως, τα εν λόγω καλώδια είναι τα αρχικά του τροφοδοτικού, sleeveαρισμένα στο χέρι.

Ναι βρε το καταλαβα.. Απλα ειπα να πω κι εγω τον πονο μου! Δυστυχως δεν το εχω να κατσω να τα sleevαρω μονος μου. Θα μεινω χωρις τροφοδοτικο!! Lol

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακή η δουλειά σου με τη χαλκοσωλήνα ! :T:

Εύχομαι εκτός από χρόνια πολλά και ΄τα κέφια να είναι αμείωτα και πάντα δημιουργικά !

Να σε ρωτήσω δυο  πραματάκια :

Τι έχεις σκεφτεί για να προστατεύσεις τη σωλήνα για να μην θαμπώσει και οξειδώσει προοδευτικά ?

Και για πες η σερμπαντίνα τι χρησιμότητα έχει στο κύκλωμα?

Καλή συνέχεια ! !  :)

 

Link to comment
Share on other sites

νασε καλα...να προστατεύσω? αχμμ απιονισμενο/αποσταγμένο νεράκι ... όσο για το θάμπωμα εξωτερικά δεν νομίζω να μπορεί να γίνει κάτι...παρα μόνο το γυάλισμα του με τπτ ματζουνια οπως πχ αλάτι με λεμόνι.

Σερπαντίνα πιο πολύ ομορφιά και ελπίζω να βοηθήσει λίγο και στις θερμοκρασίες  

Αργότερα σκέφτομαι να βάλω σερπαντίνα μέσα στην σερπαντινα με κενό ανάμεσα στις "σπείρες"  

 

http://cdn.kegking.com.au/media/catalog/product/cache/1/image/1929x/dc4f5d9b6c0b1ca5ac9e41dce4e31704/r/e/ret3895-copper-coil-condenser-distilling-still-spirits.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος f117 έγραψε:

νασε καλα...να προστατεύσω? αχμμ απιονισμενο/αποσταγμένο νεράκι ... όσο για το θάμπωμα εξωτερικά δεν νομίζω να μπορεί να γίνει κάτι...παρα μόνο το γυάλισμα του με τπτ ματζουνια οπως πχ αλάτι με λεμόνι.

Σερπαντίνα πιο πολύ ομορφιά και ελπίζω να βοηθήσει λίγο και στις θερμοκρασίες  

Αργότερα σκέφτομαι να βάλω σερπαντίνα μέσα στην σερπαντινα με κενό ανάμεσα στις "σπείρες"  

 

http://cdn.kegking.com.au/media/catalog/product/cache/1/image/1929x/dc4f5d9b6c0b1ca5ac9e41dce4e31704/r/e/ret3895-copper-coil-condenser-distilling-still-spirits.jpg

Ένα καλό γυαλισμα με ψιλό και πολύ ψιλό ντουκόχαρτο και μετά πέρασμα με βερνίκι (κάπου είχα δεί διαφανή βερνίκια να δούμε που θα το βρώ τώρα ! :p ) θα δώσει για καιρό τη γυαλάδα στο χαλκό.

Η σερμπαντίνα καλά το φαντάστηκα, αλλά θα πρέπει να δείς και με τη τρόμπα τι γίνεται γιατί προσθέτει κάποια πτώση πίεσης, αν την έχεις διαλέξει πάνω απότις παιτήσεις του συστήματός σου δεν έχεις θέμα, διαφορετικά θα εχεις μια μικρή μείωση στην απόδοση.

Τώρα θα σου προτείνω κάτι το οποίο μάλλον είναι αργά για την παρούσα κατασκευή, αλλά σε επόμενη  θα ανέβαζε την οπτική εικόνα των σωληνώσεων αλλά δεν ξέρω αν γίνεται με τις διαστάσεις που έχεις και επίσης δεν ξέρω τι παίζει και με το radiator  το οποίο μου φαίνεται σαν αυτοκινήτου αν δεν κάνω λάθος.

Δες αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις λίγο πιο μαζεμένα ρακόρ γιατί ιδιαίτερα αυτά στο radiator είναι λίγο ευτραφή ! :)

Ίσως ρακόρ αέρα με στεγανοποίηση πάνω στον ίδιο το χαλκό (μετά από εκτόνωση εννοείται) και στo Block μήπως βάλεις ρακόρ από PC  water cooling που στεαγανοποιούν με λαστιχάκι και δεν απαιτούν εκτόνωση της σωλήνας .

 

Επίσης η σερμπαντίνα θα αυξήσει ενδεχομένως  την ακτινοβολία της αν είναι μαύρη (αν η βαφή είναι πολύ λεπτή θα την αυξήσει σίγουρα) και καλό είναι να αραιώσεις τις σπείρες μεταξύ τους για να μπορεί να απάγουν και τα τμήματα των σωλήνων εκέι που γειτονέυουν οι σπείρες μεταξύ τους .

 

Καλή συνέχεια και περιμένουμε μετρήσεις !  :T:

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, jax7480 said:

Ας δείξω και το δικό μου πως έγινε:

 

IMG_0417.JPG

IMG_0424.JPG

IMG_0426.JPG

IMG_0435.JPG

 

Μεγειά είναι πολύ όμορφο!

Ερώτηση γιατί δεν μπορώ να το βρω πουθενά: Ο φωτισμός απενεργοποιείται κάπως; (εννοώ εκτός από τα modes χρωμάτων και ταχύτητας, εξωτερικά.) Επίσης τα πλαϊνά εφαπτουν; Ρωτώ διότι εφόσον υπάρχει φίλτρο μπροστά, πάνω και κάτω θεωρητικά δεν μπαίνει σκόνη από κάπου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ο φωτισμός απενεργοποιείται πλήρως αν το θέλεις. Τα πλαϊνά εφάπτουν. Αν μπαίνει σκόνη τελικά ή όχι θα σου πω σε κανά 2-3 μέρες μιας και το pc δουλεύει 24/7 οπότε κάτι θα μαζέψει αν τελικά μπαίνει τίποτα μέσα.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Seafalco

πολύ σωστές οι παρατηρήσεις σου....όντως απο αυτοκινητου είναι το ψυγειο και ήταν 3/4" .... οπότε...δύσκολα...! όσο για τα ρακόρ...στο μέλλον θα δοκιμαστει....αλλά προτιμώ αυτά που εκτονώνουν... το ευχαριστιέμαι στο τερματισμό χαχααχαχ... τα άλλα είναι πιο όμορφα αλλά το προτιμώ πιο "βιομηχανικό". 

Και για την αποσταση ανάμεσα έχεις δίκαιο ....για το κενό....αλλά είναι αργά για δάκρυα...δεν με παίρνει για κενό....θα φτιάξω άλλο...

Και για την αντλία....θα έχουμε πρόβλημα αλλάα θα δούμε... think ++++ ! Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τέλος και το projectaki....

 

Θερμοκρασία δωματίου 15 βαθμοί.... 

Η θερμοκρασία του νερού μετά από το cpu block...μέσα στο τανκ παίζει από 18,2 ώς 21,1

Επεξεργαστής και idle 27-29 βαθμοί...σε full load 48-50 βαθμούς.

 

Οι ανεμιστήρες του ψυγείου θα ρυθμιστούν να ανοίγουν όταν η θερμοκρασία στο νερό του τανκ ξεπεράσει τους 22 βαθμούς.

IMG_20170127_174501.jpg

IMG_20170127_174513.jpg

IMG_20170127_174805.jpg

IMG_20170127_174833.jpg

IMG_20170127_174858.jpg

IMG_20170127_174943.jpg

IMG_20170127_175004.jpg

IMG_20170127_175221.jpg

IMG_20170127_175629.jpg

IMG_20170127_175839.jpg

IMG_20170127_181439.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Απο τα Χριστουγεννα το παλευω

 

20170204_152456.jpg

 

Αλλαξα κατι συνδεσεις στους ανεμιστηρες σημερα να βλεπω τις στροφες απο ολους. Νομιζω εχω τελειωσει

Έγινε επεξεργασία από slalom
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.