Jump to content



True Violet Project


karmen1983

Recommended Posts

  • Replies 574
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μπράβο, ναι, κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου.

Πρέπει να είχα πάρει κάποτε για το dremel αλλά τώρα το χρησιμοποιώ περισσότερο για κοψίματα. Είχα πάρει μία βάση για το τρυπάνι αλλά μου έσπαγε τα νεύρα οπότε πήρα κολωνάτο δράπανο κάποια στιγμή και ησύχασα.

Link to comment
Share on other sites

Shaman σου απάντησε ο Στέλιος πως έγιναν :)

Σε ένα άλλο case Που είχα ανεβάσει πριν καιρό είχα δείξει ποιο ακριβώς είναι μιας και τότε είχα μεγαλύτερη ευχέρεια για φωτογραφίες. Χθες πέτυχα μία χάλια. Οπότε ορίστε τις παλιές φώτο, τότε με τρυπάνι χειρός και σε πλέξι

pc060688.jpg

pc060690.jpg

pc060694.jpg

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
Link to comment
Share on other sites

Μιας που πιάσαμε τα κολαούζα πιστεύω αξίζει το θέμα γιατί:

-Είναι ένα εργαλείο σημαντικό που αν μαστορεύεις θα περάσει από τα χέρια σου κάποτε

-Μπορεί η λάθος χρήση και το σπάσιμό του (το έχω πάθει) να σε χαντακώσει πραγματικά...

Εγώ χρησιμοποιώ μηχανής αν και το πάω χειροκίνητα. (για ασφάλεια)

Ο λόγος είναι ότι σε μαλακά υλικά που δεν αντέχουν ταλαιπωρία (plexi, αλουμίνιο) χρησιμοποιείς ένα, σε αντίθεση με το σετ των τριών.

Κανονικά αυτά θέλουν τρύπα διαμπερή αλλά εμένα μου κάνουν δουλειά και σε τυφλή, απλά χάνω 1-1.5mm. σπείρωμα στον πάτο.

Το προτιμώ αυτό, από το να ταλαιπωρώ το υλικό με το σετ των τριών.

Καλή μάρκα είναι η Volkel (Γερμανικά)

45034000.png

Ακόμα καλύτερο μου φάνηκε αυτό το Yamawa (Japan).

''Περπατάει'' πιο εύκολα και είναι λίγο πιο ακριβό από το Volkel.

YAMAWA | Products information | New Products

YAMAWA|TAP|CUTTING TOOLS

47142164.png

Αν χαζέψεις λίγο το link υπάρχουν πολλοί τύποι για συγκεκριμένες δουλειές.

Υπάρχουν και τα ελικοειδή κολαούζα όπως αυτό το M4 που έχω.

Αν δεν κάνω λάθος αυτό κάνει και για τυφλή τρύπα (όχι διαμπερή δηλ.)

91343926.png

Γενικά μην αγοράζεις φτηνό κολαούζο γιατί αν σπάσει/δεν κάνει σωστό τρύπημα ταλαιπωρείσαι πολύ.:)

(έβαλα μεγάλες photo γα τις λεπτομέρειες)

Link to comment
Share on other sites

Εχω απαντήσει στο ερώτημα. Προς το παρόν δεν είναι στα σχέδια. Γι' αυτό άλλωστε και η Gaia

Ενημέρωση: Γκίνια επεισόδιο No2

Το μεσημεράκι με εγκατέλειψε το dremel. :wall::wall::wall:

Μου σφύριξε κλέφτηκα και είπε "δεν αντέχω αλλο με την τρελή". Οπότε είμαι σε φάση να βρω πως να κάνω κάποια πραγματάκια με άλλο τρόπο, καθώς η επισκευή θα κρατήσει 1 εβδομάδα Minimum (αντιπροσωπία, έλεγχος, επισκευή.:fist:

Link to comment
Share on other sites

Πήγα να κάνω 3 τρύπες σε 3άρι πλέξι. Απλά πράγματα με άλλα λόγια

Στην τρίτη τρύπα άκουσα τσαφ

Μέχρι να ακούσω το τσαφ, έχει αρχίσει να μειώνει στροφές μέχρι που σταμάτησε και σύννεφα καπνού μου είπαν ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ:wall:

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε το και φτιαξε το εσυ βγεεεεε :p

για στειλε το απο εδω να του κανω εναν αντιπροσωπευτικο ελεγχο.το μονο σιγουρο ειναι οτι θα δουλεψει αλλα δεν ξερω πως θα δουλευει μετα.μπορει με καπνους,μπορει με αχ και βαχ,δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι για να μην λυώνει το πλεξι είχες βάλει τις στροφές στο ελάχιστο , που και αυτό είναι πολύ γρήγορο (5000rpm) , αποτέλεσμα ήταν το μοτερ να ζορίζεται και μάλιστα κάτω από συνθήκες ανεπαρκέστατου αερισμού, και έχω και την φριχτή υποψία ότι της τρύπες τις έκανες ουσιαστικά μια κι' έξω (χωρίς "αγρανάπαυση") και την μία κατόπιν της άλλης. Ναι;

ΑΝ όλα έχουν όπως το λέω, θα σε ..................καταγγείλω στο "ηλεκτρικών ηθών" για ......."ασέλγεια παρά φύση"! :wassat:

Τώρα όμως δεν είναι ανάγκη για στεναχώριες, απλά πήρες -όπως όλοι οι "τρελοί" που ασχολούμαστε με του "διαόλου πράματα"- ένα "οδυνηρό" μάθημα περί αυτοσυγκράτησης και σεβασμού των ερασιτεχνικών εργαλείων.

Για τις δουλειές αυτές τα καταλληλότερα ερασιτεχνικά εργαλεία είναι δράπανο ηλεκτρικό σε αργές στροφές πάνω σε βάση, μετά απο αρκετό ψάξιμο κατέληξα σε ε΄να Metabo με σύστημα ελέγχου στροφών Vario Constamatic που μπορεί να γυρίζει σε σταθερές στροφές ανεξάρτητα από το φορτίο και που η χαμηλή του σκάλα έναι από περίπου 20 -120 rpm.

Με αυτό κόβεις με ασφάλεια ακόμη και λεπτά πάσα και φυσικά και όλα τα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Θάνο θα στο στείλω :p

Στέλιο όχι. Καταρχήν όπως και όταν έκανα τα κυβάκια είπα ότι του είχα ρίξει τις στροφές το ίδιο έκανα και τώρα. Δούλευε στις 2000 στροφές. Εχει διακόπτες με πόσα rpm γυρνάει

Εχει ανοίξει πολλές τέτοιες τρύπες. ΔΕΝ πιστεύω σε καμία περίπτωση ότι ξαφνικά ζορίστηκε σε κάτι τόσο απλό. Λογικά κάτι έπαθε κάποια στιγμή στο πρόσφατο παρελθόν και μου έβγαλε την ζημιά σήμερα.

Αν καιγόταν τα dremel επειδή ανοίγαμε 3 τρύπες σε σειρά θα είχα αλλάξει 100 :)

Link to comment
Share on other sites

Αγάντα να επανορθώσω, όταν λες 3αρι πλέξι, εννοείς 3 mm ;

Αν ναι, ρίξε πρόστιμο για αδικαιολόγητη "καχυποψία":slap:

(Για ένα περίεργο λόγο μου είχε κολήσει ότι το "3αρι" αναφερόταν σε cm!)

To Dremel σου είναι με οθονίτσα και κουμπάκια [+] , [-];

Link to comment
Share on other sites

:clap::clap::clap: Ναι 3mm εννοούσα

Οχι έχει έναν διακόπτη με θέσεις

0-2-4-6..........

Τεσπα ευτυχώς είναι σε εγγύηση οπότε θα γίνει τσάμπα δουλειά αλλά θα με καθυστερήσει λίγο.

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή δουλεία που θέλει τρελή υπομονή, χρόνο και ....

(μετά όταν τελειώσεις με αυτό να σου δώσω την λαμαρίνα του ενισχυτή μου να την φτίαξεις λίγο που την έκανα τρόχαλο?:p:rofl:)

μια παρατήρηση στα ηλεκτρονικά

είδα και τα καλώδια ήταν random τα χρώματα

θα σε διευκόλυνε να τηρούσες και να έκανες ένα δικό σου πρωτόκολλο και όχι τόσο κάθε τάση με το δικό της χρώμα τουλ οι γιώσεις όλες να έχουν ένα χρώμα θα είναι πιο ευδιάκριτο και σε περίπτωση "βλάβης" θα σε βοηθήσει

Link to comment
Share on other sites

True Violet Project 14th update

Καλησπέρες παίδες :)

Το 13ο Update φοβόμουν το 14ο με ζόρισε τελικά. Να πω κάποια πραγματάκια για την Bosch. Προσωπικά το service το βρίσκω απαράδεκτο. Είχα τα τηλέφωνα στο service και για 3ώρες μου έβγαινε τηλεφωνητής παρακαλώ. Ωράριο λειτουργίας έλεγαν 8 το πρωί με 4 το απόγευμα. Από τις 8:30 μέχρι και τις 11 είχα κάνει αρκετά τηλέφωνα. Στον τηλεφωνητή δεν μπορούσα να αφήσω μήνυμα καθώς ήταν γεμάτο το inbox. Το μαγικό τηλέφωνο το βρήκε ο Στέλιος τον οποίο και ευχαριστώ.

Κατά τα άλλα αγόραζε επώνυμα εργαλεία απο μεγάλες εταιρείες. Ειλικρινά δε το σχολιάζω όταν έφαγα ένα πρωινό στο τηλέφωνο και να μην μπορεί ούτε το κατάστημα αγοράς να επικοινωνήσει με την εταιρεία. Δεν θέλω να φανταστώ το ενδεχόμενο βέβαια να ήμουν επαγγελματίας και να καιγόμουν απο το service τους. Αυτά με την Bosch...

Επειδή λοιπόν δεν σας κρύβω νευρίασα, δεν έπαιζε να μην συνεχίσω. Οπότε η ιδέα-μετά απο μία προσπάθεια με μία σέγα-ήρθε και την λύση έδωσε ένα δράπανο B&D με ρυθμιστή στροφών

.

Παρατηρήσεις:

1) Έκοβε πολύ καλύτερα από ότι το dremel με τον τροχό (μάλλον λόγω πολύ μεγαλύτερης ροπής)

2) Είχα δυσκολία στον χειρισμό όπως ήταν λογικό λόγω βάρους και μεγέθους

Παρόλα αυτά έγινε δουλειά. Πάμε να τα δούμε ένα ένα και να δούμε και γιατί έγινε η αλλαγή πλεύσης στα Grills (Γιώργαρε ευχαριστώ :T:)

Σήμερα ασχολήθηκα με το θέμα τις διαχείρισης καλωδίων. Τρυπήθηκε το plexi του πατώματος σε συγκεκριμένα σημεία λοιπόν. Αρχικά ας δούμε το 8πινο και μια απο τις τελευταίες τρύπες που άνοιξε το dremel μου, πριν μου σφυρίξει κλέφτηκα:whip:

p3071901.jpg?m=1391774388

p3071902.jpg?m=1391774388

p3071903.jpg?m=1391774388

bye bye dremel

p3071904.jpg?m=1391774388

Στη συνέχεια ακριβώς κάτω απο το σημείο που θα μπει το Plexi stand της μητρικής ανοίχτηκε ένα τετράγωνο

p3071905.jpg?m=1391774388

p3071910.jpg?m=1391774388

p3071911.jpg?m=1391774388

Σειρά πήρε το 24πινο

p3071909.jpg?m=1391774388

p3081927.jpg?m=1391774388

p3081928.jpg?m=1391774388

Αλλο ένα άνοιγμα έγινε στο σημείο που κουμπώνουν τα sata της μητρικής και είχε έρθει η ώρα για ένα δύσκολο κομμάτι. Τα άλλα τα είχα βγάλει με την σέγα τα περισσότερα. Εδώ σέγα δεν έπαιζε να έμπαινε καθώς η απόσταση από την άκρη του πλέξι είναι μόλις 5 χιλιοστά. Ενα τσακ να μου έκανε η σέγα θα είχα θέματα. Δεν ήθελα να το παίξω λοιπόν. Συνεπώς εφαρμογή της ιδέας

p3081931.jpg?m=1391774388

p3081933.jpg?m=1391774388

p3081935.jpg?m=1391774388

p3081936.jpg?m=1391774388

Εγινε το γυάλισμα σε όλα τους και καιρός για παιχνίδια με αλουμίνιο. Το 24πινο είχε βγει ήδη και το 8πινο. Οπότε ήθελα 2 κομματάκια αλουμινίου για το σημείο όπου θα πήγαιναν τα sata στην μητρική και το σημείο που με έκανε να ιδρώσω.

Πάμε ένα ένα

Αρχικά έγινε ένα σχέδιο πάνω στο αλουμίνιο και άρχισε η διαδικασία αφαίρεσης του υλικου που δεν ήθελα

p3071913.jpg?m=1391774388

Ξέρετε μετά τι γίνεται ε; Ναι ναι λιμάρισμα

p3071914.jpg?m=1391774388

p3071918.jpg?m=1391774388

p3071919.jpg?m=1391774388

p3071920.jpg?m=1391774388

Κόπηκε και το περίγραμμα ΑΦΟΥ έκανα τις 2 τρυπούλες που ήθελα, οπότε ώρα για το τελικό γυάλισμα και το αποτέλεσμα

p3071921.jpg?m=1391774388

p3081924.jpg?m=1391774388

Συνέχεια με το πιο μικρό κομμάτι

p3081939.jpg?m=1391774388

p3081940.jpg?m=1391774388

p3081942.jpg?m=1391774388

p3081944.jpg?m=1391774388

Τέλος λοιπόν :dance3:

Αφού βάφτηκαν ήρθε η ώρα να περαστούν πάνω στο πλέξι για δοκιμή και να γίνουν τρύπες για τις άσπρες βίδες που είδατε σε προηγούμενο Update

Μία απο αυτές τις τρύπες θα ανοιχτεί ακριβώς κάτω απο το mobo stand. Οπότε οι άσπρες δεν μου κάνανε καθώς είχαν καρούμπαλα στα κεφάλια τους :p

Φρεζάτη λοιπόν

p3081960.jpg?m=1391774388

Ολα στις θέσεις τους

p3091962.jpg?m=1391774388

Το πλέξι έχει ήδη υπερυψωθεί 3 εκατοστά απο το πάτωμα με τα κυβάκια

Επίσης αν μπορείτε να δείτε στην φώτο το πλέξι είναι ματ. Πέρασε και απο τις 2 μεριές απο αμμοβολή. Αρχικά ήταν λευκό γαλακτερό αλλά γυαλιστερό. Κάτι που δεν ήθελα.

Τέλος για ποιον λόγo έγινε η ξαφνική αλλαγή πλεύσης στα grills;

Αρχικά είχα ανεβάσει ένα Update με το βάψιμο μερικών grill που υπολόγιζα για τις 3 θέσεις πίσω και τις 2 κάτω. λογάριαζα χωρίς τον ξενοδόχο όμως. Καθώς τα συγκεκριμένα, ναι μεν είναι για 12αριδες ανεμιστήρες αλλά είναι αρκετά μεγαλύτερα στο περίγραμμά τους. Το αποτέλεσμα ήταν αυτό εδώ:tomato::tomato::tomato:

p3091964.jpg?m=1391774388

Ετσι λοιπόν λέω γιατί όχι ένα custom σε Laser. Ε ποιος άλλος θα βοηθούσε την κατάσταση με τα laser? Ε ναι ο ακατανόμαστος :p

Αυτά λοιπόν και για σήμερα

....to be continued....

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.