Jump to content



Κάνουν τα εργαλεία το μάστορα; Γενική συζήτηση για εργαλεία και DIY κατασκευές!


Recommended Posts

Παραλαβές σήμερα! Μία πλάνη χειρός και ένα πριονάκι καπλαμάδων. Το πριονάκι δε το δοκίμασα αλλά την πλάνη δεν άντεξα να μη της κάνω ένα μικρό τεστ driver. Φαίνεται πολύ καλή και με καλό/κοφτερό μαχαίρι.

 

IMG_20160420_115728.jpgIMG_20160420_115751.jpg

IMG_20160420_115829.jpgIMG_20160420_115848.jpg

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μεγειές! ! ! :)

Να υποθέσω ότι πλάνισες τις γωνιές από το σανιδάκι ?

Αγάπη το εμπρός τμήμα της πλάκας της πλάνης είναι ρυθμιζόμενο στο τι άνοιγμα θα δώσει για το μαχαίρι ?

Άντε καλές δουλειές! :D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ξαναγύρισα για δεύτερη φορά το Dewalt το κρουστικό πίσω με κολλημένο τσοκ. Οπότε δεν ήθελα να πα΄ρω πάλι το ίδιο για αντικατάσταση και ο Κύριος Παυλάτος (το Κ δεν ειναι τυχαία κεφαλαίο) μου έδωσε σφραγισμένο το DCD795D2

https://www.pavlatos-tools.gr/Kroystiko-Drapanokatsabido-2-taxytiton-Dewalt-18V-2Ah-Brushless-DCD795D2

 

To έχει σε προσφορά για τα 40 του χρόνια σαν κατάστημα. Νιώθω υποχρεωμένη στον άνθρωπο μιας και πήρε το άλλο και πλήρωσα μόνο τη διαφορά ανάμεσα στα 2. Μου έδωσε για μία ακόμα φορά σφραγισμένο εργαλείο. Να είναι καλά και όσο μπορώ απο αυτόν και μόνο θα ψωνίζω.

 

Πρωτες διαφορές με το προηγούμενο

 

Το DCD795D2

 

Μεγαλύτερη ροπή και κρούση

Μεταλλικό τσοκ
brushless
Κλιπ ζώνης
Μαγνήτης
Led στη βάση εκεί που είναι η μπαταρία και φωτίζει αβέρτα

Φορτιστής DCB106 για πιο γρήγορο γέμισμα

2 μπαταρίες στα 2Ah με led ένδειξης της κατάστασης της μπαταρίας

 

Το παλιό aka DCD776C2

 

Πλαστικό εξωτερικό τσοκ
Δεν εχει κλιπ ζώνης
Δεν εχει μαγνήτη για να κρατάει τρυπάνια, Bits
Το λεντ το είχε κάτω απο το τσοκ και έκανε σκιά το δεύτερο

ερχεται με το μικρό φορτιστή

2 μπαταρίες 1.5Ah

 

IMG_0120.jpg

 

Απο κάτω και προς τα πάνω. Συνοδεύεται απο 2 μπαταρίες των 2Ah και τον φορτιστή DCB106.
Οι μπαταρίες έχουν επάνω ένδειξη με LED για το πόσο φορτισμένες ή μη είναι.
Αριστερά όπως το βλέπουμε απο μπροστά έχει ένα μαγνήτη αρκετά δυνατό για να βάζουμε Bits, Βίδες, τρυπάνια ή ότι θέλουμε τεσπα άμεσα προσβάσιμο όταν πχ είμαστε πάνω σε μία σκάλα να μη κάνουμε ανέβα κατέβα. ειναι πολύ βολικός μιας και τον έχει και το παλμικό μου και τον χρησιμοποιώ πολύ.

 

IMG_0127.jpgIMG_0121.jpg

 

Απο την άλλη μεριά έχει το κλιπ ζώνης και επάνω απο τη μπαταρία στο μέσo έχει ένα Led για όταν θέλουμε φως σε σκοτεινό σημείο. Το led σβήνει μετά απο κάποια δευτερόλεπτα αφού αφήσουμε τη σκανδάλη

 

IMG_0122.jpgIMG_0123.jpg

 

Απο πίσω όπου φαίνεται και το σχήμα της λαβής (προσωπικά μου κάθεται πολύ καλά) αλλά είναι και αναγραφόμενο το ότι το εργαλείο έχει brushless μοτεριιιιιιι

 

IMG_0126.jpg

Απο πάνω τώρα έχει διακόπτη με 2 μηχανικές ταχύτητες μετάδοσης και βλέπουμε και τις επιλογές για ροπή, τρύπημα και κρούση.
Το τσοκ εξωτερικά είναι μεταλλικό και αναφέρει και η εταιρία ότι εσωτερικά είναι ολο-μεταλλικά γρανάζια για αυξημένο χρόνο λειτουργίας και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής.

 

IMG_0128.jpg

IMG_0125.jpgIMG_0124.jpg

Εκανα και ένα test drive στον πέτρινο τοίχο και μου φάνηκε ότι η κρούση είναι καλύτερη μιας και τρύπησε πιο εύκολα. Βέβαια θέλω να το δω και με περισσότερη χρήση να δω πως πάει.

Σαν τελικό συμπέρασμα είναι πολύ στιβαρό, κάθεται καλά στο χέρι μου, αποπνέει σίγουρα περισσότερη ποιότητα απο το άλλο που είχα και μου άρεσε ότι ήρθε σε μια πιο μαζεμένη βαλιτσούλα από ότι το παλιό. Ο χώρος έχει αξιοποιηθεί καλύτερα. Αυτά σαν πρώτες επαφές και για να σας βάλω και στο κλίμα του εργαλείου

 

Αυτά τα λίγα. Ελπίζω να μη ξαναχρειαστώ το RMA...

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Κάτι που είχα σκεφτεί πριν αρκετά χρόνια, και επιτέλους έκανα πραγματικότητα κάποια στιγμή.

Πήρα από σουπερ μάρκετ  πλαστικά τάπερ που είχαν τυροσαλάτα, ρώσικη κ.τ.λ. και όταν τελείωσαν τα είχαν για πέταμα.
Τα καθάρισα, τα έβαλα αριθμούς, και έβαλα μέσα τα αντικείμενα που ήθελα.
Οι διαστάσεις τους είναι 24 χ 16 χ 14 ύψος. Τέλεια διάσταση για ένα ράφι 25-30 εκατοστών.

Αφού γέμισα το τάπερ, έβγαλα τα αντικείμενα έξω και τα φωτογράφισα.
Μετά εκτύπωσα τις φωτογραφίες, και έγραψα από πίσω τον αριθμό του τάπερ.

Πλέον όταν ψάχνω κάποιο αντικείμενο παίρνω τις φωτογραφίες και όταν το βρω
βλέπω τον αριθμό και παίρνω το αντίστοιχο τάπερ :)

rafi_1.jpg
rafi_2.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@karmen1983 Μεγειές και καλοδούλευτο ! ! !  :)

Ε και για να πάρεις θάρρος...

Νομίζω ότι τη γκαντεμιά που σου "αντιστοιχούσε" τη ξόδεψες, ολά καλά θα είναι από εδώ και πέρα! :D

@Asxetius Πολύ καλή ιδέα ! ! :T:

Εύχομαι γρήγορα, o  φάκελος  με τις φωτογραφίες να γίνει κλασέρ  ολόκληρο ! :)

Link to comment
Share on other sites

@Asxetius ωραιο πραγμα η οργανωση και καλη ιδεα :)

 

@Seafalco AMHN και να περασε

 

@atiman ειναι πιο βαρυ ναι. Βεβαια παιζει πλεον στα ορια του να με κουραζει μετα απο ωρα αλλα θα δείξει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την παρεα.

θελω να κοψω γυαλινο σωληνα διαμετρου 16mm για την υδροψυξη.

Οι κοφτες που βρισκω ειναι ολοι για χαλκοσωληνα, θα κανουν γι αυτο που θελω? 

Επισης 16mm ειναι 5/8" αν θυμαμαι καλα? γτ ολα τα γραφουν ετσι.

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος fatalara έγραψε:

Χαιρετω την παρεα.

θελω να κοψω γυαλινο σωληνα διαμετρου 16mm για την υδροψυξη.

Οι κοφτες που βρισκω ειναι ολοι για χαλκοσωληνα, θα κανουν γι αυτο που θελω? 

Επισης 16mm ειναι 5/8" αν θυμαμαι καλα? γτ ολα τα γραφουν ετσι.

 

Όχι δεν θα κάνεις δουλειά !

Απλά θα σπάσει η σωλήνα, η θα χαλάσει ο κόφτης (θα στομώσει) .

Θέλει πατεντούλα!

Αμα μπεί η Αγάπη, θα σου πει έχει κόψει διάφορα (και μπουκάλια)

Χρειάζεται ένα κοπτικό δισκάκι με διαμάντι (dremel) και ένας οδηγός από ξύλο.

Αλλά για περισσότερα περίμενε ! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στα γράφω κάπως γρήγορα μιας και έχω τα πάντα στη μέση για μία φωτογράφιση.

 

Θα πάρεις ένα κόφτη τζαμιών  (δε χρειάζεται να πάρεις πετρελαίου και ο απλός μας κάνει. Θα βρεις μέχρι και σε χρωματοπωλείο με εργαλεία στη γειτονιά σου με 2-3 ευρώ)

Θα κάνεις ή θα βρεις κάποιο σημείο με γωνία 90άρα. Αν δεν εχεις κάποιο τέτοιο σημείο βίδωσε ένα ξύλο με ένα άλλο να κάνεις ένα Γ

 

Στην άκρη του Γ θα βιδώσεις τον κόφτη.

Στο εσωτερικό του Γ θα βάλεις τη σωλήνα και με ένα στοπ (μπορεί να είναι ένας τάκος από ξύλο) θα ρυθμίσεις το μήκος σου.

Μετά θα πιέσεις τη σωλήνα πάνω στο κόφτη και θα αρχίσεις με τους αντίχειρες να γυρνάς ώστε να χαρακτεί περιμετρικά η σωλήνα

Με αυτό το τρόπο αν το κάνεις σωστά η αρχή του χαράγματος και το τέλος θα συμπέσουν.

Τη στιγμή που θα δυμπέσουν θα ακουστεί ένας υπόκοφος ήχος. Μολις τον ακούσεις σταματάς και ΔΕΝ συνεχίζεις. Μία χαρακιά θέλουμε ουσιαστικά.

 

Μετά γέμισε μία λεκάνη με παγάκια και νερό να είναι παγωμένο καλά.

Βάλε με το φλόγιστρο αν έχεις αλλιώς με ένα κερί τη χαρακιά πάνω στη φλόγα και γύρνα τη σωλήνα περιμετρικά να ζεσταθεί γύρω γύρω.

Αμέσως μόλις ζεσταθεί καλά, ρίξε τη σωλήνα μέσα στο νερό το παγωμένο. Αν έχει λεπτά τοιχώματα θα χωρίσει με τη μία. Αν είναι χοντρή θα χρειαστεί να επαναλάβεις.

 

 

1) Αν είναι λεπτή η σωλήνα (τα τοιχώματα) μόλις την χαράξεις αν βάλεις τους αντίχειρες και την πιέσεις λογικά θα κόψει και δε χρειάζεσαι νερά κλπ. ΠΡΟΣΕΧΕ ομως.

2) φοράς γάντια και γυαλιά

3) Τα 16mm ναι είναι 5/8"

4) Αν δεν εχεις καταλάβει τι σου είπα με ρωτάς και μόλις βρω χρόνο επανέρχομαι με φώτος

 

Το παραπάνω που περιέγραψα είναι και τρόπος κοπής μπουκαλιών για όποιον έχει και άλλες ανησυχίες πέρα απο υδρόψυξη.

 

Επίσης υπάρχουν και ειδικοί κόφτες για γυάλινες σωλήνες αν θες κάτι πιο απλό και γρήγορο

 

edit: Αν ενδιαφέρεσαι για ειδικό εργαλείο ψάχνεις σαν πένσα γυάλινων ψηφίδων

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μονο αυτο βλεπω

http://www.ebay.co.uk/itm/Cutting-Tool-Glass-Plastic-Tubing-Tube-Pipe-Cutter-Cutting-Max-6cm-2-3-Diameter-/311401679820?hash=item4880fc8bcc:g:SysAAOSwHaBWleS7

 

Ειδα και ενα βιντεο που ο τυπος δουλεψε με αυτο 

 

Δειχνει να δουλευει... Κατι αντιστοιχο στην ελλαδα παιζει γτ δεν μου βγαζει κατι και το google οταν γραφεις πενσα γυαλινων ψηφιδων βγαζει ψηφιδωτα :amen:

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτό

 

 

 

Και μετά αυτό :)

http://pacoartcenter.gr/pensa-gialinon-psifidon-20cm.html

 

Αυτό που σου έγραψα στο περίπου κάνει αυτός εδώ με τη χρήση ειδικού εργαλείου

 

 

 

Διαλέγεις και παίρνεις

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προβληματισμος , ψανχνομαι για μικρο ηλεκτρικο κατσαβιδι για μοναδικη χρηση σε εργαστηριο υπολογιστων. To πρωτο που ειχα ηταν ενα bosch ixo  ( μοντελο 2008 ) το οποιο το 2010 διαλυθηκε μετα απο ζορι . Παιζει μετα απο επισκευη  αλλα πολυ αργα , η μπαταρια δεν κραταει.  Επειτα αγοραστηκε (2010) το black and decker as36ln , καλη λαβη αρκετα δυνατο εχει και καστανια ενα πολυ καλο εργαλειο για την χρηση που το εκανα. Τα θεμα ειναι οτι η μπαταρια αρχιζει να μην κραταει και  η σκανδαλη επισκευαστηκε ηδη 2 φορες. Οποτε ψαχνομαι για κατι καλο , και ακουω γνωμες.

Συναδελφος μου προτεινε το bosch gsr 3.6 mx2 http://www.bosch-professional.com/gb/en/gsr-mx2drive-24639-ocs-p/

Αρνητικο οτι δεν εχει καστανια , θετικο οτι ειναι μπλε σειρα bosch και βρισκεις λιγο πολυ πιο ευκολα ανταλλακτικα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.