Jump to content


Κάνουν τα εργαλεία το μάστορα; Γενική συζήτηση για εργαλεία και DIY κατασκευές!


Recommended Posts

2 hours ago, Asxetius said:

Το μπαταρίας το κατάλαβα :) 

Γιατί 2 τεμάχια 3000 ?

 

Το ένα 3000 είναι για φίλο, τα πήρα απο Black Friday και τα 3 μαζί  117 με μεταφορικά ήταν τσάμπα...

Τώρα έχω ένα 300 ένα 3000 ένα 8200 και ένα 4000 :hehe:

Έγινε επεξεργασία από Kostas7GTR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Kostas7GTR έγραψε:

Το ένα 3000 είναι για φίλο, τα πήρα απο Black Friday και τα 3 μαζί  117 με μεταφορικά ήταν τσάμπα...

Τώρα έχω ένα 300 ένα 3000 ένα 8200 και ένα 4000 :hehe:

Καλοδούλευτα όλα τα "παιχνίδια" ! :T: 

Αφού έχεις τόσο πολλά δε θα σε πειράξει να προσθέσεις άλλο ένα στη συλλογή ε! ;)

Μιλάω για το :

http://www.proxxon.com/en/micromot/28515.php?list

 

  28500_28510.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Είναι πολύ πιο βολικό στο χέρι και κάνει πολύ λιγότερη φασαρία !

Εντάξει το ξέρω πάντα μπορείς να βάλεις το flexible στο Dremel, αλλά η χρήση του Proxxon είναι άλλη "εμπειρία" ! :) 

Link to comment
Share on other sites

Είχα ποστάρι πριν λίγο καιρό ότι είχε βλάβη ο ηλιακός, είδα μια μικρή «λίμνη» στο πάτωμα κοντά στο κάτω μέρος τον πλακών που αρχικά δεν υπήρχε, γενικά δεν έχει νερά στην ταράτσα αν δεν βρέξει, το νερό έγλυφε ύπουλα από την πίσω πλευρά τον πλακών και μέσα από την μόνωση του σωλήνα που είχα χαλάσει και έβγαινε αλλού, τελικός ένοχος η είσοδος του ζεστού νερού στο μπόιλερ, ο σωλήνας που ενώνει τις πλάκες με το μπόιλερ.

20161124_124909.jpg

 

 

Αγόρασα λίνο σωλήνα ¾ για ψυγεία αυτοκινήτου (4€ / μέτρο) που αντέχει εως 100 βαθμούς, 2 σφιγκτήρες, 4 λίτρα (12€) αδιάλυτο αντιπαγωτικο και 8 λίτρα απιονισμένο (1.58€).

 

Μου βγήκε λίγο ο κώλος να αφαιρέσω τον παλιό, δεν φτάνει που είχε καεί από τον ήλιο ήταν και σφηνωμένος τελικά τον αφαίρεσα με μια τσιμπίδα (? Δεν είμαι σίγουρος ότι λέγεται έτσι,), το επόμενο δύσκολο κομμάτι ήταν να βάλω τον καινούριο, δεν είχα κάποιο τρόπο να τον ζεστάνω οπότε έβαλα και στις δυο πλευρές από κάποια εργαλεία μέσα για να ξεχειλώσω την άκρη και μετά με αρκετό σπρώξιμο έγινε η δουλεία, ήταν δύσκολη η πρόσβαση, πάταγα με το ένα πόδι ανάμεσα στις πλάκες και το άλλο στον αέρα, τεντωμένος με το ένα χέρι πίεζα να μπει… είχα πάρει καλλιτεχνική πόζα!

 

Το νερό το αραίωσα 1:2, χωρίς αραίωση έχει προδιαγραφές από -45 έως 105 βαθμούς, 50% αραιωμένο είναι -15 όποτε με 1:2 είναι λογικά κοντά στους -5 βαθμούς, αρκετά καλά για Αθήνα, επίσης το αραίωσα τόσο καθώς το αντιπαγωτικο είναι βαρύ και αν πάει αδιάλυτο μπορεί να μην κάνει τον «κύκλο» του το νερό στο κύκλωμα.

 

Σημειώσεις

1. Από βδομάδα αγορά πιστολιου θερμού αέρα!

2. Όταν έψαξα στον google πως γράφετε το «ξεχειλώσω» μου έβγαλε αρκετές φωτογραφίες γυναικών αλλά και μερικών «ανδρών» if u know what I mean.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να καθάρισες και λίγο τη σκουριά του ρακόρ που μπαίνει ο σωλήνας στο καζάνι !

Για να μπαινουν εύκολα οι σωλήνες αυτές, θέλει λίγο λιπαντικό (νερό με σαπουνάκι είναι μια χαρά ), αλοίφεις εσωτερικά τη σωλήνα και λίγο στο ρακορ και μπαίνει πιο εύκολα !

Τώρα μια και έκανες αυτή τη δουλειά πρέπει να κάνεις αλλη μια για να μην ξαναχαλάσει από τον ήλιο.

Τύλα γύρω από τη σωλήνα λίγο θερμομονωτική ταινία (οποιαδήποτε θερμομονωτική σωλήνα για προστασία των σωλήνων θέρμανσης κάνει , την σχίζεις και την περνάς γύρω από τη λαστιχιένια) και μετά :

Πάρε ένα καρουλάκι αλουμινοταινία και τύλα με αυτήν το εκτεθιμένο στον ήλιο τμήμα της σωλήνας.

Αυτό θα κόψει την υπεριώδη ακτινοβολία και η σωλήνα θα χαλάσει μόνο από φυσιολογική γήρανση λόγω θερμοκρασίας (πολλά χρόνια μετά ) ! :)

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

^^ γενικά να ξέρεις ότι οι συνδέσεις στους ηλιακούς είναι ότι πιο ύπουλο υπάρχει, και θέλει αρκετές επαληθεύσεις ότι έχουν γίνει σωστά. Ειδικά το σημείο που έιχες το πρόβλημα είναι το πιο ύπουλο, και αυτό γιατί έχεις να κάνεις με νερό σε υψηλή θερμοκρασία, το οποίο μπορεί πολύ πιο εύκολα να διαφύγει σαν ατμός στο περιβάλλον. Μιλάω ώς παθόντας. Ετοιμαζόμουν να σουτάρω εναν παλιό Φυρογένη που ''έπινε'' το υγρό που του πρόσθετα κάθε 2 - 3 μέρες. Ευτυχώς ένας καλός μου φίλος ήλθε με ένα φορητό κομπρεσέρ αέρα και αφού έλεγξε ξεχωριστά τους καθρέπτες και τη σερπτίνα με πίεση αέρα ~3 bar (σημείωσε ότι όλο το σύστημα δουλεύει μια χαρά στο 0,5 - 0,8) καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι επρόκειτω για τις συνδέσεις απο τους καθρέπτες στο καζάνι, στις οποίες προηγουμένως δεν φαινόταν απολύτως τίποτα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Seafalco said:

Καλοδούλευτα όλα τα "παιχνίδια" ! :T: 

Αφού έχεις τόσο πολλά δε θα σε πειράξει να προσθέσεις άλλο ένα στη συλλογή ε! ;)

Μιλάω για το :

http://www.proxxon.com/en/micromot/28515.php?list

 

  28500_28510.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Είναι πολύ πιο βολικό στο χέρι και κάνει πολύ λιγότερη φασαρία !

Εντάξει το ξέρω πάντα μπορείς να βάλεις το flexible στο Dremel, αλλά η χρήση του Proxxon είναι άλλη "εμπειρία" ! :) 

Το ζαχαρώνω καιρό να σου πώ την αλήθεια, δεν είχα ποτέ Proxxon και έχω ακούσει καλά λόγια σε review.

 

Τα dremel που πήρα τώρα ήταν τσάμπα πάντος.

 

Το 8200 θα μείνει μόνιμα έτσι.

 

Το καλό είναι ότι η μπαταρία του φορτίζει κανονικά με τον Charger της Bosch για το GSR 10.8 V-EC και εξοικονομώ χώρο.

 

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Έγινε επεξεργασία από Kostas7GTR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Seafalco said:

Ελπίζω να καθάρισες και λίγο τη σκουριά του ρακόρ που μπαίνει ο σωλήνας στο καζάνι !

Για να μπαινουν εύκολα οι σωλήνες αυτές, θέλει λίγο λιπαντικό (νερό με σαπουνάκι είναι μια χαρά ), αλοίφεις εσωτερικά τη σωλήνα και λίγο στο ρακορ και μπαίνει πιο εύκολα !

Τώρα μια και έκανες αυτή τη δουλειά πρέπει να κάνεις αλλη μια για να μην ξαναχαλάσει από τον ήλιο.

Τύλα γύρω από τη σωλήνα λίγο θερμομονωτική ταινία (οποιαδήποτε θερμομονωτική σωλήνα για προστασία των σωλήνων θέρμανσης κάνει , την σχίζεις και την περνάς γύρω από τη λαστιχιένια) και μετά :

Πάρε ένα καρουλάκι αλουμινοταινία και τύλα με αυτήν το εκτεθιμένο στον ήλιο τμήμα της σωλήνας.

Αυτό θα κόψει την υπεριώδη ακτινοβολία και η σωλήνα θα χαλάσει μόνο από φυσιολογική γήρανση λόγω θερμοκρασίας (πολλά χρόνια μετά ) ! :)

 

Αυτό με το λιπαντικό δεν το σκέφτηκα… my fail.. για κάποιο λόγο καταλήγω πάντα στην «βία», για την μόνωση θα κάνω αυτό που είπες, είχα σκοπό να αγοράσω την Τρίτη αφρολέξ που βάζουν στις σωληνώσεις, να το κόψω κατά μήκος ώστε να το περάσω σαν κουβέρτα αφού δεν το έβαλα εξαρχής, αλλά η λύση  με τις ταινίες μου φαίνετε καλύτερη,  η φοτο είναι από τον παλιό σωλήνα.

 

Ευχαριστώ για την συμβουλή!

Έγινε επεξεργασία από Havic
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Seafalco έγραψε:

Καλοδούλευτα όλα τα "παιχνίδια" ! :T: 

Αφού έχεις τόσο πολλά δε θα σε πειράξει να προσθέσεις άλλο ένα στη συλλογή ε! ;)

Μιλάω για το :

http://www.proxxon.com/en/micromot/28515.php?list

 

  28500_28510.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Είναι πολύ πιο βολικό στο χέρι και κάνει πολύ λιγότερη φασαρία !

Εντάξει το ξέρω πάντα μπορείς να βάλεις το flexible στο Dremel, αλλά η χρήση του Proxxon είναι άλλη "εμπειρία" ! :) 

 

Λογικό να κάνει πολύ λιγότερη φασαρία 

όταν έχει πολύ λιγότερα watt.... 40w με 125w (dremel 300) :)  

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ανάλογα πως θα το δεις.

Κατ' αρχήν για το θόρυβο δεν συγκρίνω κατ' ευθείαν και πάνω σε εργασία, αλλά στις ίδιες στροφές και χωρίς φορτίο.

Όπου θα μπορέσεις να δεις αν ο κινητήρας και τα λοιπά εξαρτήματα παράγουν θόρυβο , απλά για να στρέφονται.

Εδώ το proxxon είναι με διαφορά πιο ήσυχο.

Όταν κάνεις κάποιοα δουλειά τότε αυτό που συνήθως την καθορίζει είναι ο θόρυβος του εργαλείου που χρησιμοποιείς.

Ένα άλλο θέμα που μαρτυρά διαφορετική ποιότητα κατασκευής είναι οι κραδασμοί που παράγει.

Και εδώ το proxxon είναι πολύ καλύτερο!

Ένα μειον έχει, η χαμηλότερη ισχύς, αλλά αυτό αν κάνεις δουλειά ακριβείας που δεν απαιτεί μεγάλη ισχύ, δεν είναι πρόβλημα, οπότε αυτό που σου μένει είναι  ένα πολύ πιο εργονομικό στο χέρι εργαλείο με χαμηλότερο θόρυβο και σημαντικά χαμηλότερους κραδασμούς.

Μιλάω από προσωπική πείρα καθώς έχω και το Proxxon 50E και το Dremel 400.

Πρώτα είχα πάρει το Dremel  και αρκετά αργότερα το Proxxon, ε, όταν το πρωτοδούλεψα έπαθα "πολιτισμικό σοκ! ", τόσο μεγάλη διαφορά έχουν στην αίσθηση λειτουργίας !

Το ένα είναι για ψιλοδουλειά ακριβείας και το άλλο για πιο βαριά εργασία.

Και τα δυο χρήσιμα και απαραίτητα ! :)

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

.........................

Πρώτα είχα πάρει το Dremel  και αρκετά αργότερα το Proxxon, ε, όταν το πρωτοδούλεψα έπαθα "πολιτισμικό σοκ! ", τόσο μεγάλη διαφορά έχουν στην αίσθηση λειτουργίας !

Το ένα είναι για ψιλοδουλειά ακριβείας και το άλλο για πιο βαριά εργασία.

Και τα δυο χρήσιμα και απαραίτητα ! :)

 

Το καθένα για την δουλειά του  :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το 5ευρω ειναι ότι έμεινε; :hehe: 

 

Καλορίζικα τα Benman είναι αρκετά καλά εργαλεία ειδικά για το εύρος τιμής τους. Μου αρέσουν και τα τρυπάνια τοίχου που βγάζει.

Βέβαια έχεις πάρει τα μπλεδάκια οπότε είσαι μια χαρά!

 

προσοχή και με το πριόνι :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χαχα, και ειναι και μισο 5ευρω, σκισμενο :p

Ευχαριστω πολυ για τα καλοριζικα

Καλουτσικα ειναι ναι, και επειδη ειχα μια ακρη να τα παρω καπως φθηνοτερα τα προτιμησα..

το πριονι το θελω πιο πολυ εδω στο μαγαζι που κονταίνω καμια φορα καμια μαγκουρα οταν ψωνιζει κανενας παππουλης :rolleyes:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ μπορεί να φάω κράξιμο αλλά εγώ θα ρωτήσω εδώ!


Λοιπόν θέλω να πάρω δοχεία με ογκομετρική μέτρηση στο πλάι, χρήση για μαστορέματα αραίωση μπογιάς κτλ αλλά και (Brace yourselfs!) για μαγείρεμα!  να μετράω ποσότητες (προφανώς θα πάρω πάνω από ένα!), δεν θέλω πλαστικό καθώς τα απεχθάνομαι σαν σκευή μαγειρικής και τα αποφεύγω και επειδή γυάλινο με μια ματιά που έριξα στα 3 κοντινότερα super market δεν βρήκα, σκέφτηκα να στραφώ προς εργαστηριακό εξοπλισμό, συγκεκριμένα ποτήρια ζέσεως, πιο όμορφες οι κωνικές φιάλες άλλα μάλλον δύσκολες στο πλύσιμο βρε αδερφέ! Οπότε η περιττή μάλλον ερώτηση κατά πόσο είναι κατάλληλα για τρόφιμα?


Κατσαβίδια μύτες SL μεγαλύτερες από 7 και σκέτες, εκτός κασετίνας, έχει πάρει πουθενά το μάτι σας praktiker Leroy ή σε κάνα κατάστημα Σπύρου πάτσι / Αθηνάς? Η εναλλακτική είναι φυσικά να πάρω κανονικό κατσαβίδι αλλά οι μύτες βολεύουν… Δεν έχω κοιτάξει, ρωτάω για να γλιτώσω περπάτημα.

 

Εξαρτήματα dremel από κινέζο μάγαζα λένε τίποτα? Είδα κάποια που έχουν επίστρωση τιτανίου

Έγινε επεξεργασία από Havic
Link to comment
Share on other sites

Πυρεξ πάρε απο κάποιο μαγαζί Online για το πρώτο. Αλλά οκ πυρεξ για μπογιά; :p

Πάρε πλαστικά για μπογιάδες ή μέτρα με τα απομεινάρια απο κοκα κολα μπυρες κλπ :p

 

Ποιες είναι οι SL μύτες; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Havic said:

Οπότε η περιττή μάλλον ερώτηση κατά πόσο είναι κατάλληλα για τρόφιμα?

Σε γυαλικά εργαστηρίου δεν έχεις κανένα πρόβλημα να βάλεις τρόφιμα. Απλά συνήθως στην κουζίνα είσαι λιγότερο προσεκτικός από ό,τι στο εργαστήριο και δεν είναι πολύ ανθεκτικά σε χτυπήματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.