Jump to content



Εργαλεία που παρέλαβα και δύο λόγια γι' αυτά


Recommended Posts

Επανέρχομαι για να διορθώσω αυτά που έγραψα πιό πάνω, μετά από νέα έρευνα.

 

Το φίλτρο (1) με καφέ χρωματική ένδειξη, είναι κατάλληλο για οργανικούς ατμούς όπως οι διαλύτες χρωμάτων, αναθυμιάσεις βενζίνης και ασετόν. Είναι λοιπόν το κατάλληλο φίλτρο όταν βάφουμε.

Δεν σε προστατεύει από όξινα αέρια όπως ατμούς οξέων. Και σε μία πυρκαγιά που καίγονται χημικά π.χ. πλαστικά, παράγονται και όξινα αέρια.

 

Το φίλτρο (3) είναι κατάλληλο για αιωρούμενα στερεά και υγρά σωματίδια. Είναι το φτηνό (υπάρχουν και καλύτερα) κατάλληλο φίλτρο για επεξεργασία μετάλλων,  αναθυμιάσεις ηλεκτροκόλλησης και γενικά λιώσιμο μετάλλων, επίσης κάνει για επεξεργασία  ξύλου.

Είναι και κατάλληλο φίλτρο για καπνούς από πυρκαγιές, αλλά δεν σε προστατεύει αν στην πυρκαγιά παράγονται τοξικά αέρια. Για μια πυρκαγιά δάσους είναι καλό, αλλά δεν είναι αρκετό αν καίγονται πλαστικά και άλλα χημικά, χρειάζεσαι περισσότερη προστασία από οργανικούς ατμούς και όξινα αέρια.

 

Μετά από έρευνα βρήκα ότι υπάρχει το φίλτρο 6038 της 3Μ, με μπαγιονέτ κούμπωμα για τις μάσκες της 3Μ και τα αντίγραφά τους, που είναι κατάλληλο για αιωρούμενα σωματίδια, δηλαδή που κάνει την ίδια δουλειά με το (3) αλλά παρέχει και περισσότερη προστασία (όχι την καλύτερη) από οργανικούς ατμούς και όξινα αέρια. Είναι επομένως κατάλληλο για πυρκαγιές.

https://astypaliotis.gr/el/-/385-3m-6038-particulate-filters-p3r-0051138189761.html

 

Για τα πρότυπα προστασίας της αναπνοής και για την χρωματική κωδικοποίηση των φίλτρων βλέπε εδώ:

https://axioncotton.com/πρότυπα-για-προστασία-της-αναπνοής-en-standards/

 

Αν θέλεις να πάρεις το καλύτερο δυνατό φίλτρο που θα σε προστατεύει από αιωρούμενα σωματίδια  και σχεδόν από όλους τους βλαβερούς ατμούς και αέρια, παίρνεις το πανάκριβο φίλτρο 6099 της 3Μ.

https://astypaliotis.gr/el/-/23-3m-6099-abek2p3-gas-vapour-particulates-filter-0051131272668.html

Μάλλον θα είναι και το καλύτερο για τις αναθυμιάσεις σε πυρκαγιά. Έχω όμως μια επιφύλαξη και θα χρειαζόταν επιβεβαίωση από την εταιρία, γιατί ο αέρας στις πυρκαγιές είναι πολύ θερμός και  μπορεί να μην δουλεύει το φίλτρο.

 

Εγώ θα παραγγείλω το 6038 της 3Μ για περίπτωση πυρκαγιάς.  😀

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 25/7/2022 at 1:35 ΜΜ, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

Το φίλτρο (3) είναι κατάλληλο για αιωρούμενα στερεά και υγρά σωματίδια. Είναι το φτηνό (υπάρχουν και καλύτερα) κατάλληλο φίλτρο για επεξεργασία μετάλλων,  αναθυμιάσεις ηλεκτροκόλλησης .......

 

Για ηλεκτροκόλληση MAG, το φίλτρο απο την καλή εταιρεία, ποιό είναι ;

Μιλάμε για πολύ βρωμιά και καπνό και απερίγραπτες αναθυμιάσεις.  

Μπορεί ύστερα, να φεύγουν με ένα πανί ή μία βούρτσα για ρούχα, αλλά όμως, πού πάει όλο αυτό, όταν πρέπει να σκύβεις πάνω από την κόλληση, προκειμένου  να έχεις οπτική επαφή ;

 

MAG_FLUX_03.jpg.94e49fd1a43149b0cece24923eac01c3.jpg

Κοιτά εδώ τι γίνεται με το FLUX...

Το έχουν προβλέψει άραγε ή έχουν μείνει στο κλασικό ρουτίλιο ;

 

    

  • Sad 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, το μέλος Τζίμης έγραψε:

Για ηλεκτροκόλληση MAG, το φίλτρο απο την καλή εταιρεία, ποιό είναι ;

    

 

Σε όλων των ειδών τις ηλεκτροκολλήσεις χρειάζονται φίλτρα σωματιδίων με προδιαγραφές P3. Σωματίδια είναι και ο καπνός και το λιωμένο μέταλλο που εξαερώνεται.

Στην 3Μ που είναι η κορυφή στα φίλτρα πηγαίνεις στο φίλτρο  2135  https://www.skroutz.gr/s/22519420/3M-2135-Φίλτρα-Μάσκας-P3-R-2τμχ.html

Για φτηνό κινέζικο υποκατάστατο πηγαίνεις στο 2091, το (3) που έχω βάλει στην φώτο. https://www.aliexpress.com/item/1005001970493019.html?spm=a2g0o.order_list.0.0.6b101802R8bFYp

Εννοείται ότι της 3Μ θα είναι καλύτερο, αλλά και το κινέζικο κάνει δουλειά και είναι απείρως καλύτερο από το τίποτα.

 

Σε περίπτωση που τα μέταλλα που κολλάς είναι λερωμένα π.χ. με χρώματα, και παράγονται και άλλων ειδών αέρια, χρειάζεσαι φίλτρα που εκτός από τα σωματίδια να μπορούν να συγκρατήσουν και οργανικούς ατμούς και όξινα αέρια. 

Οπότε στην 3Μ πηγαίνεις στο φίλτρο 2138  https://www.skroutz.gr/s/22520076/3M-2138-Φίλτρα-Μάσκας-P3R-2τμχ.html  ή στο 6038 https://www.skroutz.gr/s/24920280/3M-6038-Φίλτρα-Μάσκας-P3-Σωματιδίων-2τμχ.html

Οι Κινέζοι δεν έχουν τίποτα αντίστοιχο. 

 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ αδελφέ.  

Θα μείνω στην τελευταία παράγραφο, διότι πολλές φορές τα DEXION έχουν χρώμα πιό πάνω από το καθαρισμένο μέρος.

Επιπλέον, συνηθίζω να ρίχνω προκαταβολικά με το σπρέι ZINK (ψυχρό γαλβάνισμα) στα στραντζαριστά και στις λάμες, διότι έτσι δεν λερώνουν τα χέρια στο πήγαινε - έλα - μέτρα - κόψε - τρόχισε...

 

Οπότε έχω καθαρά χέρια, αλλά μετά βγαίνουν αναθυμιάσεις, όπως καταλαβαίνεις...

     

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα μεταλλα αν δεν ειναι καθαρα δεν κολλανε σωστα εχουν περισσοτερες αναθυμιασεις και στην περιπτωση mig mag πετανε ακομα περισσοτερες "τσιμπλες".

 

Εφοσον κολλας χωρις αεριο μπορεις να εχεις εναν ανεμιστηρα κοντα σου και μα διωχνει τα καπναερια που δημιουργουνται κατα την διαδικασια της συγκολησης.

 

Η μασκα ημισεως προσωπου δεν θα σε βολεψει αν χρησιμοποιεις αυτοματα μασκα.Δεν θα χωρανε ολα στο κεφαλι σου :p

Οποτε με μια απλη FFP3 θα κανεις δουλιτσα πιο ανετα.

Οσον αφορα τα χερια μπορεις να παρεις γαντακια σαν και αυτα

https://www.skroutz.gr/s/23883573/Ft-Safety-Γάντια-Εργασίας-Δερμάτινα-Με-Velcro-0786.html

 

Ειναι αρκετα μαλακα,θα εχεις καλη αισθηση του αντικειμενου που κρατας,δεν θα λερωνεσαι και το σημαντικοτερο απ ολα θα προστατευεις τα χερακια σου :)

 

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Τα πλακωνω στο ασετόν και αμέσως μετά στο σπρέι, στο κατάστημα όπου κόβονται.

Δεν υπάρχει περίπτωση να δέσεις 15-20 μέτρα (κομμένα) μπροστά στην ποδιά και στο τιμόνι, φορώντας γάντια.

BC0D51C0-87F5-4C23-9350-04E3814A3264.jpeg.bc1447416923f0858547dc810371b2ce.jpeg

Οπότε προς χάριν τού αρχικου κουβαλήματος, τα έχω βαμμένα και τα ξεβαφω μόνο στο σημείο κολλησης - σώματος.

 

Ναι έχω έναν ανεμιστήρα 60 cm και διάφορα μέρη να μπει.

Ή μπορεί να φέρω κάποιον μικρότερο, ακριβώς δίπλα.  Θα το δοκιμάσω κι αυτό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μικρη αναβαθμιση στον παγκο ηλεκτρονικων. Μενει μια τρομπα να βρω και θα ειμαι κομπλε για αρκετο καιρο

 

 

 

 

20220727_112540.jpg

20220727_112545.jpg

20220727_112550.jpg

20220727_112555.jpg

20220727_112631.jpg

  • Like 8
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,πριν μερικές μέρες βρήκα σε ένα προμηθευτή ενδοσκοπική κάμερα με οθόνη.Ειναι ακριβώς όπως αυτή του lidl.Εχει οθόνη και τροφοδοτείται με απλές μπαταρίες (ζητούμενο για μένα).Λίγο που τη δοκίμασα μου άφησε καλές εντυπώσεις χωρίς να με συγκινήσει η ποιότητα της εικόνας.Εχει δυνατότητα ζουμ *4 αλλά θέλει πολύ αργές κινήσεις γιατί πιξελαρει.

Επέλεξα αυτό το προιόν γιατί δεν είναι για καθημερινή χρήση αλλά αραιά και που συνήθως για να βρω περάσμα για καλώδια σε ψευδοροφες.

Κόστος 45 ευρώ + ΦΠΑ.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

On 25/7/2022 at 1:35 ΜΜ, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

...... ...... ...... ......

...... ...... ...... ......

Εγώ θα παραγγείλω το 6038 της 3Μ για περίπτωση πυρκαγιάς.  😀

 

Πρώτα απ' όλα, εύχομαι να είναι αχρείαστα.

Πάμε τώρα και στου ζουμί, το οποίο είχα ξεχάσει - και είναι σημαντικό

 

Είτε για το σπίτι, είτε για το εξοχικό όταν καις χόρτα (ή δεις τον διπλανό), είτε όταν έχεις ηλεκτροκόλληση (όπως εγώ), καλό είναι να προμηθευτείς μία ολόσωμη φόρμα αεροπόρου από ύφασμα NOMEX.  

 

Είναι άκαυστo ύφασμα, το χρησιμοποιούν ομοίως ορισμένοι στον Στρατό Ξηράς, στην πυροσβεστική, στα ΜΑΤ (για μολότοφ) και πλέον (εμείς) στις ηλεκτροκολλήσεις.  Χε χε

 

Να την υπολογίζεις γύρω στα 60-70 € μεταχειρισμένη, της αμερικανικής αεροπορίας.

Αν είσαι τυχερός, θα βρεις (όπως κι εγώ) την εξελιγμένη.  Ακόμα καλύτερη.  

Η ετικέτα γράφει 92% META-ARAMIDE  - 5% PAPA-ARAMIDE - 3% FIBER

Στο Μοναστηράκι, όπως μπαίνουμε από τον σταθμό, είναι κάποιο κατάστημα δεξιά.

2046516552_nomex@05x.thumb.jpg.8db45225c2cc6989b57ec47e510c83b8.jpg                 

 

 

EDIT : 

Μην πιστέψεις, ότι τα γάντια στα καταστήματα PAINTBALL είναι NOMEX.  

Καίγονται πιο γρήγορα από τα απλά.  Αν θέλεις το πιστεύεις.    

 

Έγινε επεξεργασία από Τζίμης
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, το μέλος BASSstarlet έγραψε:

Τι είναι αυτό το πράμα στο σκούτερ;

Ομπρέλα για την βροχή;

 

Όχι, αλλά γίνεται κι αυτό.

Με τα στραντζαριστά που είδες, για  πτυσσόμενη βάση ανάλογα με το ύψος του αναβάτη,  

με τις λάμες που είδες, ως αντιρίδες 

τέλος, λέω να σου βάλω από πάνω, ασφάλτινο κεραμμίδι, γερμανικου τύπου. 

 

Μήπως θα το ήθελες σε τέντα, τετραγωνιαμενο ; 

Λολ, Χε χε 

Link to comment
Share on other sites

On 13/8/2022 at 9:10 ΜΜ, το μέλος Τζίμης έγραψε:

Είτε για το σπίτι, είτε για το εξοχικό όταν καις χόρτα (ή δεις τον διπλανό), είτε όταν έχεις ηλεκτροκόλληση (όπως εγώ), καλό είναι να προμηθευτείς μία ολόσωμη φόρμα αεροπόρου από ύφασμα NOMEX.  

 

Λίγο δύσκολο να βρω φόρμα αεροπόρου γιατί είμαι 190 και 95 κιλά.  Δεν υπάρχουν τέτοιων διαστάσεων αεροπόροι. 😀

 

Υπάρχουν κάτι δερμάτινα μπουφάν ηλεκτροσυγκολλητή, έλεγα να πάρω ένα τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο θα σου προτεινα να παρεις ποδιά καθως προστατευει και κατω απο την μεση....

Βεβαια ειναι κατι εντελως διαφορετικο τα παραπανω με αυτο που λεει ο @Τζίμης .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 24/7/2022 at 8:49 ΜΜ, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

Μάσκες προστασίας με φίλτρα, μισού και ολόκληρου προσώπου, κινέζικες αντίγραφα της 3Μ, στο 1/4 της τιμής. Με κουμπωτά φίλτρα τύπου μπαγιονέτ.

Τα έχω πάρει πριν 2-3 μήνες αλλά τώρα τα θυμήθηκα λόγω των πυρκαγιών.

Για τις δουλειές μου αρκούσε η μάσκα μισού προσώπου.  Την μάσκα ολόκληρου προσώπου την πήρα μήπως μου χρειαστεί να επέμβω σε καμιά πυρκαγιά (χτύπα ξύλο).

Σε πολυκατοικία μένω, αλλά με έχει απασχολήσει τι θα συμβεί αν υπάρξει μια πυρκαγιά σε κάποιο διαμέρισμα. Η μάσκα ολόκληρου προσώπου θα με προστατέψει από τους αποπνικτικούς καπνούς για να μπορέσω να κάνω κάτι.

Και οι δύο μάσκες παίρνουν τα ίδια φίλτρα.

Και φίλτρα από Κίνα πήρα, αν και οι περισσότεροι παίρνουν αυθεντικά της 3Μ από Ελλάδα για σιγουριά.

(1) στην φώτο, φίλτρο για χημικά που θα το χρησιμοποιήσω και σε πυρκαγιά. Δεν έχω βρει ακόμη κατάλληλες συνθήκες για να το δοκιμάσω. 

(2) στην φώτο, φίλτρα μόνο για σκόνη. Τα βάζω με τις λεπτές θήκες μόνα τους, σε οικοδομικές εργασίες που υπάρχει σκόνη. Μπαίνουν και εξωτερικά παράλληλα με τα  χημικά φίλτρα (1) για να μην μπουκώσουν τα ακριβά μας χημικά φίλτρα αν υπάρχει σκόνη στο περιβάλλον.

(3) στην φώτο, μικρά φίλτρα ενεργού άνθρακα, κουμπώνουν μόνα τους δεν χρειάζονται θήκη. Αυτά τα χρησιμοποιώ στην ηλεκτροκόλληση, δεν χρειάζονται τα ακριβά φίλτρα τύπου (1) εκτός από ιδιαίτερες περιπτώσεις.

Οι μάσκες εφαρμόζουν μια χαρά στο μεγάλο πρόσωπο μου, είμαι διαστάσεων XL. 😃

Ολόκληρου προσώπου
Μισού προσώπου

 

 

Μάσκες.jpg

 

Ωραιος!

Τυχαια επεσα πανω στο ποστ σου , σκεφτοαμι να παρω την ιδια μασκα. Θα βαψω μια ξυλινη εξωπορτα καποια στιγμη και θα ηθελα να υπαρχει στην ακρη για να ειμαι ανετος με τα χημικα και τις οσμες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

 

Λίγο δύσκολο να βρω φόρμα αεροπόρου γιατί είμαι 190 και 95 κιλά.  Δεν υπάρχουν τέτοιων διαστάσεων αεροπόροι. 😀

 

Υπάρχουν κάτι δερμάτινα μπουφάν ηλεκτροσυγκολλητή, έλεγα να πάρω ένα τέτοιο.

Για ρώτησε αυτόν, τι είδους σωματικές διαστάσεις, καλύπτει η XL που έχει :

 

products-forma_nomex_akausti_velgikou_st
WWW.ALLABOUTARMY.GR

Φόρμα Βελγικού στρατού κατασκευασμένη από Nomex άκαυστο ύφασμα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Γιώργος 1 ξεχασα να ρωτησω αν τελικα εισαι ικανοποιημενος και αν δοκιμασες τη μασκα .

Σκεφτομαι μεγεθος μιντιουμ , εκτος αν βρω καπου να τις δοκιμασω ( τις 3Μ )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.