Jump to content



Εργαλεία που παρέλαβα και δύο λόγια γι' αυτά


Recommended Posts

16 ώρες πριν, το μέλος SirDiman έγραψε:

@Γιώργος 1 ξεχασα να ρωτησω αν τελικα εισαι ικανοποιημενος και αν δοκιμασες τη μασκα .

Σκεφτομαι μεγεθος μιντιουμ , εκτος αν βρω καπου να τις δοκιμασω ( τις 3Μ )

 

Οι Κινέζοι δεν βγάζουν αντίγραφο του μεγάλου μεγέθους της μάσκας της 3Μ.

Το μίντιουμ που βγάζουν, εφαρμόζει καλά και στο δικό μου XL κεφάλι.

 

Παράγγειλα και δεύτερη μάσκα πλήρους προσώπου, είναι στο δρόμο από Κίνα.

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, το μέλος Τζίμης έγραψε:

Για ρώτησε αυτόν, τι είδους σωματικές διαστάσεις, καλύπτει η XL που έχει 

 

Επειδή θα ήθελα να μπορώ να φορέσω την φόρμα πάνω από τα ρούχα μου, δεν υπάρχει περίπτωση να μου κάνει το XL. Το βασικό πρόβλημα θα είναι το μήκος και όχι το φάρδος.

 

Έψαχνα για μια φόρμα εργασίας, την μακρύτερη που βρήκα είναι αυτή της φωτογραφίας που είναι 2XL και κατά τον κατασκευαστή κάνει για άτομα ύψους μέχρι 190.

Μου έκανε, αν την φόραγα με εσώρουχα, αν την φόραγα πάνω από  τα ρούχα μου (ειδικά από το παντελόνι) δεν μπορούσα να σκύψω. Οπότε την πήγα στην μοδίστρα να μου αυξήσει το μήκος  και μου πρόσθεσε αυτές τις μαύρες λωρίδες που βλέπεις στην φώτο. 😀 

Αλλά σε μία πυρίμαχη φόρμα δεν επιτρέπονται τέτοιου είδους τροποποιήσεις με κοινά υλικά.

 

 

φόρμα.jpg

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

 

Επειδή θα ήθελα να μπορώ να φορέσω την φόρμα πάνω από τα ρούχα μου, δεν υπάρχει περίπτωση να μου κάνει το XL.

..... ..... .....

..... ..... .....

 

Αγαπητέ, το NOMEX είναι ένα απερίγραπτο αίσθημα ελευθερίας.  

Δεν μπορείς να πιστέψεις ότι είναι τόσο λεπτό και ανθεκτικό, σε σημείο να ξεχνάς ότι φοράς φόρμα.

 

Αν δεν φοράς άλλα ρούχα, όχι μόνο νομίζεις ότι βγήκες απόγευμα με το κοντομάνικο στην δροσιά, αλλά επιπροσθέτως σε πληροφορώ, ότι κάθε σπίθα από τον τροχό ή κάθε πέταγμα βόρακα από την ηλεκτροκόλληση (προς τα επάνω σου), γίνεται αμέσως αισθητή, λες και φοράς ηλεκτρόδια επιστημονικής φαντασίας...

 

Είναι άλλη η φιλοσοφία του.  Δίνει συνεχώς σήματα, με τι χαρακτήρα λειτουργεί το μέσον στα χέρια σου.

Πως να σου πω ...  ξέρεις πότε το σίδερο έπιασε διαφορετική θερμοκρασία από την αρχική.

Δεν θα σε βοηθήσει σε μία αναζωπύρωση από χόρτα, να μπεις μέσα σαν ήρωας.  Το αντίθετο.  Θα σου δώσει να καταλάβεις ποια σημεία είναι καφτ/α και ποια σημεία είναι χλιαρά, προκειμένου να κινηθείς ανάλογα.

Σε φυλάει πάρα πολύ καλά, εφόσον όμως είσαι διατεθιμένος να αντιδράσεις από την πρώτη στιγμή, στο παραμικρό.

Είναι φύλακας απέναντι σε κάποιον αιφνιδιασμό - όχι ενισχυτής απάθειας.        

 

EDIT :

Γι' αυτό θα πρότεινα, σαφώς χωρίς ρούχα.

 

Έγινε επεξεργασία από Τζίμης
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και η δεύτερη μάσκα από Κίνα και το φίλτρο 6038 της 3Μ.

Όπως είπα πιο πάνω την μάσκα πλήρους προσώπου την θέλω περισσότερο για προστασία από τους αποπνικτικούς καπνούς σε περίπτωση πυρκαγιάς. Θα την έχω σε ένα ντουλάπι του σπιτιού άμεσα διαθέσιμη σε περίπτωση που η φωτιά με βρεί μέσα στο σπίτι.

Υπάρχει όμως περίπτωση να εκδηλωθεί πυρκαγιά στο σπίτι μου όταν εγώ είμαι απέξω και να θέλω να μπώ μέσα. Ή να βρεθώ σε μια πυρκαγιά όπως στο Μάτι ή σε μία δασική πυρκαγιά. Οπότε χρειάζομαι και μια δεύτερη μάσκα στο αυτοκίνητο. Γι αυτό πήρα την δεύτερη.

 

 

 

 

Μάσκα.jpg

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 21/8/2022 at 1:58 ΠΜ, το μέλος BASSstarlet έγραψε:

Έχεις πέσει θύμα πυρκαϊάς;

Γιατί τέτοια εμμονή;

Εμμονή να χαλάσεις 100 ευρώ για να είσαι προετοιμασμένος;

Για συστήματα πυρανίχνευσης και κατάσβεσης κάποιοι χαλάνε χιλιάδες ευρώ για την ασφάλειά τους.

 

Μαζί με κάθε μάσκα υπάρχει και πυροκουβέρτα και μικρός πυροσβεστήρας. 😁

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eντάξει, τα συστήματα αυτά είναι και υποχρεωτικά από την πυροσβεστική, για να πάρουν άδεια λειτουργίας (καταστήματα, αθλητικοί κλειστοί χώροι κλπ).

Χώρια πως, αν δεν έχεις και κατάλληλη εκπαίδευση, δεν μπορείς να ορμήξεις στη φωτιά, απλά επειδή έχεις μια μάσκα και μια φόρμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ενα πολύ καλό σετάκι όπως αποδεικνύεται με τη χρήση. Το έχω παραλάβει πάνω από μήνα και δεν με έχει απογοητεύσει μέχρι στιγμής.

Η ποιότητα είναι πολύ καλή και η θήκη τα εχει όλα όμορφα τακτοποιημένα!

 

iFixit Pro Tech Toolkit Σετ Εργαλείων για Service Κινητών 64τμχ

 

20220910_115314.jpg20220910_115358.jpg20220910_115402.jpg20220910_115416.jpg20220910_115420.jpg

  • Like 8
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 6/9/2022 at 7:58 ΜΜ, το μέλος eleozz έγραψε:

εδώ και καιρό χρησιμοποιώ το ts-100 (κολλητήρι) και το καημένο τα έχει δει όλα (να πω την αλήθεια έχει αντέξει πολύ περισσότερο από ότι περίμενα),

και επειδή δεν θέλω να το δω να πεθάνει από την πολύ χρήση (θα το χρησιμοποιώ μόνο ως φορητό) αγόρασα έναν JBC CD-2BQF.

Από Ελλάδα τον βρήκα ~500 ευρώ και κάθε μύτη ~50 ευρώ, οπότε τον πήρα από Ολλανδία (https://eleshop.eu/ ) μέσο ενδοκοινοτικής (σταθμός και 4 μύτες 432 ευρώ)

 

IMG-20220906-165945.jpg

IMG-20220906-165951.jpg

IMG-20220906-170002.jpg

IMG-20220906-170020.jpg

 

οι μύτες που πήρα είναι οι

C245-029, C245-407, C245-064, C245-939

καλοδούλευτο να το ευχαριστηθείς!!! 

 

On 10/9/2022 at 12:05 ΜΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Ενα πολύ καλό σετάκι όπως αποδεικνύεται με τη χρήση. Το έχω παραλάβει πάνω από μήνα και δεν με έχει απογοητεύσει μέχρι στιγμής.

Η ποιότητα είναι πολύ καλή και η θήκη τα εχει όλα όμορφα τακτοποιημένα!

 

iFixit Pro Tech Toolkit Σετ Εργαλείων για Service Κινητών 64τμχ

 

20220910_115314.jpg20220910_115358.jpg20220910_115402.jpg20220910_115416.jpg20220910_115420.jpg

πολύ ωραίο σετ ! αν και λίγο ακριβό τα αξίζει τα λεφτά του!!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,επιτέλους σήμερα αγόρασα το πολυπόθητο σετ της dewalt DCK266P2. Έχω ακούσει πολύ καλές κριτικές από συναδέλφους και περιμένω να τα δοκιμάσω αύριο.

WWW.SKROUTZ.GR

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Αλίκη.Σήμερα στήριξα σωλήνα σε τοιχιο από μπετό και  έμοιαζα με τύφλο που βρήκε το φώς του.Απίστευτη δύναμη και ατελείωτη.Υπολιγίζω περιπου 50 βίδες με λιγοτερο κόπο και μεγάλητερη ταχύτητα στη διάτρηση σε σχεση με το σετ 18 volt της stanley .Όσο για την κατσαβιδιέρα,από κεκτημένη ταχύτητα την ειχα ρυθμίσει στη μέγιστη δύναμη.Κανω μια τρύπα λιγότερο βαθιά απ' όσο έπρεπε και στην προσπάθεια μου να βιδώσω έκοψα τη βίδα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Καλοριζικο και παλι και βάζω υπενθύμιση το Πασχα να σου ζητησω λαμπαδα :p

 

  Hide contents

Αγαπη το ονομα ;)

 

 

Δεσμεύομαι για λαμπάδα και φορεμα🤣

  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ παλμικό DEWALT DCF887  σε σχέσει με DCF850N αξίζει διαφορά ?  @karmen1983  νομίζω έχεις και τα δυο αν δεν κάνω λάθος ? ή διάφορα τιμής είναι αρκετή .   σε θέμα αξιοπιστίας  ? ποια άποψη  σας? 

Link to comment
Share on other sites

Σε αξιοπιστία δε μπορώ να πω κάτι δε το έχω πολύ καιρό το "κοντό"

Αλλά είναι πιο ανετο στο χέρι και σίγουρα θα μπει εκεί που δε μπαίνει το 887

Αν σου χρειάζεται το κοντό τα δίνεις, αλλιώς πας στο κλασικο

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.